Nummer 13. Donderdag 12 Februari 1880. 3e. Jaargang. p L) Grootmoedigheid en Zegepraal, m ID Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmakingen. Uitgever: ANTOON TIELEM te Waalw.gk. Verslag van het verhandelde in de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Waalwijk, op 5 Febr. 1880. Intmialionalo-Tcnloonslelliiifj t^mmBBDaaammK9mamaaÊHmmmBmiÊBaaBmHBaaaaaaÊa/^^aBÊÊÊÊÊaÊimmÊBÊKaÊKaaiKsmmÊKaBÊKiÊÊÊÊÊaÊBaKmmÊmmmmtÊ^ÊtmK^^i^mm^mmt^^m De Echo van het Zuiden, 1 Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertcntiën 17 regels ƒ0,60, daarboven 8 cent per regc groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. NATIONALE MILITIE Burgemeester en Wethouders der gemeente Waal wijk. Gelet hebbende op de artt. 26 en 99 der wet van 19 Augustus 1861(Staatsblad No 72) en op het besluit van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Noordbrabant, van den 8Januari 1880, A no 66e Afdeeling. Brengen ter kennis der belanghebbendendat de LOTING voor de ügting der Nationale Militie van deze jare zal plaats hebben te Waalwijk den 18 Februari aanstaande des voormiddags ten 11 urezullende de trekking voor die militie-pligti- gen welke niet opgekomenof wiens vader moeder of voogd mede niet tegenwoordig zijn door den Burgemeester of het. Lid van den Raad dat bij de loting tegenwoordig is, geschieden. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk den 6 Februari 1880 Burgemeester en Wethouders voorn. P. VAN ES. Lb. De Secretaris. F, W.; VAN LIEMPT. Tegenwoordig alle leden. De notulen van het behandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. I. De voorzitter deelt mededat het in de vorige vergadering vastgestelde adres, betreffende eene betere regeling op het overzetveer in den Baardwijkschen overlaat aan Gedep. Staten is ingezonden. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen- II. a. Het verslag van den landbouw in Ne derland over 1877. Besloten dit te doen circuleeren bij de leden. b. Eene missive der regeerings-commissie voor de dit. jaar te houden internationale tentoonstel- XIV. «Natuurlijk zal ik zoo gij mijne gezelschaps juffrouw wordtnog eene meid nemen", zeide de dame, na zich hersteld te hebben, want ik zal de oude Betty zeer missen zij was mij van zooveel dienst." z/Ik zou mij gelukkig achten de betrekking van gezelschapsjuffrouw bij u te vervullen", zeide Judith schroomvallig, „maar ik vrees dat ge te groote gedachten koestert van mijne bekwaam heden. Ik bezit geen dier talenten, die mij tot een geschikte gezelschapsjuffrouw moeten maken, en het is juist omdat ik geene begaafdheden genoeg had als gouvernantedat ik mij in de betrekking nuttig wil zoeken te maken, welke ge mij aanbiedt." wik verlang geene talenten en schitterende begaafdheden in mijn gezelschapsjuffrouw", zeide de schoone weduwemet een betooverenden glimlach. „Gij schrijft eene goede "hand, hebt eene aangename stem en kunt goed lezen, niet waar, en dat is alles wat ik verlang. Dansen komt natuurlijk bij mij niet te pas teekenen en vreemde talen eischen te veel inspannino- om mij te kunnen ontspannen. Muziek kan ik"zoo veel hooren als ik verlang want mijne nicht Tutty Rcnwickkomt wanneer ik het verlang en js zij hier dan heeft de piano ternauwernood eenige rust. Waarlijk is het mij somtijds eene verpoozing wanneer zij vertrokken is. Dus ziet ge dat we elkander juist zullen passen mag ik derhalve ons engagement als bepaald beschou wen? Aangaande de voorwaarden zullen we maar niet kibbelen." ling van nijverheids voortbrengselen te Melbour ne met verzoek de daarbij toegezonden circu laires te willen verspreiden en de inzending van voorwerpen te willen bevorderen. Is besloten aan het verzoek zooveel doenlijk gevolg te geven en den uitgever van het alhier verschijnend nieuwsblad de Echo van het Zuiden te verzoeken, den inhoud van genoemde circu laire in extenso in de courant op te nemen. III. Naar aanleiding van het in de vorige vergaderingop voorstel van den heer ~Fano genomen besluitwordt voorgesteld een adres aan den betrokken minister, tot verkrijging van verbetering in het postverkeer. In hoofdzaak wordt verzocht om de morgen- post naar Tilburg, (hans van hier vertrekkende s morgens te 10 uren te doen vertrekken ten 7 ure 's morgens. De brieven voor Frankrijk Belgie en Duirschland zouden alsdan nog den zelfden dag tijdig hunne bestemming bereiken niet alleen maar ook de baieven voor Amster dam nog voor beurstijd aldaar arriveeren dit alles wordt bij vertrek van de post om 10 uur 's morgens gemist. T.V. Wordt nader in behandeling genomen het adres der K. v. K.te Maastrichtaan Z. E. den keer minister van Waterstaat enz., van welk adres bereids in de vorige vergadering is kennis genomen, en dat bij de leden heeft gecirculeerd. De voorzitter geeft te kennen dat uit de discussion betrekkelijk dat adres gebleken is dat deze Kamer in hoofdzaak met de strekking- van genoemd adres instemt, en, hoewel de Ka mer te Maastricht geen adkaesie op haar adres vraagtkomt het hem, ook met het oog op het adres dezer Kamer, van 28 Augustus 18/9, waarbij men der hooge regeering verzocht, voor ons land een import tarief op nijverheids pro ducten vast te stellen, dat reciprociteit met an dere landen beoogt zeer wenscln lijk voorhet adres der Maastrichtsche Kamer te steunen. Dit voorstel vond algemeen bijval. Men is het met de Kamer te Maastricht geheel eens dat altans minstens diende te worden onderzocht nu het^ nog tijd isof de ongelijke strijd op industrieel gebiedontstaan door hrt hooge invoerrechtdat men elders heft niet van dat ?BH£IBHEnKRaDaaKlMMiiBHnBtEiQSijaaKMBasiBSZsaB9aBE& ii ii iw— gevolg zal zijn dat de Nederlandsche industrie voor een goed deel te gronde gaat of zich naai den vreemde verplaatst. De heer J. B. Van der Heijden wijst er op, dat dit laatsteblijkens haar onlangs aan de hooge regeerig-g ingezonden adresook door de Kamer te Tilburg gevreesd wordt die Kamer wees er, tot staving harer meening, op, -dat reeds eenige Tilburgsché fabrikanten in Duitsch- land fabrieken hadden opgerichtom met de Duitsche markt te kunnen concurreeren. Na nog eenige discussie is besloten een adres overeenkomstig het voorstel van den voorzitter te ontwerpen en in de eerstvolgende vergadering vast te stellen. Voórloopig geresumeerd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk TIMMERMANSPresident. VAN LIEMPT, Secretaris. Judith was bijna te verheugd om te spreken. Zulk eene betrekking was juist hetgeen zij ver langde. De vriendin en gezellin te zijn «-ener beminnelijke vrouw, aan wie zij al de liefdeen teederheid van haar gevoelig hart kon wijden haar nuttig en noodzakelijk te zijn was hetgeen "zij het meest begeerde in haren tegen woordTgen verlaten toestand. „Niets zou mij een grooter genoegen kunnen geven", zeide zij met vuur in antwoord op de vraag van mevrouw St. Clare. „En ik kan bij u komen zoo spoedig ge het verlang! nadat ge informatiën aangaande mij zult genomen hebben." „Informatiën zeide de dame„o, ja, dat is waar ook. Maar ik geloof dat uw open gelaat en innemende stem genoeg ten uwen o-unsto getuigen. Is het inderdaad noodig dat ik in formatiën neem? Ik heb van dergelijke zaken geen verstand. Ik heb nog maar eens eene dienstbode aangenomen." Judith kon niet nalaten te glimlachen en de openhartigheid van mevrouw St. Clare bewon derende, antwoordde zij: „Voor u zelve en om uwe vrienden genoegen te geven zou het noodio- kiinn ;n zijn en daarom wil ik u in de eerste plaats de mevrouw noemen bij win ik de laatste vier jaren heb doorgebracht. Mijnheer Fleming lid van het Parlement, zal u ook omtrent mij inlichtingen kunnen geven." „Reeds genoeg", zeide mevrouw St. Clare „Ik behoef alleen mij zeiven te raadplegen en de naam van mijnheer Fleming is mij reeds genoeg. En zoo zie ik, dat. ge viij zijt en da delijk bij mij kunt komen. Dat is zeer gelukkig, want ik kan niet lang alleen zijn een mijner vriendinnen die den kerstdag bij mij heeft doorgebrachtmoest reeds dezen morgen ver trekken. Zoudt ge morgen bij mij willen komen?" Judith beloofde het en stond op om te ver trekken. „Gij gaat immers nog niet heen zeide de Nederlandsche Regc e ri ngs-Co m m i s s i e A muter dam voor de Januari 1880. te MELBOURNE in 1880. De Nederlandsche Regeerings-Commissie voor de Internationale Tentoonstelling te Melbourne heeft de eer het volgende ter kennis te brengen van lieeren Kunstenaars, Landbouw-en Tuinbouw kundigen en allen die eenig vak van Nijverheid uitoefenen. lo. De verzending der voorweapen dient zooveel mogelijk gelijktijdig en gezamelijk te geschieden ten einde goedkoopere vracht te kunnen bedingen, 2o. De verzending kan plaats hebben met stoom- of zeilschepen. 3o. De vracht bedraagt per ton van 40 kubieke voeten (ongeveer een kubieke nieter of 1000 kilos), naar den aard der goederen in keuze der Rcc- dei'ij van Amsterdam tot Melbourne per stoom boot f55, per Zeilschip f30, hoogstens, waaronder thans ook begrepen zijn de transportkosten van de haven naar het Tentoonstellings geböuw. I)c verzending uit Nederland zal plaatshebben per zeilschip in de tweede helft der nmand Maart per stoomschip in de tweede helft der maand Mei Juiste datum van inzending, benevens adressen vlaggen enz. zullen U zoo spoedig mogelijk worden ingezonden. dame. „Zit nog- watge moet eerst met mij ontbijtenbedenk dat ge reeds een reis hebt gemaakt." Een koord dat met Icleine trekkers met de bel in verbinding stond was aan den stoel dei- zieke gehecht. Judith had dit niet bemerkt en was daarom niet weinig verwonderdtoen de- knecht binnentrad om naar het verlangen zijner meesteres te vernemen." „Breng dadelijk het ontbijt binnen en dek voor twee personen", luidde het bevel, waarna de knecht weder vertrok. „Zet nu uw hoed af en maak het u zoo gemakkelijk mogelijk", zeide mevrouw St. Clare op vriendelijkrn toon. „Er is geen trein naar Londen voor vier uur, zoodat ge nog twee uren tijd hebt en dien tijd kunnen wij gebruiken om nader met elkander kennis te maken. Ik hoop maar dat ik u even goed zal bevallen als gij mij bevalt." De dame stak haar de hand toe op eene innemende, wijze, die tot Judith's hart sprak en haar in oprechtheid deed antwoorden „daarvan ben ik zeker mevrouw. Ik voel mij nu reeds aan u gehecht. Met een licht hart, zooals zij het sedert jaren niet gekend had aanvaardde Judith hare nieuwe betrekking want den tijd die zij als gouvernante had doorgebrachtwas verre vanbenijdens waardig geweest. Door de kinderen gekweld door bare meesteres met trotschheid behandeld,' door de dienstboden bespot, gevoelde zij zich in' hare betrekking niet te huis en toch durfde zij deze niet te verlaten. Nu zou zij zijn als een geachte gastvriendin en vertrouweling eener bekoorlijke en beminnelijke vrouwmet wie zij bijna op gelijker, voet zou leven in al de weelde doelen en door de dienstboden met de meeste achting behandeld worden. Zij werd dan ook 4g. De premie van zeeassurantie bedraagt van Amsterdam naar Melbourne l'/o pCt. en de brand- assurantiepremie gedurende de Tentoonstelling ongeveer l'/o pCt. in de zes maanden. 5o. De assurantie wordt door de Commissie ge slotentenzij de inzender zelf daarvoor mocht wensclien zorg te dragen. 6o. De vracht en assurantiepremie wordt door den inzender betaald/ waaroverJietzij vóór, hetzij na de verzending der goederen door de Commissie zal^ worden beschikt. /o. De inzenders zullen zelf moeten zorg dragen voor hunne toonkastenétalages enz., daar de Commissiemet liet oog op de werkloonen te Melbourneliet onraadzaam acht die daar ter plaatse te laten maken en zich dus slechts bij uitzonderingnatuurlijk voor rekening der inzen ders met de vervaardiging van vitrines enz. te Melbourne zal belasten. 8o. De Commissie neemt voor hare rekening: a. de bezoldiging van den onder toezicht van den Consul-Generaal te Melbourne, Jonkheer D. 1Moes van Amstelaan te stellen Administrateur der Aldeeling; fr.de inrichting der Afdeeling; c. het ontpakken opstellen en na afloop der lentoo-nstelling weder inpakken der goederen; d. waak loon gedurende de Tentoonstelling en bureau-kosten. 9o. Alleen de Commissaris te Melbourne, en de daar aanwezige Administrateur, zijn bevoegd in liet gebouw der Tentoonstelling de' goederen te doen uit- en inpakken, opstellen, sclioonliouden en bewaken bij uitzondering en op verzoek kan hiervan echter worden afgeweken. Ofschoon door de Commissie alle mogelijke zorg voor de goederen zal worden gedragen, stelt zij zich echter even als op alle vorige Tentoonstel lingen, niet veiantwoordelijk voor eventueele schade die mocht worden berokkend door ont vreemding of beschadiging der goederen. JOo. Heoren Inzenders, die bijzonderheden aan gaande hunne inzending, fabrikaat of fabriek enz. in den cataloog opgenomen wensclien te zien. m den geest als voor de Tentoonstelling te Phila delphia heeft plaats gehad, gelieven die franco in te zenden. Voorts zullenbij tie inzending gevoegde korte beschrijvingen, prijsbepalingen enz., in verschillen de talende waarde der inzendingen zeer ver- hoogencn zijn daar ook de prijzen eene raaat- stat der bekrooning zullen zijn, 'in het belang der inzenders zeer gewenscht. In het Algemeene Reglement komen devolgen- woi-dD 6n V°°r' waarop de aadacht gevestigd «jgg; wp nmraamatmam werkelijk met zulk een gezag bekleed dat zij bijna op gelijken voet beschouwd werd als hare meesteres terwijl de zieke zich gelukkig achtte van de noodzakelijkheid ontslagen te zijn aan alles te denken en zich met alles te bemoeien. Juditji ontdekte weidia dat de diensten die \an haar verlangd werden inderdaad zoo gering waren, dat zij zich in liet, minst niet behoefde al te sloven zooilat zij zich aanbood ook dat gene te doen wat vroeger door Betty en thans door de huismeid verricht werd. „Ik weet waarlijk niet, mevrouw, wat ik met mijn tijd doen moet", zeide.zij op zekeren dag; „lk kan zeer goed uwe mutsen opmaken, terwijl wij te zamen praten en niets geeft mij meer ge noegen dan een fraai hoofd met haar te kappen. Ge moet mij daarin mijn zin geven. Laat mij het voor ccnigen tijd beproeven en ik geloof dat het u niet langer spijten zal dat de nieuwe meid nog niet in hare dienst kan treden." De zieke, die in deze schikking zeer veel ge noegen nam, moest eindelijk toegeven en lang zamerhand trad Judith geheel in de plaats van Betty zonder daardoor in de achting te dalen van het dienstbaar personeel.' Snel en aangenaam ging de tijd voor onze zedige heldin voort. Niets dan dc afwisselende staat van gezondheid der zieke verstoorde de kalme eentoonigheid van haar leven. Somtijds was mevrouw St. Clare in staat een rijtoertje te doenwaarop Judith haar immer vergezelde of moest ook wel een holt' uur in een badstoel gereden worden wanneer Judith langzaam naast haar wandelde. Doch hoedanig de' staat harer gezondheid ook ware hetzij haar lijden veel of gering was immer bleef zij dezelfde zachtzin nige geduldige, opgeruimde vrouw en iedereen diende haar gaarne en bevond zich gaarne in hare nabijheid. JVordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1