Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. BINNENLAND. in een der dicht bevolkte wijken van Tokio (Japan) een hevige brand gewoed. Hoewel de ramp niet dien omvang kreeg ais zes weken te vorenen ditmaal slechts 2500 huizen in de asch werden gelegd zijn de verliezen toch zeer belangrijk daar het afgebrande gedeelte door de rijkste klassen werd bewoond, en de vernielde huizen waaronder eene school, een schouwburg een politiebureau en verschillende pakhuizen tot de best gebouwde perceelen in die stad be hoorden. Slechts twee personen worden gemist, doch verscheidene werden zwaar gewond. Als een uitgemaakte zaak geldt het, dat Yon Bismarck blijven zal. De bladen plagen er hem een weinig mededat hij een betrekkelijke kleinigheid zoo hoog opnamofzooals zij 't noemen met een kanon op musschen schoot maar algemeen geeft men toedat de toestand van den Bondsraad, wat de stem verdeelingbetr<fft, onhoudbaar is. De zaak is nl. deze Eenige Staattjes, die het recht hebben op een ver tegenwoordiger in den Bondsraad, vinden het wat kostbaar zoo iemand naar Berlijn af te vaardigen eu laten hem daarom t'huis maar dan geven ze het recht om voor hem te stemmen, tijdelijk aan een andren Staatdie voldoende met tijde lijke middelen is gezegend om zich de weelde van een heuschrlijken vertegenwoordiger in den Bonds raad te kunnen gunnen. Dit nu is niet alleen in strijd met de waardigheid van den Bonds raad maar geeftgelijk gebleken isook tot misbruiken aanleiding. De Staatjesdie geen vertegenwoordiger kunneu betalen om aan de beraadslagingen deel te nemen moeten dan ook maar niet stemmen. Als een maatregel tegen het smokkelen heeft de Pruisische minister van Financiën be paald dat aan de Nederlandsche en Belgische grens de transport controle over tabak die tot nu toe slechts op partijen boven- de 50 kilogr, werd toegepast thans zal worden uitgebreid tot op hoeveelheden van 10 kilogram. Volgens de Allg. Mil. Zeit. wordt tegen woordig het Noord-Oostzee-kanaal, waaromtrent wij vroeger reeds een en ander mededeelen in de hoogste militaire en marine-kringen van Duitschland als een onderneming beschouwd die wel tot stand zal komen. Vermoedelijk zal daarbij het plan van den ingenieur Dahlstrom te Hamburg gevolgd worden. Hierbij is naar men verneemtde bocht van Kiel geenszins uit gesloten als plaats van monding van het nieuwe kanaal. Van een eisch der militaire autoriteiten, om het in de Neustadter (Lubecker) bocht te doen monden moet geen sprake zijn. Bij Kiel liggen de groote marine-depotsen de geheele haven van Kiel is door sterke vestingwerken beveiligd. Alleen zou de chef der admiraliteit den heer Dahlstrom verzocht hebben bij de uit werking van zijn plan te rekenen op een water diepte van 7 M. en op het passeeren van schepen van 22 M. breedte en 100 M. lengte. Deze eischen nu gaan veel verder dan voor handels doeleinden noodig isen de kosten zullen er belangrijk grooter door worden. Om het onder scheid in het oog te doen springen, laat de heer Dahlstrom twee projecten uitwerken zijn oor spronkelijk en een naar de aanduidingen van den chef der admiraliteit gewijzigd. Van de voor bereidende werkzaamheden van zijn eigen ont werp heeft de heer Dahlstrom onlangs concessie gekregen. Gastein zal eerlang zijn 1200jarig bestaan als badplaats herdenken en maakt reeds toebereid selen dat feest op waardige wijze te vieren. In het jaar 680 nl. werd bij de warme bron, welke een paar jaren te voren door eenige jagers was ontdekt, de eerste hut opgericht ten gerieve der lijders die er zich kwamen baden. In een dezer dagen voor een groot aantal belangstellenen te Rome gehouden verhandeling heeft de heer Boveeen jong Italiaansch zee officier te kennen gegeven dat hij het plan had opgevat van een ontdekkingstocht naar de Zuidpool. Daartoe heeft hij reeds de toestem ming van den Minister van marine verkregen en een centraal comité is te Genua tot stand gekomen, om een nationale inschrijving voor de zaak te openen. Ook het aardrijkskundig ge nootschap heeft volle medewerking toegezegd. Be Italiaansche Graaf Greppi had met den Prins di Belmonte een weddenschap aangegaan, dat hij in vier en twintig uren met vier paarden van Rome naar Napels zou rijden. Hij vertrok uit Rome in een zeer licht wa gentje met een koetsier naast zichen gevolgd door twee rijtuigenwaarin de getuigen een veearts en een rijtuigmaker. Alles ging uitstekenden er was alle kans dat de graaf de weddenschap met glans zou winnen totdat op slechts 15 kilom. afstands van Napels een der paarden neervielen het on mogelijk was den weg te vervolgen. Graaf Greppi verloor dusmaar de armen hebben gewonnen want volgens de voorwaarden worden de de 10,000 fr., waarom gewed was onder hen verdeeld. Het Hof van appel te Rome heeft generaal Boetdiezooals men weet door Don Carlos beschuldigd werd hem zijn guldenvlies ontstolen te hebben naar het gerechtshof te Milaan ver wezen. In den loop van Mei komt het proces voor. Don Carlos treedt zelf als getuige op. De zal rr.et gesloten deuren behandeld worden. Be spoorweg op den Vesuvius waarvan wij indertijd melding maakten zal over eenige dagen geopend worden. Men meldt uit Romedat aan kardinaal Manningdie door den Paus en kardinaal Nina te Rome ten gehoore werd ontvangendoor dezen de vraag werd voorgelegd, of de wisseling van Regeering in Engeland ook invloed zou uit oefenen op den toestand der Katholieke Kerk in dat land. De kardinaal antwoorddedat wat Ierland betreftde liberalen waarschijnlijk concessies zouden doen, maar dat zij aan den anderen kant waarschijnlijk een gevaarlijke agi tatie in 't leven zouden roepen. In de overige deelen van het Koningrijk zou de wisseling van bestuur waarschijnlijk niet gevoeld worden op kerkelijk gebied. Er wordt eerstdaags een besluit tegemoet gezien waarbij bepaald wordtdat de territo riale militie samengesteld zal worden uit 800 bataljonsdie 1400 compagnien en 100 com- pagnien vesting-atillerie zullen vormen. Er is nog niets met zekerheid bekend omtremt de benoeming van een voorzitter der Kamer. Volgens de laatste geruchten zou het Ministerie geen candidaal voorstellen en alzoo de keuze geheel en al aan de Kamer vrijlaten. „Verwijder u Totty. Laat mij laat mij met haar spreken", zeide de geschokte zieke met eene zwakke afgebroken stem. „Ik moet, ik wil met haar spreken." „Och, lieve tanteik bid u doe dat niet. Ik zal u wel van haar bevrijdenbekommer u daarover niet," zeide Totty overluid. „Mejuffr. gij hoort dat mijne tante verlangt dat gij de kamer verlaten zult. Daar is de deur. Ik beveel uvertrek Op hetzelfde oogenblik was Judith meesteres over zich zeiven. Fier en zachtmoedigals de beleedigde onschuld zelve stuitte zij den stroom harer smart en hernam „Uwe vergiffenis en ik vertrek. Ik had gehoopt recht te zullen vinden bij mijn geliefde vriendin maar nu mij dat ge weigerd wordtis er niets waarom ik langer hier zou vertoeven. Vaarwel dierbare mevrouw. Tegen u kan ik niet bitter zijn hoe bitter gij omtrent mij ook zijn moogt. De vrede en het welbehagen die deze heilige kerstdag den men- schen verkondigt, moge steeds uw deel zijn." Zij vertroken het was te vergeefs dat de zieke met hare nicht worstelde om zich in haar bed op te richten en aan Judith riep om terug te keeren. De waakzame Justine was weder boven gekomen om een oog in het zeil te hou den en bevond zich juist in tijds aan de kamer, om de laatste woorden van afscheid te hooren. Om de behaalde zege te voltooien duwde zij de ontslagen gezelschapsjuffrouw ter zijdetrad de kamer binnen en wierp de deur achter zich toe. Toen naderde zij met schijnbare deelneming het bed der kranke en wist door hare luide en veelvuldige vragen naar den toestand der kranke, Het proces tegen de Nihilisten van Kharkoff is afgeloopen. De rechtbank van het militair district dier siad heeft uitspraak gedaan. De zes beschuldigden zijn veroordeeld tot de straf van deportatievan zes tot tien jaren opklim mende, naar Siberië. Vorst Gortschakoffde Russische Rijks kanselier is ernstig ongesteld. Hij heeft ijlende koortsen. De Czar bracht zijn trouwen dienaar een bezoek. Uit Orenburg schrijft men, dat de oudste lieden aldaar zich geen zoo kouden winter met zulke sneeuwmassa's herinneren kunnen als dit jaar. Voor veertiendag n wees de thermometer nog 15 graden vorst (Reaumur) aan en waren de straten door de sneeuwmassa bijna onbegaan baar. Sedert veertien dagen is de dienst op den het herhaald geroep om Judith terug te doen keeren te verdooven waarmede de ongelukkige weduwe in droevige en afgebroken tonen aan- "Tiield. „Lieve tanteik bid uzij kalm", zeide hare verraderlijke nicht„gij behoort dankbaar te zijn dat gij van zulk eene verraderlijke slang ontslagen zijt. Bedenk slechts van hoeveel verdriet en ellende gij voor het vervolg door haar vertrek verlost zijt. Men kan niet weten wat zulk een schijnheilige nog zou gedaan heb ben en nooit zoudt gij een gelukkig en gerust oogenblik in hare tegenwoordigheid gehad heb ben." „Maar ik kan het van haar niet gelooven", zeide de zieke op klagenden toon. „Haar ge heel gelaat draagt den stempel van oprechtheid. En zij is zoo goed voor mij geweest. Nooit vind ik iemand weder die haar kan evenaren „Ik heb u immers gezegd dat ik zelve bij u zal blijven lieve tante", zeide juffrouw Ren wiek „en Justine zal u in alles ten dienste staan. Wat zoudt gij meer verlangen Gij kunt ver zekerd zijn in ons oprechte harten te vinden." „Zij zal toch van daag niet vertrekken", sprak de arme dame alleen denkende aan hare ver loren vriendin. „Ik zal haar wederzien qn haar dan vragen in hoeverre aan de woorden dier blinde oude vrouw geloof mag gehecht worden. Dat oude mensch suft voorzeker. Nooit laat ik het mij wijs maken dat Judith zoo iets heeft kunnen zeggen als Justine mij verteld heeft. Gij hebt immers in het briefje geschreven dat zij van daag nog niet vertrekken moest?" „Ik heb u den brief voorgelezen, tante, toen Oreuburger spoorweg gestaakt. De treinen heb ben op verschillende stations de reis moeten staken. Een goederentrein is zoodanig door de sneeuw bedektdat men nog slechts den schoor steen der locomotief ziet. Door een gelukkig toeval hebben de conducteurs het naastbij ge legene dorp kunnen bereiken maar vier paarden en drie ossen zijn door koude omgekomen. Een justitie-ambtenaar op veg van Orenburg naar leletzk w_erd op klaarlichten dag dooreen bende wolven aangevallen. De man die wel gewapend was, liet de slede stil houden en stapte er uit. Zoodra de wolven onder het bereik van zijne wapenen waren schoot hij op hen, maar de paarden door de nabijheid der wolven reeds onrustigwaren door het schot zoo verschrikt dat zij op hol sloegenen de ongelukkige amb tenaar werd een prooi der wolven. Graaf Loris Melikoff heeft eene lijst doen vervaardigen van alle personen die als politiek verdacht in de verschillende gevangenissen in preventieve hechtenis zijn. Velen dezer zijn onder politietoezicht vrij gelaten anderen langs administratieven weg naar eene of andere stad in het binnenland gezonden zij op wie zwaar dere verdenkingen rusten zullen zoo spoedig mogelijk voor de .militaire gerechtshoven terecht gesteld worden. Teneinde bespoediging dezer processen mogelijk te maken heeft graaf Loris Melikoff het personeel dezer hoven doen ver sterken door gardeofficieren die den cursus der juridische militaire academie afgelegd hebben. Een der merkwaardigste dezer processen, dat naar men verneemt spoedig behandeld zal worden, is dat tegen doctor Weymar, die reeds sedert den aanslag van Solowief op het leven des Keizers gevangen zit. Hij wordt beschuldigd met zijn rijtuig de vlucht van den moordenaar van gen. Mesenzew mogelijk gemaakt te hebben en 'den moordenaar Solowief revolver en vergif verschaft te hebben. Verder rust op hem nog de verden king dat hij voor drie jaren prins Krapotkin dievan nihilistische kuiperijen beschuldigd gevangen genomen doch wegens ziekte in een hospitaal opgenomen was eveneens door middel van zijn rijtuig heeft doen ontvluchten. Men zal zich wellicht herinneren dat Solowief, op den avond voor den aanslag op het leven des Keizers zich op een soiree bij doctor Weymar bevonden heeft. Tillmrg. 14 April 1880. Door den heer J. Steijns leeraar aan de rijks hoogere burgerschool alhieris een wijze van verlichting in de fabrieken aangebrachtwaar door het gevaar van brand als het ware wordt voorkomen. Aan eene gaslantaarn is eene in richting aangebracht waardoor eene warme luchtstroom om geheel den lantaarn ontstaat die de opvliegende deeltjes van katoen, wol enz. daarvan verwijderd houdtterwijl zij op of onder den kap gerakendeonmiddellijk vlam kunnen vatten. Het aansteken geschiedt zonder den lantaarn te openen. Waalwijk, 14 April 1880. De leden van de Provincialen Staten van Noorcl-brabantdie met den eersten Dinsdag in Juli dezes jaars behooren af te treden en in de vervulling van wier plaatsen op Dinsdag 11 Mei wordt voorzien zijn in de volgenden hoofd kiesdistricten Tilburg, W. P. A. Mutsaers Ign. H. Mnt- saersA. J. Van den Heuvel en J.A, II. Diepen. Heusden W. Van Eeten J. Van den Hoek en R. Middelkoop Jr. Zevenbergen A. A. Raaymakcrs J. Bressers en S. Fick. 1).: twei'de Kamer heeft, iri hare zitting van 11. Maandag, In t tractaat met Belgie, betrekkelijk het kanaal van Gent naar Terneuzen enz. aan genomen met 55 -tegen 7 stemmen. II -t Gemeentebestuur van Loonopzand heeft zich bij a ires tot den Minister van water- ik hem geschreven had en gij zeidet immers dat het zoo goed was vraagde de listige Totty, eigen maaksel gegeven welke zij aan de zieke die- een brief vati haar had in plaats van dien had voorgelezen. „Waar is die assignatie die ik dezen morgen voor haar geteekencl heb?" vraagde zij. „Gij hebt die immers geborgen. Hij moet niet liggen slingeren begrijpt gij en bovendien misschien is zij niet eens noodig, zoo zij niet vertrekt." „O, wees onbekommerd alles is in orde zeide hare nicht. „Misschien zou zij verloren of ter zij le gelegd zijn zoo mejuffrouw Gray- -stone er voor had moeten zorgen. Maar ik ben uwe dierbare, getrouwe Totty, tante, en wees verzekerd dat. in alle gevallen uwe belangen de mijne zijn." Een diepe zucht was het eenige antwoord op deze duidelijke woorden en de dame zonk in haar kussen nederuitgeput van aandoeningen en vermoeienis. Judith zorgde zooveel zij konde Mathilde Renwiek niet weder tc ontmoeten gedurende den tijd. dien zij nog in huis vertoefde om de noodige toebereidselen tot haar Vertrek te maken. Eene der dienstbodendie allen aan haar gehecht warengeroepen hebbendeverzocht zij' deze al die goederen welke haar toebehoorden en die zij haar opnoem le uit de kamer te halen, thans door mejuffrouw Renwiek ingenomen, en na dit voldoen aan haar verzoek verleende de meid haar alle mogelijke hulp bij het inpakken. Doch dat ging bij het goedhartige meisje niet zonder staat gewendverzoekende dattusschen de ontworpen stations Waalwijk en Waspik van den spoorweg 's-Hertogenbosch Zwaluwe, een station of halte worde geplaatst in de na bijheid van de Hooge Vaart. Hierdoor zal niet alleen deze nijvere en aan zienlijke gemeente, doch ook Vrijhoeve—Capelle en Sprang zeer worden gebaat. Om aan te toonen dat het station vooral voor deze gemeente van groot belang zal zijn voert het Gemeentebestuur aan dat 'alhier 35' leer looierijen on 200 schoenmakerijen in werking zijn, en dat door de twee wagendiensten, die,- thans in de gemeenschap voorzien in het afgeloopen jaar 19380 collis van hier zijn vervoerd. Zijnde hieronder nog niet begrepen het vervoer, dat door vrachtkarren geschiedt. Ook het Gemeentebestuur van Capelle heeft een adres van gelijke strekking ingediend. ,t Bi (^e Maandag te Breda gehouden jaar— lijksche algemeene vergadering van den Neder- landschen Lederindustriebond, is. o. a. in beginsel besloten tot het houden van eene tentoonstelling van leder en aanverwante artikelen in 188l" terwijl het oprichten van eene ledermis afgestemd is. De reeds geringe gasprijs te Leiden8 cent per kub. meter, kan volgens het oordeel van de gascommissietot 7 cent verminderd worden. In dien geest is een voorstel aan den gemeenteraad gedaan. Zondagnamiddag ontstond er brand aan den Dijk te Dussen in een huis waarvan de bewoners ter kerke waren. Hoewel de brandweer spoedig tor plaatse was lag het pand in korten tijd met al den inboedel in de aschterwijl eep kalf, twee geiten en eenige kippen omkwamen, Men schrijft uit Venlo De 16jarige slachtersjongen H. Hendriks, die op raadselachtige wijze verdwenen was en dien men daarom vermoord waande, is teruggekeerd. De knaap had een kijkje in de werefd willen nemen en zijne reis tot in Frankrijk voortgezet, doch door honger gedreven keerde-hij vandaar weder huiswaartsen kwam Vrijda"- in de ouderlijke woning terug. Zijn verdwijnen had heel veel opschudding te weeg gebracht. In het Suchteler bosch waar de moord zou zijn voorgevallen werd voor zijn zieleheil gebeden, en de goede naam van de slachterij zijns meesters had heel wat geleden daar een bijgeloovigc menigte elkander' in liet oor fluisterdedat deze zijn leerling geslacht en worst vau hem gemaakt had. De generaal Ruggles heeft onlangs aan een commissie uit den N.Amerikaanschen Senaat een middel bekend gemaakt, waardoor hij beweert in staat te zijn het naar verkiezing te laten regenen. Hij heelt dan ook octrooi genomen op zijne uitvinding. Het procédé is zeer een voudig. Men brengt te midden van de wolken ontploffingen te weeg door middel van dynamiet of eenige andere explosie makende stof.Onder aan eën luchtballon zou de stof opwaarts gevoerd en dan ontstoken worden door middel van een eleclrisckcn draad of van een lont, die gedurende zekeren tijd kan branden, De generaal zal op zijn denkbeeld zijn gekomen door liet feit, dat na steike geschutsalvo's liet niet zelden begint te regenen. Besoijen 12 April Zondag avond werd door de rederijkerskamer „Oefening kweekt kennis" alhier eene uitvoering gegeven in het locaal van den heer Jud. Dekkers. Opgevoerd werden 1. De ring van Gyges blijspel in 1 bedrijf; 2. De drie werkstakers, of De raven brengen geen brood, blijspel in 1 bedrijf. Beide stukken werden voorafgegaan door een prachtig uitgevoerd quartet, welwillend door eenige dilettanten ten beste gegeven. Aan welk der twee blijspelen de meeste bijval ten deel,viel valt moeilijk te bepalen, daar liet spel de? acteurs in beide stukken onberis pelijk mag genoemd worden en menigmaal hun dialoog onderbroken werd door een hartelijk lachen veroorzaakt door snedige gezegden en het storten van tranen en toen Judith haar verzocht een huurrijtuig voor haar te bestellen, barstte deze in een stroom van tranen uit. „Lieve hemel, juffrouw, zeide zij krampach tig snikkende„vertrekt gij waarlijk van daag en dat op Kerstdag? Neen het is ot mogelijk dat heeft mevrouw niet geineend. „Ohoe spijt het ons dat gij heengaatMaar n op Kerst dag weg te zenden En dan die toebereidselen die gij voor het diner gemaakt hebtO blijf toch tot morgen zoo het niet noodzakelijk is nog heden te vertrekken." „Maar gij vergeet, beste meid", zeide Judith, ernstigmaar vriendelijk glimlachedde, „dat ik zoo afhankelijk ben van den wil uwer ongeluk kige meesteres, /ij heeft het mij bevolen en het is .mijn plicht te gehoorzamen." „W el nu dan weet ik zeker dat mevrouw zelve dat bevel niet gegeven heeft", zeide de meid „dat kwam in haar onmogelijk op en geen christenmensch zou op een dag als heden zelfs een hond van zijn deur afwijzen Ik ga geen ""huurrijtuig bestellen. Ik wenscli dat zij allen besteld zijn dat al zeer licht zijn kan. Zoo zij u dan volstrekt van daag wil wegzenden, waar om dan haar knecht niet bevolen met haar rijtuig voor te komen om u als eene dame uit geleide te doen dat had gepastwant eene dame siijl gij en waart gij altijd in weerwil van de dienstvaardigheid lfebt." die gij immer betöond W.ordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2