van Donderdag 25 December 1879. Yervolg Binnenland. Nagekomen Advertentie. A. van der Heijden. Gemeenteraad van Waalwijk. OPENBARE VERGADERING van Zaterdag 20 December 's namiddags 6 uur. Absent de heeren Van der Klokken en Van Iersel. Voorzitter de Heer Van Es oudste wet houder. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en met eene kleine door den heer RubbènS verlangde wijziging, goedgekeurd. De Voorzitter geeft mcdedeeling van een schrij ven van den heer Van der Klokken, meldende dat hij door ongesteldheid verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Aangenomen v/iór kennisgeving. Vervolgens wordt gelezen eene missive van HH. Gedeputeerde Staten houdende jnededeeling aan den Gemeenteraad dat de heer Van der Klokken benoemd is tot Burgemeester dezer Gemeente. Als voor. Aan de orde is de discus'sic over de ge* -meentebegrooting over 1880. Wordt voorgelezen het rapport der Commissie, van onderzoek. Het rapport brengt hulde aan dn accurate wijze, waarop Burgem. fcn Weth. deze begrootmg hebben opgemaaktzelfs het gewapend oog kon er geen feilen in ontdekken. Ook op de armen- hpgrooting' vallen geen aanmerkingen. Het con cludeert tot goedkeuring der begrooting zooals zij is. De Commissie doet echter een paar vragen aan Burgem. en Wethouders. Onder de uitgaven komt voor een post van f 100 'voor een archi tect dit is veel te weinig ihdien men meent hiervoor werkelijk een architect te hebben. De Commisrie onderstelt, echter dat het is om gelden disponibel te hebben om zoo'noodig een bouw kundige te raadplegen of voor korten tijd een 'opzichter te benoemen. De Voorzitter antwoordt in dien geesthet vorig jaar heeft men "2 of 3 maal overschrijvin gen voor dien post moeten doen om dit te voorkomen heeft het college die som op de be grooting gebracht. Verder vraagt de Commissie waarom burgem. en Weth. gemeend hebben de f 25.—van dó begrooting te moeten schrappen die er tot nu toe jaarlijks op vóórkwam voor den instructeur der schutterij. De Voorzitter antwoordt dat onder den tegen- woordigen commandant der schutterij geen in structeur noodig is geweestdie som werd niet gebruiktdaarom is die post thans weggelaten. De yoorzitter deelt mede dagna het onderzoek der begrooting door de CommissieBurgem. en Weth. gemeend hebben aan den Raad'te moeten voorstellen nog twee posten uit, te trekken, nl.: lo. Een van f 100 voor het aanschaften van een. of ander toestel tot het overbrengen van zieken" naar het gasthuis; 2o. Een van f 900 tot het verbeteren van het materieel der brandweer hetzij door het aan brengen van wijzigingen aan de bestaande spuiten, hetzij door het aankoopen eener nieuwe echter ónder dien verstande, dat in deze niets zal ge schieden zonder nadere goedkeuring van rten Baad. De heer J. B. Timmermans vraagt of de spuiten niet meer in voldoenden staat zijn voor eenige jaren hebben zij belangrijke veran deringen ondergaan en toen werd gezegd dat zij nu voor langen tijd goed waren spreker meent dat de fout zit niet in de spuiten zelf, maar in de behandelingal heeft men de beste spuit van de wereld en zij wordt niet gaed behandeld, kan zij nog niat aan haar doel beantwoorden. De Voorzifter antwoordt dat ds spuiten in ordentelijken staat zijn ingeval echter dat men eene der oude spuiten kon verkoopen dan was het zeker in het belang der Gemeente, er eene aim te schaffen volgens de nieuwste vinding. Wat de behandeling der spuiten betreft, hier over zijn bij Burgem. en Weth. geene kwade rapporten ingekomende brandmeesters zijn tevreden. De heer J. B. Timmermans zegtdat bij den laatsten brand de sleutels van het brandspuit huisje niet te vinden waren en daardoor de spuit veel te laat water heeft gegeven. De Voorzitter antwoordtdat ook hiervan niets bij Burgem. en Weth. bekend iser hangt een sleutel bij den wachtmeester der marechaus see in den gang en elk brandmeester heeft er een daarenboven bij brand is .er altijd iets aan te merken. De heer Van Baal verklaart zelf gezien te hebben dat men zijn best aai) het pompen w maar vergeten had de darmen aan een te schroeven. De heer J. B. Timmermans vindt ook hierin weder e'en bewijs dat de beste spuit niets waard is als zij niet goed behandeld wordt. De heer Jud. Timmermans kan zich met het voorstel van Burgenf. en Weth. vereenigen omdat er niet over die som Zal beschikt worden zonder voorafgaande goedkeuring van den Baad. De h er Rubbe.is vraagt of de brandmeesters niet gevraagd hebben om een aanjager. De Voorzitter antwoordtdat met het oog op het gevraagde door de brandmeesters, Burg. en Weth. hun voorstel gedaan hebben. Deheer Rnbbens vindt een aanjager zeer goed die kan bij alle spuiten dienen en men kan daarmede water van over den dijk halen. De Voorzitter antwoordt 'dat deze zaak met de brandmeesters besproken zal worden op de eerste vergaderingdie het Dagelijksch Bestuur met hen zal hebben vervolgens kan die zaak- ip den Baad behandeld worden. De heer Quirijns vraagt of Burgem. en Weth. van plan zijn om de f 600 die op de begroo ting zijn uitgetrokken voor het leggen van riolen, dit jaar werkelijk te gebruiken zoo niet dan zoude hij ze liever schrappen die post komt reeds zoo menig jaar nutteloos daarop voor. De Voorzitter meent dat die post daarpp-ge bracht is met het doel om het werk te laten uitvoeren. De heer Zijlmans is het met den heer Quirijns eens dat het eene gekke houding voor de Ge meente is altijd maar posten op de begrooting te zetten en ze niet te gebruikenvooral hier daar het een zoo nuttig en noodzakelijk werk betreftspreker zou er zelf nog een footer bedrag voor wenschen uitgetrokken te zien als hij maar zeker was dat het werk dan ook tot stand kwam. De Voorzitter antwoordt dat men lich^ook zonder schuld, in verzuim komt', zooals nog dit jaar met de rioleering ten Noorden toen is men teleurgesteld doordat Van den Elzen is "Wegge gaan later zijn er nog pogingen gedaan een ander deskundige te krijgen, maar zornler re sultaat. De heer Zijlmans zegt dat het gedeelte tussehen den heer Van Overbeek en Quirijns toch zeker oor langs de straat komt en om dat te maken is geen bijzuiider technicus noodig. Daar het in den zomer een stinkboel isdringt spreker aan op spoedige uitvoering. De Voorzitter antwoordt dat hij deze zaak op de eerste vergadering van Burgem. en Weth. zal bespreken. Vervolgen^ vraagt hij of de Baad .de begrooting in eens volgens de conclusie van het rapport wenscht goed te keuren*- of wel dezelve stuksgewijze te behandelen. De heer Jud. Timmermans vraagt of het niet best zou zijn dezelve volgens gewoonte stuks gewijze te behandelen. De Voorzitter zegt dat dit de gewoonte niet is nogtans de leden zijn vrij om den verge vorderden tijd van het jaar en de vele werk zaamheden die er voor den Secretaris nog over blijven, zonde hij echter wenschen dat de leden, die aanmerkingen hadden die voorstelden. De heer Jud. Timmermans houdt vol dat het de gewoonte wel is, tenminste de laatstejarén spreker wenscht naar aanleiding der begrooting eenige vragen tot het Dag. Best. te richten Burgem. en Weth. schijnen voornemens te zijn nog al eenige werkzaamheden in het vblgend jaar te verrichten voor vaart en haven hiervoor is f2000 uitgetrokken; het vorige jaar f600. De- Voorzitter antwoordt dat de plankenbe schoeiing aan de Westzijde van de haven in slechten toestand verkeertde bovenste planken zijn versleten terwijl de palen nog voldoende- zijn. Burgem. en Weth. stellen zich voor de 3 of 4 bovenste lagen planken te laten vernieu wen men .rekent dat die dan gelijk met d palen zullen versleten zijn veld :r hebben d schippers reeds lang aangedrongen op het makei eener wisselplaats halfweg de haven die hoog noodig is eindelijk moeten uitstekende puntei in de haven op plaatsen waar niet gebaggerd wprdtworden uitgegraven terwijl het medi het plan ligt van Burgem. en Weth. dt nog niet uitgemaakt onder wiens beheer de weg staat. De heèr Zijlmans zegt dat geene verbetering mogelijk is voordat de overlaat gedicht is. De heer Jud. Timmermans. Voor het trae lement van den hoofdonderwijzer is uitgetrokken f950 het vorig jaar. is die post bij Raadsbe sluit gebracht op flOOO. Spreker vraagt: is er gevolg gegeven aan dat besluit en zoo niet of dan, bij de betaling van den laatsten termijn, dia f 50 zal worden bijgevoegd. De heer Van der Heijden zegt dat die ver hooging een voorstel was der commissiegeen raadsbesluit. Spreker zou het geld der belasting schuldigen niet wegwerpen vooral omdat ver- tooging van tractement met het oog op de nieuwe onderwijswet, later wellicht tot meerdere uitga-' ven aanleiding zou kunnen geven. Daar eenige leden in* het onzekere zijn of het door den heer Timmermans bedoelde, een raads besluit is al dan nietwordt het daarop betrek king-hebbende uit de notulen van 16 Dec. 1878 voorgelezen waaruit blijkt dat de Baad besloten heeft f 50 meer op de begrooting te brengen en dat dan later door den Baad zou beslist worden of die som zou worden uitbetaald of niet. De neer Jud. Timmermans oordeeldt dat die zaak vin den loop van het jaar fyad moeten be an del worden; dk f50 zijn op de begrooting gebracht met het doel om ze te geven hij ziet geen reden waarom B.enW. geen gevolg hebben ge geven aan dit besluit; hiermede vervalt dus de meening van den heef Van der Heijden dat het slechts een voorstel van de commissie geweest zoude zijn Wat nu de zuinigheid betreft de heer Van der Heijden is er de man niet na om de zak: n om eene kleinigheid te bederven. 3e heer Van der Heijden zou ze liever uit zijn zak betalen dat uit die van anderen. De heer Jud. Timmermans z-gt dat het bedrag, over alle belastingbetalenden omgeslagen luttel is de redenen voor de verhooging zijn duidelijk aangegeven in een rapport der schoolcommissie (spreker leest het voor). De nieuwe onderwijswet mag geen invloed uitoefenen op een eenmaal genomtn besluit; daar zoo gereedelijk subsidies worden toegestaan aan hulponderwijzershad spreker verwacht dat de raad niets tegen die verhoogiug zou hebben gehad. De Voorzitter zegt dut er dit jaar nog eene raadsverdadering moet worden gehouden er is dus nog tijd om die zaak in den raad te be handelen hij weet echter niet of dit ligt in het plan van den Burgemeester. Hij stelt voor die zaak aan te houden de Burgemeester zal zich omtrent deze zaak beter kunnen verantwoorden dan spreker. De heer Jud. Timmermans zou voorstellen indien B. en W. geen uitvoering geven aan het desbetreffende raadsbesluit van het vorig laar den post van het tractemunt van den hoofdon derwijzer op de begrooting voor 1880 te ver- hoogen met f50 en dus te brengen op f1000. 'Op de hem gestelde vraag of bij die verhooging voorsteldemet dezelfde reserve als het vori jaar antwoordde de heer Jud. Timmermans, dat dit hem onverschillig was want dat hij er toch niets aan doen kon indien de raadsbesluiten niet werden uitgevoerd. De heer Van der Heijden zegt dat die post wel op de begrooting is gebrachtmaar dat de uitbetaling niet kan geschieden zonder nader besluit. De heer J. B. Timmermans vindt er dus niets verwonderlijks indat die uitbetaling niet geschied is. De heer Van der Heijden zegt dat deze zaak niet op het convocatie biljet voorkomtzij moet ui ïiei «Jiaii iigi vau ojuigoui. v»*a ,f j Westzijde en de rest van de Oostzijde te be- j dus in eene volgende vergadering behandeld straten* worden. Spreker stelt voor de begrooting verder De heer Jud. Timmermans. Er is uitgetrok- te behandelen. ken voor-verbetering van wegen f400; hier- De Voorzitter zegt dat het een punt ui der omtrent vraag ik geene inlichtingmaar wel begreoting. Hij verzoekt den heer Jud Tim dat er voortdurend werk gemaakt worde van merman, nogmaals de zaak aan te honden tot den .grintweg; die laat dikwijls te wenschen eene volgende vergaderinghij kan echter met over; men moet hem behoorlijk begrint houden, '.eggen wat hieromtrent het plan is van den De Voorzitter meent dat er dit jaar veel aan Burgemeester den grintweg verbeterd is door het storten van De heer Van der Heijden verlaat de Ver- crpYiakte keien od de slechtste gedeeltenook g&dering. heeft het Dag. Best. niet ééns maar herhaalde Dc heer Jud. Timmermaus herhaalt zijn voor malen boodschappen gezonden, om den weg I stel om het tractementvan den hoofdonderwij- goed in orde te doen houden. j '-er op de begr. voor 1880 met t 50 te ver De heer Jud. -Timmermans beveelt ook den j hoogen. grintweg in de Groensteeg in de zorg van Burg. I De heer Rnbbens is het volstrekt eens met en Weth. De heer Quirijns kan er zich wel mede ver eenigen onder dezelfde reserve als het vorig jaar. De heer J.'B. Timmermans heeft er mede niets tegen de groole grief is maar dat het raadsbesluit niet door B. en W. is uitgevoerd. De Voorzitter kan er zich ook mede vereeni- gendaar de meeste hoofdonderwijzers verhoo ging krijgen op ieder is wel iets aan te mer ken. De heer JB. Timmermans vraagtof daar het tractement nu f 1000 zou worden, dat cijfer 1000 juistgeen invloed zou_hebben onder de nieuwe wet. De heer Jud. Timmermans antwoordt dat de nieuwe wet, evenals die van 1857, bepaalt.dat de raad het honorarium van den hoofdonder wijzer vaststelt; alleen op het pensioen kan het eeniger, invloed uitoefenen. Hierna werd het amendement Timmermans met algemeene stemmen aangenomen. De heer Jnd. Timmermans. Op de begrooting is uitgetrokken een post van f 50 voor prijsuit- deeljng in de openbare school; die post komt er jaarlijks op voor niettegenstaande er geen prijsuitdeeling gehouden wordt; spreker verzoekt dat zij dit jaar gehouden worde. De voorzitter zal hierover in de eerste verga- van het Dag. Best. spreken. De heer Van Heijst deelt mede dat de Bur gem. bij het laatste schoolbezoek aan de onder wijzers beloofd heeftdat er dit jaar" prijzen zouden worden uitgedeeld. Niemand meer het woord verlangenden om over de begrooting te spreken, bedankt de voor zitter de commissie van onderzoek voor de ac curate en prompte wijze waarop zij zich van hare taak gekweten heeft. Nadat nog de Suppl. Kohieren van den hoofd, omsl. en van de belasting op de honden waren goedgekeurd, sluit de voorz. der vergadering. Gisteren morgen heeft op de lijn Boxtel-Eind hoven eene geweldige /botsing plaats gehad tus sehen een goederentrein en een trein ledige wagens. De hoofdconducteur en de pakmeester van laats- - genoemden trein werden terstond gedoodnog met hun schrijfgereedschap in de hand en zooda nig tussehen de verpletterde bagagewagens ge klemd dat men hunne lijken uit de planken moest loszagen. De beide machinisten zijn gewond; een hunner verkeert in bedenkelijken toestand. De overige conducteurs kwamen geheel vrij of met slechts lichte kwetsuren.. De weg is erg be schadigd en men zal door een hulplijn in de com municatie moeten voorzien. Ruim 30 wagens zijn vernield. De verongelukte hoofdconducteur laat eene weduwe met 7 kinderen na. DRUNEN, 24 Dec. Ook hier heeft zich weder eene commissie gevormd om voorstellingen ten bate der armen te geven. Men stelt zich voor dit inden volgendemaand te doen. Reeds is voor een aanzienlijk bedrag ingeschreven en de deelneming zoo groot dat men even als den vorigen winter de opvoering voor een gedeelte van het publiek zal herhalen. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 28 December. Door de Liedertafel „Oe fening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen met medewerking van de rederijkers „Uitspanning door Oefening, in de zaal van Musis Sacrum aanvang ten 6 uur. KAATSHEUVEL. Maandag 29 December door het Muziekgezelschap Euphonia, in de zaal van den heer Chr. Mombers, aanvang teil 6 ure. Woensdag 31 December door het gezelschap Tandem fit surculus arbor", met medewerking •an de harmonie Euphonia, in de zaal van den heer Chr. Mombers, aanvang ten 6 ure. CAPELLE. Maandag 29 December. Door de Rederijkerska mer „Vriendentrouw" met medewerking van het Strijkorkest der Huzaren uit 's Bosch. Aanvang 6'/s uur. De Voorjitter. Deze is nog in beheer bij den Buitenpolder; het Dag. Best. correspondeert op het oogenblik met. den Buitenpolder over dien weg. De heer Van Heijst zegt dat bij den Buiten polder een schrijven van het Gemeentebestuur was ingekomen om over te gaan lot verbetering van dien grintwegals nu achter het water komt helpt verbetering niets. De Buitenpolder vond dus raadzaam met die verbetering tot later te wachten. Oók heeft het Gemeentebestuur de laatste twee jaren meer zelfstandig gehandeld. Uit inlichtingen door den secretaris verstrekt blijkt dat de weg is voor gezamenlijke kosten van Gemeente en Buitenpolderhet is echter den voorsteller; f1000 is in het geheel niet te veel De heer Zijlmans is het er ook mede eens er. wel op zeer goede gronden aan de hulponderw. geeft men subsidies en aan den hoofdonderw. die meer dan 25 jaar in de gemeente is en op wien geen aanmerkingen vallenweigert men een kleine verhooging die verhooging is door den raad aangenomen de toezegging is gedaan dat de uitbetaling later bepaald zou worden; er is dus geen reden waarom dit niet zou geschie den. De heer Van Heijst heeft persoonlijk niets tegen de verhooging; als lid der schoolcommis sie heeft hij die vroeger zelf aanbevolen; hij kan zich dus met het amendement vereenigen. WOLBERICHTEN- ANTWERPEN, 20 December. De tegenwoordige prijs voor la Plata, oude scheeringvoor moeder wol 5 a 10 en voor lamswol 10 a 15 centimes hooger dan de slotkoersen der Octoberveiling. Wol van de nieuwe scheering wordt betaald als olgt: Beunos Ayres merinos Metis prima Dito secknda Lincoln Buiken en stukken Montevideo merines rletes prima Alles per kilo. fr. 1.75 a 2.16. 1.67s èi 2.10. 1.70 5 2.05. 2.10 a 2.25. 1.10 a 122s. 9.27s 5 2.47s. -2.22s 5 8.35. Het LIEFDADIGHEIDS-CONCERT zal aanstaande» Zondag plaats hebbenmet medewerking der Rederijkerskamer „UITSPAN NING DOOR OEFENING." HH. welke niet in--de gelegenheid warenop de gecirculeerd hebbende lijsten in te teekenen, kunnen zich hiertoe tot Vrijdag-avond n°g vervoegen bij den Heer Rntreé 's avonds aan de Zaal 75 Cent.

Echo van het Zuiden | 1879 | | pagina 3