Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. Gemeenteraad van Waalwijk. dezer, in den ouderdom van 98 jaren, admiraal Philipp Westphallde oadste officier der Brit- sche vloot. De overledene was een afstammeling der Hannoveraansche graven van Westplial, werd in 1782 geboren en trad in 1794 als twaalfjarig jongeling en vrijwilliger in de Britsche marine waarin hij tot 1847 in bijna alle gedeelten der wereld met bijzonder veel succes diende. In '66 verkreeg hij den admiraalsrang. De Europeesche controleurs van financiën te Kairo hebben onlangs op last der Engelsche en Eransche regeeringen een lijst opgemaakt van al de nog in leven zijnde vrouwen der vroegere onderkoningen van Egypteen de toe lagen die deze dames nog altijd uit de schatkist ontvangen. Daaruit blijktdat van den eersten onderko ningMehemed Ali Pacha (1849) nog twee vrouwen in leven zijndie ieder een toelage ontvangen van f50 000 per jaar. "Van den twee den Abbas Pacha leeft nog slechts een vrouw, die een pensioen van f 24,000 geniet. Verder zijn er nog een aantal odalisken dochters en kleindochters van deze vorsten alsook van den onlangs afgezetten Khedive Is mail Pacha en die allen moeten door den staat onderhouden worden. Ofschoon de pensioenen der dames onlangs aanmerkelijk verminderd zijn, bedragen zij nog altijd gezamclijk f2,230,000. Het verdient opmerking datblijkens een in de Times openbaar gemaakte correspondentie, de vrees voor waardevermindering der echte diamanten, door het uitvinden van een procédé tot goed geslaagden namaakongegrond is. De uitvinder zelf toch deelt mede dat de kosten noodig voor bet maken van eene kleine hoeveel heid zoogenaamd boart zoo groot zijn dat de zaak niet anders dan als een laboratorie experi ment moet worden beschouwd. Wanneer dus de namaak nog duurder wordt dat de echte hebben de diamanten geen concurrentie te vreezen, evenmin als de Amsterdamsche diamant-industrie, die aan ongeveer 20,000 menschen brood en nog wel wat meer verschaft, bang behoeft te zijn dat zij er onder zal lijden. r Z. M. de Keizer van Duitschland vierde Maan dag zijn 84sten verjaardag. Bij deze gelegenheid is tevens publiek gewor den de verloving van 's Keizers oudsten kleinzoon (Prins Wilhelmzoon van den Kroonprins) met prinses Augusta Victoria van Sleeswijk-Holstein. In het begin maakte het nogal eenig opzien dat de toekomstige keizerin van het Duitsche Rijk niet uit hooger of rijker kring zou gekozen worden. Maar daar de jonge prinses even schoon als beminnelijk moet zijn heeft de zaak noch bij den Kroonprins en diens vrouw noch bij den Keizer bezwaar ontmoet. Reeds bij eene vroegere gelegenheid trouwens toen de Kroonprins zijn oudste dochter schonk aan den in rang veel lager staanden Erfprins van Meiningen is ge bleken dat men ook aan het Duitsche Hof bij huwelijkszaken nog een beslissende stem toekent aan het hart. Als een tweede Nestor vierde de Keizer dus zijn feest te raidden van drie geslachten. Blijkens een officieel bericht van den in specteur der exploitatie van het station Halle der spoorlijn Maagdenburg—Halberstadtzijn 11. Maandag tengevolge der botsing tusschen twee passagierstreinen op dat station 4 personen ge dood en 7 zwaar gekwetst. Eenige uren later heeft de spoorwegdirectie eene lijst openbaar gemaaktwaaruit blijktdat het vermelde aan tal dooden juist was maar dat er 15 passagiers zwaar en 4 licht gekwetst zijn. De wissel wachter door wiens onachtzaamheid het ongeluk was veroorzaaktheeft zich van kant gemaakt. De botsing had plaats des voormiddags ten 10 ure en eerst des namiddags ten 2 ure had mer. het zoo ver kunnen brengen dat er weder een trein kon passeerenwaarna men voor de verdere ontruiming nog vier uren heeft noodig gehad. Vrijdag, 26 dezer, zal do „Wiener Manner- o-esangverein" eene vergadering houden om over het voerstel te beraadslagen, half Mei en corps naar Brussel te gaan teneinde op haren geboorte dag 24 Meiaan de verloofde van aartshertog Rudolph en aanstaande keizerin van Oostenrijk eene serenade in Duitsche en Oostenrijksche liederen te brengen. De Italiaansche regeering is niet gelukkig met hare loterij te Napels. Voor een paar jaren heeft de pastoor Mattiagelijk men weet, twee millioen gewonnen (het proces hierover is nog aanhangig) en thans heeft de Regeering weder •en paar millioen uit te keeren ditmaal niet aan één persoon maar aan verscheidene. Een monnik had namelijk op zijn sterfbed eene reeks van drie nommers opgegeven die achtereenvol gens getrokken zouden worden. Een aantal per sonen zijn dit te weten gekomen en hebben die nommers gekozen voor hunnen inzet, die wer kelijk de een na den ander uit de bus kwamen. De geneesheeren rapporteeren dat de moor denaar van kolonel Komaroff krankzinnig is. Rusland heeft op voorstel van de Porte zijn gezant gemachtigd een vertegenwoordiger aan te wijzen die de behandeling van het proces zal bijwonen. Het losgeld voor den Engelschen kolonel Svnec is uit Constantinopel naar de roovers bij Salonika gezonden maar de groote moeielijkheid is nog de wensch van Niko om amnestie en invrijheidstelling vau eenige bloedverwanten die op het oogenblik gevangen zitten, waarschijnlijk ook al niet wegens hunne eerlijkheid. De verbittering over het niet uitleveren van Hartmann is in de offlcieele kringen nog niet bedaard. De „Petersbiirskaia Wedomostii" zegt: Wij laten het aan de geschiedenis over om vast te stellenin hoever deze daadwaarbij het internationaal recht en het politiek geweten ge schonden zijn behalve door de lafhartigheid van het Fransche ministerie tegenover de onver- zoenlijken veroorzaakt is door vreemden invloed. Het is een positief feitdat Hartmann's bevrij ding welke opnieuw voor langen tijd een afgrond heeft geopend tusschen Rusland en Frankrijk een aangenamen indruk maakte te Berlijn. Dit feit verdreef de gedachtewelke de hersens van Duitschlands staatkundigen bezig hield dat er kans was op een verbond tusschen Rusland en Frankrijk met het oog op een revanche. Het politiek inzicht van De Freycinetdat dit spook verdreef, plaatste Frankrijk en Ri sland geiso- leerd tegenover het verbonden Engeland, Oosten rijk en Duitschland. Tusschen het liberale Petersburger blad „Molwa" en het panslavische "Moskowskija Wedemosti" is een zonderlinge strijd gevoerd over den titel van graaf Loris Melikoff. Het Moskouwsche blad vond den titel „chef van de opperste uitvoerende commissie" te lang en meende dat iemand die 3nelkort en krachtig handelen moetook een korten naam moet dragen. De „Molwa" vroeg daarop„Misschien vindt do „Moskowskya Wedemosti" zelfs den naam graaf Loris Melikoff te lang?" waarop het Moskouw sche blad antwoordde „Neen maar de ooren van de heeren redacteuren der „Molwa" schijnen wat te lang te zijn." Zijn roman nog voor de uitgave letterlijk verslonden te ziendat buitenkansje is dezer dagen een Russisch schrijver te beurt gevallen. Een letterkundige te Moskou bezocht dezer dagen een menagerie en droeg in den zak van zijn overjas een manuscript, dat een jong auteur hem even te voren ter inzage had overhandigd. Toen hij voor het hek van den olifant bleef ztilstaan stak het dier zijn snuit door de traliën, in de vaste verwachting de een of andere lek kernij te zullen ontvangen en snuffelde in den zak van zijn bezoeker. Voor deze er op ver dacht was had het dier het manucript er uil gehaald en in een oogwenk opgegeten. Tilburg', 2-4 Maart 1880. De Commissie, benoemd door belanghebbenden in de oprichting eener school voor M. U. L. O. voor meisjesom zich met het dagelijksch bestuur te verstaan ten einde een hooger sub sidie dan f 300 door den gemeenteraad taege- staan te bekomen heeft dat plan laten varen wegen het geringe uitzicht op de verwezenlijking daarvan en heeft daarentegen eene oproeping in de nieuwsbladen gedaan om eene hoofdonderwij zeres op die school te verkrijgen op een trak tement van f1000, de subsidie daaronder be grepen. Hierop hebben zich 10 sollicitanten aangemeldwaaruit eerstdaags eene keuze zal worden gedaan. Waalwijk, 24 Maart 1880. Naar wij van goede zijde vernemen hebben de voornaamste ingezetenen van het Westeind dezer gemeente zich tot de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier gewend ten einde hare krachtige medewerking in te roepen tot het verkrijgen van een hulpbus voor de posterij en een dépot van briefkaarten postzegels enz., aan dit einde der straatdatzoo voor hen als voor de schippers eene lang gewenschte en onmisbare verbetering is. Het contingent in de lichting 1880 door de provincie Noordbrubant te leveren bedraagt 1261 man; waarvan 235 man bij het 3e, 550 bij het 5e en 15 bij het 6e reg. infanterie, 75 bij het 2e en 15 man bij het 3de reg. huzaren, 45 man bij het 2e reg. veldartellerie60 man bij de Yde en 120 raau bij de VlIIde afdeeling vestingart. en 8 man bij de pontonniers worden ingedeeld benevens 16 bij het bataljon mineurs. Ofschoon er sprake van geweest is den zomerdienst op de spoorwegen dit jaar op den lüden Mei in te voeren zal dit toch op het gewone tijdstip 15 Mei geschieden. In Holland en andere provinciën schijnt groot gebrek aan hooi te zijn. Dagelijks heeft te Giethoorn de aflevering plaats bij scheepsladingen, tegen f40 het gemestlands-, f28 het heve- en f 14 het ribbehooiper 1000 KG. Op Donderdag 1 April a. s., des namid dags ten 1 urezal aan het gebouw van bet Prov. best. te 'sBosch worden aanbesteed -. Het herstellen en gedeeltelijk ophoogen van h'et ge deelte weg van 'sHertogenbosch naar Klein- Deuteren van den provincialen weg van 's Her togenbosch Drunen, Begroot op f 12,600. Te Groningen had eene openbare verhuring plaats van landerijen ten overstaan van een not ris aldaar. Alhoewel vele liefhebbers tegen woordig waren ging niemand aan het bieden. Daar in dezen toestand geen verandering kwam en allen bleven zwijgen werd naar de reden van dit vreemd verschijnsel gevraagd en be kwam men tot antwoord dat men niet wilde huren van personen die melk kregen van de melkinrichting Vrijdagnacht is nabij Schoonhoven eene boerderij door brand vernield. De bewoners hebben zich met levensgevaar gered27 stuks vee echter zijn in de vlammen omgekomen. Zaterdagavond werden naar het huis van arrest te Dordrecht overgebracht vier zakkeniol Iers, waarvan de oudste 34 en de jongste ruim 12 jaren telt. Deze lieden allen te Rotterdam woonachtighadden gebruik makende van de drukte der wckelijksche markt te Dordrecht van een drietal juffrouwen een zilverknipje en twee portemonnaies met geld geroldwelken dezen in de buitenzakken, achter op hare mantels hadden geborgen. Op het punt om weder met een der stoombooten naar Rotterdam te vertrek ken werden zij door de politie aangehouden die de gestolen voorwerpen nog in hun bezit vond. Te Arnhem is een brutale inbraak met diefstal gepleegd bij een vischhandelaar. Eene som geld werd door de dieven medegenomen nadat zij zich eerst aan eenige lekkernijen uit den winkel te goed hadden gedaan. De bewoners werden dezen diefstal gewaardoordien in het kantooropzettelijk of bij toevaleenige kle dingstukken in brand waren geraaktwaarvan de verstikkende rook hen uit den slaap opwekte. Ongelukkig viel ook nog de vrouw des huizes in het openstaande kelderluikdat de inbrekers hadden vergeten te sluiten en bezeerde zich daarbij zoodanig dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij de politie te Amsterdam 1« ft oen man zijne echtgenoote aangeklaagd van diefstal. Uit het onderzoek moet wel gebleken zijn dat zij in verschillende winkels goederen heeft gekocht, doch nog niet dat zij ze ontvreemd heeft. Het schijnt echterdat de vrouw moeder van een talrijk gezin uit geldgebrek aldus gehandeld heeften dat de liefdevolle echtgenoot zich nogal eens schuldig maakt aan misbruik ven sterken drank. Naar een Amerikaansch lief lebber van statistiek heeft uitgerekendzou men met het blanketsel, dat de Amerikaansche vrouwen jaar lijks verbruiken 37,000 huizen kunnen schilde ren. Drunen. 23 Maart. De provincale weg door den Overlaat van hier op Baardwijk tot voor een paar dagen nog geïnundeerdis nu reeds hersteld en goed berijdbaar. Hulde aan de mannen, die zoo spoedig daarvoor hebben gezorgd. Moge het gedeelt Bosch-Vlijmen ook weldra gereed zijnom het anders zoo drukke verkeer ook daar te herstellen. Capcllc23 Maart. Volgens de voorloopig vastgestelde kiezerslijsten alhierbedraagt het aantal kiezers voor leden van den Gemeenteraad 155, voor de Tweede Kamer 107 en voor de Provinciale Staten 105. De census bedraagt voor kiezers van den Gemeenteraad f10,voor de Tweede Kamer en Prov. Staten f20, Tot tegenschatters voor de personele be lasting, dienst 1880/81 zijn alhier benoemd de heeren W. Ha'goort en W. Vermeulen. OPENBARE VERGADERING van Dinsdag 23 Maart 1880, nam, 7 ure. Tegenwoordig alle leden behalve de heer Van Baal. De Voorzitter opent de vergadering De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en met eene kleine wijziging goed gekeurd. De Voorzitter deelt mededat B. en W., bijgestaan door de gascommissie zich ingevolge opdracht van den Raad onledig hebben gehouden om het contract met den heer Vosbetreffende de verlenging der concessie van de gasfabriek af te handelen. De Secretaris geeft lezing van het rapport der commissie en van een schrijven van den Heer Vos. Uit het rapport blijkt dat B. en W. primitief de voorwaarden der concessie hebben opgemaakt, die daarna herzien zijn door de commissie en den heer Vos deze laatste vroeg twee dagen uitstel om te beslissen of hij ze al dan niet aannam; het komt der ermmissie voor dat Vos de zaak op de lange baan zoekt te schuiven 't is daarom dat zij voorstelt lo Dat daar hij niet aan zijne verplichting heeft voldaande zaak als afgehandeld is te beschouwen. 2o overeenkomstig een vroeger voorstel der gascommissie te besluiten tot het bouwen eener nieuwe gasfabriek. De heer Vos vraagt in zijn schrijven, lo dat hem twee maanden tijd worden gegeven om de buizen op te breken na afloop der con cessie. 2o vermindering der boeten tot op de helft.- 3e De tusschenkomst van B. en W. in geval men hem een aanleg wilde laten doen waarvan hij geen voordeel voorziet. 4o wordt daarin te kennen gegeven dat zijn borg op de gestelde voorwaardén weigerde borg te blijven en dat hij, als zij volgens zijn ver zoek gewijzigd werden vertrouwde er een te zullen hebben. De Voorzitter zegtdat zooals uit het rapport blijkt de commissie van oordeel is dat Vos de zaak zoekt te traïneeren; van daar dat zij noodig oordeelt niet meer met hem te onderhandelen vandaar een nieuw voorstel De heer Van Es heeft het schrijven van Vos gelezen en herlezen en vindt het wat kras om na dien brief, alle onderhandelingen met hem af te breken, en dadelijk voor te stellen een nieuwe fabriek te bouwen. De gemeente toch heeft tegenover Vos volkomen haar doel bereikt, door de levering van het gas te verkrijgen a 12 cent Vos is wel is waar zeer langzaammaar de overwinning is toch aan de gemeente gebleven; hij stelt ons nu weer teleur, maar daartegenover staat de tijd die hij gehad heefthij kon eerst Woensdag avond te huis zijnhij heeft toen dadelijk werk gemaakt van de zaak en is zelfs naar Rotterdam geweest om een nieuwen borg te zoeken daarbij, hetgeen hij vraagt, is bitter weinig. In de nog loopende concesie is een artikel betreffende de buizen dat wellicht later bezwaar zou kunnen opleveren dit moest natuurlijk ge wijzigd worden'wij hebben 1 maand gesteld voor den tijd van het opbreken der buizen, hij vraagt er twee spreker ziet daarin geen gevaar. Boeten zijn in de loopende concessie nooit toegepastzij moeten wel in het contract ver meld zijnmaar hij zou ook hiermede maar genoegen nemen. Wat het derde punt betreft hiertegen vindt spreker ook geen beswaaren wat de borgen aangaathet is hem niet heel duidelijkwaar voor die noodig zijnde borgen der vorige concessionarissen zijn lang dood en nooit is dezerzijds om andare gevraagdook zijn er, meent spreker, artikels in het contract, die de ge meente, bij niet nakominghet recht geven het zelve te vernietigenom nu zoo maar in eens te breken vindt spreker al te. kras en hij zou de gemeente niet durven vrijwaren voor de ge volgen met het oog op concurrentie; laat ons Vos den tijd geven en hem het gewijzigd con tract ter toekening zenden en hem zeggen dat hij spoedig voor borgen zorge de gemeente heeft overwonnen dit is de hoofdzaak. De heer Van Heijst beaamt heldoor den heer Van Es gesprokene. Het besluit tot. verlenging der concessie is niet met meerderheid maar met algemeene stemmen genomen hadden wij dien avond toen alles er zoo gemakkelijk doorging, aan Vos het gewijzigd contract ter teekening voorgelegd dan was alles in het reine geweest. Dit is echter niet gebeurd. Toen heeft de gas commissie artikels bijgebrachtbezwarend voor Vos, en voor de gemeente van weinig beteekenis. Spreker meentdat men in dit opzicht gerust kan toegeven. Boeten moeten gestipuleerd wor den, maar dan ook worden toegepastis dit laatste onder de loopende concessie niet geschied dan is dit een bewijs dat goed gas is geleverd, anders zijn de boeten illusoir. Borgen kunnen ook wel gevonden wordenofschoon hij het nut er niet van inziet. Spreker zou wat toegeven daar toch de gemeente overwonnen heefthet kan geen kwaad Vos hierin genoegen te geven; Spreker gelooft ook nooitdat een nieuwe fa briek op tijd klaar zou kunnen zijn. De heer Zijlmans beaamt ten vollehetgeen door de twee vorige sprekers gezegd is; hij ge looft dat alle Waalwijkers blij warendat de zaak was afgeloopen hetgeen Vos nu vraagt is niet zoo zwaar, om daarom te veranderen. De Voorzitter zal in het beantwoorden van den heer Van Es heel kort zijn; hij verwijst hem naar het gewijzigd contract dat door hem mede is geteekend, en naar den brief aan Vos, waarin aan Vos gemeld wordtdat geen wijzigingen meer kunnen worden toegestaan. Vos heeft eerst éérf, toen twee dagen uitstel gevraagd; het is hem toegestaan tot Vrijdag avond er is nog door de commissie bijgevoegd dat er dan eene bepaalde beslissing zijn moestdit alles is door Vos goedgevonden in hoeverre op de be slissing der firmanten te rekenen valt, laat spre ker geheel aan het oordeel der vergadering over. De commissie heeft den last van den Raad ge heel uitgevoerd als zij nu overtuigd was, dat de zaken zoo waren als sommige leden het doen voorkomen zou zij wel toegeven maar de tijd van handelen is gekomen en dit is ook aan Vos gezegd. Als de Commissie het bevel van den Raad uitvoert dan is het vreerad dat er nu zoo ge sproken wordt. Dat veel menschen blij waren in het vooruitzicht van 12 in plaats van 16 centen voor het gas te betalen dit spreekt van zelfmaar van veel groote gasverbruikers weet hij het tegendeel. Dat er in 20 jaar geen boeten zijn toegepast bewijst niet dat er niet gezondigd is men heeft alleen door de vingers gezien en wellicht zijn juist de hooge boeten de reden dat goed gas geleverd is. De heer Van Es erkent dat hij het contract mede geteekend heeftmaar het is den heeren zeer goed bekenddat hijtot zijn spijthun gevoelen niet altijd kon deelen hij heeft even wel altijd in het belang der gemeente gestreden; ook den brief aan Vos heeft hij goedgekeurd maar dit heeft hij tegenover Vos niet willen laten. De Voorzitter antwoordt dat alle zaken hoe goed en hoe kwaad ookte verdedigen en te bestrijden zijn in alle geval blijkt uit het door den heer Van Es gezegde de grootste inconse quentie contract en brief zijn door hem goed gekeurd en nu zegt spr. het tegendeel van hetgeen daarin vervat is. D^ heer Van Es zegt dat elk naar zijn eigene opinie handeltmaar dat hij steeds het gemeente belang voor oogen had. De heer Van der Heijden zegt naar aanleiding van het door den heer Van Es aangevoerde, „dat Vos naar Rotterdam is geweest om andere borgen te zoeken" dat de oorzaak der weigering van Vos, naar zijn oordeel, niet daarin gelegen is, maar in andere omstandigheden, die Vos hoopt te zien verbeteren als de condities ver anderd worden dit zou blijken uit een ander dan het hier overgelegd schrijven. De heer Jud. Timmermans zegtdat als Vos had willen afhandelen hij wel gekunnen had. Uit al zijne handelingen blijkt echter duidelijk dat hij de beëindiging der zaak ülechts zoekt

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2