Si Jill IK, MI, Summer IVMi.Donderdag *4ii iMovemöer v» jaargang. m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTWOORD BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.00, firanco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gèldén enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk Advertentiën 17 regels 0,60. daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsraimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, "worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. op de „Roepstemmen behoeve van den Spoorweg ZWALUWE 's-BOSCH. In No 191 van onze Courant wordt door D een welmeenend en krachtig woord gericht tot de ingezetenen van de Langstraat, teneinde hen op te wekken zich tot den- "betrokken Minister te wenden met adressen, waarin met kracht wordt aangedrongen op het maken van meer spoed in het leggen van den spoorweg ZwaluweVBosch. Nu ruim veertien dagen zijn verloopen sedert die Roepstem aan allen kan bekend zijn, is het wellicht niet ontijdig eens na te gaan en te resumeerenwelk antwoord daarop tot heden gegeven is. Dat D volkomen instemming zou ontmoe ten met alle denkbeelden door hem nitge- sprokenis niet wel aan te neménen zal ook zeker wel het minst door hem zelf zijp- verwacht. Maar dat tot heden zoo weinigen van hun belangstelling blijk gegeven hebben, is zonder twijfel opmerkelijk zoo niet onbe grijpelijk. Men zou daaruit moeten opmaken, dat of D iets zeerongerijmds heeft gewild, of dat de bedoelde spoorweg voor de Lang straat onnoodig is geworden. Daar dit laatste echter wel door niemand in ernst zal beweerd wordenrest ons nog een onderzoek naar het eerste. Zien wij vooraf welken indruk de lezing van die „Roepstem'' te weeg bracht, om daarna een oogenblik te luisteren naar de critiekdie zij hier en daar opwekte. "Voor den opmerkzamen toeschouwer was het duidelijkdat de lezing aanvankelijk bij sommigen eenige sensatie verwekte blijkbaar uit enkele daarover gehouden gesprekken, of ook uit een haastig aangevangen correspon dentie maar bij de meesten was die indruk onmerkbaarwat veel overeenkomst aanduidt met totale onverschilligheid. Dit laatste be wijst maar al te duidelijk dat het opwek kende woord van D nog zoo onnoodig of ontijdig niet was, als wel beweerd werd. En verder kwamen dè aanmerkingen. De voorgestelde maatregel werd besprokenen in welken zin De een meendeer werd ie veel gevraagdnog dezen winter te be- ginren achtte men een onmogelijkheid. De ander vond: er moest in het adres dit niet voorkomen een derdeer moest dat wel inslaan. Een vierde wilde het op geheel anderen leest geschoeid hebben. Een vijfde wenschte eene commissie benoemd te zien. Nog weer anderen gaven te kennen„als het denkbeeld nog van die of van die was uitgegaandan had er wat van kunnen komen, maar nu van zoo'n onbekenden D., dien zou men toch niet volgen." Enz. Enz. En zoo geraakte men op allerhande zijpaden, waar door de hoofdgedachtenl. de noodzakelijkheid van het maken van. meer spoedgeheel op den achtergrond geraakte en de slotsom van alle bemoeiingen het best kan uitgedrukt worden door deze twee regelsvrij gevolgd Men hekelde watmen dronk een glas En liet de zaak gelijk die was. Belangstellende lezerEen oogenblik atten tie voor de aanmerkingen. Men zegthet is onmogelijk nog dezen winter met het leggen van de baan aan te vangen, want zonder tegenspoed vofdert men met de opmetingen dagelijks niet meer dan 200 meter j de ge heele weg uu bij begrooting genomen op pm. 60.000 meter, geeft dit ongeveer 300 werkdagend. i. een tijdsverloop van pm. een jaar, eer men hiermee gereed kan komen. Die berekening is geheel in Jt reineen men zou er zelfs kunnen bijvoegen, dat, als riten het getal van het opmetende per soneel op dp helft stélt, van thansmen dan pm. twee jaar voor dit werk zal behoeven eh neemt men dan nog een jaar voor het tót stand komen der onteigeningswet en de onteigening zelf, dan duurt het .minstens drie jaar eer met het leggen van den weg een begin kan worden gemaakt. Maar dan zal men toch zeker wel niet willen bewerendat er op die wijze ook maar eenigzins spoed gemaakt wordt In tegendeel daartoe dient men eerst het dienst doende personeel heel wat te vermeerderen, desnoods te vertienvoudigendan heeft men kans, dat er slechts pm. 30 dagen toe vereischt worden. En als er vervolgens met het tot- standkomen der onteigeningswet en de-..onteigening zelf ook zooveel voortvarend heid gebruikt wordtdan raag men toch met allo redelijkheid veronderstellen, dat vóór het einde Vaü den winter, althans niet veel maanden later met het leggen der baan zal kunnen worden begonnen. Dé slotformule van D's adres vraagt veel, wellicht te veel. Toegegeven maar wie met opmerkzaamheid en onbevooroordeeld het geheele stuk heeft gelezen, zal moeten erken nen dat de zin ook van die formule geen andere is dan „wij verzoeken om meer spoed, om veel spoed". Met geringe moeite ware in 't adres die geringe verandering aangebrachtzoo ook al die wijzigingennoodig om het hun paar den zin te maken die het een niet en het ander er wel in wilden opgenomen zien. De vorm doet niets aan de zaak af, als het hoofdbegrip„aandringen op meer spoed", er maar niet in gemist wordt. En waarom hebben zijdie een commissie wilden be noemd zien hiertoe dan niet hei initiatief genömen P Van WaalwijFs anders zoo ijverige Kamer van Koophandel en Eabrieken had men in deze ook wel een woord kunnen verwachten ten behoeve van handel en nijver heid. Nu heeft het al den schijnalsof de spoorweg voor de Langstraat een onverschil lige zelfs niet-begeerde zaak iswelker vroegere of latere totstandkoming de ingeze tenen koud noch warm maakt. D vroeg, doelende op den,slakkengang vau het werk „moet dat zoo. blijven Thans zou men kunnen vragen „moet die onverschilligheiddat schijnbaar gebrek aan belangstelling blijven voortduren? Heeft men dan hier werkelijk zoo weinig belang bij en bèhoeTte aan het spoedig tot stand komen van den bedoelden spoorweg?" Zoo jadat men dan ook ophoude met klagen over achteruitzetting in vergelijking met andere strekenover verloop van handel en nijverheid, en zich met de bestaande verkeers- en transportmiddelen tevreden stelle. Of men het zich niet te laat zal be- De grondslagen waai opbij de dezer dagen tusschen Nederland en België gesloten overeen komst bepaaldenaasting van den spoorweg Antwerpen Rotterdam steuntzijn naar le Précurseur verneemt, de volgende: De dividend-cohpou 1879 blijft ter beschikking van de tegenwoordige aandeelhouders. Dat di vidend zal minsten 20 fr., hoogstens 25 fr. be dragen. Voor elk aandeel buiten den couponvan de dienst 1879zal het Belgische Gouvernement betalen 25 fr. overeenkomende met een nominaal kapitaal van 625 fr., in Belgische 4 pCts. schuld brieven. Blijft dat fonds op ongeveer 104 pCt. staanzooals op dit oogenblikdan zou het spoowegaandel Antwerpen Rotterdam een effectieve waarde van 650 fr. vertegenwoordigen, behalve de dividend-coupon van 1879. Van de Brusselsche diergaarde zijn stuk voor stuk ongeveer al de dieren verkocht. De bezoekers kunneu zich er nog verlustigen in het I gezicht op twee kemels. De Eransche-Amerikaansche telegraafkabel is in gebruik gesteld. Hij heeft het eerst een tele gram overgebracht van den President der Fransche j Republiek aan dien der Vereenigde staten. In J dit telegram betuigde Jules Grévy aan Hayes I zijne gevoelens van hartelijke genegenheid. In den Franschen-Ministerraad is besloten niet tot de afzetting van Canrobert als President der Commissie voor bevordering bij het leger j over te gaan. In Januari is hij aan de beurt I van aftreding. Men zal hem.dan eenvoudig niet herbenoemen zooals anders gebruikelijk was. De begenadigde Communalist Humbert is naar Vaucluse vertrokken waar hij optreedt als candidaat voor de wetgevende vergadering. Hij belooft daar gouden bergen a^n de niet bezittende klasse. Met het oog op het algemeen stemrecht, is zijne verkiezing niet onmogelijk. De Parijsehe politie heeft onderzoekingen gedaan bij verschillende personen die met de Banque Eu-opéenne in betrekking staan, en twee hunner, de heeren Allorge en Ramos, beheerders van de titels der Bank ter beschikking gesteld van den rechter van instructie. Nadere bijzon- derheden onbekend. Keizerin Eugenie is voor 't eerst sedert den rampzaligen Septemberdag van 1870 in de hoofd stad wedergekeerd van het landwaar zij een maal de gevierde Souvereine was. 't Bezoek was. inaar voor een oogenblik. De vergunning strekte zich met verder uit en bovendieu de kinder plicht riep haar verder. Keizerin Eugenie nl. trok Parijs voorbij, mede op reis naar spanjewaar de ernstige ziekte van haar moeder gravin de Montyo haar roepj. Le Temps verhaaldat Keizerin Eugénie reeds sedert verscheiden dagen had doen vragen of het Gouvernement van de Fransche Republiek haar vergunde Frankrijk te passeeren. De mach tiging werd gevraagd door tusschenkomst van het Engelsch gezantschap en dadelijk verleend Zij werd door generaal Fleury naar Engeland overgebracht. Te Parijs is de doorreis en het korl vertoeven der Keizerin bijna onopgemerkt gebleven. Te Biarritz was dit niet het geval. Een tal rijke menigte heeft daar de Keizerin op haar doorreis aan het station begroetde Vorstin plaatste zich aan het portier en drukte de hand van hendie haar genaderd waren en waar van zij velen herkende uit het tijdperk toen zij te Biarritz de baden gebruikte. De Keizerin heeft de reis tot aan de Spaan- sche grens in een wagon lit-toilette gemaakt. Behalve te Biarritzkenmerkte de reis zich door geen incident. De heer Cassé Brissai vergezelde de Keizerin. Beiden hebben te Bordeaux het déjeuner ge bruikt. Gedurende haar kortstondig oponthoud te Parjjs heeft prins Jérome der Keizerin een bezoek ge bracht. Naar luid van een dépêche uit Algiers was aldaar een hevige brand uitgebarstendie door gebrek aan water zich spoedig uitbreidde Verscheidene huizen zijn in de asch gelegd en ook menschenlevens zijn er bij omgekomen.- Hoe veel weet mén nog niet. Het telegram meldt ten'slottedat het vuur nog altoos smeult. In een nader telegram wordt berichtdat er ook in andere gedeelten der stad brand was ont staan en men meende met zekerheid te weten, dat die aangestoken was door misdadige handen. Het Théatre de la Perle is geheel in de asch Bij den Algemeenetr Raad der Seine is de volgende motie ingediend: Iederdie onder de ondc Koninschappcn of onder het tweede Keizerrijk^ in het belang dei- Republiek eenige gevangenisstraf of verbanning- eens of meermalen heeft ondergaan hetzij pre ventief of definitief, of wel daardoor zijn betrek king 'enz. verloren heeftzal recht op een schadeloosstelling hebben waarvan het bedrag nader bepaald zal worden. Tot het einde van het vorige jaar hadden de verwoestingen door de Phylloxera in de Fran sche wijngaarden aangericht zich over 1.600,000 acres uitgestrektwaarvan 700,000 geheel ver nield waren Nu heeft zij zich ook vertoond in Medoc, het middelpunt der wijndistricten, waar de wijnopbrengst jaarlijks eenige tientallen milli- oenen guldens bedraagt. Een vreoselijk ongeluk heeff gister te Lyon plaats gehad. Nadat men in een in aanbouwd zijnd huis scheuren opgemerkt hadging de opzichter over het werk den eigenaar waarschuwen, die timmerlieden zond om stutten te zetten en een oogenblik later vergezeld van zijn vrouw en dochter,zelf kwam. Allen bevonden zich op de binnenplaats van het huis toen een dof geluid zich liet hooren. Een muur was ingéstort waardoor al de aanwe zige personen onder het puin bedolven werden. De eigenaar van het huis wist zich vrij te maken en riep om hulp. De buren kwamen toegesneld en op het oogenblik dat zij "op de plaats aan kwamen stortte ook de voormuur m en maakte vier nieuwe slachtoffers. Heden zijn allen onder het puin te voorschijn gehaald maar drie per sonen een man en twee vrouwen zijn bij de ramp omgekomen. Onder de laatsten is de dochter van den eigenaar, die evenals zijn vrouw en zoon slechts kneuzingen bekwamen. De jongste berichten uit Madrid melden, dat - de toestand van gravin de Montyo iets beter is. De aartshertoginnen zijn Maandag mqrgen ten acht ure te Madrid aangekomen. Zij werden verwelkomd door den koning en zijne zusters de ministersautoriteitenhofdignitarissen en aanzienlijken. Terwijl de Russen plannen maken voor een spoorweg van Orenburg naar Taschkenddie 20 millioen "p. st. zou moeten kosten zijn de Engelsehen met hunne lijn naar Candahar reeds een goed eind op weg. Ook naar Djellalabad gaan zij een spoorweg leggenof zeker een paardenspoor. Van twee kanten zullen zij dus snel hunne troepen tot in het hart van Afgha nistan kunnen verplaatsen. In de „Pali Mall Gazette" werd er op gewezen, dat de drie in Ierland gearresteerden het waarlijk nog zoo erg niet gemaakt hebben als menig „nationalistisch" spreker of schrijver. Kort geleden nog liet het Isrsche blad „Flag of Ireland zijn Amerikaanscben correspondent, derf naar Philadelphia uitgeweken Fenian O'Doiiovan Rossa niets meer of minder - prediken dan een oorlog tegen Engeland, bij welken de Ieren zou den geholpen worden met „soldatenwapenen en geld uit Amerika." Telegrammen aan Londensche huizen ma ken melding van, een slag bij Iquique tusschen de geallieerden en de Chilianen. De geallieerden werden verslagen. Een Peruaansche korvet is genömen. Reuter's bureau maakt berichten openbaar uit Capotowna van 4 dezes. Wolseley heeft besloten Secocceni aan te vallen. De zaken van de Transvaal zijn minder dreigend. De uniform van prins Napoleon is teruggevonden. In de afgeloopen wbek gebeurde er weinig op de Londensche geldmarkt. De buitenlandsche vraag naar goud was gering, vergeleken bij vo rige weken, en de prij3 van het geld in 't alge meen gaf blijken van eèti gunstiger toestand

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1