Nummer 204. Donderdag 25 December 1879» 2e. Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bij dit nummer behoort een bijvoegsl. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. o van he DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele' rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk Advertentiën 17 regels ƒ0,60, daarboven 8 cent per regel graote letters naar. plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Uithoofde van het in vallend Kerstfeest, zal de courant aanstaanden Zaterdag niet verschijnen. Het nummer van 1 Januari zal dien dagdes morgensbezorgd worden. Yoor belanghebbenden staat de gelegenheid open, om in dat num mer, tegen betaling van 30 cent, aan familie, vrienden en begun stigers hunne heilwenschen te brengen. Opgaven worden ingewacht tot Woensdag namiddag 2 uur. Het was in de maand November van het jaar 1853 dat de navolgende circulaire ver scheen M. Wanneer men tegenwoordig vaak iedereen hoort klagen over den druk der omstandigheden; wan neer men uit alle monden de verzekering ver neemt van eene nog meer drukkende toekomst wanneer men die verzekering toetst aan de belan gen onzer mindere medeburgersdan voor zeker ziet men met bange blikken een donker winter getij tegemoet. Want immers, wat levert ons de huidige tijd op? Hier wordt men gedrukt door eene buitengewone duurte dér levensmidde len ginds zijn wij getuigen van de akelijkste der ziekten elders wordt alles door hagelslag door overstroomingen vernield overal hoort men luid de klaagtoonen van het menschdom en. uit dit alles wordt de zwartste armoede geboren. In zulke hagchelijke tijden gevoelt gewis ieder gegoed men8chenvrind de noodzakelijkheid dot men meer dan immer verpligt is zijnen minderen medeburger zooveel mogelijk onderstanti te ver- leenen. Met dit gevoelen bezield, zien wij thans opde meeste plaatsen de edele burgers zich beijveren om alles aan te wenden, wat eenigszins tot leni ging der armoede kan strekken: Weldadigever- eenigingen vormen zichden behoeftigen wordt voedsel en kleeding toegedeeld alles wordt in bet werk gesteld om het lot der ongelukkigen te verzachten. Eveneens hebben wij getrokken door zoodanig gevoeleniu onze gemeente onderstaande Com missie gevormd ten doel hebbende onze plaatse lijke behoeftigen in het aanstaande wintersaizoen zooveel mogelijk het noodzakelijke te verstrekken. Wel is v aar getuigen van de weldadigheid onzer ingezeten de verscheidene kerkelijke en plaatselijke vereenigingen doch ondanks hare edele en iof- waardige pogingen zien wij in onze gemeeute nog zeer vele hnlpbehoevenden om verdere hulp smeeken. Ja, in onze plaats heerscht nog dringende,nog gapende armoede en donker is het voornitzigt in het aanstaande wintergetij voor onze mindere medeburgers; niet alleen dat zij te kampen zullen hebben met de bekende plagen der noodlijdend heid maar ooken hiervan kan ieder ingezeten zich vergewissen voor hen verbeidt het vak van nijverheid de schoenmakerij de spil waarop de welvaart onzer gemeente moet draaijen, eene zeer ongunstige toekomst. Redding dan is voor hen noodzakelijk. Met het mzigt om hierin te voorzien hebben wij onsver- eenigd echter met de overtuiging dat onze po gingen vereenigd met die van andere instellin gen ontoereikend zullen zijn om de veelvuldige en dringende behoeften zooveel mogelijk te leni gen durven wij het wagen van uwe onder steuning in te roepenten einde van uwe wel dadigheid eenige bijdrage te erlangen en daardoor in staat gesteld te zijn meer en meer de noodlij dendheid in onze gemeente te kunnen bekampen. De Commissie heeft gemeend vooral uwe on dersteuning le moeten verzoeken gedurende de maanden December, January, Februarij en Maart. 2*1.1 hebben aldus besloten binnen acht dagen intf-eken'i.ist te openen en UEd. denzelven or onze leden te doen voorstellen, met verzoek aanduiden welke gift UEd. wekelijks, g aurende bovengemelde 4 maanden van dezen af te d ve onzer ^zichten zou gelieven Besloten verder dat twee onzer leden alsdan iedere week zich ten uwent zouden aanmelden om de liefdegiften te ontvangen." Bij onzen magazijnmeester en desverkiezende bij ieder lid der commissie zullen tevens in dank ontvangen worden de goederen, bestaande uit kleedingstukken als anderszins welke UEd. ten behoeve onzer bedeelden zou willen beschikbaar stellen. Welaan dan geaehte en edele Medeburger van Waalwijk gedenk onze armennooit heeft de algemeene behoefte zoodanige hoogte bereikt. Wij vertrouwen dat wij onder bescherming van het Opperwezen en onder medewerking uwer steeds geroemde milddadigheidiets zullen bij dragen tot redding onzer lijdende natuurgenootcn. Onze inzigten dan in uwe welwillende belang stelling aanbevelendeonderteekenen wij met de meeste hoogachting A. VAN DER BEEKpresident. P. J. VAN GILS V-Pres. en Penuingm. N. VAN ES Magazijnmeester. J. B. TIMMERMANS. P. VERWIEL. A. II. VERLEGH. E. J. SANDELING. W. C. N. HARDUIN. C. VAN DER HEIJDEN. Mce. HARTOG Sr. le Secretaris. J. B. H. VAN WELL2e Secretaris. De Commissie zag hare edele bedoeling met den besten uitslag bekroondzij bracht ongeveer vijftien-lionderd gulden bijeen", bh— halve verschillende giften in natura zij zocht en bezocht bij voorkeur die armen, die te eergevoelig waren om van de algemeene liefdadigheids-instellingen te genieten en be hoedde in dien winter menig huisgezin voor totaal gebrek zoo niet van een gewissen hongerdood. In eere" zij de nagedachtenis van zeven" leden dier Commissie, die reeds het loon genieten voor hunne liefdadigheid; zijt er trotsch op, gij nazaten dier menschenvrienden, die zich voor hunne ongelukkige natuurge- nooteu in de bres stelden en ziet met innige zelfvoldoening hunne namen nog prijken onder bovenstaande circulaire. Ubrave grijsaardsteeds een vriend der armen de eenigedie nog in onze gemeente aanwezig is, om ouzen dank te ontvangen ontvang die duizendvoudig uit naam der armen en zij zeker dat wanneer uw uur ook eenmaal zal slaandie ongelukkigen u, znllen dragen tot voor den troon van den Allerhoogste, om daar uw voorsprekers te zijn. Was het jaar 1853 een ongelukkig jaar, niet minder het jaar 1879. Nog slechts een paar etmalen zijn wijden winter ingetreden en reeds hebben wij vijf weken van bittere koude achter ons; nog moeten wij den winter in en veel, zeer veel honger en gebrek is er reeds geleden. Geen enkele volzin van den brief van 1853 of hij is geheel van toepassing op het tegen woordige. De schoenmakerij en looierijde spil waarop de welvaart onzer gemeente draait zij kwijnen tengevolge daarvanzoowel als om de ontijdig ingevallen vorstzijn hou- derde werklieden zonder werklevensmidde len brandstoffen huurwoningen zijn slecht en dnurbitter duur. De Conferentie van den H. Vincentius stelt prijzenswaardige pogingen in het werk doch haar schieten de middelen te kort öm ook maar in het tiende gedeelte der behoef ten te voorzien. Het Algemeen Armbestuur kan 'of mag onbegrijpelijker wijze niet meer uitdeelen alsof de armoede met cijfers te berekenen ware. Particulieren wedijveren om het lot der armen te verzachtendoch zij kennen ze niet, weten niet waar de grootste armoede schuilt. De Liedertafel geeft een concert ten voor- deele .der armendoch heeft de opbrengst voor het grootste gedeelte gelaten in handen der geters Vcnpe zich in onze gemeente, in navol ging van menige anderezoo binnen als buiten ons Rijkeene commissie die zich een paar maanden speciaal met armenver zorging-belast laat godsdienstige gezindheid, geschillen en politieke verwikkelingen rusten en vereènigt u om door eendrachtigheid een werk t? verrichten, zeker het schoonste dat een mehsch is gegeven. Slaat de handen in elkander en tracht geld té verzamelen veel, zeer veelom in dit barre jaargetijdein die donkere toe komst den arme te helpen; gaat twee en twee 's avonds huis voor huissteeg voor steegdeur voor deur en gij zult gebrek en armoede aantreffen daar waar gij het niet verwacht! et; gaat ze opzoeken en troosten en hulp brengen die ongelukkige huisvaders, die, ofwel geen werk hebben, of van/sraor- gens vroeg tot's avonds laat zitten te wroeten, en ondanks dat vrouw en kroost zien weg kwijnen, bij gebrek aan het noodige voedsel faat die arme moeders zalf leggen op het verscheurde moederhartdat zoo menigmaal wordt opengeretenals hare kinderen om- brood vragen en zij het hun niet kan geven. Laat uw oog vallen op, hnnne slaapsteden en overtuigt u hoe ze daar op een handvol stroo, onder wat vodden hunne verkleumde leden trachten te verbergen; gaat en bezoekt ze zelf en gij zult dan eerst begrijpen wat het isbij de nijpendste koudezonder het noodige voedselzonder dekking te zijn en uwe kinderen die gij zoo lief hebt het noodige niet te kunnen geven. Ziet ze die armenDonderdag en Zon dag met hunne 3 of 4 portiën soep huis waarts keeren met den glans van zelfvol doening op het gezicht, alsof zij ter bruiloft gingen zij denken er dan niet aan dat er die week nog zoovéél maaltijden moeten volgen toch nietvoor het oogenblik krijgen zij den buik eens vol vau goed voedselen dat is hun sinds lang eene ongekende weelde. De armoede is grootis menigvuldig en nog moeteu wij den winter te gemoetde vooruitzichten zijn donker en wie weet wat ons nog wacht. En mochten wij het genoegen smaken fn onze gemeente bovenbedoelde Commissie te zien tot stand komen, dat dan ook de ge goede burgerij niet achter blijve om haar te steunen. Gij vooralrijken wier eenige zorg, wier eenige kommerwier eenige last geldover- vloed isgeeft gij vooral veelzeer veel en zonder ophoudenstrooit ze uit onder de armendie rijksdaaldersdie daar sinds jaar en dag in uwe kast liggen te verschim melen deelt ze uit onder de armen en uw hart zal verlicht, worden en uwe zorgen zul len verdwijnen. Past op datals gij er in uw stervensuur nog naar grijpt om ze mede te nemen in het kille graf, dat ze u dan niet even als op het oogenblik het ijzer het vel van het lichaam rukkeneen spottende grijnslach der armendie gij thans uwen overvloed onthoudt, zou dan slechts uw deel zijn. Maakt er u niet mede af dat gij reeds zooveel aan de Conferentie en zooveel aan de Liedertafel en nogmaals zooveel aan de sóe'p hebt gegeven de nood is groot en dringend, de hulp moet naar evenredigheid zijnde aalmoes verarmt niet; zij schenkt u de grootste voldoening des levenszij brengt u zegen en geluk aan in deze wereld en een maal bij uw verscheiden zullen lï de God- delijke beloften tegeuklinken Komt gezegenden mijns Vaders, want Ik luid honger en gij hebt Mij gespijzigd. Waalwijk, 22 December 1879. (Ingezonden.) In de nabijheid van Bergfn, in het "koléndis- strict, bekend onder den naam van le Borinage, hebben ssdert eenige dagen de mijnwerkers voor een groot deel den arbeid gestaakt. De Gazette de Mnns schat het aantal mijnenwaarin niet gewerkt wordtop 22 en het aantal grèvisten op 10,000 terwijl het Organe de Mons nog hooger cijfers opgeeft 2 5 mijnen en 15,000 grèvisten. Het doel der werkstaking schijnt geen ander dan tot verhooging der loonen te dwingen, nu zoowel door de strenge koude als door de eerste teekenen van hernieuwd leven in de ijzer-industrie, de vraag naar kolen groot is en de prijzen stijgende zijn. Reeds Vrijdag is in de verschillende dorpen van de Borjnage een detachement gendarmerie gestationeerddoch de rust is nog geen oogenblik gestoord en de werkstakers gedragen zich buitengewoon kalm en bedaard. Zij schijnen van meening te zijp dat de tijdsomstandigheden hun zoo gunstig zijn dat hunne wenschen spoedig vervuld moeteu worden. Het is echter geenszins zeker, dat zij zich daarin niet bedriegen en dan zouden de mijnwerkers zelveu bij de heerschende koude de grootste slachtoffers hunner werkstaking zijn. - D.i vereeniging tot bescherming van die ren te Brussel doet er dagelijks op de openbare wandelplaatsen met name in het Park zaad strooien voor de vogels. De Eransoüe Kamers "zijn Zaterdag op reces uiteengegaan nadat ze elkSenaat zoowel als Kamernog een zeer belangrijke zitting had gehouden. In de fyamer was allereerst aan de orde eeu voorstel om 500.000 francs beschikbaar te stel len tot ondersteuning der postboden die meer dan vele anderen van het tegenwoordige koude weder to lijden hebben. Dit voorstel werd zon der discussie aangenomen. Daarop verlangde de Afgevaardigde Vcbard van den Minister van Oorlog ophelderingj waarom officieren van het territoriale leger, die een royalistisch banket had den bijgewoond niet even goed waren gestraft als b. v. de Maires. Vrij -hoog antwoordde de Minister hierop, dat hij de zaak in handen van een raad van onderzoek had gesteld dat deze eene terugroeping had ontraden en dat hij deze beslissing eerbiedigde. Meer had, hij er niet bij te voegen zeide hij en verliet meteen de zaal. Met 255 tegen 167 stemmen (allen Van Repu blikeinen) ging men over tot de eenvoudige orde van den dag. Hierna besloot de Kamer niét over té gaan tot de diseuisie.over de artikelen vart het voor stel tot afschaffing der militaire aalmoezeniers ra. a. w. het te verwerpen —'waarna Minister Lepere namens President Grcvv de zittin<* sloot. Ook 'de Senaat begon zijn zitting met een daad van mildheid en stelde 50,000 francs voor deelt g saldo van het bnffetter beschikking der Parijsche. armen. Hierna beklaagde zich de Senator Paris op de meest heftige wijze over de jongste en inderdaad zeer, vreemde besluiten van den Parijschen Gemeenteraadstrekkende o. a. tot geheele intrekking der stedelijke be grooting van Eeredienst. Die besluiten waren genomen ondanks het uitdrukkelijk protest van den prefect der Seine, maar toch meende Paris voornamelijk op dezen zijne aanvallen te moeten richten. In antwoord verklaarde Lepere, dat hij de wet zoü doen eerbiedigen, ook door den Parijschen gemeenteraad en dat deze verkeerd

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 1