Engeland. Duitschland. Zwitserland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Aan een ter dood veroordeeld misdadiger, die te Cadix zou worden te rechtgesteld, is door den Spaanschen Koning, op voorspraak van de jonge Koningin genade geschonken. Luidens de jongste Kaapsche berichten van 18 Novemberhad Secocoeni geweigerd zich te onderwerpen zoodat er tot bestorming van zijne bergvesting zou moeten worden overgegaan. De Engelsche soldaten en hunne boudgenooten de Swazi's, waren graag op die onderneming, omdat Secocoeni in het bezit heet te zijn van maten vol diamanten en zakken vol goud. Te Pretoria hadden de Engelschen en de Engelschgezinde Afrikaanders eene vergadering gehoudenin welke zij hunne tevreden den heid te kennen gaven met de inlijving van het land, terwijl zij tevens aandrongen op het onverwijld invoeren van eene constitutie. De houding van de eigenlijke Boerenten plattelandebleef dreigend. Men verwachtte echter dat ook dézen geen feitelijk verzet zouden biedendoch dat de rustlievenden zich in het onveranderlijke zouden "schikken en de Doppers of ouverzoenlijken weer aan den trek zouden gaanhetzij verder noordwaartshetzij naar den Oranje Vrijstaat. Aan the Daily News wordt uit Kabul dd. 4 Dec. geseind dat de gouverneur van Maidan den vorigen avond door geregelde troepen en bergbewoners vermoord werd. De vijand trok in het gebergte terug. De gouverneurs van Kohistan en van het Bogar-dal hebben bedrei gingen ontvangen. Meer en meer blijkt Jaknb-K ban's mede plichtigheid aan den moord te Kabul. Wordt zijn schuld bewezen en men zegt dat er com- promitteerende brieven zijn dan zal hij waar schijnlijk naar een eiland worden verbannen. Uit Kabul wordt voorts gemeld dat de gouver neur van Maidan door bergstammen en geregelde troepen is gedood en dat twee andere gouver neurs bedreigd worden. Eene juffrouw Tocock te Hampstead, is voor het gerecht gedaagd wegens hare onbehou wen manier van zingen in de kerk. De predi kant verklaarde dat zij met haar geschreeuw een allerhinderlijkst geraas maakte, terwijl zij boven dien telkens vroeger begon en later eindigde dan de rest van de gemeente. Juffrouw Tócock's verdedigiug luiddedat zij haren godsdienst wenschte te betrachten in geest en in waarheid, weshalve zij heel haar gemoed uitstorte in haar gezang. Ook verzekerde zij dat het koor van streek geraaktewanneer tiet hare leidende stem niet hoorde. De magistraat nam met dit pleidooi geen ge noegen. Tegen herhaling van juffrouw Tooock's stentoriaansche gemoeds-uitstortingen dreigde hij met eene boete van f 60 of twee maanden ge vangenisstraf. De aandacht van het Britsch Departement van Oorlog was reeds sedert geruimen tijd ge vestigd op de honderd tonnen wegende achter- laadkanonnendie door de firma Armstrong tegenwoordig voor de Italiaansche Regeering worden gemaakt. Het Departement heeft nu, naar uit Woolwich gemeld wordtbesloten der gelijke stukken geschut met eenige onbeduidende veranderingen voor de Engelsche marine te be stellen. Waarschijnlijk Zal dit besluit weer tot een radicale verandering in het artillerie-materi eel aanleining geven. Gedurende de vijf jaren van 1869 tot 1873 werden te Londen 1582 personen gearres teerd wegens wild rijden; 11,884 personen werden door voertuigen gedood of gewond. De vijf volgende jaren eindigende in 1878, werden gearresterd 911 personen, het getal ongelukken was 14,465. In het eerste tijdperk was een persoon gevat op de 7 en het tweede tijdperk een op de 15 ongelukken. Een werkman, die wegens sociaal-demo cratische opruiingen uit Berlijn gebannen was, had het gewaagd daar heimelijk terug te keeren, en hield verblijf in de woning zijner vrouw. Een korte poos ging allen goedmaar op zekeren dag kregen de echtelingen twisten de man maakte zich daarbij zoo boosen raasde en tierde zoo geweldigdat de buren zijn aanwe zigheid bemerkten en de politie er kennis van gaven. Ondanks zijn heftigen tegenstand, waar bij hij een gerechtsdienaar ernstig verwondde, werd nu de rustverstoorder in verzekerde bewa ring gebracht. In een Duitsch stadje werden onlangs verscheidene onderwijzers bezocht door een heer, die voorgaf van regeeringwege de opdracht te hebben ontvangen om de tanden der onderwij zers te onderzoeken en hun al de slechte uit te trekken omdat men door slechte tanden verhinderd wordt, duidelijk te spreken en goed te zingen. Bij de meesten vond hij slechte tanden trok die uitwaarvoor de onderwijzers hem duchtig moesten betalen. Later bleek, dat de regeering niemand zulk een opdracht had gadaan en dat de heer uit eigen beweging zich met dat onderzoek had belast. Ala-een der oorzaken van de ontploffing in de Zwickauer mijn wordt beschouwd het lek worden van den koker, waardoor het mijngas werd afgevoerd. Men beeft er de werkzaamhe den reeds weder hervat. De snel-trein van Zurich naar Coire heeft onlangs groot gevaar geloopen van te veronge lukken. In de "nabijheid van Murg, waar de lijn langs het meer Wallenstadt loopteen der diepste van Zwitserlandwas een rotsblok op den weg gevallen ,die daardoor versperd werd. Gelukkig bemerkte men het nog eenige ninuten voor de aankomst van den trein. Reeds werd gemelddat aan een der stations langs de Russische Nischni-lijn twee personen gearresteerd zijn verdacht van deelgenootschap aan den jongsten aanslag. Te Moskau echter moeten nog veel meer arresiatiën zijn geschied, vooral onder het personeel der spoorweg-ambte naren. Gortschakoff is te St. Petersburg aangekomen. De Keizer van Rusland heeft aan allen die medegewerkt hebben tot het gevangennemen van den staatsmisdadiger Solowiew een gouder, medaille laten uitreikenmet het opschrift voor redding en die aan het lint van St. Wladimir kan worden gedragen. Solowiew heeft zooals men weetin het voorjaar een aanslag op het leven van den Czar gepleegd. Te Chicago zijn bijna alle huizen door tele- phoondraden aan elkander verbonden men kan er een gesprek voeren met iemand in een ander gedeelte der stad door tusschenkomst van het centraalbureauwaar al de draden samenkomen. Hoe gemakkelijk dat isvooral voor genees kundigen blijkt uit het volgende voorvaldat door een daar verschijnend blad wordt mede gedeeld. Op zekeren nacht gaf een jonge vrouw per telephoon bericht aan haar schoonmoeder, dat haar kind een hevige kinkhoest had en dat zij geen raad wist. De schoonmoeder telephoneerde terstond naar den doktor en deze antwoordde dat men de telephoon der jonge vrouw met den zijnen in verbinding moest brengen. Hij tele phoneerde toen naar de moeder van het kind dat zij het, bij den eerstvolgenden aanval, in den telephoon moest later, hoesten. De jonge vrouw voldeed aan zijn verzoek en kreeg ten antwoord: „Het is onnoodig dat ik terstond bij u kom uw kind heeft een lichte verkoudheid die volstrekt geen overeenkomst met kinkhoest heeft". Daarop gaf de practische doctor ook de schoonmoeder bericht van den stand van zaken en zoo konden allen den geheelen nacht rustig in hun bed blijven. De laatste berichten van het oorlogstooneel melden voortdurend overwinningen ran de Chi- lenen. Na hun eerste wapenfeithet nemen van de „Huascar", volgde den 2n Novembei de overwinning van Pisaguaveertien dagen later de verovering van Iquique dat van twee zijden, van uit Pisagua en van de Loa werd bestookt en eindelijk het nemen van Tarapacana een overwinning op het verbonden leger. Tegelijker tijd wordt echter melding gemaakt van een kletn echec bij Loa, waar 1500 Chilenen zich met bagage munitie en kanonnen moesten overgeven aan,de Bolivianen, die daarop Conchas Blancas bezetten. In het hoofdleger drr Bolivianen is intusschen tweedracht uitgebrokeneen der generaals heeft zich van Daza afgescheiden en is teruggetrokken. Te Callao is een nieuw pantserschip aangekomen (van waar wordt niet gemeld), de „Lorenza", ter vervanging van de "Huascar." Waalwijk, 10 December., Tengevolge van den sneeuwstorm, die in den nacht van Zondag op Maandag woedde, had er in de geheele streek storing plaats in den dienst der openbare middelen van vervoer. De wagens van van Gend Loos konden Maandag morgen van hier niet op tijd vertrekken en die in den loop van dien dag hier aankwamen kwamen bijna alle te laat. Gisteren ging alles weder geregeld. Wat de post betreftde verzending van hier geschiedde ook Maandag op de gewone uren alle posten kwamen hier echter te laat aan, en die van Amsterdam - Gorinchem - Heusden in het geheel niet; gisteren was het iets beter. In het belang van den handel en van het publiek in het algemeen, meenen wij te motten opmerken, dat de geregeldste en beste wijze van verzenden thans is per postkar over Tilburg v.m. om 10 en n.m. om 2 uur. Is het in ons land al erg, we mogen nog van geluk spreken tegenover andere landen of steden, Parijs b.v. Reeds Donderdagmorgen om 6 uur was daar de sneeuwstorm begonnen, die, zegt de berichtge ver van „Daily News", zoo hevig was, als hij er zich geen herinnert. Het verkeer tnsschen de verschillende wijken der stad werd gedeeltelijk, dat met de buitenwijken geheel gestremd. De tram moest het vervoer geheel staken, de omni bussen slechts gedeeltelijk maar met slakken- snelheid bewogen zij zich langs de straten. De stratendie van Noord naar Zuid loopen sneeuwden geheel vol en daar hebben dan ook tamelijk veel ongevallen plaats gehad. De sneeuw jacht verblindde de voetgangers en de gladheid maakte hun gang onvast. Latertoen weder meer sneeuw vielwerd het begaan der straten moeilijkerzegt de berichtgeverdan het wan delen in een gietenden regen over een pas geploegden akker. Vele menschen moesten bij vrienden blijven logeeren. Ook te Nantes viel veel sneeuwen de posttrein van Tours had een oponthoud van drie uren. Eigenlijk woedde de storm over ge heel Frankrijk. Het spoorwegverkeer werd bijna overal gedeeltelijk-gestremd en de telegraphische gemeenschap werd mede hier en daar verstoord. Uit Cherbourg wordt melding gemaakt van een hevigen storm, waardoor verscheidene sche pen schade beliepen. Verder wordt uit Berlijn gemelddat daar vinnige koude heerscht en uit Pesth dat in de omstreken der stad en in geheel Hongarije bijzonder veel sneeuw is gevallen. Het verkeer werd daardoor hier en daar aanmerkelijk belem merd. Men maakt zich te Pesth zeer ongerust vóór overstroomingen, voor 't geval van plotse ling invallende dooi. Daar de Donau met ijs bedekt is, kunnen de schepen niet varen. Aan het spoorstation te Bruggj ontving men Donderdag namiddag berichtdat de trein, die uit Heijst moest aankomon, bij Liesweghe in de sneeuw was vastgeraakt. Terstond werd de werklieden-brigade er op afgezonden. Daar die manschappen de sneeuw niet konden meester wordenliet men tegen middernacht nog 400 man van het garnizoen volgen. Nadat deze tot den volgenden voormiddag doorgewerkt hadden, waren zij zoo uitgeput, dat een nieuwe brigade op weg moestdie echter eenige uren later te rugkwam omdat het wegens de voortdurende ophooping vsn sneeuw ondoenlijk was den weg bruikbaar te maken. Ook op andere Belgische -spoorwegen heeft de dienst moeten stilstaan of zijn er spoortreineno. a. van Doornik in de richting van Peruwelz, moeten terugkeeren. Ook Italië heeft zijn aandeel bekomen van de sneeuw. Te Genua, Venetie, Milaan, Bologna, Florence en eene groote menigte andere plaatseis is ze bij hoopen neergevallen. Rome geleek een stad van noordelijk Europa en te Bologna heeft het 48 uren aaneen gesneeuwd. De sneeuw had er in de straten eene hoogte van 40 centimeter bereikt. Verleden Maandagavond lieten eenige jonge lieden, te Besoijendie zich vermaakten met sleden een ooger.blik hunne slede onbeheerd staan; toen zij terugkeerden was de slede ver dwenen. Later werd zij teruggevonden voor het huis van een der jongelieden. Het bleek dus slechts een grap geweest te zijn zulke grappen kunnen echter wel eens minder grappige gevol gen hebben. Men meldt ons uit Waspik Een metselaar alhier, had voor een inwoner viezer gemeente eenige werkzaamhaden verricht wekelijks was hem hierop een gedeelte afbetaald, zoodat hij eindelijk nog f46 of f47 tegoed had. Hij ging naar zijne schuldenaar toe om zijn geld te ontvangen en na lang over en weer praten werd de zaak afgemaakt voor f 35, die den met selaar dadelijk zouden ter hand gesteld worden. Hij moest naar een quitantie schrijven, de vrouw zou. het geld in de aangrenzende kamer halen. Toen de quitantie geschreven was nam de schul- neuaar dezelve in de hand om het schrift eens te zien zooah hij zeide maar jaweltoen hij ze eens in zijne macht had gaf hij ze niet meer terug en de metselaar kon zander geld aftrekken. Door verschillende omstandigheden echter schijnt deze handelwijze tot klaarheid gebracht en bewezen te zijn en zal nu de schuldenaar we gens diefstal terecht moeten staan. De quitantie is reeds door de politie in beslag genomen. Naar men verneemtheeft de landbouwer Smookers te Sleeuwijk f500 uitgeloofd aan den persoon die den moordenaar zijner dienstmaagd aanwijst. Tot dusverre, is er nog niets omtrent den dader bekendhoewel de politie alles in het werk stelt om hem te ontdekken. Blijkens het sectieverslag over het wets ontwerp tot het verleenen van een rentegarantie voor de leening ter voltooiing van den Zuid- Oosterspoorweg (TilburgNijmegen) werd in één afdeeling door de meerderheid het denkbeeld aangegeven om in verband met de aanstaande naasting van de baanvakken Antwerpen-Moerdijk en RoosendaalBreda ook den hier bedoelden spoorweg in handen van den Staat te brengen. Doch hiertegen kwam men op. Mocht de lijn eenige concurrentie voor de Staatslijnen opleve ren die concuirentie zal gering zijn, maar zeker in het belang van het verkeer niet af te keuren. Door het toestaan van de onteigening indertijd is de Staat daarenboven zedelijk ge bonden de uitvoering mogelijk te makente meer daar de hier bedoelde maatschappij nooit medewerking bij de Regeering heeft gevonden. In andere afdeelingen maakten sommige leden bezwaar, cm het antecedent, tegen het geldelijk subsidie aa een particuliere maatschappij. De meerderheid wees echter aan dat deze Maat schappij ci-t kon geacht worden door eigen schuld in gebreke te zijn geblevenuit eigen middelen en binnen den noodigen tijd den weg te voltooien. Daarom lag in het antecedent niets gevaar lijks terwijl daarenboven in meerdere dergelijke gevallen door den Staat geldelijke hulp was verleend. Hier geldt het een werk waarvan de voltooiing niet alleen wenschelijk is ter be vordering van de verbetering der commuuicatie eener belangrijke streek, maar ook in het finan cieel belang van vele gemeenten in deze betrok ken. Verreweg de meeste leden gaven dan ook hun instemming met de hier getroffen financieele regeling te kennen. De veréischte Staatshulp is zeer gering en eigerde men haar toe te staan, dan zou de spoorweg toch van Staatswege moe ten voltooid wordenmaar dan zou de Staat 4 millioen gulden uilgeven waarvan hij niets trektterwijlwordt het wetsontwerp aange nomen de Staat slechts een voorschot van een betrekkelijk kleine som zal doenwaarvan 4 pCt. interest wordt betaald. In één afdeeling werd nog versterking ge- wenscht van de waarborgen welke de schuld vorderingen van den Staat zouden dekken. Krachtens het Internationale Telegraaf- reglementgelijk het door de gemachtigden bij in 1879 té Londen gehouden» dönferentie gewijzigd iszullen met ingang van 1 April 1380, eenige nieuwe regelen voor het binnen- en builenlandsch telegraafverkeer in werking treden waaromtrent intijds volledige mededee- ling zal geschieden. Intusschen schijnt het nut tig nu reeds de bepalingen op de telegrammen in overeengekomen taal ter algemeeiie kennis te brengen opdat de belanghebbenden zich tijdig met hunne correspondenten buitenslands kunnen verstaan over de toekomstige samenstelling hun ner telegrammen. Onder overeengekomen taal wordt verstaan het gebruik van woorden die ieder op zich zelf eene bepaalde beteekenis hebben doch te samen geen voor den dienst verstaanbaren zin vormen. Die woorden worden ontleend aan woordenlijsten, die voor het internationaal verkeer zijn toegela ten maar waarvan de samenstelling verschilt naar gelang zij dienen voor het telegraphisch verkeer binnen Europa of voor dat met buiten- Europeesche Staten en die moeten worden over gelegd wanneer het kantoor van afzending het verlangt. In het Enropsesch verkeer mag elke taal worden gebezigdwaarvan de letters door de voorgeschreven seinteekens kunnen worden over gebrachtmaar moeten al de woorden van het telegram tot dezelfde taal behooren. Voor het verkeer met bniten-Europeesche Staten mag de overeengekomen taal alleen be staan uit woorden behoorende tot de Duitsche, Engelsche Fransche Italiaansche, Nederland- scbe, PortugeescheLatijnsehe en Spaansche talenmaar kan elk telegram woorden van meerdere of van al deze talen tegelijk bevatten. Eigennamen mogen in de woordenlijsten niet voorkomen. Zij worden in telegrammen in over eengekomen taal niet toegelaten, dan met hunne gewone beteekenis. In de Daily Telegraph wordt aan de Co- mité's der Peruaansche obligatiehouders de raad gegeven de handen ineen te slaan en ten spoedig ste betrekkingen aan te knoopen met het Ohileen- sche gouvernementdat thans depro.vincieTarapa ca met haar rijke guano- en haast onuitputtelijke salpeterlagen in bezit heeft. Het blad maakt zich sterk dat Chili wel den onbeperkten uit voer ten behoeve der Peruaansche obligatiehouders zal toestaan tegen een matig recht bv. van p.st. I.1/» Per ton- Een inzender meent zelfs dat thans binnen korten tijd alle aanspraken der obligatie houders bevredigd zullen worden. Men juiche niet te vroeg. Vooreerst toch geeft de bezetting der provincie Tarapaca aan de Chiieen- sche regeering nog hoegenaamd geen rechten zoolang niet een vredesverdrag haar het gewest formeel heeft afgestaan wat wellicht nooitr zal gebeuren. In de tweede plaats mag het twijfel achtig heetenof Chilizoo haar de provincie wordt afgestaan zich gebonden zal rekenen door contracten tusschen Peru en de Peruaansche obligatiehouders aangegaan. De Fransche fabrikanten klagen dat de vachten wol vaak in dien zin vervalscht worden dat"b. v. Duitsche wol met Australische, en Spaansche met Marocco .woldie nauwelijks de helft waard zijn worden vermengd. In vele gevallen js dat bedrog gemakkelijk te ontdekken; zoo b. v. kent men de Russische wol aan den wilden haverde Buenos-Ayrs wol aan het eigenaardig zaad van een kleinen disteldie schier nooit ontbreken. Maar de Duitsche Spaansche Australische en Marokkaansche wol soorten leveren niet zulke specifieke kenteekenen. Nu maakt echter Levoiturierte Elboeuf, er oplettend op dat in de vliezen van al die wolsoer- ter, meestal geheele kevers of resten daarvan zich bevinden die aan genoemde landen eigen schijnen te zijn en diens volgens zullen kunnen dienen om den oorsprong der wolsoorten naar haar moeder land te constateeren. Levoiturier heeft aan het Fransche Entomo logische genootschap mededeeling gedaan van zijne waarnemingen het verzocht de zaak weten- schappelijk verder na te gaan. Een nieuwe zeer eenvoudige brander voor electrisch licht is door I. Jamin aan de Parijsche academie voorgelegd. De 2 koolstaafjesdie een hoofddeel van den toestel zijnkan men ter dikte van 8 mm. aanwendenen daar deze per uur slechts 0.08 m. verbranden zoo zullen de door Carré gefabriceerde 1 m. lange koolstaven voor- 12 uur kunnen dienen. Bij dezen toestel kan men de koolspits of naar boven of naar beneden plaatsen. De laatste positie is gebleken de voordeeligste te zijn de lichtboog is daarbij nl. korter en dikker en het licht sterkerwitter en het laat zich beter verdeelen dan b. v. het licht van de JabloschkofFsche kaarsen. Jamin ziet in zijne vinding een wézenlijken vooruitgang op het gebied van de electrische verlichting. Onder den naam van „portier" is in Ham burg en Bremen thans een gepatenteerde deur sluiter in gebruik gekomendie het openen van gesloten deuren door onbevoegden onmogelijk maakt. De toepassing is zeer eenvoudigmen steekt het instrument van buiten in het slot en doet een Jialve draaiiug met de sleuteldie bij den toestel behoorthet is dan volstrekt onmogelijkhet slot door middel van een sleu tel of een looper te openen. De toestel kan bij elk slot gebruikt worden en is vooral ge schikt voor deuren van kantoren en dergelijken. Naar aanleiding van de opmerking over den vroeg ingevallen strengen winter herinnert men er aan, dat de winters van 1819, 1889 en 1859 even streng waren. En langdurig ook. Het schijnt dusdat geregeld elke 20 jaar een felle winter invalt. Wat meer is, aan iemand zijn

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2