Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. Uit verschillende departementen komen berichten over de verschijning van wolven in die, door den honger gedreven, hun holen ver laten en het den landbouwers zeer lastig maken. hij wegens vergevordenden leeftijd met een we- kelijksch* pensioen van f 12 buiten dienst gesteld. Behalve zijn treurig ambt, dat hem een zekere vermaardheid deed verwerven, beoefende Calcraft oo"k nog het schoenmakersvak. Ip Afghanistan begint het er treurig uit te zien. Ook de telegraphische gemeenschap met Generaal Boberts is thans verbroken terwijl Generaal Gough in zijn marsch belemmerd wordt door de bergstammen aan gene zijde van Gan- damak. Boburts bevindt zich te Sherpurin zijn versterkt kamp 2 mijlen van Kabulwelke stad hij dus geheel ontruimd schijnt ie hebben met nitzondering misschien van de citadel. Een groot geluk voor de Er.gelschen mag het intusschen heetendat onder hunne vijanden oneenigheid is uitgebroken. Aan The Timss meldt men uit Oandahar dat troepen uit Herat en regimenten uit Kabul bij Herat aan het vech ten zijn geraaktdat de manuen van Kabul den gouverneur yam HeratAjubKhan hebben afge zet en gevangengenomen en een nieuwen gouver neur aangesteld cn eindelijk dat ze de citadel van Herat in bezit hebben gap omen. Overigens sefiijnt men zich in Engeland over den staat van zaken hoe onaangenaam die ook moge wezen niet bepaald ongerust te maken. Dat de troepen eene verdedigende in plaats van een aanvallende houding aannemen wordt alies- zins verklaarbaar geacht en men gelooftdat het betrekkelijk kleine garnizoen al is 't in het hart van een vijandelijk land zich nog wel zal kunnen staande houden. De Engelsehen zijn voor vijf maanden geapproviandeerdhebben overvloed van krijgsvoorraad en hunne versterkte kampen zijn ruim en gemakkelijk te verdedigen. Generaal Boberts beschikt in 't geheel over 7000 mandie eerlang nog zullen versterkt worden en de vijand bezit noch ruiterij.noch artillerie. Er is last gegeven dat een regiment naar Birmah zal gaan. Gister verongelukten twee stoombooten ten gevolge van aanvaring met andere schepen op de Theems de stoomboot Usworth in het Ka naal de Trident. Beide schepen zonken kort na de botsingin beide gevallen kon de manschap gelukkig nog gered worden. In de vorige week kwamen vele schipbreuken voor. Het wrakregister werd met niet minder dan 41 nummers vermeerderd. Er zijn nu reeds 1559 schepen in den loop van het jaar vergaan, d. i. 79 meer dan in het zelfde tijdvak van het vorige jaar. Te Betford in Engeland werd dezer da gen iemand aangeklaagd door de kommiezen omdat hij zonder daarvoor eer, patent te hebben, sigaren had verkocht. De verdediger voerde aan, dat sigaren niet in de wet waren genoemd en dat bovendien "de sigaren volstrekt niet van de tabak maar van andere bladeren waren gemaakt. De aangeklaagde werd vrijgesproken. De staal-ètablissementen te Bishop Auck land niet ver van Durham, die sedert vier jaren gesloten waren werden den 15n dezer wederom geopend. Wanneer de werkplaatsen wederom in vollen gang zullen zijn waarop uitzicht bestaatdaar groote bestellingen van stalen rails ontvangen zijn dan zullen 500 personen aldaar werk vinden. Ten vervolge op ons beriebt aangaande de in Engeland aangevoerde zalm uit Canada diene nog het volgende Deze zalm werd in de Cana- dasche rivieren gevangen daarop onmiddellijk in ijs gepakt en vervolgens aan boord gebracht van het stoomschip Allan dat voorzien was van ruimten die kunstmatig op lage temperatuur kon ken gehouden worden. In deze ruimten werd natuurlijk de zalm geborgen. Het is een groot soort en doet uiteen oogpunt van qualiteit en gewicht niet onder voor do beste exemplaren die uit Noorwegen tot ons komen. Zij komen te Liverpoel in volkomen goeden staat aan, zoo als door de verschillende bezendingtn is geble ken die nu geregeld op elkaar volgen. Vroeger waren dikwijls verschillende hoeveelheden zalm uit Australië en Californie haar Engeland over gebracht doch deze waren steeds op de een of andere wijs geconserveerd, bv. in blikken bussen, en het was nog niet geluktof liever gezegd men had nog niet beproefdze in verschen toestand over te brengen. De genomen proeven toonen intusschen aan dit dit laatste zeer goed kan geschieden en er wordt medegedeeld dat ontzettende hoeveelheden van dit artikel naar Engeland en 't vasteland zullen verzonden worden. Wat de hoeveelheden aangaatdie in den regel voorhanden zijn hiervan krijgt' men eenig denkbeeld door na te gaan, dat in 1878 uit Canada niet minder dan 2,8 miltioen ponden versche en 3,3 millioen geconserveerde zalm ver zonden werden. Uit Corfu wordt gemeld dat twee Engel- schen die onlangs het eiland verlaten hadden om ziek naar Epirus te begeven door roovirs gevangen genomen zijn. De roovers vragen vijftig duizend gulden rantsoen. Chili's gezant te Londen heeft namens zijn Begeering verklaard dat zij vast voornemens is de rechten der Peruaansche obligatiekouders te eerbiedigen en dat zij daarom rekent op Enropa's zedelijken steun wanneer ze zich het Peruaansch gebied toeeigent waarin de voornaamste guano- beddingen zijn gelegen. John Oaleraftde vroegere officiële beul, is te Londen in den ouderdom van 79 jaren overleden. Hij voltrok alle doodvonnissen, zoo wel in Newdegate als in de meeste overige ge- Burende een tijdvak van 46jaTen. In 1874 werd In zijn jongste zitting -heeft de Pruisische Landdagop voorstel van den Afgevaardigde gchorlemer- Alstbesloten de nieuwe bosckwet (Eorst-polizeigesetz) terug te zenden naar de commissiedie haar heeft onderzocht.en die er een echt middeleeuwsch product van gemaakt heeftdat het geheele land met ergernis heeft vervuld. r Immers in dit ontwerp wordt niet alleen het zeer onschuldig gebruik van het woud, als b. v. het plukken van bessen bramen en bloemen, gras oi1 een enkel boomtakje maar zelfs in som= mige gevallen het betreden van het bosch of de daarheen leidende wegen verboden en overtreding van die bepaling met inbraak gelijk gesteld. Met zeldzame eenstemmigheid hebben leden vpn alle fraetiën zich tegen deze nienwe uiting van het jonker-dom uitgesproken en vooral uit. het Westen des lands, waar men in deze vrijer beprippen heeft dan in het Oosten heeft het protesten gestroomd. Het is dan ook zoo goed als zeker dat men de geheele wet met zwier zal laten vallen wanneer bovengenoemde en andere, bepalingen daar niet" geheel uit worden verwijderd. Von Bismarck wordt den 21 n a. s. teiBerlijn verwacht. Opzien maakt hétdattegelijk met' Schouvaloff, de Engelsche gezant te St. Peters burg Lord Diifierii) op Varzin is gewiest. Er zijn natuurlijk weer lieden die precies willen weten wat daar tusschen de drie heeren is ver handeld maar in waarheid weet natuutlijk nie mand het rechte. Een kantoorbediende te Berlijn had onlangs aan een handelshuis aldaar een wissel van 7000 mark ontvangen., Juist toen hij het huis ver laten had ontmoette hij een anderen bediende van het kantoor, waar hij werkzaam .was die hem een brief ter bezorging bracht en hem namens den chef verzocht het geld mede te geven daar deze het dringend noodig had. Natuurlijk voldeed de jonge man aan dat ver zoek; hij ging den 'brief bezorgen, en de andere spoedde zich met het geld heen. Maar bij zijn terugkomst aan liet kantoor vernam hij tot zijn grooten schrik dat Be be diende geen last had gekregen om het geld van hem over te nemenof hem een brief ter -be zorging te brengen. Het bleek dat men hier met een listig beraamden diefstal te doen had. Een photograaf te StraatsburgMaman Zimacowski geheeten, heeft wegens hoogverraad voor den krijgsraad terecht gestaan. .Op het gezegde van een sergeant van hetr garnizoen dat hij photograph ien van de vesting maakte en die aan de Fiansche .Begeering verkocht, werd een huiszoeking bevolen, en toen men verschil lende groote sommen gelds in zijn huis vond en eenige nummers van het Militar Wochenblatt scheen er grond genoeg voor een crimineel pro-1 ces aanwezig te zijn. Nadat de man zes maanden preventief in de gevangenis had doorgebracht, werd hij ten slotte door (lcu krijgsraad, wegens gebrek aan bewijs,' vrijgesproken. Eene dame te Berlijn die zich Zondag namiddag vermaakte met schaatsenrijden maar nog niet bijzonder vast op haar schaatsen stond, werd door twee galante vreemde heeren gehol pen. Zij reder, verscheidene malen met haar de baan op en neerondersteunden haar als zij dreigde te vallen, kortom bewezen haar allerlei beleefdheden. Maar een oogenblik nadat de vriendelijke helpers vertrokken waren, miste de dame haar horloge; de galante ridders hadden de gouden ketting, waaraan zij het droeg, door gesneden en de eene helft daarvan met het uurwerk medegenomen. Te Ziitau hadden twee jachtliefhebbers te zamen negen hazen geschotenmaar de buit werd hun wat zwaar en daarom begroeven zij er vijf van in de sneeuw op eene plaats die gemakkelijk kon teruggevonden worden.. Den volgenden dag werd er eeii bode naar het veld gezonden, maar de man kwam terug met het bericht, dat de kuil opengemaakt en geplunderd was. Een der jagers snelt ijlings zelf naar,, de plaats des onheilsom het ongelooflijke met eigen oogen te zien. Het was zooals de heraut had verkondigd. Sléehts een enkele haasde kleinste was overgeblevende overige waren o-estolen. Wie de roover was behoefde men niet te vragen; de sporen in de sneeuw toonden dui delijk aan, dat hij tot het geslacht der vossen behoorde. Niet zonder welgemeende varwenschingen keerde onze jager zich om en wilde met zijn 20 pCt. van de massa in handen naar huis gaan, toen hij, op 30 passen afstands Beintje in eigen persoon zag staan die zeker gekomen was om den laatsten der Mohikanen te halen. Buiten zich zeiven van woede, dat hij geen ge weer bij zich had om het onbeschaamde dier te straffenslingert hij met kracht de doode haas naar den kop van zijn vijand. Maar deze nam met een kwaadaardige grijnslach het dier in zijn bek en snelde er mee heen. Het einde van de geschiedenis was natuurlijk dat de arme jager nog uitgelachen werd op den koop toe. Uit Stuttgart word bericht dat in de zout mijn Wilbelmsgluck bij Halleen brand is uitgebroken. De arbeiders werden deels gedood deels zwaar gekwetst. Blijkens nadere berichten omtrenNBeze ramp waren er tijdens de ojitploffing 20 -kerklieden bijeen. Daarvan zijn er -12 dood en '8 zwaar gekwetstterwijl er slechts voor 2 hoop op herstel bestaat. In hunne verbijstering ff.adden de werklieden niet bedacht dat de eenige Ajr^ door welke zij konden ontvluchten naar bina$ 1 opensloeg. Vandaar dat zij in hun angst zoo A danig tegen de deur aandrongen dat er geen mogelijkheid bestond om haar tijdig genoeg van builen open te slaan. Daardoor mislukte de redding. Men vermoedt dat de ontploffing ia ontstaau door onvborzichtigheid met dynamjt. In de ïtaliaansche Kamer is door den Minis ter van Openbare Werken verlof gevraagd om 10 janillioen lire te mogen uitgeven voor open bare werken teneinde in dezen moeielijken tijd aan de noodlijdende bevolking werk te verschaffen. l)e omstreken van Catanzaro in het Na- pelsche worden tegenwoordig onveilig gemaakt djoor een- rooverbendeonder aanvoering van een vijfentwintig-jarige vrouw Marie Crocci genaamd. Zij is gehuwd geweest met een bandiet, dien zij hartstochtelijk lief had. Hij werd in een gevecht tegen gerechtsdienaars gedooden zij zwcier bij zijn lijk dien dood te zullen wreken' Sedert dien tijd verschijnt zij overal met haar welgeoefende bende plundert hoeven en stallen eu weet daarbij steeds aan de handen van het gerecht te ontsnappenwant zij heeft altijd nauwkeurige inlichtingen ontvangen van de boe ren die door de vrees tegen wil en dank tot haar spionnen en medeplichtigen worden gemaakt. Allerlei geruchten worden weder verspreid omtrent de steeds toenemende ongunstige ver houding tusschen den Bussischen Czar en diens zoon en vermoedelijken troonopvolger. Vroeger echter heette het slechts kleine geschillen te zijn maar thans moet het tot eene ernstige botsing zijn gekoihen. De Czar zou stellig ver klaard hebben dat, zoolang hij in Busland heerschtnooit proeven met eene grondwet zullen o-effometi worden waarop de Czarewitsch zou gezegd hebbendat de Keizer geen recht heeft „de dynastie te compromfteeren vooral niet nu in liaar éigën belang verbetering dringend noodig is. Er zou toen van niets minder sprake zijn geweestdan "Van de arrestatie van den Kroonprins en slechts de telegrafische tusschen- komst der Keizerin zou dit belet hebben. Thans wordt verzekerd dat de Senaat voor nemens is eerbiedig maai met nadruk voor het volk nieuwe ree! ten en vrijheden van den Czar te vragen rechten wier verleeuing ook onder het leger zeer wenschelijk wordt geacht, Daar openbaart zich onder officieren een geest van ontevredenheid die ernstige gevolgen zou kun nen hebben. In het officieele blad wordt het volgende openbaar gemaakt De verbetering in den ge zet dheidstuestand der Keizefin in het zuidelijk klimaat heeft aan de daarvan gekoesterde ver wachtingen niet beantwoord. In de chronische aandoening der rechterlong is geen verandering ten goede geconstateerd kunnen worden en thans is deze toestand nog verergerd door eene pleuritis, welke zich geopenbaard heeft. Waalwijk, 20 December. Bij de algemeeue discussie oyer de begroeting" van Waterstaat besprak de heer Verheijen de quaestie van het bevrijden van Noordbrabant's hoofdstad en' haar omstreken van het water. Met vertrouwen wacht men de maatregelen deswege door den Minister te nemen vooral is spoed noodig want de toestand is onhoud baar. Spreker deed daarbij opmerken dat het water in het-voo'jaar vroeget zou kunnen worden ge loosd indien de Baardwijksche overlaat later werd gedicht en een afwateringskanaaltje werd gemaakt naar den Amer nabij Zwaluwe, Die Baardwijksche overlaat was steeds de oorzaak van de wat: rrampeu in Noordbrabant. Spreker verzoekt den Minister de zaak nog eens nauw keurig te onderzoeken en tater met een supple- toire begroe ting te komen. Hierop h eft de Minister geantwoord dat het plan reeds ver gevorderd is en men eerst na de vorst de ha'den aan het werk zal kunnen slaan. Ingevolge besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie wordt de jacht op klein wild op den laatsten December e. k. met zonsonder gang gesloten. Hiervan zijn echter uitgezonderd, en blijven diensvolgens geoorloofd de volger.de jachtbe drijven te weten lo. het schieten van hout sneppen tot en met den laatsten April 1880 doch alleen door houders van groote jachtakten, Sjij jachten op schadelijk gedierte, waartoe in gevolge art. 16 of 26-der jachtwet buitengewone machtiging is verleend eu 2o het vyeispel van kwarteleu met steekgaren of vliegnettendeze laatste met staken in den grond bevestigd, van 15 Maart tot en met den laatsten Mei 1880. Voor de Haagsche Bcchtbank werd deze week eene vordering bepleit, die door de Haag sche Assurantie-Mratschappij was ingesteld tegen den zijdeverwer en wasscher T, handelende onder de firma T. S„ te 's Hagewelke vordering strekte tot teruggave eene.r som van f2600, die aan den gedaagde was uitbetaald als schade vergoeding na een brand die onlangs ten zijnen huize plaats had. Onder dat bedrag was een som van f1600 ter vergoeding van voorwerpen, welke de gedaagde van anderen had ontvangen om të wasschen of te verven. Toen nu de eischeres deze som reeds acht dagen na den brand hqd uitbetaald bespeurde zij, zooals haar raadsman bij dit pleidooi te kennen gaf, dat me» t;aar 0p eene leqlijke wijze bedrogen had. i„Bij onderzoek toqh kwam zij tot de ontdekking, da Cv door den gedaagde, aan (1e eigenaars van een gra.ot- aantal goederen veel minder was uit betaald dan de opgegeven waarde die hij zich door de assurantie had laten "betalen. Onder andieren l^ad de gedaagde zich f75 laten beta len voor een costuum welks eigenaar hij slechts f 15 gegeven had, terwijl hij zich ook enkele goederen had laten betalen die in het geheel niet verbrand waren. Namens de eischeres gaf de advocaat Mr. A. M. van Stipriaan Luiscius in krachtige bewoor dingen' zijne verontwaardiging te kennen over de handelingen des gedaagden. De Maatschappij vord,erde nu het geheele uitbetaalde bedrag als ou verschuldigd terug en wel op grond der bepa- - ling van haar reglement datingeval van valsche en overdreven opgavealle recht op vergoeding vervalt. De eischeres had een tiental feiten gesteld en bood aan om voor het geval de Bechtbank die door den gedaagde als niet er kend mocht beschouwendeze feiten door ge- tuigm te bewijzen. Namens den gedaagde werd de vordering bestreden door den advocaat mr. Jac. v. Gigch. Zonder de gestélde feiten hetzij te erkennen l^etzij te ontkennen betoogde pleiter in hoofd zaak dat het de eischeresse niet aanging wat de gedaagde later aan de eigenaars der goederen betaald had en of hij dezen al dan niet de volle waarde had gegevti,. Wat betreft de drie voor werpen die bleken niet verbrand te zijn, deze waren bij vergissing op de lijst gebracht, terwijl een daarvan zei r beschadigd was. Pleiter achtte dus geene termen aanwezig tot toewijzing der vordering. De uitspraak in deze volgt later. Ook te. Tilburg en Kaatsheuvel zullen wel dadigheids cohcerten gegeven worden, respecti vely k door de N. K. Harmonie en het muziek- 'gézelschap Euphonia. Beide ondernemingen bevelen wij ten zeerste aan in de milddadigheid der meer gegoeden. Sedert eenige dagen loopt hier en in de omstreken' een gerucht, dat de vermoedelijke dader van der. moord te Sleeuwijk aangehouden en naar 's Bosch gebracht zou zijn. Uit door ons ingewonnen informaties blijkt dat dit gerucht tot heden toe valsch is. Door de politie is te Botterdam aange houden een 16jarig meisje uit de gemeente Charlois die dagelijks aldaar met eenen kleinen haudel ventte en die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van twee muntbiljetten, ieder groot f 10, benevens een rijksdaalder ten huize van eene winkelierster in de Eendrachtstraatbij welke zij bijna iederen dag aan huis kwam. Daardoor wist zij dat deze geld had geborgen in eene ladetafelstaande :n de huiskamer. Een oogeublik alleen zijnde heeft zij met den sleutel die op het meubel lag de lade geopend en het geld ontvreemd. Kort na haar vertrek werd dit door de winkelierster ontdekt en deze gaf er kennis van aan eenen agent van politie, die de diefegge in eeive. tapperij in de buurt vond en naar het politiebureau geleidde. Daar werden onder haar geld wel 2 rijksdaalders gevondendoch geen muntpapierterwijl zij ook den diefstal halsstarrig ontkende. Bij nader onderzoek echter bleek dat zij de muntbiljetten in haren mond verborgen had en te vergeefs beproefde ze door te slikken. De heer E. Ensinggrondeigenaar te Noord-Barge onder Emmen heeftwegens de ongunstige tijdsomstandighedende pacht sommen aan zijn huurders gedeeltelijk kwijt gescholden. Maandagmorgen zat weder een stoomschip op het sttand bij Breskens. Dit schipvan Antwerpen komeudeis echter bij hoogtij vlot gekomen en heeft de reis voortgezet, De „Stad "Vlissingen" zit nog steeds onbewe- galijk voor den vuurtorende geheele beman ning is nog aan boord. Onder Geldérseh- en Stichtseh-Veenendaal is een bosch- of zoogenaamde tijgerkat "van de grootste soort geschoten. De Onafhankelijke deelt mededat te Maastricht verleden week Woensdag het kind van den heer v. d. O werd gekist, nadat het, naar men dachtbezweken was aan een der hier heerschende ziekten. Krachtens een bevel van den docter moest het lijkje binnen 24 uren be graven worden. Toen nu Donderdag de dood kist in de St. Matthijs-kerk stond hoorde men eensklaps een gerucht, de doodkist werd geopend n het kind lag wakker het was slechts schijn dood geweest. Het kind was den anderen dag bijna geheel hersteld. Zekere .Batema en zijne dochter wonende te Kottevalle Achtkarspelen werden maandag avond in hunne woning vermoord gevonden. Wat het onderzoek der justitie opgeleverd heeft, is nog niet bekend. Omtrent deze gebeurtenis wordt nader het volgende gemeld De zoon des huizesvan eene hardrijderij terugkeerendevond de deur gesloten en op zijn "herhaald geklop en geroep kreeg hij geen antwoord. Toen hij daarop het raam opschoof en zoodoende in de kamer kwam trof hem een verschrikkelijk schouwspel: hij vond zijn vader en zijne zuster in hun bloed badende op

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2