DE 1AM9NDIGEB Puike Grove Rurh Kachelkolen Nationaal Inleggeldi 20 Ct, pei 20 stooten, 8ij G, THEOD, BOM, Amsterdam, Scheurkalender Huid enberiehten. Wolberiehten. Handelsberichten. Laatste berichten. 54 Cent per HL. Gebr. BLOMJOUS, WASPIK. DICHTERLIJKE ui iiinri elken Vrijdagmorgen INKTSTEMPELS Antoon Tielen. Slijm- en Maag-pillen. wij zijn er van overtuigd menigeen een traan te voorschijn gehaald, hetzij uit medelijden met het kind dat daar vraagt om een „laatste kus" voor het de eeuwigheid ingaathetzij uit vaderlandsliefde, waar aan Qod het „Waak over Nederland" zoo gevoelvol wordt afgesmeekt hetzij door zijn fameus taldnt om de lachspieren in beweging te brengen. Zelden vindt men de kunst om als dramaticus en komiek op te tre-_ den, zoo in een persoon vereenigd. - Mog§_ de ontvangst te Eindhoven aan den heer de-Uortie even goed bevallen zijn nis7Jjgj|^ian het be langstellend publiek __djHf*z"ker zal ons het genot niet ontzegd- zijn van hem nog meermalen te hooren. Vrijdagnamiddag ontspoorde het grootste gedeelte van trein 81 op de lijn Rotterdam- Zevenbergen nabij het station Zwaluwe. De vermoedelijke oorzaak is het warm loopcn van de as van een Belgisch rijtuig. Door den schok rukte zich de voorste bagagewagen met een rijtuig van liet overig deel van den trein los en vervolgde zijn weg tot Zevenbergenterwijl het achterste deelbestaand uit 4 a 5 rijtuigen en een bagagewagen op schrikbarende wijze werd weggeslingerdzoodanig dat sommige rijtuigen tol op het perron tegen het station werden ge worpen. Vele der reizigers zijn gekwetst, daar onder. twee, wier armen gebroken zijn. Er is groote schade veroorzaakt aan het materieel. De machinist en stoker hadden bij aankomst te Zevenbergen niets bemerkt. Twee kooplieden uit Kampen hebben om de vorst en de groote massa gevallen sneeuw 8 dagen op bet eiland Urk moeten vertoeven. Eer gisteren zijn ze per ijsschuit naar Schokland ge bracht en van daar hebben ze te voet een avon tuurlijken tocht over het ijs naar Kampen onder nomen, waar ze 's nachts ongeveer half een aan kwamen. Vrijdag-avond half zes verloor een goederen trein van Rotterdam, bij liet Abtwoudsche overpad, vijftien wagens, door het breken van een ketting. Oumiddelijk werd pas.sagierstrein van 6 ure ge waarschuwd en bracht men de wagens naar het station Delftvanwaar een van 's Hage ontboden locomotief ze toen afhaalde. Bij het lezen van de mededeeling dat de Hertog van Portland, dc onlangs overleden En- gelsche zonderlingonder den grond woonde heeft misschien menigeen gedacht dat de kluizen naar een akelig onderaardsch hol tot verblijf had gekozen. Maar het tegendeel is waar. De hertog had het onder den grond veel beter dan de meeste menschen liet boven den grond hebben. In zijn verblijf, Welbeck Abbey, bad hij allerlei onderaardsche zalen en gangen laten maken die prachtig versierd en helder verlicht waren. Men vindt er eene keurige verzameling van schilderijen een museum van natuurkundige merkwaardigheden en een bibliotheek met dui- zende boekdeelen. Ook is daar, onder den grondde schoonste rijschool ter wereld. Zij is 400 voet lang, 100 voet breed en 50 voet hoog. De muren zijn uit massieven steen ge houwen en het dak is uit houtglas en ijzer samengesteld. Zij wordt verlicht door 8000 gasvlammen. De eigenlijke manegedie door zuilen is omgevenmag een meesterstuk van kunst heeten. De hertog gebruikte sedert vele jaren voort durend 2000 werklieden, voor wie zijn dood een onherstelbaar verlies is. Hij ontving nooit iemand bij zich jjen leefde in zijn prachtig ver blijf zonder eenig gezelschap. Geen zijner be dienden mocht een woord tol hem spreken of zich in het park vertóonen op de uren als hij er wandelde. Zij mochten hem zelfs niet groeten. Hij had Welbeck Abbey van een hoogen muur laten omringenzoodat niemand van buiten af hem kon zien. Men schrijft van Zondag uit Ylissingen De mailboot Prinses Marie kwam hier heden ochtend aan met de tijdingdat de gisteravond uit Ylissingen naar Queensboro vertrokken Stad Vlissingen bij Nieuwesluis op de Vlaamse!"e kust omhoog gevaren was en zeer gevaarlijk zat. Onmiddelijk is een stoomboot der Maatschappij afgezonden om de passagiersten getale van 25, volgens anderen 40 van boord te halen die alhier aangekomen reeds om half 12 met de Prinses Marie naar Engeland zijn vertrokken en alzoo hun reis hebben vervolgd. Het schijnt dat de Stad Vlissingen, Zondag avond op den gewonen tijd uit de buitenhaven vertrokken ten 1 ure 's nachts op de reede is blijven liggen wegens den dikken mist. Na ruim één uur varens is men waarschijnlijk daar- door op nieuw overvallen en heeft het ongeluk plaats gehad. Uit de hier verspreide geruchten meent men te mogen opmaken dat aan het behoud van het stoomschip niet valt te denken daar dit zou zijn gebroken en gedeeltelijk reeds water maakte. Heden-middag was de equipage even wel nog aan boord. Men leest in het prospcetus van een tech nisch bureau De fabrieken van kunstboter trekken meer en meer de aandacht. Vreemd is het echter dat nog niemand op het denkbeeld kwam om ook kunstkaas te maken. De Chineezen zijn ons hierin voor zij weten zich uit plantenzaden kaas te bereiden die overeenkomst heeft met onze magere soorten. Hel bestanddeel der plan ten dat in zijne eigenschappen niet al te ver afwijkt van de kaasstof der melk bevindt zich in de zaden der leguminosaevoornamelijk in erwtenmzen en boonen. Men kan het in water oplossen en door zwakke zuren uit de oplossing nederslaan. Deze zelfstandigheid wordt dan ook plantenkaasstof genaamd. De Chineezen koken de erwter/ tot breischeiden het vocht door eene zeef /tXf en voegen bij het laatste gips- water om dé plantqnkaas te stremmen. De gestremde/kaas wrongel of runsel wordt ver volgens tip dezelfde wijze behandeld als de knas'stof, door lebbevloeistof uit de melk afge- schj»Hren. De massa neemt langzaam den reuk den smaak van dierlijke kaas aan. Maar er is meer nu en dan worden groote hoeveelheden bedorven boter in de nieuwsbladen te koop gebodenwaarschijnlijk dient zulke boter tot het bereiden van wagensmeer. En toch, is de ontbinding r.ièt te. ver gegaan dan is zulke boter nog uiterst geschikt tot het maken van vette kaas. Mén laat haar voorzichtig smelten" en giet haar langzaam door eene dikke laag houtskool, dat ook tot het smeltpunt der boter verwarmd is. Door zulk eene eenvoudige be werking verliest de bfdorvèn boter veel van haar kleur en reuk. De laatste blijft wel eenigszins prikkelend maar zij heeft dat gemeen met dien van oude kaas. Zulke boter kan door water in den emulsieven vorm gebracht en vervolgens onder afgeroomde melk gemengd worden. Daarop stremt men de melk en ga men verder te werk zooals dit voor vette kaas gebruikelijk is. Het voordeel in de methode gelegen is, dat mem zuivere room en derhalve goede boter erlangt voor diewelke min of meer bedorven was en bovendien vette kaas maakt. Is het verschil in prijs tiisschen kunstboter en koeboter groot, dan zou men ook van de eerste gebruik kunnen maken om kuustkaas te maken. Op het laatst der zeventiende eeuw was Berlijn nog esn onbeteekenende stad met 10.000 inwoners. Door den grooten Keurvorst en de twee eerste koningen van Pruisen werd het vergroot en verfraaid, en in het begin dezer eeuw bad bet reeds een bevolking van 150.000 zielen. Die bevolking nam steeds toe na den oorlog met Napoleon maar in 1860 telde de stad, hoewel zij aanmer kelijk was uitgebreid, niet meer dan 500,000 inwoneis. In de zestien daarop volgende jaren echter is haar bevolking bijna verdubbeld. Dit is nog met geen andere groote stad het geval geweest, behalve met New-York. Sedert 1877 heeft Berlijn ruim een millioen inwonerser. is na Londen en Parijs de grootst stad van Europa. Ir. 1553 ondernamen twee Portugeezen, de gebroeders Goes de taak om Zuid-Amerika van Europeesch slachtvee te' voorzien. Daartoe koch ten zij in het zniden van Spanje acht koeien en een stierwelke dieren zij naar het eiland St. Catherina overbrachten. Van daar de Brazili- aansche kust bereikendevolgden zij door dikke wouden en over bergen en rivieren den weg twaalf jaren vroeger door Alvar Nunez afgelegd, en kwamen na groote vermoeienissen met het vee behouden te Assomption aan. Aanvankelijk liet men dit in de prairiën aan zijn lot over waardoor het wild en menschenschuw werd maar later vestigde men estancias, die belang rijke middelpunren van veeteelt werden. Thans worden er weinig runderen meer in verwilderden toestand aangetroffen (alzados); bijna allen zijn aan de omgeving van den mensch gewend en laten zich geleiden (amansados). In het einde van November of het begin van' December verkeert het vee in een gunstigen toe stand om te worden geslacht. Commissionnairs, aldaar troperos genoemd, gaan de estancias rond, kiezen uit de rundbeesten van twee en een half tot drie jaren de geschikste en voeren deze mede. In weinige dagen hebben zij eere kudde van een duizendtal dieren bijeen die zij naai de slachtplaats (saladero) leiden's nachts laten zij de dieren in de hoeven aan den weg verblijf houden of wel zoo dit niet wordt toegestaan, doeu zij ze door de waehters in het open veld bewaken 's morgens vroeg wordt de reis opnieuw ondernomen met laugzamen tred, opdat de dieren al loopende eenig voedsel zouden kunnen gebrui ken. Gedurende den middag houdt men twee a drie uren stilopdat de kudde zou kunnen uitrusten en eten en 's avonds zijn zoodoende 25 a 30 kilometer afgelegd. Ter bestemde plaatse aangekomen worden zij gedreven in. het corral, waarop een lange trech tervormige gang brette volgt die tot een derde afdeeluig de^ eigenlijke slachtplaats leidt. Deze brette is 40 a 50 meter langen om gedrang der dieren te voorkomenis zij door valdeuren in afzonderlijke afdeelingen gesplitstwaarvan elk een twintigtal dieren kan bevatten; de laatste afdeeling is slechts 2 a 3 meter breed. Hel is onbegrijpelijk in welk een korten tijd de dieren eenmaal den buitenkant der brette bereikt hebbende, zijn gedood, gevild en verdeeld; zoo werden in de saladero van Tuijo Provincie Beunos-Ayres in het jaar 1876—1877 120,000 stuks rundvee geslacht. Gemiddeld rekent men dat in de provincie Buenos-Ayres op die wijze jaarlijks 10 millioen runderen voorden geslacht. Het vleesch voor de dagelijksehe behoefte kost aldaar ongeveer tien hollandsche centen per kilogram. Boxtel16 December. Verleden Zaterdag avond heeft zich alhier iemand in de R. Cath. kerk laten sluiten blijkbaar met nog een ander doeldan 'daar te overnachten. Zondag 's mor gens bij het openen der kerk vond men hem slapende verborgen in het „luibuis". Hij heeft zich vrijwillig ter beschikking van de politie gesteld, die, naar verzekerd wordt, hem in het bezit heeft gevonden van verschillende breektui- gen. Dank de zorgvuldige en soliede sluitingen is niets ontvreemd. ROTTERDAM. Afgedaan circa 5000 Oost-Afrikaansche, geilend per „Klasina Hermania», 313 Soerabava runder-, wegende 7.63 kilo, ex steamer 10 bn. Burdwan slaughtered, 33/i a 4 kilo, ex dito. AMSTERDAM. Bii inschrijving aangeboden 1807 st. Oost.-Ind runder- werden grootendeels boven taxatie kocht. Uit de hand wei-den afgedaan 4550 st. Samarang runder- en 450 dito buffet-, zeilende per stoom schip „Koning der Nederlanden" tot ferme prijzen Aangevoerd zijn per „Gelderland", „Celebes", „Koning der Nederlanden", „Thorbecke Til" en -„Bestevaer" 21.157 stuks Oost-Indische runder en 15-379 stuks dito Buffel-, waarvan reeds zeilende verkocht zijn 7925 stuks runder- en 6620 stuks buffel-, terwijl 8751 stuks buffel- ex Thorbecke III" transito gaan en bet overige laterna sor teering, bij inschrijving aan de markt komt Inlandsche artikelen met weinig omzet. ANTWERPEN, 13 Dec. Verkocht. No. 278: 220 drooge B.-Ayres koe (compos - 10 k. per „Hipparchus" a fr. 135. k Van No^3255394 gezouten Gualeguay os 25/32 15 December, Heden verhandeld No 3345 46 gezouten B.-Ayres ossen 32/40 k per „Ville d'Anvers" 4 fr. 79. ANTWERPEN13 December. Heden werden alhier verkocht: 42 balen vette la Plata, waaronder 36 balen van de nieuwe scheering. 15 Dee. Verkecht 110 balen vette la Plata, waaronder 96 van de nieuwe scheering. G'ormchem15 December. Aanvoer van granen redelijk niet veel handel; het aangevoerde vond gedeeltelijk tegen ongeveer vorige prijzen koopers. Men besteedde voor: Ristarwe f 11.00 a 11.75, roode dito f 10.75 A 11.00, witte dito f 10.00 512.00. Inlandsche Rogge f 7.00,5 7.25, buitenlandsche dito f6.00 5 6.75. Gerst f5.00 a 6.00. Haver f4.00 a 5.00. Beste kookerwten- f 12.00 a 12.50, dito mesling f8.50 5 9.00, dito geele f-.a -. Witte boonen fa bruine boonen f a Paardenboonen f8.00 a 9.00. DuivenbooDen f 9.00 a 9.50, alles naar qual. en per heet. Kaas a c. per halve kilo. Boter f0.70 a f 0.80. Eieren fl.45 a fl.70. De aanvoer van vee was [onbeduidendalles werd verkocht. De,prijzen der kalfkoeien ^bedroegen f160 tot 1250, enkele melkkoeien golden van f 120 tot 170. Vette varkens waren in ruimer getal aangevoerd Prijs 22 k 25 ets. het 1 /2 kilo. Rotterdam, 16 Decemb. Beestenm. Aangevoerd paarden 1, runderen 673, vette graskalveren 140, nuchtere kalveren 4. -chapen ol lammeren 180, varkens -394, biggen 12, bokken of geiten 2 De besteedde prijzen liepen als volgt: Runderen le kw. 85 5 ct2de kw. 70 5 ct., 3e kw. 50 a 00 ct. Kalveren le kw. 100 5 ct., 2de kw. 85 5 ct,, 3de-kw. 00 a 00 ct. Schapen: le kw. 70 ct., 2e kw. 60ct., 3de kw. 00 a ct. Lammeren: le kw. 70 5 ct,2ekw. 5 ct. 3de kw. a ct. Varkens: le kw. a 62 ct., 2e kw. 58 5 56 ct., 3e kw. 56 a 54 ct. Schiedam, 16 Dec. Moutwijn f 10.75Jenever 116 2o; Amsterd. proef f 17.50, per Ned. vat en zonder fust of belastingSpoeling per ketel f 0.80. Amsterdam15 Dec. Tarwe in loco niets ge daan Op levering weinig veranderdMaart f355. f^ogge in loco bij gerijf nieuwe Petersburger °P levering hooger. Maart f208,'207, 000; Mei f 208, 207, Londen Iff December. Volgens telegram van Roberts hebben de Engelschen den 14den een stuk geschut verloren. De getalsterkte van den vijand bedraagt 30,000 man. Om krachtig tegen hem te kunnen optreden is er versterking noo- dig. Weenen16 December. Het bevestigt zich, dat Ruslands voorsteltot eene gemeenschappe lijke optreding der Mogendheden bij de Porte in de zaak van Guisinjedoor Oostenrijk is verworpen. „Ijzermijn", Heuvel TILBURG. in den GOUDEN LEEUW te Aanvang Zaterdag 13 Dec. 1879. Einde Woensdag 7 Jan. 1880. Dagelijks gelegenheid tot spelen van af 's morgens 9 tot 's avonds 10 uren. Op den dag der sluiting tot 's avonds 9 ure. PRIJZEN, le prijs: Een prachtige vergulde Pen dule onder glazen stolp, veer- tiendaagsch werk. 2e Een brittania Koffie- en Thee- Servies. 3e Een hangende Wekker. Bovendien nog 4 Premiëndagelijks met de Prijzen te zien in het Biljartiokaal. Reglement ter inzage in het Lokaal. Zegt het Voort. verschijnt de Op het fraaie schild, sijmbolisch, de vier jaargetijden. Inhoud behalve wat in een kalender behoort, /oor iederen dag een mooi vers, en daarenboven op de achterzijde van ieder blaadje een gedicht van 366 Nederlandsche Dichters, alweer anders dan in de vorige jaargangen. verzamelen daarvan wordteen Reuzenwerk genoemd terwijl de keuze der Dichtstukken getuigt van lijnen smaak. PRIJS 75 CENT. In de voornaamste Boekwinkels voorhanden, en bij den Uitgever G. THEOD. BOM, Kal verstraatAmsterdam. Eranco per post tegen toqzendmg van 75 Cent in postzegels of postwissel. van het Algemeen Advertentie-Bureau ian \IJGII k VAN ÜITMAR te Rotlerdam, voor VERKOOPINGEN, VERHURINGEN en AANBESTEDINGEN IN NEDERLAND benevens alle I1CSTRIEELE en BANDELS-ADVERTENTIËN. VERSCHIJNT Uiterlijke inzending van Advertentiën WOENSDAG. Prijs der Advertentiën 15 Cent per regel. in Galvanisch Koper en in gevul- caniseerd Caoutchouc zijn verkrijg baar bij Waalwijk Deze PILLEN, die sints vele jaren met het beste gevolg tegen de SLIJM en als MAAGVESTERKENÜ gebruikt worden, door hare zachte -werking de spijsverteering zeer bevorderenbijzonder soed tegen G YL en zeer ZACHT LAXEEREND zijn, zijn fes-en 3£Y2 Cent het verzegelde doosje verkrijgbaar bij Bergeuopzoom. J. P. Verlinden., Breda. A. J. Janssen Gz. Eindhoven. M. J. van Piere. Geldrop. Th. Sweegers. Heusden. De Erven Veerman. Oosterhout. P. J. Aerssen. Tilburg. J. H. van Gils. Waalwijk J. Kuijten. Waarschuwing. Elk doosje is verze geld met een gebruiksaanwijzing waarop de Handteekening voorkomt van den vervaardiger J. J. SCHREUDER, Apotheker.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 3