Nummer 202. Donderdag 18 December 1819. 2C. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. B e k e n d m aki n g e n. BUITENLAND. Frankrijk. FEUILLETON. Grootmoedigheid en Zegepraal, n. Belgie. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels f 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht. Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Inschrijving voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwiik gelet op Art. 19 der Wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72.) Roepen by deze op alle mannelijke ingezetenen idezer Ge meente die op den eersten Januari aanstaande hun negentiende jaar Zijn ingetreden en alzoo geboren zijn in het jaar 1861, teneinde zich aan te geven ter inschrijving voor de Nationale Militie, waartoe ten Raadhuize dezer Gemeente, van den In tot en met den 31n Januari 18S0 gelegenheid zal worden gegeven des voormiddags van 10 tot .12 uur. Den belanghebbende wordt herinnerd lo. Datingevolge de wet op de Nationale Militie, voor ingezeten wordt- gehouden a hij, wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder,' of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28 Juli 1850 (Staatsblad no 44); b. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan den ln Januari a.s. voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield c. hijvan wiens ouders de langstlevende in gezeten' 'was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt Voor'ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Ho. Dat de inschrijving moet geschieden a. van een ongehuwde in de gemeentewaar de vader, of, is deze overleden de moeder, of, zijn beiden overledende voogd woont 5. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente, waar-hij woont; c. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont d. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 'slands dienst in een vreemd land woontin de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft; 3o. Dat hij, die eerst na het intreden van zyn 19 jaar, doch voor het volbrengen van zijn 20e, ingezeten wordt, verplicht is, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving, naar de onderscheiding hiervoor sub. 2 vermeld, moet geschieden. 4o. Dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ont- tentenis van den militieplichtigezijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, ot, zijn beiden overledenzijn voogd tot het doen dg( aangitte 5o. Dat, welke aanspraak op vrijstelling iemand ook vermeent te hebben, hij desniettegenstaande aan de inschrijving onderworpen is. 6o. Dat hij, die zich uiterlijk op den 81 Jan. aanstaande vóór 4 ure des namiddags met ter inschrijving zal hebben aangegeven gestraft wordt met eeue boete van vijf en twintig tot honderd gulden. 7o Dat hij, die zich na den 31 Januari a.s doch voor den 31 December daaraanvolgende ter inschrijving aangeeftalsnog wordt ingeschreven. 8o. Dat hij, wiens aangifte ter inschryving in het jaar en in de gemeente, waarin zij had moe ten 'geschieden, verzuimd is, zoo hij voor den dienst geschikt bevonden wordt zonder, loting daartoe ordt aangewezentenzij hij vrijstelling van dienst kan erlangen. 9o. Dat voor de militie niet wordt mgeschr. a. de in een vreemd Rijk achtergeblevene zoon van een ingezetendie geen Nederlander is b. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Burgemeester en Wethouders voorn. VAN DER KLOKKEN, Burgem. F. W. VAN LIEMPT, Secretaris. Waalwijk, den 6 December 1879. halve de loterij zal de commissie een groot feest organiseeren waarvan de bijzonderheden later bekend gemaakt zullen worden en waarvan het hoofddoel is om aan den kleinhandel en de handwerkenijverheid iu de hoofdstad debiet en werk te verschaffen. Te Gent is een gezin van vier personen vergiftigd vermoedelijk tengevolge van het ge bruiken van een konijn. Nadat zij hun avondmaal daarvan gegeten hadden sliepen zij acht en veertig uren achter een en toen de buren huu met geweld wakker maakten gevoelden zij zich zoo ongesteld dat men hen naar het gasthuis heeft gebracht. Het overschot van hun maaltijd wordt door deskundigen onderzochtom te zien of de ver giftiging werkelijk aan het konijn is toe te schrijven. „Kent gij mij niet meer, mevrouw vroeg zij, „ik ben Judith Graystonehet voedsterkind van de oude Ruth." „Jawaarlijk was het stijve antwoord, dat zij kreeg. „Ik kan haar zeker zeggen dat gij nog wel zijt „Gaat gij er nu heen Wilt gij mij dan met u nemen opdat ik haar nog eens moge zien vraagde Judith op smeekenden toon in weerwil van het koele antwoord. Hierop volgde een tweede verbaasde blik een eenigszins trotsche glimlach en daarop de woorden „U medenemen naar het kasteelnu het huis zoo vol gasten isdat de helft der bedienden hun intrek in 3e stallen moet nemen, om plaats te maken voor die der logés Neen, dat kan nietMevrouw zou denken dat ik dol was." „Maar ik verlang niet- er te logeeren," sprak Judith aanhoudende. „Mijn eenig verlangen is de oude Ruth te zien om eene slaapplaats bekommer ik mij niet. Ik heb zoo even mijne conditie verlaten en ken niemand in de stad waarheen ik mij kan begeven." „Bij mij kunt gij op het kasteel niet blijven," hernam zij scherp want de pronkzuchtige huis houdster dacht dat de ex-gouvernante een weinig boven een gewone dienstbode verheven was om haar tc kunnen gebruiken en er' was in de keukens geen plaats voor nuttelooze bijloopsters. „Zoo ik de oude Ruth slechts een enkel oogenblik zien kandan zou ik wel zorgen De Brusselsche pers heeft het voorbeeld harer Parijsche zuster gevolgd en zich aan het hoofd geplaatst eener commissie van weldadigheid, die zich ten doel stelt in den tegenwoordigen tijd van koude en ontbering aan de behoeftigen van Brussel en zijne voorsteden hulp en onderstand te verleenen. Leden dezer commissie zijn de hoofdredacteuren van alle te Brussel verschijnen de bladen van alle kleur en richting, terwijl als eerevoorzitter aan het hoofd staat de heer Jules Guillerv president der Kamer van Afge vaardigden. Het plan bestaat eene loterij van 1 millioen loten te organiseeren tegen frs. 0.50 het lot.waarin behalve de, voorwerpen van kunstsmaak en nutwelke de commissie hoopt te ontvangen, de hoogste prijzen eene waarde van f20.000 en frs. 5000 zullen hebben. Be niemand in den weg te loopen en morgenochtend vroeg weder vertrokken te zijn," zeide Judith half smeekend. „Nudaar heb ik niets tegen antwoordde de huishoudstereen weinig zachter gestemd door den angstdie op Judith's gelaat stond te lezen. „Maar gij moet voort maken en uw plaatsbriefje nemenwant ik moet het oog houden op al die pakjes en kan hier niet op u staan wachten." Zonder een woord van dank tc spreken spoedde Jndith zich naar het plaatsbureauen weldra zag zij zich met hare bagage en Mrs. Bateby met hare verschillende pakjes in den spoortrein gesloten. Het voerrijtuig voor de dienstboden wachtte aan het station om Mrs. Bateby en hetgeen zij met zich bracht af te halen. Het was eene soort van overdekte slede en terwijl zij snel voortgleden door den scherpen noordenwind naar Morteamby Hallhaalden zij het gesloten rijtuig van lord Hesper Morteamby in dat nog meer gasten aanvoerde voor het huis waar er reeds zoovelen waren aangekomen. „Dat is Miss Renwick en hare stiefmoeder denk ik zeide Mrs. Bateby. „Zij werden dezen namiddag verwacht. Zij is een mooi meisje en heeft een groot fortuin te wachten als hare tante komt te sterven. Mijnheer zou haar gaarne tot schoondochter hebben maar de jonge heer wil niets van haar weten. Ik heb hem zelve hooren zeggen dat hij geen nicht wil huwen al had zij nog tweemaal zooveel vermogen te verwachten. Ik dacht juist nog voor haar aan gekomen te zijn nu echter zullen wij zoowat gelijk aankomen. Ik zou niet naar de stad gegaan zijnnu er zooveel volk in huis is Het feestdat eerstdaags waarschijnlijk 18 dezer, door de Parijsche pers in het Hippodrome zal worden gegeven, belooft een der schitterendste te zullen wordendie ooit door Prankrijk's hoofdstad zijn aanschouwd. Ten voordeele van de overstroomden in Murcia zal men in het Hippodrome overstroomd worden door genoegens van allerlei aard zoodat er haast geen tijd zal zijn om alles te zien te hooren en te genieten. Het feest zal een Spaansch carnaval zijn. Het Hippodrome wordt in de markt van een Anda- lusische stad herschapen door den jongen architect Ar veuf, die daarin door de beroemdste decora teurs van Parijs wordt ter zijde gestaan. In het midden van het ontzaglijke gebouw zal een afbeelding verrijzen van den klokkentoren te Sevilladie door klokkenspel te zamen met het orkest, de opening van het feest zal aankon digen. Er zullen kleine winkels en kramen worden ingericht waar de schoonste actrices en zangeressen van Parijs allerhande fraaie zaken zullen verkoo- pen natuurlijk, zoo duur mogelijk omdat het ten voordeele der noodlijdenden is. Alle.schouw burgdirecteuren hebben hun personeel voor den avond van het feest vrijaf gegeven. Verder zal er van alles te zien en te hooren zijn. Mme Judie b. v. treedt als waarzegster maar mevrouw had. mij gisteren avond eenige commissies opgedragen en mij vergund tot heden uit te blijven. O die winkeliers zijn zulk een raar slag van menschenals men er zelf niet bij iszenden zij allerlei uitschot. Ik weet zeker dat zij rood katoen in plaats van zijdenfluweel zouden gezonden hebben om de ottpmane te overtrekken. Ook heb ik zilveren franje mede gebracht voor de blauw fluweelen stoelen in het boudoir vaD mevrouw. De oude stof ziet er zoo verschoten uit bij de nieuwe gordijnen. Morgenochtend ten zes ure zal er iemand komen om ze er aan te doen en ik denk de oude stof te gebruiken om de stoelen in de kamer -van Miss Renwick op te knappen, 't Is blauw satijn zooals ge misschien nog wel weet in de kamer der jonge dames en mevrouw weet niet wat zij doen zal om het deze aangenaam en gemakkelijk te maken. Zij zal van avond niet opmerken dat er slechts zijden franje aan de stoelen is en aan de sofa zilveren en het is een handomdraaiwerk voor een behanger om het te veranderen. Dat is zoo mijn eigen idee, begrijp je, en mevrouw zal er niets tegen hebben." Zoo snapte de zich zeiven bewuste huishoud ster voort tot het elegante rijtuig van lord Hesper Morteamby zijn last aan den hoofdingang van het prachtige adelijke slot en haar en Judith Graystone achter aan hetzelfde gebouw afzette. „Neem mij niet kwalijk dat ik u hier eenige minuten in hot donker laat," zeide de bewegelijke huishoudstertoen zij hare reisgezellin in een klein zijvertrek gelaten had waar kort te voren het vuur was aangelegd. „Ik moet maken dat ik er bij ben om mevrouw en miss Renwick naar hare kamers te geleiden" en na de deur gesloten te hebben liet zij Judith alleen zoo ontstemd en neerslachtig, dat deze dreigde in tranen los te barsten. op, en de eerste kunstenaars van het circus Pranconi zullen op een verhevenheid hun toeren vertoonen de schilder Biber zal er eenige oogen- blikken portretten schilderen enz. enz. In de manége komt een nijverheidsbazarwaarvoor de eerste firma's van Parijs allerlei artikelen voor niet geleverd hebben. Het overige gedeelte van het Hippodrome zal tot dansen zijn ingericht, en de stallen worden in restauraties herschapen. Het gemeentebestuur van Madrid heeft de Spaansche banieren en wapenschilden, waarmede bij het huwelijk van den koning de openbare gebouwen versierd zijn geweestnaar Parijs ge zonden. Er zullen sierlijke loges worden inge richt voor den President der Republiekdien van den Senaat en van de Kamerde vertegen woordigers van de pers enz., alsmede vóo'r" de ex-Koningin Isabella en den Spaanschen gezant. Ook aan muziek zal geen gebrek zijn. Het kolQssale orkest van Olivier Metra en een van Spaansche muzikanten zullen zich beurtelings doen hooren terwijl in de restauratiezalen door de garde muziek wordt gemaakt.- De kapel van Metra telt onder zijn 150 leden de 'eerste Pa rijsche kunstenaars. Jules' Cohen dirigeert een koor van 150 zangers, uit het conservatorium van de groote opera. Ook zulleH zich 20 pia nisten doen hworen.- Door- het corps -de ballet der groote opeia en de eerste danseressen van andere schouwburgen zullen Spaansche dansen worden uitgevoerd. Dan volgt een Optocht, die den feestelijken stoet van een stierengevecht voor stelt zooals men weet is het echte stierengevecht, dat eerst zou plaats hebbenverboden. Voor dezen optocht zendt Koning Alfonsus een der beste regimenten van het Spaansche leger naar Parijs. Het tweede gedeelte van het feest is het eigenlijk carnaval. De dames mogen maskers - en domino's dragen zoolang zij verkiezenmaar de kunstenaressen die als koopvrouwen fungee- ren zullen natuurlijk ongemaskerd zijn. De kosten van het féést worden geheel be streden door de opbrengst van het blad „Paris- Murcia", waarvan niet minder dan 100.000 ex. a, 1 fr. alleen door het buitenland zijn besteld. Voor dit blad hebben zooals men weetver scheidene hooge personages als Koning Alfonsus, Paus Leo XIII, de Prins van Oranje, enz. autographieën gezonden die in het blad zullen De eerste weinige minuten bracht zij door met de gedachte hoe hare oude min die zij sedert jaren s niet had gezien, haar wel zou ont vangen. Kon zij verwachten dat die ontmoeting" de koele ontvangst vergoeden zou die haar van juffrouw Bateby was ten deel gevallen. Of zou die goede oude haar beleefd maar op een afstand ontvangen spijt-gevoelende dat zij bij haar eene schuilplaats was komen zoeken en even als de huishoudster haar van haar hals trachten te schuiven Judith had tijd genoeg om hierover na te denkenvoor hare eenzaamheid door de terugkomst harer reisgezellin wtrd afgebroken. Het vuur was intusschen helder beginnen te branden en verspreidde reeds eene aangename warmte door het kleine vertrek, lang voor de zoogenaamde weinige minuten die zij in de duisternis moest wachten waren voorbijgegaan. En zij was reeds begonnen te meenen dat zij geheel vergeten was toen het geristel van zijde in den gang de komst aanmeldde der huishoud ster in haar statiekleed gekleed. Ja, toen de deur open ging trad mejuffrouw Bateby binnen in al de pracht harer zijde en kant en eene brandehde kaars op de tafel zet tende vraagde zij op beschermende wijze ver schooning voor haar lang uitblijven en,drukte den wensch uit dat miss Graystone zich in den donker niet verveeld had. „De oude Ruth begint zwak te worden vervolgde zij, „en wanneer er logeergasten zijn is zij zoo verlegen en gejaagd, dat zij hare kamer houdt. Zij is in de laatste drie -of vier dagen niet beneden geweestzoo gij wilt kunt gij haar gaan bezoeken. Wordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1