Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. teruggedreven. Een expeditie tegen Kohislan acht men waarschijnlijk Er bevinden zich daar aanzienlijke den Emir toehehoorende wapenvoor- raden. De onderneming vereischt een groote mate van voorzichtigheid, daar het land slechts zeer weinig bekend is. Men meldt uit Gandamuk, dat Mohammed Jan aan de spits staat van èen nieuwe strijdmacht in den Khyber-pas. Graaf Schuwaloff heeft aan markies van Salisbury op Hatfield-house een afscheidsbezoek gebracht. Den 20 zal hij aan de koningin zijn brieven van terugroeping overhandigen. De Grootvorst troonopvolger van Rusland is te Berlijn aangekomen daarmede is een einde gemaakt aan al de verontrustende berichten dienaangaande door "de pessimisten verspreid. Op de beurs hebben zij echter goede diensten gedaan voor de speculanten a la baisse en hoe wel er alles nu niet zoo geheel rooskleurig uit ziet zijn de verontrustende berichtenwelke dezer, dagen in omloop zijn gebrachthoofdza kelijk uit Parijs afkomstig ,- onverschillig of het uit Weenen Berlijn of Londen was gedagtee- kend. Met het Duitsch-Oostenrijksch tarief wordt veel spoed gemaakt. Dë leden der Oommissie uit Oostenrijk en Hongarije zijn reeds met hunne werkzaamheden gereed en eergisteren met uit gebreide volmachten voorzien naar Berlijn ver trokken. De acte van afstand door de tamiliewet van het Huis Habsburg voor de Aartshertoginnen verplichtend gesteldeischt dat elke vorstin een vreemdeling huwendevoor haar en lwar nakomelingen van de rechten op den troon van Oostenrijk afstand doe. Deze wetdoor Maria Theresia gemaaktis tot 1864 alleen op de Aartshertoginnen toegepast. Toen Maximiliaan de Kroon van Mexico aannam werd zij ook tot de Aartshertogen uitgebreid. Die acte van af stand nu is Zaterdag II. door Aartshertogin Christina geteekend geworden. Daar de huwe lijksstukken Vrijdag-ochtend van Madrid waren aangekomen, is het huwelijkscontract geteekend. Al de leden der Keizerlijke familie waren te Weenen vereenigd om de plechtigheid van den afstand bij te wonen deze had in de Troonzaal op den Burg plaats. De kardinalen de aarts bisschoppen de ministers, de presidenten der Kamers en de Hofdignitarissen waren uitgenoo-, digd als getuigen de plechtigheid bij te wonen. De Koning is ten 8 ure 15 minuten te Peglia aangekomen en door den Pruissischen Kroon prins aan het station ontvangen. De Koning en de Prins h :bben elkander op hartelijke wijze begroet. Zij, hadden vervolgens een onderhoud aan het station en gebruikten daarna een lunch door den Prins den Koning aangeboden. De Koning is daarna naar Genua vertrokken waar hij des avonds is aangekomen. De Prins begeleidde den Koning naar het station waar een hartelijk afscheid plaats had De Paus heeft twee groote kisten doen af zendenwelke Zijne Heiligheid aan Koning Alphonso en Aartshertogin Christina ter gele genheid van hun huwelijk ten geschenke aan biedt. Onder de geschenken welke deze kisten bevattenbevindt zichnaar men verzekert, een prachtige mozaïk. Men meldt als zeker het aanstaand vertrek van drie Italiaansche oorlogschepen onder bevel van den kapitein ter zee Amezagaom bezit te gaan nemen van de baai van Assab, aan de Afrikaansche kust bij Bab-el-Mandeb. Wel moet deze ondernemingdie ons in nieuwe moeielijk- heden zou kunnen wikkelen van vele kanten zelfs door twee vice-admiraalsontraden zijn doch de Regeering schijnt haar niettemin te willen doorzetten. Wij zullen zien wat de Kamer er van zagt. De Sultan heeft aan de eischen van Engeland toegegeven. Baker Pacha zal een hoogen post verkrijgen en onmiddellijk zal worden overgegaan tot de hervormingenzoowel in Europeesch als in Aziatisch Turkije. Lord Salisbury zou zich tevreden hebben ver klaard met de ophelderingen van de Porte en ook ten aanzien van de besproken toenadering tot Rusland. De Russische politie heeft in het gouvernement Astrakan eene fraaie onderneming ontdekt. Eenige kantoorbedienden te Zaritzyn hadden eene geheime maatschappij op aandeelen opgerichtten doel hebbende verbeteren van den financieelen toe stand der aandeelhouders. Het daartoe aangewe zen middel was hoogst eenvoudig. Ieder lid moest namelijk uit de zaak van zijn patroon zooveel geld en goederen stelen als hij maar kon, Het gestolehe werd dan bijeengebrachtwaarna er in eene algemeene vergadering werd bepaald hoe op de voordeeligste wijze die gelden belegd en die goederen verkocht konden worden. De gauwdieven hadden alles zöo goed ingericht, dat zij een aantal handlangers en dépots er op na hielden. Eensklaps kwam echter alles aan het licht en werd een twintigtal leden gearresteerd Reeds sedert jaren richt de diphteritis in Rusland groote verwoestingen aan en steeds blijft die vreeselijke ziekte zich uitbreiden. Volgens de Novoje Wremja heeft de regeering eene spe ciale commissie benoemd onder voorzitterschap van 's Keizers lijfartsdr. Kareiwelke niet slechts een wetenschappelijk onderzoek moest instellen maar aan welke tevens de bevoegdheid gegeven is om gezondheidsmaatregelen en mid delen tot voorkoming dat de ziekte zich uitbreidt, aan de locale besturen als verplicht voor te schrijven. Eenige cijfers eveneens aan het ge noemde blad ontleendmogen een denkbeeld geven van de verwoestingen door deze ziekte aangericht. In het district Mirgerod waar de ziekte sedert 1875 h'eerschtwas het cijfar der daaraan overledenen in 1876 van 414 tot 1301 in 1877 gestegen. In Odessa heeft de ziekte 76 pet. der sedert 1 Mei van dit jaar geboren kinderen ter grave gesleept, terwijl in Stavropol in 4 maanden tijds 50 pet. ker kinderen bene den 12 jaren aan de ziekte bezweken zijn. In het dorpje Kaploonofkain het gouvernement Kharkoffstierven in twee weken 50 kinderen aan diphteritisin het dorpje Tamerofka bleef geen kind gespaard in het district Mariopol was het dagelijksche sterftecijfer der' kinderen 10 enz. enz. Dr. Sperauski heeft een zorgvuldig bewerkte stastistiek opgemaaktwaaruit blijkt dat in Rusland de verhouding der sterftegevalleu bij pokken bedraagt 25.5 pet. der aangetasten, bij roodvonk 25 pet., bij mazelen 12.8 pet., bij tijphus 11.2 pet. en bij diphteritis 40 pet. Generaal Grant heeft Woensdag jl. te Chicago een revoering voorgelezen die hij zelf de langste noemde ooit door hem gehouden. Een politiek karakter droeg zij niet. De gene raal verwijlde bij voorkeur bij de schitterende ontvangsthem in alle deeleu der wereld te beurt gevallen die hij beschouwde als een eer aan zijn land bewezen. Men achtte tegenwoordig de Unie meer dan voor 25 jaren meende Grant; toen hield men haar maar voor een confederatie bijeengehouden door touwen die bij het geringst geweld zouden breken; thans heeft het buitenland ontdektdat het in een groote dwaling verkeerde en dat het volk der unie een natie uitmaakteen sterkeverstandige en wakkere natiedie haar rechten kenten in staat en besloten is om bij alle gelegenheden ze te-handhaven tegen binnen- en buitenlandsche vijanden. De generaal werd met groot gejuich ingehaald en begeleid door een optochtden praehtigsten die ooit in Chicago was gezien. Met hem vertoeven daar de generaals Sherman en Sheridan. Waalwijk, 19 November 1879. Z. M. heett benoemd tot ontvanger der reg. voor de gerechtelijke en administratieve acten en der domeinen te Rotterdam, S. J. Hosang, thans ontvanger der registratie en der domeinen te Tilburg. De Redeiijkerskamer „Uitspanning door Oefening" heeft ons Maandag een werkelijk vroo- lijkeu avond bereid. De vele koddige tooneeleu en zinsnedenzoowel in „Het testament van Oom Jan" als in "Bergen en Dalen" brachten gedurig de lachspieren in beweging. In de eerste plaats werkte de Oude Gerrit daartoe mee door zijn juist spel en gepaste mimiek. Ook Dokter Santé muntte uit door zijn gebarenspel. Laatst genoemde zagen wij" echter liever als kwakzalver dan in de dramatische schets„De laatste oo- gen blikken van een ter dood veroordeeld re- wel ook dit niet zonder verdienste was. In Tjepke hadden wij weer den zelfden vroo- lijken kwant van een voorgaanden keer, toen hij er ook zooveel succes door inoogstte. Eene opmerking houde hij ons ten goede misschien kon de gesticulatie nu en dan wat losser zijn. In „Bergen en Dalen" was het voornamelijk van Dalen die de opvoering deed slagen. Ook hier toonde hij even als in het eerste gedeelte van het programma zijn rol uitmuntend in zijne macht te hebben. Van Bergen was misschien in het begin wel wat eentoonig en niet vrij genoeg. Later werdt hij beter zoodat hij in het 2 e bedrijf met van Dalen een echt komisch tête a tête te zien gaf. Ook de andere kleinere rollen waren meestal goed, sommige zelfs verdien stelijk. Een enkel woordje nog: We hebben opgemeikt dat de souffleur het soms nog al volhandig had en lang geen gemak kelijke taak, had te vervullen. Doch dit neemt niet wegdat de uitvoering van Maandag zeer in den smaak van het publiek viel, dat ook het gezelschap zijnen dank en bil lijken steun niet onthouden zal. Z. K. H. de prins van Oranje heeft in den vorm van een brief aan een denkbeeldig dagblad een nadere toelichting gegeven van zijn brief in „het Vaderland". De kennisneming van de uitingen der openbare mecuing in Nederland omtrent 's Prinsen brief heeft Z. K. H. aanleiding gegeven die nadere toelichting te schrijven. De Prin9 weerlegt de verschillende bezwaren, die men tegen zijn schrijven in „het Vaderland", een blad der liberale lichting, heeft doen hooren en komt nog nader terug ""op de redenendie zijn afwezigheid op 15 September van 's Hage veroorzaakten. In de vorige week vierde de heer G. Van Heeswijk, hoofdonderwijzer te Dussen, aan den Buitendijk, de gedachtenis van zijn veertigjarige ambtsvervulling, Er loopen zeer ongunstige berichten om trent het stoomschip „Pallas", vroeger „Holland" geheeten, van de Kon. Ned. Stoombootmaat schappij. Naar alle gedachten is het op de reis van Koppenhagen naar Amsterdam in den storm van 12 dezer op onze kusten gebleven." Er waren geen passagiers aan boorddoch de bemanning bestond uit 28 koppen. Uit IJmuiden wordt dienaangaande bericht, dat aldaar vele overblijfselen van een zeeschip aandrijven, waaronder een plank met het woord „Holland" met potlood er op geschreven. Ook andere voorwerpen meent men te herkennen als behoorende tot de '„Pallas". Het is nog wel niet met zekerheid te zeggep, maar het is toch waarschijnlijk, dat het schip verloren is. De schepen „Etna" en „Urania", die na de „Pallas"-Koppenhagen verlieten, zijn reeds be-, houden binneugekomeV Een later bericht meldt, dat onder de gemeente Heemskerk de scheepspapieren 4 vaten naphta en eenige ledige fusten, afkomstig van de „Pal las", aan het strand geworpen zijn. Bij een veehouder te Sloten in N.Holland zijn in één nacht niet minder dan 25 schapen letterlijk verscheurd, men vermoedt door honden, ofschoon er zijndienaar de indruksels der pooten te oordeelenmëenen aan een ander verscheurend dier te moeten denken. Dergelijke slachtingen onder de schapen hebben daar reeds herhaaldelijk plaats gehad, zonder dat het tot hiertoe gelukt is de dieren te betrappen of de eigenaars te ontdekken. Vermoedelijk heeft men aan een troep uitgehongerde vagebonden uit de hondenwereld te denken, die in den nacht op roof uitgaan. Een der misdadigersdie in den nacht van 30 op 31 Juli in het magazijn van gouden en zilveren werken van den heer H. W. van Loon te Rotterdam zich aan inbraak en diefstal hebben schuldig gemaaktheeft Maandag in Pruisen terechtgestaan. Gelijk men zich zal herinnerenwaren er wegens die zaak twee Duitschers gearresteerd waarvan de een Theodoor Legrand genaamd te Rotterdam was aangehouden, terwijl de ander, Hermann Daggenhausen oud 18 jaar, tc Em merik in hechtenis was genomen. Laatstgenoemde is toen naar Wezel vervoerdaldaar uit de ge vangenis ontsnapt en door eenige burgers ge grepen. Om hetn verdere pogingen tot ontvluchting te beletten werd hem onmiddellijk een kogel met een ketting om het eene been vastgeklonken en in dien toestand verscheen hij Zaterdag voor het Landgericht te Duisburg. Als getuigen waren aldaar aanwezig de heeren Van Loon jr. met den heer Verschoor, inspecteur bij de Rot- terdamsche politie alsook mej. Carolierbij wie de beide beschuldigden tijdens den diefstal eene kamer iu huur hadden voorts hare dienstmeid en drie personen waaronder een politieagent die Daggenhausen in den genoemden nacht op straat hadden gezien. In het verhoor verklaarde hij Legrand niet te kennen. Dit werd echter tegengesproken door het feit dat hij gedurende veertien dagen te Rotterdam ten huize van Mej. U. op eene en dezelfde kamer met hem had overnacht. Boven dien waren de heeren Van Loon en Verschoor naar Hamburg geweest en hadden aldaar, door de ijverige t'usschenkomst der plaatselijke politic, zoowel bij de familie van Daggenhausen als bij die van Legrand informatiën verkregen, waaruit overtuigend bleek dat zij reeds sinds lang met elkander hadden omgegaan en zelfs eenmaal daar ter stede te zamen. in hechtenis waren ge weest onder beschuldiging van onzedelijke han delingen. Toen hem nu dit een en andér werd voorgehouden bleef hij het antwoord schuldig. Toen" zij zich na den diefstal uit de voeten hadden gemaakthadden zij te Emmerik samen eene kamer gehuurd en aldaar had men in hud bed drie kousen gevonden volgestopt met kost baarheden die de heer Van Loon als zijn eigen dom herkende. Daggenhausen verklaarde nu daarvan niets te weten. Volgens zijne opgaaf was hij toen heen en weer naar Hamburg ge weest om bij zijne moeder eenige spaarpennin gen in ontvangst te nemen. Bij onderzoek was echter g. bleken dat hij niet bij zijne moeder was geweest en dat hij, om aan geld te komen, door tussehenkomst van zijn broeder 3 knoopjes en een kettinglot de gestolen goederen be hoorendehad beleend. Op de vraag hoe hij aan die voorwerpen was gekomen, had hij ^ver klaard zc in het spoorstation te Utrecht" van een heer te hebben gekocht. Thans echter weigerde hij daaromtrent eenige nadere ophelde ring te g. ven. Zelfs- wilde hij met betrekking tol al da! gebeurde op geen enkele vraag meer antwoorden. Tot de personen die hem 's nachts op straat hadden gezien behoorde ook gelijk reeds is gezegd een politieagent. Deze verklaarde nu, hem ten vuile te herkennen en beschreef hoe hij toen gekleed wasonder anderen welken vorm van slipdasmet eene dasspeld er ophij toen om had. Daggenhausen verklaarde nu nooit een dasspeld te hebben gedragen. Maar hij had zich vroeger laten photographeereu en een exem plaar van dat portret was nu in handen van den inspecteur Verschoor. Deze bracht dit nu te voorschijn en daar stond Daggenhausen af gebeeld juist met zulk een das als de agent toen had gezien eu dat wel ook juist met een vrij groote - fraaie speld er op. Toen hem dit werd voorgelegdstond hij bleek van schrik maar weigerde opk op dat punt alle nader ant woord. Na verder verhoor luidde de eisch: vijfjaren tuchthuisstraf, daarna nog vijf jaren onder politietoezicht en voorts voldoening der kosten. Daarop vermaande hem de Presidentwegens al de bezwarende getuigenissen tegenover welke geen enkel feit ter wederlegging wes aangevoerd, da waarheid te bekennen. Ook daarop echter zweeg hijterwijl hij overigens slechts tzekeuen cener hevige zenuwachtige opgewondenheid ver toonde. Met algemeene stemmen vereenigde de Rechtbank zich met den gedanen eisch en werd hij derhalve dienovereenkomstig veroordeeld. De kostbaarheden die in het bed verstopt waren gevonden zijn thans aan den heer Van Loon teruggegeven. Nagenoeg alles was onbe schadigd gebleven. Ook waren de etiqnetten er nog aan. In afwachting wat het ot^Jerzoek bij Legrand zal opleveren die te Rotterdam gearresteerd is en in de cellulaire gevangenis zitkan nog wor den herinnerd dat beiden ook nog in Duitsch land moeten terechtstaan wegens twee inbraken met diefstal te Hamburg. Tengevolge van verwarring met een ander persoon had aanvankelijk het gerucht geloopen dat beiden of één hunnerte Rotterdam bij een winkelzaak in dienst waren geweest. Dit is echter ljet geval niet. Zij hebben vroeger op zee gevaren vervolgens eenigen tijd te New- York doorgebracht en zijn daarop te Rotterdam gekomen zonder daar iets bij de hand te hebben gehad. Hel portret vertoont Daggenhausen als een uiterst net jongman, met helderen blik, en losse vlugge houding. -Een 18jarig jongeling, voorgevende Oscar Eichwald te heeten en te Dortmund woonachtig kwam zaterdag in èen manufactuurwinkel te Venloo onder voorgeven een overhemd te willen koopen. Daer hij niemand in den winkel be merkte, maakte hij van de gelegenheid gebruik om de geldlade te openen en zich een gedeelte van het daar aanwezige geld toe te eigenen waarna hij het hazepad koos. Hij werd echter spoedig ingehaald en achter slot gebracht. Zooals ra^n weet was het verzamelen van schatten en kostbaarheden de eenige hartstocht van Ismail Pachaden gewezen Khedive van Egypte Hij bezit 42 tafelserviezen waaronder eenige van massief goudmet edelgesteenten be zet. Zoodra men op zijn aftreden begon aan te dringen, was zijn een igegedachte.dat zoolang te vei* schuiven tot hij alles behoorlijk in kisten had ingepakten toen al zijn koffers aan boord wa ren verwekten zij zooveel opzien dat de cousuls er over dachten of zij er niet beslag op zouden leggen. Men schat zijn vermogen op 16 mil- lioen p.st., doch op den dag van zijn vertrek gaf hij nog blijken van zijn hartstocht voor geld. Men had op de kade een rood tapijt neerge legd om hem koninklijke eer te bewijzen maar om te toonen dat hij niet meer souverein was liep Ismail er naast, op den blooten grond. Toch nam hij kort daarop zijn waardigheid van gebieder weer voor een oogenblik aan toen hij aan het tolkantoor vernam dat er nog 4000 pd. in de kas waren en gaf bevel dat geld aan boord te brengen. Desniettegenstaande schreef hij weinige dagen later aan zijn zoon Tewfic om 3000pond, waar om hij volgens zijn zeggen zeer verlegen was daar hij geen penning meer bezat. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur! De Redactie van de „Echo van het Zuiden" is van de oprichting van haar blad af tot heden getrouw gebleven aan haar programma, om geen politieke of godsdienst-zaken te be handelen, ten einde niemand in zijn gevoelen te kwetsen. Dientengevolge vertrouw ik dat zij aan bij gaand artikel de plaatsing niet zal weigeren. De Nieuwe Tilburgsche Courant van Zaterdag 15 dezer, geeft een verslag van een op Vrijdag avond te voren bijeengeroepen vergaderingter bespreking der middelen om goedkooper vleesch te verkrijgen. Door den heer Phatf, leeraar aan s Rijks Hoogere Burgerschool alhier, werden de disenssien geopend. Van zelvedat perso nen van verschillende rang en stand die vergade ring bijwoondenen ieder het lecht had zijne meening te zeggenen men kon uit den aard der zaak wel verwachten, dat niet allen dezelfde gave van welsprekendheid zouden bezitten om hun gevoelen kenbaar te maken. Meerdere of mindere welbespraaktheid in dezen, of verschil van gevoelen mocht dus geene aan leiding geven iemand in het openbaar te heke len of belachelijk te maken. Dit heeft volgens dat veislag toch plaats gehadnadat een Isra ëlitisch slager gesproken haden die dadelijk daarop door den heer Phaff op spottende wijze werd beantwoord terwijl de gesproken woorden met het eigenaardige dialect woordelijk zijn te ruggegeven. De heer P. hoeft daarom den schijn op zich geladen, als leider der vergadering, zoo niet als inzender van het versiag, dan toch de donnés daartoe te hebben verstrekten is het niet in overeenstemming met de waardigheid van een Leeraar der R. H. Burgerschooldie boven alle veroordeelen behoort te zijn verheven, op die wijze iemand publiek ten toon te stellen, en daardoor blijken van onverdraagzaamheid heeft geleverd. Niemand kan zich vrijwaren tegen beleedigin- gen enz., die een ander hem toevoegt, en vallen die beleedigingen terug op dengene, die ze uit en die daardoor onteerd wordt en niet op dengene, tegen wien ze gericht zijn. Schimp/en besüdelt den Sprecher oder Schreiber. Tilburg 17 November 1879.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2