Nummer 200. Donderdag 11 December 1879. 2e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakinge n. BUITENLAND. Frankrijk. Spanj Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Inschrijving voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk, gelet op Art. 19 der Wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72.) Roepen bij deze op alle mannelijke ingezetenen dezer Ge meente, die op den eersten Januari aanstaande hun negentiende jaar zijn ingetreden en alzoo geboren zijn in liet jaar 1861, teneinde zich aan te geven ter inschrijving voor de Nationale Militie, waartoe ten Raadhuize dezer Gemeente, van den In tot en met den 31n Januari 1880 gelegenheid zal worden gegeven des voormiddags van 10 tot 12 uur. Den belanghebbende wordt herinnerd lo. Dat ingevolge de wet op de Nationale Militie, voor ingezeten wordt gehouden a hij, wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is voigens de wet van den 28 Juli 1850 (Staatsblad no 44); 6. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatsteaan den ln Januari a.s. voorafgaandeachttien maanden in Nederland verblijf hield c. hijvan wiens ouders de langstlevende in gezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt Voor'ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. 2o. Dat de inschrijving moet geschieden a. vém een ongehuwde in de gemeentewaar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overledende voogd woont b. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeeldewaar hij woont c. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, óf wiens voogd hui ten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont d. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 'slands dienst in een vreemd land woontin de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge- woend heeft; 3o. Dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19 jaar, doch voor het volbrengen van zijn 20e, ingezeten wordt, verplicht is, zich, zoodra dit plaats heeltter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving, naar de onderscheiding hiervoor sub. 2 vermeld, moet geschieden. 4o. Dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ont- - stentenis van den militieplichtigezijn vader of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overledenzijn voogd tot het doen der aangifte verplicht is. 5o. Dat, welke aanspraak op vrijstelling iemand ook vermeent te hebbenhij desniettegenstaande aan de inschrijving onderworpen is. 6o. Dat hijdie zich uiterlijk op den 31 Jan. aanstaande vóór 4 ure' des namiddags niet ter inschrijving zal hebben aangegeven gestraft wordt met eene boete van vijf en twintig tot honderd gulden. 7o. Dat hij, die zich na den 31 Januari a.s doch voor den 31 December daaraanvolgende ter inschrijving aangeeftalsnog wordt ingeschreven. 8o. Dat hij, wiens aangifte ter inschrijving in het jaar en in de gemeentewaarin zij had moe ten geschiedenverzuimd iszoo hij voor den dienst geschikt bevonden wordt, zonder loting daartoe v.ordt aangewezen, tenzij hij vrijstelling van dienst kan erlangen. 9o. Dat voor de militie niet wordt ingeschr. a. de in een vreemd Rijk achtergeblevene zoon van een ingezetendie geen Nederlander is b. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Burgemeester en Wethouders voorn. VAN DER KLOKKEN Burgem. F. W. VAN LIEMPTSecretaris. Waalwijk, den 6 December 1879. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat het 2e kwartaals kohier voor de belastiug op de paarden alsmede opde als trekdieren gebezigd wordende muildierenezels enz. van af den 8 tot den 15 Dec.ter Secretarie dezer gemeente, voor belanghebbeuden ter inzage is neergelegd. Waalwijk 7 December 1879. De Burgemeester voorn., VAN DER KLOKKEN. De Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekenddat de begrooting van plaatselijke inkomsten en uitgaven over,het dienstjaar 1880, den gemeenteraad is aangeboden en gedurende 14 dagen ter Secretarie alhiervoor een ieder ter inzage is neergelegd alsmede dat afschriften er van verkrijgbaar zijn tegen betaling der kosten. Waalwijk 6 December 1872. Burgemeester en Wethouders voorn., VAN DER KLOKKEN. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en "Wethouders van Waalwijk roepen bij deze gegadigden op voorde betrekking van havenmeester gedurende het jaar 1880, aan welke betrekking verbonden is een salaris van 5 pCt. der te ontvangen haven- en kaaigelden. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komenmoeten zich wenden aan Burgemeester en Wethouders vóór of op den 15 December. De instructie voor den havenmeester ligt ter secretarie ter visie, waar, des verlangd, ook in lichtingen worden verstrekt. Waalwijk, 7 December 1879. Burgem. en Weth. voornoemd, VAN DER KLOKKEN. Ingezelenea van Waalwijk en Besoijen December moest nog aanvangen en reeds hadden wij volop winterreeds veertien dagen is alles rondom ons sneeuw en ijs. Dik en warm in hunne mantels gewikkeld zien we de menschen haastig over de straat glijden, neuzen en ooren, handen en voeten zooveel mogelijk voor vaderwinter verbergende. Helaas niet allen ouder ons kunnen dit niet allen kunnen zich vrijwaren voor de gevolgen Yan het gure en barre jaargetijde gebrek aan voldoende kleedinggebrek aan het noodige voedselgebrek aan brandstoffen, kortom gebrek aan allesdoet hen al het nijpende van het weder ondervinden. Tot verzachting nu van de ellende, waar aan sommigen onzer minder begunstigde mede burgers bloot staanzal de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen dezer dagen in de zaal der Vereeni- ging /Musis Sacrum" eene uitvoering geven. Wij zijn overtuigd, dat deze pogmg om het lot eeniger ongelukkigen te verbeteren, weerklank zal vinden in uw hart en dat zij u aan zal sporen door eere edelmoedige gift hun toestandanders door de te vroeg in gevallen koude en door den ongunstigen toe stand waarin alles tegenwoordig kwijnt, zoo hard en zoo vreeselijktenminste dragelijk te maken. Maandag a. s. zal hiertoe in Waalwijk en" Besoijen eene lijst ter inteekening worden aangeboden. Voor het volle bedrag der in- geteekende gelden zullen onmiddellijk bons worden afgegeven die ieder zelf aan de hem bekende behoeftigen terstond kan uitreiken. Zoodoende meenen wij het best te kunnen beantwoorden aan het doel„spoedige hulp en hul,p op de juiste plaats. Nog eensvol vertrouwen op uwe wel dadigheid zullen wij Maandag tot u komen, wetende hoe gij steeds getracht hebt lijden te verzachtenuwen evenmensch te steunen en in zijnen nood te hulp te komen. Het Bestuur der Vereeniging „Musis Sacrum", JACQ VAN RIEL Voorzitter. TIJSSENSecretaris. Gemeenteraad van Waalwijk. OPENBARE VERGADERING van Zaterdag 6 December 's voormiddag* 11 uur. Afwezig de heer van Iersel. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De heer Van Heijst vraagt het woord en zegt: „Het is u allen bekend, M. H., dat bij kon. besluit onze burgemeester herbenoemd is. Uit naam van ons allen wensch ik u, burgemeester, geluk met die herbenoeming, en daarbij dezelfde standvastigheid en denzelfden jeugdigen ijver om de belangen onzer schoone gemeente te behar tigen ga zoo voort, en de achting der geheele gemeente en de steun der raadsleden zal u ver gezellen." De voorzitter bedankt den heer Van Heijst voor zijne attentie; hjj heeft reeds 18 jaren bet ambt bekleed en hoopt ook de volgende zes jaren in gezondheidvoor het belang der ge meente door te brengen, Aan de orde is de aanbieding aan den Raad van de gemeentebegrooting met die van het armbestuur en van de schutterij. Op voorstel van den voorzitter worden zonder hoofdelijke stemming tot leden der commissie van onderzoek benoemd de heeren J. B. Tim mermans, Van Heijst en Quirijns. De voorzitter deelt mede, dat de formaliteiten in zake den verhuur aan Kogels vervuld zijn hij vraagt machtiging aan den Raad voor B. en W., om die huur te sluiten voor 6 jaar af 10. Bij acclamatie toegestaan. Het vaststellen der leges voor het voltrekken van huwelijken, buiten der, door de ambtenaars van den B. St. te bepalen dagwaarop dit gratis moet geschieden. Na ecnige discussie wordt besloten dat bedrag te stellen op f 5.5 de heer V. d. Heijden had gevraagd of het niet goed was een dag te bepa len, waarop het b.v. f25.zou kosten terwijl de heer Rubbens als zijne meening had te ken nen gegev ;n, dat het beter was het vaste bedrag te bepalen op f 2.50; dan zoh z. i. minder gebruik gemaakt worden vau den dagwaarop de hu welijken gratis voltrekken worden. Aanvraag van B. en W. om machtigingom ten opzichte van de verpachting van de haven en de markt, te handelen zooals in 1878 is geschied. De voorzitter heeft alles van nabij nagezien en meent dal de Raad zieh gerust bij zijn besluit van het vorig jaar kan bepalen. B. en W. roepen dan sollicitanten op en de Raad benoemt een havenmeestertegen eene belooning van 5 pCt. der te innen haven- en kaaigelden, die geheven mogen worden van alles wat daar wordt aangevoerd en een nacht blijft liggen. De heer Van Heijst zegtdat in vroegere jaren de haven .verpacht werd aan den hoogsfen bieder, zooals thans nog met de markt geschiedt; de pachter moest twee soliede borgen stellen zoodat de gemeente allen waarborg had. Spreker vraagt wat het meeste opbrachtde tegenwoor dige of de vroegere wijze. De heer Jud. Timmermans meent den heer Van Heijst te moeten opmerken dat de beloo- niug aan den havenmeester toe te kennen het vorig jaar bepaald is op 5 pCt.; toen was men het algemeen eens dat dif goed was; de haven meester wordt altijd door den Raad benoemd dit zal ook nu weder geschieden. De heer van Es zegt tot inlichting van Dr. Van Heijst, dat de haven vroeger, toen zij altijd aan den meestbiedende werd verpacht, f 1300 a f 140.0 'sjaars opbracht. Toen echter de aanvoer in de haven van steenkolen voor Tilburg gestaakt werd, meende men, dat de haven bijna niets meer zou beteekenen en er werd slechts f700 gebodenhierop is men tot de inning op den bestaanden voet overgegaan. De heer Van' Heijst dankt den heer Van Es voor de gegeven inlichting; hij meent dat bij den tegenwoordigen vooruitgang van de haven, zij wellicht meer zoude opbrengen indien zij verpacht werd. Dit gevoelen werd ook gedeeld door den heer "Van der Heijden. De voorzitter heeft niets tegen het denkbeeld van de beide vorige sprekersmaar durft het om zekere reden fiiet aanbevelen. Hij. zou han delen zooals het vorig jaar. Het voorstel van B. en W. wordt daarna bij acclamatie aangenomen. Ingekomen is een adres van den veldwachter Van Loon, dat op voorstel van den voorzitter wordt aangehouden. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. De Senaat heeft de cijfers van de tractementen der bisschoppendie door de Kamer van af gevaardigden waren Verminderd hersteld. Tengevolge van het ongunstige weder en de opeenhooping van sneeuw wordt het feest in het Hippodrome ten behoeve der slachtoffers van den watersnood in Murcia uitgesteld tot 18 dezer. De uitgave van de feestcourant Paris- Mureie wordt insgelijks tot dien dag uitgesteld. Dit blad zal in plaats van zestien zooals aanvankelijk bepaald was vierentwintig bladzij den bevatten, met tekst, autographen en teeke- ningen. Onder het letterkundige gedeelte, zullen verzen voorkomen van Victor Hugo Coppée Henri de Bornier Mistral en anderen. Opstellen .in proza zal men er in vinden va: Alexander Dumas Jules Simon Dufaure Laboulaye Emile de Girardin Caro Zela, Alphonse Dau- detOctave Fenilletenz. In het artistieke ge deelte zal Offenbach eene studie leveren over Richard Wagner. Van Adeline Patti zal een brief gegeven worden, getiteld Ce que j' éprouve en chantant. Teekenii gen zal men krijgen van Géróme HébertCabauelBaudrv, Boulanger BonnatCarolus Duran Henner Worms Gu- stave Doré en Meissonier, De laatste zal eene magistrale teekening gevenvoorstellende een wapenheraut met een trompeten het wapen van Murcia. De autographen zullen zijn van Leo XIII, van verscheidene souvereinen, ministers diploma ten en andere mannen van naam, onder anderen van CanrobertMermillodLouis Blanc en Naquet. Zooals reeds gemeld iszal de courant 1 fr. kosten doch er zullen ook exemplaren op beter papier verkrijgbaar worden gesteld a 3 fr. en prachtexemplareneerste afdrukken, a 20 fr. Er is een Marokkaansch gezantsehap ge zantschap te Tanger scheep gegaan naar Marseille om van daar naar Parijs te vertrekken. Zij heb ben eenige Arabische paarden bij zich een ge schenk van den Sultan aan den President der Republiek. Wij deelden onlangs eenige bijzonderheden mede omtrent het Luxenbourg de nieuwe ver blijfplaats van den Franschen Senaat. De Kamer vergadert in het Palais Bourbon. Dit paleis' werd gebouwd door de Hertogin de Bourbon, een dochter van Lodewijk XIV en Mme de Monte- span. Bij de omwenteling werd het nationaal eigendom en heette toen huis der omwenteling; In het jaar III (1895) hield de raad der vijf honderd er zijn zittingenèn lateronder Na poleon I, het corps legislatif. In 1814toen Louis Joseph de Bourbon, Prins van Coudé in Frankrijk terugkeerde kwam hetmet zijn andere eigendommen weder in 't bezit van dien vorst, totdat in 1827 de regeéering het paleis kocht voor 5,250,000 fr. In 1843 nam zij de bijbehoorende gronden voor 6,000,000 fr. over van den Hertog van Aumaleden erfgenaam van den laatsten der Condé's, en bouwde er het ministerie van Buitenlandschen Zaken. Het Pa leis Bourbon heeft met zijne veranderingen het land 40 millioen francs gekost. e. Het Ministerie lieefc zijn ontslag genomen ter zake der quaestie aangaande Cuba. Herrera belast met de samenstelling van een Kabinetheeft eene conferentie gehad met Sa- gasta Serrano Martinez en Camacho. Het is onmogelijk met de constitutioneelen een Kabinet te vormen.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1