Nummer 35. Zondag 2 Mei 1880. 3e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT YAN BRIEYEN Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. geadresseerd aan onbekenden. Gedurende dc tweede helft der maand Maart 1880. Van Waalwijk. Simons. Amsterdam. G. Beunis. Loonopzand. Wed. van Spaandonk. dito Uit Drunen. J. Hoogenbosch. Amsterdam. Uit Vrijhoeven-Capelle. C. den Braber." Middelburg. Kunnende de brieven door de afzenders aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Directeur, BAGGERMAN. Advertentiën 17 regels J 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De groote internationale muziekwedstrijd, die bij gelegenheid van de önafhankelijkheidsfcesten te Brussel zal worden gehoudenbelooft zeer belangrijk te zullen zijn. Honderd vier en tachtig vereenigingen, Belgi sche en buitenlandsche zullen mededingen. Aan den wedstrijd van militaire korpsen, die 25 Juli op Grande Place wordt gehouden, zullen de beste muziekkorpsen uit de Belgische, Beier- sche PruisischeOostenrijksche Fransche en Nederlandsche legers deelnemen. De wedstrijd om den grooten internationalen prijs heeft in het Alhambra plaats. Eenigen tijd geleden zijn in Antwerpen drie kinder-bewaarscholen in nieuwen vorm ge opend die den naam van Stedelijken kindertuin dragen. De kinderen zullen daar geheel onder dat stelsel leven hetwelk voornamelijk wil dat zij zichzelf bezighouden en daardoor, onder goede leiding, zichzelf aanvankelijk vormen; in het kortde Fröbel-methode wordt daar toegepast. Plet eigenaardige er van isdat de Antwcrp- sclie onderwijzeressen die aan het hoofd gesteld zijn van deze inrichtingvooraf ter schole ge gaan zijn op de Normaalschool te Leiden, onder het bestuur van Mej. Louise Harden berg. Bij de opening van de kindertuinen is dan ook niet verzuimd aan deze hoofdonderwijzeres en aan 't bestuur van de Leidsche school voor onderwij zeressen den hartelijksten dank tc betuigen voor het gegeven onderricht en de wenken en raadge vingen. De sigaren-fabriek van den heer M. de Brouwer op de place St. André, te Antwerpen is Zondag middag jl. omstreeks half drie uur met een geweldig gekraak ingestort. Naar men zegt waren de zolders tc zwaar met hout gela den. Gelukkig dat het onheil niet op een werk dag plaats heeft gegrepen de ramp ware dan niet te overzien geweester zijn nu althans geen menschenlevens bij te betreuren. Dc talrijke werklieden zijn druk bezig de puinhoopen op te ruimen. Met 363 tegen 24 stemmen besloot de Fransche Kamer aan den Minister van Oorlog een crediet toe te staan van 7.010,182 francs. De Afgevaardigde Lomy heeft verzocht dc Begeering te mogen interpelleeren over de de creten tegen de Juzuïten enz. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de Pleer Lepere, zal Maandag a. s. antwoorden. De weergestelheid werkt op merkwaardige wijze medeom de onderzoekingen welke in de Sahara zullen plaats grijpen gemakkelijk te maken. Plet is in Algcrië namelijk buitengewoon regenachtigen iets wat wel bijna voorbeeldeloos mag heeten heeft plaats gehad: overstroomingen hebben namelijk sommige huizen te Nemours vernield en de loop der treinen is gestuit tus- schen Arzew en Saidadoordat rotsblokken welke door de veelvuldige regens van de bergen afgeslagen zijn den weg versperd hebben. Men verwacht een prachtigen oogstcn het reizen in de Sahara zal dit jaar buitengewoon gemakkelijk zijn. Er is in Parijs een nieuwmet roorlen inkt gedrukt -collectivistisch revolutionair blad verschenende Egalité genaamd. Dir orgaan is zoo allerradicaalst, dat 't den heer Clémenceau, den aanvoerder der uiterste linkerzijde in de Kamervoor een rooden Jezuïet uitmaakt. Het Journal des Debats met het nieuwe blad den spot drijvende oppert het vermoeden dat het eene speculatie zou kunnen zijn van brillen makers en oogdocters. Omtrent de ontploffing in de speelzaal te Móntecarlo wordt ons meegedeeld dat de bom op een schoorsteenmantel geplaatst was zoodanig dat zij verborgen was achter de hoeden dei- spelers die daar gewoonlijk worden neergezet. Er waren ongeveer 300 personen in de zaal waarvan verscheidene zwaar''gekwest werden. De bom is juist gesprongen bij de tafel waar het hoogst gespeeld werd maar door de zorg der bedienden is zooals wij reeds berichtten het plan der misdadigersom in de ontstane verwarring dc bank te bestelen, verijdeld. Alleen hebben eenige rappe handen zich ongemerkt enkele goudstukken toegeëigend die over den grond rolden. Er zijn een paar personen als verdacht van medeplichtigheid in hechtenis genomen. Een paar weken geleden is reeds in het Casino een dergelijke aanslag gepleegd die echter veel minder erg was. Toen heeft een man er een pistool met los kruit op zich zeiven afgeschoten om zijn medeplichtigen gelegenheid te geven in de opschuddingdie daardoor ontstond, den spelers een en ander te ontstelen. Er werden echter maar een paar horloges en portemonnaies ont vreemd. Den 21sten dezer heeft te Parijs de onder- teekening plaats gehad van eene overeenkomst tusschcn Nederland en Frankrijk omtrent de invordering van gelden op quitantiën door tus- schenkomst der posterijen. Ten gevolge van zware regens zijn vele rivieren in de provincie Tarragon buiten haar oevers getreden. De steden Caspa en Calatayud zijn overstroomd. De brug van eerstgenoemde stad is door den stroom medegesleept. Op Cuba moeten de Spaansche troepen weer eeif gelukkig gevecht hebben geleverd aan de steeds verminderende, maar naar het schijnt, steeds ook weer in getal aangroeiende opstande lingen. Niet minder dan 206 insurgenten zouden na dit gevecht in onderwerping zijn gekomen. Uit Madrid wordt gemeld dat de fabriek der valsche Staats-obligatiën, die onlangs in den handel zijn gebrachtte Barcelona ontdekt is en dat de vervaardiger zekere Pal ma in arrest is genomen. Gladstone gaat voort met het completeeren zijner administratie en heeft nu ter elfder ure aan het radicale element een aantal plaatsen ingeruimd. Zoo wordt Fa weeft, die blind is gelijk men weet, Postmaster-General en Mun- Mundello ondervoorzitter van den Geheimen- Baad. Dat de verzoening met de radicalen volkomen is blijkt verder uit de omstandigheid, dat ook Chamberlain, een der leiders, een post heeft aanvaard namelijk dien van voorzitter van den Board of Tradeterwijl zijn politieke geloofsgenoot Dodson President wordt van het bureau van plaatselijke administratie. De heer Goschen weigert ook een gezantschaps- post. Hij meent van de regeering niets te mo gen aannemen omdat hij niet zoo gunstig als zij denkt over de uitbreiding van het stemrecht. Beaconsfleld is inmiddels nog steeds met koortsachtiger! ijver aan het adelen en "decoree ren van de vrienden. Punch steekt er op gees tige wijze den draak mede en insinueert tevens listiglijkdat na den uitslag der verkiezingen de deken van Westminster Abbey 't wel laten zal het standbeeld van wijlen Prins "Napoleon te plaatsen te midden van Engdand's grootheden, die in de abdij zijn begraven. Lord Beaconsfield die eenige dagen de gast was van Lord Salisbury op Hatfield-house, heeft zich met zijn particulieren secretaris, Lórd Kbwton naar Windsor begeven om van de Koningin afscheid te nemen. De oude vertrouwde raadsman der Vorstin had een langdurige audi ëntie bij II. M. Beaconsfleld heeft zijne ambtswoning in Dow- ningstreet reeds aan zijn opvolger, Gladstone, overgedragen. Voor het begin der parlementaire zitting zal Lord Beaconsfleld een redevoering houden in een vergadering van conservatieven uit beide Huizen van het Parlement. Do Prins van Wales bracht aan Gladstone een bezoek van drie kwartier. Toen de Premier zijn lioogen gast uitlietwerden zij beiden dooi de samengeschoolde menigte levendig toegejuicht. Te Sligo in Ierland heeft de politie bij een smid een aantal geweren met bajonetten en een grooten voorraad ammunitie in beslag ge nomen. In Afghanistan is weer gevochten. De afdeeling van generaal Jenkine is bij Charasiab door 4000 Afghajien uit Lager aangevallen. De Engelschen namen eene verdedigende hou ding aan tot Generaal Macpherson opdaagde. Toen ging men tot den aanval over en bracht den vijand een verlies toe van honderd dooden. Nu het Kanaal-eskader gerapporteerd heeft, geen spoor van liet oefeningsschip Atalanta te kunnen ontdekken is aan het oorlogsschip Blanchedat binnenkort te Halifax (Niéuw- Schotland) aankomtinstructie gezonden, om langs de kusten van New-Foundland tusschen den 48n en 50n breedtegraad tot den 36n leng tegraad naar bet vermiste schip te zoeken. Het Itaüaansche blad il Messagiero heeft van Ancona bericht ontvangen, dat de Atlanta den 10n April van Malta rechtstreeks naar Londen vertrokken zou.zijn en dat de Engelsehe regee ring een gestreng onderzoek Ndenkt in te stellen om te weten te komen hoe de Atalanta van den Oceaan in de Middellandsche Zee heeft kunnen komen zonder door de semaphoren van Tcneriffe van Tanger of van Gibraltar te zijn opgemerkt en geseind. Het Parlement is Donderdag zonder troon rede geopend. Lord Selbourne noodigde het Lagerhuis uit zijn voorzitter te benoemen. Het Huis heeft daarop den heer Brand als zoodanig gekozen. Vervolgens is met eenparige stemmen de zitting verdaagd. Zoowel het eerste als het tweede voorstel echter werd verworpen en aangenomen de vol gende door de heeren Von Bühl en Delbrück voorgestelde motie inhoudende dat nademaal in de vorige zitting-periode eene volledige over eenstemming tusschen ltegeering en Bijksdag is verkregen in zake der tabaksbelastingde Bijksdag thans moet verwachten dat deze over eenstemming niet zal worden gestoord door de indiening van een voorstel ter invoering van een tabaksmonopolie. Bekend is hetdat Bismarck in stilte met het monopolie dweept. De Duitsche Bijksdag heeft het Begeerings- onlwerp tot ondersteuning der Zuidzee-handel- maatschappij (het zoogenaamde Samoa-ontwerp) met 128 tsgen 112 stemmen verworpen, ondanks dat het tot op hot laatste door de vertegen woordigers der Begeering met de meeste warmte was aanbevolen als bijzonder bevorderlijk voor de uitbreiding van Duitschlands handelsbetrek kingen. Vorst Hohenlohe noemde de zaak uit het oogpunt van handelspolitiek van het grootste gewicht. De tegenstanders evenwel waren niet^af te brengen van hun gevoelen dat de Staat zich niet mag steken in iudustrieele ondernemingen zij het ook op neit rechtstrceksche wijze. Den volgenden dag nam de Duhsche Bijks dag opnieuw een besluit, dat bezwaarlijk aan Vorst Bismarck aangenaam zal zijn. Men had het over de tabak en met 181 tegen 69 stemmen bracht de Bijksdag een votum uit tegen het tabaks-monopolie. Het debat, dat eenigszins verward was, begon met een voorstel van Eugen Kickterstrekkende om te verklaren dat eene verhooging der tabaks belasting of wel de invoering van een tabaks- monopolie ten cenenmale ongerechtvaardigd zou zijn zodwel uit een oeconomisch en financieel als uit een staatkundig oogpunt. Daarentegen stelde Vorst Hohenlohe—Langen- burg voor dat de Bijksdag verklaren zou op liet ongenblik geen aanleiding te hebben, om zich over het tabaksmonopolie uit te laten. Er zal een spoorweg worden aangelegd over den Bfunigpaswaarvan de kosten cm f 7,000,000 worden geraamd. Gedurende het boren van de Arlbergtunnel zal men een tijdelijke lijn om den berg laten loopen. Door dat hulpmiddel zounaar men berekentbinnen twee jaren een rechtstreeksche spoorwegverbinding tusschen Oostenrijk en Zwit serland tot stand komen, - - Door 2800 zangers is een schilderij aan de keizerlijke familie overhandigd, het oogenblik voorstellende, waarop de Keizer verleden jaar bij gelegenheid van zijn zilveren bruiloftsfeest zich van de voor hem bestemd estrade begaf, en vélen zangers dé hand drukte, uit dankbaar heid voor de hem toegebrachtte aubade. Zondag werd die schilderij den Keizer overhandigd, en eenige uren later begaven zich de zangers op het groote plein op den Hofburgten einde eenige liederen voor te dragen. Becht vertrou welijk riep de Keizer die met zijn geheele famillie op een balkon stond, met luider stem naar beneden dat de heeren met het oog op de brandende zoil hunne hoeden op het hoofd zouden houden. Later waren de zangers de gasten des Keizers die in de groote redoute n- zaal een diner voor hen had laten aanrichten. Op 20 lange tafels waren de spijzen en dranken voor de 2800 zangers geplaatst, en 40 hectoliter bier en 2000 flesschen champagne verdwenen ras in hunne kelen. Behalve de overige spijzen waren er onder anderen 20 gebraden reebokken. Het diner mocht slechts een uur dureneen maatregel die in elk opzicht van voorzichtig heid getuigdedaar in het tegenovergestelde geval de zonen van Orpheus zeker vol zoeten wijns geraakt zouden zijn. De Kroonprinses van Duitschland die Bome verlaten heeftheeft tijdens haar verblijf met de meeste voldoening alle kunstwerken van Bome bezichtigd en zei f3 de avonden aan haar lust tot de wetenschap dienstbaar gemaakt. Zaterdag-avond h^eft de Prinses het schitte- terend schouwspel genoten dat het Colosseum door maanlicht beschenen aanbiedt. Den volgenden ochtend bezocht zij de ateliers van verscheidene Engelsehe kunstenaars en des namiddags werd een oudheidkundige studietocht langs de via Flaminia gemaakt. De prinses is naar Orvieto, Stena en Perugia vertrokkenen zal van daar later de reis naar Duitschland aanvaarden, waar zij den 15 Mei te Berlijn verwacht wordt. In de Itaüaansche Kamer dreigt weder een 011 wederCrispi zal in de vergadering voorstellen dat de. Kamer [veiklare het te be treuren dat de Kcgeering opnieuw voor een maand voorloopige bewilliging 'der belastingen heeft aangevraagd. De Begeering zou hiertegen over de Kabinets-quaestie willen stellen. De tentoonstelling van schilder- en beeld houwkunst te Turijn is Zondag door den Koning geopend. Volgens de meeste Itaüaansche bladen is de eerste kunst meer en beter vertegenwoor digd dan de laatste. Ongeveer twaalfhonderd schilderijen, waarvan de kunstwaarde zeer geroemd wordt, zijn in goed verlichte zalen tentoongesteld.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1