Engeland. Rusland. Oostenrijk. Duitschland. Amerika. Italië. BINNENLAND. Parijs, 11 December. Leroyer, Minister van justitieheeft zijn ontslag gevraagd wegens zijn gezondheidstoestandmaar zal de betrekking blijven waarnemen tot zijn opvolger is benoemd. Uit Kabul wordt van den 8 bericht, dat dien dag een indrukwekkende parade van alle te Kabul in garnizoen liggende troepen werd ge houden. -Er stonden 5000 man onder de wa penen. Het voorkomen van de troepen maakt blijkbaar gröoten indruk op de talrijke Afghaan sche toeschouwers, waaronder zich ook- de voor naamste sirdars bevonden. Alvorens de troepen definitief de winterkwartieren betrekken zullen twee brigaden waarschijnlijk Kohistan en het Bogar-dal bezoeken. De hertog van Portlandeen Engelsch zonderlingdie jaren lang onder den grond woonde en niemand bij zich toelietis dezer dagen op 80 jarigen leeftijd overleden. Hij was een afstammeling van den bekenden vriend van Willem III, Bentiuck, Heer van Diepenheira in Overijsseldie die dezen vorst naar Engeland vergezelde, aan verscheidene veldslagen deelnam en als gunsteling van den koning tot Hertog werd gemaakt. Een der hertogen van Portland maakte onder George III herhaalde malen deel uit van een ministerie en wa3 zelfs eenigen tijd eerste minister. De ex-koning Cetawayo schijnt bijzonder veel genoegen te hebben in het spelen van -pen draaiorgel. Hij was er de eerste maal zoo ver rukt over, dat hij er boven op ging zitten, om, zooals hij zeide, „de muziek beter te gevoelen." De „Globe" geeft naar aanleiding daarvan aan de lieden, die met straatorgels te Londen rond zwerven, den raad, in het land der Zulus fortuin te gaan maken. Bij de admiraliteit is bericht ontvangen dat aan boord van de Engelsche oorlogssloep „Pelican" in de wateren van Chilide stoom ketel gesprongen is, waardoor verscheiden leden der equipage gedood of gekwetst werden. Op de groote Oostbaan is een ernstig ongeluk voorgevallen. De sneltrein van Ipswich naar Londen derailleerde Maandag niet ver van het station Lanningtree. De locomotief stortte van een dijk en sleepte twee wagons met zich mede. De stoker werd gedood, terwijl de ma chinist de conducteur en drie passagiers vrij belangrijke kwetsuren bekwamen. Het ongeluk werd waarschijnlijk veroorzaakt door het afspringen van een wiel der locomotief tengevolge van de hevige vorst. Zaterdag avond werd bij het station Sijdenham een kruier en bij Norwood een wis selwachter door een trein overreden. Zondag morgen vondbij de London-Bridgeaan het eind van den South Eastern spoorweg een baan wachter op dezelfde wijze den dood. Te Dumbarton was Maandag 11. op de werf van de heefSn M' Millan Son een schip bijna gereed om te water gelaten te worden toen bij het wegnemen van de blokken onder de kielhet schip door een onbekende oorzaak in het water begon te loopen, een groot aantal werklieden medeslepende, die bijna verdronken en slechts met moeite werden gered. Een man brak beide beenen en een ander werd de heup ontwricht en beiden bekwamen bovendien zware kwetsuren. Vele werklieden wierpen zich plat op den grond, terwijl het schip over hen weg liep en ontsnapten ternauwernood het gevaar op eene vreeselijke wijze het leven te verliezen. Te Londen is weer een dierentemmer Scarlos genaamdhet slachtoffer geworden van zijn vermetelheid. Hij begaf zich met zijn dochtertje in het hok van een leeuw om kuDsten te verrichten maar zoodra de leeuw het kind zag, viel hij er woe dend op aan. Het gelukte Scarlos hem het kind te ontrukken en het aan de toesnellende bedien den te geven maar hij zelf kon het hok niet verlaten, want het woedende dier ging voor de deur"staar., die naar binnen openging, hield haar nu gesloten en wierp zich op zijn slacht offer. De bedienden deden alle moeite om hun meester te bevrijden en losten vijf schoten op den leeuwmaar toen deze eindelijk levenloos nederstorttehad ook zijn prooi reeds den laatsten adem nitgeblazen. De Engelsche wet straft diefstal hooger dan poging tot moord'. Te Londen kreeg een man die op zijne vrouw geschoten haddrie maanden gevangenisstraf, terwijl van twee vrou wen die een paar laarzen hadden gestolen, de eene tot zesde andere tot twaalf maanden gevangenisstraf en dwangarbeid veroordeeld. In de Regeeringskringen te Berlijn heeft men blijkbaar met zeer groote belangstelling kennis genomen van het feit, dat op (Russischen) Nieuwjaarsdag Keizer Alexander een besluit zal uitvaardigen 'twelk de strekking zal hebben om de verzoening van de Polen met het Russissh Gouvernement voor te bereiden. Daar Pruissen ook over een deel van 't oude Polen heerschappij voert en die macht niet altijd wordt uitgeoefend op een wijze ,die van een goede politiek, veelmin van wezenlijke humaniteit bewijs geeftligt het voor de hand dat men de houding van Rusland ten deze nauwlettend volgt. Rusland kon wel eensdoor een wending in zijn staatkundetot dusver tegenover Polen gevolgd prins von Bis marck een groote moeielijkkeid bereiden. Opmer kelijk is het in dit verbanddat er een inter pellatie in het Pruissisch Huis van Afgevaardigden op til schijntwaarbij op enkele bezwaren der Posensche bevolking de aandacht der Regeering zal worden gericht. Onloochenbaar is hetdat de bewoners van Posen kleingeestig worden ge plaagd want zelfs de namen der straten worden in het Duitsch aangeduid. Eu dan komt prins 'von Bismarck nog al op voor het recht der nationaliteit. nood er heerscht, bleek o. a. toen onlangs dui zend werklieden a, fr. 1,80 daags gevraagd wer den aan den Opper-Italiaansche spoorweg tn er zichjonmiddelijk 58,000 aanboden. Sedert eenige dagen heerscht groote opgewon denheid onder de studenten aan de Polytech nische School te Weenen die ontevreden waren met een hunner hoogleeraren prof. Pierre. De wanorde nam dermate toedat de rector, over eenkomstig het besluit der vereenigde hoogleer- aren de hulp der politie inriep om de orde te herstellen. De woede der studenten steeg toen ten topen alleen aan dë gematigdheid van den commissaris van politie was het te danken, dat het gebouw zonder een formelen strijd door de studenten ontruimd werd. Ook de rector en de meeste hoogleeraren hebben nu het vertrou wen der studenten verbeurd en niet meer dan twee of drie hoogleeraren kunnen er in slagen de gemoederen eenigszins tot kalmte te brengen. Gaandeweg zal deze nu wel terugkeerenen men verwachtdat daartoe veel eene proclama- zal bijdragenwelke het gematigde deel der studenten^aan hunne makkers heeft gericht, om hen tot handhaving, van den goeden naam der school aan te sporen. De Regeering heelt ge dreigd de school een jaar te sluiten en den aanvoerders der beweging het bezoek van alle scholen des Rijks te ontzeggen indien de too- neelen der laatste dagen herhaald worden. Inmiddels hebben de studenten besloten de colleges van den Hoogleeraar Pierre niet te be zoeken. Dinsdag heeft dc Pruisische Landdag bij tweede lezing de eerste paragraaf van het spoorwegont- werp aangenomen waarbij de Regeering gemach tigd wordt het beheer en de exploitatie over tc nemen van de lijnen Berlijn Stettin, Maagdenburg HalbarstadtHannover-Altebeke en Keulen-Min- dan. De cijfers bij de stemming waren 226 voor, 195 tegen. Die 165 waren: het Centrum, de Eortschritts-partijde Polen en eenige natio- naal-liberalen. Het slechte weder en de strenge koude doen ook in Duitschland veel nood ontstaan. In Elzass-Lotharingen is zooveel sneeuw gevallen dat de spoortreinen niet konden rijden en mili tairen moesten gérequireerd worden om den weg te ontruimen. In Opper-Silezië moeten 130.000 menschen incest Polen aan alles gebrek heb ben. Sedert eenigen tijd werden door de stu denten aan de hoogescbool te Weenen gedurig overjassen vermist, zonder dat men den dief kon outdekken. Thans heeft men hem eindelijk in handen. Het is een jongmensch, die de colleges in de wijsbegeerte bijwoont. Hij heeft bekend twintig jassen gestolen te hebben en moet nog 50 of 60 andere diefstallen van kleederen hebben begaan. Hij bracht het gestolene naar een bank van leening. Men vreestdat er een vulkanische uit barsting zal plaats hebben op een eiland in den beneden-Donau tegenover Alt Moldava in Hongarije gelegen. Sedert verscheidene dagen worden er schokken van aarbeving waargenomen, die elkander s-edurig sneller opvolgen en in he vigheid toenemen. De bewoners verkeeren in onbeschrijfelijken angst en verlaten het eiland met al wat zij bezitten. Opnieuw wordt Hongarije door een waters nood geteisterd. Tengevolge van plotseling in gevallen sterken dooi zijn de Maros, de witte en de zwarte Körös en andere kleinere riviertjes, die in de Karpathen en andere gebergten van Zevenbergen ontspringenbuiten hunne oevers getreden. Grosswardein een der belangrijkste steden van Hongarijestond sedert den 7den dezer reeds groontendeels onder water; het on heil kwam onverwacht, zoodat alle middelen tot voorzorg en redding ontbraken. 'Van het verlies van menschenlevens wordt niets vernomen, maar de schade vooral in de groote graan-magazijnen in deze stad, is onbeschrijfelijk groot. Langs beide takken der Körös heeft het water groote ver woestingen aangericht en verscheidene fabrieken geheel vernield. Te Arad was den 9en de nood hoog. Het ijs op de Maros had zich bij de stad vastgezet en vermeerderde het gevaar voor overstrooming. Met on vermoeiden jjver werd dag en nacht, on danks de koude, aan de dijken gewerkt. Verdere beriöhten van deze plaats ontbreken in de dag bladen in ons bezitdoch uit Karlsburg werd' Dinsdag avond gemeld dat het water vallende waszoodat de waarschijnlijkheid bestaat dat het grootste gevaar geweken was. Een twintigtal kleinere plaatsen aan de Körös en Maros zijn overstroomd en alleen bedraagt het aantal door braken van de zwarte Körös 18. De spoorweg door het Körösdal heeft wegens deze doorbraken den dienst moeten staken. Er bestaat geen twijfel meer merkt een politiek correspondent op dat de moordaan slag te Moskou niet is het werk van één individu maar dat het een boevenstuk is door velen sedert geruiraen tijd beraamd. Om den Keizer zeker te treffen wilde men ook de talrijke per sonen van zijn gevolg in de lucht laten vliegen. Deze gruweldaad doet denken aan het buskruit verraad van Londen en aan de helsche machines van Parijs. Al de Duitsche bladen spreken hun diepen afschuw uit over de ontzettende misdaad en hun sympathie voor Keizer Alexander, welke alle omstandigheden in Duitschland overleefd heeft. De verschillende persorganen zijn een stemmig in het- gevoelen dat tegen de Nihilis ten met vernieuwde kracht zal behooren te worden geageerd doch ook daarin dat de ontevreden heid welke in alle klassen in Rusland heerscht, niet; ;epkel door uitwendig krachtsbetoon zal kunnen worden onderdrukt. De onbeperkte Monarchie en de willekeur der ambtenaren hebben uitgediend en als de jongste oorlog onder nomen werd om voor de inwendige ontevreden heid een afleiding te vindendan is dat doel volkomen mislukt. De Russen berekenen de onkosten van den oorlog op 1400 millioen roebels en daardoor zijn de volkslasten aanzienlijk verzwaard. Verder zijn van het aan Turkije ontnomen grondgebied kleine Staten gevormd aan welker bevolking een vrije grondwet met volksrechten, een volksvertegenwoordiging enz. verzekerd werd. Wat is nu wel natuurlijker, dan dat de Russen de zegevierende partij, niet achter willen staan bij de kleine stamverwante Staten Denkt men over die omstandigheid na, dan komt men tot de overtuigingdat Rusland aan het begin eener inwendige ontwik keling staat voor welker guustig verloop niemand zal kun nen instaan. De voornaamste medeplichtigen aan den diefstal te Chersson waarbij honderdduizenden roebels werden ontvreemd kan men volgens Russische bladen nog maar niet machtig wor den. Deze man de ingenieur Saschka, schijnt een zeer geheimzinnig peisonnage te zijn. Hij verandert alle dagen zijn uiterlijk, voorkomen en kleediiigbezoekt zijn vrienden en bloedverwan ten en weet daarbij steeds aan de aandacht dei politie te ontsnappen. Men is algemeen van oordeel, dat het niet mocielijk is hem te vat ten en toch is het tot dusver nog niemand gelukt. Thans zal er een bijzonder bekwaam politiebeambte uit St. Petersburg naar Chersson worden gezonden om als het mogelijk is, den raadselachtigeu misdadiger in hechtenis te nemen, Nadere berichten melden dat de mijn die gelegd was onder den spoorweg welken de Keizer moest passeeren aan de verkeerde zijde gelegd waslinks in plaats van rechts en dus alleen het spoor vernield heeft waarvan geen gebruik gemaakl werd. Drie mijnen met kruit en uitro-glycerine gevuld zijn gevonden bij het Odessa-station. Vele-.aatizienlijke Russen wijken in den laatsten tijd uit naar Berlijn of Weenen. Te Moskou .meent men te welen, dat de hoofddader van den jongsten aanslag op den Czar een uit Siberie ontsnapt misdadiger is. Het statistisch bureau in Italië heeft een circulaire aan de stedelijke besturen gezonden om opgevan te verzoeken omtrent de kleur van het haar der dames en omtrent het aantal harer, die hebben wat men noemt kenteeken van schoon- heid. Deze haast ongeloofelijke curiositeit wordt medegedeeld op gezag van den bekenden Romein- schen correspondent der Débats. Beter ware het zegt deze verder, dat het bureau zich eens ophield met de vraag, hoeveel menschen in Italië moeite hebben om in hun levensonderhoud te voorzien en wat daartegen te doen is. Hoe felle In berichten uit Aspinwall (landengte van Panama) van 20 November wordt gemeld, dat van 20 tot 25 November op de kust aldaar een storm heeft gewoed welke veel schade aan schepen heeft gedaan. De Fransche bark „Ge- orgine" de Noor.lsche bark „Albatros" en twee Amerikaan sche brikken zijn verongeluktde werven van Aspinwall zijn beschadigd. De stoomschep :ndie in de nabijheid der stad lagen ontkwamen het gevaar door zee te kiezen. De rivier Chagres trad buiten hare oevers en richtte veel schade aan. De Panamaspoorweg stond op sommige punten onder water en de gemeenschap was daardoor afgebroken. Omtrent de gewelddadigheden die in de Columbisch:- stad Bucaramanga gepleegd zijn worden de volgende nadere bijzonderheden me degedeeld. In den avond van den 7 Sept. vierde op het plein voor de groote kerk eene opgewonden menigte, wa- ronder verscheiden leden van het Stadsbestuur, den uitslag der gemeenteraadsver kiezingen, welke dien dag hadden plaats gehad, en werd een burgerdie daar langs kwam onverhoeds door een kogel getroffen, zoodat hij levenloos neerstortte. Dienzelfden avond maak ten de burgemeester en eenige leden van den raad, op een bal, een lijst van twaalf aanzienlijke ingezetenen die den volgenden dag vermoord moesten worden. Op die lijst was ook een Duitscher geschreven, die eenigen tijd geleden van de regeering vol doening had gevorderd'wegens eene beleediging, hem door een der hooge ambtenaren aangedaan. Den volgenden dag toe n een aantal personen i de kerk de begrafenis bijwoonden van den burger die den vorigen dag was doodgeschoten werden zij op eens doof een troep gewapende mannen omsingeld. De meesten der aangevallenen die ongewapend waren vluchtten in het huis van den bovengenoemden Duitscher dat in de nabij heid der kerk stond. De burgemeester stelde, zich toen aan het hoofd van de bendeen drong er het huis mee binnen. De vervolgden hadden allen gelegen heid door een achterdeur te ontsnappen, behalve een jongmensch en de Duitscher die in'het huis woonde. De eerste kreeg een wond waaraan hij drie dagen later overleed de tweede werd zwaar mishandeldmaar wist toch nog aan zijn vervolgers te ontkomen. Toen het huis was leeggeplunderd trok de bendeonder den kreet van dood aan den han delstand weg met de Duitschers door de stad, terwijl zij onophoudelijk geweren en pistolen afschoot. Zij plunderden acht huizen, namen alles mede wat van hun gading wasen sloegen allerlei huisraad kort en klein. Twêe Duitschers, die hun woning hadden verlaten om te zien wat er van den Duitschen consul geworden was werden in de nabijheid van diens woning aan gevallen en zoo mishandeld, dat de een terstond dood bleefen de ander den volgenden morgen overleed. De andere Duitschers hielden zich dien nacht schuil en vluchtten den volgenden morgen naar de omliggende plaatsen. Op dien dag waren de woestelingen van plan de bank en verscheidene groote handelshuizen te plunderen en de slcahtoffers te dooden die nog niet gevallen waren. Dat de plunderaar niet nog meer geruwelen bedreven is alleen te danken aan de groote hoeveelheden brandewijn die zij buit maakten door het gebruik daarvan geraakten zij buiten staat hun werk voort te zetten. Den lOen verscheen er eindelijk een troep gewapende burgers uit een nabijgelegen plaats. Zij bezetten de staden namen 52 van de oproerlingen gevangenmaai zij moesten weldra meer dan de helft weer loslaten, wegens gebrek aan bewijs. Zooals men weet, heeft de Duitsche Regeering de aangevallen Duitsche belangen in bescherming genomen, en heeft de regeering van Columbia be loofd de schuldigen naar verdienste te zullen straffen en zich tot billijke voldoening bereid verklaard. U I T V E R I N G E N. WAALWIJK. Op de repetitie der Liedertafel zullen morgen de volgende stukken gezongen worden 1. Jagerslust. Astholz. 2. Schlaff wohl. Abt. 3. Aan mijn Nederland. Baryton-solo. 4. Der feine Wilhelm. Schaffer. Waalwijk, 13 December. Zooals onze lezers in het vorig nummer gezien zullen hebben is de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen van plan, een concert te geven, ten voordeele der behoef- tigen dier beide gemeenten. Voorzeker zal dit plan de onverdeelde goed keuring van alle weidenkenden wegdragen wij vertrouwen dan ook, dat ieder naar zijn vermogen onbekrompen zal inteekenen op de lijstdie Maandag a.s. zal worden aangeboden. Met het oog op den strengen winter herinneren wij dat ieder milicien met groot verlof het recht heeft om voor zes maanden vrijwillig onder de wapenen te komen. De Consul der Nederlanden te Buenos-, Avres waarschuwt tegen wervers van landver huizers naar de republieken Chili, Peru en Boli via. Onder voorspiegeling van het verkrijgen van goedkoope en vruchtbare gronden in die gewestenhebben deze reeds elders personen tot landverhuizing trachten over te halen ter wijl het de bedoeling is ze te doen dienen in de oorlogen door de republieken onderling ge voerd. Tijdens den oorlog tusschen Paraguay en de Argenlijnsche Republiek werden vele Nederlanders op dergelijke wijze misleid en leven thans nog aldaar in armoede. Is iemand in bezit van door een koopman geleverde goederen welke hij besteld heeftop bij herhaling gestelde voorwaarde van eerst -een prijsopgave te moeten ontvangen verplicht de rekening van het geleverde te betalen, wanneer door den levefancier niet aan die voorwaarde is voldaan en het hem blijktdat deze er een bnitensporigen prijs voor berekent Deze vraag hield Donderdag 11. het GerechtshofKamer van Burgerlijke Zaken te 's Gravenhagebezig De Rechtbank aldaar had den leverancier G. Nicola (firma Abercrombie), waarvoor de heeren mrs. Thorbecke en Veegens als curatoren op traden zijn eisch ontzegd op grond dat wel van het bestaan van een overeenkomst tot het meubileeren van een villatusschen hem en den heer Van den Bossche te Rijswijk, gebleken wasmaar dataangezien er geen prijs was bepaald ook geen koop bestond. Van dit vonnis waren curatoren in het faillissement van genoem de firma in hooger beroep gekomen. Mr. Thorbecke verdediger van app., trachtte aan te toonendat geïnt. door het sedert U/s jaar gebruik maken van het meubilair in quaestie en het brengen van wijzigingen daarin het zich had toegeeiger.d en het daarvoor aan de firma A. verschuldigde bedrag moest voldoen. PI. beweerde dat iemand zijn huis zoo maar niet kon laten meubileeren en na een paar jaar, als men om het geld van de rekening kwam zeggen dat de leverancier den boel maar weder weg moest laten halen want dat hij het ge leverde te duur vond. Ieder met verlof ujf Indië aankomend ambtenaar zou als die wijze van handelen door de wet in bescherming ge nomen werd zich gedurende zijn verloftijd kos teloos van een rijk meubilair kunnen voorzien. PI. vertrouwde echter dat het Hof zich met de uitspraak van de Rechtbank niet vereenigen het vonnis des eersten rechters vernietigen en den app. zijn eisch toewijzen zou.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2