Oostenrijk. Duitschland. Italië. BINNENLAND. Eusland. Zwitserland. Amerika. Ingezonden stukken. terwijl nog drie andere slachtoffers dermate inwendig gekwetst zijn, dat men aan het behoud van hun leven wanhoopt. Ongeveer 35 anderen, min of meer ernstig gekwetstworden in het hospitaal verpleegd. Uit Kabul wordt van den 18n Nov. aan the Daily Telegraph gemeld, dat generaal Eoberls zijn gezag thans uitstrekt tot aan Jumrood. De gouverneur van GhuzniMahomed Sijad, is hier aangekomen met Fais-Mahomeddie verleden jaar majoor Cavagnari te Ali Musjid terug hield. Zij kwamen de tijding brengen, dat te Uhuzni een godsdienstoorlog wordt gepredikt. De commissie van enquête naar den moord op het Britsche gezantschap is met hare taak gereed. Het rapport is naar Simla opgezonden. The Times maakt gewag van een buiten gewoon weêrverschijnsel. Den 17n November werd op een vijver in de nabijheid van Wimbledon schaatsen^ gereden. De olmen in de onmidde- lijke nabijheid hebben echter nog niet ten volle hun bladerendos verlorenterwijl het loof van andere hoornen nog ter nauwernooil een herfst kleur heeft aangenomen. _Uit het Oosten geen nieuws. Het wordt bevestigd, dat Engeland is tevreden gesteld, omdat het beveldat de vloot te Malta voort durend gereed moet zijn om binnen 4 dagen te kunnen vertrekken is ingetrokken. Te Londen is een beweegbaar gareel uit gevonden dat veel bijval vond bij alle autori teiten in Engeland en Frankrijk en vooral ook door de vereenigingen tot bescherming van dieren wordt toegejucht. Dit gareel bestaat uit verscheidene beweegbare deelen en is zoo samengesteld dat het volstrekt niet knellen of bezeeren kan, en men het geheel van pas kan maken voor de vormen van een paard. Daarbij verhit het de huid minder, is Échter en tevens 25% goedkooper dan het thans gebruikelijke Engelsche gareel. Niets evenaart de strengheidwaarmede de Britsche magistratuur pleegt te waken tegen losheid van zeden. Twee jongelieden te Dublin werden eergisteren veroordeeld tot driemaanden tuchthuis-straf, omdat zij op de openbare straat een paar modistentégen het verlangen dier dameshadden gekust. Vergelijkt men deze rechtspraak met andere vonnissendan komt men tot de gevolgtrekking dat het aan gene zijde van het Kanaal minder verfoeilijk wordt geacht eene vrouw half dood te schoppen, <dan van haar een zoen te rooven. Onlangs stond voor een kantongerecht van Graubunderland een man terechtdie beschul digd werd een vrouw vermoord te hebben, door haar in het water tc werpen. Er waren echter geen voldoende bewijzen dat hij den moord had begaan, en dat de vrouw niet, zooals hij voor gaf, zelf in de rivier gesprongen was. De man werd dus vrijgesproken wegens gebrek aan be wijzen en men kende hem voor het nadeel dat zijn preventieve gevangenschap hem had be rokkend een schadevergoeding toe van fr. 300. In Zwitserland denkt men dus geheel anders over preventieve gevangenschap dan b. v. in ons land, en acht het daar rechtvaardig den vrijge- sprokeneonder alle omstandigheden zooveel mogelijk de geleden schade te vergoeden. Te Praag heeft onlangs een Zoeloeslag in het klein plaats gehad. Een ondeugende jongen gooide een troep Zoeloe's mst sneeuwballen. De Kaffers namen dat kwalijk en vervolgden den bengel tot in een barbierswinkelwaar hij hun door een zijdeur wist te ontkomen. In hun boosheid sloegen de Zoeloe's de spiegels en glas- ruiten van den barbier kort en klein en volgden daarop den jongen in een tapperij aan de over- zijdewaar zij eveneens groote verwoestingen aanrichtten. Inmiddels waren eenige politieagenten er op aangekomen die de woedende Zoeloe's tot be daren trachtten te brengen. Zij raakten met de Kaffers handgemeen. Twee Zoeloe's werden in de worsteling door de blanke sabels gekwetst. De een had een diepe wonde in het hoofd en verscheidene lichte kwetsuren, de ander een steek in de borst gekregen. Onder een grooten toeloop werden de gewonden naar het gasthuis Het bezoek van den Grootvorst te Berlijn heeft blijkbaar geen invloed teu goede gehad op de vijandige stemming der bevolking jegens Eus land. Men beweert n.l. terecht óf te onrecht dat de Eussisehe regeering meer dan de helft van bet leger aan de Duitsch- Eussisehe grenzen concentreert en ziet hierin een vijandige daad jegens Duitschland zoo zelfs dat er sprake van is om de garnizoenen in de Duitsche grenssteden te rsterken. Zondarlinge geruchten voorzeker, maar ze vinden geloofen dat is genoeg om kwaad bloed te zetten. Dat Eusland er niet aan denkt Duitschland aan te vallen is in de tegenwoor dige omstandigheden vooral natuurlijkomdat het financieel en materiëel nog niet bekomen is van den jongsten oorlog. Eusland behoeft meer dan eenig ander land vrede en hoezeer het elke Europeesche verwikkeling vreestblijkt uit het feitdoor de Times medegedeeld dat Eusland, in plaats van een verbond met Turkije aan te gaan aan de Porte dringend heeft aangeraden aan de eischen van Engeland toe te geventen einde Europeesche verwikkelingen te voorkomen. Dezer dagen is te Berlijn de wijnkelder verkocht van den geheimen commiercieraad Ea- venédie een half jaar geleden aldaar overleed. De voorraad bestond uit omstreeks 30.000 fles- schen van de fijnste wijnen en-alvorens tot den openbaren verkoop over te gaanwilde men de vrienden van den overledene in de gèlegenheid stellen eenige partijtjes tegen taxatieprijs over te nemen. Er werden te dien einde circulaires ge zonden aan de talrijke vrienden van den heer Eavené, met verzoek te willen opgeven hoeveel flesschen zij verlangden. Maar de hierop inge komen aanvragen waren zoo talrijk dat men in plaats van 30.000, 100.000 flesschen zou moeten leveren. Men moest dusals met sommige leeningentot een reductie der inschrijvingen De Italiaansche Kamer is slechts een half uur bijeengeweest. Bij den aanvang der zitting deelde de heer Cairolo mede dat het geheele Ministerie den Koning ontslag had aangebodeu, waarop de Koning hem met de samenstelling van een nieuw Kabinet had belas!In het nieuwe Kabinet zal de tegenwoordige premier Cairoli de portefeuille van Buitenlandsclie Zaken aan vaarden en de heer Depretis die van Binnenl. Zaken. De vorming van het nieuwe Kabinet zal slechts een of twee dagen behoeven. De arbeiders werkeu nog steeds in de mijnader onder het brandende gedeelte en hoewel zij door een laag van 70 voet dikte er van gescheiden zijni, is de van dag tot dag toenemende hitte er bijna ondragelijk. Waarschijnlijk zal men er weldra het werk moeten staken. De brand is ontstaan in het begin van 1877 Een vrouw die uit Palston verdreven was had een grot in de nabijheid dier stad tot wonino-, uitgekozen en maakte daar vuur aan om eten te koken: sNachts werd zij wakker door een bui tengewonen gloed;, ontdekte dat de helft der «rot verbrand was en nam de vlucht. Eerst in Juni van dat jaSr werd de onderaard-^ sche- brand ontdekt; er was toen geen blusschen meer aar.eh sedert heeft hij zich meer en meer uitgebreid. Thans vreest men dat het vuur oojc de mijn IVnns.ylvanië zal aantasten. Als dat ge-' beurtzouden de inwoners van Pjttsten de stad moeten verlaten want geen macht t-;r wereld zou .uinnen beletten, dat zijdoar het onderaardsche vuur geheel verwoest werd. Toen de Huascar Valparaiso werd binnen gesleept had erzooals zich laat begrijpen een groote demonstratie plaats van de volksmenigte. Men hoopte in 14 dagen het vaartuig gerepa reerd te hebben.aTe Lima luchtte de vemlagen- Zlcl1,ln oproerige bewegingen ten gevolge, waarvan liet ministerie zijn ontslag nam om ech ter den volgenden dag de teugels van het bewind weer op te nemen. Een inschrijving werd ge opend voor den aankoop van ëen-nieuw pantser- schip. De Aartsbisschop bood 'daartoe al de kerksieradiën aan en de dames der hoofdstad brachten als om strijd haar juweelen ten offer. Van het oorlogstooneel vernam mendat de Chilenen naderden en dat de Bolivianeti terug trokken naar het heette wegens oneenigheden met hun bondgenooten. De boodschap waarmede president Avellaneda de zitting van het congres te Buenos-Ayres heeft gesloten constateerdedat men 't met Chili nog niet eens had kunaen wordenmaar dat het niettemin zaak was den vrede te bewaren. In- tusschen gaat het gouvernement voort orders te geven tot aankoop van pantserschepen in Europa. De Brazihaansche Kamers zijn in buitengewone zitting vergaderd, om het wetsontv erp tot in voering van directe verkiezingen te behandelen. De Amst. Ot. verneemtdat de Pallas den Uden November bij de Zuiderhaaks ont moet is door een loons van 't Nieuwe Diep, die aanbood de stoomboot, evenals mot de Êtna geschied was, aldaar binnen te loodsen. De kapitein echter te IJmuiden willende binnen vallen had een loods voor die haven gewenscht doch die was niet bij de hand. Het is opmerkelijk.dat tot dusver geen lijken Zijn aangespoeld van de' 28 man die de Pallas zijn geweest. Uit goede bron deelt men ons mede dat de schade veroorzaakt door het verongelukken van het stoomschip Pallas kan geschat worden, wat het casco betreft, op f200 a f250,000. De lading bestond uit ongeveer 1900 ton aan granen, boekweitmeelenz. Een werkman te Delft had uit een blikken 'Wee °°stenrijksche metallieken van tl 1000 ontvreemd, en een ander werkman had getrac it de stukken te 's-Gravénhage ten gelde te maken, 't geen evenwel niet "gelukt is De eigenaar van de papiertjes is qok. een werkman, heeft --VrUC^ten zbner sPaarzaamheid weer terug - Nabij is Putten op den Centraal-spoorweg een boerenwagen met paard onder een trein geraakt. De wagen werd verbrijzeld en het paard gedood doch de boer kwam gelukkig met den schrik er af. De spoortrien reed onge moeid door. u IT V O ERIN G E N. De wedstrijd voor vrouwelijke handwerken, met premiën van 1500 M.. 1000 M. en tien prijzen van 50 M., die in April 11. wérd uitge schreven door het Berliner Modeblattis den 8en dezer beslist. De eerste prijs van 1500 M. is toegekend aan mevrouw Scherberte Würz- burg voor een smaakvollen geheel uit de hand bewerkten bruidskrans van zilverdraaden ver scheidene bouquetten. De tweede prijs van 1000 M werd behaald door mevrouw Schultzte Ham burg voor een portièredie uitmunt door een gelukkige keus van verschillende stoffendoor smaakvolle kleuren, sierlijke bewerking. De eer volle maar moeielijke taak van het toekennen der prijzen werd vervuld door een comité van elf dames. Z. M. den Koning heeft den Duitschen Kroonprins tot een bezoek te Eome uitgenoodigd en het is thans waarschijnlijkdat Z. K. H. in hel voorjaar aan die uitnoodiging gevolg zal geven. Te Eome heeft men nieuwe oudheidkun dige ontdekkingen gedaan. Bij het voortzetten der werken aan den Tiber in de nabijheid van de Farnesina, heeft-men een ander gedeelte te voorschijn gebracht van dë villa, waar schoone fresco's gevonden werdenwelke thans in het Museo Tiberino zijn tentoongesteld. Het nieuw ontdekte gedeelte bevat mede merkwaardige fresco's men hoopt die ook weldra voor het publiek ter bezichtiging te kunnen stellen. Te Cagliaride hoofdstad van het eiland Sardinië is een werkstaking uitgebroken onder de advocaten. Op een vergadering, die door 41 rechtsgeleerden werd bijgewoondhebben zij besloten zich te onthouden van de verdere uit oefening van hun ambt, zoolang de Minister van Justitie geen gevolg heeft gegeven aan'een klachtdie drie maanden geleden door hen werd ingediendwegens willekeurige behandelingen van den Procureur-generaalen waarop zij tot nu toe zelfs geen antwoord hebben ontvangen. In de Eomagna hebben twee roovers het rijtuig aangehouden-, waarin graaf Porsi en zijne echtgenoote die naar huis dachten te rijden gezeten waren. De roovers gelastten de gravin uit te stappen en hielden den graaf in het rij tuig gevangen. Er is onderzoek gedaan, maar geen spoor is tot dusver van hem ontdekt. By de eerste winteruitvoering, te geven door de Eedenjkerskamer „Oefening kweekt kennis" te Besoijen, in het locaal van.Mejuffrouw dewed' A. Brokken aldaarop Maandag 24 November a.s zullen worden opgevoerd de twee volgende stukken5 Onteerd; tooneelspel in 4 bedrijven'; Het Eerekruis; blijspel in twee bedrijven. Waalwijk24 November 1879, Bij de Donderdag 11. plaats gehad hebbende verkiezing van twee leden voor de Kamer van koophandel alhier, waren uitgebracht 56 geldige stemmen. Gekozen werden de heeren C G van der Heijden aftredend lidmet 46en J. B. van der Heijden, met 47 stemmen; de laatste m plaats van den heer J. Quiiijns die met meer als zoodanig in aanmerking wenschte te komen. Te^ St. Petersburg is op geheimzinnige wijze, een nii-uw Nihilistisch orgaan „Narodnaya Volya" (Volksvrijheid) verschenen hetwelk in de plaats is gekomen van de „Semlya Volya" (Land en Vrijheid), daar de omstandigheden een nieuwe wijze van propaganda eischten. Het blad wordt in groot formaat in quarto uitgegeven en telt niet minder dan twintig blad zijden plaats genoeg dus voor leugens en op ruiende artikelen. Galignani meldt dat het dorp Vitznauaan den voet van den Eighi, bekend aan allen die het Luzerner meer bevoerendedreigd wordt met verwoesting. Geweldige rotsblokkendie van den bergwand zich allengs losmaken, dreigen er op neer te zullen storten. In de stad Frederiktown (Ohio) is den 29 Oct, door een troep van 13 vrouwen, die zeker bij haar echtgenooten den nade'ligen invloed van sterken drank hadden leeren kennen een aanval gedaan op een tapperij waar zij flesschen gla zen tafels en stoelen kort en klein sloegen en niet aftrokken voordat alles yernield was. Daarop hield het vrouwenbataljon evenzoo huis bij een anderen tapper. De dames hebben aan al de tappers en logement houders van de stad een aanschrijving gezonden, om geen sterken drank meer te verkoopen als zij niet willen dat de plunderende vrouwenbende hun een bezoek zal brengen. De politie moet de dertien dappere vrouwen in hechtenis hebben genomen. De onderaardsche brand in de steenkolen mijn Butler in Peimsylvanië woedt thansvol gens de Amerikaansche bladen met verdubbelde hevigheid en strekt zich reeds over 10 morgen glanskool uit. lr Ul' tet varslag der commissiedoor de Vrijdag der vorige week te Tilburg gehouden vergadering benoemd, om met de slagers in M-n .5 .,te t^d®n..over de Prijzen van het vleesch, blijki dat die bij de meeste slagers uiteenloopen van 30 tot 50 ct. per half kilo; dat die prijzen a mei ij k wel overeenkomen met die uit de verschillende andere plaatsen van Noordbrabant, doch dat dit feit op zich zelf niets afdoet, daar alleen de qualiteit van het slachtvee client m aanmerking genomen te worden. Hier in Waalwijk kost rundvleeschpuike qualiteit, zooals onze slagers altijd leveren 35 cent per half kilo. Sedert eenigen tijd worden te Tildurg 3- maal daags por spoor alle soorten versch brood uit Botterdam aangevoerd, ten dienste van de werkliedeng iëmploieerd bij de ateliers van de Staatsspoorwegen. De prijs is 4 a 6 cent per kilo goedkooper dan het brood, dat aldaar door de bakkers geleverd wordt. Uit Indie is de treurige tijding ontvangen van den plots lingen 'dood van den luitenant- ter-zee L. B, Koolemans Beijnen. Aan boord van Zr. Ms. stoomschip Macassar, waarmede de jeugdige zeeofficier een kruistocht deed lano-s de*kusten van Borneo, schijnt hem een ongeluk te Zijn overkomen. Koolemans Beijneu had nog slechts een korte loopbaan achter zich, maar zij was voor hem lang genoeg om, ongezochteen dankbare her innering te stichten in de harten van elk Ne derlander. De dorst naar wetenschap, die hem tot daden aanspoorde, maar vooral de vurige vaderlandsliefde, waarmede hij ieder, met wien hij in aanraking kwam, wist te bezielen, maak ten hem bemind bij zijn kameraden en geëerd bij het Nederland8che volk. Het verdient als een blijvende hulde aan zijn nagedachtenis te worden opgeteekenddat de verlevendiging van de belangstelling in de tochten naar het Noorden voor een goed deel te danken is aan de energie de wakkerheid en den onderne mingsgeest welke goojemans Beynen ten toon spreidde op de beide reizen met het Engelsche Poolschip Pandora en later op den eersten Ne- derlaudsshen Pooltooht met de Willem-Barents. Onze Koning schonk luit. Beynen de orde nan de Eikenkroon, de Koningin van Engeland vereerde hem de zilveren medaille (arctic medal) ter herinnering aan de reis met de Pandora. Mén meldt uit Vlissingen van 19 dezer, dat dff 'Engelsche stoomboot Kestrel, van Liver pool naar Antwerpen, gisteren ochtend omstreeks 4 uur, ter hoogte van Bevezier in aanvaring is geweest met een geladsn Deenschen schoener welke is gezonken. De equipage is door gemeld* stoomboot opgenomen. Weder zijn in de gem. Sloten in eene weide de overblijfsel On gevonden van een geslacht schaap, waarvan het vleesch is meegenomen. Het scheermes, waarmede het dier hoogstwaar schijnlijk geslacht werd lag er bij. Aan den Osdorpèrweg zijn ook nog in een nacht bij drie landbouwers eenig kippen ontvreend. De officier van justitie te Maastricht waar schuwt tegen een man van ongeveer 40 jarigen ouderdom slanke gestaltebruinen knevel en goed gekleed, die voorgeeft handelsreiziger te zijn maar tracht valsch Nederlandsche en vreemd bankpapier in te wisselen of in betaling te geven. UE Utrecht schrijft men "„Er is hier eene zaak hangende, waarvan men nog niet met zekerheid kan zeggen of ze zal dood bloeden of een cause célèbre zal worden. De tijd en de omstandigheden zullen dat uitmaken. ,,'t Betreft een ernstige mishandeling van een jongmensch door nu ja „men zegt studen- ten en als men ook een andere „men zegt„aan neemtis het een affaire de femmes. In een café chantant" kwam het tot een botsing tusschen de betrokken partijen de strijd werd daar wel door het beleid van den kastelein spoedig ge ëindigddoch de gevolgen waren er niet minder ernstig om. De „burger" zoon van een indus- triëel uit deze plaats is later onder aan de trap van het café-chantant-geboHw in deerniswaardi- gen toestand geslagen geschopt en getrapt op den grond gevonden. Thuis is de gekwetste door bloedspuwingen overvallen, die zijn toestand zorgelijk maken. Om aan de eischen der gerech tigheid te voldoenzijn eenige van de bezoe kers van het café voor het bed van den zieke geleid die bij enkelen teekenen van herkenning moet gegeven hebben. Hij is evenwel nog zoo zwakdat hij nog slechts een gering aandeel aan het werk der justitie kan nemen Het voor naamste omtrent deze treurige zaak komt men dus eerst later te weten." Boxtel 20 Nov. Op woensdag avond werd door den heer E. J. Schoutenpaardenarts te Breda, bij den heer G. O. Bloem in het Fortuin alhier ten aanhoore van een vrij talrijk publiek eene voorlezing gehouden over algemeene gezond heidsmaatregelen, ln het oog te houden bij de behandeling en verzorging van paarden en-vee. Zijne voordracht was de belangstelling der toehoorders ten volle waard. In het eerste ge deelte gaf ZEd. eene menigte raadgevingen van hijgienischen aard vooral met het oog op de stalling en de verdere behandeling van de dieren der landhuishouding. Het tweede gedeelte was vooral aan de vee fokkerij gewijd. Dadelijk bleek het ons, van hoeveel belang het voor den veehouder is, dat hij voor de fokkerij alleen die dieren gebruikt die door krachtliohaamsbouw, gezondheid en edele hoedanigheden uitmunten en hun vollen wasdom hebben bereikt, daar zoowel de physieke als moreele eigenschappen der ouders in den regel worden overgeplant op de afstammelingen. Wij uiten met den heer Schoouten den wensch dat zijne raadgevingen zullen worden behartigd in het welbegrepen belang van den veehouder en van dep veestapel. (Buitep verantwoordelijkheid der Eedactie) Wil zoo vriendelijk zijn, onderstaande regelen een plaatsje te gunnen in het eerstvolgende nummer uwer courant, Ik wilde gaarne vragen aan vriend E. of hy\ de verslagen over de vergadering van vleesch- verbruikers piet gelezen heeft in twee Tilburgsche Couranten Ik betwijfel dit temiuste zeer. Immers als hij die gelezen heeft kan en moet hij weten dat de vergadering niet werd geleld door mijmaar

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2