binnenland^ Hindenberiehten. Oostenrijk. Italië. Rusland. kunnen heeft het huiselijk leven zijne onbe schrijfelijke vreugden." Inderdaad dat een blinde niet zoo rampzalig behoeft te zijnals wij zienden hem wanen dit hebben er behalve professor Fawcett meer bewezen. Eindelijk is men er in geslaagd den Zui delijken boog van de Taybrug aan den oever te brengen maar het ijzerwerk is zoo beschadigd door de dynamietontploffingen dat een onderzoek daarvan niet veel licht over de zaak zal ver spreiden. Er is weder een lijk uit de rivier opgehaald, dat van een vrouw een pachtersdochter uit den omtrek van Dundee. Thans heeft men er in 't geheer38 gevonden. Het gemeentebestuur van Pesth heeft den ingenieur Wohlfahrt naar Hamburg gezonden teneinde de nieuwe ijsbreekschepmi op de Elbe te onderkoeken. Het rapport van den ingenieur luidde zeer gunstig. Hij is overtuigd, met 8 ijsbrekers op de geheele Hongaarsche Donau van Presburg naar Orsowa de belemmeringen van het ijs altijd "onmogelijk te kunnen maken. De schepen zouden 60.000 fl. kosten van aan koop en jaarlijks zou 90.000 fl. noodig zijn voor exploitatiekosten. De Regeering der stad heeft daarop den uitvinder van die ijsbrekers den heer Steinhausdadelijk verzocht over te komen. Den 16den dezer woonde tc Napels eene tal rijke menigte de eerste terechtzitting bij in zake het proces Ginori tegen Ismaïl-pacha gewezen onderkoning van Egypte. Ginori namelijk eischt de betaling van 100,0001ire voor een prachtig tafelservies dat hij aan den onderkoning gele verd hadhetwelk op de tentoonstelling van Weenen ieders bewondering wekte en waarvoor hij tot nog toe slechts 25,000 lire door be middeling van den Italiaanschen consul, ontvangen had. Bij nietbetaling eischt de firma de terug gave van het servies dat zich sedert 1876 in Egypte bevindt. Ismail Pacha verschuilt zich achter allerlei uitvluchten. Hij zegt o. a., dat hij de bestelling gedaan had in zijne hoedanig heid van Egyptischen Khedive, en dus niet meer aansprakelijk gesteld kan worden. De advocaten verdedigden hunne cliënten van beide zijden met warmte. Men ziet de uitspraak bi ntien eenigen dagen te gemoet. Opnieuw heeft Generaal Gourkonaar aan leiding der begrafenis van de soldaten die bij de ontploffing het leven lieteneen dagorder uit gevaardigd waarin hij o. a. den wensch te kennen geeftdat de roemvolle houding der gedooden de waanzinnige misdadigers moge over tuigen dat noch hunne pogingen om verstand houding met de troepen aan te knoopen noch hunne bedreigingen met den dood de troepen hun plicht knnnen doen verzaken. Gourko deed misschien beter minder luidruch tig te wezen. Want wat aan het licht komt, is niet zeer geschikt om een groot denkbeeld te geven van zijne werkzaamheid als chef der Pt- tersburgsche politie. Zoo schrijft men uit Ber lijn aan de Kölnischedat reeds in Decem ber de Duitsche Regeering naar St. Petersburg de waarschuwing zond dat een uitgebreid plan bestond tot ondermijning van sommige straten die met namen werden aangegeven in de nabij heid van het Winterpaleis. Twee maanden ge leden zond de Berlijnsche politie deze waarschu wing naar St. Petersburg maar men schijnt er zich weinig aan gestoord te hebben. Nog zonderlinger is wat Daily News mededeelt, namelijk dat den dag voor de ontploffing niet minder dan veertig geëmployeerden van het winterpaleis in hechtenis werden genomen. Deze omstandigheid geeft aan den aanslag een nog veel sterker karakter van brutaliteit. In het geheel zijn te -St. Petersdurg, naar aanleiding vau den jongsten aanslag, thans 170 personen gearresteerd. Omtrent de ware schuldigen echter nog geen spoor. Volgens het eene bericht zijn de vier meubelmakers onschuldig bevonden volgens het andere verdenkt men hen nóg altijd althans van de zaak geweten te hebben. Een hunner zou bekend hebben dat, een uur voor den aanslageen welgekleed heer bij hem was gekomen en verlof had gevraagd een kleine, zware kist voor eenige oogenblikken bij hem neer te zetten. Dergelijke min of meer fantastische verhalen worden in verschillende lezingen verspreid. Wat den Czar betreft, zijne inderdaad won derbare redding uit levens gevaar beschouwt hij als een nieuw teeken dat hij moet volharden in zijn taak en het kwaad uitroeien met wortel en tak. Op een bijgeloovig en tot zwaarmoedig heid geneigd gemoed als dat van den Keizer moet het gebeurda zeer zeker een geweldigen indruk gemaakt hebben. Man zou dan ook niet moeten trachten hem nu van toegeven of hervormingen te spreken en van eene grondwet is voorloopig even weinig sprake als van de benoeming van Schouvaloff tot eersten Minister. De Nihilisten geven echter ook den koop niet opzij hebben nublijkens een telegram van den correspondent van de N. R. Ct. eene pro clamatie verspreid waarin zij dreigen Petersburg den 3e Maart in brand te steken. De politie heeft alle ingezetenen bevolen water voor twee dagen in voorraad te hebben met het oog op eene mogelijke ontploffing. Het winterpaleis te Petersburgwaar de aanslag op den Czar werd gepleegdis een langvierkant gebouw aan den oever van de Newa. Aan de eene zijde heeft het uitzicht op de rivier, aan de andere opeen groot plein in het midden waarvan de Alexander- zuil verrijst. Toen het paleis onder de regeering van Keizer Nicolaas was afgebrandis het op last des Kei zers in zes maanden midden in de winter weer opgebouwd een werk dat -duizenden ar beiders het leven kostte. De muren zijn 3 meter dik en 't is in het gebouw gelijkmatig maar drukkend warm. Behalve de Keizerdie met zijn gezin de eerste verdieping bewoonthebben een groot aautal burgerlijke en mütaire ambtenaren hun verblijf in het paleis. De vloer van het vertrek van de hoofdwacht rustte op een stevig hardsteenen gewelfen het plafond dat het vertrek van de eetzaal der vorstelijke familie scheidde was mede van hard steen uit die bijzonderheden kan men zich eenigszins een denkbeeld vormen van de hevig heid der ontploffing. Op alle uren van den dag loopen tal van be dienden door het gebouw rond, en ieder mag er vrij uit- cn ingaan dit heeft zeker niet weinig bijgedragen om den misdadigen toeleg onopgemerkt te doen blijven. Kommandant van het paleis is zekere generaal Delsnalle een oud man wien eene gedeeltelijke verlamming belet zich snel te bewegen. Op het oogenblik dat de ontploffing plaats had ging deze juist door middel van den ascenseur van de bovenste verdieping naar beneden. Plotseling bleef de ascenseur tusschen de ruimte der derde en tweede verdieping stil staan en ten gevolge van het barsten der gaspijpen doofde al het licht uit. De ongelukkige man niet wetende wat er gebeurde riep om hnlpdoch bij de algemeene ontsteltenis sloeg niemand daarop acht, en zoo bleef hij gedurende een kwartier in het duister tusschen hemel en aarde zweven. Naar beneden gekomen begaf hij zich terstond naar den Keizerdie hem zeide Reeds sedert lang heb ik u gezegd dat hier iets gaande was. Majesteit, ik ben van top tot teen schuldig, was het antwoord van den grijzen dienaarstraf mij naar welgevallen. Daarvan is geen sprake hervatte de Keizer. Het spreekt van zelf eehter dat deze generaal zijn demissie heeft genomen. Hij is reeds vervangen door generaal Trepow. Terstond na de gebeurtenis was en bleef de Keizer bijzonder kalm. Hij gaf orders de tafel in eene andere zaal te dekken en bezocht daarop terstond de gewonde soldaten die hij allen toe sprak en dankte. Des avonds speelde hij kaart. Men verhaaltdat deze gerustheid des Keizers in de volgende omstandigheid hare oorzaak vindt. Onlangs stierf de metropolitaan van Moskou en op zijn sterfbed voorspelde hij der. Keizerdat er nog 6 of 7 aanslagen op zijn leven zouden plaats hebben maar ge%n enkele hem zou be reiken. De Keizerdie een zeer geloovig man is hecht volkomen geloof aan deze voorspelling, en dan ook slechts op dringend verlangen zijner ministers heeft hij destijds er in toegestemd zich, wanneer hij uitrijdt, door kozakken zijner lijf wacht te laten vergezellen. Yan de gewonde soldaten zijr. er gisteren eenigen overleden andeven verkeeren nog in een zeer gevaarlijken toestand. Men is hier van meeningdatzoo dezo aanslag het leven des Keizers getroffen had er zulk eene woede onder het volk gcheerscht zou hebben dat ieder man, die een fatsoenlijken jas en hoed draagtniet zeker van zijn leven zou geweest zijn cn er er gerlijke raoordtooneelen zouden hebben plaats ge had. Wel is waar, liggen in Petersburg 40,000 man soldaten maar ik geloof nietdat in deze omstandigheid de officieren zeker van hunne manschappen geweest zouden zijn. Men verzekert dat in het onlangs in een geheime drukkeiij te Wassili Ortroff in beslag genomen nihilistisch blad de Teheray Peredel een artikel voorkwam waarin tot de kleinste bijzonderheden de jongste Hoffeesten beschreven werden. Het costuum dat de Keizer droeg was naauwkenrig aangegevenalsook het uur waarop hij deze of gecne zaal was binnen getre den en de woorden die hij gesproken had. Uit dit feit blijktdat de samenzweerder» den Kei zer van zeer nabij hebben kunnen nadereu. De inbeslagneming van de manuscripten isnaar men zegtvan groot belangwant zij zullen er ten minste toe leiden om de schrijvers van de in het nihilistisch orgaan voorkomende arfikelen te ontdekken. Tilburg, 25 Eebruari 1880. In den nacht tusschen Zondag en Maandag", omstreeks 12 ure is 'er hier op twee plaatsen brand geweest nl. op de Veldhoven en op het Goirke. Die op de Veldhoven is ontstaan in de fabriek van den heer Dijckmansvermoedelijk door het broeien van afval van wolzoogenaamd molen- vet zoodat alles spoedig in lichtlaaie vlam stond en drie huizen waaronder het lakenmagazijn een prooi der vlammen werden er. alleen de muren ondanks de aangerukte brandspuiten staan bleven. Een groot gedeelte van den voor raad lakens bukskingsenz.benevens de meubelen zijn verbrand. Alles was verzekerd. Op het Goirke zijn drie huizen met het grootst gedeelte van de inboedels benevens een schaap verbrand. Ook deze panden waren verzekerd. Waalwijk, 25 Februari 1880. Naar het „Dagblad" verneemt zou de minis ter van justitie den Koning ter benoeming hebben voorgedragen twee coramissiën van welke de een belast zal worden met de herziening van het burgerlijk wetboek en de andere met het voorbereiden vnn voorstellen tot regeling van de quaestie der vicariegocderen. Het geruchtmakend proces Pincuffs-K< rdijk is Maandag voor den Hoogen Raad der Neder landen begonnen. De Waspiksche vloot heeft wederom een schip verloren. De „Nieuwe Rott. Ct." deelt dienaangaande het volgende mede Zondagmorgen ten 9 urekwam het twee mastschip „De Marie", van Waspik, beladen met steenkolen loeveerende stroomafwaarts ter hoogte van Herwijnen. Slechts eenige meter van den schoordijk had de stuurman geen macht meer over het schip. Te vergeefs wendde hij het roerte vergeefs hield men de fokken breed. Het kolossale vaartuig meer geregeerd door den geweldigen stroom daar ter plaatsedan door het roer en de voorzeilen behield koers op den met bazalt beglooidcn dijkmet het gevolg dat het schip met den voorsteven op de bazalt liep en zulk een hevigen stoot kreegdat het binnen weinige minuten zonk. Schier van alle kanten kwam men te hulp, zoodat de bemanning die slechts tijd had om eenige voorwerpen van waarde te grijpen gered werd. Het schip was tegen schade verzekerd. De dagendat hier de loting voor de nationale militie plaats heeftgaal het hier zooals men weetnogal eens ruw toeechter niet zoo ruw als te Sittard. Daar heeft nl. eene hevige vechtpartij tusschen de lotëlingen met dorschvlegels plaats gehad twee hunner in woners van het naburige dorp Beek zijn p :r rijtuig naar huis vervoerd moeten worden. Door den landbouwer A. Beek te Venlo, is van Italiaansch zaad een win terbloemkool ge trokken die de enorme zwaarte woog van ll/2 kilowaarvan de vrucht een omvang had van 1.09 meter en die daaraan de eigenschap paarde, dat de bloem bijzonder wit en dicht was. Deze kooldie eenige dagen geleden ter bezichtiging lag prijkt met bladeren die een lengte hadden van 82 cM., terwijl het geheel een waar pracht exemplaar mag genoemd worden. Overigens zijn alle bloemkolen dit jaar door hem van Itali aansch zaad getrokken veel grooter en schooner dan die van inlandsch zaad. Ook hier tc lande is blijkens de N. R. Ct. de ondervinding opgedaan dat melk een uitstekend bluschmiddel voor brandende petroleum is. Een in brand geraakt petroleuratoestel werd met een half kopje melk oogenblikkelijk ge- bluscht. Zaterdagmiddag is in Den Haag een af schuwelijke misdaad aan het licht gebracht. In het Pinksterbloemenlaantjcaan den Z-O. Buitensingelwoont een gezin bestaande u.t man vrouw en kinderen. Sedert een paar dagen hadden de buren een knaap uit 's mans eerste huwelijk en waarover dus de vrouw stiefmoeder wasgemistterwijl men van tijd tot tijd kermen meende te hebben gehoord. Van de afwezigheid der vrouw gebruik makende hebben eenige buren een onderzoek in bedoelde wonitsg ingesteld en toen in den kelder het knaapje gevonden vastgebonden aan ten ijzeren kram met de voeten in een tob water cn schreiende van honger. Het kind werd natuurlijk onmiddellijk uit zijn ongelukkigen toestand waarin het reeds 2 a 3 dagen gizct.cn hadverlostde zaak is ter kennis van de politic gebracht, die de vrouw in arrest h ;eft genomen. Zondag had er in het dorp Meerssen nabij Maastrichteer. ontzettende doodslag plaats. In een slecht befaamde uitspanning, bij zekeren P., in de 3 pistolen het gewone logies voor reizende ketellappers en bedelaars stapten drie ambulante mandenmakers uit Gladbach af, twee mannen cn een jongen. In dat verdacht loge- mentje is een twist ontstaan waarin de twee oudere Duif sellers betrokken waren. In een oogenblik lag de oudste der vreemdelingen met een verpl. tterd hoofd op den vloerhij was terstond dood. Deze vreeselijke scène had in den vooravond tusschen 4 en 6 ure plaats. Het schijnt dat de knuppel of knods waarmede de doodslag is gepleegd door den waard is binnengebracht, of hij er ook den uoodelijken slag mede heeft toegebracht is nog onzeker in ieder geval is hij door de te Meerssen gestationeerde maréchaussee Maandagavond in arrest genomen en Dinsdag nacht naar Maastricht gebracht. De landgenoot, van den vcrslagene vertrok onmiddellijk met den jongen maar werd te Weert (een gehucht onder Meerssen) achterhaaldhij lag in een soort reiswagen die veelal dienst deed voor nacht- logieshij heeft bij zijne aanhouding den veld wachter boven het oog een beet gegeven ook hij is naar Maastricht overgebracht. Nog twee arrestaties hadden er te Meerssen plaats. Na een voorloopig onderzoek door de justitie is alleen de slaapsteehouderals de vermoede lijke dader, in arrest gehouden. Te Leiden wonen een man en vrouw, die, eerst onlangs getrouwd nog geen tijd hebben kunnen vinden om met elkander vrede tesluiten. De vrouw ging dezer dagen even een boodschap doen en vond terugkomende de woning ge sloten door -het venster kijkendezag zij haar beminden echtgenoot aan den muur tusschen vloer en zolder zweven met een strop om den hal3. Met een slag sloeg zij het raam in en kroop zij ontsteld de woning binnen. Intusschen had de zwevende den ter zijde geschoven stoel met de voeten weten te bereiken trok zijn hoofd uit den strop en sloop tusschen de in menigte toegesnelde buurvrouwen door stil naar een kroeg. Alle buren moesten daarop de plaats zien, waar de man gehangen had den strop bezichtigen en dezen aanraken. Onder een vloed van tranen en met bloedende handen verhaalde ondertus- schen de vrouw, dat dit reeds de derde maal was dat hij het had „geprobeerd". De buurtjes trokken af met de opmerkingdat het een volgenden keer dan wel zou gelukken. Op een bovenkamertje in een huisje op het Ledig-Erf in den Haag is door de politie een 70jarige vrouw ontdekt, die letterlijk van honger en gebrek lag te sterven. De ongelukkige had voedseldekking noch ligging en bevond zich in zulk een deerniswaardigen toestand, dat zij naar het gasthuis moest worden vervoerd, Kapitein Boyton de vermaarde zwemmer, isnaar men bericht overleden aan de gevolgen van de kneuzingen die hem onlangs bij een zijner zwemtoereu in Amerikadoor de raderen eener stoomboot werden toegebrachthij had zooals men zich herinneren zaldaarbij drie ribben gebroken. Besoijen21 Februari. Heden had alhier het examen plaats tot toelating op de Rijks normaallessen alhier. Aan het examen werd deelgenomen door 26 aspiranten. De uitslag is nog onbekend. Bcrkel19 Februari. Gisterenavond, circa 5 urewoedde in onze gemeente een hevige brand die in betrekkelijk korten tijd eene boer derij in de asch legde. De spoedig aangebrachte hulp redde een klein gedeelte van den inboedel. Eere zij den brandspuitgasten die met moed en onversaagdheid den vuurregen bekampten welke zich alom verspreidde over de in de on middellijke nabijheid staande boerderijen en die zeer zeker een»1 prooi der vlammen zouden zijn geworden hadden de brandspuitgasten zich niet gedragen als echte pompiers. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Voorraad te EINDHOVEN. Ant. Kerssemakers-Simonis. Gez. B-Ayres 35 p. Verhagen. 30 gez. B-Ayres 33 p. Javaoverleer in het smeer. Binnenzoolleer. Contre- foorlecr. Getouwd paardenleer. Gebr. Schellekens. 80 gez. B-Ayres koeien 25/28 p. 100 panden tuigleer eerste vet 13 p. A. II. Pessers. 30 B-Ayres 33/34 p. 32 Kaap 25 p. 100 paardenhalzen in 't smeer. 50 dito getouwd. H. Glaudemans. 50 Singaporen 4 p. in 't smeer. Inlandsch overleer. 100 chitagons 47s p. in het smeer. 50 Dacca's ronden nerf 7 p. GESTEL. P. v. d. Laak. 20 Kaap 20 p. 100 Dacca's in het smeer 6/7 p. 150 dito 4 p. 80 ge touwde paardenhalzen. J. Moonen. 50 gez. B-Ayres 34 p. T. J. Luijtelaar. 50 gez. B-Ayres 30 p. 50 gr. Calcutta's 5 p. 200 overleers in het smeer 5 p. Paardenleer. M. Tonneijck. 40 helften in het smeer 11 p. 100 Calcutta's in 't smeer 47 p. M. Kuiten 100 grauwe Dacca's 4 p. 60 gr. Dacca's 7 p. 40 gr. Caap. 5 p. 60 ronde nerf 4 p. H. Moonen. 70 gez. Urug. 30 p. Een partij gr. Dacca's. II. F. Kerssemakers. 80 gr. Dacca's. Een partij licht fijn paardenleer. Wilde paardenstui- ten. 800 kilo gekalkt haar. WOENSEL. E. Vosters. 49 gez. Uruguay 30/32 p. 30 Chinas 18/20 p. Een partij getouwde Daccas. 300 kilo koehaar. Looiersbeurs den eersten Dinsdag van elke maand bij den heer Kerremans nabij het station, alwaar ook steeds een register is inhoudende de voorraad der verschillende looiers. ROTTERDAM. Uit de hand werden afgedaan 138 Padang run- der-, wegende 6.52 kg., alles ex st. „Madura." AMSTERDAM. Van de op 17 Februari aangeboden partijen slechts verkocht 600 per „Tromp' tot vasten prijs; de overigen opgehouden wegens niet voldoende biedingen. Aangevoerd per „Conrad" 6053 run der- en buffel-, waarvan reeds zeilende verkocht 3000 runder-; inlandsche artikelen stationair. Bericht van de makelaars Brouwer, Ancher cn Dordregter. VERKOOP BIJ INSCHRIJVING op 27 Febr. nam. één uur. Elke partij afzonderlijk. Entrepotdok, Magazijn September. Per „Madura." No 52473 Padang runder- ca. 67s k. Tax. 52/53. Entrepotdok 8e Afdeeling. No 53 900 Samarang buffel ca. 23/io k. Tax. 33/34. 54: 162 Soerab. runder 23/10 k. 66/67. 55844 ii v 4l/s k. 57/58. 5688 u 44/5 k. 49/50. 5779 ii n 27/io k. 71/72. 58: 685 53/10 k. 57/58. 59112 44/s k. 51/52. i, 60: 30 Bali „8 k. 36/37- 61793 Samarangaard 35S/ioo k- 67/68. 62: 450 buffel „8 k. 36/37. Per „Wijberton." ,i 63316 Probolingoaard runder ca. 64/s kilo. Tax. 52/53. 64: 128 dito dito ca. 67a k. Tax. 49/50. per AstrCci' 65: 111 Macassar buffel ce. 187s k. Tax. 29/30. 66125 12 k. 22/23. Per „Madura." 67743 Padang runder ca. 6 k. Tax. 55/56. I 68:145 5 k. 45/46. 6929 3|/4 k. 47/48. 70692 473 k. 44/45. 67: 957 Soerab. runder 4 k. 58/o9. 68131 Soerabaya 4 k. en 91 Bali runder 47a k. Tax. 35/36. ANTWERPEN. Markt kalm en prijzen onveranderd. In het geheel werden uit de hand verkocht:

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2