Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. '\s aar blijken van cene groote mate van gees tigheid en gevatheid maar tevens van niet weinig gewetenloosheid zoodat zijn collegas hem dan ook uitsloten uit hunne orde. Als lid van het Parlement heeft hij niets belangrijks ge presteerd. Volgens ae Bombay Gazette heeft eene bende Pathans den officier eener afdeeling van het 19e regiment to Bombay vermoord. Het leger aan gene zijde van Quettah heeft den straatweg, die van daar naar (Jandahar voert afgesloten en den telegraaldraad doorgesneden. Uit Kabul wordt gemelddat troepen zijn afgezonden om generaal Stewart te verster ken. De afdeeling bestaat uit 4000 man on 10 kanonnen. Mahomed Jan heeft weer de wijk genomen naar Ghuznee, waar men hem nu zal aantasten. Waarschijnlijk zullen de voorposten gevechten spoedig beginnen. De Atalante blijft weg. Een ganscli es kader is uitgezonden om haar te zoeken. Bij de Admiraliteit vleit men zich nog altijd dat zij terecht zal komen, doch onder het pu bliek wint al meer en meer de vrees veld dat zij omgeslagen en met iftan en muis gezonken is - evenals haar voorgangster het oelenings- schip En rydice. De Duitsche Rijksdag behandelde Zaterdag het voorstel der regeering tot verlenging van den termijn van geldigheid der socialisten-wet. Een besluit werd in die zitting nog niet genomen. Verworpen werden twee amendementen een van de sociaal-democraten strekkende om enkele artikelen der wet vervallen te verklaren, en een van Windhorst, strekkende om hooger beroep van het verbieden en ontbinden van vereenigingen toe te laten en de wet niet toe te passen op vereenigingen vau kiezers. In parlementaire kringen loopt het gerucht, dat de Rijks-Kanselier nog aan een deel der werkzaamheden van den Rijksdag zal komen deelnemen. In Duitschland is onlangs bevel gegeven, dat alle communicatiewegen met vruchtboomen beplant moeten worden. In verband hiermede deelen wij onzen lezers de navolgenswaardige gewoonte mede, die in het kleine Beiersche stadje Hohenberg al lang bestaat. Ieder kind mag bij zijn bevestiging als de schooljaren volbracht zijn op daartoe aangewe zen gemeentegrond een vruchtboom planten, die levenslang zijn eigendom blijft. De jongelieden verplegen hun boompjes met de grootste zorg en hierdoor wordt niet enkel de liefhebberij voor de vruchtenteelt opgewektmaar ook het moed willig beschadigen der boomen voorkomen. Te Zullichau in Pruisen is eene veror dening afgekondigd waarin aan alle jongelieden beneden den ouderdom van 16 jaar verboden wordtop straatop wandelwegen in restaura tien pleiziertreinen en andere voor het publiek bestemde lokaliteiten cene pijp of sigaar te rooken. Een Duitsch ambtenaar had zijne dochter naar een dicht bij de grenzen gelegen stadje in Nederland gebrachten keerde in een rijtuig terug naar het naastbij gelegen Duitsche spoor wegstation toen hij even over de Duitsche grenzen door een beambte werd aangehouden die zijn handkoffertje verlangde- te onderzoeken. Het eerste wat deze daarin vond was een wekkeren dit scheen hem zulk een gevaarlijk voorwerp toe dat hij den verderen inhoud van het koffertje niet eens nazag, maar den eigenaar verzocht mee te gaan naar het kantoor van inkomende rechten. Na een rit van ruim 2 uren kwamen zij daar aan en de reiziger moesttoen er eerst ander half uur over en weer gesproken was, voor den wekkerwaarop als „contrabande" beslag was gelegd 20 Mark betalen allerlei inlichtingen geven omtrent zijn naam woonplaats, inkomen en kinderen, waarna hij eindelijk werd ontslagen met de inlichtingdat hij zoo hij zich veron gelijkt achttezich maar tot het kantoor wen den moest. De ambtenaar had echter door dit ureidange oponthoud den trein gemistmoest in het grensplaatsje overnachten verzuimde zijn dienst en verwenschte den uitvinder van de wekkers. Een Oostenrijksch schip de „Nicolo Tom- maseo", dat met 4179 vaten petroleum van Philadelphia kwam is in de vorige week 20 mijlen ten Oosten van Gibraltar door bliksem getroffen en met de lading geheel verbrand. De bemanning heeft zich in de booten kunnen red den en is behouden te Gibraltar aangekomen. Te Raab in Hongarijeheeft zich het vreesselijk geval voorgedaan dat een tot de galg veroordeeld misdadiger een poos na de voltrek king van dat vonnis in het leven is teruggekeerd. Terwijl men echter beraadslaagde over de vraag of de man nu al dan niet opnieuw moest wor den opgehangen en een verzoek om gratie tot den Keizer had gericht, maakte de dood een einde aan het leven van den ongelukkige, die bijna volstrekt geen voedsel meer gebruiken kon. Een correspondent van den „Pungolo" schrijft onder dagteekening van 13 dezer aan het blad Dank de beleefdheid van den heer Oblicgkt concessionaris der nieuwe lijn heb ik den proef rit naar den top van den Vesuvius meegemaakt en kan ik u melden dat die volkomen gelukt is. Op de hoogte van het observatorium geko men met de reeds vroeger bestaande spoorlijn stapte ons gezelschap in den nieuwen trein over o:n den krater te bereiken. Deze afstand van omstreeks 3 kilometer werd in acht minuten afgelegd en daarboven wachtten ons de werk lieden onder het luid gejubel van -. „vivs lTialia"! In het station was een schitterend feestmaal aan gericht waar de wijn in stroomen vloeide en gedronken werd op het welgelukken der stoute onderneming. Ook de andere gebouwen, waar onder een koffiehuis in Pompeïaanschen stijl, zijn nagenoeg geheel voltooid. De opstijging is niet gevaarlijk maar duizeling wekkend wij allen ondervonden in het qerst denzelfdcn indruk doch het uitzicht, dat men genietis zoo verrukkelijk dat men welhaast al het andere vergeet. De afdaling van den berg geschiedde in zeven minuten. Blijkens de lijst» u die dezer dagen van de provinciale autoriteiten door den Minister van Binnenlandsche Zaken ontvangen werden, wachten n de „depots" te'Moscou, Nisjni Novgorod, Samara en andere plaatsen niet minder dan 20.000 a 25.000 tot ballingschap veroordeelden op een bevel om naar Siberie te worden gezon den In Juni of Juli eerstkomende zullen groote transporten derwaarts vertrekken, Uit de Oostelijke gedeelten van het Rijk komen de treurigste berichten en men ziet niet zonder ernstige bezorgdheid de toekomst te ge- moet. Uit Nikolajewsk gouvernement Samara, meldt men-, dat de nood die aldaar heerscht alle beschrijving te boven gaat en het ergste te duchten is zoo niet spoedig eene gunstige weers verandering plaats heeft. Vee en paarden heb ben vreeselijk te lijden door dc aanhoudende koudegepaard aan hevige orkanen. Reeds sedert de eerste helft van F.ebruari is er gebrek aan veevoeder. Het kost zelfs veel moeite om tot zeer hooge prijzen stroo te verkrijgen. Het vee komt van honger om en de lammeren, die gezond ter wereld komen sterven tengevolge van gebrek aan voedsel. De vooruitzichten voor het voorjaar zijn allerdroevigst. Sedert het begin van Februari geven de koeien reeds geen melk meeromdat het voeder nauvy- lijks voldoende is ze in het leven te houden. De veestapel is dan ook reeds tot op een vierde weggesmolten. Kan het overige vee niet spoedig naar de steppenlanden gebracht worden, dan is ook dit verloren! Ook het bebouwen van het land wordt onmogelijk. De Kuisen verlangen buitensporig hoog arbeidsloon en vele landbou wers zouden om al die redenen gaarne al hun land verkoopen maar er doen zich geen koopers voor. Uit Uralsk waar de veestapel bij hon derdduizenden geteld wordtbericht men ook omtrent eene groote sterfte onder het vee ten gevolge van gebrek aan voedsel. Veeziekte heeft zich ook reeds geopenbaard. In het geheele gebied is geen veearts te vinden. De Mahome- daansche bevolking neemt volstrekt geene maat regelen tegen deze plaag en vertrouwt slechts op" de hulp van Allah Slechts twee Kirgisen hebben zich met het verzoek om een veearts naar St. Petersburg gewend. Men heeft in Jiet Westen hoegenaamd geen begrip van de grootte dezer kudden. Zoo is de eene der bovenge noemde Kirgisen eigenaar van 10.000 paarden, 12.000 kameelén en 20.000 schapen, terwijl de andere 5000 paarden en 200,000 schapen bezit. Het noodigc graan cn. zaaizaad ontbreekt. Ten gevolge van den gestr'engen winter en de door de groote hoeveelheden sneeuw te wachten over stroomingen koestert men weinig gunstige ver wachtingen vau den vischvangstinsgelijks een belangrijke tak van handel van deze oorden. De Russische consul te Vanin Turksch- Armenie, telegrapheert, dat de aldaar heerschende hongersnood vreeselijk is. Te Agbak zijn reeds meer dan 150 personen van honger omgekomen. In de dorpen ziet men de jonge meisjes half naakt zich nog nauwelijks voortsleepen en van honger sterven. Te Van zelf zijn meer dan drie honderd kinderen ziek uit gebrek aan voed sel. De aartsbisschop heeft getracht een hospitaal in te richten maar zoo niet spoedig hulp komt opdagen, zal er van de bevolking in Vaspou- roghan-district weinig overblijven. Onze regeering heeft uit Rostow aau den Don 50.000 pud meel derwaarts gezonden. Te Erzerum ziju ook reeds eenige gevallen van hongerdood voorgekomen graantransporten naar verder afgelegen oorden moeten onder sterk militair escorte gaan, anders worden zij onder weg geplunderd. Te New-York is het bericht ontvangen, dat de geheele handelswijk der stad Samana op San Domingo door brand is verwoest. De door het vuur verwoeste ruimte beslaat zes bunders en de schade wordt op 154.000 dollars begroot. Daar niets geassureerd was zijn de kooplieden geruineerd. Schandelijke tooneelen van rooverij zijn op den brand gevolgd. Verscheiden handelshuizen van New-York lijden groote schade. De Amerikanen, die maar altijd storm voorspellen aan Europa, hebben in dc laatste dagen zelf een hevigen orkaan moeten doorstaan. In New-Yersy woei o. a. te Holt Neck een toren om cn bij English vil le werd een couran tenjongen in de lucht geslingerd en gedood. Te Long Branch bereikte de wind een snelheid van 500 mijlen in het uur. Te Mienfield, in Kansas, werd tien uren lang gezocht naaa een stuk van een schuur en een huisjedie door den wind medegeslcept waren geworden en te St. John (New Brunswick) heeft een vreesselijke sneeuwstorm gewoed. Tilburg, 21 April 18S0. De algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering der geneeskunstdie anders jaarlijks in de maand Juni wordt gehouden, zal dit jaar eerst op 7 en 8 Juli alhier plaats hebben. Waalwijk, 21 April 1880„ Tengevolge der in omloop 'zijnde geruchten dat de heer J. van den Hoeklid der Provin ciale Staten, wonende te Capelle bij de aan staands verkiezing niet meer in aanmerking wenscht te kom en, hebben wij aan ZEd. zelf hieromtrent inlichtingen gevraagd. Wij zijn thans in staat officieel mede te deelen, dat die geruchten volkomen' waarheid bevatten en de heer van den Hoek geen mandaat meer zal aannemen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën een conceptwet gezonden, strekkende tot wijziging vau de bepalingen der gemeentewet omtrent de vaststelling der kohieren van hoofde lijke omslagen en andere directe plaatselijke belastingen met verzoek daarover hun gevoelen te willen mededeelen. Het ontwerp luidt aldus: Art. 1. De artikelen 274, 265 en 266 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad no 85) worden gelezen als volgt Art. 264. De kohieren der hoofdelijke om slagen en andere directe plaatselijke belastingen worden vastgesteld door Burgemeester en Wet houders en behoeven de goedkeuring van Ged. Staten alvorens uitvoering te kunnen erlangen. Art. 265. Het aanslagbiljet vermeldt de dag teekening der goedkeuring van het kohier. Binnen drie maanden na de goedkeuring kan de aan geslagene tegen zijn aanslag bij den Raad be zwaren inbrengen. De Raad beslist daarop zoodra mogelijk en deelt zijne beslissing terstond aan den bela» g- hebbende mede. Deze kan binneD 30 dagen na die mededeeling bij Ged. Staten in beroep komen. Gedeputeerde Staten doen ten spoedigste uit spraak en deelen die aan Burgemeester en Wet houders en aan den belanghebbende mede. Burgemeester en Wethouders wijzigen het kohier overeenkomstig de beslissing van den Raad of van Gedep. Staten, Art. 266. De verplichting tot het betalen van [den aanslag wordt door het indienen van bezwaren cn het instellen van beroep, bedoeld in het vorig artikel, niet geschorst. Heeft de belastingschuldige voor de eindbe slissing zijn aanslag geheel ot gedeeltelijk betaald, dan wordt hem het te veel betaalde zoo spoedig mogelijk teruggegeven. Het indienen van bezwaren en het instellen van beroep geschiedt op ongezegeld papier. Art 2. Voor de kohieren welke betrekking hebben op het dienstjaar, dat loopt bij de af kondiging dezer wet, blijven de thans bestaande bepalingen toepasselijk. Art. 3. Deze wet verbindt met den dag liarer afkondiging. Lasten en bevelen enz. Indertijd is mededeeling gedaan van de invoering van het eiectrische licht op de sleep bootvaart op de Boven- cn Beneden-Weser ge durende den nacht en vermeld dat die toepassing vau het eiectrische licht uitstekend is geslaagd. Het goede resultaatnu gedurende meer dan een jaar verkregen, trekt meer en meer de aan dacht van de lieden van het vak. Van ver scheidene rivierstoomboot-maatschappijen zijn successievelijk vertègenwoordigers te Bremen de zaak komen onderzoeken. Voor eenige dagen nu hebben o. a. drie Engelsche ingenieurs de proeven bijgewoond die voor hen werden ge nomen op de sleepboot „Sylt", welke yoor de stad Brem :n zelf is bestemd en ook van een dynamo-ehctrische machine van Siemens en Halske voorzien is. De Engelsche ingenieurs worden gezegd gekomen te zijn van wege de groote Engelsche „Great Eastern Railway- Company r', die stoombootdiensten exploiteert tusschen H invich en Vlissingen en Rotterdam en het voornemen zou hebben hare booten voor de vaart op de rivieren insgelijks van electrisch licht te voorzien. Prof Buijs Ballot schrijft. Zeer vele heeren Burgemeesters hebben zich de moeite gegeven, om op mijn verzoek iemand in hunne gemeente op te sporen, genegen mij (1e gewenschte opga ven omtrent onweders in te zenden. Hun allen zij mijn hartelijke dank gebracht voor hunne welwillendheid en de medewerkers voor hunne hulp. Reeds omtrent liet eerste onweder ven dit jaar kwamen meer dan honderd berichten in. De eer van dit plan komt toe aan dr. M. Snellen directeur der afdeelingwaarnemingen te land. Door zijne zorg zal al wat op onwe ders betrekking heeftbehandeld worden en zoo is er kans dat wij nader inzicht verkrijgen hoe deze verschijnselen zich vormen en voort bewegen. De voorziening in cassatie der gebroeders Lavertu is door den Hoogen Raad verworpen. Den 13 dezer heeft de rechtbank te 's Bosch in belastingzaken een vonnis gewezen meldenswaardig vooral omdat daarbij voor de eerste bekende maal door de rechterlijke macht het beginsel is toegepast van art. 12 litt. c, der wet op de personeele belasting van 24 April 1843, dat een iijtuig, alleen rustende op een paar ijzeren reepen als een rijtuig op rekkende of veerkrachtige lichamen rustende of hangende moet worden beschouwd. Merkwaardig tevensdat de betrokken be lastingschuldige een landbouwereenige dagen te voren door de zelfde rechters ter zake van het zelfde feitwerd vrijgesproken van overtre ding der Provinciale belastingwet op paarden en trekdieren omdat deze wet alleen van rijtuigen op ijzeren of stalen veeren of op riemen of op veerkrachtige voorwerpen rustende of hangende gewaagtzonder uitdrukkelijke gelijkstelling met deze laatste van ijzeren koperen of andere me talen reepen schakels of kettingen. Zaterdag zijn uit Limburg 50 landverhui zers naar Noord-Amerika vertrokken. De verpleging van de zieken ii; het bur gerlijk cn militair groot gasthuis te 's Boseh zal met lo. Sept. a. s. worden opgedragen aan de sedert eenigen tijd aldaar gevestigde Duitsche liefdezusters der orde van den H. Borromeus. Verleden Zondagvoormiddag is te Kloetinge een buitengewone plechtigheid geschied; aan een ingezetene dier gemeenee is namelijk de doop door onderdompeling toegediend. In een water gang in den Noordhoek werd de doopeling drie maal ondergedompeld. De eerwaarde heer, die deze pleohtigheid verrichtte, is een zekere Van Beek, naar men zegt afkomstig van Wolfaartsdijk, waar hij vroeger arbeider wasthans schijnt hij zich meestal elders op .te houden en hier en daar zich te beijveren in het propageeren zijner godsdienstbegrippen, H. M. Koningin Victoria is Vrijdag-avond ten 6 u. 20 m. te Vlissingen per extra-trein aangekomen. Daar H. M. in het strengst incognito reisde, hadden geen officiële plechtigheden plaats, maar een talrijke menschenmassa was tegenwoordig om Haar, die zich ontniddelijk a/b. van het Kon. yacht Victoria and Albert begaf, te zien. De Directeur-generaal der Exploitatie-maat schappij begeleidde den trein van Roosendaal naar Vlissingen en ontving van H. M. een be tuiging van erkentelijkheid voor de orde, waar mede de reis volvoerd was, en voor de stiptheid, waarmede Hr. Ms. incognito werd geëerbiedigd. Een paar jongens, van 12 tot 13 jaren oud zijn op den Haagdijk te Breda zoo hevig aan het kloppen geweestdat er bloedstorting heeft plaats gehad. Komende uit de tapijtfabriek van den heer van Kampen kregen zij twist weldra werden zij handgemeen en beukten zij er niet zuinig op los een der jongens maakte ge bruik van zijn klomp waarop de ander zijn mes greep én daarmede zijn tegenstandei een ernstige wond aan het hoofd toebracht. Na een hevigen twist zijn twee werklieden op de gasfabriek te Haarlem handgemeen geraakt, waarbij de een de bovenlip van den ander bijna heel heeft afgebeten. Tegen den dader is proces verbaal opgemaakt. Een droevig geval had in den nacht tus schen 17 en 18 dezer in het dorp Poeldijk plaats. De veldwachter K. zou met den Burgemeester van Monster naar Quintsheul gaan. Ten onge veer lP/s ure van daar terugkeerendewerd hij plotseling hevig benauwd zakte inéén en was terstond een lijk. Hij was gehuwd en laat zes kinderen na. Te Arnhem moet een Heer zijne dienst bode dusdanig met een koekepan om de ooren hebben geslagen dat de dienstbode in bewuste- loozen toestand wérd weggedragen. Een leidekkerdie eenige herstellingen aan de binnezijde van het dak van het grafelijk slot te 'sHeerenberg verrichtte is door een on- gelukkigen val omgekomen. Men vond hem op den torenzolder bewusteloos op den grond liggen, en naar zijne woning vervoerd is hij r.a een smartelijk lijden van nog ongeveer twaalf uren bezweken. Uit de Maas te Well is het lijk van een manspersoon opgevischtdat nog niet lang in in het water kon gelegen hebben. Bij onderzoek is het gebleken te zijn een zekeren F. Van M., 46 jaren oud en geboren te 'sHage die door de famillie sedert 6 jaren te Venlo in de kost besteed was. Op de stooraslijperij in dc Gerard Dou- straatte Amsterdam is een jongen met het drijfwerk in aanraking gekomen. Hij werd zwaar gekneusd naar het gasthuis vervoerd. Een kunsfenmaker van het geringste ge halte die in de 'laatste weken te Maastricht zijne kunsten vertoondewelke hoofdzakelijk bestonden in het oprapen van kleine muntstuk ken met den mond kon met de lastige ma noeuvre niet genoeg verdienen oin er een slaap stede van te betalenzoodat hij genoodaaakt was een nachtelijke schuilplaats te zoeken in de verlaten kazematten der voormalige vestingwer ken. Hij had het ongeluk bij het opzoeken van die schuilplaats van eene hoogte te vallen cn den ruggegraat te breken. Hij is in het stede lijk gasthuis opgenomen. Er bestaat weinig hoop op herstel. In de Boomstraat te Amsterdam is een jongentje van circa 3 jaren in brand geraakt en deerlijk verwond naar het gasthuis vervoerd. Het had terwijl dc moeder zich even voor eene boodschap had verwijderd eenige lucifers weten 'te krijgen en daarmede een petroleumtoestel aan gestoken.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2