Nummer 6. Zondag 18 Januari 1880. 3e. Jaargang. Grootmoedigheid en Zegepraal. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEU IL L E T O N. BUITENLAND. Bek Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANÏOON TIELEN te Waalwijk. eigie. V De Echo van het Zuiden, Ni Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. a.- zantten icï In een kolenmijn bij Bergen heeft j.l. Zaterdag een ontploffing plaats gehad, waarbij 14 mijn werkers gekwetst werden. Aan het station Haeltert in Oost Vlaande ren zijn Zaterdag twee spoortreinen tegen elkan der aangereden. Bij dit ongeluk brak een dei- passagiers een been en werden vijf andere aan het lioofd gekwetst. Gisteren werd de nieuwe zitting der beide Fransche Kamers zonder veel bijzondere plech tigheid geopend. Gelijk men weet, presideert bij dergelijke gelegenheid liet oudste lid in jaren, en zoo "zat in den Senaat op den Voorzitterszetel de llepubliekeiti Gaultliier de Rurailly. Slechts kort en onbeteekenee.cl was zijn openings toespraak waarna een voorloopig bureau werd gekezen, de afdeelingen werden get«kken_ en besloten werd de verkiezing van het difinitieve bureau uit te stellen tot Donderdag. In de Kamer presideerde de oude Desseaux, In eene korte toespraak maakte hij o. a. de opmerking, dat het Keizerrijk door een daad van geweld was gegrondvest en tengevolge eener invasie was tegronde gegaan waarop de aanwe zige Bonapartisten door heftige interrupties hunne ontevredenheid te kennen gaven. Nadat de afdeelingen waren getrokken, ging de Kamer terstond over tot de verkiezing van zijn difinitief bureau. Aan de verkiezing van den President namen deel 308 Afgevaardigden. Nietig verklaard werden 40 stembriefjesen Gambetta werd herkozen met 259 stemmen, 55 minder dus dan bij de vorige gelegenheid, toen hij er 314 op zich vereenigdc. 'tZijn waar schijnlijk meest radicalendie hem hun stem hebben onthouden. Tot vice-Presidenten werden herkozen de H.H. Brisson, Bethmont en Senard. De eenige vice- President der andere partij de Heer Durforl de Civrac werd niet herkozen en verwierf slechts VII. „Maar welke dwaasheid zou dat zijn, kind zeide Ruth. „Het kan immers geen kwaad als wij het eerst lezen Kom lees het maar. Ik ben zoo verlangend naar den inhoud." „Och breng mij niet in verzoeking", zeide Judith. „Ik ben even nieuwsgierig als gij, maar ik wil doen wat recht en eerlijk is en bovendien, het kan toch niets aan den inhoud veranderen, of wij dien kennen of niet „Welk een halsstarrig kind zeide Ruth, „men zoude bijna zeggen dat ik een misdaad van haar verlangde. Ik zal zeer boos zijn, zoo gij mij den inhoud van het testament niet mede deelt. En moest ik dat zoovele jaren in die stomme oude doos hebben zonder hetzelve te weten! Wel een heilige zou men er mede in verzoeking kunnen brengen." „Goede min wees niet boos op mijbid ik u", sprak Judith. „Ik houd mij overtuigd, dat zoo gij er kalm over nadenktgij mijne handel wijze zult goedkeuren. Gij begrijpt toch wel dat wij niets te maken hebben met het testa ment in ons bezitmaar nu wij het bij toeval ontdekt hebben zou het dan wel eerlijk zijn denkt geons met zijnen inhoud bekend te maken Laat mij het bij een der zaakverzorgers brengen zooals ik zeide zonder beschaamd de oogen voor hem te moeten nederslaan als hij mij eenige vragen over den inhoud doen mocht. Ik weet wie het in dien tijd waren want mijne moeder kende hen ook. En zoo ik hen niet kan vinden zal ik het bij den zaakverzorger van lord Mortcamby brengen en gij weet het immers wie die is 125 stemmen. Donderdag zal het bureau verder geconstitueerd worden Het voorlezen der verklaring of van het pro gramma is gelijk men ziet, tot nader verschoven, tot Donderdag of Vrijdag,wél een bewijs, dat men het nog niet geheel met elkander eens is. Intusschen meldt men dat GrÓAy, Gambetta en het geheele Kabinet homogeen zijn op dit punt, dat ze eene conversie der Staatsschuld niet wen- schelijk achten. De voorgeslagen wijzingen in het personeel der rechterlijke macht zijn door Grévy ondertee kend. Het mouvement is tamelijk uitgebreid. De verkiezing van Gambeita met 55 stemmen minder dan de vorige keer wordt beschouwd als een nederlaag en een bewijs van de vernfin- dering zijner populariteit: Onderscheiden bladen noemen het gebeurde een straf voor zijne wei gering om als Minister-President op te treden ofschoon hij de erkende leider der parlementaire meerderheid is. Het laatste nieuws betreffende de St. Got- hardtunnel deelt mede dat de dikte van die zachte laag waarvan vroeger sprake wasen die aanleiding heeft gegeven tot zooveal onge rustheid slechts tien meter bedroeg eu dat nu de boormachines weer in een stevige en vaste rotsmassa werken. In het huis van een bakker te Parijs is de vloer van een zolder ingestortwaar hij dien dag eeri aanzienlijke hoeveelheid meel had ge borgen. Den dame die zich in de kamer onder den zolder bevond werd geheel onder de meel zakken bedolven en gedood. Had het ongeluk een paar minuten vroeger plaats gevonden, dan zouden ook de twee kinderen der damedie haar even te voren verlaten hadden, omgekomen zijn. - In de speelzalen te Monaco moet het dezen wintei schandelijk toegaan. Het is alsof al de dieven en zakkenrollers d 'r wereld daar bijeen gekomen zijn. Men heeft er een dame haar juweelen speld ontstolen een heer van leeftijd een portefeuille met 25.000 fr. ontroofd en er gaat haast geen avond' voorbij zonder dat door dergelijke diefstallen opschudding wordt veroor zaakt. „Nu dan zooals ge wilt", zeide Ruth teleur gesteld en ziende dat haar geen andere keuze overbleefdan toe te geven. „Maar gij moet volstrekt weder bij mij komen en alles zeggen wat de rechtsgeleerde u gezegd heeft." „Dat zal ik gaarne doen", hernam Judith „en mag ik u intusschen raden tot niemand wie het ook zijeen enkel woord te reppen van het bestaan van dit testament." „O, dat is zeer natuurlijk", zeide Rutli. „Ik zal er niets van zeggen voor ik u weder ge sproken heb. Zorg evenwel het niet te verliezen, want men kan niet weten van welk een gewicht het voor u en voor mij is." Judith "glimlachte over deze noodelooze waar schuwing en het testament zorgvuldig oprollende in den verkleurden papieren omslagwaaruit zij het genomen had stak zij het in haar zak en begon toen weder in de doos te zoeken naar een stuk 'papierdat van minder gewicht was dan de laatste wil van den graaf. „Ik kan mij niet begrijpen hoe ik in het bezit van dat papier gekomen ben", zeide Ruth, na eenige oogenblikken. „Men ziet toch immers eerst naar den inhoud van hetgeen men mij geeft om te verscheuren." //Werktet gij nooit aan uwe kussens in de kamer van den gfaafgedurende zijne ziekte", vraagde Judith. „Ja", antwoordde Ruth. „Maar hij is slechts twee maanden ziek geweest voor hij stierf." „Maar het is misschien juist niet op den dag, waarop hij het testament maakte dat het in uw bezit gekomen is", zeide Judith. „Neendat is waar", hernam Ruth. „Nu begrijp ik het. Zijn lessenaar is misschien open geweest en het testament zal bij toeval in mijne mand met scheurpapier gevallen zijn. Lieve he mel wat is die blindheid toch eene treurige zaak „Zij zal eene gelukkige zaak zijnzoo dit De Parijzenaars werden Dinsdag avond aan 1 Januari 1875 herinnerd. Tnsschen 9 en 10 ure had het zoo geijzelddat de straten bijna onbegaanbaar waren. Omnibussen rij tuigen en tramwagens staakten hun rid. De Parijzenaars die overal een pretje van maken, vormden slingers, door elkander de hand te geven, om zich voort Ie trekken wat niet belette dat soms geheele familiën op de trot toirs lagen te spartelen. Gelukkig land waai de note comique nooit ontbreekt Te Parijs is in het quartier de la Sorbon- ne een damesvereeniging gevestigd, Oeuvre des loyers genaamddie zich ten doel stelt de werklieden behulpzaam te zijn in het betalen van hun huurwat in de meeste hunner huis houdens een groot bezwaar isomda} er ver zuimd wodrt dagelijks een kleine som tot dat doel weg te leggen. De dames gaan op de volgende wijze tewerk. Dagelijks is in de morgenuren een van haar in het lokaal der vereeniging tegenwoordig om de kleine sommen in ontvangst te nemen die de vrouwen uit da buurt daar inbrengen voor de huur. Om dit sparen aan te mqedigen vermeer dert ile vereeniging elke ingebrachte som met 20 pCt. Wordt er dus b. v. f 2.50 ingebracht, dan boekt men die als f3. De vereeniging bereikt haar doel volkomen de werklieden hebben op deze wijze altijd hun geld voor de huur gereeden leeren tevens sparen. Daarenboven ontstaat er langzamerhand zekere vertrouwelijkheid tusschen de arbeiders vrouwen en de dames die haar in vele andere gevallen hulp en raad verschaffen. Door het goede voorbeeld van deze vereeni ging opgewekt, verrijzen ook in andere buurten van Parijs dergelijke instellingen. Het zou wel te wenschen zijn, dat men er ook elders eens de proef mee nam. De prins van Wales heeft zich naar het kas teel van Hughenden begeven om voor een paar dagen de gast te wezen van Beaconsfield. YVelk een eer geschiedt aen Benjamin Disraeli dat testament het vermogen van de eigene familie van den graaf niet benadeelt", sprak Judith. „Hij was te goed en te rechtvaardig om iemand opzettelijk te kort te doen", antwoordde de min. „Ik geloof dat zijne dochters een gelijk aandeel ontvangen hebben en zijn zoons waren ook te vreden volgens hetgeen ik toen gehoord hebwat hen dus aangaathoup ik dat er geene verandering plaats hebbe. Maar wij kun nen er niets van zeggen zoo gij slechts „Morgenavond misschien, mijne goede zoog moeder", zeide Judith, haar schertsend in de reden vallende„of tenminste overmorgen, zoo het mogelijk is." „Zult gij inderdaad zoo spoedig terugkomen juffrouw Judith?" vroeg Ruth. „Dat zal lief van u zijp." „Zoo het mogelijk is zekerdat beloof ik u", antwoordde Judith, „vooral zoo ik u iets van belang heb mede te deelen. Maar het zou kunnen zijn dat ik die heeren zoo spoedig niet spreken kon als ik wenschte." „Dat is waar", zeide Ruth. „Hoe laat slaat het daar op de groote klok Drie ure reeds lieve he.melwat is het al laaten nog loopt gij rond alsof het nog vroeg ware. Laat dat alles maar liggen. Niemand zal er aan komen. Kom nu maar spoedig in bed en tracht een weinig te slapen of gij zijt morgen nergens toe in staatals gij te Londen komt. Ik vergeet somtijds dat de nacht en den dag voor iedereen nmt dezelfde zijn zooals voor mij ongelukkige." Om de goede vrouw genoegen te geven nam Judith de haar aangeboden rustplaats aan en weldra lagen beiden in een genisten slaap. Judith liet hare doozen onder de bewaring der oude Ruth en kon dus toen zij te Londen aankwam onbelemmerd heengaan waar haar wensch en plicht haar dreven doch zij had aan hij den Zoon zijner Koningin mag ontvangen in zijn huis In Ierland is het nog verre van rustig, 't Zijn vooral de vrouwen die zich tegen de uit zetting van wanbetalende pachters verzetten en hier en daar heeft de politie met dit zwakkere en betere geslacht formeele. gevechten moeten le veren. De politie heeft een goed middel uitge dacht om zich tegen steenworpen te beveiligen. Ze tracht namelijk zoo spoedig mogelijk een paar gevangenen te maken en iaat die dan medemar- cheeren. Het steenenwerpen houdt dan van zelfs op omdat de oproermakers vreezen hun makker te zullen treffen. Te Cork is een magazijn met levensmiddelen geplunderd. In het Graaf- scgap Sligo most de n ad zoo groot wezendat de bevolking uitsluiten^ van knollen leeft. Den 26sten Maart a. s. vertrekt de gewe zen Keizerin der Franschen Eugenie naar Na- tal om te bidden op de plaats waar haar zoon door de Zulu-Kaffers werd omgebracht. Naar uit Z.-Afrika wordt vernomenheeft de arrestatie van Pretorius grooten indruk ge maakt. Men was nu aan 't arresleeren wegens zoogenaamd heulen met Secocoeni. Als zoodanig was ingerekend de boer Abel Erasmusen er stonden er nog verscheidene op de nominatie. Volgens Daily Telegraphy wordt hier en daar door gewapende boeren het verkeer gestremd en kan elk oogenblik eene botsing verwacht wor den. In zijn speech te Pretoriawaarin Wolseley onlangs verkondigdedat de Transvaal voortaan eene Kroon-kolonie wezen zoumoet hij ook gezegd hebben dat hij het onveilig zou achten aan de boeren een deel der uitvoerende macht op te dragen. De berichten uit Engelsch-Indiê bevatten het niet zeer geruststellend berichtdat de Moh- munds zich verzamelen en dat kapitein Conolly de meest vooruitgeschoven voorposten tot voor zichtigheid heeft aangemaand. De geschiedenis te Ghazneewaar Mahomed-Jati commandeert, vertrouwt men nog niet rechtuit Herat was vernomen dat daar nog dezelfde toestand van regeeringloosheitl heerschte. eene zaak niet gedachthet was de dag voor Kerstmis en al had zij er niet aan gedacht, de ongewone drukte in de straten de uitstallingen der winkels zouden er haar wel aan moeten herinneren. Doch zij liet zich door niets aflei den en stapte welgemoed door de drukte eener vroolijke menigte heen op haren goeden genius vertrouwendedie misschien den man dien zij het eerst spreken wildelanger dan gewoonlijk op zijn kantoor zou doen vertoeven. Toen zij het huis waarnaar zij zocht, gevon den had vond zij er tot hare blijdschap nog altijd denzelfden naam op de deurplaat en zij belde met -eene ongekende vrijmoedigheid aan. De knaapdie de deur opendeverzocht haar boven te komen en bracht haar in de önmid dellijke tegenwoordigheid van mijnheer Pounce, den oudste*! deelgenoot dier firma. Mijnheer Pounce was een dier menschen wier zacht en vriendelijk gelaat immer een glimlach ter hunner beschikking hebben, en altijd in hunne zachte blanke ht'nd wrijven waar schijnlijk met het doel om elke ruwheid of vlek, die er door de aanraking met de wereld op mocht kleven af te wisschen. Hun glad gepolijst uiterlijk is echter niet altijd in overeenstemming met het inwendige. Zij kunnen ook, wanneer het hun goeddunkt, scherp en norsch zijn. Hebt gij ook den fleren haan met zijn rijk gouden gevederte majestueus zich zien voortbewegen, zijne pooten met een langzame» en zachten tred oplichtende en zich beschermend voorover buigen tot zijne troep hennen en hem daarna in toorn zien ontsteken woest rondloopende met zijn kop omhoog, zijne vederen rondom zijn dunnen hals als zoövelu boio is opstaand? Hoeveal overeenkomst heeft dit beest met sommige men- schelijke wezens Wordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1