Nummer 203. Zondag 21 December 1879. 2e. Jaargang. igheid en Zegepraal, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. FEUILLETON. ra. Frankrijk. eho vanhet Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. STAAT VAN BRIEVEN geadresseerd aan onbekenden. Gedurende de eerste helft der maaud Nov. Uit Drnnen. J. Kuijpers. Lemmer. Joh. W. Moras. 's-Hertegenbosch. Kunnende de brieven 'door de afzenders aan he' Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Directeur, BAGGERMAN. Waalwijk, den 30 Nov. 1879. Uitgever: ANTOON TIELEN te "Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels ƒ0,60. daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht* Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. zoodat hij altijd aanzienlijke Het Gemeentebestuur van Waalwijk Gezien het adres van Christiaan Jacobus van de Werff verzoekende vergunning tot het oprich ten eener schietinrichting met schietgeweer flobert) in het perceel kadaster gemeente Waalwiik sectie C. no 908; Gefet op de wet van den 2n Juni 1875 (Staats blad no 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade o 1 hinder kunnen veroorzaken Brengt het door den adressant gedane verzoek ter algemeene kennis, met bericht, dat het daar toe strekkende verzoekschrift met de bijlagen bedoeld in art. 5 der voorschreven wet, op de Secretarie der Gemeente ter kennisneming is ter visie gelegd, en dat op den 14n dag na de dag- teekening dezes, zijnde den 30 December 1879, door Burgemeester en Wethouders dervoormidd. ten 11 ure op het Gemeentehuis eene zitting zal worden gehoudenteneinde een ieder gelegenheid te geven zijne bezwaren tegen die oprichting, mondeling of schriftelijk in te brengen. Het Gemeentebestuur voornoemd Bë Burgemeester, P. VAN ES LB. De Secretaris, F. W. VAN T,TEMPT. Waalwijkden 16 December 1879. Te Brussel heeft men ontdekt, dat een magis traatspersoon aldaar die zich in de eerste krin gen bewoogen altijd bijzonder gelukkig was in het baccarat speldaarbij valsch speelde. Hij wist nl. wanneer het lot hem gunstig wasop behendige wijze, ongemerkt zijn inzet te ver- grooten b. v. onder een stuk van 1 fr. een van Judith was aanstonds gereed en de huishoud ster was blijde zich op deze wijze van haar ontslagen te zien. Menigen wenteltrap en trap- vleugel moest zij bestijgen voor zij de kamer der oude vrouw bereikte en toen vernam Judith dat zij eerst moest worden aangediend. „Ik kan wel met u binnengaan", sprak zij «de arme Ruth kan mij niet zien." Zij trad dus zacht maar niet onopgemerkt binnen. De blinde, vrouw zat in een leuningstoel bij den vrolijk knappenden haard en stond in eene half vragende beweging optoen zij nog andere voetstappen bemerkte. «Het is miss Graystone, die ik met mij ge bracht heb en die n verlangde te zien Ruth", zeide mejufvrouw Bateby. «Hoe! Judith Graystone?" vroeg de oude vrouw verheugd. „Kom hier mijn kind en geef mij uwe hand." Mejuffrouw Bateby kon een glimlach niet onderdrukken toen zij iemand van meer dan dertig jaren kind hoorde noemendoch zij be dwong voor het oogenblik de scherpe taal die qi het punt was haar te ontsnappen. „Ik ga nu heen", zeide zij tot Judith, „en misschien kom ik straks nog even aanwippen." Judith sloeg op haar een dankbaren blik en mejuffrouw Bateby vertrok. „En vertel mij nu eens allesbeste meid zeide de blinde zoogmoederde handdie zij 10 fr. te schui sommen won. Eenigen tijd heeft hij dat bedrog gepleegd zonder dat iemand kwade vermoedens had, maar onlangs kreeg men achterdocht, lette nauwkeurig op zijn spelen, en ontdekte zijn geheim. De zaak i3 op dit oogenblik gesteld in handen van eene eere-jury bestaande uit raadsheeren van het hof van Appel. Te Brussel is van niets anders sprake dan van dit schandaal en vervolgens van het door de pers ontworpen weldadigheidsfeest. Het bal dat gegeven zal worden heeft als comité van begunstiging, naast dat van de pers, een commissie waarin zitting hebben prins de Lignegraaf de Beaufortbaron d'Anethan graaf de Renesse enz. De weldadigheid wischt alle politieke oneenigheden uiten Liberalen en Katholieken gaan hand aan hand, om het voor gestelde doel te bereiken ondersteuning der noodlijdenden. Uit Antwerpen wordt gemeld dat de Re geering aan het bestuur der stad een subsidie van 100,000 fr. heeft toegezegd tol tegemoet koming in dc kosten eencr grootsche viering van de onafhankelijksfcesten in 1880. Een gelijke som weuschen burgemeester en schepenen daar voor beschikbaar te stellen en weldra zal met de aanvrage van dit krediet Tiet programma der feesten aan de goedkeuring van den Antwerpen- schen gemeenteraad worden onderworpen. Op dit programma komen de volgende feestelijkhe den voor een grootsch Venetaiansch avondfeest op de Scheldede uitvoering eener nationale j cantate in den geest 'van de Rubens-cantate waarmede indertijd zooveel succes werd iugeoogst, inwijding der nieuwe schietbaan van de garde civique door een wedstrijd tusschen Belgische en buitenlandsche schutters inwijding van nieuwe havenwerken en losplaaTsëti inwijding van een gedënkteekeD ter herinnering aan den afkoop van de Scheldetolonthulling vau het standbeeld van Quentin Metsys; roei wedstrijd op de Schelde; paarden-wedrennenalgemeene illuminatie en vuurwerk enz. enz. Het plan bestaatdat de koninklijke familie een deel dezer feesten zal bij wonen zij zal niet per spoor naar Antwerpen komendoch door een eskader van feestelijk getooide stoombooten te Boom ontvangen worden en van de zijde der Schelde haren intocht in de stad maken. in de hare hielddichter tot zich trekkende „hoe het u zooal gegaan is sedert wij elkander niet gezien hebben en waar gij tegenwoordig in dienst zyt." „Gedurende vier jaren ben ik in dezelfde be trekking gebleven goede min", hernam Judith, „maar daar ik mijne jonge leerlingen niet verder brengen kon in hetgeen zij weten moesten heeft men mij gezegd eene andere betrekking te moeten zoeken." „Arm kind", zeide de oude vrouw„en waar zijt gij dan nu?" „Op het oogenblik hier", hernam Judith met een nauw merkbaren lach. „Ik heb nog geen thuis gevonden. Maar morgen moet ik er op uitwant zoo knn ik niet blijven." „Hebt ge dan nog geen andere betrekking?" vraagde Ruth. „Helaas neen 1" zeide Judith. „Het schijnt dat niemand mij wil hebben. Doch dat komt er niet op aan zeg mij eens hoe gij het in die vier lange jaren, sedert ik u verliet, gesteld hebt Is het pas vier jaren vroeg zij. „Ik dacht dat het reeds veel langer was. Gij zult zoo lang niet meer wegblijven niet waar Judith „Ik zou reeds eerder gekomen zijn, lieve min, maar uw hier zijn is en blijft toch altijd bij vreemden en zoo dikwijls ik hier kom gevoel ik dat ik er niet thuis behoor. Daarenboven zou ik wanneer ik u bezoeken wilde en een retour biljet nam, slechts weinige oogenblikken bij u kunnen vertoeveD. Nu ben ik met juffrouw Bateby medegereden maar ik zou het niet altijd zoo treffen en de helft van mijn tijd verhezen met van en naar het stal ion te loopeu", sprak Judith. - Uit de opgave vau de opbrengst der Pie- ters penning was gebleken, dat deze in dit jaar 20.000 frs. minder opgebracht had dan in het vorig jaar. Een onbekende heeft toen aan de Commissie over de Pieterspenning 100.000 frs. gezonden. De wijzewaarop het rapport van deze „Koninklijke gave„ spreekt, doet vermoeden dat de gever de Koning zelf is. De exprestrein üie des ochtends uit Brus sel naar Calais vertrekt^is jl. Maandag aan eeu groot ongeluk ontkomen. Over een lengte van ongeveer 200 meters tusschen Ghislenghein en Isiéres waren de rails opgebroken. Kort voor de aankomst van den trein aan eerstgemeld sta tion werd het gevaar door de baanwachters be merktdie onmiddellijk gevaar seinden, zoodat de trein nog in tyds kon stoppen en de reizigers er met een uurtje wachten tot de nieuwe rails geplaatst waïen afkwamen. Een Jury-liddie niet verschenen was werd gister door het Hof Assises van Braband tot een boete van 500 frs. veroordeeld. Heden vernam het Hof tot zijn niet geringe verrassing, dat het een man had veroordeelddie sedert lang dood en begraven was en derhalve als jury-, lid moeielijk meer kon optreden. Slechts met de hulp der Rechterzijde blijkt het Fransche Kabinet zijn jongste «overwinning behaald te hebben zoodat het inderdaad meer j dan.waarschijnlijk wordt, dat President Grévy hf' Kabinet zal vernieuwen, en wel zoo, dat het niet langer bijna uitsluitend bestaat uit leden var. het Linker Centrum, maar uit de zooge- 1 naamde Republikeinsche Linkerzijde. Voor de eenvoudige orde van den dag, die het Kabinet had verklaard als eene motie van wantrouwen te zullen beschouwen hebben ge stemd 28 Bonapartisten, 3 Monarchisten en 85 Republikeinen,, o. a. Brisson en Spuller. Tegen stemden 241 Republikeinen, 1 Monarchist en 4 Bonapartisten. De rest onthield zich van stem ming. Voor de gemotiveerde orde van den dag, door Waddington aangenomenstemden 234 Republikeinen. Tegen stemden 57 leden der uiterste Linkerzijde. Een groot deel der Repu blikeinsche Unie en al de leden der Rechterzijde onthielden zich. „Dat is waar ook", zeide Ruth, „daaraan dacht ik niet. Gij ziet hoe baatzuchtig ik ben. Ik denk altijd maar om numero een." „Gij baatzuchtig I" zeide Judith.,, Dan wensch- te ik dat er maar veel zulke baatzuchtige menschen in de wereld waren goede geduldige ziel, die gij zijt zoo opgeruimd en nimmer klagende onder uwe zware beproeving. Mij dunkt het moet eene bezoeking zijndie nauwelijks te dragen is vooral wanneer men eens het ge not van het zintuig des gezichts heeft gehad." „Dat geloof ik niet, mijn lieve", antwoordde Z1i.' "gij begrijpt dat ik mij alles wat ik rondom mij hoor praten, mij kan voorstellen, dat ik met zou kunnen doen zoo ik nooit had kunnen zien. O, het moet een vreesselijke bezoeking zijn voor hen die blind geboren zijn Ik kan God niet dankbaar genoeg zijn voor de wijze waarop hij mij het gezicht ontnam langzamer hand werd ik er op voorbereid door hetgeen men de staar noemt. Maar nu ben ik er aan gewoon en nu en dan komt een van de meisjes mij wat voorlezen of juffrouw Bateby wat praten. Met aanstaande driekoningen is het al t winti" jaar geleden sedert ik voor het laatst het dag licht zag." s „Komt mevrouw Mortcamby u wel eens be zoeken vraagde Judith. „Ja somtijds", was het antwoord, „wanneer zij geen volk heeft. Maar doch neen ik mag niet klagen. Het is al zeer vriendelijk van haar een oud mensch die niets meer doen kanbij zich in huis te houdenik kan er haar niet dankbaar genoeg voor zijn." „Gij zijt immers geen twintig jaar blind ge weest zeide Judith. „Wel neen", antwoordde zij„Mevrouw nam De sympathie trouwens tusschen de Uiterste Linkerzijde en de Coramunalisten zal wel eenigs- zins verflauwen nu in dsn verkiezingsstrijd te Orange de partij als éen man zich schaart om Gent en de candidatuur van den geamnestieer- den Humbert met groote felheid bestrijdt, Inmiddels is bij besluit van den President der Republiek weer aan 150 gewezeu leden der Commune vermindering of kwijtschelding van straf verleend. Te, Clichy la Garenue een der voorsteden van Parijs, is dezer dagen op hoogen leeftijd een vrouw overleden die den bijnaam droeg van la femme en culotte, en een zeer zonderlinge levensgeschiedenis had. Mad. Foucault was de dochter van een kolonel en trachtte na den dood van haar vaderin manskleederen den kost te verdienen voor 'haar twee jongere zusters. Zij werd eerst corrector aan een drukkerij later medewerker aan verschei dene kleine dagblaadjeszangercopiïst by Alex. Dumas, en kwam eindelijk weder aan een drukkerij. Toen had zij het goed en begon te sparen totdat zij eindelijk genoeg had om zelfs te Clichy een klein huisje te laten bouwen. Ook specu leerde zij met goed gevolg en legde zes jaren daarna den eersten steen tot de Cité Foucault door ruim 400 menschen meest vodderapers bewoond. Mme Foucault laat een vermogen na van 2 millioen francs. Voor de tombola, verbonden aan de fees ten ten gunste der behoeftigen in Murciazijn zooveel prijzen ingekomen dar, de loterij met geen mogelijkheid gereed kon gemaakt worden tegen den avond van het feest (18 jl). Er is nu besloten de prijzen aanstaanden Zondag in het Hippodrome ten toon te stellen en de tom bola den 25 December, den eersten Kerstdag, te doen houden. Op den spoorweg bij het station van Meudon is Dinsdagavond het in stukken ge- sneden lijk eener vrouw gevonden. In de zakken dier vrouwwier identiteit niet bewezen kon worden werden een porte- monnaie met 12 frs. en vier brieven van een Parijschen garde gevonden. Woensdagochtend te 9 ure teekende de thermometer te Parijs 15 gradenen te Lyon 18 graden onder nul. my bij zich, toen haar vader stierf, want hij had altijd gezegd dat hij voor mij zorgen zou zoolang ik leefde en toen hij stierf bleek het dat hij mij niets vermaakt had. Doch ik weet dat dit niet opzettelijk was, want het testament was gedateerd twee jaren voor ik blind werd en iedereen geloofde en velen zelfs verzwegen het nietdat er nog een later testament was. Echter heeft men geen ander kunnen vinden, en ik ben de eenige nietdie reden heeft te leurgesteld te zijn door die wilsbeschikking. Gij hadt even veel recht om door den graaf bedacht te zijn als iemand anders zijner verre bloed verwanten." „Maar mijn verwantschap aan de familie van den graaf is zoo ver", zeide Judith „en daar" enhoven is het slechts door aanhuwslijking." „Dat kan zijn", zeide de oude vrouw, „maar waarom schonk hij dan eene nicht zijner vrouw een vrij aanzienlijk kapitaal en u volstrekt niets?" „Zeer natuurlijk moeder," hernam Judith „omdat hij niet eens wist dat er zulk een niets' beduidend schepsel bestondtoen hij zijn tes tament maakte. Laat eens zien mijne moeder was de dochter van eene nicht en zij bevond zich met mij in Amerika tot twaalf maanden voor zijn dood. Ik herinner het mij nog zeer goed toen wij in Engeland aankwamendat mijne moeder in zware rouw was en dat wij eene kleine woning in een der achterstraten van Londen betrokken. En ik vond het verschil zoo groot met onze bijna vorstelijke wonin" te New-York dat ik niets deed dan schreien om die treurige verandering." Wordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1