Nummer 19. Donderdag 4 Maart 1880. 3e. Jaargang. rr iMllllM Grootmoedigheid en Zegepraal, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. «n, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieveningezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. tmSSSaSm Wat zal de Gemeenteraad beslissen omtrent de gasfabriek? dit is eene vraag, die ieder Waalwijker zich stelt en bij de oplossing waarvan de geheele gemeente het grootste belang heeft. Drie wegen schenen tot die oplossing open de gemeente kon namelijk de bestaande fabriek overnemenofwel de concessie voor een be paalden tijd verlengen op voorwaarden, voor de verbruikers minder bezwarend dan de tegenwoordigeofwel eene nieuwe fabriek voor gemeenterekening bouwen en exploi- teeren. In het algemeen ontraden zaakkundigen allen ten zeerste de overname van eene onde fabriek; hadden echter de eigenaars der be staande fabriek kunnen besluitendezelve met al wat tot de exploitatie behoort, aan de gemeente over te geven tegen eene waarde, door een kundig gas-ingenieur naar billijkheid aangegeven, na een opzettelijk en nauwkeurig ingesteld onderzoekdanwij twijfelen er niet aan, zou noch de gas-comraissie noch de Gemeenteraad geaarzeld hebben den koop te sluiten. Het verschil echter tusschen den prijs, die voor de fabriek gevraagd werd en de waardewaarop zij geschat werd is zoo groot, (wij meenen f 10.000) dat ten deze op geen accoord te rekenen valt. Veel zou het o. i. onder de tegenwoordige omstandigheden kunnen voor hebbende concessie voor een bepaald aantal jaren te verlengen op voor de verbruikers gunstiger condities, b.v. voor 8 of 10 jaren tegen 11 a 12 cent per meter. Zijn onze inlichtingen juist, dan is men het ook hierover in het geheel niet eens kunnen wordenomdat de eigenaars den termijn veel te lang wilden stellen namelijk 15 jaar. Over het derde punt schijnt de gas-com- missiedie zich in deze veel moeite gegeven heefthet volkomen eens te zijn wij mogen dus verwachtendat zij spoedig aan den XIX. „Maak u nu maar niet ongerust over mij mijn lieve", zeide mevrouw St. Clare op smee kenden toon toen Judith voorover bukte om te onderzoeken of de grond rondom haar niet vochtig was. „Met zulk weder is het niet waarschijnlijk dat ik koude zal vatten en zelfs al was dit zoois het beter dan liet leven van dien armen man te wagen. Misschien heeft hij eene vrouw en kinderen en ik heb voor niemand te zorgen dan voor mij zelve." „Zoo ge koude vat zal ik het mij zelve nooit vergeven dat ik u alleen gelaten heb", zeide Judith. Judith was zoo geheel bezig met de zorg voor hare meesteresdat zij vergat haar mede te deelen wie de ongelukkige was en op hetzelfde oogènblik kwam een hittenwagen in snellen draf den heuvel op. „Daar komt het", riep Judith uit met een dankbaren blik naar het kleine rijtuig ziende. M aar helaas het geneesmiddel was nauwelijks beter dan de kwaal zelf. Eer. vreemd koetsier was met het rijtuig gekomen en weldra bleek het dat hij niet gewoon was zieken te rijden. Misschien dacht hij zeer voorzichtig te zijn doch hij had zulk een denkbeeld van voorzich tigheid niet als Judith en hare meesteres. Gene was bijna buiten zich zelve toert zij de kentee- kenen van smart bemerkte op het gelaat van deze, terwijl zij de lijderes in het rijtuig hielp; Raad het verslag barer bevinding en zienswijze zal aanbieden. Met het oog op de voordeelen die gas fabrieken van gemeentewege geëxploiteerd afwerpen in vele plaatsen van ons land, waar 7, 8 en 9 cent per meter wordt betaald terwijl hier de gasprijs nog steeds 16 cent per meter ismag men veilig aannemen dat door de commissie zal worden geadviseerd tot het bouwen en exploiteeren eener nieuwe gasfabriek voor rekening der gemeente. Na,hetgeen wij over het eerste en tweede punt gezegd hebben komt het ons voor, dat de Gemeenteraad niet kan aarzelendat voorstelals het gedaan wordtaan te ne men daar toch een schuldenlast van 30.000 a 35.000 guldendie benoodigd zou zijn voor aanleg en exploitatieniet geacht kan worden de krachten der gemeente te boven te gaante meer daar dit kapitaal dadelijk begint voordeelen af te werpen. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Het ontwerp van wet op het middelbaar on derwijs is thans openbaar gemaakt. Het bepaalt onder anderen dat er van staatswege zullen worden opgericht minstens 100 hoogere burger scholen voor jongens en minstens 50 voor meisjes, voorts dat er in Henegouwen minstens drie en in de andere provinciën minstens twee atheneums moeten zijn. Tot directeur eener hoogere bur gerschool, hetzij rijks-, hetzij gemeentelijke school, kunnen alleen worden benoend die eene acte hebben als leeraar bij het middelbaar onderwijs. Er zullen normaallessen worden geopend ter op leiding van directrices van hoogere burgerscholen voor meisjes. Hiertoe zullen beurzen worden ingesteld. In sommige gevallen zal op de hoogere burgerscholen voor jongens of meisjes het onder richt kunnen worden opgedragen aan iemand, die slechts eene akte voor lager onderwijs heeft. Te Everbergbij Leuven zou een groote houtveiling gehouden worden, en de te verkoopen eikenolmen enz. waren allen gemerkt en ge en toen weder door de schokkende beweging van den hittenwagenzoo geheel verschillend van de schommeling van het badkoetsje harer meesteresmaar door herhaaldelijk smeeken en bidden werd de draf vertraagd en de reis vol bracht. De uitgeputte lijderes was ve-heugd hare ge schokte leden op haar zachte legerstede te mogen uitstrekken en toen eerst kon Judith hare ge dachten bepalen bij dien anderen lijder en over wegen wat haar in de gegeven omstandigheden te doen stond. Zij had van den koetsierdie ha^r naar huis had gereden vernomen naar welk hotel de gewonde vervoerd was waarna de lust haar bekroop derwaarts te gaan cn hem hare diens*eu aan te bieden zoo deze hem van eenig nut kouden zijn. „Misschien kan ik", dacht zijaan zijne arme vrouw en kinderen schrijven zoo zij niet hier zijn of voor hem telegrafceren om over te komen, zoo dit noodig is. Ik zou het natuurlijk voor zichtiger aanleggen dan een wild vreemde dit doen zou." Zonder aarzelen drukte Judith' een nachtkus op het voorhoofd der slapende en stil haar hoed opzettendevertrok zij om haar liefdediensten elders te gaan bewijzen. De val was te ernstiger wegens de gezetheid van den ongelukkige wien het onheil overkomen was. Hij was evenals zoo menig ander bezoe ker die schilderachtige groep van rotsen gaan bestijgendie aan het oog zulk een prachtig vergezicht aanbieden toen zijn voet op het aldaar groeiende mos uitgleed en hem snellen deed afdalen dan hij wel gewenscht had. Eerst had de val eene bedwelming verooraaaktmaar tot nnmmerd zooals dat bij zulke gelegenheden ge bruik is. Maar ir. den nacht voor de veiling is vermoe delijk een bende stroopers in het bosch gedrongen, heeft al de nummere met verf beklad zoodat zij onleesbaar werden de merken veranderd kortom alles in de war gebracht. Natuurlijk moest nu de verkooping worden uitgesteld, tot groot ongerief van de 300 koopers die uit BrusselAntwerpen en zelfs uit Duitsch- land waren gekomen. Er is een gerechtelijk onderzoek naar de be werkers van die verwarring ingesteld maar de politie is hen nog niet op het spoor kunnen komen. Zij moeten zeer talrijk of bijzonder .vlug zijn geweest want in een paar uren hebben zij ruim 3000 boomen beklad. Een langdurig debat werd Zaterdag in de Fransclie 'Kamer gevoerd over het wetsontwerp strekkende om schadeloosstelling te verleenen aan de behoeftige gezinnen waarvan ledeu in dienst zijn bij de reserve of bij het territoriale leger. Na lange discussie werd met 251 tegen 229 stemmen besloten het ontwerp in handen eener commissie te stellen. In den Senaat maakte men een aanvang met de artikelsgewijze behandeling van Ferry's tweede onderwijswet. Men verwacht, dat de Senaat di wet zal aan nemen met eene meerderheid van minstens vier stemmen. De Bonapartistische partij was Zondag gelukkig. Een der haren werd namelijk tot lid van den Parijschen gemeenteraad gekozenen een tweede, de Heer Gautiei, tot lid der Kamér, beiden tegenover Republiekeinsche mededingers. De zaak Hartmann houdt nog steeds de aandacht bezig. De Russische Regeering dringt aan op uitleveriugiets waartegen door de ra dicale pers ten zeerste wordt geijverd. Victor Hugo schreef aan de Regeering een van zijn eigenaardige briefjes inhoudendedat de man niet mag wordgn uitgeleverd. In een telegram uit Parijs wordt gemeld dat hij niet uitgeleverd zal worden op de stukken die Rusland nan de Fransche regeering heeft doen toekomendaar die stukken niet overtui- bewustheid komende bemerkte hij alras dat er een beenbreuk had plaats gehad. Het speet hem niet weinig toen hij ontdekte dat hij naar «en ander hotel gebracht wasdan waar hij gelogeerd had en drukte zijn verlangen uit, dat men aldaar zijn reistasch halen zou. De tasch was gebracht en de doctor had zijne tweede visite gemaakttoen Judith werd aan gediend als eene dame die bij hem bekend was en hem wenschte te verplegen. De kring van bekenden des gewonden was echter zoo uit gebreid dat hij in de verste verte niet vermoeden kon wie de dame was die zich zoo hulpvaar dig betoondeen daarom verlangde hij haar naam te weten. Hij was echter weinig voor bereid op het antwoord dat hij op zijne vraag ontving en een zenuwachtige trilling en een lichte blos verspreidden zich over zijn kaal hoofd, toen hij verzocht dat men mejuffrouw Graystone zou binnenlaten. Hij dacht niet dat het zuivere belangeloosheid zijn kon, die haar tot hem dreef, maar ver moedde dat het alleen haar verlangen was iets aangaande het testament te vernemen en nadat zij hem een en ander gevraagd had aangaande zijnen toestandbegon hij zich te verontschul digen over den tijd die er verloopen was, zonder dat hij haar iets van het testament had doen weten. In plaats van hem te antwoorden wendde Judith zich tot den geneesheerdie bij het bed stond. „Wees zoo goed, mijnheer", zeide zij, „hem te zeggen, nu niet over zaken met mij te spreken Ik ben hier gekomen om te vernemen of ik hem in een of ander van dienst kan zijn in zijn noodlottige positie." Hare stem was zoo vriendelijk dat de doctor verplicht was aan haar verlangen te voldoen. gend genoeg zijn voor Hartmann's schuld. De uitlevering wordt echter niet onmogelijk geacht, ihdien Rusland betere bewijzen van diens schuld kan bijbrengen. Te Reims is een Pruisisch officier gevangen genomen op het oogènblik dat hij teekeningen maakte van de vestingwerken. De Patrie meldt, dat e<jn schildwacht bij het fort Bossu hem op merkte en hem aanhield. Men vond een plio- tographischen toestel bij hem en teekeningen van den omtrek. Hij word door soldaten met ge trokken sabel door de stad geleid en de menigte scheen hem te lijf te willen: doch politiedienaren beschermden hem. Hij werd naar de gevange-r nis gebracht en weigerde zijn naam op te ge ven. Donderdag avond is er een schitterend bal gegeven op het Elysée. Bijna het geheele corps diplomatique was tegenwoordig. Onder de algevaardigden heeft men de Bonapartisten Hauss- mann en Janvier de la Motte opgemerkt. Figaro zegt, dat de prins van Joinville en de hertog van Aumale aan den President der Republiek hun leedwezen betuigd hebben dat zij verhin derd waren te komen. Werd onlangs melding gemaakt van een ruim tachtigjarig balletdanser, aan een der schonw- burgen te Toulouse is een honderdjarige komiek verbonden Graffetot genaamddie daar nog eiken avond den meesten bijval inoogst. De heer Vachettc te Parijs heeft aan de Académie den Sciences eene berekening ingezon den betreffende den tijd, die noodig is om alle mogelijke zetten met de 28 steenen van het dominospel ten uitvoer te brengen. Vijftien millioen jaren blijken volgens de becijfering daarvoor noodig te zijn „Daily Telegraph" ontkent de juistheid van het Zaterdag 11. uit Indië gekomen bericht volgens hetwelk Engeland tot eene verdeeling van -Afghanistan zou willen overgaan. Hei is evenwel mogelijk zegt het blad dat Kabul en Candahar onder Engelsch protectoraat worden gesteld. Na een driedaagsc.h debgt heeft het En gelsch Lagerhuis de bekende voorstellen der „Het is zeer lief van haar", zeide de lijder, een weinig gerustgesteld„maai ik ben hier wegens zaken zaken met dit meisje." „Zal ik ook aan uwe echtgenoote schrijven?" vroeg Judith. „Ik dank u. Ja wees zoo goed", zeide hij. Odoe datik zal er u dankbaar voor zijn. Ik wenschte zoo gaarne dat mijn echtgenoote hier was." Judith had op alles gerekend, zelve schrijf behoeften medegebracht en zette zich onmid dellijk aan het werk. Toen zij gereed was las zij hem den brief voor en nadat hij hem had goedgekeurdverzegelde zij hem en vraagde vervolgens of zij nog iets voor hem doen kon alvorens te vertrekken. „Wacht gij moet nog niet gaan", zeide de lijder met zwakke stem. „Dokter zeg het mij naar waarheidzal ik morgen beter of erger zijn „In de eerste dagen durf ik u niet voor veel vooruitgang instaan", antwoordde hij; zoo er echter geen koorts bij komt, geloof ik niet dat gij erger zijn zult." „En zoo er koorts bij komt?" vraagde hij. „Dan zult gij u zeer afgemat gevoelen", her nam de dokter. „'Maar wij willen er het best van hopen." „Tut tut dokters praatjes zeide de rechtsgeleerde. „Ik wil niets uitstellen nu de kansen zoo staan. Mag ik u verzoeken mij die lederen tasch eens aan te reiken, juffrouw Graystone en den sleutel die aan mijn horlo geketting hangt? Ik dank u. Ontsluit hem nu en geef mij de perkamenten rol, die gij waarschijnlijk wel kennen zult. Juist, dezelfde. Lees ze nu. Wordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1