Nummer 32. Donderdag 22 April 1880. 3e. Jaargang. Grootmoedigheid en Zegepraal. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk De Echo van Si Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door liet geheele rijk f 1,15. Brieveningezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels ./-0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. In de rue de la Madeleine te Brussel heeft een hevige brand gewoed waarvan twee spuit gasten de slachtoffers dreigen te worden. De kloeke mannen wilden een vrouw, die in levens gevaar verkeerde, redden. Het bleek later dat de vrouw zich zelve over het dak had weten te redden maar inmmiddels werden de beide spuitgasten zoodanig met brandwonden bedekt dat een hunner er waarschijnlijk het gezicht bij zal verliezen. Dezer dagen heeft 's Konings gezant te Brussel aan den Minister van buitenlandsche zaken een bedrag van frc. 734.60 overgemaakt, uitmakende de opbrengstna aftrek eener kleine som ten behoeve der armen te Bruggevan eene muziekuitvoeringdie de daar ter stede gevestigde muziekvereeniging la Reunion musicale, onder voorzitterschap van graaf Emile Moles Lebailly de Serretden 22sten Maart 11. heeft gegeven welk bedrag door die vereeniging be stemd is geworden voor de noodlijdenden door den watersnood in Nederland. De Belgische regeering heeft tot wederop bouw van het afgebrande Provinciaal Gouver nementsgebouw te Brugge een ontwerp aange nomen dat ïneer dan een millioen zal kosten of ongeveer twee ton meer dan het Departement van Justitie te 's-Granvenhage. De benoeming van Graaf DuchatelLéon Say en John Lemoinne tot vertegenwoordigers der Eransche Republiek respectievelijk bij de Ho ven tc Weenen Londen en Brussel is thans officieel. Het Journal des Débats verliest dus op eens twee zijner verdienstelijkste medewerkers, 't Is te hopen, dat Lemoinne, die als journalist zich zulk een goeden naam verwiertin de di plomatieke carrière gelukkiger zal wezen dan zijn excollega de arme Prévost Paradoldie ook van de redactiekamer der Débats tot den post van gezant opklom en met wien het allertreu rigst afliep. XXVII. Daar Judith geen thuis had en geene gegron de redenen om de voltrekking van het huwelijk lang uit te stellen gaf zij aan net verlangen van haren geliefde toe dat het huwelijk onmid dellijk en uit zijn huis zou plaats hebben, terwijl de tegenwoordigheid zijner zuster deze juist in staat stelde bij deze gelegenheid de rol van gastvrouw te vervullen. Het was op den zesden Januarieen kouden winterdag toen er 's morgens voor de woning van den dokter eene statickoets stilhield met twee schimmels er vooren op den bok een koetsier met witte handschoenen aan en witte leidsels in de handen. Nieuwsgierig fluisterend werd ras het nieuws verspreid dat de oude vreijer eindelijk toch de rara avis gevonden had, waarnaar hij reeds zoolang zocht. Toen mevrouw St. Clare op den heiligen feestdag vernam dat hare gezelschapsjuffrouw zich gereed maakte te vertrekken dat zij in derdaad vertrokken was zonder afscheid van haar te nemen was hare aandoening bijna te veel voor hare zwakke krachten om niet te be zwijken. Zij bracht zich elk onvriendelijk woord, elke onredelijke gedachte met het bitterste na berouw voor den geest en beschuldigde onbe wimpeld degenen die Jiaar omringden van liefde loos vooroordeel tegen hare lieve Graystonc. Zij beval zelfs Judith op te sporen en deze dan onmiddellijk bij haar te brengen, zich overtuigd houdende dat iemand haar uit het hui3 moest Opmerkelijk mag het lieetendat Léon Say nu reeds sedert den val van het Keizerrijk de negende Eransche gezant is die naar Londen gaat, terwijl de Engelschc gezant te Parijs (Lord Lyons) steeds in functie bleef. Bij de te Limoges gehouden verkiezing van pen Senaatslid (vacature Peyramont) is ccn Re publikein de Heer Minard gekozen. Le Temps spreekt met nadruk de geruch ten tegen als zou en wel op aandringen vooral van Gambetta, sprake wezen van eene vervroeg de ontbinding der Kamer van Afgevaardigden. De circulaire die door Ereycinet aan de verschillende vertegenwoordigers van Eiankrijk in hel buitenland is gezonden moet eene uit werking zijn van de gedachte, dat de staatkunde der tegenwoordige Regeering conservatief is en dat de Republiek blijven moet gelijk de grond leggers daarvan zich haar hebben voorgesteld. Van de Maart-decreten zegt Ereycinetdat zc geenszins tegen de Katholieke Kerk gericht zijn. Ook van de zaak Hartmann wordt melding ge maakt doch in zeer voorzichtige en gematigde bewoordingen. Generaal ChanzyErankrijks gezant te Petersburg zal van het hem sinds lang toege dachte verlof eerst gebruik maken nadat graaf Orloff te Parijs zijn diplomatieke betrekking zal hervat hebben. Van de 295,924 recruten die de lichting van 1878 uitmaakten konden 52,679 (ofl74/a pet.) noch lezen nog schrijven. Sedert 1860 is het getal dier onwetenden met 4/1/io pet. ver minderd. Vermeldden vroegere berichten dat de heer De Lesseps door de ontvangsthem in de Unie te beurt gevallen tamelijk teleurgesteld waseen geheel andere toon spreekt uit de voordracht of liever de levendige en geestige causerie, die hij iu de Sorbonne heeft gehouden. Hij toonde zich daarin zeer voldaan over al wat hem in Amerika was wedervaren en beweerde zelfs dat hij daar zeker was van inschrijvingen ten bedrage van 300 mill. fr. Wat het gouver nement betreftdat heeft slechts naar hij ver zekert, den loop der publieke opinie te volgen, verdreven hebben wijl zij anders niet tegen haren uiidrukkelijken wil van den kerstdag nog te blijven niet zoude vertrokken zijn. Het was voor Mathilda Renwick moeielijk de dubbelzinnige rol die zij gespeeld had voor hare tante verborgen te houden en zij was genood zaakt een reeks van leugens te bedenken om het verleden met een sluier te bedekken. Hoe weinig, helaas, is de schuldige het bewust dat de eerste stap op den weg der zonde een tweede en derde noodzakelijk maakt. Om de zieke dame te doen gelooven dat zij de verongelijkte partij was en het recht geheel- op hare zijde wasverhaalde mejuffrouw Ren wick dat Judith zeer spijtig en boos geweest was over haar plotseling ontslag, en weggeloopen was, zwerende dat zij deze plaats nimmer meer bezoeken zou dat het daarom geheel te ver geefs en beneden de waardigheid van mevrouw St. Clare zijn zou haar te doen verzoeken weder te komen. In weerwil van den geheimen twijfel aan de plotselinge ommekeer in de immer zoo zacht zinnige en beminnelijke Judith, had de zieke toch geen bewijs dat zij Jdoor hare omgeving misleid werd en hare eigene machteloosheid bewust werd zij eindelijk den inwendigen strijd moede en trachtte te gelooven, datvolgens de betuiging harer nicht Tottyhet alleen uit groote-zorg voor haar eigen geluk was geweest, dat de vriendschapsband verbroken moest worden, die tusschen haar en Judith had bestaan. Om den valschen indruk op mevrouw St. Clare te bestendigen, verliet Mathildc hare tante nau welijks een enkel oogenblik en vergunde niemand der dienstboden haar op te passer.. Bovendien om aan haar werk de kroon op te zetten te zorgen, dat hare tante een testament maakte nu Judith geheel uit hare gunst was wist zij het denkbeeld van snelle vermindering van krachten en die is beslist gunstig. Politieke controle komt niet te pas wie de fondsen verschaffen zullen controleeren. In het licht van wat de pers en het congres maand op maandbijna dag op dagover het Panama-kanaal ten beste geven valt het moei lijk dit optimisme te verklaren. De tusschen de Herren Slosson en Vignaux gehouden wedstrijd op het biljart is eindelijk onder hoogst onverwachte omstandigheden geëin digd. De loop van dien strijd was als volgt. De eerste avond behaalde de laatste in drie uren tijds 800 punten, terwijl zijn tegenstander slechts 625 punten won. Zondag was de kans nog meer tegen den heer Slosson hij maakte dien dag niet meer dan 174 en den heer Vignaux 800 punten. Maandag bereikte de laatste hetzelfde cijferterwijl de heer Slosson er 339 behaalde. Dingsdag maakt de heer Vignaux als altijd zijn 800 punten, zonder dat zijn concurrent de queue behoefde te gebruiken. Gister op het oogenblik waarop de beslissende partij zou beginnen, had de heer Vignaux dus 3200 de heer Slosson slechts 1138. punten behaald. De lieer-Vignai-x, die aan de beurt was, begon toen met eene serie belangrijke- stooten maar de heer Slosson die ditmaal zijn talent op de voordeeligste wijze ontwikkelde had hem door twee seriën res pectievelijk van 237 en 348 punten bijna inge haald. l)e heer Vignaux bleef echter nog steeds vooruit; hij had hem nog slechts 842 t. maken. Op dit oogenblik keerde echter de fortuin voor goed en de heer Slosson maakte achtereen 1021 carambolages. Hiermule niet voldaan bracht de Amerikaansche speler het tot 1100. De partij werd voortgezet als volgtVignaux 5 punten Slosson 3 V. 16; S. 73; V. 7 S. een misstoot. Ten slotte maakte de heer Vignaiix een laatste "serie van 284 carambolages waar door de S00 punten welkenog door hem moesten worden gemaaktzoodat hij de over winning behaalde. Na het eindigen van dezen vreedzamen strijd drukten de tegenstanders elkaêronder de toejuichingen van het publiek, de hand. Volgens de Diario zou Otero belangwekkende en een naderend einde bij de misleide kranke recht levendig te houdem Het punt zelf durfde" zij niet aanroeren vertrouwende dat indien mevrouw St. Clare een testament gemaakt had ten voordeele van Judith, zij het thans zeker herroepen zou en had zij er volstrekt geen ge maakt dan was Mathilde van zelve de eenige rechtmatige erfgenaam. De goede dame kwijnde echter veel langer dan iemand verwacht had en het jaar liep ander maal ten einde en het kerstfeest keerde weder en nog zweefde de arme zieke aan den rand des grafs. Weinige weken na het voltrokken huwelijk tusschen mejuffrouw Grayslone en doctor Bladen had ook mevrouw St. Clare dat vernomen en toen zij nu den bepaalden wensch uitdrukte de jonge echtgenoot een bezoek te brengen en met hare verbindtenis geluk te wenschen kostte het Mathilde veel moeite zulks te verhinderen. Het was een reeks van worstelingen tegen oprecht heid en openhartigheiddie het ongelukkige meisje had vol te houden teneinde hare eerste misdaad te bedekken want- zoo zij de zaken geheel haren eigen loop had doen gaan dan zou haar het masker van zelf zijn afgevallen en het ontbrak haar geheel aan moed om hare dubbelhartigheid te belijden en beschaamd te worden tegenover haar slachtoffer de miskende Judith. Niets veroorzaakte haar meerder onrust dan de omstandigheid dat Judith in de stad was blijven wonen. Zij had de kansen niet be rekend die zich zoo lichtelijk ongezocht aan boden tot eene ontmoeting harer tante met de echtgenoote van den doctor en de mogelijkheid eener vernieuwde vriendschapsbetrekking zoodal zij thans alle mogelijke moeite aanwendde hare tante te doen besluiten van woonplaats te ver anderen. Doch te vergeefs beweerde zij dat verandering van lucht weldadig op hare gezond- bekeir.efiïssen hebben gedaan. Zeg aan den koning, zou hij aan den hertog van Sexto gezegd hebben dat ik de goede gevoelens van de gan- sclie koninklijke familie waardeermaar ik wil niemand compromitteeren, Ik ben bedrogen geworden ik heb mij laten binnenleiden in een geheim genootschap te Toledo. Daar werd door gemaskerde personen besloten dat ik Canovai (den minister-president) zou dooden. Toen ik korten tijd daarna te Madrid teruggekeerd was, ontving ik 130 pesetas en een vuurwapen. Het bevel om Canovas te dooden werd nu veranderd in den last om den koning van kant te maken. Den dag van den aanslag zeiden twee leden van het genootschap mijdat de gelegenheid gunstig wap en dat ik vermoord zou worden indien ik de gelegenheid ongebruikt liet voorbijgaan. Zij hebben mij vervolgens vergezeld tot aan het paleis'.vaar zij eenige schreden achter mij bleven staan. Het overige is u bekend. H. M. ds Koningin is bveer in hare Staten teruggekeerd en ontving, ondanks den Zondag, Graaf Beaconsfield ten gehoore. Naar de Stan dard verzekert heeft de Premier bij die gelegen heid zijn ontslag aangeboden, en werd dit door de Koningin aangenomen. Heden Woensdag zou groote Kabinetsraad worden gehouden. Voorts verneemt the Times nogdat John Bright ge neigd is opgenomen te worden in het nieuwe Kabinetteneinde aan de beslissing der Iersche landqurestie te kunnen medewerken. Bitter weinig weet men dus nog aangaande den loop dien dc zaken zullen nemen. Daily Neivs is nog steeds ijverig in de weer om te betoogen dat in de tegenwoordige omstandig heden nu het radicale element zoo sterk onder de liberalen is vertegenwoordigd, Gladstone deel moet uitmaken van het Kabinetja aan het hoofd daarvan staan. De bladen melden het overlijden van den beruchten Kenealybij de jongste verkiezing niet herkozen te Sloke-upon-Trent. Hij heeft zijn naam te danken aan het Tichborne-proces, waarin hij als verdediger van den Claimant (Arthur Orton) optrad. Als zoodanig gaf hij wel heid werken moestde steeds zwakker wordende weduwe hield terecht voldat zij nergens zoa op haar gemak zijn kon dan te Tunbridge Wells en dat eene verandering jvan woonplaats waar schijnlijk haar einde zou verhaasten. Zoo hing steeds het zwaard vaii Damoeles dreigend boven het hoofd van Mathilde Renwickhei zwaard dat zij zelve daar had opgehangen. Judith had het meer dan'eens gewaagd zich bij hare oude vriendin te doen aanmelden, ten einde uit haren eigen mond tc hooren hoe deze thans over haar dachtnu zij tot kalm naden ken konde gekomen zijn. Doch mejuffrouw Renwick had alle mogelijke voorzorgen genomen en de vroegere gezelschapsjuffrouw ontving belet, zoo dikwijls zij zich aanmeldde. Deze bezoeken moesten natuurlijk voor mevrouw St. Clare ge heim gehouden worden en ziedaar een nieuw spooksel dat de jouge dame steeds dreigend vervolgde. Menigmaal verwenschte zij het nood lottige oogenblik dat haar de eerste schrede had doen zetten op het pad der zondedaar zij het niet te voren berekend had wat al opofferingen het haqr kosten moest zich op dat -pad staande te houden. De echoone zomeravonden vonden haar steeds thuis, elke genieting moest zij zich ontzeggen opdat haar post niet werde over rompeld en zoo vinden wij haar weder in de laatste dagen vau het jaar zonder het vooruit zicht van te mogen deelen in dc feeslelijkheden van dien tijd. En waarom dat Niet om 2ich van het vermogen van hare tante te verzekeren, want hierop was zij gerust maar alleen om dc verfoeielijke rol van valschheid die zij zoo on bedachtzaam op zich genomen had, vol te houden. z/Het zal niet lang meer duren. Het kan niet lang meer duren'', daarmede troostte zij zich bij herhaling,/Zij vermindert met den dag. Wel is waar langzaam maar niettemin zeker." Wordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1