Engeland. Italië. Rusland. Duitsehland. Spanje. Oostenrijk. Amerika. binnenland: en niet parlementaire gewoonte om interpellaties aan te kondigen en dan weer in te trekken. Tamelijk wel overal wordt gezegd dat het Mi nisterie in 't nauw gebracht is maar deze zaken moesten niet in particuliere gesprekkendoch op de tribune ter sprake worden gebracht. Het land heeft er behoefte aan zeker te wezen van wat volgen zal. Het is de vraag niet om in bijeenkomsten buiten het Parlement programma's te ontwerpen. Wanneer zij onbestemd zijn baten geen programma's, maar wanneer zij niet onbe stemd zijn is er geen Ministerie dat een pro gramma kan aannemen,_'t welk men het tracht op te leggen. Het is dringend noodigdus vervolgde Wad- dington dat het Parlement duidelijk verklare of het Ministerie" zijn vertrouwen bezit ja dan neen en dat deMinisters wanneer zij het volle vertrouwen niet meer genieten eenvoudig aftre den. Deze parlementaire regel is eenvoudig en duidelijk en daarvan mag niet worden afgeweken. Men make derhalve eeu einde aan de politiek der afzonderlijke bijeenkomsten en der dagbladen en brenge de vragen die men behandelen wil, op de tribufie. Dit is in het belang-der Regee ring van het parlement en van het land. Deze verklaring werd door de Rechterzijde (vooral door Paul de Cassagriac), door het Lin ker-centrum en door een deel der Republikein- sche Linkerzijde levendig toegejuicht. De rest der Linkerzijdedie meer bepaaldelijk getroffen was door het verwijt betreffende het maken van programma'sbleef zwijgen. Duidelijk blijkt uit den eenigsziüs kofzeligen uitval van den Ministerdat de Regeering zich in geen geval een programma wil laten opdrin gen. Trouwens van achteren blijkt, dat het met het samenstellen van dit programma niet zoo vlot en eensgezind ging als de eerste be richten deden vermoedeu. Louis Blanc wilde ziiih niet onderwerpen aan die bepalingMadier de Montjau vond een ander artikel weer te wei- nig radicaal, kortom men zou moeten geëindigd hebben-,met een programma zoo elastiek, dat het werkelijk er geen zou geweest zijn. Na de verklaring van den Minister is het niet waar schijnlijk dat de pogingen zullen worden voort- trappelende op hunne ingewandenhet bloed vloeiende bij stroomende stieren langzaam stervende onder de oogen van duizepden man nen, vrouwen en kinderen wieu het gezicht van dien langzamen doodstrijd dol maakt van vreugde, ziedaar wat men te aanschouwen krijgt, 't Is ijzingwekkend. Een groot aantal vreemde lingen verlieten van lieverlede het worstelperk en zweren als ik dat afzichtelijk schouwspel nooit weer te zullen bijwonen. in den uitersten nood verkecren. De Bisschop van Epi ries heeft onlangs op een bijzondere audiëntie bij Keizer Frans Jozef, verklaard, dat 98 piiesters van zijn bisdom aan alles gebrek hadden en dat de leden der gemeenten, in plaats van bij te dragen tot het onderhoud van hun geestelijken deze zelf om onderstand aanzoch ten. De Keizer beeft den Minister van Eeredienst opgedragen óm den ongclukkigen bijstand te verleenen. De koningin van Engeland is weder zoo goed a's geheel hersteld van hare jongste ongesteld heid. De tamelijk onverwachte en vrij krrsse ver klaringen van den ..Minister van buitenlandsche zaken schijnen over het geheel een goeden in druk te hebben gemaakten naar uit Parijs van gisteren gemeld wordtwas onder de ver schillende groepen die dien dag vergaderd hadden het algemeen heerschende gevoelen, dat het Kabinet zou aanblijven indien het slechts eene bevredigende verklaring aflegde. Ook scheen men algemeen geneigd aan den .tegenwoordigen gespannen toestand een einde te maken. Een hoofdoorzaak van deze betrekkelijk wel willende houding tegenover hat Ministerie is, zeker de omstandigheid dat men het op het oogenblik niet dan met de uiterste moeite zou kunnen vervangen. Prins Napoleon doet steeds meer van zich spreken. Met groote letters meldt de Ordre dat hij een lijkmis heeft bijgewoond voor den Graaf Branichi. Inmiddels heerscht tusschen de beide fractien der Bonapartistiscbe partij nog steeds tweespalt, die weer meer aan 't licht ge komen is nu eene verkeizing moet plaats hebben te Kamerijk. Daar is candidaat de bekende Jules Amiguesdie zich voor Prins Victor ver klaard. heeft en door Paul de Cassagnac gesteund wordteene candidatuur jdié door de zooge naamde Jérömisten met nadruk wordt bestreden. In de veeartsenijschool te Alfort bij Pa rijs hebben voor een paar dagen wanordelijkhe den plaats gehad. De 270 kweekelingen wier middagmaal de directeur met een schotel vermin derd had en wier dagelijksche tijd van uitgaan bovendien door hem ingekrompen wasverniel den meerendeels in den nacht van Zaterdag op '-Zondag de vensterruiten der school, en toen de directeur hun nu Zondag het uitgaan verbood trokken zij gezamenlijk af. De directeur zond een rapport aan de regeering en vroeg opheffing der school. De minister Tirard is hierop naar Alfort vertrokken en gelijk de Temps meldt is gisteren in den Ministerraad besloten de school onmiddelijk te sluiten. Omtrent den medegedeelden diefstal in het Palais Royal te Parijs wordt nog berichtdat men den vijver heeft, drooggemaaktzonder de halssnoeren er in te vindenen dat ook het nauwkeurig onderzoeken van den tuin geheel vruchteloos is gebleven. Waarschijnlijk dus heeft de dief het gestolene toegeworpen aan een me deplichtige die aan de overzijde stond te wach ten. Het wordt tegengesprokendat namens het Vaticaan eene circulaire zon zijn gezonden aan de Iersche .bisschoppen. Uit Zuid-Afrika zijn berichten ontvangen volgens welke in Zulu-Land tusschen twee' hoofden een twist is gerezen wegens het vee van Cetawayo. Tegen Secocoeni waren troepen afgezonden eri men verwachtte wel,_ dat het tot vechten komen zou. De „boers" zouden zich hebben meester gemaakt van 8000 pond bus kruit en 600 hunner zouden in opstand zijn gekomen en slechts op Paul Kruger wachten om'op te rukken naar Middelburg. Eene depu tatie is bij Bartle-Frère geweest om hem op nieuw te wijzen op het ernstige van den toestand in de Transvaal, maar deze heeft geautwoord dat de wet haar loop moest hebben. Zaterdag II. had men te Edinburg eene zaal in de nabijheid van het lokaalwaar de héér Gladstone sprak met een telephoon toestel in verbinding gebracht met die, waar hij het woord voerde. Het voorafgaande gejuich en het inleidend woord van lord Roseberry waren zeer duidelijk hoorbaar. Maar zoodra de heer Glads tone was begonnen te sprekenvernam men niets meer totdat men eindelijk na verloop van een uur plotseling de stem van den heer Glads tone vernam eenige opmerkingen makende over de financiën van ïndië. De oplossing van dit verschijnsel lag in het feit, dat de heer Glads tone die gewoon is zijne aanteekeniugen op zijnen hoed voor zich teleggen den hoed toevallig juist op den toestel van den telephoon had geplaatst en alle overbrenging van geluid onmogelijk gemaakt. Tegen het einde van zijne rede verplaatste hij zijnen hoed en kon men hem in de andere zaal verstaan. Op de vischmarkt te RUlinsgate (Londen) werden Vrijdag 28 November ongeveer 3000 zalmen uit Canada aangevoerd. Voor de in scheping op een kunstmatige wijze bevrozen kwamen zij in den besten staat ter markt. Zij kunuen voor ongeveer een derde van den prijs van de uit Nederland aangevoerde zalmen ver kocht worden en behoeven in hoedanigheid voor de beste soorten die bestaan niet onder te doen. De luchtscheepvaart in dienst van het oor logvoeren schijnt in de laatste dagen wezenlijke vorderingen te hebben gemaakt. Immers worden de proeven vóór eenige dagen genomen te Wool wich in het bijzijn en met medewerking van vele Engelsche hoofdofficieren van het leger en de marine gezegd geheel voldoende uitkomsten te hebben opgeleverd. Men bezigde ballons captifs dieuit katoen gemaakteen inhoud hadden van 4500 kub. voet. Verscheidene officieren, voorzien van kaarten kompasallerlei mathe matische physi iche instrumenten enz gingen in den gondel. Van tijd tot tijd liet men kleine ballons los om de richting van de luchtstroomin- gen te leeren kennen. De ballon stond in verband met den grond door middel van een telefoon- teestel en vlagge-signalen. De ballon uit best katoen gemaakt, en met waterstofgas gevuld kan verscheiden dagen goed blijven voor het gebruik. Zijn transport is zeer gemakkelijk. De proeven werden gedurende vele dagen voortgezet: Te Rome zal tegen Paschen een groot muziek feest gevierd worden ter eere van hen compo nist Palestrina bij gelegenheid der onthulling van een gederkteekèndat voor hem wordt opgericht. Verscheidene componisteno. a. Verdi, Rossi, Thomas Gounod Wagner en Lisztzijn aan gezocht om muziekstukken te sellrij ven voor die gelegenheid. Verdi heeft op zich genomen, een „paternoster" te componeeren. Een telegram van den gouverneur-Gen. van Moskou opgenomen in het officieele blad meldt dat Maandagavond ten 11 ure bij het binnenrijden van een bagagetrein van den Keizer waarin ook het dienstpersoneel gezeten was in de 7de wijk van het Rogoskosche district van Moskou een ontploffing plaats had tengevolge waarvan de trein ontspoorde, een bagagewagen omgeworpen en twee personenwaggons dwars over de rails rechtstandig tegen elkander ge drongen werden. Door de ontploffing werd in den spoorwegdam een gat geslagen van twee voet diepzeven lang en acht breed. Persoon lijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. Het huis waaruit de mijn gelegd was, is ontdekt en terstond zijn maatregelen ter opsporing der misdadigers genomen. Moskou 3 December. Gisteren had ter ge legenheid van 's Keizers verblijf alhier een optocht plaats van het Kreml naar het paleis. Voordat de Keizer verscheen las de maarschalk van het paleis een verhaal voor van de catastrophe van den vorigen dag. Eerst waren allen stom van verslagenhein maar daarna barstte de menigte in vreugdekreten uit. Toen de Keizer versche nen was hield hij de volgende toespraak„Ik verheug mij u weder te zien en (lank u voor uwe trouw betoond bij het voorval van 2 April. Gisteren heeft God mij en allen met mij opnieuw gered. Ik heb mijn lot geheel in de handen der voorzienigheid gelegd maar de oproerige geest moet uitgeroeid worden. Ik wend mij daartoe tot u en alle welgezinden tot vernietiging van het kwaad, dat bij de wortels moet worden aangetast." Waalwijk, 6 December 1879. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der re» en dom. te Lemmer den heer H. C. Rant thaw surnumerair te Maastricht. Het merkwaardigste en tevens het nieuw ste op het terrein van verlichtingis thans door <le vernuftige Amerikanen bedacht: een verdee ling namelijk van het electriscbe licht, op geheel andere wijze dan vroeger met minder of meer succes is ten uitvoer gebracht. Bjj dit systeen is een brander van buitengewone lichsterkte vol doende om een geheele stad te verlichten Deze brander die lichtbron wordt, dicht bij de electnciteit voortbrengende machine geplaats en omgeven door lenzen en reflecteurs, waardoor zooals de uitvinder dat noemteen lichtkamer menT' rT! D°°r deZe inrichti°g ^rdeelt men liet licht in een bepaald aantal bundrls met evenwijdige stralen en deze worden door buizen onder den grond evenals water of gas naar de plaatsen van bestemming geleid. Bil eiken bocht in de buis bevindt zich natuurlijk eci reflecteur, om aan het licht de verlangde wijziging in de richting te geven. Bij ieder punt, waar men licht noodig heeftwordt een gedeelte van den lichtbundel opgevangen en in de be paalde richting geprojecteerd. Op deze wijze k°r* tTl I"-1 ,ee" ,mac!une van twintig paarden kracht het in tweehonderd deelen behoorlijk kun nen verdeelen. Bij de huwelijksinzegening des Konings in de kerk van Atocha is het de aandacht niet ont gaan dat de maarschalk Serrano tegenwoordig wasterwijl hij afwezig was gebleven bij de plechtigheid van 's Konings eerste huwelijk met prinses Mercedes. Men heeft zijne tegenwoor digheid thans opgevat als eene stilzwijgende betuiging van adhaesie aan de dynastie. Door een samenloop van omstandigheden niet zeld zaam in de hedendaagsche historie waren bij de plechtigheid vereenigd de overwinnaar en de overwonnene van Alcoleanamelijk maarschalk Serrano en de markies de Novaliches en boven dien Isabella II, die tengevolge van de nederlaag van den markies haren troon verloor. Men begrijpt dat de in Spanje bovenal ge wilde stierengevechten bij de feesten van 's Konings huwelijk niet ontbroken hebben. Zonder de stierengevechten zou men geen feestgenot hebben gehad. De paarden zegt de berichtgever bij 'dozijnen de buik opengescheurd, die dieren De ontploffing in de steenkolenmijn te Zwickau, waarvan wij in ons vorig nummer reeds met eeu enkel woord melding maakten had plaats op een diepte van 1000 meter, terwijl 150 man in de mijn aan het werk waren. 89 van hen vonden den doodde anderen slaagden er in zich te redden. Al de werklieden, die zich op de plaats der ontploffing bevondenzijn omgekomen. Een opzichter en 8 arbeiders die hun te hulp wil den snellen kwamen mede om het leven. Men is thans bezig de lijken der verongeluk ten op te zoeken, sommigen zijp. door den sterken luchtdruk tot op 15 meter afstands van de plaats, waar zij werkten geslingerd. De geredden verhalen hartverscheurende bij zonderheden van deze ramp. Een van ben trachtte een kameraadvader van 8 kinderen te redden en sleepte hem bij de haren voort. Maar hij moest in- het eind den ongelukkige aan zijn lot overlaten omdat zijn eigen kleede ren in brand stonden hij rukte die snel van zijn lichaam en kwam bijna naakt behouden in zijn woning aan. Men heeft een beroep gedaan op de algemeene liefdadigheid ten behoeve der vele gezinnen die door deze ontzettende ramp plotselir.g van hun kostwinners zijn beroofd. De mijn is niet beschadigd zoodet men er terstond de werkzaamheden kan hervatten. Men doet onderzoek naar de oorzaak der ontploffing. Er heerscht algemeene verslagenheid. D" Mo8kousche Courant maakt het rapport van een ooggetuige in den bagagetrein over de catastrophe openbaar. Hij bevestigt de reeds bekende details. Hij haastte zich onmiddellijk, zegt hij naar de r.aastbijgelegen kazerne om te teiegrapheeren maar vond de telegraaflijn door een omvergewoipen paal gebroken. Een wissel- nachter in de nabijheid scheen verwond. De procureur-generaal en de rechter van instructie waren 's nachts ten 2 ure op de plaats van het onheilde geleiddraden, welke onder de sneeuw verborgen lagen voerden naar een nabij zijnd ledig staand huis terwijl in een schuurrje, van waaruit "men de voorbijrijdende spoortreinen goed kon waarnemen een electrische batterij gevonden werd. In September 11. is dit huis door een jongmaneeti burger uit Samara gekocht. Onder voorwendsel van het vele zand uit den kelder ie verwijderen werd blijkbaar de aarde verwijderd uit den voor de mijn bestemden gang. Deze is 22 vadem lang en 2 vadem ortder di n beganen grond gegraven. Achtergelaten kleedingstukken bewijzen dat er verscheidene personen geweest zijn. St.-Petersburg, 2 December. De Czar is hier ten 23/4 uur 's namiddags behouden aangekomen, Hij werd door de vergaderde menigte en de in rijen Opgestelde soldaten met geestdrift begroet, en begaf zich in een opene slede naar het winterpal is. In sommige districten van Hongarije moet de bevolkingtengevolge van den mislukten oogst In den Senaat en het Huis van Volksver tegenwoordigers zijn moties ter tafel gebracht, waarbij d.j Regeering uitgenoodigd wordt haar bescherm!, g te verleenen aan een maatschappij voor het kanaal door Nicaragua. In de volks vertegenwoordiging is voorts een motie gedepo neerd waarbij verzocht wordtdat in den loop dezer zitti.g geen wijziging worde gebracht in de muntwi igeving. Deze motie is naar een com missie verz->uden. De spoorwegbrug over de Missouri bij St. Charles is onlangs ingestortjuist op het oogenblik dat een trein met varkens en rund vee beladen er over ging. Zeventien wagens met vee stortten in de dieptevan de tien personen, die op den trein warenvonden er vijf den dood in de golven en werd een zwaar gekwetst. De schade is zeer aanzienlijk. Tilburg, 6 December 1879. Alhier is eene vergadering gehouden van be langstellenden in de oprichting eener school voor neutraal lager en uitgebreid lager onderwijs voor meisjes. Er is eene commissie van drie leden benoemd met de opdracht een- adres te richten aan het Gemeentebestuur, om te verkrijgen dat vanwege de gemeente eene zoodanige school tot stand worde gebracht. Bij den overweg voorbij het station Woere den en nabij het aansluitingspurt der lijn Leiden U oerden is W oensdag namiddag een boerenwagen waarop twee personen gezeten waren door den trein .van Amsterdam die ten 6 ure 20 min. te Rotterdam aankomtoverreden met het nood lottig gevolgdat de beide personen geheel vermorzeld werden. Ook de wagen werd natuur lijk verbrijzeld. Men meldt uit MaastrichtIn het einde der voorgaande week werd de politie alhier opmerk zaam gemaakt op een hier verblijf houdend »ezin waarvan de man reeds sedert 5 jaren niet meel zichbtaar was terwijl de vrouw in lompen ge huld door inzamelen van liefdegiften in het onderhoud van het gezin voorzag. Deze bedelaarster had post gevat aan eene der kloosterkerken en hare dagelijksche ontvangst op niet meer dan 22 centen bepaald zij weigerde grootere giften dan van écu cent te ontvangen en ook anderen onderstand welke haar was' aangeboden had zij geweigerd. Het was op haar gezegde dat haarman ziek was, dat de buren er dc politie van kennis pven; daar de vrouw hun den toegang tot hare kamer ontzegdeterwijl de toegang werd belem merd door de trap was opgehaald. Toen daarop Vrijdag 11, de politie in de woning verscheen, vond men den man in een zonderlingen toestand in geen jaren was zijn hoofdhaar of zijn baard geknipten zijn eenige kleeding bestond uit een om het lichaam gewikkeld stnk koffiezak met een riem stijf om het lichaam gesnoerd. Op de kamer vond men niets dan een papieren zakje met koffie een klein stukje brood en een paar centen. De man weigerde een hemd aan te trekken en verzette zich daartegen met geweld zoodat er twee werden stukgescheurd vóórdat hij er een aan had. MeB heeft hem per rijtuig naar het politiebureau overgebrachtvanwaar hij na het opsporen der vrouw met haar naar het gasthuis is vervoerd. Op de vraagwaarom zij deze vreemde levens wijze leidden antwoordden zij „dit is volgens onze Orde." Het schijnt dus dat zij niet goed bij het hoofd zijn en zich verbeelden tot eene geestelijke orde te behooren die dergelijke levens wijze voorschrijft. Aan den kost in het gashuis kunnen zij nog niet gewennen, Dat het spelen met vuur een gevaarlijk spel is hebben onlangs te Berlijn weer eenige jongelieden ondervondendie bezig waren met schietoefeningen, en daarbij onder anderen een ouden hoed als mikpunt gebruikten. Een van hen zekere Ehad den hoed verscheidene malen geraakten een 11 jarige knaap kwam daardoor op den roekeloozen invalden hoed op te zetten en E. te verzoeken er nog eens op te schieten. Deze voldeed aan zijn verzoek maar het schot trof ongelukkig niet den hoed maar den linker slaap van den knaap, zoodat hij bewusteloos nederstorttein thans nog in levensgevaar ver keert. Rotterdam heeft zoowaar ook zijne paneel zangers. Volgens het Rott. Nbl. hebben dieven een deurpaneel uitgezaagd en zich zoodoende toegang verschaft tot eene fabriek van moussee- rende dranken. De dieven vonden niets dan zes flesschen cognac. De Figaro deelt een en ander mede omtrent de reizen van den graaf de Sémellé in Midden- Afrika. De graaf was vooral zeer ingenomen met Sultan Amrou die verblijf houdt in een ver sterkte stad en 50,000 ruiters en 100.000 man voetvolk in het veld kan brengen. Het grootste deel van die soldaten is gewapend met pijl en boogde anderen hebben geweren. De Sultan oefent onbeperkt gezag uit en is zeer gastvrij jegens reizigers. Hij wist dat er behalve Engeland nog een land was, even groot en machtig, nl. Frankrijk. Amrou had niet veel op met de Engelsche staatkunde, die er steeds op uit is zijn macht te verkleinen. Hij verklaarde zich bereid de Franschen behulpzaam tc zijn in het aanknoopen van handelsbetrekkin gen met zijn volken gaf den graaf een brief mede voor den President der Republiek. De Sultan heeft een fijn gevoel van rechtvaar digheid en zijn Rijk wordt uitmuntend bestuurd. Diefstal komt er bijna niet voor ,maar misschien is dat minder te wijten aan de deugzaamheid der inwoners dan wel aan de wijze waarop het

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2