Engeland. Duitschland. Zwitserland. Rusland. Italië. Turkije. BINNENLAND. kelijke deftige gezelschap plaats gehad en wel in de Antochakerk te Madrid. Het weder moet dus een weinig zijn opgeklaard want eerst was het zoo, dat men er ernstig aan dacht de plechtigheid te doen voltrekken in het pal'eis. Bij het betreden der kerk vergezelde de ex-konin gin Isabella haren zoon. Er heeft groote receptie en galavoorstellingen plaats gehad in de opera. De volgende dagen stierengevechten concerten illmninatiën een banket ten' paleize voorstellingen in den schouw burg enz. enz. De bruidegom vierde Vrijdag zijn 22sten verjaardag. De bruidwier lieftalligheid ge roemd wordtheeft vooral een goeden indruk gemaakt door aan de deputatie uit de Cortes, in zuiver Castiliaansch ten antwoord te geven „Al mijn wensch is bij te dragen tot liet geluk van Spanje cn de Spanjaarden." Een amnestie is bij gelegenheid van 's Konings huwelijk afgekondigd voor drukpersvergrijpen en misdrijven van militairen. Een telegram uit Majorka berichtdat de onderzeesche telegraafkabel tusschen Iviza en de Noordkust van Spanje gelegd is en uitstekend werkt. Met jeugdigen ijver en onverflauwde geest kracht zet de 70-jarige Gladstone zijne verkiezings- reis in Schotland voort. Zaterdag heeft hij te Edinburgh weder tweemaal het noord gevoerd dat wil zeggen twee volle redevoeringen gehou den de eerste voor een-gehoor van 5000, de tweede voor een van 17.000 personen. Wat hij zeide was in hoofdzaak altijd eene herhaling van vroegere betoogen. Na afloop nam Gladstone niet minder dan 63 adressen vau verschillende liberale vereeni- gingen in ontvangst. In Hydepark te Londen heeft Zondag de aangekondigde meeting van Iersche ontevredenen plaats gehad. Hunne ontevredenheid betreft de bekende arrestatiën van Davitt enz. en in het algemeen de wijze waarop Ierland bestuurd wordt, voornamelijk wat het landbezit aangaat. Er was een groote toeloopmeest van nieuwsgierigen schijnt het. Politiek belang wordt aan de demon stratie niet gehecht. Er werden eenige oproe rige redevoeringen gehouden maar wanordelijk heden kwamen niet voor en tegen het vallen van den avond ging de menigte kalm uiteen. 'V olgëns de Ministerieele bladen zullen het volgende jaar groote bezuinigingen worden in gevoerd bij het departement van oorlog. Uit Afghanistan wordt gemeld dat gen. Baker weder een dorp verbrand heefttien in het geheel dus. De bevolking had zich door de vlucht gered. Rustig hebben de Engelschen het in Af ghanistan nog geenszins. Woensdag heeft de cavallerie van generaal Baker weer een vinnig gevecht geleverd aan een vijandelijken bergstam en geheel heeft hij met hen nog niet afgerekend. Omtrent het verbrandeu der dorpen wordt nog het volgende gemeld. Cavallerie was uitge zonden om eenige lieden op te sporen verdacht van deelgenootschap aan den moord op het gezantschap^ toen op de Britsche strijdmacht van de heuvelen werd gevuurd. Het waren ge regelde troepen en zij doolden drie paarden der Engelschen. Deze vielen hen niet aan omdat ze te sterk waren en goed verschanstmaar later versterkt terugkeerende vonden zij dat de vijand gevlucht was. Hierop verbrandden zij de .negen dorpen-waarin niets anders werd gevon den dan een groote voorraad hooidien men echter niet kon medenemen. zich voerdewist zij zelve nietdoch het was haar behoudwanttoen zij ten slotte afgemat en uitgeput op hare knieen was nedergezonken, toen het in het dichte woud steeds donkerder -rondom haar begon te worden en vreezende hare plaats te verlaten, dacht zij voor de eerste maal aan de melk en dronk met gretigheid van den haar nog overigen doch jammerlijk ver minderden voorraad. Den volgenden dag ging zij verder en zelve niet wetende waarheen zij zich begaf, telkens van richting veranderende, ging zij steeds voortimmer wanende dat de zwarten haar op de hielen zaten. De melk onderhield haar het leven en de krachten voor dien dag en nog twee daaropvolgende dagen, toen zij het overschot met water aanlengde, tot eindelijk de tijd kwam, dat alles haar een koorts achtige droom scheen waarin zij door doornen en struiken met moeite een weg baande, terwijl de brandende zon hare brandende stralen lood recht op haar hoofd nederzond. Meer wist zij nietwant hetgeen zij zich daarna herinnerde was het oogenblik toen zij meende uit een langen en verwarden droom in haar eigen bed in de hut te ontwaken, ofschoon hare verwonde handen eu eene vergeefsche poging om op te staanhaar zeiden dat die droom werkelijkheid was. De bijl van den houthakker en het vuur hebben-sedert die wildernis uitgeroeid en plaats doen maken voor heerlijke landerijen en grazige weidenwaar thans talrijke kudden grazen de voortgang der beschaving heeft op die onaf zienbare vlakten menige hoeve en herdershut doen verrijzen zoodat een dergelijke ramp thans bijna onmogelijk geworden is, terwijl verder land waarts in beschaving en wildheid elkander den voorrang betwisten. De geschiedenis, die wij zooeven verhaalden is daar aan elkeen bekend, en velen zouden u nog 'de plaats kunnen aan wijzen waar Mary Harris gevonden werd op den rand des grafS en in de vrfldernis verdwaald. Einde. Er is van de Kaap de Goede Hoop eene nieuwe expeditie naar Midden-Afrika ondernomen, onder leiding van twee EngelschenBagot en Beaver, die tevens al de kosten der onderne ming dragen. Deze tocht zal waaischijnlijk vier' jaren duren en heeft ten doel al de landstreken te onderzoeken welke gelegen zijn tusschen de rivier 'Zambeze en de meren Albert en Victoria Nyanza. Londen heeft groot gevaar geloopen zijn Tower te verliezen. Dinsdagnacht is er een vrij hevige brand ontstaan die men echter door de goede hulp der brandweer spoedig meester was. In geen 38 jaren heeft de beroemde sterkte in een dergelijk gevaar verkeerd. De laatste brand was in 1841toen liet. groote tuighuis ten Oosten van de St. Pieterskapel geheel in de asch werd gelegd. De „Times" heeft een telegram uit Kabul dat volgens de bevelen des Onderkonings de Emir uit Kabul naar Pesjaur is vertrokken onder geleide van kapitejn Turner. Hunne Deensche Majesteiten hebben Zaterdag Berlijn verlaten. De Keizer en de Keizerin brachten hen zeiven naar 't spoorwaar een hartelijk afscheid werd genomen. Het Konink lijk echtpaar seheen zeer tevreden. Den avond voor hun vertrek hoorden ze Patti in de Lucie. Gortschakoff is_ nu werkelijk te-- Berlijn sedert Zaterdagen heden vertrekt hij weer. Hij scheen eerst geen bezoeken te zullen maken of te ontvangen maar de telegraaf meldt dat hij toch bij den Keizer zijn opwachting heeft gemaakt. Von Bismarck toeft nog steeds te Varzin en schijnt weer ziek. Althans zijn lijfarts, Dr. Struck is- weer uit Berlijn ontboden. - In de Beiersclie Alpen heeft een ongekend sterke sneeuwval groote schade teweeggebracht.. Op sommige gedeelten van den postweg lag de sneeuw 8 a 10 voet hoog. Met behulp van macht van soldaten maakte men de wegen weder bruikbaar. De passagieis van een trein moesten een ngcht in de coupés op het open veld door brengen omdat de trein niet verder kon. Te ltüdenschwindeu een Beirrsch dorp met slechts 200 inwoners, zijn 68 personen aangetast door typhus. Van overheidswege zijn krachtige maatregelen genomen om de bevolking te hulp te komen. Dezer dagen kregen in een koffiehuis te Berlijn eenig.-. heeren naar aanleiding van de anti-jooflsche agitatièn van Stöckereen hevige woordenwisselingdie weldra in een gevecht ontaardde waaraan een groot gedeelte der gasten deelnamen. De strijdende partijen kwamen eerst eenigszins tot kalmtetoen de koffiehuishouder ernstig dreigde de hulp der politie in te roepen. Ondertusschen en dit was de komische zijde van 't geval had een dief van de gele genheid gebruik gemaakt, om de nieuwe overjas van een der vechtersbazen mee te nemen. De kookschool der Ëerlijnsche Huisvrou- wenvereeniging telt, blijkens ofïicieele mededeeling, thajis 42 leerlingen. Zij ontvangt talrijke be stellingen voor diners en soupers. Van de open tafelwaar men teg -n betrekkelijk lagen prijs een krachtig voedzaam middagmaal heeft, wordt onder anderen dagelijks gebruik gemaakt door een dertigtal damesmeest onderwijzeressen en modistes. Het centraal bureau der Vereeniging heeft groote magazijnen van eet- en drinkwaren. Deze inrichting heeft sinds eenigen tijd zulk eene uitbreiding verkregen dat een afzonderlijke di recteur is benoemd. In het daaraan verbonden laboratorium worden niet slechts alle voor de Vereeniging gekochte eet- en drinkwaren onder zocht maar kan ook elke andere huisvrouw zulke waren aan een onderzoek onderwerpen. Bij de werken van den Gotthardtunnel doet zich een kwaad incident voor. Er moest nu nog 587.10 meter geboord worden van den tunnel, die 14.9 kilometer lang wordt. Maar aan den noordkant is men thans bezig in eene zóó weeke massadat de geweldige drukking daarvan tot nu toe niet schijnt overwonnen te kunnen worden. De dikste stukken hout breken als luciferstokjes; een muur van een meter dikte wordt dadelijk platgedrukt. Men maakt nu muren van 2 meter dikte. De boormachine wordt dan ook niet meer gebruiktmen moet met de handen arbeiden. achtergehóuden is het decreet ten slotte inge trokken. Vooreerst kunnen dus de schuld- eischers blijven wachten Voorbeeldeloos trouwens is de groote geldnood, Waarin men tegenwoordig te Constantinopel ver keert en dikwijls moet er in het geheele paleis geen enkele para te vinden zijn. Osman Pacha evenwel,zora-t er wel voor, dat hij zijn maande- lijksche 42,000 francs geregeld ontvangt. Hij plaatst namelijk cn paar kloeke sergeants voor het Ministerie van Financiën en laat alles wat daar wordt ingebracht in beslag nemen totdat de vereischte som gevonden is. Niettegenstaande dit alles heeft de Engelsclie Minister Salisbury het juist, nu bet rechte oogen blik geoorde'eld om te Constantinopel de verze kering te doen geven, dat hij thans van den ernst der goede voornemens van de Porte over tuigd- is. Op verzoek van sir H. Layard zal de Sultan ehristengouverneurs benoemen in de pro vincies Erzerum en Zeitoun eveneens op ver zoek van Layard zal een amnestie afgekondigd worden voor allen die aan de ongeregeldheden te Zeitoun deelgenomen hebbenen heeft de Porte het bevel aan Midhat Pacha ingetrokken om een militaire expeditie tegen de Drusen te ondernemen. Volgens berichten uit Constantinopel ge voelt Sultan Abdul Hamid zich tegenwoordig volstrekt niet op zijn gemak. De beheerscher der geloovigen moet op deu 27en dag van den rhamadan in het openbaar zijn godsdienstplichten verrichten. Maar uit vrees voor zijn crediteuren heeft hij dat thans niet durven doen in de groote Moskee hij is ter sluiks naar eene andere Moskee gegaan. De Sultan zat in een zijner groote galeien, voor twaalf paar roiiers, onder een troonhemel die op vergulde Zuilen rustte. De sloep was behangen met roode en witte zijde waarop in gouden letters verzen uit den Koran waren geborduurd. De troon waarop hij plaats had genomen, was met prachtige tapijten bedekt en de grootvizier zat aan zijn voeten in de drie galeien, welke op die van den Sultan volgden zaten de leden der keizerlijke familie, de minis ters en de heeren van het hof. De Bosphorus heeft aan al de ofïicieele feesten van Constan tinopel een eigenaardig karakter gegeven deze zeestraat toch was langen tijd de eenige weg waardoor de verschillende buurten der stad gemeenschap hadden met de verblijven van den sultan en de galei speelt er een even groote rol als de gondel te Venetie, die lang niet Zoo sierlijk is. Ruim 300.000 muzelmannen stondenmet open mond en uitgerekten hals, te wachten op de vluchtige verschijning van hem dien zij de „schaduw Gods" noemen. Maar de „schaduw Gods" die thans regeert is bang voor zijn eigen schaduw, en sluipt naar de moskee als iemand, die door zijn schuldeiscners vervolgd wordt, een vergelijking, die helaas m'aa'r al te juist is. Daar kondigt het kanongebulder der forten het oogenblik aanwaarop Allah's stedehouder als een gewoon sterveling ligt nedergeknield, om den „grooten boekhouder" te smeeken, hem .een nieuw crediet te openen. Het is te hopen dat hij hem inschikkelijkergevon- den heeft, dan zijn schuldeischers in deze wereld. Het was ontstuimig weder, en gerommel vónden donder antwoordde op dat dér kanonnen vafi den Sultan. Maar Z. M. heeft nietals zijn groote voorvaderen den geheelen nacht in gebeden doorgebracht. Te elf uren heeft zijn galei hem weer naar Dólma Baghtche gevoerd, cn bij het terugkeeren naar zijn „sterren paleis,, heeft hij zeker overwogen welke middelen hij moest aan wenden om een nieuw crediet te krijgen bij zijn leveranciers die hem niets willen verkoopen dan tegen contante betaling. Het nieuwe Italiaansche Kabinet is in de Ka mer met zekere koelheid en door de Rechterzijde zelfs met vijandschap ontvangen. Dadelijk werd eene geheele reeks vragen tot de Ministers ge richt en een der l"d an van de groep Nicotera was daarbij zoo heftig-, dat hij'herhaaldelijk tot de orde moest worden geroepen. Hij noemde ■b.-v. het nieuwe Kabinet eene beleediging voor de Kamer en het land. Te hopen is het zeker, dat het nieuwe Kabinet nu eidelijk wat langer leven zaldan zijne vele voorgangers. Gelijk men zich zal herinnerenwas dezer dagen sprake van een decreet van denSultan van Turkijebetrekking hebbende op de ge deeltelijke hervatting van de betaling der staats schuld waarvoor sommige belastingen met name werden aangewezen. Sedert evenwel is gebleken, dat de Porte spoedig berouw heeft gehad over dit decreetdat reeds naar -Ret telegraaf-bureau was gezonden om wereldkundig te worden ge maakt. Na drie dagen aldaar heimelijk te zijn De Russen moeten eene nieuwe expeditie tegen Merw in den zin hebben. Zij willen daartoe over Perzisch grondgebied trekken liefst met goed vinden van den Schah. Maar wanneer deze weige ren mocht zullen ze hoogstwaarschijnlijk zich aan dat v.-rbód niet storen. - Vrij algemeen houdt men het ervoor dat Gortschaki Ifwanneer hij te St. Petersburg te rugkomt zal vervangen worden't zij door Ignatieff't. zij door den meer gematigden en eenigzins P.in-Slavistischen Walnjeff, die door den Krooi prins gesteund wordt. Walujeff is op het oogenblik Minister der Domeinen. Van Schou- valoff schiji.t geen sprake meer te zijn. Hij is althans van Londen, waar hij als gezant gedaan heeft gekregen naar Italië vertrokken en 't heeft er wj;l iets van of hij in ongenade is gevallen. Te Londen was hij zeer in aanzien en de Koningin onderscheid le liejn nog voor zijn vertrek door hem op Windsor te dineeren te vragen. De heeren Sidorow en Lutkin zullen in Rusland werven aanleggen om daarop houten schepen voor de Noordelijke IJszee te bouwen. In verband daarmede zullen scholen voor scheeps bouwmeesters en voor timmerlieden aldaar wor den opgericht. In het proces tegen de personen beschuldigd van den moordaanslag op generaal Drenteln en van medeplichtigheid daaraan is Mirsky tot de doodstraf en Tarchow tot jaar dwangarbeid veroordeeld. De overigen zijn vrijgesproken, Tilburg, 3 December 1879. Zaterdag avond had alhier eene eerste volks voordracht plaats in de zaal van de werkplaatsen der Staatsspoorwegen. De heer Dr v. d. Hom v, d. Bosch, leeraar aan 's Rijks Iloogcre Bur- gerschooKalhier, trad als spreker op en'had tot onderwerp gekozen: bloemen en insecten, toe gelicht door platen en kuestbloemen. De boei en de voordracht oogstte algemeen bijval in. Waalwijk, 3 December 1879. Bij kon. besluit van 22 November jl. is goedgekeurd het besluit der Staten van Noord- brrbant dd. 6 November jl. tot vaststelling der voorwaarden, waarop door Gedeputeerde Staten dier provincie vergunning kan worden verleend tot het leggen van ijzeren sporen op de pro vinciale wegen en tot het berijden dier wegen met wagens.of rijtuigen, door paarden getrokken of door stoom in beweging gebracht.. De officier van Justitie te 's-Hertogenbosch maakt in het Alg. Politieblad bekend dat een in de dagbladen opgenomen berichtvolgens hetwelk verdacht van den diefstal en den moord te Sleeuwijk aangehouden is een gewezen arbei der van den bestolenegeheel onwaar is. Aan het groote feestdat de Parijsche dagbladen inrichten ter tegemoetkoming in de ontzaglijke ellende welke in de overstroomde streken van Spanje geleden wordt, is weer een tombola verbonden. Die tombola moet echter niet alleen door den Parijschen handel en de Parijsche nijverheid tot stand komen maar als 't kan, ook door hulp van het buitenland. Ook Nederland wordt aangezocht aan deze weldadig heidsloterij deel te nemen eene commissie uit uit Parijsche ingezelenen waarin ook de heer E. Elsbach zitting heeft, die, dooa zijne betrek kingen tot de Nederlandsche en Indische pers, deze als het ware vertegenwoordigtdoet een beroep op de Nederlandsche handelaren dat zeker niet vergeefsch zal zijn. „De heer Jules Jaluzot, te Rozeudaal," is het adres voor bijdra gen, die men mocht willen afstaan. Eene veor afzenders van goederen per spoorweg niet onbelangrijke zaak werd dezer dagen door de Arrondissements Rechtbank te Amsterdam beslist. Zekere H. te Zandvoort zond van Amsterdam naar Haarlem per Holl. ijzerenspoorweg-maatschappij een partij graan (veevoeder. Door een vergissing werd dat goed naar Rotterdam doorgezoneen en kwam daardoor later te Haarlem dan het had moeten aankomen. De afzender dagvaardde nu de spoorweg maatschappij tot vergoeding der geheele factuurs- waarde op grond dat het goed door de vertraging geheel bedorven en deze daarvoor aansprakelijk was. De gedaagde beriep zich op artikels 66 en 69 vau het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen van 9 Januari 1876 (Staats blad no 7) en beweerde dat hier van geen schadevergoeding sprake kón zijn lo. omdat het goed reeds bij de afzending door water beschadigd was en artikel 66 alle vergoeding dahrvoor uitsloot2o. omdat artikel 69 voor vertraging in'de bezorging "-of overschrijding van den leveringstijd alleen als strafbaar stelt het verlies van vracht tenzij het belang bij tijdige bezorging door den afzender is aangegeven hetgeen hier niet was geschied. De rechtbank vereenigde zich met die verdediging en overwoog dat de vracht door -deze maatschappij niet was gevraagd en van haar in deze niets verder kon worden gevorderdweshalve de vordering den eischer werd ontzpgd. Voor hem was gepleit door mr. 11. F. do Wildt, voor deu gedaagde door mr. J. A. Molster. Als de Sahara het nieuwe groote stoom schip thans in Engeland in aanbouw gereed is en aait de verwachiing beantwoordt, zal men in zes dagen van Engeland naar de Vereenigde Staten kunnen reizen. Luidens bericht uit Oldenburg is een spinnerij aldaar in eerste instantie veroordeeld om aan den heer Chr. Wagner aldaar te betalen eene schadevergoeding van 366.000 mark en wel uithoofde genoemde spilinerij 300.000 stuks goudvisschen in 51 vischvijvers door haren afvoer van vuil water heeft vergiftigd tengevolge van het smeren van hare machinecylinders met petro leum inplaals van met talkzo.oals in het contract was bepaald. De Berg. Mark. spoortrein die' Zondag avond ten 7.11 nre te Venlo had moeten aan komen liep eerst ten ruim 9 ure het station binnen. Het oponthoud werd veroorzaakt door het derailleeren van dien-trein te Boishèim waarbij echter geene ongelukken voorkwamen. Alleen misien de passagiers de aansluiting en moesten te Venloo overnachten. Dientengevolge, kwam aldaar ook de laatste trein eerst ten 1 ure in den nacht aan terwijl de trein bij ge- regelden dienst ten 10.43 arriveert. In een koffiehuis op het Rembrandtplein te Amsterdam heeft zich een zonderling geval van algemeenen diefstal voorgedaan. Deze week waren daar eenige jongelieden hoofdzakelijk jeugdige diamantslijpers bezig met grof spel. Tot ruim f 100 was op een ge geven oogenblik de pot aangegroeiden deze som werd juist gewonnen door iemanddie steeds gelukkig was en door het gezelschap ver dacht werd van valsch speltoen eensklaps het licht uitgedraaid werd. Een worsteling ontstond in het donker. Tal van handen grepen naar het geld in den potdat in een oogwenk was verdwenen en volgens beweering van den winner is hij tegelijk een geldsom van f700 aan bank papier in de worsteling kwijt geraakt. Alle deel nemers aan de geheimzinnige worstel- en dring- partij in het duister zijn in verhoor geweest bij de politie. In de laatste dagen zijn uit een paar winkels te Rotterdam uit de toonbank de laden met het daarin aanwezige geld gestolen. De laden zijn ledig teruggevonden de eene in den

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2