1-1 AliWM 11 101, Nummer 198. Donderdag- 4 December 1879. 2e. Jaar •gang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. FEUILLETON. In de wildernis verdwaald, Spanje. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt" W4^Hjl§WKateraiig avond. Abonnementsprijs per 3 rifaanden b,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk Advertentiën 1—7 regels f 0,60. daarboven 8 cent per regel graote letters naar plaatsrainrte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Een hevige pennestrijd wofdt- -gevoerd over den gezant bij het Vaticaan-^Rieu deHtegeering bepaald schijnt te willen behoutieil ,'inaar wiens terugroeping door de progressisten zeer beslist wordt geëischt. Een der rijkste edellieden van België Graaf van Grimbergenis Donderdagavond te Brussel overleden. Hij laat een vermogen na van omstreeks 20 millioen francsen heeft per testamemt 500.000 fr. bestemd tot het bouwen van een- badhuis waar kinderen van de openbare scholen de zee lucht kunneu genieten. Tot nu toe volgt de Franscke Kamer Gauibetla's raadom te werken en zich slechts met zaken bezig te houden nog niet druk op. De zitting van Zaterdag werd weer geheel verknoeid aan een paar onvruchtbare intei^>ellat;ën over 'de verplaatsing van eenige vrederechters. 't Slot van de zaak wasdat men overging tot de een voudige orde van den dag. Het is nu zoo goed als zekerdat de Linkerfracties voorloopig het kabinet niet zullen interpelleeren om het niet in gevaar te brengen. Dit besluit is genomen nadat Waddington ver klaard haddat de Kegeering zal blijven voort gaan het personeel der ambtenaren van reactio naire elementen te zuiveren. Dóór den Minister Leroyer is een belangrijk rapport openbaar gemaaktwaarin bij mededeelt hoe de Regeering de amnestie-wet heeft ten uit voer gelegd en de redenen aangeeft waarom zij niet tot een algemeene amnestie wil overgaan. VI. Doch zij vonden haar nieten nog bleven zij zoeken nu hier dan daarschreeuwden van tijd tot tijdtot de nacht een einde aan hunne nasporingen maakte. De eene dag van onvermoeid zoeken verliep na den anderenen de gedachte kwam telkens weder bij Samson op dat de Zwarten het arme meisje met zich hadden gevoerd maar Teddy wilde hiervan niets hooren zeggende „wacht een poos zal gauw vinden Zwarten nemen geen blanke meisjes mede." Ook Anderson meende dat Mary niet ver meer kon zijn en met bebloede handen en aangezicht en verscheurde kleederen volhardde hij nog lang na tot de overtuiging gekomen te zijndatindien het arme meisje zich nog in het bosch bevond zij alleen dood zou kunnen gevonden worden. Dicht bijna ontoegankelijk strekte het bosch zich mijlen achter elkander uit.tot op een on- eindigen. afstand overal dezelfde eenvormigheid aanbiedendezoodatwanneer het meisje door de wilden verschrikt eene schuilplaats in de wildernis gezocht hadniets haar ten gids had kunnen strekken om weder uit dien doolhof te geraken en als zoovele anderen voor haar zo.u zij zich te vergeefs kunnen afmatten, om daarna uitgeput ineen te zinken en van honger te sterven. Het moge voor den bewoner van niet boschrijke streken iets ongerijmds zijn in een bosch te ver dwalen maar in de groote wildernissen van Australië waar alles zoo grootsch op zulk eene oneindige schaal iskomt het niet zeldzaam voor dat krachtvolle mannen het spoor bijster werden en rond moesten zwerven tot de dood een einde aan hunne ellende maakte. Maar had Mary in angst rondgezworven door de doornige woestenij zich een weg banende? Dit wisten zij nieten ofschoon zij den kring hunner nasporingen uitbreidden om eenig spoor te ontdekken alles scheen vergeefsch. Zonder In Januarizegt de Ministerwaren er nog 4811 niet begenadigde Communalisten. Aan dezen is of geheele ontheffing of vermindering van straf verleend op 830 na, van welken 276 bij verstek zijn veroordeeld. Van dezen zijn 65 leden van de Commune geweest; 89 hebben zich vergrepen aan personen 104 aan den eigendom, 521 waren reeds vroeger veroordeeld wegens misdaden tegeu het algemeen recht en 51 einde lijk gedragen zich zoo en toonen zoo weinig be rouw dat zij werkelijk geen genade verdienen. Allendus besluit Leroyerdie medelijden ver dienden hebben gratie ontvangen en de Regee ring kon zonder de bedoeling van het Parlement te miskennen niet verder gaan. -De bekende staathuishoudkundige Michel Chevalier is Zaterdag in 73 jarigen ouderdom overleden. In den laatsten tijd liet hij minder van zich hooreu maar vroeger geschiedde er bijna niets zonder hem en ontelbaar schier is de lijst van economische opstellen, die hij, nevens zijne grootere werk, n in de Revue of het Jour nal-des üebats het licht deed zien. De Kamer van afgevaardigden heeft een voorstel aangenomen .waarbij de aalmoezeniers bij het leger worden afgeschaft. De bureaux der vier groepen van de lin kerzijde hebbsn de volgende punten goedgekeurd, die op het gemeenschappelijk- programma der linkerzijde zullen voorkomen Vrijheid van ver- eeniging en vergadering, uitgezonderd voor de niet erkende geestelijke orden; vrijheid van druk pers leeken-, kosteloos en verplicht onderwijs. Het nadeelig saldo, waarmede de Parijsche wereld-tentoonstelling gesloten heeft bedraagt 30 millioen; na aftrek van de 10 millioen, die voor dit doel op de Staatsbegrooting werden uitgetrokken, bedraagt het verlies dus 20 mil lioen francs. Anderson zou Samson het spoor der wilden ge volgd zijn en ofschoon Teddy zich in al zijne pogingen teleurgest'ld zag, scheen hij toch ge streeld door het vertrouwen hetwelk men in hem 'stelde en dikwijls onderzocht hij geknield elk grasscheutje en blaadje. Het spoor der stroopbende strekte zich uit om de huten voorts in alle richtingen tot op een korten afstand in de wildernis - en het was buiten dien cirkel dat de nasporingen zich vooral heenrichtten maar dagen gingen voorbij zonder het minste gevolgde moeielijkheden namen met den dag toe in een land waar de groeikracht zoo welig is en het gras zich onmiddellijk na eiken voetstap weder opheftwant op den 8n morgen r toen zij opnieuw hun schijnbaar hope- looze taak andermaal begonnenwas het spoor der wilden te nauwernood meer te zien. Alle vrees voor den terugkeer hunner vijanden was door de algemeene ongerustheid verdwenenen zij zwierven uren achtereen rondzonder zich om gevaren te bekommerentot zij op dien laatsten dag op eene plaats gekomen waren ver scheidene mijlen van huis verwijderd waar zich eene opening in, het dichte wond bevond ruwe rotsklompen en hoog kreupelhout maakten eene vreeselijke wildernis, zoover het oog reikte een ruwe steenachtige grond mijlen achtereen, waarop de zon met een ondragelijke hitte brandde. Dagen achtereen was Teddy somber en stil geweestaltijd opsporende en geen enkelen duim gronds onbezocht latende maar hij antwoordde ternauwernood als men hem toesprak, blijkbaar onder den ir.druk dat Samson en Anderson aan zijne- bekwaamheid in het opsporen op welke hij zeer trotsch was en die hij vroeger ook menigmaal bewezen had, twijfelden. De avond van den achtsten dag begon reeds te vallen to ;n Samson meende dat de zwarte iets ODtdekt had want hij ging speeds in eene zelfde richting voortzonder op het geroep dei- anderen acht te geven. "Vermoeid en uitgeput, ziek naar lichaam en zielzaten vaderen min naar uit te rusten toen zij na verloop van een uur het hun welbekende „Coey" van den zwarte bij herhaling vernamen. Troosteloos als zij waren stonden zij op en gingen op het geluid af, om Voor eenige dagen werd gemelddat op den boulevard Montparnassete Parijseen een stoomtram door den grond was gezakt. Thans berichten de Parijsche bladendat op den boulevard Ornano waar eenige werklieden bezig waren een kuil te graven plotseling een gat is ontstaan van 10 meter lengte en 3 meter diepte, - waardoor een der werklieden bedolven werd. Men ging terstond aan het werk om den ongelukkige te bevrijden, maar hij werd eerst eenige uren later levenloos teruggevonden. Te Parijs heeft ipen in het operagebouw proefnemingen gedaan met electrisch lichtom het systhem Jablochkof met dat van Werderman te vergelijken. Bij de laatste proef, die .door verscheidene wetenschappelijke autoritejten werd bijgewoondkende men algemeen aan het licht volgens het Werdermannsysteem den voorrang toe, om zijn zachte kleur en zijn gelijkmatigheid. Bij den juwelier Eontana in het Palais Royal te Parijs, is een stoute diefstal gepleegd. Een jongman, Turk van oorsprong, wierp een in een courant gewikkelden steen door een ruit en stal twee diamanten parures, ter gezamelijke waarde van 50.000 frs, De dief, die bijna onmiddellijk in hechtenis genomen werdbleek echter niefs van het ge- stolene bij zich te hebben, en men verdiept zich in gissingen over de wijzewaarop hij in zoo korten tijd zijn buit heeft kunnen doen ver dwijnen. - Het Luxembourgwaar de Senaat der Eransche Republiek Donderdag voor het eerst is bijeengekomen, werd in 1612 gebouwd door Maria de Medicis, die het latertoen zij in ballingschap moest gaan overdroeg aan haar zoon, Gaston van Orleans. Na diens dood werd bet paleis het eigendom zijner dochtersMile de Montpensier en Elisabeth de Guise; de laatste droeg het over aan Lodewijk XIVwaardoor het eigendom der kroon werd.. den zwarte op te zoekenwiens oogen thans fonkelden èn toch zekere angst te kennen gaven. Na een paar mijlen met dezen te zijn voortge gaan kwamen zij bij het vallen van den avond aan eene plaats waar de zwarte bleef staan een schrede ter zijde deed en naar eene kleine verhevenheid wees die zich juist tegenover den vader bevond. „In Gods naam spoeden wij ons voorwaarts", riep Anderson, maar Samson greep hem bij den arm en zou hem wederhouden hebben indien de jongeling hem niet terzijde gestooten had en voortgesneld was om binnen weinig minuten tusschen de heesters te verdwijnen. Vijf minuten waren er voorbij gegaan en hij keerde niet terugtoen Samsonals ware hij dronken het spoor des jongelings volgde, zijne oogen op den grortd gevestigd houdende, in diepe gedachten verzonken en gevoelende dat hem iets verschrikkelijks wachtte. De zwarte bleef dicht bij hem hem oplettend gadeslaande tot hij door de heesters lieenbrekendeAnderson vond geknield bij het lichaam van haar die zij zoo lang gezocht hadden daar lag zij als in een gerusten slaap onder de schaduw van een reusachtigen struik door welks dunne, scherpe blad'-reu de avondwind treurig suisdehare kleederen waren "gescheurd hare voeten doorwond en de armdie onder haar hoofd lag, alles bewees dat zij inderdaad op de aannadering der Zwarten de vlucht genomén had en steeds voort was geloopen zonder- doel., tot zij eindelijk uit geput zich neder had gevleid omzooals zij verwacht hadhaar laatsten langen slaap te slapen. De handdie Anderson in Re zijne druktewas vastgesloten doch in weerwil van die koude die dunne blauwe lippen, ingezonken oogen en de onnatuurlijke bleekheid van haar gelaatwas het toch blijkbaardat zij nog leefde. De vader eehter wist het niet,- zoomin als Anderson want weenende als kinderen lagen zij naast haar nedergeknield vreezende haar aan te raken zij was nu dubbel, heilig in hunne oogen. - „Beter zoo dan als wij haar "nooit gevonden hadden", zeide Samson met een door snikken j afgebroken stem. De Regent, de hertog van Orleans, stond het in gebruik af aan zijne dochter, de hertogin do Berryen van 1733 tot aan de revolutie werd het paleis bewoond door onderscheidene vorsten, het laatst door den Graaf de Provence later Lodewijk XVIII. Toen hij uit Frankrijk vluchtte, werd het Luxembourg tot gevangenis ingericht. Men voerde Danton en Camille Des- moulins cd anderen uil dit gebouw naar het schavot. Toen in 1795 het paleis opgehouden had een gevangenis te zijn, hield liet Directoire er ver blijf, en den 18 Brumaire had Napoleon het opschrift „Paleis van het Directoire" veranderd in „Paleis van het Consulaat. Toen in 1814 Lodewijk XVni de Kamer der Pairs herstelde, werd haar het Luxembourg tot verblijf aangewezen, en tot 1848 werd het paleis daarvoor "gebruikt. Na den staatsgreep van 1851 hield de keizerlijke Senaat er zijn zittingen tot. aan de omwenteling van 1870. Tijdens de commune werd het paleis zwaar beschadigd na dien tijd was het het officieel verblijf van den prefect .der Seine en in de laatste acht jaren heeft men eene som van f720.000 besteed om het te herstellen en te verbouwen. De terugkeer van den Senaat naar Parijs heeft verder f240.000 gekost, die grootendeels besteed zijn aan het in orde brengen van de vergaderzaal, de bijzalen en de inrichtingen voor de pers. Op de trap naar de voormalige troon zaal zijn nieuwe versieringen aangebrachten de keizerlijke adelaars zijn vervangen door da letters R. F. (République Erancaise.) De plechtige inzegening van het tweede huwe lijk van Koning Alphonso van Spanje met de Aartshertogin Maria Christina van Oostenrijk heeft Zaterdag in het bij die gelegenheid gebrui- Teddy wist het wel dat hij haar vinden zou. „Nu water halen en drinken geven", riep de zwarte en den melkemmer opnemendedien de beide anderen niet hadden opgemerkt en het arme meisje op haar zwerftocht met zich scheen genomen te hebbenverdween hij en keerde weldra met water terug. „Terug, dwaas", riep Anderson toen de zwarte het hoofd van Mary oplichtte en een weinig water in het hoi zijner hand nemendezich gereed maakte om het over het half dood liggend meisje te sprenkelen. „Niet dood", riep Teddy, „ik haar drinken geven. Kijk!" riep hij uit en op hetzelfde oogen- blik gaf Anderson een gil van blijdschap, toen hij een flauwe trilling in het eene ooglid be merkteterwijl de smalle blauwe lippen zich openden om een zucht te doen ontsnappen, zoo zwak als die van den wind boven hunne hoofden. Zij waren nog- juist in tijds bij het meisje gekomen want zoo was zij den dood nabij ge weest dat er weken verliepen, die zij in een staat var. volslagen gevoelloosheid doorbracht aan de grenzen van dat onbekende land waar men eerst gezegd kan worden buiten alle gevaar te zijn. En hoe was zij aan de wilden ontkomen -? dikivijls verhaalde zij jaren lateraan de kin dereu van Andersontoen zij als een gelukkige echtgenoote onder zijn gezegend dak zatde geschiedenis harer ontkominghoe zij de eene koe gemolken hebbende met den emmer in de hand de tweede naderdetoen de schim van een zwarte geschilderd met de oorlogsverf, hare aandacht trok. Hare eerste gedachte was naar de hut te vluchten maar alras bemerkte zij hiervan de onmogelijkheid daar weldra de eene zwarte na de anderen zich tusschen haar en die veilige schuilplaats'geplaatst had en het eenige wat zij doen kon was zich zoo spoedig mogelijk in het kreupelbosch te verschuilen en met den emmer in de hand geklemdwaaruit op hare overhaaste vlucht het-witte vocht van tijd tot tijd rond haar spatte, zich voort te spoeden steeds in de overtuiging dat zij ver volgd werd. Hoe het kwam dat zij den emmer steeds met

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1