Nummer 21. Donderdag 11 Maart 1880. 3e. Jaargang. feuilleton. Grootmoedigheid en Zegepraal. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. OPENBARE VERGADERING 1UI—I.I III ■nu De Echo van het tas- bi liSEiö Tuit, tan, Kams usc.i Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk MAKEN BEKEND Dat aan "W. VAN REE alhier en zijne wettige rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot liet oprichten eener schietinrichting met boog en pijl, op een perceel tuingelegen alhier in sectie B., no 221. Waalwijk, 7 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd Tv .Secretaris Be Burgemeester F. W VAN LIEMPT. VAN DER KLOKKEN. van Maandag" 8 Maart 1880, nam, ure. Tegenwoordig de Burgemeester en alle leden. De notulen van het behandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Da Voorzitter geeft kennis van zijne benoe ming tot Burgemeester dezer gemeente, zoomede dat hij op 26 Februari 11. in handen van Zijne Excellentie den Heer Commissaris des Konings de vereischte eeden heeft afgelegd. Na voorlezing van het betrekkelijk Koninkl. besluitaangenomen vo^r kennisgeving. Namens Zijne Exc. den Heer Commissaris des Koningsbetuigt Dr. Van lleijst den Baad hartelijken dankvoor de onlangs gehouden collecte in deze gemeente, ten behoeve van de watersnoodlijdenden in Noordbrabant. De Voorzitter zegt Dr. Van Heijst dank voor de attentie namens ZExc. den Commissaris des Konings aan den Baad betuigd spreker is ook voornemens in deze gemeente eene sub-commissie te constitueerenvoor de algemeenc verloting ten behoeve van de watersnoorllijdenden. Ingekomen en gelezen het verslag van de gas- commissie. De conclusie van het verslag luidt i „dat de Baad besluite tot het bouwen eener nieuwe gasfabriek." Na uitvoeiige discussie i3 besloten de verga dering te verdagen tot Vrijdag a. s., 's avonds 7 uur en' de concessionarissen der gasfabriek alhierinmiddels alsnog in de gelegenheid te stellen de fabriek aan de gemeente te verkoopen of de concessie onder billijke voorwaarden te verlengen. Daarna is de vergadering uiteengegaan.(*) De gewone verslaggever was door een sterf geval in de familie belet deze vergadering bij te wonen. Wij hebben ons dus tevreden moeten stellen met' het weinige dat hier is opgenomen. Volgens de „Independence" heeft de Minister van Buitenlandsche zaken bij de opening der zitting van den Senaat namens ;len Koning mededeeling gedaan van de verloving van den Kroonprins Budolf van Oostenrijk met Prinses Stephanie van Belgie. Uit Weenen wordt aan het blad geseind, dat de dagbladen aldaar het bericht der verloving toejuichen en dat het te Best in de libérale clubalwaar het door den Minister—President Tisza werd bekend gemaakt, met volle geestdrift werd ontvangen. Op het Koninklijk kasteel te Ardenne is het hoofd van liet wachthebbend personeel vermoord gevonden. De bijzonderheden omtrent dit feit ontbreken nog. XXI. „Niet zoo gauw, mijne lieve juffrouw,,, zeide de procureur, „de oude blinde vrouw moet ook zwijgen, begrijpt gij?" „O daarvoor zal ik wel zorgen zeide Judith; voor mij zou zij alles doen. Niemand behoeft te weten vau waar het legaat komt, dat de oude ontvangt. Ik ben zeker dat zij zelve het geheim bewaren zal. „Dat gij dat gelooft is mogelijk z«ide mijn heer Pounce „maar wanneer eene vrouw met een geheim bekend is sta ik er niet voor in dat bet een geheim blijft." „Ben ik dan niet eene vrouw, mijnheer Pounce?" zeide Judith glimlachende. „Maar meer dan eene gewone vrouw dunkt mij," zeide de dokter ter zijde. „Ik erken heteene zeldzame vrouw ant woordde de gerechtsgeleerde. Eene kleine beweging die de lijder maakte bracht zulk een jiijhlijken trek te weeg op zijn gelaatdat de geneesheer wel zag dat hij een verder gesprek niet mocht veroorloven. „Kom mejuffrouw Graystone zeide hij zijne hand zacht op baren schouder leggende „ik moet mijn plicht omtrent mijn patient met vergeten. Hij heeft voor heden reeds genoeg gepraat. Wij moeten hem thans eenige rust gunnen." Judith vofdeed dadelijk aan den ontvangen wenk. Zij wenschte den lijder een goeden nacht en vertrok en de dokter keerde zich insgelijks om ten einde haar voorbeeld te volgen. De Senaat heeft Albert Gre'vy gouverneur van Algerie tot senaatslid voor het leven ge kozen ter vervanging van wijlen Cremieux. De Begeering heeft maatregelen genomen om Hart mann uit het land te verwijderen. Hij is naar Dieppe vertrokken om zich naar Engeland te begeven. De geamnestieerden door het transport schip „La Loire" aangebrachtzijn ten 4 ure in den ochtend tc Parijs aangekomen. Een groote menigte wachtte hen, van den avond af, op. De heer "Louis Blanc vergezeld van eenige Parijsclie Afgevaardigden en Gemeenteraadsleden, bevonden zich op het perron. De magazijnen van de Messageries natio- nolësrue de Cabrol te Parijs zijn door een ontzaggelijken brand vernield. De schade wordt op 2 rr.illioen begroot. Drie mannen dezer dagen uit Cerdogne naar Boussallon in het zuiden van Frankrijk gaande, vonden op hun weg een groot pak waarin een pasgeboren kind. Een der reizigers, zelf gehuwd en vader van vijf kinderen nam het wicht naar huis mee waar het door zijne wrouw met har telijke liefde werd aangenomen. Groot was de verrassing van het edelmoedig echtpaartoen het in de kleederen van het kind een som van 25,000 fr. aan bankbiljetten vond. Tusschcn den maire en den gemeenteraad van Marseille is een conflict ontstaan. Eerstge noemde heeft, naar aanleiding van een votum van afkeuring in zake van de bassins zijn ont slag genomen. De radicalen dringen aan op de ontbinding van den gemeenteraad. Een schrijver in de Temps heeft Ismail Pacha geïnterviewd en eenige woorden van wijsheid van de lippen van den ev- Khedive op gevangen. Zoo beweerde deze dat liet onmo gelijk was in Egypte eene lioogere en billijkere grondbelasting in te voeren. Verder verklaarde hijdat hij indertijd gaarne het plan van Jou- bert had willen ondersteunen maai dat deze ten slotte te welwillend was geweest voor de schuldeischers en niet genoeg aan de behoeften van liet land lees van den Khedive had gedacht. Met de Fransche ambtenaren was Ismaïl zeer ingenomendoch van de Engelsche liield hij niet. Het paleis dat hij bewoontis zeer groot en doet denken deels aan een kloosterdeels aan een sterkte doch heeft overigens de inrichting van elk Italiaanscli pallazzn. Het is tamelijk verwaarloosdvooral de uitgestrekte tuin ziet er treurig uiten liet meubilair is zeer eenvou dig. De Khedive ziet er zich omringd van een tiental hem trouw gebleven officieren en van een 60 tal bedienden. Van zijn dames spreekt de schrijver nietof ze nu allen geschaakt zouden zijn Z. H. was van plan naar Parijs te gaan om een oogheelkundige te raadplegen want het was „Een juweel van een meisje!,, zeide hij, haar naoogende. „Ik ben er trotsch op kennis met haar gemaakt te hebben." „Jajazoo is er geen tweedehernam de patient kartof. „Maar mijn been veroorzaakt mij onlijdelijke pijn dokter. Kunt gij mij niets pijnstillends geven?" Misschien kon hij (laten misschien ook met; doch daar wij het niet met zekerheid kunnen zeggen willen wij hem verlaten om het aan hem over te laten wat hij doen kan. niet best gesteld met een zijner oogen. Overigens was hij nog' dezelfde levendige, bewegelijke mah van vroeger, niettegenstaande zijn zwaarlijvigheid. Van Parijs wilde hij met liet einde van April naar Viphy gaan om er liet badseizoen door te brengen. Eeni°"eVti2 de gevangenis la Roebelle te Bochcfort °opges^ten galeiboven' hebben een poging gewaagd onT si iS^te .breken welke echter door de waakzaamheid vanNie bewakers werd verijdeld. De laatsten hadden zekeren dag opgemerkt, dat er tussehen gemeMe gevangenen teekenen van verstanhonding werdcV1 gewisseld en hielden zich nu dubbè\ op hun V10e^'. et geen weldra bleek niet overbodig te /Itf- Midde in den nacht toch vernam de waldi nacht dienst had, eenig geraas en beiï de gevangenen bezig waren in den muur, welk de gevangenis van het paleis van Justitie seheidt, een gat te breken. De gevangenbewaarder maakte alarmwaarop andere wachtersmet revolvers gewapend toeschoten en spoedig de orde hadden hersteld. De in den muur gemaakte opening had reeds een aanmerkelijkën omvang bereikt. Onder degenen die aan de poging tot uit breken hebben deelgenomen bevindt zich ook de beruchte Delattredie door de rechtbank van de Seine ter zake van brandstichting, ter dood was veroordeeld, doch wiens straf in levens langen dwangarbeid werd veranderd. Dit is reeds de 'derde maal dat hem een dergelijke poging mislukthij schijnt liet er op gezet te hebben, de door hbm voor de rechtbank afgelegd verkla ring dat ze er nimmer in slagen zouden hem te Noumea te brengen te bevestigen. Het is te hopen dat hij zijn doel niet en zijn bestera ming wel bereike. Dezer dagen werd een huwelijksplechtig heid voltrokken, welke een allertreurigsten afloop had. Een jongedochter zou met een koopvaar dijkapitein iu den echt treden. Hoewel de aan staande echtgenoot zich niet zeer wel gevoelde, verlangde hij toch dat de huwelijksvoltrekking zou doorgaan omdat hij de ouders, die daarvoor waren overgekomen geen vergeefsche reis wilde laten maken. Nauwelijks was het huwelijk in gezegend of de jonggehuwde man gaf den geest Hoe aangenaam is het stil te mogen staan bij een tijdperk van zes maanden uit het leven van een mensch dat anders zoo licht door de eentoonighcid vervelend wordt. Onze heldin is niet iemand van een schitterend karakter en groote begaafdheden hare oogen flikkeren niet als diamantenvau hare lippen vloeien geen paarlen zij boeit hare toehoorders en toeschou wers niet met betooverende kracht in woorden en blikken zoodat het ov.-rslaan van eene enkele bladzijde uit haar levensboek geen roof zou kun nen geacht worden aan onze lezers gepleegd. Hare hoedanigheden overtreffen verre hare be hoorlijkbeden. Ook bestaat haar heldenmoed niet alleen in één trek van edelmoedigheid, waar door zij afstand deed van het aanzienlijk ver mogen haar geschonken maar voornamelijk in dat leven van zclfsverloocheningdat zij zoo vrijwillig aanvaardde en de edele onbaatzuchtige wijze waarop zij de zich opgelegde taak vol bracht. Doch daar lie* vervelend worden zou den dagelijkschen loop der dingen na te gaan willen wij onze lezers van den zomer in den winter overbrengen. Alles was gedurende dat zestal maanden zijnen gewonen loop gegaan voor Judith en hare vrien- zien. De arme mevrouw St. Clare echter had dch door hare edelmoedigheid op dien gedenk- waardigen Junidag, eene ernstige verkoudheid op den hals gehaald die een langdurig en hevig lijden tengevolge had. En zelfs na haar herstel bleven (1e gevolgen nog immer aanhouden, zoodat het scheen dat hare krachten hoe langer zoo meer al namen. De blinde Buth was op Mortcamby-Hall ge- bleveu in weerwil barer betere omstandigheden. Want schoon zij zich eene andere eigene woning had willen kiezen was zij in het huis als het ware onmisbaar geworden en zou men erenzeer aan haar gemist hebben als zij zelve missen zou aan den aangenamen omgang, dien zij er had. Het eenige genot dat haar klein jaargeld haar schonk was dat zij niet behoefde te werken voor die gemakken die haar leeftijd en haar lichaamsgebreken vereischtenofschoon het in de schatting der goede vrouw geen mindere zegen was door kleine geschenken hare dankbaarheid te betoonen aan hen die haar zooveel diensten bewezen. Judith had natuurlijk haar geheim aan de oude min toevertrouwd en het Was niet zonder moeite geweest dat deze hare toestemming in de schikking en de belofte van geheimhouding ge geven had en zij bewaarde liet geheim in weerwil der vermaningen en bedreigingen, die Judith moest aanhooren, zoo dikwijls deze haar een bezoek bracht. „O, mijn lieve", zeide de goede oude vrouw op zekeren dag toen Judith liet haar op het hart drukte, zich geen enkel woord te laten ontvallen tegen mejuffrouw Ben wiek en haar kamenierdie binnen weinige dagen op de Hall verwacht werden; „het is onuitstaanbaar het aan te hooren hoe die Justine snoeft op het aan zienlijk vermogen dat hare meesteres te wachten heeft en dan te weten dat deze aan de nalaten schap liarer tants de vingers niet blauw zal tellen. En dan moest gij eens weten hoe die nicht u haat, als waart gij eene venijnige slang en dat alleen omdat hare tante, mevr. St. Clare zooveel van u houdt, terwijl gij de wezenlijke rijke dame zijt en daarbij de arme ziekelijke dame in haar stand laat voortleven, alleen uit medelijden. Zij had wel redenen om jalocrsch te zijn, zoo zij alles wist. O, juffrouw Judith, gij weet het niet hoe zij u veracht en hoe ik er somtijds naar hunker haar eens de les te lezen, zooals zij het verdient. Dat ellendig, kort zichtig dwaas trotsch schepsel." „Bekommer u daarover nietgoede min hernam Jndith. „Haar tegenwoordig gedrag zal misschien later haar eigene straf zijn. Ik zag het wel dat zij mij niet mocht lijden toen zij verleden jaar in Mei bij ons was. Maar mis schien zal zij er nu anders over denkenals zij tegen het einde van liet jaar terugkomt, zoo als zij beloofd heeft." „En weet gij wel waarom zij zoo de verma kelijkheden die hier de laatste dagen des jaars bij liet meerderjarig worden van den jongenheer Harry te smaken zijn, verzaakt?" zeide Buth. Het is alleen om u uit het hart en het huis van mevrouw St. Clare te dringer. en er zelve alleen eene plaats te vervullen. Let op mijn woorden, juffvrouw. Ook hoor ik soms een paar woorden, wanneer men vermoedt dat ik zoowel doof als blind ben en mejuffrouw Benv ick is somstijds bitterder dan verstandig." Is men vooraf gewaarschuwd dan kan men zich wapenen. Jammer echter dat het wapen dat haar zoo ernstig werd aangeboden weldra bleek niet krachtig genoeg voor Judith Graystone te zijn. Wordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1