Nummer 16. Zondag 22 Februari 1880. 3e. Jaargang 1 Mil Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk Engeland. Spanje. Duitschland. Italië. Rusland. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels-/ 0,60/ daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Bïïm»tc«*»3¥.j5Ha2a De Belgische sigarenmakers te Grammont zijn in den laatsten tijd tamelijk onrustig. Zij wilden deu patroons de wet stellen om dat des te beter te kunnen doen weigerden zij (ze belmo ren grootendeels tot de Internationale) laatstelijk leerlingen op te leiden. De fabriekanten werden 4us te rade mannelijke en vrouwelijke werklieden uit Nederland te doen komen. Deze Hollanders hadden nu echter zeer veel te lijden van de Belgen wier rijk natuurlijk toen uit was. De Hollanders hielden zich rustig en verbitterden de Belgen door die kalmte en bedaardheid nog eigenlijk het meest. Deze beproefden nu op een andere manier botsingen uit te lokken. De Hollanders schreven aan kameraden in hun ge- boortleanddat zij het te Grammont best kunnen stellen. Verscheiden nieuwe werklieden uit Nederland werden dus aangenomen. Zij werden door hun landgenooten aan het station afgehaald. De Belgische luilakken bevonden zich daar ook en beleedigden de vreemdelingen op schandelijk»', wijze. Het baatte hun niet: de Hollanders gingen rustig huns weegs. Zij werden door de anderen vervolgd die hen met steenen wierpen. Door de kalmte van de Nederlanders kwam het echter niet tot verdere dadelijkheden.. Maar de autoriteiten achten nu den tijd gekomen om zich in de. zaak te mengen. De Antwerpsche Précurseur berichtdat drie militairenom zich te wreken over een ondergaano strafop 't punt waren het kruit magazijn in het fort te Wilryck in de lucht te doen springen. Toevallig werd de misdaad juist nog tijdig genoeg door een korporaal ontdekt. Tegenwoordig vindt men in Parijs 72 omnibus en tramlijnen. Deze zijn onder vier maatschap pijen verdeeld. Daargelaten de lijn naar Ver sailles .is de langste tramlijn die van den Louvre naar Sevresnamelijk ruim elf kilometers de duur van het traject is één uur en tien minuten. De kortste is die van 2760 meter, welke in twintig minuten afgelegd wordt. Twee politiedienaren te Parijs hebben een jeugdigen Rus in verzekerde bewaring genomen, op het oogenblik dat hij met vier andere per sonen uit een logement in de Champs Elysées kwam. De personen die den Rus vergezelden, verdedigden hem doch het gelukte den politie dienaren den Rus goed en wel naar de prefec tuur van politie te brengen. Het signalement van den Rus die beschuldigd wordt van een aanslag tegen het 'leven van den Czaar, was voor eenige dagen uit Rusland naar Parijs gezonden. Een groot aantal zijdewevers te Lyon heb ben den arbeid gestaakt; Den centrale commis sie der arbeidslieden heeft ter openbare kennis gebrachtdat er weldra eene grootc bijeenkomst zal plaats hebben die alle wevers en weefsters uitgenoodigd zullen worden bij te wonen. Daar de twee transportechepen met ge- amnestieerden uit Nieuw Caledonië, welke reeds den lOn Februarij te Brest werden verwacht nog altijd niet aangekomen zijn wordt het ver moeden uitgesproken dat een ongeluk gebeurd is. Volgens te Parijs ontvangen berichten zijn te St. Petersburg twee personen in hechtenis genomen en meent men de aanleggers van de gruweldaad te hebben ontdekt. Andere te Parijs ontvangen depêches zeggen dat men gewichtige gebeurtenissen in Rusland verwachtmen schijnt besloten nog strenger te werk te gaan dan tot dusver. In de haven van Marseille is het Italian) - sche schip Vero-, met 300 vaten alcohol en tjalk geladen verbrand. De kapitein is met zijn zoontje bijna in de vlammen omgekomen: maar hij werd nog gered en zoodoende heeft de brand geen enkel mersclienleven gekost. De andere schepen in de liavan verkeerden mede in groot gevaar maar kwamen toch zondir.schade vrij. De Justitie meldtdat in een kazemat van Port Valcrien de beschieden gevonden zijn, hou dende opgave van de kosten die de Mexikaan- sche expeditie'voor.Frankrijk gehad heeft Die bescheiden werden er geborgen kort vóór de ineenzakking van het keizerrijk. Zondag 11. is het dak der menagerie van Bidelte Galais, ingestort terwijl zij vol bezoe kers was. Gelukkig is niemand bij dit ongeval dadelijk gekwetster. werd geen der hokken 'zoo beschadigd dat de wilde dieren konden ont snappen maar een vrouw die tegen het hok van èen leeuw was aangevallen werd door het dier aan hoofd en aangezicht zwaar gehavend. De "dierentemmer Flortani is verleden week te Bordeaux bijna het slachtoffer ge worden van zijn vermetelheid. Hij gingmet een stokje gewapend in het ijzeren liok van een leeuw, om hem zijn gewone kunsten te laten verrichten, toen het dier plot seling op hem aanviel en hem in de dij beet zoodat het bloed er uit stroomde. Hij behield echter zijp tegenwoordigheid van geestwist zich van het woedende dier los te rukken en verliet het hok alsof er niets ge beurd was, onder de toejuichingen der' ver schrikte aanwezigen. De Illustration franqaise deelt treurige bijzonderheden mede over het spoorwegongeluk te Clichy-Levalloisdat, gelijk gemeld isde vorige week plaats had. De heer de Puyferat een man zeer bekend aan de Beurs en steeds te vinden in den schouwburgwas onder de lijst der gedoodtn opgegeven als een onbekende omdat ellendelingen van de verwarring en shcrik misbruik hadden gemaaktom de lijken en gekwetsten te doorzoeken en te berooven. Acht honderd franken die de heer de Pnyférnt bij zich droegzijn horloge, zijne portefeuille alles was hem ontnomen. Het ontzettend gekraak van de treinen, die tegen elkaar aanbotsten, het gekerm en gegil der ongelukkigen hadden da delijk personen uit den omtrek naar de plaats des onheils gelokt. Verschrikkelijk denkbeeld dat de eerste gedachte, door Talleyrand gewoon lijk de beste genoemd, van deze menschen was, niet om te helpen om te redden wat te redden vielmaar om te plunderen als roofgierigen zich te werpen op de ongelukkige slachtoffers. Door eenige afgevaardigden is bij de Frausche Kamer een voorstel ingediend tot ver koop van de kroonjuweelen. Het is bijna woor delijk hetzelfde als het in 1871 door Hervréde Saisy ingediende voorsteldat destijds door de Nationale vergadering in overweging genomen werd maar in het vergeetboek raakte. De tegenwoordige Kamer zal nu eerlang in dezen een beslissing nemen. De Republ. Franc, acht het zeer waarschijnlijkdat zij het voorstel aanneemtmaar 'onder eenig voorbehoud. De juweelen moeten in twee soorten worden onder scheiden die welke alleen waarde hebben als edelgesteente en die van historische waarde. De eerste moeten verkocht en in omloop gebracht wordenmaar mèt de tweede is het anders. Sommige daarvan verdienen door hun kunst waard in musea bewaard te worden; andere b. v. de Regent mogen niet van de had worden gedaan eensdeels omdat zij w_egens hun buiten- gowone waardenet voördeelig genoeg verkocht zouden kunnen wordenanderdeels omdat er voor Frankrijk merkwaardige herinneringen aan verbonden zijn. De gouverneur van Ciudad Real bericht, dat de bevelhebber der gendarmerie Trayeno drie van de boosdoeners in hechtenis genomen heeft, die den trein van Ardaluzie, waarop zich maar schalk Serrano bevond, hebben aangevallen hij is er zeker van, dat hij ook de anderen in han den zal krijgen. Deze boosdoeners vormen geen bende. Het zijn inwoners van verschillende gemeenten, die, op het vernemen dat zich 20,000 gulden op den trein bevonden, zich bij elkaar hebben aange sloten. om deze som te stelen. Zij wisten niet dat elke trein tegeuwoordig geescorteerd wordt door de burgergardc. De Indische „Pioneer" het officieel orgaan der Engelsqh-Indisclie Regeering, geeft^ een over zicht van de te Kabel gevonden Russisehe cor respoadentie. De stukken, zegt het blad, bevat ten een volledig plan tot bezetting van Noord- Indie, wederzijdsche toezegging van hulp en waarborgen voor gemaakte veroveringen. Zeer duidelijk is dit overzicht nog niet. Het bkd voegt er bij, dat met deze overeenkomst in het nauwste verband staat het feit, dat een zoo ko lossale voorraad ammunitie te Kabul door de Engelschen is gevonden. Uit de'Transvaal wordt gemeld, dat Sir Garnet VVolscley een onderhoud heeft gehad met Pretorius, er. dat; deze geweigerd heeft een hem aangeboden plaats in den Raad van Be wind aan te nemen. Parnell heeft nu toch het lidmaatechap aangenomen der commissie, ter verdeeling der giften, welke de „New-'ink. Herald voor de noodlijdende. Ieren verzameld heeft. In de „Times wordt gemeld, dat de pre sident van het Nenerleudsche comité van Peru- aansche fondsenhouders in een brief verklaard heeftdat zijn comité de meeningen van de Fransche cu Belgische comité's omtrent de te Londen op 2 en 4 dezer gehouden vergadering gen deelt. Er bestaat geen waarborg, zegt hijdat de personen, die deze vergadering, bijwoondenin derdaad houders van Peruanen warenen hij beklaagt zich dat in het nieuwe comité geen enkel vreemdeling zitting heeft. De „Times" beantwoordt deze grieven tot zekere hoogte al ziet het .blad ook niet in, hoe de verlangde waarborg verkregen had kunnen worden zonder dépot der. stukken; en dat er geen vreemdeling in het comité is, moet allereerst geweten wor den aan het verschil van meening tusschen de Engelsche en de overige houders. Ieder comité heeft tot dusver een ajideren weg -gevolgd en daar de Engelsche houders de meerderheid uit maken, tigt het voor de hand dat zij de oppo sitie. tot zwijgen brengen. Daar dit zoo is, was het dan ook 't beste, indien de vreemde hou ders trachtten 't met de Engelsche eens te worden. Ten -slotte is toch immers niet dit of dat guano-contract de qusestie, waarop het aan komt maar wel het middel om betaling te krijgen. Het Eransch contract is goed maar het Engelsch comité zegt dat het nog meer voor dc houders van Peruanen kan doen en daarom is 't, naar het oordeel van de „Times"', de plicht van alle houders van Peruanen om mede te werken, opdat het comité de belofte vervullen kunne. Ten aanzien van de wijze, waarop het uit Australië te Londen per stoomboot Strathleven aangevoerde vleesch in verschen toestand werd gehouden, kunnen wij mededeelen(lat in dat schip eene kamer was ingerichtdie 33 ton vleesch kon bevatten. Die ruimte nu was met dubbele- wanden en deuren met een dubbelen bodem of vloer en met een dubbele zolde,iug voorzien. De ruimte tusschen die dubbele be kleedsels was zoodanig met houtskool in poe- dervorm gevuld, dat de kamer in eene luchtle dige ruimte kon worden veranderd; die door de buitenlucht slechts in uiterst geringe mate kon worden bereikt. Iu verbinding met deze vleeschkamer stond een refrigerator van Coleman die door middel van een stoommachine werd in beweging ge bracht. Bij deze proef werd de noodige koude alleen mechanisch verkregen. Het rund vleesch werd den 18 November 'bij 70 graden Farenheit tc Sydney ingeladen. Op dien dag was het maximum van de temperatuur in de kamer 260, het minimum 2° F. Op 6 December b. v. was de temperatuur der zee 83°, die van de kamer in max. 26° en in min. 5° F. Op de gansche reis werkte de refrigerator ongeveer 5 uur per dag. Te Londen bleek het vleesch volmaakt gelijk aan versch vleesch, iu Engeland geslacht. In den Duitschen Rijksdag is de behandeling der begrooting en der leeningwet geopend me een redevoering van den heer Scholz die een overzicht gaf van den staat der geldmiddelen Die is beter dan vroeger. Ongeveer is 20 mil- lioen meer ontvangen, en het tekort van- het vorig jaar zal dan ook uit het overschot van dit jaar worden gedekt. In de nieuwe begrooting zijn de gewone uitgaven met elf en (1e buiten gewone met vijf vermeerderd terwijl sommige Inkomsten 14 millioen lager zqn geraamd. Hier tegenover staat, dat andere inkomsten met ruim 22 millioen zijn veameerderd, zoodat slechts 7 millioen noodig zal zijn, te vinden door eene verhooging der matriculaire bijdrage. Het Duitsch-Oostenrijksch handelsverdrag is op het punt onderteekend te worden. Door de rechtsgeleerde commissie uit den Bondsraad is een wetsontwerp tegen den woeker samengesteld. Z. M. de Keizer heeft dezer dagen weder een val gedaan. Dit is de derde maal sedert korten tijd, zoodat de vrees gewettigd is dat 's Keizers krachten hem beginnen te begeven. Het hoogste honorarium dat ooit een kunstenaar ten deel viel drie mark (t 1,80) per woord krijgt de acteur Siegristaan den koninklijken schouwburg te Berlijn voor het spelen'van „Demmler" in Lindau's nieuw stuk „Grafin Lea". Hij moet in die rol de volgende gewichtige woorden zeggen: „Mijn heer! Kom mijn dochter!" en genietvolgens contract een honorarium van 15 mark por avond. Het Gemeentebestuur van Napels heeft Maan dag een schitterend banket gegeven aan de koene bemanning van de „Vega". Alle aanzienlijke autoriteiten te Napels en alle Europeesche consuls waren tegenwoordig. In het geheel zaten 134 personen aan. Graaf Giusso was tafelpresident. De prefect bracht in een toost wanne hulde aan de bemanning. Professor Nordenskjöld be antwoordde den dronk. Na hen spraken nog vele anderen. Na afloop van het banket begaven allen zich naar den schouwburg San Carlo waar den on- versaagden reizigers een enthousiastische ontvangst wachtte. Te Avigliana in Piemont is een dynamiet- fabriek in de' lucht gesprongen gelukkig op een oogenblik dat de werklieden afwezig waren. Er zijn echter toch vijf personen bij gekwetst. Er heett weder een oproer plaats gehad in een italiaansche gevangenishl. te Lecce omdat een nieuwe gouverneur verboden had dat sommige gevangenen zooals ze gewoon waren zich extra spijzen mochten verschaffen. De rust werd echter spoedig door de beambten hersteld, r.og voor de aankomst der soldaten wier hulp men had ingeroepen. Tot zelfs in het binnenste van zijn paleis te midden van zijn wachters is de Keizer van Rusland niet veilig meer. Wat men vroeger wel eens met schertsende overdrijving verteld heeft omtrent de duizenderlei gevaren waaraan (leze weinig benijdenswaardige monarch alzoo in den loop van een dag zou blootgesteld- wezen wordt inderdaad treurige werkelijkheid. In het Winterpaleis te St. Petersburg lieeR Dinsdag tegen 7 liur den tijd van het Keizer lijk middagmaalgelijkvloers onder het vertrek van de hoofdwachteene ontploffing plaats ge had waardoor de vloer uit elkander sprong en van het regiment der Finlandsche lijfgarde, dat de wacht had8 man gedood en 45 gewond werden. De gaspijpen werden vernield. Vlak boven het vertrek der hoofdwacht nn bevindt zich de eetkamer der Keizerlijke familie. Ook in den vloer van dit vertrek werd een gat geslagen van 10 voet lang en 6 voet breed

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1