Nummer 30. Donderdag 15 April 1880. 3e. Jaargang. l J rr Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Grootmoedigheid en Zegepraal, BUITENLAND. Frankrijk. Sp Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. panje. mrrnrrr~y~K. aau3^goc3rr*:*narrraL3im^^eA; agraagvwa rv t? uLBSg^LvasazsM De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco, per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te /enden aan den Uitgever. Advertentiën 1—-7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. »--GOC£E2XK»*aCI^* De begrootings commissie houdt zich bezig met de questie der vermindering van de belas tingen. De Regeering stelt voor, in 1881 de belas tingen met 2 millioen te verminderen die zij uitsluitend op de dranken wil toepassen. Na deze vermindering blijl't er nog een batig slot van 3.800,000 fr. over. De meerderheid van de commissie wenscht een.nog grootere vermindering en zou haar liever toegepast zien op andere zaken b. v. op het papier en den suiker. 't Is nog niet zeker wie het laatste woord zal hebben, maar dat is zeker dat Frankrijk een gelukkig land is. Overal elders zoekt men naar nieuwe hulpbronnen om het deficit te dekken in Engeland zoowel -als in Duitschland en Oostenrijk en in welken kleinen Staat niet. In Frankrijk daarentegen wordt de quaeste behan deld wat men met de batige sloten zal doen. Ongelukkig woeden de politieke hartstocht en alle dagen meer dan ooit Zoodra de Kamer ge opend is zal men daarvan het bewijs zien. De Bonapartistische partij is alle dagen meer en meer verdeeld. Men verzekert thans dat Prins Charles Bonaparte en zijn broeder, de kardinaal, tegen den brief van Jéröme Napoleon zullen protesteeren. De Parijsche bladen bevestigen het bericht van den moord van twee Franschen de heeren Wallon die met eene wetenschappelijk zending was belasten Guillaumezijn reismakkerop het eiland Sumatraaan den oever der rivier Tengung. De moord had plaats den 15den Maart. De militaire gouverneur van Atjeh is vertrokken aan het hoofd eener expeditieom de lijken en de bagage op te sporenen om de schuldige inboorlingen te straffen. De heer Wallon had ook reeds in 1876 - 77 eene wetenschappelijke zending op Sumatra ondernomen. Er is te Clermontniet ver van de plaats waar het lijk van Estoret's slachtoffer werd opgegraven een tweede lijk gevonden van een krankzinnige uit het gesticht van Labitte, waar schijnlijk onder dezelfde omstandigheden ver moord. Te Foigar3r heeft men een verdacht persoon XXV. Judith gevoelde aanstonds dat het een vooraf beraamd plan was om haar niet bij hare mees teres toe te laten en hare eerste gedachte was zich openlijk tegen- de bevelen van mejuffrouw Renwick te verzetten, Maar zij bedacht zich en besloot list tegen list over te zetten en zich houdende alsof zij aan het gegeven bevel ge hoorzaamde ging zij naar de kamer waar zij den vorigen nacht had doorgebrachtom daar ♦e vertoeven tot de meid vertiokken was. Judith wist wel dat het te vergeefs zijn zou te wachten tot mejuffrouw Renwick de zieken kamer verlaten had want blijkbaar hadden meesteres en kamenier tegen haar samengespan nen, dus zacht de deur der kamer weder nade rende klopte zij zachtjes aan en deed ze tegelijk open voor iemand iets van hare binnenkomst bemerkt had. Mejuffrouw Renwick sprong driftig, van haren stoel op en schoot toe om de in dringster te beletten weder binnen te komen. Zij plaatste zich onmiddellijk voor Judith en met het gelaat eener furievraagde zij haar bevende van toorn en verbazing of zij hare bevelen niet ontvangen haddat mevrouw St. Clare niet gestoord mocht worden. //Ik zal haar niet storen'7, was net- bedaarde antwoord. „Zoo zij werkelijk slaapt, zal ik met aangehouden wiens signalement overeenkomt met dat van den moordenaarEstoret. Hij geeft voor een werkman te zijn en Villies te heet en, maar kan zijn identiteit door geen enkel papier bewijzen en is voorloopig in verzekerde bewa ring gebrakht. Dezer dagen heeft men te Guines (Fransch- Belgische grenzen) een snoek gevangen die 17 kilo woog en verscheidene eeuwen oud moet zijn, naar men zou opmaken uit een ring, dien hij aan den staart droeg en waarop in het Spaansch gegraveerd stond Ik ben het eigendom van mijn heerden koning van Spanje. Die snoek zou dus reeds te Guines hebben geleefd ten tijde van de Spaansche heerschappij. Een gevangene in het huis yan arrest te Beauvais is op een bijzondere manier uit zijn gevangenis ontsnapt. Hij klom uit het venster van zijn cel en klauterde langs het dak naar dén klokketoren van het gebouw. Daar maakte hij het touw van de klok los verlengde dat met zijn aan reepen gescheurde kleederenliet zich daarlangs naar beneden glijden en ontkwam zonder dat een der schildwachten iets van zijn vlucht bemerkte. Men heeft nog geen spoor van hem kunnen ontdekken. Te Cherboug is door een windvlaag op de reede een boot, omgeslagen waarin zich tien marine-matrozen bevonden die proviand naar het fort la Digne overbrachten. Vijf kwamen in de golven om. Op een veld buiten Marseille waren onlangs de troepen van het garnizoen dier stad bezig met veldoefeningen. Aan de eene zijde van een daar gelegen ruïne kregen twee peletons bevel een eharge te maken juist op hetzelfde oogenblik dat dit werd ge commandeerd bij de troepen aan den anderen kant vnn het gebouw die niets van de bewe gingen huner makkers konden zien. Bij den hoek der ruïne renden beide troepen, ruiterij en voetvolk onverwacht op elkander in. Er ontstond natuurlijk een onbeschrijfelijk- verwarring en verscheidene soldaten werden ge dood of zwaar gekwetst door de hoeven der paarden. Men weet thans waardoor het brood ver giftigd was dat een bakker te Saint-Denis aan het publiek heeft verkocht en waarvan wij in ons vorig nommer gewag maakten. -Een schei- uw verlof slechts naar de andere kamer gaan waar nog goed van mij ligt." „Dat zal u wel gebracht worden", begon mejuffrouw Renwick doch zich bedenkend-! dat de kortste weg om van haar ontslagen te worden was haar naar hare gewezen slaapkamer te laten gaan waarna zij de deur achter haar kon slui ten en grendelen stond zij haar toe hetgeen zij verlangde en wachtte slechts tot zij binnen ge treden zou zijn. Doch besluiteloos bleef Judith op den drempel staan wel wetende dat met haar binnentreden haar de laatste gelegenheid benomen werd de zieke te spreken en aarzelend bleef zij op het bed staren. „Indien ik inderdaad vertrekken moet dan wil ik haar nog eenmaal zien wakende of slapende", zeide zij op eens. „Neen laat mij voorbij. Ik laat mij niet vvederhouden." „Zij duwde den arm van Mathilde Renwick ter zijde en baande, zich een weg naar het bed. De ame zieke scheen in dien éénen nacht verscheidene maanden ouder geworden te zijn. Zij sliep nietmaar er lag iets wilds, waanzin nigs in haren blikals ware zij zoo even uit een verschrikkelijken droom nog niet geheel ontwaakt. Hare bleeke, krachtelooze hand aangrijpende, met al het indrukwekkende der wanhoop, smeekte Judith haar het wreede vonnis der verbanning, dat zij over haar had uitgesproken te herroepen, en de gretigheid waarmede hare vurige bede werd aaligehoord en dat tintelen van het oog der kranke, beloofde haar reeds eene volkomene overwinning. Maarhelaasmet de wreede kundig onderzoek heett doen zien dat er rat- tekruid in het brood was. De bakker en zijn huisgezin hebben er zeiven van gebruikt '-en waren dientengevolge evenals alle anderen die van het baksel hadden gegeten ongesteld. Een zeker persoon Baude genaamd in dienst bij den bakkerwordt beschuldigd het rattekruid in. het deeg gemengd te hebben, 't Is iemand van een ongunstig vérleden. Uit Madrid wordt gemeld, dat de ministeraad besloten heeft den koning niet te advisceren tot wijziging van het over Ötero uitgesproken dood vonnis. De moordenaar zal dus gewurgd wor den. De zuivere winst, door de Engelsche liberalen bij de verkiezingen behaaldbedraagt thans reeds meer dan 100 zetels. Zaterdag wonnen ze er weer vijf, en volgens de jongste opgave i it Londen is de stand op het oogenblik deze dat gekozen zijn 346 liberalen 227 conservatie ver- en 52 Ieren die voor hun land een eigen vertegenwoordiging wenschen. De liberalen be schikken dus reeds over een zeer belangrijke en onafhankelijke meerderheid. Gladstone heeft gelijk trouwens algemeen verwacht werd voor Leeds bedankt en Mid lothian aangenomen, omdat dus schrijft hij aan de kiezprs te Leeds de overwinning die de liberalen daar hebben behaald eene geheel eigenaardige beteekenis heeft wegens de sterke stellingdie de conservatieven in dit district innamen. Beaconsfield laat. nog niets van zich lioo- ren. Hij maakt waarschijnlijk een lijst, op van de vriendjes die nog op de valreep door hem gedecoreerd en geadeld zullen worden. Hij zal daarmede 't ligt in zijn aard waarschijnlijk zeer kwistig wezen, 't Zal pairschappen en ba- ronnctschappen regenen. Tot de de begunstigden zouden o. a. behooren de H.H. Walter en Borfch- wiclieigenaren respectievelijk van de Times en Morning Post. -- Omtrent den toestand in Birma wordt aan „the Standard" uit Thyetmyo gemeld dat niet de Koningmaar de Kroonprins aan de pokken lijdende is Te Mandalay verkeert de gestrengheid eener oppaster eens krankzinnigen trad mejuffrouw Renwick tusschenbeiden. „Het verwondert mij, mejuffrouw Graystone", zeide zij met een koele gestrengheid, „dat gij u zelve zoo verre vergeetdat gij de gezondheid en missehien het leven mijner arme tante in da waagschaal durft leggen door de hevigheid van uw onbetamelijk gedrag. Dat zij niet lot het besluit is gekomen om u weg te zenden zonder rijp beraad kunt gij die haar zoo góed kent niet betwijfelen. Waarom haar dan nu zoo te kwellendoor zoo lijnrecht te handelen tegen haren uitdrukkelijken wildat gij haar niet meer onder de oogen zoudt komen Gij behoeft niet eens zeer fijngevoelig te zijnom niet te begrijpen dat zij thans niet in stnat is om naar uwe reden of naar de eene of andere coup de theatre As luisteren. „Gij hebt genoeg gezegd, mejuffr. Renwick", zeide Judith zich in hare volle lengte oprich tende en zachtjes de hand der zieke loslatende. „Indien het inderdaad de bepaalde wensch van mevrouw St. Clare is, dat ik vertrek dan zal ik gehoorzamen. Maar voorzeker lieve mevrouw", vervolgde zij zich tot de zieke wen dende „zult gij mij niet van u doen gaan zonder mij tc zeggen, wat ik misdaan heb?" De lippen der dame beefden als wilde zij iets zeggen doch dit kon hare overgedienstige nicht die een onbepaald vermogen op haar scheen uit te oefenen niet gedoogen. „Lieve tante", zeide de huichelachtige nicht zich over deze neerbuigendeals wilde zij haar tegen Judith beschermen", gij zijt te zwak voor zulk een tooneel. Laat mij het voor u met dit inlandsche gemeente in een koortsachtige opge wondenheid. De astrologen bewerendat ter bezwering der aldaar werkzame booze invloeden een groot zoenoffer noodig is. De offers moeten ten getale van 400 uit alle standen der samen leving genomen worden. De Phoonggen of pries ters hebben 100 personen te leveren en de 300 overige slachtoffers zullen uit een gelijk aantal mannen vrouwen en kinderen bestaan. Men is reeds begonnen met het arresteeren van een groot aantal personen om een ruime keuze te hebben voor do offers. De „Globe" bevat echter eene Maandag te Liverpool ontvangen dépêcheinhoudende dat de koning van Birma is 'overleden/ Gladstone moet in een onderhoud met een correspondent van een Weener blad gezegd heb ben„dat hij de buitenlandsche politiek van Oostenrijk alleen maar niet vertrouwt." Glad stones staatkunde in Turkije is in hoofdzaak „handen thuis niemand zal de vrije ontwikke ling der volkeren op het schiereiland belemme ren." „Ik ben de blaffende wachthond" zegt Gladstone >n Oostenrijk moet zijn handen van andere volken afhouden." De beroeïnde Derby-wedrennen zullen waarschijnlijk dit jaar voor het laatst te Epsom gehouden worden, liet stuk grond, waarop zich de 'renbaan "bevindtis namelijk in eigendom overgegaan aan een Engelschman die in zijn excentriciteit een uitzondering maakt op de Brit- sclie liefhebberij voor de „sport" en een eerst vijand is van al wat met harddraven in verband staat. Hij heeft aan de Jockey-club het verder gebruik van de renbaan opgezegd. Het tooneel van den populairen Derby-dag zal nu-, te be ginnen met 1881, waarschijnlijk naar Gravesend verplaatst worden nadat de „Derby" in Mei a. s. nog op haar oude plaats haar lOOjarig jubilé zal hebben gevierd. In Klein-Azie is het tegenwoordig droevig gesteld. Er heerscht hongersnood; ossen, scha pen en geiten sterven bij menigte aan besmette lijke ziekten en de roovers worden gedurig stoutmoediger. Ook heeft de strenge winter er veel schade aangericht vooral in de omstreken van Wau en Mussul. Het winterkoren is dood gevroren en alleen tot zeer hooge prijzen verkrijgbaar. In vele districten sterven de boeren aan scheur buik een gevolg van de slechte voeding. Wederom heeft in den nacht van 4 Febr. meisje afmaken. Het is zeer natuurlijk dat eene gevoelige zielzooals de uwegeschokt is door dit afscheid en het is zeer ongevoelig van haar u daaraan te willen wagen. Zoo zij een greintje menschelijk gevoel in zich omdroegbehoefde het haar niet gezegd te worden dat hare handel wijze te veel is voorn om te kunnen verdragen." Tot het uiterst gebracht door zulk een tergende taal, gevoelde Judith een ongekend vuur in zich ontbranden en een geest van tegenspraak noopte haar tot spreken doch één blik op de bleeke lijderes die daar voor haar lagbedwong den toorn die op het punt stond van hare lippen te vloeien. „Zoo gaarne had ik een enkel woord van uwe dierbare lippen gehoord", zeide zij, met een treürigen blik waarin eqn zee "van liefde lag besloten, de kranke aanziende -„doch daarliet niet zoo zijn mag zoo vertrouw ik dat gij dat ééne woord bij mijn vertrek zult willen aanhooren, dat ik vast geloof dat gij op eene wreede wijze misleid zijt in uwe gedachten omtrent mij." „Geen woord meer, bid ik u", zeide mejuffr. Renwick. haar in de rede vallende. „Mijne tante heeft gehandeld volgens hare eigene overtuiging en zoo gij uwe toevlucht nemen wilt tot laag hartige Tieschuldigingen dan is het tijd dat ik aan deze bijeenkomst een einde maak. Goeden morgen mejuffrouw Graystone. Ik houd mij rvertuigd dat mijne tante blijde zijn zal van uwe tegenwoordigheid verlost te zijn." „O, is het zoo ver gekomen Zeg mij, dier bare mevrouw St. Clare moet ik inderdaad met toorn in het hart van u worden weggejaagd riep Judith uit, een stroom van tranen stortend

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1