Italië. Oostenrijk. Rumenië. Amerika. BINNENLAND. men in Australië op liet odgenblik geen raad weer met het veeen dat men daarom ernstig bedacht is op middelen tot uitvoer op groote schaal. In Queensland alleen zijn thans 6 mil- lioen schapen en 3 millioen runderen latende na aftrek van het. verbruik in de kolonie zelve, eene hoeveelheid van 2000 ton 's weeks-beschik baar tot uitvoer. De kunst is maar om de noodige geschikte scheepsgelegenheid te vinden- namelijk met afkoelingstoestcl. Te Rockhampton werden onlangs een duizend schapen uitgekookt om hunne talk. Rundvee was daar zoo goed goed als te geef. De Engelsclie admiraliteit heeft voor ee- nigen tijd last gegeven tot den aanbouw van S stalen oorlogsschepen die in snelheid van vaart zullen uitmunten en waarvan er reeds een de Mercurgereed is. De Mercurde grootste stalen oorlogs- en post.-st oombootheeft de snelste vaartwerkt met 7000 paardenkracht en heeft eene snelheid van 19 knoopen per uur. De snelheid van de Mercur bedraagt alzoo per uur 22 Engelsche mijlen of 35,4 kilometer, d.i. zooveel als onze posttreinen afleggen. Het schip is 300 Engelsche voeten langbreed 46 voet hoog ruim 16 voet en kan 3750 ton bevatten. Voorts heeft het twee vierbladigc schroeven, die met eigen stoommachiens werken. Iedere machine heeft een cylinder van hooge drukkingmet een diameter van 44 duim en een hefhoogte van 3 voetdie met een cylinder van lage drukking verbonden is. Iedere machine kan afzonderlijk werken voor het geval er een defect zou zijn. Daar de openbare veiligheid in Italië veel te wenschen overlaatzooals onlangs weer gebleken is uit den moord te Livorno op den journalist Eerenzonahebben een 200 burgers te Turijn zich vereeuigd onder den naam van „Burgers der orde". Deze vereeniging heeft een tweel idig doel een moreeleTi een materieel. Wat het eerste aangaatwillen zij al hun invloed aan wenden om het onderwijs en alles wat het volk beschaven ei veredelen kan te bevorderen; op materieel gebied zullen zij in zoover het hun gegeven is waken voor eene strenge toepassing der wetten. In de 'eerste vergadering werd de volgende motie met algcmeene stemmen aangenomen Ons doel is om den geest van kwaadwilligheid en onmatigheid te bestrijden om de veilligheid der burgers te helpen verzekeren, om het gevoel van eigenwaarde bij de lagere klasen te verle vendigen uit liefde voor het vaderlanden omdat onze plicht als eerlijke burgers het van ons eischt. De leden hebben zich verbonden om overal waar zij kunnen de openbare macht te onder steunen om politie-agenten en karabiniers aan te wijzen waar wanordelijkheden hebben plaats gehad en om nooit te weigeren als getuigen voor het gerecht op te. treden. Het pleit zeker niet voor de goede orde in den staat dat zijne burgers gedrongen worden zelf maatregelen te nemen ter verzekering hunner rust en veilligheid. Den Sisten is te Rome de 2533ste ver- jaardig zijner stichting plechtig gevierd. Alle ruïnen van het Eorum de boog van Septimus Severusde acht Ionische kolommen van den tempel van Saturnus, de drie Corinthische zuilen van den Castor en Pollux-tempclde zuil van Eocade overblijselen der basilieken Giulia en Emilianade Via Sacra, de fragmenten van bas-reliefs kapiteelen frontons zuilen, piëde stals enz. waren met Bengaalsch vuur verlicht. Duizenden menschen met fakkels bewogen zich tusschen de oude bouwvallen. Eanfulla zegtuit vertrouwbare bron uit Madrid de mededeeling ontvangen te hebben dat de onlangs door de bladen medegedeelde bekentenis welke Otero in zijn laatste oogen- blikken afgelegd heeft niet ernstig moet worden opgevat. In een rapport aan den Koning heeft de president van den Ministerraad geconstateerd, dat er geen grond bestaat om aan deze beken tenis geloof hechten en deze als ernstig gemeend op te nemen, Zaterdag-avond heeft in de zaal van het Casino te Monaco een zeer hevige ontploffing plaats gehad. Een dynamiet-patroondoor een misdadige hand in de zaal gelegd is gesprongen en heeft groote schade veroorzaakt. Verscheiden personen werden licht gewond. Diefstal schijnt de drijf veer van deze kwaadwillige daad geweest te zijn; maar dank zij den ijver der croupiers werd niets van het op de speeltafels aanwezige geld ge roofd. Verleden week had in een huis te Ales sandria (Piemont) een vreeselijke ontploffiing plaats waardoor het geheel verwoest werd. Tien menschen vonden den dood onder de puinhoopen. Men gelooftdat de ontploffing veroorzaakt is door dynamietdat een misdadige hand heeft doen ontploffen. De Duitsche Kroonprinses heeft tijdens, haar verblijf te Napelsbij het bezoeken van den Vesuvius gebruik gemaakt van den nieuwen kettingspoorweg, die den lsten Mei geopend wordt. Terwijl eenige Staten den diensttijd bij het leger trachten uit te breiden schijnt de Itali— aansche Regering het tegenovergesteld gevoelen toegedaan. In den Ministerraad zou namelijk de quaestie van een vermindering van den diensttijd behan deld en besloten zijn dat het Kabinet daarvan geen politieke quaestie zou maken maar trach ten zal zich met de commissie ad hoe te ver staan over een motiedie zoowel door den Minister van Oorlog als door de meerderheid der Commissie aangenomen zal worden. In den volgenden zomer zal op een der toppen van de Etna een obseravtorium geopend worden waarin professor Tacchini aan dé we tenschap de zelfde diensten bewijzen zal', als professor Palmieri dit reeds in bet zijne op den Vesuvius gedaan heeft. Al kan men zonder adem te_ halen den titel van Osservatorio-astronomico-meteorologico-vul- canologico niet gemakkelijk vlug uitspreken, de beklimmers van de oude Werkplaats van Vulkaan en de cyclopen zullen, na hun raoeielijken tocht, daar op adem kunnen komen want alles wordt comfortabel ingericht om reizigers te ontvangen. De Koning van Italië is met zijn Minister Cairoli te Turijn aangekomen en met (geestdrift ontvangen. - Z. H. de Paus ontving eenige Fransche pelgrims en zeide hun dat de Katholieken om te overwinnenkalm en verdraagzaam moeten wezen. Het Ministerie moet plannen hebben de Romeinsche Campagna, wier braak liggen allerlei slechte dampen verwektdoor galeiboeven te laten bebouwen. Op die wijze zou uit twee slechte elementen iets goeds kunnen geboren wonden. Eene bende Albaniërs heeft in de dorpen in den omtrek van Pristina de boeren opgeruid, zich tegen do Turksche regeering te verzetten en eindelijk van Mukhtar Pacha geöischt dat hij zeven van de voornaamste ambtenaren der pro vincie zou ontslaan. Toen die eisch was ingewilligd, verzochten de Albaniërs verlof met een bende van 60 man de stad binnen te trekken. Daar Mukhtar Pacha zich niet hiertegen verzette trok een gewapende bende van 300 man de stad binnenen den volgenden dag een tweede die bij de inwoners inkwartiering namen. De Turksche troepen laten de Albaniës stil begaan en deze doen onderzoek naar allen die geweigerd hebben zich bij hen aan te sluiten cn deel te nemen aan den strijd met de Montc- negrijnen. De christenbevolking der stad ver keert in groote ongerustheidwant onder de bezoekers zijn een aantal bekende roovers. De opstandelingen verklaren openlijk dat zij niet de voorgestelde hervormingen zullen toelaten en een afhankelijken staat willen vor men met Ali Pachavan Gusinjeaan het hoofd. Mukhtar Pacha blijft geheel werkeloos, ofschoon hij vijf bataljons troepen te zijner beschikking heeft. Men vermoedt dat hij aldus handelt op last van den Sultan die nog onlangs verklaard heeft niet te zullen toelaten dat zijn troepen tegen Muzelmannen strijden. De badplaats Gastein, die, zooals wij onlangs mededeelden aanstalten maakte om haar 1200- jarig bestaan feestelijk te herdenken schijnt zich in het jaartal harer ontdekking eenigszins te hebben vergist. Dr. Zillnereen man van gezag op het gebied"der Salzburgsche geschiedenis noemt liet 1200jarig bestaan van Gastein //On bewezen en onbewijsbaar", en geeft 1350 aan als lmt jaar waarin voor het eerst van deze badplaats melding wordt gemaakt. Gastein zou dus inplaats van zijn 1200jarig zijn 500jarig jubilé moeten vieren. Een hevige brand heeft te Roscani 300 huizen vernield waardoor een aantal huisgezinnen van alles beroofd zijn. De Regeering doet een beroep op de algemeece liefdadigheid in Rumenië en daar buiten. Onlangs was te Little Roakin den Ameri' kaanschen. staat Arkansas een man aan een hartkwaal overleden en zijn talrijke bloedver wanten en vrienden waren 's avonds in een flauw verlicht vertrek bijeen, om te waken bij het lijk, dat onder een wit laken op een tafel lag. De daar aanwezige predikant sprak zeer ernstig over den dood en de groote reiswaarvan niemand wederkeerttoen hij plotseling in de rede werd gevallen door een der bloedverwanten, die meende het lakendat over den doode lag uitgespreidte zien bewegen. Hij gaat naar de tafelligt een slip van het laken op en deinst met een luiden kreet terug. Hij had gezien dat de doode het hoofd ophief. De beweging duurde voorthet was duidelijk dat het lijk zich oprichtte en weldra zat het tot grooten schrik der aanwezigen, recht over eind. Allen namen ijlings de vluchtmaar na een korte wandeling in den tuin achter het huis hadden zij weer moed gekregen om in de kamer terug te keeren en de zaak nader te onderzoeken. De doode zat nog altijd recht op maar be woog zich niet. Toen Je predikant hem de hand op de bprst legde, vielen het hoofd en het bovenlijf achterover op de tafelmaar toen staken de beencn en de voeten in de hoogte. Er werd een geneesheer bij geroepen, en nu bleek weldra dat men hier met een schijn-schijn- doode te doen had en dat het vermeende herleven niet anders was geweest dan een plot selinge samentrekking'der maagspieren. Een deel van de Garden Building op de Madisonsquare te New-York stortte Woensdag avond in terwijl er ten behoeve van een hos pitaal een //fancy fair" werd gehouden en het dansen in vollen gang was. Drie dames werden gedood en achttien personen gewond. De in gestorte muren prijkten met schilderijen, tijdelijk ter leen afgestaan, die bijna geheel vernield zijn. Men schat deze schade op 150.000 dollars. Tilburg, 28 April 1880. In het magazijn van de ijzergieterij van den heer Klep van Velthoven, op Nijveroord alhier schuins tegenover de gasfabriek ontstond Zater dagnacht ten ongeveer 2 Ure brand. Daar er vele vaten teer in het gebouw waren braken weldra van alle zijden dc vlammen uitzoodat het bijna geheel is afgebrand en de muren alleen, zijn overgebleven. Door spoedig aangebrachte hulp mocht men er in slagen de nevengebouwen te behouden. Oorzaak onbekend. De werkzaamheden aan den Zuid-Ooster spoorweg te 's Bosch zijn in den laatsten tijd krachtdadig voortgezetjzoodat dan ook de aardenbaan reeds weder tot in de onmiddellijke nabijheid der stad berijdbaar is. Een en ander zet niet weinig bedrijvigheid bij aan een streekdie kort geleden nog geheel onder water stond. Waalwijk, 28 April 1S80. Verleden Zondag is de heer J. Van den El zen concessionaris van den tramweg Tilburg- Waalwijk, hier geweest, om met het Dagelijksch Bestuur de condities te bespreken, der hem ook door onzen Gemeenteraad verleende concessie en welke condities nog steeds op zich laten wachten. Het is te hopen dat de Gemeenteraad aan deze zaak spoedig een einde zal maken, temeer omdat het finantieele gedeelte der onderneming verzekerd schijnten onze gemeentezoo niet het grootstedan toch zeer groot belang heeft bij de spoedige totstandkoming van die tramway- lijn. De Tweede Kamer heeft met 32 tegen 30 stemmen besloten den heer Bastert als lid toe te laten. Gedeputeerde Staten van Noordbrabant hebben eenigen tijd geleden de aandacht van den Minister van Waterstaat gevestigd op de omstandigheid dat de bodem of grondslag van den lleercnwaardschen Overlaat in de laatste jaren merkelijk lager is geworden en daardoor, zooals in den afgeloopen winter gebleken is veel vroeger loopt dan volgens het vroeger vast gestelde peil het geval zou zijn. Twintig jaren geleden lag de bodem van den Heerenwaardschen overlaat op 6.50 M. -f- A. P.thans is hij gedaald tot 5.30 of 5.40 M., en sommige per- ceeler. van den overlaat zijn zelfs onland ge worden. Naar aanleiding van dit schrijven is het heu gelijk bericht ontvangen dat de Minister van Waterstaat aan den Hoofdingenieur voor de rivieren heeft opgedragen de noodige voorstel len te doen ter tegemoetkoming aan het verzoek van Gedeputeerde Staten in dien zin dat bij het op peil brengen der overlaten tevens de gc- heele sluiting daarvan wordt voorberetd. Te Driebergen en in het naburige Rijsen- burg wordt sinds eenigen lijd de algemeene belangstelling gewekt door et-n geschil tusschen een rijken grondbezitter en een {logementhouder aldaar een geschil dat wellicht tot eene belangrijke rechtsquaestie kan aanleiding geven, maar in ieder geval thans reeds door de om standigheden een aller belangrijkst karakter heeft. Op de grens tusschen de gemeenten Drieber gen en llijseuburg loopt eene laan de Loo- laan die door den straatweg wordt gesneden. Het gedeelte der laan links van den straatweg wordt uit vrijwillige bijdragen van ingezetenen tot een fiinken, harden, berijdbaren weg gemaakt; de laan ter rechterzijde van den straatweg is een mulle zandwegmet diepe wagensporen en die bij de minste regenbui in een moeras ver keert. Deze laan is een publieke weg, die toegang geeft tot eenige boerderijen en ook tot een perceel grond dat voor een paar jaren door den rijken grondbezitter aan den logementhouder is verkocht. Deze heeft op dien grond een fraaie villa doen bouwen met het doel die te ver huren cn ni ts natuurlijker dus dan zijn streven om den toegangsweg tot zijn perceel in begaan- en berijdbaren toestand te brengen en te houden. Die toegangsweg de laan is echter het eigendom van den rijken grondbezitter, ofschoon hij geen recht heeft dien af te sluiten of den toegang voor iemand wie het onk zij, op eeni- gerlei wijze te belemmeren. Reeds voor twee jaren bracht de logementhoudee puin en steenen op dien wegen vooral onder de wagensporen, en het gelukte hem van de modderlaan een vrij goed begaanbwen weg te maken. Dezen winter zette hij dien arbeid voortmaar nu komt voor een drietal weken dc eigenaaren laat hem gerechtelijk sommeeren de laan in haar vorigen toestand terug te-brengen. De logementhouder meent echter in zijn recht te zijn, wanneer hij voor zijne kosten een weg tracht te verbeteren waarover hij recht van toegang heeft en waaraan de eigenaar zich niets laat gelegen liggen cn gaat voort met het doen instampen van puin. En wat gebeurt er nu Een proces? Neen Ook de heer L. (de rijke grondbezitter) zendt evenals de logementhouder een arbeider naar de laan. De een is gewapend met een houweelde ander met een stamper. Zij ont moeten elkander aan den ingang van de laan. ,/Gemerrege Jaep „Gemorrege Teun ,,'t Is friscli van merrege jong!" /,Jae Teun we zul len ierst maar es upstêke, he wat zeg jai z/Wel zeker Jaep 't et gien haostZij steken eens op en babbelen nog een wijlmaar eindelijk aan het werk. En welk werk Als er ooit in deze onverdraagzame wereld monnikenwerk is gedaan dan is het geweest in het voorjaar van 1880, iu de Loolaan. Jaep met den stamper gaat vooruiten hij stampt er de steenen in alsof zij er nooit meer uit moeten Teun met het houweel volgt on middellijk achter Jaep en pikt er de steenen uit, alsof zij er nooit meer in moesten Zoo gaat het een poos voorttot Jaep zich omkeert en, ter wijl hij Teun een „pruimpje" aanbiedt zegt 't Is toch werrem as ie werkt, Teun Teun, die juist bezig is een handvol van den hem aange boden tabak mot de tong te verzamelen en op de daartoe bestemde plaats in den mond te brengen kan slechts bevestigend knikken en werpt tevens een- beteekenenden blik op den voet van een boompjewaar de beide arbeiders spoedig vertrouwelijk nevens elkander zitten. Teun haalt een fleschje voor den dagen terwijl zij genoegelijk tot „schofttijd" zitten te praten over de dwaasheid der menschen, komt het niet bij hen op dat de inhoud van hun fleschje een kanker aan de volkswelvaart zou zijn. De on verdraagzaamheid welmeende Jaep. Na „schoften" komen zij terug, en Jaep be gint weer te stampen met Teun achter zich waar hij 's morgens begonnen is. Dagen lang heeft die toestand geduurd en wekte niet weinig den lachlust der ingezetenen op. Eindelijk zegevierde het slijk der aarde. De grondbezitter zond vier arbeider# en hij zou desnoods een geheel leger gezonden hebben en de logementhouder trok den zijnen wijselijk terug. Hij wilde zich niet arm stampen De laan is weer een mulle zandweg met diepe wa gensporen en de fraaie villadie de logement houder voor twee jaren op het van den grond bezitter gekochte perceel bouwdestaat nog altijd ledig. Wat er nu gebeuren zal is nog niet uitgemaakt. Zooveel is zekerdat de weinig aristocratische handelwijze van den heer L. bij niemand sym pathie vindt. Zelfs circuleert er reeds eene lijst, waarop voornamelijk door standgenooten van den heer L. ruime bijdragen zijn ingeschreven om den logementhouder voor de kosten van een proces schadeloos te stellen. De Nederlandsche civiel-ingenieur Conrad Büttgenbach heeft in den boekhandel van R. C. Meijer te Amsterdam een zeer lezenswaardig kort opstel in den vorm van een brochure het licht doen zienwaarin hij eenige resultaten mededeelt van zijn studiën op het steenkolen- terrein der Nederlandsche provincie Limburg. Kort en zakelijk zet de schrijver uiteen wat de kolendistricten van Mons CharleroiLuik AkenStolberg en Westphalen tot industriële welvaart van de twee naburige Rijken België en Pruissen hebben bijgedragen. Welnuook het kolendistrict in Limburg biedt die voordeelen Nedeland aan, in nog veel lioogere mate dan het aangrenzend terrein van de Worm bv., dat zich over een oppervlakte van 22,750,000 v. k. meters uitstrekt en reeds over 2/3 is uitgeput, terwijl het nieuwe terrein waar de zwarte dia mant nog geheel maagdelijk in de schoot der aarde ligteen uitgestrektheid van 104 mill. vk. meters van het Nederlandsche grondgebied be slaat en zich wellicht nog verder uitstrekt, het geen uit het voortgezet onderzoek zal blijken. Ook de qualiteit van de Nederlandschen kolen belooft, uitmuntend te zijn. De schrijver betoogt op goede gronden dat het kolenbassin in Lim burg zal blijken te bestaan uit twee seriën van lagen de een van vette de andere van magere kolen. Het middenpunt var. dit bassinde gemeente Heerlen belooft een zeer belangerijk industrieel centrum te zullen worden wanneer aan de ontginning van den rijken bodem krachtig de hand wordt geslagen. Daartoe is een eerste vereischte een spoorweg waarvoor dezer dagen reeds concessie is aangevraagdin de tweede plaats een officieel onderzoek van wege het Gou- vermenthetgeen geschieden kan door het graven van een pijlgat van grooten diameterten einde de qualiteit van de kool en de helling van het terrein te kunnen constateren. Slechts een be trekkelijk kleine som 18.000g. is voor dit werk noodigeen som die onmiddellijk na de oprich ting van het eerste etablissement op het terrein door den concessionaris aan den Staat kan wor den teruggegeven. Wij wenschen van harte, dat de mededeelingen van den heer Büttgenbach bij de autorieteiten gereeden ingang zullen vinden. „Gaande naast elk der zes paarden een lakei", werd Zaterdagavond na tienen door Lcidens straten een zoogenaamde proefrit gemaakt met het onderstel van een wagen welke in de aan staande maskerade dienst moet doen. Daarboven bevond zich een soort van bak, waarin de heeren der commissiein allerlei- veelkleurige pakken uitgedost, op losse banken gezeten waren, en daarnaast gingen een aantal lakkeidragers elks aangezicht met een mombakkes bedekt, alsmede de drager eener witte banier met een opschrift dat het tegenovergestelde van Filips den Schoone, de hoofdfiguur uit den optochtte lezen gaf, en dezen in een dienovereenkomstige houding voor stelde. Muziek een draaiorgel en oome Hein- rich met zijn trompet. Het spreekt vanzelf dat er bij dezen onverwachten ommegank nu en dan ook opgeluisterd door het afsteken van Bengaalsch vuur veel nieuwsgierigen op de been kwamen. In de gemeente Obdam worden tegenwoor- dig de burgerlijke huwelijken op eene wijze vol trokken die aan indrukwekkendheid niet te wenschen overlaat. Het hoofd dier gemeente verschijnt bij zulke gelegenheden in officieel kostuum bestaande in rok en broek van don kerblauw laken met zilver gegalonneerdeen statiedegen en steek. Wellichtzegt het N.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2