Nummer 26. Zondag 28 Maart 1880. 3e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Rusland. BINNENLAND. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Aanstaanden Woensdag zal deze courant niet verschijnen; door een samenloop van omstandigheden is het ons onmogelijkdien dag een nummer uit te geven. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per x*egel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Dinsdag avond ten 11 uur is de Oostenrijksche kroonprins per nachttrein via Keulen van Brussel naar Weenen vertrokken. In den trein was er een wagon-lit voor hem en zijn gevolgtwee adjudanten en zijn secretaris, en een tweede wagen voor zijn dienstpersoneel en zijne bagage. Bij zijD vertrek hadden geen officieele cere moniën plaats. Op het perron waren zelfs een aantal personen zonder speciale vergunning aan wezig. De Koning in generaals-uniform en de graaf van Vlaanderen in burgerkleeding deden den aartshertog uitgeleide die bij het vertrekken van den trein zich voor het venster plaatste en door de aanwezigen zeer luid werd toegejuicht. Onder de feestelijkhedendie te Brussel ter gelegenheid van het gouden feest der Bel gische onafhankelijkheid zullen plaats hebben behoort ook een Vlaamsche kermis uit den tijd van den beroemden schilder Pieter Breughel. Deze kermis zal gehouden worden in den dierentuin die bij deze gelegenheid schitterend verlicht wordt. Op het water wordt een Veni- tiaansch feest gegeven, in tal van verlichte booten; ook zullen er 16e eeuwsche zeegevechten plaats hebben. Bij de kiosk zullen een bergschuttersgild en een maatschappij van St. Joris een hand- en voetboogwedstrijd houden terwijl verder op een gelegenheidsstukje gespeeld zal worden door po lichinels. Voorts wordt in de gebouwen van den Skating-club een schaatsenrijdersfeest ge geven. In de omheining van het hok der struisvogels, waaromheen een talrijk publiek kan plaats nemen, zullen geschiedkundige dansen worden uitgevoerd, als een menuet van ridderseen krijgsdans van gewapende edellieden en eindelijk een allegorisch ballet. In den tuin zullen verder allerlei kermistoo- neelen te aanschouwen zijn waarzeggers, kwak zalvers enz. Hier en daar zullen tentjes staan, waar hofjonkers schildknapen dranken uit vroeger eeuwenen ook moderne zullen verkoopen terwijl in sommige kramen door jonkvrouwen, in de bevallige kleeding dei middeleeuwen ten voordeele der armen voorwerpen uit de 16e eeuwals zonneschermen waaiersbekers enz. te koop worden aangeboden. De Vlaamsche boerderij vau den dierentuin wordt herschapen in een pachthoeve uit Breu ghel's tijd een herbergier uit de 16e eeuw zal er den gasten maaltijden opdisschen. 's Avonds zal klokkengelui de merkwaardigste vermakelijkheid aankondigennl. den optocht der rederijkers. Dezen zullen plechtig den ge- heelen tuin doortrekkenom zich naar hun feestlokaal te begeven en wel in de traditioneele volgorde. Voorop gaat de vaandrigdan volgt de nar dan knapen die de banier der kamer dragen trommelslagers en fluitspelers, rederijkers, meisjes in 't witraadsheeren enz. Zij zullen een serenade geven ter eere der aanwezige overheidspersonen. Daarna heeft de zangwedstrijd plaats waarbij meest liederen uit de 15 en 16 eeuw zullen worden gezongen. Het feest wordt besloten met een kluchtwaarvan Uilenspiegel de held is en die toespelingen op de feesten bevat. Na de klucht trekt de stoet weer heen onder het spelen van oude aria's. De feestcommissie had eerst een volksfeest van deze kermis willen maken maar zij ziet zich genoodzaaktter bestrijding van de vele onkosten een toegangsprijs te stellen die waar schijnlijk 5 fr. cal bedragen. Uit Parijs wordt gemeld dat 11. Woensdag onderscheidene Afgevaardigden in het paleis Bourbon zijn samengekomen en dat het algemeen onder hen heettedat zeer spoedig besluiten zouden vallen in zake de Jesuieten. Onmiddc- lijke ontbinding der sociëteit stond te wachten. De vreemden zouden onmiddellijk worden ver wijderd en aan de scholen en kloosters zou slechts een termijn van drie maanden worden gelaten om hunne zaken te ordenen en hunne bezittingen te verkoopen. Dc nieterkende con gregatiën (de Jesuieten bepaaldelijk uitgezonderd) zouden binnen zeer kort hare statuten moeten overleggen en de Regeering zal na inzage daar van beslissen of ze kunnen blijven dan of ze ook moeten ontbonden worden. Na Juli zou dus in geheel Frankrijk geen Jesuietenschool meer bestaan. Reeds zou het bevel tot verwijdering der buitenlandsche Jesuieten aan de prefecten zijn verzonden. De Minister van Oorlog verbood aan de officieren het geven van verder onder richt in de scholen der orde. Opnieuw is een lid van den Senaat over leden de legitimist Kerjégu die het departe ment Cótes du Nord vertegenwoordigde. 't Heeft te Parijs groote bevreemding gewektdat de Russische gezantVorst Orloff, met stille trom is afgetrokkenzonder een afscheidsbezoek te maken of zelfs een kaartje te zenden, 't Gerucht heeft dan ook geloopen dat de Fransche Regeering wegens deze en dergelijke lompheden de gezant te St.-Peters burg werd dezer dagen op in het oog loopende wijze genegeerd voornemens zou zijn haar vertegenwoordiger, generaal Chanzy terug te roepen. In de vorige week hebben de te Parijs vertoevende Duitsche socialisten een besloten vergadering gehouden. Een inspecteur van pol it ia en een geheim agentdie gezonden waren om toezicht te houden werden, toen men hen her kende vreeselijk mishandeld. Er moeten ver volgingen ingesteld zijn tegen hen, die zich aan deze gewelddadigheden schuldig hebben gemaakt. Ten spijt van alle stuiptrekkingen der Jiinnenlandsche staatkunde neemt de welvaart van Frankrijk steeds toe. De opbrengst van de directe en indirecte belastingen gaat in de eerste helft van deze maand de raming 14 millioen te boven. Ziehier een ander finantieel feit dat wel sprekend is. Het betreft de spaarkassen. Nergens in Europa kent deze inrichting grooter bloei dan in Frankrijk. In vier jaren tijds is het aantal inbrengers met 930.000 vermeerderdd. i. met bijna een derdede ingebrachte sommen zijn bijna vetdubbeldvan 573 millioen zijn zij tot 1015 millioen gestegen. Er is een laatste poging bij den koning ge daan, om voor Otero ontheffing te verkrijgen van de doodstraf. De afgevaardigde van Mon- denedo het districtwaarin Otero geboren is heeft denkoning eene audiëntie verzochten onder anderen zich op het aloud gebruik iii Spanje beroepen om in de Goede Week aan een of meer ter dood veroordeelden gratie te verleenen. De koning heeft hem verklaard, dat hij persoonlijk voor gratie gestemd is dat hij in zijn hart Otero reeds vergiffenis geschonken heeft, en dat, indien het van hem alleen afhing, aan Otero de doodstraf niet voltrokken zou worden. Vervolgens gaf hij aan den afgevaar digde de verzekering, dat zijn verzoek rijpelijk zal worden onderzocht. De zittingen van het Engelsch Parlement zijn Woensdag gesloten, en wel met eene boodschap der Koningin. Slechts weinig leden waren aanwezig. l)e meesten waren reeds vertrokken om voor hunne herkiezing te zorgen er zijn er zooals de jongste Punch" geestig opmerkt verscheidene onder, die voorzichtigheidshalve maar geen re tourbiljet hebben genomen. In de boodschap der Koningin wordt aller eerst de ontbinding aangekondigd en vervolgens aan het Parlemenf dank betuigd voor den steun, die de staatkunde der Regeering steeds van de meerderheid heeft mogen ontvangen. Die staat kunde heeft alleen ten doel gehad het land te verdedigen en den algemeenen vrede te hand haven. De betrekkingen tot de overige Mo gendheden zijn van vriendschappelijken aard en wettigen de hoopdat de rust in Europa zal kunnen behouden blijven. Eerlang hoopt de Regeering de schikking der aangelegenheden in Afghanistan te kunnen melden. Voorts wordt nog in de boodschap met vol doening gewezen op de beterschap die zich op het gebied van handel en nijverheid openbaart. Aan den gedrukten toestand is zoowel voor het een als van het ander een einde gekomen. De Burgemeester van Londen heeft esne officieele nifnoodiging ontvangen om de feesten tc Brussel te komen bijwonen en is voornemens daaraan gevolg te geven. Hij stelt zich voor de gjheele middeleeuwsche kraam mede te nemen, waarmede hij zich bij feestelijke gelegenheden te Bonden pleegt te yertoonen gouden koets, staf, zwaard en dergelijken. Op last der Koningin is ter plaatse waar db Keizerlijke Prins zijn leven verloren heeft ucn steenen kruis opgerichtdragende de volgende irscriptie .- Dit kruis is opgericht door Koningin Victoria, als dankbare en liefdevolle herinnering aan Prins Napoleon Eugène Louis Joseph, Keizerlijke prinsom de plaats aan -te duiden waar hij op een verkenningstocht met Britsche troepen dan ln Juni 1879 door een afdceling Zoeloes overvallen werd en den vijand het hoofd biedend gevallen is. Het schijnt dat het verlangen der Afghaansche hoofden, om met Engeland vrede te sluiten voor een goed deel zijne oorzaak he >ft in hun lust om te vechten tegen elkander. Nabij Ghuzni werd onder de inboorlingen woedend gestreden en de Koliistanis zijn in rep en roer wegens den aantocht van etn potentaat uit Turkestan met 6000 man en twaalf kanonnen. Aan de /Daily News" werd 11. Woensdag gemeld dat de Afghaansche troepen in Turke stan zich verklaard hebben voor Abdul Rahman, die te Kadngum, nabij Koedoer, was aangeko men. Dc gouverneur van Afghaansch Turkestan njjm de vlucht. Uit Lahore is bericht ontvangen dat de Hhzara's de Afghanen niet ver van Ghuznee hebben aangevallen en verslagen en vier forten lujbbcn genomen. Mahomed Jan had een uit val gedaan. Het leger van Candahar heeft bevel ontvangen naar Ghuznee op te rukken. De „Reichsanzeiger" maakt een besluit bekend van den Keizer, waarbij de Rijkskanse lier den last ontvangtom allen die 's Keizers verjaardag door sympathieke betuigingen ver aangenaamd hebben daarvoor hartelijk dank te zeggen. J Zeer eigenaardige markten worden tegen woordig weder te Ravenburgin Wurtemberg, gehouden nl. de zoogenaamde kindermarkten. Daar worden tal van kinderen boven de acht jaren uit Zwitserland, Tyrol en Vorarlberg aan gevoerd en tot het laatst van October aan de. landbouwers uit den omtrek verhuurd om vee te hoeden en dergelijk werk te verrichten. Het loon is vrij ruim. Men betaalt bv. voor een jongen van 1416 jaar f22 a f30 en meer, terwijl hun meesters hun behalve den kost, een dubbel pak kleederen moeten geven. Aan de Neue freie Presse wordt gemeld dat het resultaat der gedachtenwisseling tusschen de hoven van Weenen en Brussel is dat het hu welijk van aartshertog Rudolph met prinses Stefanie in Mei 1881 zal vertrokken worden. Evenals met het huwelijk van keizer Frans Joseph en koning Alfonsus van Spanje geschiedde, zal de huwelijksplechtigheid aan het Hof der bruid d. i. te Brusseldoor een gevolmachtig den specialen vertegenwoordiger van den kroon prins plaats hebben terwijl daarna te Weenen de plechtige kerkelijke inzegening zal volgen. Ook uit Oostenrijk Hongarije komen treurige berichten omtrent de schadedie door de buitengewoon strenge koude van den afge- loopcn winter in de plantenwereld is aangericht. ln het park van den Vorst van Roban te Sichrouwin Bohemen«hebben een aantal vreemdsoortige boomen en gewassen aanmerkelijk door de felle vorst geleden terwijl in de vor stelijke boomkweekerijen te Swijan 41000 jonge* en 2000 groote vruchtboomcn zijn doodgevroren. In Engeland en Schotland is de koude vooral nadeelig geweest voor de schapen het scheren zal dit jaar veel minder wol opleveren dan ge woonlijk ten gevolge van de groote sterfte onder die dieren. j De bekende advocaat Stasow die vooreenige dagen in hechtenis genomen isis bij adminis tratieven maatregel uit de hoofdstad naar het binnenland verbannen. Een boer te Schujain Rusland die als gezworene de zittingen van de rechtbank moest bijwonen maar er niet veel lust in hadwas op het denkbeeld gekomen om zich te laten vervangen door een gepensioneerd soldaatdie tegen betaling van 7 roebel zijn plichten als lid van de jury voor hem zou waarnemen. In de twee eerste zittingen ging alles goed maar bij de derde werd het bedrog ontdekt. De gezworene en zijn plaatsvervanger moesten nu onlangs zelfs als beschnldigden voor de recht bank verschijnen. Zij werden beiden streng gestraftde boer mc-t verlies van alle rechten en verbanning naar Siberië, het gehuurde jurylid met drie jaren gevangenisstraf. Waalwijk, 27 Maart 1880. Gebruik makende van eene welwillende uit- noodiging van een der heeren Wethouders hadden wij verleden Woensdag avond het genoe gen, tegenwoordig te zijn bij de sluiting der teekenschool. Bij het binnentreden trof ons vooral de goede orde die onder devoor het raeerendeel zeer jonge leerlingen heerschte. De door de jongelui voorgelegde proeven van vorderingen in liet teekenen getuigden van ern stig en degelijk onderwijs van de zijde der leer aars en van groote leergierigheid van den kant der leerlingen. Geen wonder dan ook dat de geachte Burgemeester, de heer Van der Klokken, voor het sluiten van den cursus zijne hooge tevredenheid uitdruktezoowel over het gegeven onderricht als over de gemaakte vorderingen. ZEd. sprak ten slotte den wensch uitdat hij al de leerlingen het volgend jaar daar weder terug zou vinden. Eene dergelijke inrichting is voor eene indus- trieele gemeente als Waalwijk een groot voor recht het zou dan ook zeer te bejammeren zijn, als er niet ruimschoots gebruik werd gemaakt van deze schoone gelegenheid om zich te bekwa men in een vak zoo geschikt tot hel opwekken en ontwikkolen van schoonheidsgevoelen dat als een eerst vereischte mag worden beschouwd voor de vorming van den toekomstigen werkman. De heeren Jos. Van Dongen F. AV. Van Liempt en II. Van Wel alhier hebben -bij ons Gemeentebestuur aanvraag gedaan om ccncessie voor de exploitatie eener gasfabriek. Zijn onze inlichtingen juist, dan vragen zij de concessie onder dezelfde voorwaardendie door den Gemeenteraad aan den heer Vos gesteld zijn alleen zouden zij verlangen den duur der concessie op 20 jaar bepaald te zien.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1