Nummer 34. Donderdag 29 April 1880. 3e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Grootmoedigheid en Zegepraal BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk De Echo van 1 m voor i: Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden a-o *en Uitgever. Wanneer men den Parijschen, doorgaans goed ingelichten berichtgever der KÖlnische Zeitung mag gclooven dan heeft de Pauselijke nuntius te Parijs dezer dagen een bezoek op het Elijsée gebrachtom in persoon aan President Grévy een schrijven te overhandigen van den Paus', waarin Z. H. verklaart de maatregen te betreu ren door de Regeering genomen ten opzichte der Jezuiëten en der niet erkende congregaties. Immers de Kerk heeft bepaaldelijk aan deze orden behoefte. Een en ander zegt de Paus in zeer gematigde bewoordingen. Hij wil wat de toekomst betreftgeenszins dat de orden haar toevlucht zullen nemen tot onwettige middelen maar dat zij tegenstand bieden en den bijstand der gerechtshoven inroepen, dat kan Z. H. niet anders dan goedkeuren. De Paus ziet voor Frankrijk werkelijk gevaar in de Maart-decreten en geeft daarom aan den President der Republiek in bedenking ze in te trekken. De Kamer heeftzonder noemenswaardig incidenthet debat over het nieuwe tol—tarief voortgezet. Het is thans zekerdat de heer Martel bij zijn ontslag als voorzitter van den Senaat volhardt. Ter vervulling van de vacante waar digheid noemt men de heercn DuclercJules Simon en Leon Say. De verkiezing wekt groote belangstellingomdat men er uit zal zier. of een deel der republikeinsche partij met de minder heid blijft samengaan. Estoretde moordenaar van een der ver pleegden in het krankzinnigengesticht te Cler mont is thans in handen van het gerecht ge vallen. Hij werd te Thuin, in Belgiëgevat ten huize van een zijner bloedverwanten. Le Gaulois deelt mededat de violist Yieuxtemps te Algiers bijna het slachtoffer van een moordaanslag geworden is. In een rijtuig gezeten werd hij door een XXIX. „Hier beu ik, geachte en beminde vriendin'', zeide Judith die zich naast haar echtgenoot ge plaatst haden het vervallen hoofd der zieke met kussen van liefde bedekte en hare krachte- looze, vermagerde hand met zulk eene warmte drukte als deze sedert Judith's vertrek niet gevoeld had terwijl tranen van vreugde en smart langs hare wangen vloeiden en op het gelaat der stervende afvielen. „Zult gij mij niet meer verlaten, Judith fluisterde de dame met bevende stem. „Waarom hebt gij mij vroeger verlaten Nooit heb ik geheel aan uw trouw durven twijfelen en nu ben ik geheel van ur oprechtheid overtuigd." „Wat heeft u anders kunnen doen denken mevrouw vraagde mijnheer Bladen de laatste woorden hoorende. „Gij, die mijn echtgenoote gedurende een geheel jaar gekend hebt, moest van hare oprechtheid overtuigd zijn en hare waarde hebben leeren kennen." „Gij vergist u, mijnheer Bladen", zeide mej. Renwick bits. „Mijne waarde tante leerde spoedig hare laaghartigheid kennen en zoo zij nu bereid is haar vergeving te schenken, heeft mevrouw Bladen het alleen aan tante's christenzin en vredelievendheid te danken." „Ik weet niet wat gij bedoelt", zeide de ge neesheer bedaard „maar daar het nu noch de tijd noch de plaats is -om beschuldigingen tegen iemand uit te brengenmoet ik u verzoeken die tot eene andere gelegenheid te bosparen." Mejuffrouw Renwick gevoelde zich nog niet geroepen te zwijgen. Zij bekommerde er zich Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote lettei'S naar plaatsraimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Arabier aangevallen die hem met een groóten straatsteen op het hoofd sloeg. De kunstenaar wist echter de hand van zijn aanvaller ie grijpen en verdere slagen te voor komen. De toegebrachte wond was gelukkig onbedui dend en de aanvaller werd onmiddellijk in hech tenis genomen. Bij de Kamerverkiezing te Besancon is de radicaal Beauquier gekozen met 3989 stemmen. Ordinaire verwierf 3560 st. Le Courier de Lyon deelt het vermakelijk bericht mede van twee politie-agenten in burger- kleediug die Vrijdag-nacht door een nachtronde in hechtenis genomen werden onder voorwendsel dat zij een verdacht voorkomen hadden. Ondanks hun tegenstribbelen werden zij mede genomen naar het politie bureauwaar zij herkend en dadelijk op vrije voeten werden gesteld. Te Bolbeck en in andere plaatsen van het departement de Beneden Seine hebben de wevers en andere fabriekarbeiders ten getale van 5000 a 6000, wegens eene vermindering van het loon het werk gestaakt. Te Reims hebben de stof fenververs metselaars timmerlieden en huis schilders het werk neergelegd. Officieel is bekend gemaaktdat H. M. de Koningin van Spanje zich in gezegenden staat bevindt en over vier maanden de moedervreugde verwacht. Op de vraag van den nuntius te Madrid of de Fransche Jezuïeten naar Spanje mogen komenmoet de Regeering bevestigend hebben geantwoordmits er niet veel komen en ze zich niet vestigen in de Baskische provinciën. Niet zonder moeite moeten Lord Granville en de Markies van Ilartington Koningin Victoria hebben overtuigddat Gladstone de man van het oogenblik was en hij aan 't hoofd van het nieuwe Kabinet moest staan. Maar toen het niet over, wat er gezegd werd want hare zorg voor de zieke was immer geveinsd geweest. „Indien gij inderdaad zoo bezorgd zijt voor den toestand van onze geliefde zieke mijnheer Bladen", zeide zij op schimpenden toon, „zult gij wel doen uwe vrouw van hier te verwijderen want na hetgeen er heeft plaats gehad kan een gesprek met haar niets anders dan onaangename herinneringen bij haar opwekken en haar meer schokken dan zij zelve zal willen erkenr.en. Op het allerminst houd ik de tegenwoordigheid van mevrouw Bladen voor eene onverantwoor delijke aanmatiging vooral op een oogenblik als dezeen hoe eerder zij dit huis verlaatdes te aangenamer zal het ons allen zijn." „Indien zulks de wensch is van mevrouw St. Clare, dan zal zij geen oogenblik langer hier blijven," hernam de geneesheer met vuur „maar stel u gerust de trouweloosheid waaraan gij u schuldig gemaakt hebt zal geen hinderpaal zijn om de goede verstandhouding tusschen mijne vrouw en hare vroegere vriendin te herstellen. Ik meen dat dit het huis van mevrouw St. Clare is en als zoodanig zullen wij ons in de eerste plaais naar hare wenschen schikken." „Weet dan mijnheerdat zij mij hier als meesteres in hare plaats heeft aangesteld", zeide mejuffrouw Renwickterwijl hare oogen van woede fonkelden „en indien mevrouw Bladen niet aan mijn verzoek wil voldoen, omjle laatste oogenblikken mijner tante door hare hatelijke tegenwoordigheid niet te verstooren, dan zal ik haar gebieden te gehoorzamen. Judith kon een zachten glimlach Diet bedwin gen bij het gezicht dier machtelooze woede. Terwijl hare hand in die harer nog immer ge trouwe vriendin was geklemdwier zachte smeekende oogen eene taal spraken die hare tong niet meer kon uitbrengen stond het besluit bij haar vast dat geen beleedigingen, hoe grof en grievend ook haar meer konden scheiden II. M. eenmaal duidelijk was dat de constitu- iiotieele wegdien zij altijd bewandeld heeft en steeds wenschl te bewandelen in die richting lagtoen heeft zij ook niet langer meer gewei feld en, persoonlijke consideration ter zijde stel lend Gladstone ontboden die door Granville en Ilartington op de hoogte gebracht, zich niet lang liet wachten eir'nog in den laten avond van Vrijdagten teeken dat hij benoemd was tot de handkus werd toegelaten. Het mag een reuzentaak heelen zegt Daily News op een leeftijd als die van den heer Gladstone, de veelzijdige werkzaamheden op zich te nemen vanvoorzitter van den Ministerraad, leider der Regeeringspartij in het Huis der Ge meenten en persoonlijk het oppertoezicht te houden over 's lands financien. De grootste moeilijkheid die Gladstone bij de samenstelling der nieuwe administratie zal hebben te overwinnen is gelegen in het groote aantal beschikbare aspirant-Ministers. Volgens telegraphisch bericht echter slaagt hij aanvanke lijk tamelijk vlug en zijn benoemd tot Minister van Buitenlandsche Zaken en vertegenwoordiger der Regeering in het Hoogerhuis, Lord Granville; tot Minister voor Indie de Markies van Har- tington tot Minister van Oorlog, Childers; van Marine, Lord Northbrook en tot LordKanselier Lord Selborne. Tot Onderkoning van Indie zal waarschijnlijk Lord Dufferin worden benoemd. Eenstemmig bijna erkent de dagbladpers, dat de benoeming van Gladstone de beste oplossing der crisis is. Aan de Koningin wordt hulde gebracht wegens hare constitutioneele houding en Granville en Ilartington worden geprezen omdat zij hun eigen persoon geheel op den achtergrond plaatsten. Het treft gelukkig voor het nieuwe Kabinet dat de jongste berichten uit Afghanistan weer wat gunstiger zijn. Gelijk reeds gemeld werd is Ghuznee bezet. Het gevechtdat hieraan voorafgingmoet uiterst bloedig geweest zijn en de Afghanen legden een aan razernij gren- zenden moed aan den dag. Met ongeveer 15000 man kwamen zij aanzetten twintig mijlen on- en met haar echtgenoot aan hare zijde gevoelde zij zich dubbel sterk. Zoo de beleediging hem zelve ware aangedaan, dan zou hij er onder de tegenwoordige omstandigheden geen acht op ge slagen hebben maar wetende hoe lang zijne vrouw geleden had onder een onrechtvaardig vermoeden en nu ziende van welken kant al dat kwaad gekomen was voelde hij zich aangespoord om meer te zeggen dan hem wel paste. „Daar gij zoo stellig in uw spreken zijt mejuffrouwzult gij mij ook wel vergunnen even stellig te spreken", zeide mijnheer Bladen. „Mijne vrouw zal op uw bevel dit huis niet verlaten en indien gij voortgaat met zoo luid er. schel te spreken dan zal ik de vrijheid moeten nemen u te verzoeken de kamer te ver laten." „Tante, tante hoort gij hem riep de dame ziedende van verontwaardiging. En dat tot mij en in uwe tegenwoordigheid Jaag hen beiden weg. Het is mijne schuld dat ik deze schande lijke aanmatiging niet belet heb. Verzoek hen dadelijk te vertrekken en ons met vrede te laten gij zijt nu veel beter en doctor Truman ot zijn plaatsvervanger zullen nu wel thuis zijn. Ik zal om een hunner zenden." „Bespaar u die moeitemejuffrouw", zeide mijnheer Bladen koeltjes „ik zie dat de patient zeer ingenomen is met de hulp van het oogen blik zoodat wij nog niet besluiten kunnen te vei trekken. Judith zet uw hoed af en maak het. u zoo gemakkelijk mogelijk voor dezen nacht. Gaarne wil ik u aan uwe vriendin af staan want ik ben zeker dat zij gaarne eene goede verzorgster bij zich heeft." Mijnheer Bladen zette een stoel bij de sofa voor zijne echtgenoote en Judith, die tot nu toe gestaan hadging bedaard zitten zonder hare hand terug te trekken uit die der lijderes, die ze integendeel vaster omklemd hield bij^ elke belofte, die de geneesheer deed. geveer ten zuiden van Ghuznee. De strijd werd geopend door 3000 manmeest zoogenaamde Ghazis of fana'ieken die zich met het bloote zwaard op de gelederen der Engelschen wierpen maar natuurlijk deerlijk werden geteisterd. Na een gevecht van een uur ongeveer deinsden de vijauden af met een verlies van 2000 dooden en gewonden. Gladstonedie in de laatste weken ruim 100 brieven per dag ontving, [heeft in Daily News den velen aflenders der brieven die hij niet kon beantwoorden verzekerddat hij op hunne mededeeling zooveel acht geeftals de omstandigheden hem veroorloven. Uit Schotland komen berichten omtrent den zeer hoogen waterstand, die het ergste doen vreezen voor de landerijen. Op verscheiden pun ten aan de oevers der Clyde tusschen Hamilton en Glasgow zijn de dammen doorgebroken, waar door het land onderliep en veel vee en schapen verdronken. Een goed deel van het overstroomde land was reeds bezaaid. Door spoorwegongelukken werden in het vorig jaar in Engeland 1032 personen gedood en 3513 gekwetst. Onder deze slachtoffers zijn niet begrepen degenen die door overtreding van het verbod om over de spoorwegen te loopen of door zelfmoord het leven verloren of kwet suren bekwamen. Wanneer men deze rubriek meetelt, bedragen de cijfers 1074 en 5828. Volgens de Standard is er in Canada met goedkeuring van de regeering aldaareen plan ontworpen tot het vormen van een koloniaal roserve-leger10,000 man sterk, dat beschik baar zou zijn tot krijgsdienst in de koloniein Engeland of elders wanneer Groot-Brittanie mocht in oorlog gewikkeld worden. Een geweldige brand heeft de helft ver nield van het stadje Hull, in Canada tegenover Ottawa. Achthonderd woningen werden in den asch gelegdzoodat 4000 menschen zonder dak zijn. De schade wordt op 400.000 a 600.000 pd. st. geraamd. Een telegram uit Melbourne berichtdat Die koele trotseering van Mathilda's bevel bracht deze bijna buiten zich zeiven van woede. Zij sprong op en vloog naar de bel, waaraan zij lievig begon te rukken. Bijna op hetzelfde oogenblik vlogen al de bedienden tc gelijk de kamer binnen. Zij dachten ongetwijfeld dat hunne meesteres op haar uiterste lag. „Laat mijnheer en mevrouw Bladen de deur uit", was het gebiedend bevel van de woedende juffrouw. In stomme verbazing deden al de vrouwelijke bedienden een schrede aehterwaarts doch door nieuwsgierigheid gedreven bleven zij aan den ingang staan. Judith boog zich over de zieke heen, die haar smeekend aanzag en fluisterde dat geen men- schelijke macht in staat zijn zou hen voor dezen nacht te scheiden. Een dankbare glimlach was het eenige antwoord en het uitgeteerde en treurige gelaat verkreeg eene meer tevreden uit drukking. „Mijnheer Bladen verliet de zieke nietmaar knikte den huisknecht die |aan de deur was blijven staantoeals wilde hij zeggen „zoo straks." „En nu verzoek ik u mijnheer Bladen on middellijk met uwe vrouw de kamer te verlaten", zeide mejuffrouw Renwick op gebiedenden toon. „Wij zullen niet gaan voor onze tegenwoor digheid hier niet meer vereischt wordt," hernam mijnheer Bladen bedaard. „Die koele onbeschaamdheid is niet langer te verdurenriep het meisje stampvoetend van woede uit. „Niemand verlangt dat gij hier langer vertoeven zulten zoo gij ons niet onmiddellijk van uw hatelijk gezelschap ontslaatzal ik ge dwongen zijn u Zij durfde het slot harer meening niet uit spreken „de «Jeur laten uitzetten." Wordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1