Oostenrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. worden weergegeven. Ook zonden de eerste schrijvers en kunstenaars bijdragen er voor. Aan het. feest is ook een tombola verbonden, waarin vele prachtige prijzen zijn. Bij ieder biljet krijgt men gratis een lot voor de tombola. Voor de noodlijdenden te Parijs is door Le Figaro reeds bijkans 600.000 francs gecol lecteerd. De graaf van Chambord teekende voor 8000 francs en Rothschild voor 25.000. In den Senaat heeft, midden onder de be raadslaging over de begrooting voor Openbare Werken, Maarschalk Canrobert, onlangs tot Sena tor gekozen, gelegenheid gevonden of liever ge nomen, om zijn gedrag tijdens den coup d' Etat van 2 December tc rechtvaardigen. Hij had daar kwam zijne verklaring op neervolstrekt niet geweten wat men van plan was, en slechts gehandeld op bevel zijner superieuren, nooit vuur gecommandeerd op de burgerij,maar integendeel met gevaar voor eigen leven het vuur doen sta ken. Door de Linkerzijde werd de Maarschalk eerst op vijandelijke wijze ontvangen, maar latei- liet men hem spreken, terwijl de Rechterzijde zijne mededeelingen herhaaldelijk toejuichte. De gure koude te Parijs heeft ten minste ook haar goede zijde zij verdrijft namelijk de gauwdieven en vagebonden uit de steengroeven waarin zij gewoonlijk hun toevlucht zoeken. Hieraan is het te danken dat verleden week een bende van dertig dergelijke liedenmet hun opperhoofd door de politie in een schuur gevangen zijn genomen die daarin lmel gezellig om een groot vuur zaten te gastmalen en kaart spelen, De sneeuw blijft nog steeds alles overdekken. Aan wegruimen valt niet te denken. Men heeft hier en daar den weg vrij gemaakt en daarnaast de sneeuw tot meer dan manshoogte opgestapeld. Het ecnige middel tegen de sneeuw schijnt ge duld te zijn totdat de dooi gelieft in te vallen. De HGazette de France" geeft een over zicht van de strenge winters, wahrdoor Frankrijk sedert de 15e eeuw is bezocht. Wij ontleenen daaraau het yolgende In 1408 was de groote winter, toen bijna al de bruggen van Parijs door den sterken ijsgang vernield werden. In 1420 groote sterfte ten gevolge der koudein de straten van Parijs werden de lijken door roofdieren verslonden. In 1507 was de haven van Marseille dicht ge- vrozsn. In 1544 werd te Parijs bevroren wijn met een bijl aan stukken gehakt en bij het pond verkocht. In 1507 bevroor het vee in de stallen en had men te Parijs gebrek aan houtterwijl men met paard en rijtuig op de Seine reed. In 1665 had men te Parijs 221/g° R. vorst. In 1700 16° en de Middellandsche zee vroor op verschil lende plaatsen dichtde meeste hoornen werden vernield en er heerschte hongersnood. In 1783 tvas de Seine twee maand, n achtereen dichtge- vrozen. In 1795 wees de thermometer te Parijs 23° vorst aan de vorst hield 42 dagen aan. In 1830 had Parijs 17° vorst; alle-rivieren in Frankrijk waren dichtgevrozeu en een aantal menschen en dieren verloren het leven. In 1853 vroren bijna alle rivieren van Europa meer of minder dicht. In 1871 had men te Parijs eene koude van 22°, maar de vorst hield niet lang aan. I niet van de hoogten verdrijven waar hij zich met eene groote strijdmacht in sterke stellingen had gcr.eételd. Den 13en keerde Baker terug. Hij tastte den vijand bij Reniskah aan, verdreef hem en bezette ten slotte de hoogten. Macpher- sori verloor twee man aan dooden en drie offi cieren en negen man aan gewonden. Men ver wacht officieel bericht van Roberts. Aangaande het gevecht van de vorigen dag is thans bekend geworden dat de vijand 10.000 man sterk was uitstekend werd aangevoerd, en met groote hardnekkigheid streed. Het terrein door allerlei kleine beken doorsneden was voor de Britsche cavalerie zeer ongunstig. De 4 kanonnenwaarvan in ons vorig bericht sprake is werden niet door den vijand maar door de, Engelschen zei ven vernageld. Ongeveer drieduizend Afghanen waren met Suider-geweren gewapend. In Zuid-Afrika behaalden de Engelschen weer een succes. De berg waarop Mooiroos zich verschanst had eu dien bij een tijdlang met zoo veel succes tegen de Engelschen verdedigde is thans door hen genomen en Mooiroos zelf ge dood. De aanval op de sterkte van Secocoeni is verdaagd tot 27 November. Talrijk zijn de vrijwilligers, die zich voor deze expeditie hebben aangemeld, omdat het geloof algemeen is, dat Secocoeni groote schatten bezit aan goud diamanten. Naar uit Lqnden aan de Kölnisghs Zeitung wordt geschreven besloot de Regeering af te zien van eene verdere vervolging der Iersche schreeuwers Davilt, Daly en Killen. Op een torpedoboot te Portsmouth is op het onverwachtst een torpedo ontploft. Vier man werden gevaarlijk gewond. De schok werd dooi de geheele stad gevoeld. Caleutta15 December. Een depeche van generaal Roberts meldtdat de vijand steeds in groot getal strijdt en voortpringt. Roberts trekt zijne troepen samen in kantonneitient te Sherpur en verliet de hoogten boven Kaboel. Aan de troepen tot zijne versterking bestemd, is bevolen naar Kaboel op te rukken. De ge meenschap is %niet verbreken, maar men vreest dat de bewegimr zich zal uitbreiden onder de stammen. De correspondent van de „Daily News" meldt uit Pesth dat de overstrooming van de rivieren Maros en Koeroes groote verwoestingen en ver lies van menschenlevens lwfeft aangericht. Zes dorpen liggen geheel in puin al de bewoners werden in de omliggende bosschen doodgevroren gevonden. -Verscheidene honderden personen worden vermisteen tienduizendtal ongelukkigen zijn van dak beroofd en dit bij een koude van 10 tot 15 graden Reaumur. Beschrijvingen van hartverscheurende toöneelen vullen de Hon- gaarsche bladen. De troepen verleenen allen mogelijken bijstand. Eigenaardig mag het heeten dat juist nu the Times betoogd heeftdat het zaak voor de Engelschen werd Afghanistan te ont ruimen, nu ze het nog eervol doen kunnen uit Indië het bericht komt van een nieuwe zeer ernstige bot sing tusschen Engelschen en Afghanen bij Kabul. Niet minder dan 10.000 Afghanen onder Maho- med-Khan habben de Engelsche cavalerie en artillerie overvallen die op weg was om zich te vereenigen met de brigade Macpherson. Een hardnekkig gevecht volgdewaarin het den Af ghanen gelukte vier stukken geschut te nemen, die de Engelschen later echter, schoor, vernageld, heroverden. De Afghanen bezetten thans de hoogten ten Zuiden vau den Bala-Hissarwaar Macpherson zich voorstelt hen aan te vallen. Dit alles werd door Daily News het eerst wereldkundig gemaakt. Een eerst later ontvan gen officieel bericht meldtdat de aanval jan den vijand op de heuvels bezuiden den Bala- Hissar met groote verliezen werd afgeslagen. Generaal Roberts meldtdat dé combinatie der vijandelijke stammen zeer sterk is. Het verlies der Engelschen bedraagt 2 officieren en 15 man dood, 4 officieren en 21 man gewond. Te Calcutta is een aanslag gepleegd op het leven van den onderkoningLord Lytton. Een persoon vuuide tweemaal op hem doch zonder hem te raken en werd toen onmiddellijk gevat, 't Bleekdat -het een beschonken inboorling was. Later werd men gewaar dat hij iemand was van achtenswaardige familie vroeger in dienst van het gouvernement en later krankzin nig. Hij bood geen tegenstand toen men hem arresteerde. Aan Theebauden beschonken Koning van Birmah heeft Lord Lytton doen weten, dat hijwil hij niet met Engelend in oorlog komen, zeer spoedig satisfactie zal dienen te geven. Koningin Victoria heeft gelastdat een gedenkteeken moet worden opgericht ter plaatse waar in Zulu„land de jonge Prins Lodewijk Na poleon den dood vond. Omtrent der. stand van zaken bij Kabul, wordt officieel gemeld dat de vijand zich den I2en in grooten getale tc Reniskab en Indik verzamelde. Macpherson veroverde de stelling De hongersnood in Opper-Silizië, neemt nog steeds toe zoo verzekert iemand, die het „Tageblatt" derwaarts zond. De ellendezegt hij, in de kleine landsteden is nog vreeselijker dan in de dorpen. Vooral te Loslaw en te Schrau lijdt de bevolking verschrikkelijk. Te Schraueeu stadje bij Plezbuiten het spoor wegnet gelegen, wonen 600 huisgezinnen, waarvan 200 zonder eenhr middel van bestaan. De burgemeester van het plaatsje verzekert dan ook, dat, indien niet binnen 14 dagen voldoende hulp komtal deze lieden door gebrek ên koude moeten omkomen. Tal van kinderen liepen barrevoets over de besneeuwde straten terwijl de thermometer van 16 tot 21 graden beneden het vriespunt stond. Het gemis aan spoorweg verbinding maakt het koleuvervoer uit de in de nabijheid gelegen kolenschachten dubbel zoo duurals de prijs van de brandstof bedraagt. De geringe hoeveelheid in voorraad zijnde aard appelen bestaat uit soorten die voor de gezond heid gevaarlijk zijn. Keizer Wilhelm heeft 50.000 mark geschonkentot leniging der ellendeuit zijne bijzondere fondsen. In het bosch tusschen Rybnik en Losbau, in Sileziëis onlangs een troep zigeunersbe staande uit elf psrsonen doodgevrozen. Men vond hen levenloos rondom een bijna uitgedoofd vuur zitten. Te Berlijn wordt van het plotseling over lijden van een jeugdig ingenieur als het vermoedelijk gevolg eener chronische arsenik- vergiftiging gewaagd. In het darmkanaal werd het arsenik slechts in uiterst geringe hoeveelheid aangetroffen terwijl de ontleding een betrekkelijk groot arsenikgehalte in lever, longen, hart en hersenen aantoonde. Het chemisch onderzoek der verfstoffen, welke hij bij het tsekenen en ontwerpen van plannen gebruikt.)gaf in twee monsters Sepia en in twee monsters Terra de Sienna gemerkt „Pall- lard" en „Chenal Paris" een belangrijk arsenik gehalte aan. Uit een verder onderzoek bleek dat de overledene dj gewoonte had de met het penseel gedrenkte kleurstoffen tusschen de lippen onder het teeken aan te punten. Dinsdagavond kwam in een bierhuis te Berlijn een jong persoon, zich noemende Professor der Magie om eene voorstelling in de goochel kunst te geven. Na zijn verlepten hoed op het biljart te hebben uedergelegd vroeg hij een paar ringen. Bereidwillig werden hem twee kostbare ringen ter hand gesteld. „En nuheeren riep hij„let nu wel op. Gij ziethier heb ik ze in de hand. Nu ga ik achter de deur staan en wanneer ik driemaal heb geklopt, zult gij zien dat ze in den hoed liggen Daarop verliet hij de zaal. In gespannen verwachting luisterde men maar, er werd niet geklopt. Het publiek was gefopten weg waren de ringen. Ook in de omstreken van Metz hebben zich bij de strenge koude een aantal wolven vertoonddie zeker door den honger uit hun schuilplaatsen zijn gelokt en 's nachts rondzwer ven om alleenstaande huizen en stallenwaar zij'zelfs pogen binnen te dringen. Men heeft reeds verscheidene malen met goed gevolg jacht De ex-Khedive kan het te Napels maar volstrekt niet uithouden. Weer he-ft hij ver gunning gevraagd om zich te Konstantinopel te mogen vestigen omdatnaar hij zegthet klimaat van Napels schadelijk is voor zijn ge wondheid. Zeker is hetdat een mau als Ismaël Pacha in een Turksche atmosfeer het best kan tieren. 4 -Bij een wedren in Juli 11. gehonderr door zes cavallerieofficieren van het Italiaansche leger, werd de weg van Treviso naar Padua een afstand van 56 kilometer of 10 uren door het eerst aankomend paard afgelegd in 1 uur 46 min. en door het vijfde in 1 uur 55 min; het zesde bezweek Onderweg. De paarden wer den terstond bij hun aankomst onderzocht en in uitstekenden slaat bevonden. Twee uren later gaven zij zoo weinig teekenen van vermoeid heid dat hun berijders hen weder bestegen en met hen door de stad draafden en galoppeerden. Toen de paarden een week daarna weder onderzocht werdenwaren vier volmaakt gezond, terwijl het vijfde een aanval van longaandoening had die zich twee dagen na den wedren had geopenbaard. Volgens berichten nemen rooverij en mis daden meer eu meer-töe. Bij Gaeta schiet men op klaarlichten dag op de postrijtuigenhoewel die door gendarmes worden begeleid. Te Cocuilo, in de provincie Aquilalatende roovers mijnen springen otulcr de huizen van rijkste inwoners. In het arrondissement Cagliari nemen benden van 30 a 40 roovers dorpen in en plunderen er de inwoners op hun gemak. Te Syracuse is een Franschman door onbekende personen vermoord en beroofd. De vorst laat haar strenge hand ook in dit bloemenrijk land gevoelen. De Lagunen te Venetië zijn bevroren en de koude is zoo scherpdat alle werkzaamheden gestaakt zijn. De stad heeft zelfs gebrek aan water. Een groote Engelsche stoomboot, die te Venetie wilde binnenvallen werd daarin door het ijs verhinderd. Te Napels heeft het in den nacht van 8 op 9 dezer zoo gesneeuwd dat de spoortreinen usschen Benevento en Foggia niet hebben kun nen rijden. De sneltrein van Napels naar Bologna is te Bovino in de sneeuw blijven «teken. digheden toen gemaakt is, dat hij het geheêle gebouw in de lucht wilde laten vliegen. De man, die te St. Petersburg is gearresteerd, heet Tschemken en is privaatonderwijzer van' beroep. In zijne woning weiden nog vijf andere personen gearresteerd. Men vond daar een groote menigte geweren en revolvers; 50 ponds" ont- plombare zelfstandigheid en een aantal exemplaren van de .revolution])aire proclamatie. In het hnts van Tscheniken dus bleek bij ver der onderzoek van de politiewerden dikwijls des nachts talrijke bijeenkogjsten gehouden waartoe sommigen expresselijk uit Moskou over kwamen. Door ondervraging van 37 huurkoet siers is de politie te weten gekomen dat de lieden die deze vergaderingen bijwoonden al tijd zeer goed betaalden en dat hunne vergade ringen zich steeds door grooten ernst kenmerkten. Reeds zijn op deze en andere aanwijzingen der huurkoetsiers een aantal lieden gearresteerd. Gourko cle Gouverneur-Generaal van St. Petersburg heeft bepaald dat elk huisnummer voortaan 's nachts met een lantaarn verlicht moet wezfen. Na zijn terugkeer te St. Petersburg heeft Gortschakoff den Czar het programma "voor zijn verdere staatkunde aangeboden. De grondslag daarvoor is de voor Rusland zoo noodige vrede. Vriendschappelijke betrekkingen met de buren, Oostenrijk-Hongarije en Duitschland worden daar toe onmisbaar genoemd. Gortschakoff vleide zich met de hoop dat zijn jongste bezoek aan Berlijn er toe had bijgedragen de goede verstandhouding te herstellen. bezuiden den Bala-Hissardoch kon den vijand gemaakt op de onwelkome bezoekers. De reis van Keizer Alexander van Moskou naar St. Petersburg heeftna den aanslag bij Moskou onder alle mogelijke voorzorgen plaats gehad. Dien nacht waren, den geheelen wig over op vijftig schreden afstand van elkander, militaire wachtposten geplaatst en groote vuren aangelegd. De weg was dus geheel geillumineerd. In het manifest van het Russisch revolu tionair comité, dat, naar „Daily News" terecht opmerkt, veel ernstiger verschijnsel is dan de aanslag z lf, wordt aan Keizer Alexander, die personifies!ie van het afschuwelijkst despotisme, r.og eene kans gelaten. Wanneer hij niet langer den wil d. s volks zal minachten 's volks vijan den steunen en zijne vrienden verdelgen, wan neer hij d larvan het bewijs levert door vrijwil lig af te treden en door het algemeen stemrecht eene vertegenwoordiging des land3 laat bijeen roepen d;w zal men hem met rust laten en al zijne overtredingen vergeven. Maar anders zal de strijd met onverminderde kracht worden voortgezet. Keizer Alexander evenwel schijnt in het ge heel niet van plan op de voorgeschreven wijze zijne vergeving te verdienen en graaf Walujeff, die onlangs voor hem een programma van her vormingen in gereedheid brachtmoet na den aanslag in volslagen ongenade zijn. De Keizer wierp zijn plannen in het vuur met de woorden, dat hij mannen van daad noodig had en niet van woorden. Te Moskou zou een ingenieur gearresteerd zijn die de mijn onder den spoorweg zou ge maakt hebben. Hij moet Sascha heeten en werd reeds vervolgd wegens verduistering van gelden. Bepaaldelijk zou hij weigeren zijne medeplichtigen te noemen. Men beweert dat een dag te voren de prefect van politie lucht van den aanslag had gekregen en dus althans eenige maatregelen van voorzorg had kunnen nemen. In een telegram nit St. Petersburg, worden de bijzonderheden die de buitenlandsche bladen gegeven hebben omtrent een voorgenomem tweede aanslag op het leven des Keizers, deels overdre ven deels verdicht genoemd Dit ziet dan waar schijnlijk op het bericht van den man bij wien men een zeer nauwkeurigen plattegrond van het winterpaleis heeft gevondenvan welke, omstan- De Porte heeft opnieuw eene circulaire aan de Mogendheden verzonden ditmaal om mede te deelen wat reeds door haar werd verricht ten einde de vreedzame overgave van Gusinje aan de Montenegrijnen te bewerken. Moukthar- pacha dus heet hetheeft reeds aan de over heid bevel gezonden de stad te verlaten en Gu-- sinje zelf omsingeld, teneinde het ontvangen van versterkingen te beletten en capitulatie te ver krijgen. Nn hoopt de Porte maar, dat Montenegro niet te haastig zal wezen, (laar eenige vertraging noodzakelijk is om bloedvergieten te voorkomen. Inmiddels wordt uit Weenen gemelddat Rusland aan de Mogendheden heeft voorgesteld gezamelijk te Constantinopel stappen te doen teneinde het overleveren van Gusinje aan de Montenegrijnen te bespoedigen. Een der rijkste kooplieden van NewYork Pierre Goelet genaamd is dezer dagen op 80ja- rigen leeftijd overledenen laat een vermogen na van 12 a 20 millioen dollars. Hij was van Fransche afkomsteen zijner voorvaderen vluchtte uit Frankrijk in 1685 en vestigde zich te New York waar de grootvader van den overledene als winkelier in galanteriën den grond legde tot den rijkdom der Goelets. Toen Pierre Goelet de zaak aanvaardde breidde hij die meer en meer uitmaar hij maakte vooral fortuin door-zijn gelukkige-speculatiën in terrei nen waarin hij een geducht concurrent was voor den bekenden speculant Vanderbilt. Hij werkte van den morgen tot den avond zijn eenige uitspanning was het smeden van kleine ijzeren of koperen voorwerpen en later het hou den van zeldzame vogels. Goelet is ongehuwd gestorven. Eenige heeren uit New-York hebben in Canada een terrein gekocht60 mijlen ten Z. van Quebec, aan de Chaudièrerivier waar reeds voor verscheiden jaren goud was ontdektmaar waarvan men toeu de ontginning nog niet durfde ondernemen. Voor 200,000 p.st. zijn zij eigenaars geworden van 500 acres met recht van optie op aangrenzende terreinen ter grootte van 30,000 acres, als hun werk winstgevend blijkt. Voorloopig slaagt de onderneming zeer goed eu wordt veel gouderts en goudhoudend kwarts gevonden. Waalwijk, 17 December. Bij koninhlijk besluit is de ontvanger der registratie en domeinen alhierde heer G, H. Peters, in die qualiteit benoemd te Tilburg. De pogingen der Liedertatel „Oefening en Vermaak", van Waalwijk en Besoijen om het lot der noodlijdenden in die gemeenten zooveel mogelijk te verzachten zijn met den besten uitslag bekroond. Tot heden toe werd ingeschreven voor het belangrijk bedrag van omtrent ƒ850.voor welke geheele som on middellijk bons zijn afgegeven. De heer Frans de Cortiede talentvolle directeur onzer Liedertatelheeft zich Maandag 8 December op eeu concert te Eindhoven doen hooren en ook daar ruimschoots lauweren ge oogst. In een ingezonden stuk in de „Meierijsche Courant" van verleden Zaterdag, wordt omtrent zijn optreden het volgende gezegd De Nos. 2 en 10 „de laatste Moederkus" en „Waak over Nederland" werden door den heer de Cortie met talent gezongen en met zooveel gevoel voorgedragen dat hij zeer zeker velen in de ziel zal hebben getroffen en juist daarom was het zoo verrassend hem later bij eenige komische voordrachten evenveel talent aan den dag te hooren leggenals hij in de beide gemelde stukken als dramaticus had ge toond. In beide gevallen heeft hij door zijne scboone stem en bewonderenswaardige voordracht

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2