Nummer 18. Zondag 29 Februari 1880. 3e. Jaargang rri Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Grootmoedigheid en Zegepraal. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Sp i anje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. 11JJJJU Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk De Echo Tan Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De Kamer van afgevaardigden heeft de con ventie betreffende het Kanaal van Terneuzen aangenomen met 83 tegen 6 stemmen. De werkstakende sigarenmakers te Gram- mont schijnen thans tot rust gekomen te zijn. In de laatste dagen hebben er geen ongeregeldhe den meer plaats gehad. t)e gevangengenomen belhamels zullen eerstdaags voor het gerecht verschijnen. Tu8schen de Russische en Fransche Regcerin- gen wordt nog steeds onderhandeld over de uitlevering van den nihilist Hartraann. De Rus sische Regeering wordt zelfs eenigszins dringend, daar ze de bewijzen meent in handen te hebben voor Hartmann's deelgenootschap aan den aan slag te Moskou. Opnieuw is een Senatorditmaal van de niet levenslang benoemden overleden. De geavan ceerde Linkerzijde blijft er bij Albert Gre'vy den broeder van den Presidentcandidaal te stellen in de plaats van Crémieux. Te Algiers is dezer dagen een jong Fransch geneeeheer Legoff genaamd overleden als het slachtoffer zijner edelmoedigheid. Ruim vier jaren geleden werd in het hospitaal Val de Grace een gewond soldaat verpleegd, die, volgens de geneesheeren zeker zou moeten ster ven als er niet nieuw bloed in zijn lichaam werd overgebracht. Om den man te redden bood Legorf het zijne aan en onderging de operatie. De soldaat her= stelde maar de jonge geneesheer bleek nu ter dood veroordeeld te zijn. Hij werd door een sleepende ziekte aangetastwaaraan hij in de vorige week overleed. Zijn dood wordt algemeen betreurd hij was een zeer begaafd man die zich met ijver aan zijn ambt wijdde en zich ook reeds door ver scheidene geschriften verdienstelijk voor de we tenschap had gemaakt. Te Roubaix (Frankrijk; ging verleden Za- XVIII. „Het verwondert mij dat Totty nog niet ge huwd is", sprak de zieke op zekeren avond terwijl zij in haar badkoetsje door een fraaien hit getrokken in eene gemakkelijke houding lag en den rijken purperen gloed eener prachtig ondergaande zon aanschouwde. Het koetsje stond stil opdat de kranke de frissche avondlucht konde inademen terwijl zij in de verte de heerlijke tonen van het corps muziekanten luorde. Judith zat dicht bij het koetsje op een vooruitstekende rotspunt en de knecht lag op een eerbiedigen afstand in het gras uitgestrekt. „Zij is inderdaad zeer schoon", zeide Judith op de woorden der dame. „Ja schoon verstandig en goed", zeide mevr. St. Clare. „Bovendien is zij rijk tenminste hare stiefmoeder en Mathilde zal wel voor het grootste gedeelte erfgename zijn van de nalaten schap van mevrouw Renwick. Deze heeft zelve geen kinderen maar wel een aantal zusters, die zij niet vergeten zal. Behalve hetgeen Mathilde's vader haar heeft nagelaten is zij ook mijn uni- verseele erfgenaam zoodat zij bij mijn dood in het bezit zijn zal van een aanzienlijk vermogen. Ja zij heeft vele voorrechter, en- dat is genoeg bekend. Het verwondert mij dat zij nog niet gehuwd is!" Misschien vermoedde Judith de ware reden doch zij wachtte zich wel den glans te verdooven, waarin de afgod harer meesteres zich immer voor deze vertoonde. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. terdag een jonge dame nit eene bovenkamer een streng wol halen hing zich die om den hals glipte op de trap uit en stortte naar beneden. De streng bleef aan een knop van de leuning haken en zoo bleef het meisje hangen. Toen haar vader over haar wegblijven ongerust, naar haar ging zien vond hij haar reeds dood. Te Lyon heeft zekere Chalaye zijne moeder zestig jaar oud vermoord. Hij moet- reeds her haalde malen haar met den dood gedreigd heb ben. De moedervreezende door hem bestolen te worden had een klein vermogen in spoor weg aandeelcn aan een ander in bewaring gege ven. De moordenaar heeft zich uit de voeten gemaakt maar is als vagebond gearresteerd en naar Lyon gebracht. Hij heeft zijne misdaad be kend. De Spaansche ministerraad heeft een Parijsch syndicaat in gemeenschap met de Spaansche Noorder-spooweg-maatsch. gemachtigd tot het aanleggen van spoorwegen in de provinciën Astu- riem en Galliciewelke de Noord- en Noord westerspoorweg in nauwe verbinding zal brengen met Gyon Ferrol en Coruma. De Staat heeft zich het recht van aankoop van die spoorwegen 20 jaar voorbehouden. Het Hof van Appel te Madrid heeft het tegen den Koningsmoordenaar Otero gewezen doodvonnis bekrachtigd. Diensvolgens zal hij gelijk dat in Spanje gebruikelijk is, aan een paai worden gewurgd. Volkomen kalm hoorde hij de mededeeling aan terwijl daarentegen zijn verdediger zeer ontroerd was. Niet geheel onwaarschijnlijk wordt geacht, dat Otero nog gratie zal ontvangen. Uit Afghanistan zijn gunstige berichten ont vangen. Tegelijk met Roberts schijnt ook Ma- homed-Jan eene vredelievende opwelling gehad te hebben. Nauwelijks toch was de ge i achtigde van Roberts naar Ghuzni vertrokken of een gezant van Mahomed-Jan kwam te Kabul om „Zij is nog jong mevrouw", was het ontwij kend antwoord. „Misschien wil zij hare vrijheid behouden zoolang dit mogelijk is." „Niet zoo jong als men wel zou meenen mejuffrouw Graystone", zeide mevrouw St. Clare. „Hoe oud denkt gij dat zij is „Misschien achttien jaar of'iets ouder", sprak Judith. „Zeven jaar ouder", hernam mevr. St. Clare. „Zij is vijf en twintig, Judith." Wanneer zij alleen waren noemde mevrouw St. Claie hare gezelschapsjuffrouw dikwijls bij haar naamdoch in tegenwoordigheid harer dienstbode, was het altijd mejuffrouw Graystone. „Dat had ik - niet gedacht", zeide Judith „hare manieren zijn zoo kinderlijk." „Dat is zoo", zeide de zieke. „Zij is een lief, natuurlijk, hartelijk meisje. Hebt gij wel ooit iemand van zulk een bekoorlijkinnemend karakter ontmoet?" „Ik ken iemand die tienduizend maal bekoor lijker is in mijne oogen", zeide Judith, vol bewondering in het. zachtaardig, innemend gelaat starendedat daar voor haar lag. „O vleisterzeide de zieke glimlachende. „Maar, in ernst, Judith; is Totty niet een model van hetgeen een jong meisje zijn moet „I-k meen altijd wat ik zeg, hoop ik", zeide Judith, „en inzonderheid wanneer ik zeg wat ik van u denk." „Maar gij hebt mijne vraag nog niet beant woord", zeide mevrouw St. Clare. „Vindt gij niet maar zie Wat zou daar ginds te doen zijn Hoe verdringen de menschen daar elkander aan den voet der rots. Er is zeker een ongeluk gebeurd Ga eens zien Judith. Maar neen laat de knecht liever gaan. Waar is hij Judith was opgestaan en trachtte de oorzaak te ontdekken dier buitengewone drukte."" „Jeffrey slaapt, geloof ik", zeide zij. „Ik zal een vergelijk aan te bieden. Volgens Daily News zijn thans tc Ghuzni onderhandelingen geopend en is een vergelijk waarschijnlijk op der. volgen den grondslag de benoeming van Hassan-Khan tot Emirmet eene rijkelijke subsidie van de Engelsch-Indische Regeeringhet terugtrekken der Engelschen tot Jundamuck of Ali-Khevl en de benoeming van een Engelsen resident te Kabul, niet dadêlijk evenwelmaar wanneer de nieuwe Emir meenen zal dat zijn gezag op voldoend hechte grondslagen is gevestigd. Daily News heeft bericht ontvangen dat Perzië zich gereed maakt om iets tegen Herat te ondernemen en wel zonder Engeland daar over te raadplegen. Voor de invrijheidstelling van kolonel Syn- ge, die bij Saloniki door Grieksche roovers is opgelicht wordt de kleinigheid van 15.000 pond sterling (f180.000) geëischt. Het bestuur der Engelsche posterijen heeft een onderzoek ingesteld omtrent aanzienlijke diefstallen van brieven uit de post van Londen naar Gibraltar. Tusschen 9 en 20 Januari zijn 15 brieven, uitmakende eene waarde van f75,000, spoorloos verdwenen, die waarschijnlijk gedurende het tra ject door oneerlijke beambten in Frankrijk of Spanje verduisterd werden. Ook vermoedt men dat nog andere brieven met waarden gestolen zijn. Bij de opening van het Engelscge parle ment droeg koningin Victoria de kroon die in 1833, een jaar na hare troonsbestijgiugver vaardigd werd. Dit kostbaar stuk is versierd met 3732 edelge steenten, waaronder 3411 brillanten en diamanten, 277 parelen, 16 saffieren, 11 smaragden en 17 robijnen. Onder deze laatste behoort de robijn dien koning Don Pedro de Castillo, in 1367 schonk aan Eduard van Wales, en die aan den helm van Hendrik V van Engeland prijkte in den slag bij Azincourt. De regeering heeft eene nauwkeurige op gaaf van de te Kabul plaats gehad hebbende executiën openbaar gemaakt. Ter dood gebracht werdenwegens schending van de lijken van hem liever wakker maken en hem bij u zenden, terwijl ik zelve ga zien wat er gebeurd is want als hij daar aan het praten geraakt is weten wij niet wanneer hij terugkomt." „Nu spoedig dan", zeide mevr. St. Clare „maar haast u. Ik verlang te weten wat het ia." De knecht werd geroepen en Judith liep ijlings naar de bedoelde plaats. De menigte was langzamerhand talrijker geworden want allen die eerst hunne aandacht aan de muziek hadden gewijd stroomden nu in massa naar de plaats, waar iets te zien was. «Wat is er gebeurd? Wie is er getallen? Is hij dood?" waren de verwarde vragen die men hoorde. Judith baande zich een weg door de menigte en zag daar tot haar schrik iemand liggen, in wien zij ras den_ rechtsgeleerde herkende aan wien zij voor eenigen tijd het gevonden testa ment had toevertrouwd. „Kent iemand dien man was de vraag die reeds meermalen herhaald doch onbeantwoord gebleven was. „Ik ken hem", zeide Judith, onwillekeurig naderbij tredende terwijl de menigte voor haar uiteenging. „Hij is immers niet dood? Het is mijnheer Pounceprocureur te Londen." „Waar is hij hier gelogee d mejuffrouw vraagde vervolgens een ambtenaar der politie „want hoe eerder hij onder dak gebracht ls, des te beter zal het voor hem zijn." „Dat kan ik u niet zeggen", zeide zij. „Ik wist zelfs niet dat hij hier was." „Onverschillig waar hij logeert", zeide een der otnstanders„laat ons hem hier of daar in huis brengen. Heeft iemand reeds een rijtuig besteld „Ja", zeide een ander; „hieris een badkoetsje, dat eene dame heeft afgestaan en een fleschje vlugzout om aan te ruiken." vermoorde leden en beambten der Britsche am bassade, 4 personenwegens diefstal van aan het gezantschap toebeboorende zaken, 4 personen: wegens het overtreden van net verbod om wa penen te dragen binnen een rayon van 5 mijlen rondom het kamp6 personen wegens het aanvallén van escortes tot bevrijding van gevan genen 4 personen wegens moord gepleegd op Britsche soldaten, behoorende tot den legertrein, deelneming aan den aan vel op het gezantschap, opruiing tot opstand en het verraderlijk dooden van gekwetste ^soldaten 59. In het geheel werden 8/ personen ter dood gebracht en 76 vrijgesproken. Hoogstwaarschijnlijk aanstaanden Maandag neemt de Duitsche Rijksdag het ontwerp tot vei meerdering van 't. leger in behandeling. Bij de behandeling der bcgrooting van Buitenlandsche zaken zijn Dinsdag 1.1. uitvoerig besproken de belangen van den Duitschen han del in de Zuidzee. De regeering had namelijk een crediet aangevraagd voor de vestiging van een Duitsch consulaat te Apiahoofdplaats der Samoa eilandenwaarmede het Duitsche Rijk verleden jaar een verdrag heeft gesloten. Ondanks de aanbeveling der Regeering. besloot de Rijks dag het voorstel te verzenden naar de commissie voor de begrooting. De slachter Adolf Mülleruitvinder en fabriekant der vermaarde erwtenworst, is over leden. Naar men zegt had hij door zijne uit vinding ongeveer een millioen mark verdiend. Bij het dorp Vallamand is een uitgestrektheid gronds van 250 a 300 meter in het meer van Morat gestort. Voortdurend laten nog stukken van den bodem loszoodat men voor de huizen van het dorp het ergste vreest. De „Wiener Abendpost" meldt, dat tengevolge botsing tusschen eene compagnie, die op van d eer» oefeningsmarsch wasen eene gewapende „Het is het hare!" gilde Judith bijna wan hopend uit. „Laat mij doorbid ik u goede menschen zij zou haar eigen leven in gevaar brengen, alleen uit goedhartigheid." "Weinige oogenblikken later en zij bevond zich weder bij de schoone zieke. Geheel alleen op den grond gezeten, leunende tegen de vooruit stekende rotspunt, waar Judith kort te voren gezeten had zat mevrouw St. Clare en zao- met een onschuldigen blik in het gelaat van^het ontstelde meisje. „Kijk niet zoo angstig, Judith", zeide zij op medelijdenden toon „er was geen rijtuig dichter bij te krijgen dan in de stad en de ongelukkige zou misschien in den tijd, dat men er een haalde bezweken zijn." „En gij zoudt u zeiven den dood aandoen door hier te blijven zitten!" zeide Judith. „O, lieve, lieve mevrouw St. Clare, dat is niet zeer verstandig. Waar is de knecht?" „Hij is bij het koetsje en zal zoo spoedig mogelijk terugkomen of een ander rijtuig zen den", antwoordde zij. Judith zag angstig rond, over de ruime grazige helling, die naar de stad voerde, maar geen rijtuig was er tc zien. De menigte ging langzaam voort achter het voertuigwaarin de gewonde lag. Het koetsje was geheel als een sofa ingericht op veerern, en niets beters had er voor den ongelukkige kunnen gevonden wor den. Maar Judith dacht slechts aan het welzijn harer meesteres en de tranen kwamen haar in de oogen bij de gedachte aan den tijd dien zij zouden moeten waehten en die niets anders dan nadeelig op hare dierbare zieke kon werken. „Zoo ik haar slechts in een dier huizen kon brengen dacht zij, onderzoekend rondziende. „Maar hoe zou ik dat kunnen? Zij kan zelfs j al ondersteunde ik haar, zoo ver niet gaan." JVordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1