Spanje. Turkije. Rusland. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. Huidenberichten. deed met telkens zijne bevoegdheid te buiten te gebracht en weldra zal Philippart weder invloed gaan, Het besluit zou dan ook vernietigd wor- 1 den. Met 141 tegen 129 stemmen verwierp de Senaat een voorstel van Baibieom te blijven aandringen op veranderingen in d^ begrooting. Het extra-crediet voor de bisschpppen en aarts bisschoppen wordt dus niet bewilligd. Terstond na afloop der zitting heeft het'Minis terie en corps zijn ontslag aan den President aangeboden en is door dezen de Heer Freycinet belast met de vorming van een nieuw Kabinet. Een telegram uit Parijs van Maandag meldt, dat Ereycinet voor de opdracht tot samenstelling van een nieuw Kabinet bedankt heeft. De heer Grévy heeft den heer Waddington verzocht, het presidentschap bij het nieuwe Kabinet te behou den. Waddingion echter heeft tijd tot bedenking gevraagd en den President aangeraden de sa menstelling van een Kabinet op te dragen aan den heer Say. Het groote feest in het Hippodrome, waar voor men sedert een maand in de weer geweest is heeft Donderdag in de voortreffelijkste orde plaats gehad. Het bestond uit twee van elkaar afgescheiden gedeelten.- vóór twaalf ure concert en optocht der Spaansche stierenvechters in na tionaal costuum. Na twaalf ure algemeene ker mis en verkoop van al de snuisterijen in de verschillende Spaansche huizen die ir. het Hip podrome waren opgeslagen.. Gedurende het eerste gedeelte mocht het publiek niet komeu in het renperkdat voor den optocht en de Spaansche dansen werd vrijgehouden. Tamelijk moeilijk was het echter voor velen hun plaats te bereiken, zoodat het renperkondanks het verbod der commissie werd ingenomen door een duizendtal personendie zich van roode en gele rosetten hadden voorzien en daardo'or van de commissa rissen niet te onderscheiden waren. Behalve die kleine ongeregeldheid is de optocht voortreffelijk geslaagd'. Het Hippodrome met zijn groot glazen koepeldak had op het eerste oogenblik een verwonderlijken aanblik. Het was een chaos vau alle kleuren van lichteleetrisch lichtgaslicht gekleurde olieglazenpapieren ballons die alle door elkaar een vreemden gloed wierpen op de duizenden vlaggen en banieren op de Spaansche huizenop het publiek dat alle banken had ingenomen. Yele dames waren in Spaansche toiletten met een witten sluier of met een hooge kam met roode bloemen in het haar. Er hadden wat meer dames kunnen zijn; de zwarte rokken' der heeren zag men in wat al te ruime mate. Nadat koningin Isabella ten ongeveer tien ure had plaats genomen, begon een muziekstuk uitgevoerd op vijftien piano's tege lijk. Daarna defileerden de picadores te paard, en de toreros in hun vuurroode en hemelblauwe pakken waar het goud borduursel twee vingers dik op zitvoorbij de tribune der koningin. Men juichte van alle kanten, en vooral-toen daarop het corps de ballet van de groote Opera, en de eerste, danseuse, mejuffrouw Mauri eene Spaansche, die te Parijs zeer bemind is, begonnen te dansen. Daarna moesten opnieuw de vijftien piano's hare tonen laten hooren maar eeltige er van warenom plaats te maken voor den optochtter zijde gesteld zoodat haar spel wei nig succes had. Het publiek was trouweus ook te ongeduldig, om niet zijn plaatsen te-verlaten en op den beganen grond langs de kefmis te wandelen en de tenten te bezichtigen. Had men zich zoocven bij den optocht te Madrid kunnen wanen thans vond men zich terug in het echte Parijs daar van alle zijden fraai getoiletteerde actrices u bij dén arm vasthielden en u vrien delijk toelonkten om u een oftweelouis lichter te maken tegen afstand van een tamboerijn of een waaier of een kinderpop of een pak ciga- retten of de vermaarde courant Paris-Murcie. Over het algemeen werd er in de kraampjes en tenten in het begin niet veel verkocht. Was het de tamelijk hooge entreeprijs (30 frs.), of was het nieuwsgierigheid om alles eerst goed te zien die de lieden niet dadelijk in den zak deed tasten Zooveel is zekerdat de ware kooplust eerst iets later begon. Yoor het souper had men de vernuftige vin ding om de stallen waarin anders de paarden staan mes palmtakken en dennengroen te ver sieren en ze in te richten tot salons en het moet gezegd worden het was er zeer gezellig. Onge lukkig ging hier tweemaal het eleetrisch licht uit hetgeen echter niet belettedat men in het stikdonker even vroolijk de hulpbehoevende Spanjaarden gedacht. Men schat dat aan entreegelden ontvangen is de som van 200.000 frs, en dat er aan voor werpen is verkocht voor 100.000 frs. Rest nog de opbrengst van de feestcourant „Paris-Murcie" en van de te houden tombola. De onkosten worden geraamd op 200.000 fr. Uit het onderzoek naar den dood van Elise Galmichewier lijk in stukken gevonden is langs de spoorstaven niet ver van het station te Meudonmag men opmakendat zij niet het slachtoffer is eener misdaad maar dat zij een zelfmoord heeft gepleegd door zich op de spoorstaven te werpen teneinde zich doer een trein te laten overrijden of dat zij bij ongeluk uit het spoorrijtuig gevallen door den trein verpletterd werd. Zooveel is ook zekerdat een spoorwegwachter eenige uren vóórdat de ledematen van het lijk gevonden ziju het portier van een der rijtuigen open heeft zien staan terwijl de trein in gang was. Volgens de „Gaulois" is Philippart in Rumenië. Hij was daar door tusschenkomst van den Vorst van Bulgarije aan het onderhan delen met baron Hirsch over de concessie der spoorwegen en telegraaflijnen in Rumenië en Rumelic. Die zaak is r.u tot een goed einde rijker' dan ooit te Parijs versohijnen, na eerst nog even een Rumeensch Grondcrediet te hebben opgericht. Op den dag van het Parijsche Murciafeest had men te Madrid om een bewijs van dank baarheid te geven eene serenade willen brengen aan den Franschen geza-nten alles was daar voor reeds in gereedheid toen plotseling niemand minder dan de nieuwe President-Minister, Cano- vos del Castillodoor de muziek te verbieden het gèheele plan in duigen deed vallen. Hij achtte onder de tegenwoordige omstandigheden optochten mét muziek gevaarlijkals kunnende, aanleiding geven tot min of meer republikeinschc deraonstratiën. Men neemt aan Canovas diens gedrag zeer kwalijk. Het blijktdat in de slotzitting der Cortes aan het Kabinet ophelderingen zijn gevraagd wegens het barre optreden van den President- Miuister tegenover de minderheid. Niet minder bar antwoordde de minister van bii.nenlandsche zaken Romero Robledo dat er niets was mis dreven tenzij door de minderheiddie dooj^ haar wegblijven het land in onrust had gebracht. Het is niet waarschijnlijk dat de woorden van den minister de verdoolde schapen zullen terug brengen. Ook Spanje heeft thans de onafhankélijk- heid van het vorstendom Rumenië erkend. Te Madrid zijn verscheidene personen ge arresteerd wegens het aanheffen van oproerige kreten. Waa rschijnlijk hadden die geluiden be trekking op de weigering van Canovas nra het volk eene serenade te laten brengen aan den Franschen' gezant. oorloofd. Deze in de knel gebracht door een aantal personen, die met geen zeer vriendschap pelijke bedoelingen op het tooneel klommen liet onmiddellijk al het entreegeld terugbetalen en was binnen 24 uren met zijn geheels meua- gerie verdwenen. In den nacht van 12 dezer heeft het ook te Konstantinopel gesneeuwd; de omstrek, n waren brdekt met eene dikke laag sneeuw. Een St.-Petersburgsch telegram aan Daily News bevat de niet gemakkelijk te geïooven mededee- ling, dat besloten zou wezen aan de voornaamste steden van, Polen gemeentelijke instellingen te schenken en het gebruik der Poolsche taal toe te laten bij de beraadslagingen der gemeenteraden. Uit Cannes wordt gemeld, dat de Keizerin stekende pijnen gevoelde aan de rechterzijde van de borst, een gevolg van. de ontsteking der longwanden.. Sedert den 17n is de ontwikkeling der pleuritis, opgehouden. De algemeene toe stand is bij voortduring zorgwekkend. Alwederom hebben de Engelschen een ^uid- Afrikaanschen wilde bedwongen. Secoeéoeni's zeer versterkte kraal is den 28 November door hen genomen, nadat (ze aan den vijand groote verliezen hadden toegebracht. Omtrent den toestand in Afghanistaiwordt nog dezelfde would-be onbezorgde toon aange slagen. Roberts loopt geen gevaarwant? wan neer Gough hem niet kan ontzetten zal Bright het doen enz. Gough inmiddels heeft' veel kans geloopen zelf te Jagdallak te worden in gesloten en wel met slechts voor een paartlagep proviand bij zich. Gelukkig hebben de berg stammen hem niet geblokkeerd. Volgens de laatste berichten is hij uitgerukt met 1400 man en 4'kanonnen, die hij onder weg nog met 700 man en 2 kanonnen zal versterken. Tusschen Jagdallak en Kabul zou geen vijand meer te bespeuren zijn. Uit Engeland werden in de laatste dagen ruim 2000 man versterking gezonden bestaande meest uit ruiterij. Aan de weduwe van den generaal Cavag- nari is door de Regeering een extra-jaargeld verstrekt van 500 pond sterling en aan diens moeder een van 100. Calcutta, 22 December. Gough meldt dat hij een treffen heeft gehad met de Ghilzai's onder Armatullaü Khan. De Ghilzai's werden afgeslagen. Gough hoopt dat zij zich verstrooien zullen. In Berlijn had iemand een proces verloren maar wilde in hooger beroep komen en nam daartoe een zaakwaarnemer in1 den arm. Deze wilde de zaak gaarne voor hem behandelen maar vroeg daartoe een voorschotdat' hem bereidwillig verstrekt werd. De zaakwaarnemer deed echter verder nietsmaar toen zijn cliënt na verloop van eenigen tijd ongeduldig begon te worden, stelde hij hem gerust met de verze kering dat hij wel spoedig iets van de zaak zou vernemen. Kort daarna kreeg dc man dan ook een stuk voorzien van het zegel van het gerechtshot waarin hem werd ""medegedeelddat hij het proces gewonnen "had. Vol blijdschap snelde hij naar zijn raadsman, die hem geluk weuschte en zich goed liet betalen. Maar onlangs kreeg de man bericht van het gerechtshofdat zijn beroep wel ingediend maar niet verdedigd was en flus was afgewezen. Nu kwam het uitdat de zaakwaarnemer hem be drogen haden dat het eerste door hem ont vangen stuk valsch was geweest. De bedrieger werd terstond in hechtenis ge nomen en heeft reeds .bekend. Eenige dagen geledén werd te Berlijn door een menageriehouder een voorstelling gegeven waarin volgens de aankondigingook eenige Zulii-Kaffers ten tooneele zouden verschijnen. Terwijl nu die zoogenaamde „wilden" met. hunne gevechten en nationale dansen de aandacht der toeschouwers boeiden, sprong eensklaps van de zitplaatsen op den laatsten rang eene forsche vrouw over de balustrade, drong door het pu bliek op de andere rangen heen, klauterde tegen het tooneel op, greep aldaar een der stevigste Kaffers bij het haarschreeuwde: „wacht, Gns, ik zal jou leeren, hier voor wildeman te spelen!" trok hem den fraaien haardos van het hoofd en pakte hem bij den arm om hem mede te ne men zonder dat de ander blijkbaar verbluft eenige moeite deed om zich tegen zijne lieve moeder te verzetten. Uit het publiek ging eerst een daverend gelach op, maar weldra werd dit gevolgd door eene uitbarsting van ontevredenheid over de fopperij, die de directeur zich had ver- Tilburg, 24 December 1879. Volgens hier loopende geruchten is de ver- eeniging „de sociëteit Kunstmin" gevestigd in het lokaal Villa Nova, voornemens, op Zondag 11 Januari a.s. eene buitengewone uitvoering te geven, ten voordeele van de armen van Tilburg. Wij juichen dit streven toe en hopen dat deze jeugdige onderneming ook nu weder ruimschoots voldoening zal mogen smaken nu het geldt onzen noodlijdenden zooveel mogelijk onderstand te verleenen. Waalwijk, 24 December. Dc Gemeent.ebegrooting veor 1880 sluit in ontvangst en uitgaaf met f26575,46. In de zitting van de eerste Kamer zijn Maan dag" aangenomen verschillende ontwerpen waar onder overeenkomst met de Zuidooster-spoorweg maatschappij onteigening spoorweg Tilburg Nijmegen. De grootvorst van Europa's stroomen is weer in de winterboeien geslagen. Uit Rüdesheim bericht men dat de Rijn tot aan de Boven- Rhcingau geheel is dichtgevroren en dat men zonder het minste gevaar vandaar naar Bingen kan oversteken. Ook het ijs van den Donau wordt bij Reg nsburg door tal van menschen begaan. Daar het meereiideel der bij strenge vorst voorkomende spoowegongelukken door het sprin gen van de ijzeren banden om de wielen der wagens is veroorzaaktzal de vereeniging van Duitsche spoorwegdirectiëneen prijs uitloven van 10.000 mark aan dengeen die het beste middel aangeeft om de banden zoo vast te maken, dat het springen daarvan onmogelijk wordt. In 't algemeen belang is het te hopen, dat die vraag spoedig voldoende wordt opgelost. In tegenstelling met de sneeuw-en ijs-be richten die uit bijna geheel Europa tot ons komen schrijft iemand uit Oatania op Sicilië, dat hij den 11 Dcc. in de open luchttusschen bloeiende o.anjeboomen en roozen de couranten heeft zitten lezen die vol waren van de buiten gewone koudeen dat hij zelfs nog een poosje in huis heeft moeten gaan, omdat de zonneschijn hem wat al te warm werd. Men schrijdt ilit Apeldoorn Menig voorstander der jachtwet zou .wanneer hij de buitenafdelingen onzer gemeente, en be paaldelijk Uddel eu Soeren doorkruiste en aan Re boeren vroeg hoe het met het wild stond verbaasd zijn den boer in een stortvloed van woorden te hooren mededeelen dat het o zoo treurig was. De boer zou hem met tranen in de ooge» vehalenhoe somtijds zijn hoop op een goeden oogst in één nacht'verijdeld wordt, omdat een kudde herten 's nachts over zijne ak kers is getrokken eu daarop heeft geweid. Het is daarom voor de boeren gelukkigdat Z. M. in den laai sten tijd er een kleine opruiming in heeft gehouden en verscheidene dier prachtige maar lastige dieren heeft geschoten. Er zijn hier trouw, us nog wel meer liefhebbers voor dat soort v in wild en menige huismoeder in Apeldoorn zet vau tijd tot tijd haar gezin ten smakelijken reebout voor, die zij zeker voor nog vrij wat mindereu prijs gekocht heeft dan het goedkoopste rundvleesch. Zijn dus de hazen dit jaar duur, dan moeten de liefhebbers van wild zich hier maar met hertevleesch behelpen. Zaterdag ochtend werd door den koopman en winkelier J. W. Kahrelwonende aan de Voorstraat te Dordrecht, bij de politie kennis gegeven dat er in den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag te zijnent diefstal had plaats gehad van effecten en geldswaarde volgens de verkla ring van dien heer tot een bedrag van niet min der p. m, f70,000. Uit de opgaven van den heer K. zou moeten blijken dat hij dien nacht, ten ongeveer 2 ure tehuis gekomen alles uog in goede orde heeft gevonden en hieruit dus zijn af te leiden dat de diefstal tiïsschen 2 uur en Zaterdag ochtend is gepleegd. De gedane opgaven zijn bij proees-verbaal geconstateerd. Van teekenen van gepleegd geweld is niet ge bleken. Als een merkwaardig staaltje van liefde voor de Wetenschap meldt men aan het Handels blad dat de studentdie deze week te Amster dam tot arfs werd gepromoveerd met een disser tatie over het gebruik van arsenicumal de proeven-daartoe noodzakelijk op zich zelf heeft genomen. Zaterdag avond heeft eigenares van een manufactuurwinkel aan de Brabantsche Turf markt te Delft verzuimd de voordeur te sluiten. Van deze gunstige gelegenheidpheeft men gebruik gemaakt om zich eene hoeveelheid manufacturen toe te eigenen. De dader van den jl. Donderdag te Lei den gepleegden diefstal met braak is nadat hij die gemeente had verlatengisteren door de politie aldaar aangehouden. Hij is genaamd J. K., oud 23 jarenen heeft reeds een vonnis wegens diefstal ondergaan waarbij hij alle schuld bleef ontkennen evenals hij dit thans weder doei. Te de Rijp werd een afgeleefd paard uit een stal ter slachtplaats geleid; wegens de gladheid der straat viel het en brak zijn heup been. Het was toén niet bij machte op te staan maar de menschen schreven dit aan onwil toe en daarop heeft men het dier zoo lang ge slagen en gepijnigd dat 't nagenoeg dood was. Verordeningen om dierenmishandeling te voor komen zijn in die gemeente hoogstnoodzakelijk. Het Engelsche spreekwoord: „negen kleer makers maken een man", ontleent zijn oorsprong aan eene voor de kleermakers vereerende gebeur tenis: In het jaar 1742 kwam een arme kleine lierspeler in den werkwinkel van een der voor naamste kleermakers te Londen en smeekte om een aalmoes. Daar. zaten negen gezellen op de werktafel, die allen ijverig aan verschillende kleedingstukken zaten te prikkenzij werden getroffen door het oprechte en schrandere oog van den knaap cn vooral door zijne beleefde zachte manieren. De kleine deelde hun mede dat hij sedert lang een kleinhandel in Spaansch fruit wenschte te beginnen, doch dat het hem bij gemis aan eenig geld, niet mogelijk geweest was. Aanstonds besloten de gezellen onderling een klein sommetje uit te leggen en stelden hem negen shilling ter hand. Voor. dit kapitaaltje kocht de nijverige jongen Spaansch en Oostersch fruit, dat hij met goede winst in de afgelegen wijken van Londen laugs de huizen ging uit venten. Op die wijze legde hij met geringe middelen, met vlijt en eerlijkheid, den grondslag tot eene handelszaak, die in weinige jaren eene hooge vlucht nam, zoodat hij een rijk en zeer geacht koopman werd. Ten laatste ging hij paarden en een rijtuig houden en liet op de paneelen zijner koets het devies schilderen „Negen kleermakers maken een man". Omtrent het vermoeden van een moord die te Giessendam zou hebben plaats gehad wordt uit Giessendam het volgende gemeld Zaterdag ochtend kwam de justitie, vergezeld van een geneeskundigein deze gemeente uit Dordrechtom onderzoek te doen naar de oor zaak van den dood eener vrouwdie samen woonde met een neef en zonder geneeskundige behandeling was overleden. Het vermoeden dat de dood door mishandeling zou zijn veroorzaakt is door de uit- en inwendige lijkschouwing niet bevestigd kunnen worden, en de neefdie voor- loopig gearresteerd wasis weder losgelaten. Te Maastricht zijn gevankelijk binnenge bracht twee gevaarlijke sujeltendie zich in de omstreken van Gulpen op eene brutale wijze, onder allerlei voorwendsels en bedreigingen aan bedelarij hadden schuldig gemaakt. Onder de gemeente Wittem waren zij een huis binnenge drongen waar de vrouw alleen wasen lieten zich van haar geld en kleeding'geven. De treindie Zondagmiddag ten 4 ure van Venloo naar Rotterdam vertrok kreog tusschen Helmond en Nuenen een defect aan de machine zoodat hij niet verder kon en den weg versperde. Voor zoover bekend hadden er geen persoon lijke ongelukken bij plaats. AMSTERDAM. Tot steeds stijgende prijzen was er veel vraag. Per ,Amalia" werden zeilende afgedaan van merk BK 3012 stuks buffel-: en van merk S 1195 stuks Samarang dito, tot hooge -prijzen. Het artikel blijft in eene goede stemming met weinig voor raad. Inlandsche artikelen in een doen. ANTWERPEN. Dit artikel blijft steeds zeer vast en zonder den uiterst geringen voorraad zouden er groote zaken gedaan zijn. In het geheel werden verkocht 1113 drooge Buenos-Ayres 108 Montevideo 690 gez. Buenos-Ayies; 394 Gualeguay 56 Montevideo 430 Uruguay veulen. Totaal.3790 stuks. Aangekomen zijn 743 drooge en 4054 gezouten van Havre. ANTWERPEN, 20 Dec. Van no 272: 300 drooge B.-Ayres ossen 133/4 k. per „Sorelle Capuro* h fr. 124. No 274350 dito dito 13'/j k. per „Hipparchus" a fr. 140. No 282: 501 dito dito koe lO'/j k. per „Hohen- staufen fr. 136. Van no "283: 100 dito dito os 133/. k. per dito k fr. 139. No 294 147 drooge Montevideo os 129/10 k. per „Thales" a fr. 141. Van no 3255 200 gezouten Gualeguay os 25/32 k. h fr. 84. 22 December, Heden verhandeld Van no 283 75 drooge B.-Ayres os 183/, k.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 2