Nummer 195. Zondag 23 November 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. In de wildernis verdwaald, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. FEUILLETON. Spanje. Engeland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00, franco per p^st door bet gebeele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: AMTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels 0,60. daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Door een aantal particulieren is te Brussel eene vereeniging gestichtwelke zich ten doel stel eene permanente internationale tentoonstelling van voortbrengselen van kunst en industrie te organiseren die gelijktijdig met de nationale tentoonstellingwelke een onderdeel uitmaakt van de officieele feesten in 1880, geopend zal worden. De deelhebbers handelen geheel op eigen risico zij vragen geen financieele hulp van de Regeering en het publiek doch doen voor het welslagen hunner onderneming slechts een beroep op all§ natiën om aan deze tentoonstelling deel te nemen. Zij zal gehouden worden in het Palais du Midi, gelegen tusschen de Boulevard du Hainaut en de Avenue dn Miditwee der drukst bezochte straten in de Belgische hoofdstad. Nadere inlichtingen zijn ,te verkrijgen bij den hoofdadministrateur den heer Ernest de Bavay, wiens bureaux in bovengenoemd gebouw geves- stigd zijn. In de verleden Dinsdag door den Minister van Buitenlandsche zaken in de Kamer der volksvertegenwoordigers gehouden redevoering waarvan wij den korten inhoud reeds in ons vorig nummer mededeelden, heeft de Minister nog verklaarddat in België van de 4000 be staande gemeentescholen 168 gesloten zijn en dat een derde gedeelte der leerlingen die scholen verlaten heeftde staats normaalscholen tellen 2500 leerlingen. Er schijnt eenige toenadering te bestaan tus schen den Minister Waddington en Gambetta. De president Grevydie zeer met zijn minister van Buitenlandsche zaken is ingenomen heeft daartoe het zijne bijgedragen. De jachtpartij die de president der Kamer, in gezelschap van den president der Republiek treeft bijgewoond is door het Parijsch publiek als een gebeurtenis De doodsangst was verschrikkelijk want be halve nog de gedachte aan de arme Mary, was het alsof de dood hen meer en meer naderde terwijl zij buiten staat waren iets te doen om hun leven te verdedigen. De morgen was voorbijgegaan en het was middag, gewordennog was de aanval echter niet herhaald en de gevallene Zwarten die zij zagen eerst worstelende met den dood waren eindelijk verstijfdandere waren al kruipend het bosch genaderddaar hunne makkers zioh over hen niet schenen te bekommeren. En toch werd de aanval niet weder begonnen het scheen dat de wilden met elkander raadpleegden beschut door het geboomte waaronder zij een toevluchts oord gezocht hadden. Dan weder kwam er een Zwarte te voorschijn, die dreigend zijn oog op de hut vestigde, doch om weder even snel te vertrekken. Vervolgens duurde het lang eer iets werd vernomenen daarna begonnen de hutbewoners naar alle kan ten naar hunne belagers om te zien. De hitte was buitengewoon drukkenden de kleine voorraad water uitgeput zijnde, begon men vreesselijk te lijden aan dorstdaar zij de geringe hoeveelheid die hun nog reetteedel moedig aan Mrs. Harris en hare kinderen gegeven hadden. Op eens echter greep Teddy een emmer, en zijn tong uitstekende als een dorstige hond, begon hij te hijgen en gaf door gebaren te kennen dat hij water zou halen gebaren die geenszins noodig waren want hij kon zich in de taal zijns meesters zeer. goed uitdrukken. Maar Harris was onverbiddelijk en beval hem te blijven. De trouw van dien zwarte was reeds van staatkundig belang beschouwd. Men neemt er dan ook bijzonder veel notitie van en. de bladen weten precies te vertellen, hoeveel wild ieder der beide gewichtige personen heeft ge schoten. 't Zijn getallen om een jager te doen watertanden. De geleerden zien met verlangen nadere bijzonderheden tegemoet van de heeren Moustier eu Zweisel, die than3 werkelijk de bronnen van. den Nijl zouden gevondui hebben. Reeds her haalde malen werd als zeker aangenomen, dat ze gevonden waren maar ditmaal hecht men veel waarde aan het berichtdat de „Temps" dezer dagen bracht. Zooals wel vermoed werd blijktdat het bericht van het overlijden van Abd-el-Kader niet waar was. De Egyptische financieele quoestie schijnt nu eindelijk opgelost te zijn. Feitelijk zijn nu Engeland en Frankrijk verantwoordelijk voor een reorganisatie van de financien en voor een goed bestuur van Egypte. De Engelsche en Fransche controleurs hebben Ministersrang en zijn alleen afzetbaar met de toestemming van hunne respsctieve gouvernementen. De volmachten van de controleurs zijn onbe perkt en dit is door de Europeesche mogend heden goedgekeurd zoodat geen politieke moei lijkheden te vreezen zijn. Dit is zeker gerust stellend nieuws voor de houders van Egyptische fondsen, en al houden zij den vollen interest niet, de reëele waarde der stukken wordt er te beter door. In de departementen des3asses et Hautes Alpes is reeds sneeuw gevallen en de temperatuur is- aanmerkelijk gedaald. Sedert drie dagen vriest het te Marseillehet bassin de la Plaine is geheel bevroren. De 300.000 frs., die dezer dagen aan de Banque Européenne werden ontstolenzijn terecht. Een huurkoetsier stelde aan den portier van de bank twee pakketten voor den president ter hand die bij opening bleken de gestolen stukken, op eenige na, te bevatten. Een briefje te menigvuldig beproefd en Samson kon niet besluiten hem aan het gevaar bloot te stellen van gedood te worden en aldus een getrouwen knecht op zulk een tijd te verliezenTeddy zette dus den emmer nederde stemming ziende waarin zijn meester was greep zijn knods en lans weder op en nam zijn post weder in aan een der venstersom zijne vijanden in het oog te houden. Zijn gelaat zouzooals hij daar stondeene studie voor een schilder geweest zijn zijne oogen half gesloten zijn mond samen- geklemd en zijne neusgaten in onstuimige be weging. Hij scheen het met zich zeiven niet eens te zijn en was meermalen gereed uit het venster te klimmenmaar eindelijk veranderde zijn gelaat geheel en met ingespannen verwach ting soheen hij zijns meesters bevelen te ver beiden. Het eene uur verliep na het andere en alles bleef nog stil. Na lang gewacht te hebben stond Samson op om andermaal het kruitvaatje te onderzoeken. Maar alles scheen slechts een harde massa te zijn tot hij met een bijl den eenen hoepel na den anderen er afsloeg, de kleine duigen verwijderdeen met het bijl op den klomp -begon te slaan om te zien ofzoo de buitenkorst verbrijzeld waszich daar binnen nog eenige ponden onbeschadigd zouden te vin den zijn, Een glans van vergenoegen verspreidde zich over al de strakke gelaatstrekken, toen zij de zoo vurig verlangde korrels zagen en de geweren werden nu weder geladen en de horens opnieuw gevuld. Andermaal gereed wachtten zij dén volgenden morgen den aanval afmaar de zon was reeds aan het dalen en zij hadden in de laatste uren geen enkel kreet meer gehoord en geen men- schelijk wezen tusschen de boomen zien voort- sluipen. „Zijn zij aïlen vertrokken?" riep de zwarte schaapsherder eensklaps uit„daar is Juno." En inderdaadeen van Samson's honden was van den volgendén inhoud was aan de stukken gehecht: „Ziehier de gestolen stukken. De ove rige zal ik u doen toekomen. Een bediende". Op het eiland Noumea, in Nieuw-Caledonie, moet goud gevonden zijn. Als de berichten van de vrij ruime opbrengst bewaarheid worden zullen velen zeker niet wachten met daarheen te trekken, totdat zij er door de Fransche'rech ters naar verbannen worden. In een Parijschen schouwburg is een bezoeker van hetgeen wij den engelenbak zouden noemennaar beneden gestort. Merkwaardig genoeg bekwam gij geen letselmaar een heer en een meisje uit het parterre zijn licht gewond. De opstand in Cuba schijnt van meer betee- kenis te zijn dan aanvankelijk wel gedacht werd. Het Spaansche ministerie treft maatregelen, om nog voor het einde van dit jaar 10.000 man troepen naar Cuba te expedieeren. In geheel Spanje heeft dit bericht diepen indruk gemaakt en de staatkundige partijen nader tot elkander gebracht. De gemeenteraad van Madrid heeft eene som van 500.000 pesetas toegestaan voor open bare feesten ter gelegenheid van het huwelijk des konings. Van eenige leden is een krachtig verzet hiertegen uitgegaan. Zij meenden dat eenige provinciën dezer dagen te zeer door ram pen getroffen zijn geworden om aan openbare feesten te kunnen denken. Aan de „Times" wordt uit Konstantinopei gemelddat er alle grond is te vermoeden dat de Russische Regeering den Sultan de onverwijlde invoering vai\ hervormingen heeft aangeraden, teneinde ernstige verwikkelingen in Europa te voorkomen. De toestand in Ierland baart der regeering veel zorgvooral omdat de bevolkingdie het tegenwoordig voor een deel hard te verantwoor- springend de hut genaderd en jankte en huilde tot hij binnengelaten werd, maar vreezende dat de Zwarten nog in de nabijheid zijn mochten hield Samson zijne makkers nog binnen terwijl hij Teddy alleen vergunde naar buiten te gaan om te zien. Als een groote slang kroop hij het venster aan de achterzijde uiten was weldra uit het gezicht verdwenen maar weldra waren er een paar paardeneenige schapen en koeien blatend en loeiende in de nabijheid der hut verschenen, bewijzen genoeg dat de wilden, van welker lansen zij een aangeboren vrees hebbenvertrokken waren. En nu begon men Mary op te sporen, over tuigd als allen waren dat jzij haar vroeger of later levend of dood vinden zouden ofschoon elk voor zich overtuigd was toen zij met een angstig kloppend hart hunne nasporingen begon nen dat de vrees der troostelooze moeder niet ongegrond was. Zij hadden beslotenuit vrees van overvallen te wordendicht bij elkander te blijvenen niet te roepen juist hadden zij den hond be volen de wacht te houdentoen Anderson plotseling zijn geweer "aan den schouder bracht en op het punt stond los te branden had hij niet nog intijds in de zwarte gestalte die. hem snel naderdeTeddyden schaapherder her kend. „Zij zijn allen verdwenen," zeide hijterwijl hij diepzinnig het hoofd schudde en bet spoor aanwees der afgetrokken negers stellig verzeke rende dat zij te beangst waren om ooit terug te keeren. Toen hem gevraagd werd, wat hij van het vermiste meisje dachtschudde hij het hoofd en wilde niet antwoorden doch toen men bij hem aanhield, zeide hij„Weet het niet, zien te vinden," en bukkende begon hij langs den wegdien zij vermoedelijk gegaan was, eiken indruk van voetstappen nauwkeurig na te gaantotdat de duisternis éen einde aan hunne den heefthet door hare houding moeielijk maakt tusschenbeide te komen. De toon van verzet in de bladen en de dadelijkheden waartoe de pachters overgaan doen elke hulp zwakheid schijnen. De weduwen en .weezen der te Kabul vermoorde Europeanen ontvangen het dubbel pensioen van datwaarop zij onder de gewone omstandigheden aanspraak hadden. In Sheffield neemt de bedrijvigheid in den laatsten tijd merkelijk toe. Aan de zoo beroemde Atlas-ijzerwerken werden deze week zes hoog ovens ontstoken. Overigens is het voor duizende werklieden een moeielijke' tijdvooral bij den ophanden zijnden winter. In den skating- rink te Batley, in Dews- bury, heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. De lieer Sergeant Simon, sedert jaren vertegen woordiger van Dewsbury in het Lagerhuis, zou zijn jaarlijksche toespraak houden tot zijne kie zers. De zaal en de galerij waren stampvol. Op het oogenblik, dat de spreker den catheder beklom hoorde men een dof kraken gevolgd door een ontzettend tumult. Een gedeelte der galerij was ingestort. Men kan zich moeielijk een voorstelling vormen van de verwarring, die in de eerstvolgende oogenblikken in de zaal heerschte. Het duurde geruimen tijd vóór de eerste gewonden uit de zaal n aar het gelukkig dichtbij gelegen hospitaal konden worden gedragen. De smartkreeten wan de ongelukkige gekwetsten waren hartverscheurend. Zij vermengden zich met de angstkreeten van de betrekkingen die in de dooden en gekwetsten hun vader, broeder of nabestaande herkenden. De meeste slachtof fers behoorden tot diegenen die achter in de zaal onder de galerij hadden gestaan maar ér waren ook verscheiden ongelukkigen niet door de ramp zelve gedeerd, maar door het gedrang, dat er op volgde en waardoor zij onder den voet geraakten. Eeenige oogenblikken na de catastrophe stier ven reeds twee personentwee anderen overleden den volgenden morgen aan hun kwetsuren nasporingen maakteen allenbehalve Samson en Andersou naar de hut terugkeerden. Niemand was ooggetuige van het zielslijden dier twee mannen terwijl zij langzaam zich een weg door de wildernis baanden en de natuur hen verbood verder te gaan uitgeput zonken zij op den grond neder om na een of twee uren slapens onder den blooten hemel weder op te springenzich hun toeven te verwijten en naar de hut terug te keerenom te vernemen of men daar ook iets van de vermiste dochter had Het wanhopig gelaat van Samson's vrouw was het eerste dat hen ontmoette; toen zij de deur der hut openden en in die ontmoeting van welke elk hunner tijding of hoop verwachtte, was duidelijk genoeg op elks gelaat de bittere tijding te lezen. Anderson wendde zich af met een diepen zucht en wilde weder naar de wilder nis terugkeerentoen Samson hem terugriep én den zwarten schaapsherder met een schop uit zijn gerusten slr'ap opwekte. Tien minuten later waren zij met Teddy aan het hoofd weder bezig den grond tred voor tred 'te onderzoeken in de hoop van het spoor te ontdekken langs hetwelk Mary het bosch was ingegaan maar het gras was in alle richtingen zoo vertreden dal het een hopeloos werk scheen. De voetstappen vermengden zich zoo in elkander, dat de een den ander uitwischte maar ofschoon zij als geheel in het duister zochten gingen zij steeds voorwaarts. Dikwijls overviel den vader of Anderson een rillingals zij aan een plaats kwamen waar het groen met bloed bevlekt was, én hadden zij zulk eene plaats gevondendan volgden zij bevende liet bloedspoorin de vrees van het lijk te vinden van haar, die zij zochten. Wordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1