BINNENLAND. Oostenrijk. Duitschland. Italië. Turkije. Amerika vroeg veel minder goud, en men ver wacht dat honds iü plaats van goud zullen worden gezonden gedurende den korten tijd, dat de voorraad voldoende zal zijn. Te Londen hing 11. Vrijdag-ochtend zulk een dikke, zware mist over de City en de cen trale districten, dat gedurende eenigen tijd het verkeer en het werk op de openbare straat gestaakt moesten worden. Overal had men het gaslicht opgestoken. Den vorigen dag had het des ochtends zwaar gesneeuwd!, daarna hevig gevroren, waarop het in den avond op nieuw begon te sneeuwen en de lucht zachter werd. De toestand in Ierland blijft verontrustend. Men verwijt de regeering, dat zij, na aanvanke lijk door zwakheid het verzet der pachters te hebben aangemoedigd, thans zqjke strenge maat regelen neemtdie de hartstochten opnieuw in beweging brengen, nadat de gemoederen begonnen te bedareu. Het zijn de meer bezadigde Iersche bladen, die dat verwijt uiten. In Engeland denkt men er anders over en juicht men het toe, dat de regeering het gezag handhaaft tegen den hand over hand toenemenden geest van verzetdie zich in Ierland openbaart. Men kan zich in den vreemde geen denkbeeld maken van de vermetelheid, waarmede in open bare vergaderingen het oproer gepredikt wordt, terwijl vele bladen nog heftiger toon aanslaan tegen de regeering. Een krachtiger houding, eenige maanden geleden aangenomen, zou mis schien veel kwaad hebben voorkomen, maar dit neemt niet weg dat het beter is laat te handelen dan in 't geheel niet. De regeering zal nu de militaire macht in Ierland versterken en er zijn reeds troepen naar de meest bedreigde punten gezonden. Ierland heeft reeds zoo dikwijls in deze leergeld betaald, dat men zich nu misschien wachten zal openlijk de vaan des oproers te ontrollen. De vijf smokkelaarsdie gevat zijn zullen waarschijnlijk naar Siberië gezondeu worden. Eusland is voornemens nog strenger maatre gelen tegen den sluikhandel te nemen. Te Maagdenburg werd onlangs een persoon wegens bedelen tot vier dagen gevangenisstraf veroordeeld. De beschuldigde had wel is waar, volgens zijn zeggenalleen de tien geboden waarin hij handel dreefte koop aangeboden, maar kon toch niet ontkennen dat hij ook kleine geschenken in geld had aangenomen zoodat de handel slechts een voorwendsel was. Het merk waardigste van het geval is echter dat deze persoon een zeer welgesteld man is, die te Ber lijn een groot handelshuis heeft en om die reden verzocht dat men hem niet te streng zou straffen, daar een lange gevangenschap hem honderden thaier schade zou berokkenen. De staal van beleg, waarin Berlijn sedert een jatfr verkeert, zal op den 28 dezer weder met een jaar verlengd worden, omdat het gouver nement meentdat het socialisme nog niet genoeg uitgeroeid is. Er zijn lieden, die bewe ren dat het krachtjger is dan toen de vervolging aanving. De geheime organisatie moet zeer invloedrijk zijn. In den loop van hel jaar werden ongeveer honderd personen uit Berlijn verbannen. Volgens, geloofwaardig bericht uit Berlijn, zou Frankrijk alle reden hebben om voldaan te zijn over het resultaat der reis van Saint-Vallier naar Varzin. Niet alleen dat de Fransche gezant 'door Bismarck zeer hoffelijk werd ontvangen, maar de kanselier gaf hem ook kennis van de regelingen, die tusschen Oostenrijk en Duitsch land zijn. overeengekomen. Geen enkele dier regelingen betreft Frankrijk. Tusschen de twee keizerrijken bestaat geen tractaat van alliantie dat wederkeerig de integriteit van grondgebied In de officieuse „Weiner Politische Gorresp." wordt het nieuwe staatkundige tijdperk bespro ken hetwelk Midden-Europa in den herfst van dit jaar is ingetreden. Van de reis van den Eussischen troonopvolger sprekende, wijst het blad op de omstandigheiddat de Grootvorst over Weenen naar Berlijn ging, dit kenmerkt de politieke verhoudingen. Oostenrijk-Hongarije en Duitschland zijn zoo nauw aan elkander ver bonden dat een toenadering van een derde mogendheid aan een der beide Eijken niet meer mogelijk is. Eusland hetwelk de goede ver standhouding met Duitschland weder hersteld wil zien moet eerst Oostenrijk-Hongarije op loyale wijze naderen. Het kan slechts twee vrienden of geen hebben. De universiteit te Leipzig heeft voor het ioopende semester 3196 studentensedert de oprichting van deze hoogeschool is dat aantal nog niet zoo groot geweest. Dat de juridische faculteit zoo druk bezocht wordt is gedeeltelijk te danken aan den goeden naam der professoren, gedeeltelijk aan de omstandigheiddat Leipzig de zetel is- geworden van het Eeichsgericht van het Duitsche rijk. De feestelijke opening der universiteit werd ook door den president vaD dat gerechtshof bijgewoond. De juridische fa culteit van Berlijn is nu door die van Leipzig aanmerkelijk voorbijgestreefd, en zal haar niet gemakkelijk weer inhalen. In een vuurwerkfabriek te Spandau heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor twee arbeiders en een opzichter, die zich in dat gedeelte der fabriek bevonden, een eind werden weggeslingerd en hevige brandwonden bekomen hebben. Een van hen is nog in dienzelfden nacht overleden, en ook de beide anderen zullen waarschijnlijk niet herstellen. De aanvragen om plaatsbriefjes voor de .laatste avonden, dat Adeline Patti in de koninkl. opera te Berlijn zal optreden zijn zoo talrijk dat men er over denkt op die avonden het plaatsbureau gesloten te houden, daar alle plaat sen besproken zullen zijn. Het jaarlijksch inkomen der beroemde zangeres bedraagt 2 a f300.000 het grootste deel van dat geld brengt zij, zooals men het noemt, weer onder de menschen. De rente van haar vermogen is niet bijzonder veel. Zij heeft nu door be middeling van haar advocaat een overeenkomst gesloten met haaf gewezen echtgenootwaarbij mijnheer de Markies, tegen betaling van 800000 francs zijn toestemming geeft, dat zijn voorma lige echtgenoote te Parijs optreedt. Die som moet hem nog vóór haar vertrek naar Parijs, in Fransche bankbiljetten worden uitbetaald. In een huis te Hamburg, waarvan de bovenverdiepingen door eenige gezinnen werden bewoond heeft een gasontploffing plaats gehad met zulk een snelle ontwikkeling van brand, dat eenige bewoners zich alleen konden redden door uit de ramen te springenmet het gevolg dat vijf hunner zwaar gekwetst en twee doodgevallen zijn. Twaalf anderen hebben geen uitweg kun nen vinden en zijn in de vlammen omgekomen. Het smokkelen aan de Duitsch-Eussische grenzen duurtondanks de waakzaamheid der Eegeeriug, nog steeds onverminderd voort. In de vorige week is weder een troep smokkelaars met een partij zijde in handen der kozakken gevallenmaar de aanvoerder is ontsnapt, met achterlating van zijn paard. De waarde der geconfiskeerde goederen is ruim 200.000 roebels. Het nieuwe Kabinet is samengesteld als volgt: Cairolipresident en buitenlandsche zaken De- pretis blnnenlandsche zakenMagliani, finantiën Villa, justitie; Baccarini, openbare werken; Desanctis onderwijs Bonellioorlog Acton marine. De graaf Porsivan wien wij onlangs mededeelden dat hij door roovers aangevallen en medegevoerd was in de omstreken van Ea- venna is weder in vrijheid gesteld op dezelfde plaatswaar de aanval plaats had. Hij had met de roovers een langen en vermoeienden marsch gedaan over de bergenwaarbij hij velerlei mishandelingen had te verduren. Eene som van 3000 liredie hij, bjj zich hadis hem afgenomen evenals zijne rijke kleeding, die met een boersch gewaad verwisseld werd. De politie heeft reeds verscheidene verdachte per sonen gevat. De dagbladen van Turijn bevatten het verhaal van een tooneeltje, dat dezer dagen in de groote onderaardsche zaal van het Café Eomano is afgespeeld. Er werden verscheidene muziek stukken uitgevoerdo. a. „La bataille de St. Martin dat door luide bijvalbetuigingen begroet werd. Daar dit stuk met de koninklijke marsch eindigt, werd bis gevraagd. Terwijl bijna alle aanwezigen applaudisseerden begonnen eenige individuen te fluiten. Eenige in de nabijheid zittende officieren verweten hun ditzij werden met het woord lafaard beantwoord. De schreeu wer van dit woord ontving toen van een der officieren een oorvijg. Daar gingen de poppen aan het dansen flesscben en glazen vlogen aan scherven en eindelijk de oproérkraaier de deur uit. Het slot van dit tooneel was een duel tusschen den officier van den oorveeg en een studentdie dezen ontvangen had. Nadat beiden misgeschoten hadden verklaarden de getuigen, dat aan de eer voldaan was. Waalwijk, 24 November 1879. Z. M. heeft den luit. ter zee le kl. A. de Bruyne benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Naar aanleiding van de mededeeling, door ons overgenomen uit de Dordrechtsche Courant omtrent den moord eri den diefstal bij den land bouwer Tileman Smokers onder Sleeuwijk, wordt ons medegedeeld dat er omtrent den dader of daders nog niets zekers bekend is. Wel bestaat er Vermoedenmaar verder is men nog niet. Daarbij bedraagt de ontvreemde som geen f30,000, maar ongeveer f6000 (met juistheid wist Smo kers het 'zelf niet), De Hooge Eaad der Nederlanden heeft bij arrest van 20 October jl. rechtskracht ontzegd aan het kon. bes!, van 24 Nov. 1829 (Stbl. n. 73) betreffende de openbare middelen van ver voer. Imand die, zonder daartoe vergunning te hebben verkregen een rijtuig had aaugelegd om reizigers en goederen te zamen van Hilva- renbeek naar Tilburg, vice versa te vervoeren, werd door den Kantonrechter te Oirschotbij vonnis van 15 Maart jl. en in hooger beroep door de Arr. Eechtb. te 's-Hertogeuboseh van alle rechtsvervolging ontslagen. In cassatie tegen het vonnis der Eechtbank besliste de Hooge Eaad dat de bepaling van art. 1 van het reglement vastgesteld hij het aangehaalde kon. besl. niet behoort tot een der onderwerpen waarvan de grondwet de regeling aaii den Koning opdraagt, en evenmin het maken daarvan als strafbepaling bij éenige wet aan de uitvoerende macht is over geiaten. Op dien grond werd het beroep in cas satie verworpen. Volgens de leer van dit arrest zal het dus ieder vrijstaan, zonder eenige vergunning van het openbaar gezag wagendiensten tot vervoer van personen en goederen tusschen de eene gemeente en de andere aan te 1 Een dépêche uit Konstantinopelbevat de mededeelingdat de Sultan de rij der hervor mingen heeft geopenden wel met het leger. Ieder Turk zal 20 jarëh militairen dienst hebben, 2 jaren bij de infanterie en 3 jaren bij de cava lerie dienen en dan tot de reserve behooren. De Sultan wil de onmiddellijke invoering van deze bepaling. In het decreet staat niet wie dat leger zal bekostigen. Na deze daad zal de Porte eenigen tijd moeten uitrusten," eer aan een nieuwe hervorming kan gedacht worden en de Engel- sche gezant heeft verklaard dat hij zeer goed begreep, dat men alles niet tegelijk kan doen. Aleko Paclia de Gouverneur van Oost-Eumelië schijnt niet bevreesd te zijn voor ontzetting uit zijn ambt. Hij gedraagt zich ook in Constanti- nopel tamelijk onafhankelijk en blijft weigeren Turksche vluchtelingen weder in het onder zijn bevel staand 'gebied toe te laten, om het even of zij door de Porte derwaarts werden gedirigeerd of niet- alleen als zij van voldoende middelen van bestaan zijn voorzien mogen zij de grenzen passeeren. De Porte wil nu een leening voor hen sluiten. De buitenlandsche houders van Turksche fondsen zijn officieel uitgenoodigd gedelegeerden te benoemenbelast met het in overleg met de Porte vaststellen der middelen om eene schikking tot stand te brengen. De firmanwelke de benoeming van Baker Pacha inhoudtis nog niet door den Sultan Uit Cairo wordt gemeld dat de coupon van van de domeinleening is verzekerd. De voorbe reiding voor de installatje van het bureau van controle aan het ministerie van financiën vordert Bij arrest van den. Hoogen Eaad is ver worpen de voorziening in cassatie van E. d'Orval de Montenaydoor het Gerechtshof te Amster dam veroordeeld wegens diefstal van diamanten. Uit goede bron wordt aan het Vaderland verzekerd dat de heer Bastert zijn geloofsbrieven niet zal indienen voordatingeval van niet-loe- lating, een verkiezing kan plaats hebben over eenkomstig een nieuwe wettig vastgestelde kie zerslijst voor Harmeien. Voor April zal dus waarschijnlijk de zaak uiet aan de orde komen. Op dergelijk voornemen heeft ook het Utrecht- sche Dagblad gezinspeeld. Volgens een bij de justutie ontvangen brief, zijn ten nadeele van E. Picard, juwelier, wonende te Parijs ontvreemd omtrent 103 gouden dames- en heeren-horloges 33 gouden dames- en heeren- horlngekettinkjeseen aantal vingerringen met brillanten en andere kostbare voorwerpen. Van dezen diefstal wordt verdacht de 30-jarige bediende bij voormelden juwelierdie vergezeld is van zijne vrouwwier photographisch portret onder berusting van voormelden officier van jus titie is. Omtrent het ongeluk waardoor luitenant L. E. Koolemans Beynen het leven verloor, zijn nog geen verdere bijzonderheden bekend gewor den. De Makassar waarop Beynen diende, was den 17den te Makassar aangekomen en had van daar het bericht gezondendoch zonder iets meer dan de woorden„killed bij accident." De stoomboot wordt spoedig op Java verwacht, dan zal de Minister van marine de gewensebte inlichtingen ontvangen. In een Amerikaansch tijdschrift troffen wij dezer dagen een paar voorschriften aan tot berei ding van vloeistoffen, die, door uitstrijking op het leder laarzen en schoenen volkomen water dicht maken. Daaronder kwam ook het recept voor van do vloeistofdie de Engelsche visschers sedert meer dan een eeuw gebruiken om hunnelaarzen zoo ondoordringbaar voor water te maken dat zij uren lang daarmede in het water kunnen vertoe ven zonder zoogenaamde natte voeten te krijgen. Wij hebben ons gehaast die vloeistof samer. te stellen en te beproeven en moeten eerlijk bekennen dat de lof niet overdreven is. Ken paar oude laarzen werd daarmede bestreken en deze toen in een kuip met water geplaatst. Na daarin onge veer tien uren gestaan te hebben, waren zij van binnen niet meer dan zoogenaamd klam. Volgens het vo< rschift moet men de laarzen wanneer zij nog nii uw zijn, met de vloeistof behandelen en nu eu dan tijdens het gebruik opnieuw insmeren. In dat geval blijven zij van binnen geheel droog. De vloeistof wordt als volgt bereid en aange wend Boven een matig kool vuur smelt men te zamen een halve liter gekookte lijnolie, 24 lood of decagrammen schapenvet15 lood zuivere witte bijenwas en 9 lood hars. Dit mengsel wordt niet te kokend heet) met een kwasje op 't droge lederook op de zolenen vooral goed in de nadenuitgestreken. Het leder blijft daardoor zeer buigzaam en berst minder gemakkelijk, Wij zagen onlangs een paar werklieden de zolen hunner laarzen met teer (houtteer) bestrijken. Dit middel is niet kwaad maar beter is hetdaarvoor een mengsel van talk en houtteer te gebruiken. Dit dringt beter in de poriën en maakt het leder minder hard en stijf, Ofschoonmen den tegenwoordigen tijd van 't jaar niet wel meer reissèizoen mag noemen zijn toch verleden week langs de Zeeuwsch-Engelsche stoomvaartlijn nog 251 van en 354 personen naar Engeland vervoerd. In den nacht van Zaterd. op Zond, is te oud 34 jaar; men vermoedt dat hij een paar uur vroeger bij ongeluk in het water is geraakt. De man was lijdende aan toevallen. Zaterdag is de paardenspoorweg door Leiden feestelijk geopend en ook voor het openbaar ver kaer opengesteld. Zaterdagmiddag werd de tramway te Dordrcht in tegenwoordigheid van verschillende, daartoe uitgenoodigde autoriteiten feestelijk geopend. Door de deelnemers werd in het Stationskoffie huis een lunch gebruikt. Dienzelfden dag isde dienst voor het publiek verkeer opengesteld. Doordien echter de geheele weg nog niet is voltooid zal voorloopig slechts tof de Nieuwbrug aldaar kunnen worden gereden. Aan de K. M. academie te Breda zijn twaalf kisten toegezonden, inhoudende een aantal modellen van geniewerkenuitgevoerd tijdens de tweede expeditie tegen Atjeh. Zij waren door den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië aan het departement van koloniën afgezon den om Tot gesehenk aan de academie te dienen, en zullen nu met de door óat. departement te Arnhem tentoongestelde op de modelzaal geplaatst worden. Naar aanleiding van het feitdat de Oostenrijksche Aartshertogin de aanstaande Ko ningin van Spanjezich dezer dagen van Parijs naar Madrid opweg begaf, brengt men in her innering hoe groot het verschil wel is tusschen een hedendaagsche reis en eene van een paar eeuwen vroeger. Den 4 December 1700 verliet de Hertog van Anjou Versaillesom te Madrid als Philips V gekroond te worden. Hij had acht en veertig dagen noodig om de Pyreneën te bereiken en deed; den 19 Februari 1701 zijn intocht te Ma dridna eene reis dus van 77 dagen. De Oostenrijksche Aartshertogin zou twee en een halven dag na haar vertrek nit Parijs Spanjes koningin bunjsen zijn. Door de Eussische Eegeering is aan het Departement van Justitie hier te lande de op sporing en aanhouding gevraagd van vijf per sonen wegens diefstal van meer dan anderhalf millioen roebels. Op de Scheldebij Terneuzen is de Bel gische stoomboot „City of Brussels", van Brussel op Londen gezonken door aanvaring met het Portugeesche stoomschip „Bijo Tejo". Kuim 90 sollicitanten hebben zich in per soon aangemeld voor de betrekking van inspecteur van politie te Purmerend salaris f800. Hoe groot de uitvoer van aardappelen uit Saksen naar ons land is blijkt hieruitdat een agent te Keulen reeds 600 waggons naar Neder land heeft laten vervoeren. Besoijeii24 November. Heden avond gaf de Bederijkerskamer „Oefening kweekt Kennis" haar eerste winteruitvoering. Het tooneelspel „Onteerd", voldeed bijzonder; vooral Gerrit Kragde sarcatische rolwerd tot het einde met aplomb opgevoerd. Hem ken den wij van vroeger als iemand di'e dergelijke rollen totaal in zijn macht heeft. Anton Vlee- man bracht ook menig imposant oogenblik voort toch was laatstgenoemde in het blijspel als „Jan" beter op zijn plaats. De kleinere rollen in dit stuk kunnen gerust mede op verdienste aan spraak maken. In het blijspel „Het Eerekruis" werkten Fre- derik en Jan zeer goed. De gepaste mimiek van Jan bracht zeer veel bij, en deed menige lachspier gevoelig aan. Het 2de bedrijf had in den beginne wel wat comischer kunnen zijnoverigens voldeed het vrij weltoch was in het geheel een weinig langzamer spelen wel wat te wenschen geweest. Een woord van dank aan de werkende leden die voor het genot ons verschaftzich menig vrij uur hebben opgeofferd. Laat ons daarom het gezelschep steeds een vrienden hand blijven toereikenen onzen steun niet onthouden, opdat ze meer en meer 'mochten slagen in hunnen en onzen wenschnamelijk ons nog menigen vroolijken avond te verschaffen. Sprang, 25 November. Gister-middag, circa half drie dreigde een paard voor een voermans- kar gespannen op hol te gaan. Door den schrik week het van den wegzoodat het een stuk van een muur afreed een blind uit de duimen wierp een kozijn beschadigde en een glasruit brak. Gisteren namiddagtoen J. d. K., die in het naburige Kaatsheuvel zijne gewone visites bij de bakkers en bij de tappers gedaan doch thans een weinig te veel aan Bachus' geofferd hadin dien toestand huiswaarts keerde, werd hij begeleid door een anderte Kaatsheuvel woonachtig persoon die zeker meende recht te hebben zich voor deze moeite schadeloos te mogen stellen en daarom het gouden horlogie met dito ketting van genoemde J. d. K. in verzekering nam. Bij zijne te huis komst werd door de vrouw van J. d. K. spoedig de ver dwijning van het horlogie ontdektdadelijk werd daarvan kennis gegeyen aan den wachtmeester der marechaussee te Waalwijkdie aanstond^ met zijne gewone activiteit op ontdekking uitging, Den avond van dien dag en een gedeelte van den nacht bracht hij te Kaatsheuvel met de opsporing van den dader door, maar te vergeefs. Hierna begaf hij zich naar Vlijmen de geboorte» plaats van de persoon die verdacht wasmaar ook het daar ingestelde onderzoek leidde tot niets. Nu begaf de onvermoeide wachtmeester zich mef d<m veldwachter van Vlijmen ia den vroegen morgen verder naar 's-Boschwaar hef Haarlem door de politie uit den Schootersingel hem mocht gelukken met medehulp yan genoenn opgehaald het lyk van den werkman W. v. d. V., den ij verigen veldwachter en ean marechaussee

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2