Eene groole partij Timmerhout, De notaris Rant EEN HUIS, 53 lii 3 LEi S3 a De Notaris A. X BINK AANBESTEDING. Burgerlijke Stand. Handelsberichten ADVERTENTIEN. Nu Wed. J. van de Pas. VANGENDHOOS Een geheelen Inboedel, Publiek Verkoopen: Op Vrijdag 2 April 1880, rt5l te Waalwijk, Maakt Bekend: dat, te beginnen op Maandag 29 Maart, de wagendie correspondeert op de boot Geertruidenberg- Rotterdam van Waalwijk zal vertrekken. Woensdag 14 April 1880, VERKOOPEÜ op Vrijdag den 2 April 1880, waaronder 300 stuks Planken van een centimeter dikte en verschillende lengte. Eene partij geschaafde en geploegde planken. Eene partij greenen planken, dik twee centimeter. Eene partij lange greenen battings van 8 en 9 meters enz. des voormiddags ten 11 ure, AANBESTEED: Het gedeeltelijk herstellen en vernieuwen der houten be schoeiing langs de Westzijde der Haven te Waalwijk en verdere daarmede in ver band staande werken. PUBLIEK VERKOOPEN: SchuurErf, Boom- gaard en Tuin, staande op Woensdag 31 Maart 1880 en Finaal op Woensdag 14 April 1880, Bij de op Woensdag gehouden openbare verpachting van de liooi-wei- en bouwlanden aan de diaconie der Hervormde gemeente tc Besoijen toebehoorendehebben deze landerijen ongeveer 1/6 minder aan huur opgebracht dan zij bij de vorige verpachting, vier jaar geleden, opbrachteutoen zij dan ook tegen buitengewoon hooge prijzen verpacht werden. De Staats-courant meldt: Het heeft Zijner Majesteit den Koning be haagd den Raad van ministers te machtigen de blijde tijding ter algeraeene kennis te bren gen, dat Hare Majesteit onze geëerbiedigde Ko ningin zich in gezegen den staat bevindt. Naar wij vernemen zou de Regeering voornemens zijn de wet op het lager onderwijs met een der laatste maanden van dit jaar in te voeren. De districts-veearts te Roermond heeft aan s Konings commissaris in Limburg voorgesteld, alle vergunningen tot invoer van slachtvee uit Belgie in te trekken, wegens het gevaar van o- verbrenging der daar heerscliende longziekte, voornamelijk uit Hasselt, en wegens de misbrui ken, die bij dien invoer gebleken zijn en waardoor het gevaar vermeerderd wordt. De Minister van binnenlandsche zaken heeft dientengevolge last gegeven, alle reeds verleende vergunningen tot invoer van slachtvee uit Belgie in te trekken, en voorloopig geen niuewe vergun ningen meer te verleenen. In den Haagschrn Gemeenteraad is eene mededeeling gedaan betrekkelijk het gemeentelijk belastingstelsel, niet alleen voor dien gemeente raad van belang. De mededeeling komt hierop neder, dat een aandrang bij de Regeering op her ziening van stelsel der gemeentebelasting onnoodig wordt geacht op het oogeblik, dat bij het gouverne ment plannen in overweging zijn, die het gehee- le belastingtselsel en niet zoo zeer eenig bepaald punt van wetgeving betreffen. Het jaarverslag van het krankzinnigenge sticht te Dordrecht bevat het volgend bijzonder lezenswaardig gedeelte: wDe sterke drank heeft ons dit jaar alweder zijn contingent geleverd, maar rijkelijker nog de godsdienstige dweeperijj mannen, io de kracht van hun leven; vrouwen, die zoo noodig waren in haar talrijk gezin, kwamen hier, mager en ver zwakt, het hoofd gebogen onder angst en verwij- feling, (naar hunne meeningbeladen met schuld en zonde, afgesneden van gemeenschap met God of onder den invloed van den Satan. Geen zwèem van hoop, geen zweem van vertrouwen, geen zweem van moed oordeel^n ze //zichzelven zóó slecht, zóó diep gevallen, zóó onwaardig. dat ze niet alleen alle troost en opbeuring hardnek- king afwezen, maar ook voedsel en geneesmide- len weigerden als zijnde deze gaven onwaardig. Twee er van legden zich de boete op van onthouding en hielden dit zoo streng vast, dat ze na maanden lang kunstig gevoed te zijn onder.de hevigste tegenstreving, het eindelijk met den dood moesten bekoopen. En dit diepe waanzinnige schuldbesef, wien treft dit het meest? Menschen van een losbandigonzedelijk leven? Neen, want dan zou die aandoening niet on natuurlijk zijn en vast niet tot de zielsziekten gerekend worden. Doch de lichtmis is niet gewoon de zaken zoo ernstig op te vatten 't ligt reeds in zijn naam zei ven opgesloten. De lijdersdie wij bedoelen, zijn meestal menschen van een zacht karaktervan ernstige levensop vatting van een innig plichtgevoel maar die het niet genoeg achten hun plicht te doendie aan goede werken geen waarde hechten die zich verward hebben in valsche begrippenin zoogenaamde theologische machtspreuken, waar onder hunt verstand te gronde gaat omdat de rede er voor moet ^stilstaan. Zij die zich geroepen gevoelen hoogere eischen aan den eenvoud te doen dan deze kan dragen of vervullen die gevoelens of belijdenissen op wekken te hoog voor den armen leekdie de zonde uitbreiden tot buiten grenzen en de schuld onbetaalbaar makenmogen er wel eens over denken of dat vrede stichten is en heiligen, dat men den mensch tot vertwijfeling brengt, om hem daarna aan de zorg van een krankzinnigen gesticht over te leveren. Uit W'ierum gemeente Westdongeradeel schrijft men Dat het bijgeloof de wereld nog niet uit is bleek de vorige week alweder hier. Een oud moedertjedat veel van kinderen houdthad in den voorgaanden zomer aan een kindje van zekeren de V. eenige koekjes gegeven die het kindje natuurlijk met smaak opat. Maar wat gebeurt nu waardoor deze gebeurtenis, dr. op zich zelve niets te beteekenen bad aanleiding werd tot een buitengewoon groot standje in ons kleine dorp"? Eenige weken geleden wordt dat kindje ziek en wil maar niet beteren. De ziekte moet een oorzaak hebben die oorzaak is niet te vindendus moet het kind belsjoend zijn. Door wie echter Alles wordt nagegaanen eindelijk herinnertzich de vader dat het kindje den vorigen zomer koekjes heeft gehad van dat oude moedertje. Die heeft dus het kind betsjoend. Natuurlijk mag daar geen gras over groeien; vol wraakzucht tegen die oude vrouw gaat de V. naai haar toe, slaat en mishandelt haar en bedreigt haar dat zij onder zijne handen zal stervenwanneer zijn kind betsjoend is. Op het hulpgeroep der oude vrouw komeri getuigen aan en bemoeit de politie zich er mededie van het voorgevallene proces verbaal heeft opge maakt. De V. zal zich dus eerstdaags moeten ver antwoorden voor de daaduit bijgeloof door hem bedreven. De V. echternog niet tevreden bleef toch volharden bij zijn denkbeelddat zijn kind bet sjoend was en gaat naar den bekenden duivel banner te Zwaagwetseinde oin raad te vragen. Teruggekomen vertelt" hij nu aan iedereen dat hij met een drankje in den zak van den dui velbanner komende, op den weg door twee grootenatuurlijk zwarte honden is aangerand, en tweemaal door die honden over de sloot is geworpen doch er gelukkig heelhuids is afge komen. Zoo'n praatje wordt door velen geloofd. Op deze wijze zal der oude vrouw ds lust om kiuderen op koekjes te tracteeren ook wel ver gaan. Druuen24 Maart. Bij de gisteren alhier gehouden herslemming voor een lid van den Gemeenteraad werden uitgebracht 150 stemmen, waarbij 4 van onwaarde. Gekozen werd de heer Johs. Laur. Klijn, met 78 stemmen de heer H. Van der Sanden bekwam 68 stemmen. Van Gend Loos heeft den dienst Bosch- Waalwijk hervatvia Helvoirt en Nieuwkuik. Alzoo is er weder eenige communicatie. Is men hier zeer ingenomen met het nieuwe ontwerp voor het spoor Zwaluwc-Bosch niet minder sterk is het verlangen naar spoedige exploitatie dier lijn zij alleen kan g:regeld in de behoeften der Langstraat voorzien. In miju vorig bericht sprak ik bij vergis sing van den „provincialen" weg in den over laat deze weg is in onderhoud bij het Rijk. Oisterwljk 26 Maart. Bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad waren uit gebracht 152 stemmen waarvan zich 86 ver- eenigden op den heer Th. De Kroon die alzoo gekozen is. Boxtel, 25 Maart. Heden morgen woedde onder deze gemeente een vrij hevige boschbrand. Eenige hectaren dennenboschtoebehoorende aan de erven ten Brinkzijn een prooi der vlammen geworden. Door de vereenigde krachten van eene groote menigte volks die uit Haaren, OisterwijkOirscbot en Bxotel was ter.hulp gesneld is de voortgang van het vuur vrij spoedig gestuit. De oorzaak is als gewoonlijk onbekend. Opvallend is het wel, dal pas eenige dagen geleden een dergelijke brand in de na bijheid van Oisterwijk gewoed heeft. Burgemeester en Wethouders hebben een schrijven ontvangen van den districts-schoolop- zienerwaarin deze verklaart het schoolgebouw op Tongeren te zullen afkeuren indien hem de zekerheid niet wordt gegeven dat het in den loop van 1880 op voldoende wijze zal vergroot en verbeterd warden. Dussen25 Maart. Door stemgerechtigde ingelanden van het waterschap van den Ouden Zeedijk onder deze gemeente is besloten tot voortzetting der proceduregevoerd tegen het waterschap het Pompveld wegens de weigering van betaling der omslagen door dat watersshap verschuldigd over de jaren 1878 en 1879. Door den kantonrechter te Heusden is die vordering ontzegd op grond dat de Provinciale Staten niet de bevoegdheid hebben om nieuwe waterschappen op te richten en dat mitsdien de voorzitter van het waterschap van den Ouden Zeedijk niet de qualiteit van voorzitter bezit, die hij zich toeschrijften waarin hij in rechten voor dat bestuur ia opgetreden. Met belangstelling wordt alsnu de uitspraak van den hoogeren rechter in deze vöor de be sturen van de verschillende door de Provinciale Staten opgerichte waterschappen tegemoetgezien. Door het Bestuur dezer gemeente zijn bij den Minister de navolgende bezwaren ingebracht tegen het ontwerp van aanleg van den spoor weg Zwaluwe's Hertogenbosch lo. dat geene brug voor voetgangers en voer tuigen naast de spoorwegbrug zal worden gebouwd waardoor een iederdie van den spoortrein wil gebruik makentelkens het hooge bruggeld aan de over de Donge bestaande brug zal moeten betalen. 2o. dat geene los- on ladingsplaats voor sche pen of per as aangevoerde goederen zal worden ingerichtwaarvoor echter aan de Donge zeer geschikte terreinen aanwezig zijn waar die met betrekkelijk geringe kosten kan tot stand komen. 3o. dat alzoo de bestaande brug over de Donge niet zal vervallen waardoor op een afstand van 200 meter tot nadeel en groot ongerief der scheepvaart twee bruggen zullen te passeeren zijn. Het bestuur verzoekt den Minister aan die bezwaren tegemoet te komen door den aanleg eener brug voor voetgangers en voertuigen naast de spoorwegbrugzoomede van de bewuste los- en ladingsplaats hetgeen ongetwijfeld strekken zal tot bevordering van het spoorwegverkeer. Aalst bij Eindhoven. Behooren otters juist niet tot de zeldzaamheden, het vangen dier vraat zuchtige visschers komt evenwel zeer weinig voor. De zoon van den wethouder Van der Laak schijnt dat echter goed te kennen; in betrekkelijk zeer korten tijd heeft hij er drie gevangen waaronder zeer groote. Ottervleesch heeft een fijnen wildsmaakde huid heeft ook -groote waarde. Oijen. De werken aan de doorbraak zullen spoedig hervat worden. Daar op de plaats, waar de ringkade bezweken is 15 meter water staat, zal men thans eene andere richting moeten ne men. Hoogstwaarschijnlijk zal nu terstond tot de besteding van den nieuwen Maasdijk worden overgegaan. Men berekentdat de gezamenlijke werken ongeveer f200.000 zullen kosten, met inbegrip van de te onteigenen landerijen. Indien mer. niet begonnen was een ringkade te leggen, had men de oorspronkelijke doorbsaken voor de helft van die som kunnen hetStellen, Voor de betrokken polders is de ramp derhalve verdubbeld. Van den 12 tot en met den 19 Maart. WAALWIJK. BevallenTheresia Maria Madiol geb. Dumoulin z. Aleida Berendina Verdonk geb. Kramer z. Adriana van Os geb. Leijtens z Ida Catharina van Bladel geb. Tuerlings d. Johanna van de Grint geb. van der Mee z. Hendrika Molhuizen geb. Lombarls z. Maria Anna Philomïna van Bokhoven geb. van de Wiel z. Hendrika de Kuijter geb. Pullens d. Arnolda de Peffergeb. Schaapsmeerders d. Sara Maria Michael geb. Kuijsten z. OverledenGerardina van der Ven ongeil, oud 25 jaren. Johannes van de Pas, echtg. van Maria Cecilia van de Ven 74 jaren. Jacobus Hooijen wed. van Johanna Maria van de Pasch 58 jaren. Cornelia Maria van Bladel oud 2 dagen, DRUNEN. BevallenMaria van Leend geb. Baekers d. Gijsberdina Klerks geb. van Son d. Overleden: Johannes van Delft wed. van Lucia Knippeis 52 j. SPRANG. Bevallen: Anna Oerlemans echtgen. van C. Kruijf z. Maria Clasina Both geb. Zwart z. Overleden: Maurits Vos 11 dagen levenloos aangegeven kind van Joh. van Beek Neeltje van der Schans. Tilburg26 Maart Boter van 1.50 tot I.82V2 Waalioijk, 26 Maart Granen. Tarwe f 12.00 k 12,25 rogge f8.25 A 8,75 gerst f 0.00 A 0.00Boek weit f 0.00 A 0.00 per HL.Haver 9 a 10 cent per kilogr.Tarwebloem f 00 00 a Rogge, bloem f 00.00 A per TIL. Veemarkt. Er waren ruim 57 stuks aangevoerd. Kalfkoeien f250 A f300. Vaarzen f180 A 235. Boter. Aangevoerd 250 kilo. Prijs f 1.45 A 1.47 per kilo. Brood 4 kilo 43 cent. Dordrecht, 25 Maart. Tarwe bleef bij rede lijken aanvoer tragen kooplust ondervindenwaar door de bestaande prijzen langzaam waren te bedingen» De tweejarige ZeeuwscheVlaamsche en Over- maas8che van 11.30 tot f 12.20. De puike jarige dito van f 12,30 tot f 12.80. De nieuwe puike Zeeuwsche en Vlaamsche van (10.50 tot f 11.00. De nieuwe puike Overmaassche en Flakkeesche van f9.00 tot 10.40. De mindere en geringe van f7.20 tot f8.50. Zomertarwe van 'f7.50 tot f9.40. Jarige Canada van f 7.50 tot f 8.80. Rogge werd als voren lager genomen. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche van f 6.50 tot f7.60. Overmaassche van f6.00 tot 7.40. Gerst. Onveranderd. De Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Winter- zakmaat f5.40 A f6.70, en dito gestort f 6.80 A 7.00. Overmaassche en Flakkeesche f4.50 A f6.40. De Nieuwe Zeeuwsche, en Vlaamsche Zomer- zakmaat f5— A f5.60. Dito gestort f 6.00 a 6.20. Overmaassche en Flakkeesche f4.50 A 5.40. Spelt f3.50 A 5.00. Haver. De nieuwe Inlandsclie Voeder naar deugd van f3.50 tot f4.50 en dito dikke f4.50 A 5f .50. Paardenboonen naar qualiteit van f 8.00 tot 9.30 Duivenboonen. Naar kwaliteit van f9.00 tot f9.50 verkocht. Witte en bruine boonen fl lager. De nieuwe Zeeuwsche Witte naar deugd van f 11.tot f 15. Bruine van fll.tot f 15. Erwten. De goedkokenae blauwe naar deugd van f9.50 tot f 10.50, mestingsoorten van f8.— tot f9. Grauwe erwten van f 14 tot 15 geveild. Mais. Per 100 kilo Amerikaansche niet ter markt. an mijne geachte Begunstigers en ver- •dere Ingezetenenzoowel binnen als buiten Waalwijk bericht ik door deze Dat de zaak als Mr. Metselaar en stuka door alsmede. Leverancier van alle aanverwante artikelen beide vakken betreffende door wijlen mijnen over leden echtgenootJ. VAN DE PAS gedreven door mij op denzelfdeu voet zal worden voortgezet. Dank zeggende voor het vertrouwen mijnen echtgenoot sinds ruim 40 jaren geschonken, beveel ik mij minzaam aan in de gunst van het geachte publiek en zal door flinke uit voering der werken en civiele prijzen trachten mij verder de gunst van eenieder waardig te maken. Waalwijk, 27 Maart 1880. DE DIRECTEUR der Eirma 's Maandags en Dinsdags 's morgens om 1.45 uur in plaats van 2.15. De overige dagen 's morgens om 3.15 in plaats van 3.45. Deze regeling blijft in werking zoolang de dienst 's BoschWaalwijkRaamsdonkveer niet hervat -is. DE NOTARIS te Tilburg, zal aldaar, in de Donkerstraat, ten sterfhuize van den Heer PINO POST, des voormiddags ten 10 ure, om contant geld, bestaande uitPalisander-Mahoniehouten en andere Meubelen, als: Pianino, Canapé, p ronde en vierkante Tafels, Linnenkasten, ,-=£E Stoelen met kussen, en andere zittingen, Spiegels met vergulde lijstenPendule, ver scheidene Schilderijen, bloemvazen, Klokje, ijzeren en houten Ledekantenvederen Bed den met toebehooren, Wasch- en Nachttafels, Tapijten en Karpetten, Kachels, Wasch- kuipen, Kristal-, Glas-, Koper- IJzer- en Aardewerk en verder Huis- en Keukengerief. Daags te voren Kijkdag van 's morgens 1012 en namiddag van 25 ure. Canapé, t te Waalwijkzal ten verzoeke van zijn prin cipalen des voormiddags 10 ure, nabij het huis bewoond door G. VAN LIER te Waalwijk zal door BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Jï AALWIJKten Raadhuize aldaar worden Deze Aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter inzage ter Secretarie te Waalwijk alwaar nadere inlichtingen te bekomen zijn. Op den dng der besteding des morgens ten 8 urewordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan. Burgemeester en Wethouders VAN DER KLOKKEN, Burgemeester F. W. VAN LIEMPT, Secretari s te Wtzalivijkzal ten verzoeke van zijn principaal jviiiji i en gelegen te Brongelen in Sectie A. Nos 302, 303 en 304, groot te zamen 16 aren 38 centiaren. Thans in eigendom toebehoorende aan en bewoond wordende door Francis Nou- wens, Landbouwer te Drongelen. Deze verkooping zal plaats hebben te Bron- gtlen aan het Drongelsche Veer, ten huize van de Kinderen Uijthoven, Provisioneel telkens des namiddags om 1 ure.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2