Nummer 197. Zondag 30 November 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Oostenrijk. Duitschland. De Echo van het Zuiden, Sk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, fiÉgfceo per jpst door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukkjp, gelden enz., franco te zenden aan denUitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel - groote létters na&r plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Eene hoogst belangrijke bijeenkomst der par lementaire linkerzijde werd Dinsdag in de - ver trekken van den President der Kamer gehouden om over de te volgen gedragslijn tegenover het Vacticaan te beraadslagen. De debatten duurden tot ongeveer te middernacht. De leden hebben zich verbonden het resultaat der beraadslagingen geheim te houden. De Gazette zegt, dat de minister Frère-Orban in de bijeenkomst der liukerzijke het behoud van den Belgischen gezant bij het Vaticaan verde digd en een warm beroep gedaan heeft op de eensgezindheid der linkerzijde. Hij voegde er bij dat "de Regeering niet in het terugroepen van den gezant zal toestemmen. Da afgevaar digde Paul Janson heeft de noodzakelijkheid der terugroeping staande gehouden. De Gazette weet niet of de vergadering tot eens. definitief besluit De Heer Gent, die, in spijt van het dringend verzoek van zijne vele vrienden, ook zijn ontslag heeft genomen als lid der nationale vergadering voor het district Orange wil zich geen candi- daat stellen zoodat thans de eenige Republi- keiusche candidaat is de beruchte Humbert. Op 21 Dec. is de nieuwe verkiezing vastgesteld. De legitimistische maaltijd aan de ontsla gen maires gegeven zal nog gevolgen hebben. Zooals men weetis de Ganlois vervolgd wegens het openbaar maken van den brief aan den Graaf de Chambord. Uit het gerechtelijk onderzoek is nu gebleken, dat de gastheer, de Heer Baudri d'Asson, den brief ter plaatsing aan genoemd blad had ingezonden. Ook hij zal nu vervolgd worden wegens aanzetting tot burgeroorlog. De Heer Baudri is lid der Wetgevende Vergadering, maar daar het feit plaats greep tijdens de va- cantiekan hij ook zonder toestemming der vergadering vervolgd worden. Hij zal voor het Hot te Parijs terecht staan. De Republikeinsche linkerzijde, de mach tigste groep in de Fransche Kamer van Afge vaardigden heeft een vergadering gehouden waarin van alle zijden levendig geklaagd werd over het behoud van der Repebliek vijandige ambtenaren. Met algemeene stemmen werd be sloten tot 't ministerie het verzoek te richten daarin veranderingte brengen. Voorts besloot de vergaderingdat haar be stuur over alle vraagpunten van algemeene po litiek met de andere Republiekeinsche groepen in overleg zou treden. Uit een artikel in de République Framjaise. hetwelk beschouwd wordt als door den Heer Gambetta te zijn geïnspireerd wordt ook aan gedrongen op een krachtiger houding der regee ring. IJoewel nu alle politieke quaesties tot het begin van 1880 verdaagd zullen worden, wordt bet toch eiken dag waarschijnlijker dat de heer Waddington spoedig als President Minister zal aftreden. Hij is naar den zin der linkerzijde te meegaande. Een geheele reconstructie van het Kabinet zou daarvan het gevolg zijn. Ook de prefect van de Seinedie met den Parijschen eenigszins radicalen gemeenteraad overhoop ligtwil zijne betrekking neerleggen. Over het geheel is de staatkundige toestand van Frankrijk niet zoo rustig ala voor het oogenblik schijnt. Het Journal des Débats komt terug op het Duitsch-Oostenrijksch verbond. Het artikel is blijkbaar afkomstig van eene zijde, die bijzonder goed is ingelichtmen zou het eene officieuse mededeeling kunnen heeten al is die niet afkom stig van een der betrokken partijen. Er wordt in bevestigd dat indien een der beide mogend heden in oorlog geraakt de andere gehouden is hulp te bieden, zoodra een tweede mogend heid zich in den strijd mengt en partij tegen een der verbonden mogendheden kiest. Het maakt b. v. een verbond tusschen Rusland en Frankrijk bij een oorlog met Duitschland hoogst moeielijk. Door dit verbond wordt tot zekere-hoogte een oorlog onwaarschijnlijker. Als zoodanig heeft het een goede zijde maar Ket kan ook aanleiding geven tot aanmatiging van de zijde der verbondenen. Nadat Vorst von Bismark uit Weenen is te ruggekeerd, hebben beide Keizers de overeenkomst onderteekend. Een ander gevolg van dit verbond is een groote toenadering tusschen beide Staten op economisch gebied. De gedelegeerden van beide mogenheden zijn reeds tot overeenstemming gekomen omti ent de hoofdpunten der toekomstige handelspolitiek. Grévy teekende eenbesluitwaarbij ver nietigd wordt bet votum van den Algemeencn Raad van het Departement {Ier Seine, waarbij een blaam geworpen werd óp den prefect van politie. Uit Cannes wordt berichtdat de Keizerin van Rusland haar plaü om naar Florence te gaan heeft opgegeven. De Koningin-moeder van Spanje, Isabella, heelt Dinsdag Parijs verlaten om zich naar Madrid te begeven tot het bijwonen der huwe lijksplechtigheden van den Koning. Vóór haar vertrek heeft zij een langdurig bezoek gebracht aan den President der Republiek. Omtrent het ontdekken van de bronnen van den Niger wordt het volgende medegedeeld. De heeren Zweifsel en Moustier trokken de landen Hobbo en Limbah doordie tien jaren geleden met wonden begroeid waren maar waar nu slechts weinig bosschea. gevonden worden omdat de inboorlingen uit zucht tot voordeel ze hebben omgehouwenteneinde oiiepalmen te planten. Te Falabah troffen zij een gezantschap uit Koranks aan dat de broeders van den koning met zich voerde en vrede had gesloten tusschen de beide vijandige stammen. Van dit gezantschap vernamen de reizigersdat de Niger tusschen den Lomat en een anderen berg doorstroomde en dat zijn drie bronnen die in een klein meer tezamen loopen twee dagreizen van daar ver wijderd waren. Na vele gevaren en ontberingen vonden de reizigers de voornaamste bron bij bet dorp Koulaks op de grens van Koranks Kissie en Kano; de rivier werd daar Tembi genoemd. Doch de iuval van een leger negers uit Houssa, dat 25.000 man sterk moest zijn, -en hen zeker gevangen zou nemen of dooden wanneer zij hen ontmoetten bracht de reizigers af van hun plan om het land Sangara aan den rechter oever der rivier gelegen, in te trekken. Maar zij zijn overtuigd dat de Tembi de grootste der drie stroomen waarvan de Koranks melding maak ten, en dus de oorsprong is van den Poliba of Opper-Niger. De République francaise levertnaar aan leiding der mededeelingen van Humbert over de barbaarsche straffen in Nieuw-Caledonie die zij als bewezen achteen nieuw pleidooi voor de volledige amnestie. Er is geen verder onderzoek noodig zegt het blad twijfel kan niet meer be staan de regeering kan de moeite sparen eene commissie vau onderzoek naar Nieuw-Caledonie te zenden -r wij weten genoeg. Er moge overdrij ving geweest zijn bij deze of gene bijzonderheid maar in 't algemeen genomen is bet helaas ze ker dat onmenschelijke straffen reeds voor lang door de beschaving verworpen aanhoudend toe gepast zijn in gindsche strafkolonie. Men zegt ons dat de lieden die zich daar bevinden geen medelijden waard zijn. Hoe weten wij dat Uit de rapporten hunner beulen Zeker de commune was eene groote misdaadmaar zij heeft genoeg geboet. Wie kan nu na de verschrikkelijke onthullingen nog betwisten dat de tijd gekomen is om Nieuw-Caledonie schoon te vegen en voor altijd te breken met eene onverzoenlijke staat kunde Incidenten en hartstochtelijke uitbarstingen j jongelingsvuur het jachtvermaak bijwoont niet moesten worden vermeden. at hem zelt be treft bij beloofde onpartijdigheid te lietrachten. De linkerzijde en het linkercentrum juichten zijne redevoering toe. Parijs 27 November. Eene talrijke menigte omgaf het paleis Bourbon gedurende de zitting der Kamer. Gambetta constateerde welk bewijs van vertrouwen in de bevolking van Parijs de afgevaardigden gaven nu zij Parijs als hoofdstad des lands hebben hersteld. Hij prees eensge zindheid aan en ijverig arbeiden aan hervormin- Men denkt thans hoofdzakelijk aan het huwe lijk des Konings ofschoon tengevolge van een verschil van meening over de afschaffing van de slavernij in Cuba, weldra een miuisterieele crisis tegemoet wordt gezien. De liberalen zijn bet niet eens. De heer Robledo wiens' schoonvader bezitter is van een groot aantal slaven is zeer tegen de afschaffing. Men verwijt hem dat hij terwille van familiebelangen een nuttig werk tracht te verijdelen maar dit belet -niet dat hij een grooten aanhang heeften (lat het nu on waarschijnlijk wordt, dat Martinez Campos zijn belofte aan de opstandelingen gestand zal kunnen doen om onmiddellijk de slavernij op Cuba af te schaffen. De billijkheid bracht mede dat de eigenaars van slaven schadeloos werden gesteld maar er is nu eenmaal geen geld en geen krediet. Directe telegrafische berichten uit Kabul mel den dat generaal Roberts een schermutseling heeft gevoerd met inlaudsche stammen. Ver scheiden inlandsche dorpen moesten bij die ge legenheid verbrand worden. Er heerscht te Kabul strenge vorstmaar de meeste troepen zijn reeds in hutten ingekwartierd. De ingenieurs zijn met het doen van opmetingen voor den ontworpen spoorweg naar Kandahar bezig. De beweging in Ierland schijnt minder algemeen te zullen worden dan eerst gevreesd werd. De door de Regeering genomen maatrege len worden thans ook door beslist der Regeering vijandige bladenzelfs door Iersche organen verdedigddie het optreden éérst onverstandig en gewaagd noemden. De Hertog van Edinburg heeft het aan degen landgoed ,,Norris Caatle" op het eiland Wight voor 80.000 pd. st. gekocht. Het slot was vroeger de residentie der Hertogin van Kentmoeder van Koningin Victoria. Een nieuwe soort van straatverlichting is onlangs te Bristol met bevredigenden uitslag beproefd. De gewone gasbranders zijn vervangen door twee bekken van de halve afmeting, op eenigen afstand van elkander geplaatst in de richting van de straat. Tusschen beide branders is een bolvormige lens aangebrachtdie als reflector werkt en het licht in de richting van de as der straat Verspreidt. De rede Tan den heer Gladstone, te Edin burg gehouden trekt in Engeland minder de aandacht dan de wijze waarop hij daar en in andere plaatsen van Schotland ontvangen is. Reeds vroeger is gemelddat het voornemen van den heer Gladstone is zich in Midlothian verkiesbaar te stellen. Waarschijnlijk heeft hij die plaats gekozenomdat zij het centrum is der Schotsche conservatievenzoodat hij den vijand in zijne verschansingen wil opzoeken. Het zou de eerste maal zijn dat in Midlothian een liberaal werd gekozen indien hij slaagt zal die overwinning van grooten invloed zijn ook in Engeland. De leiders der liberalen schijnen van meening te zijn dat de natie niet meer met bet Ministerie is. Zij achten een overwinning bij de stembus als zéker. Een der liberale leden van het Par lement de heer Courtnay heeft, in een toespraak tot de kiezers op de noodzakelijkheid gewezen om den duur van het Parlement te verkorten en die op vier of vijf jaar te stellen teneinde te beletten dat een ministerie aan het bewind blijft tegen den zin der natie. Dit laatste is echter nog niet bewezen thans het geval te zijn. alleen, maar zijn hand is nog vast, zijn oog is nog scherp. Dit toonde hij op een jachtpartij welke ook de koning van Saksen diens oudste zoon eu de grootvorst Wladimir van Rusland bijwoonden. De laatste was de gelukkigste jager, daarna volgde de koning van Saksen -. maar de keizer schoot toch nog 23 stuks wild en was den geheelen dag te paard. De voorvallen van het vorig jaar schijnen dus geen invloed op zijn gestel meer te oefenen. Hij geeft nog blijken van zeldzame onvermoeidheid. De „Nordd. Allg. Zeit. zegt: De onderhandelingen met de Oostenrijksch- Hongaarscbe gemachtigden over de zaken van handelspolitiek zijn afgeloopen. Nadat in de eerste plaats de noodige duidelijkheid omtrent de bedoelingen van beide onderhandelende par tijen wederzijds was verkregen alsook omtrent de vraag in hoever het bestaande handelstractaat na 31 December a. s. kan worden verlengd, hebben echter de beraadslagingen nog geen be slissend resultaat opgeleverd, doordien de Oosten- rijksch-Hongaarsche commissarissen niet in staat warenzonder nadere instructien verbindende verklaringen nopens Duitschlands voorstellen af Thans wordt gemelddat de Duitsche regeering de onafhankelijkheid van Rumenie niet zal erkennenvoordat zij waarborgen zal hebben erlangd, dat de wetgevende maatregelen, onlangs in Rumenie ten aanzien van de Israeliten genomen, ook zullen worden uitgevoerd. Velen hadden verwacht, dat Bismarck niet zou hebben berust in de schijn-emancipatiewelke van de Rumeensche regeering met betrekking tot de Israeliten uitgaat. Het schijnt echterdat de relatien tusschen de hoven van Berlijn.en Bu charest wel eenigen invloed op de houding van het gouvernement hebben uitgeoefend. Toch wil Bismarck profijt hebben van zijn erkenning. Hij wil namelijk de belangen der vele Duitsche aandeelhouders in de Rumeensche spoorwegen spoorwegen behartigen. De Rumeensche spoor lijnen moeten allen Staatslijnen worden, zou hij beweerendaar eme kleine mogendheid niet in staat is haar onafhankelijkheid te verdedigen als zij geen meester is van de spoorwegen. Als die mededeeling juist isdan gaat prins von Bismarck wel op den man af tegen Rusland te werk. Men zal zich wel herinneren hoe Ru menie in Ren aanvang van den jongsten oorlog, zich beriep op het feitdat het geen meester was over de spoorlijnen, en dat het daarom niet kon belettendat de Russische troepen door Rumenie naar het strijdveld togen. De-82 jaren, die keizer Wilhelm reeds telt, verhinderen niet dat de grijze keizer nog met De - keizer schonk den wegens hoogverraad veroordeelden Milities zijne straf en beval de onderzoekingen te staken, die ingesteld werden tegen Hongaarsche burgers wegens deelneming aan den Turksch-Servischen oorlog. Te Weenen is onlangs een beruchte han delaar in oudheden, Weininger genaamd, in de gevangenis overleden. Voor twee jaren werden er twee prooessen tegen hem gevoerd, die groote opschudding veroorzaakten onder de liefhebbers van oudheden, omdat daaruit bleek, hoe weinig deze zich tegen bedrog kunnen vrijwaren. Weininger had, met behulp van den bewaarder, uit het Museum van den hertog van Modena een aatftal kostbare voorwerpen gestolen, en die door zoo voortreffelijke namaaksels vervangen dat zelfs deskundigen er door misleid werden, Een miniatuur altaardat onder zijn toezicht te Weenen vervaardigd werd en 'aan goud en kostbaarheden f 30,000 waard was, verkocht hij aan den Londenschen Rothschild voor f 250,000 en bracht nog door allerlei andere bedriegerijen den antiquiteitenhandel een gevoeligen slag toe. Na zijn eerste veroordeeling tot twee jaren gevangenisstrafkwamen er nog andere verval- schingen aan het lichthij moest andermaal voor de rechtbank verschijnen, en werv tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. Thans heeft de dood zijn straftijd voor een groot gedeelte vermtnderd.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1