Huidenberichten. Rusland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. De door de Russische bladen verzt kerde ge ruchten omtrent het vatten van den hoofddader van den aanslag in het winterpaleis kunnen naar de verklaring van vertrouwbare personen niet-getoetst worden daar van het resultaat van het onderzoek volstrekt niets bekend is geworden. l)e Agence Russe telegrafeert, op aanvrage om inlichtingen te dier zakedat stellig verzekerd kan worden, dat van het geheele bericht omtrent de aanhoudiug van den hoofddader niets waar is. Onder de liberale maatregelen, die Melikoff voornemens is in te voeren, behoort eene. betrek kelijk vrijzinnige drukperswet en toekenning van gelijke rechten aan leden en niet-leden der Staatskerk. In het Russische district Volza (gouverne ment Sarateff) moet de pest zijn uitgebroken en zouden 27 boeren den hongerdood zijn gestorven. Ook in de dorpen langs den l)on moet de grootste ellende heersclien. Uit St.-Petersburg wordt van 29 April gemeld Heden bij gelegenheid van zijn ver jaardag ontving de Keizer buitengewone militaire deputaties uit Duitschland en Oostenrijk. In Rcgeeringskringen wordt veel gewicht gehecht aan het verschijnen der Oostenrijkers, wat heden voor de eerste maal gebeurde. Men ziet er een bewijs in dat Oostenrijk de hartelijke verstand houding van voorheen weder wil opvatten. Volgens bekomen inlichtingen is Bismarck Rus land ook zeer gunstig gezind. De toestand der Keizerin is zeer slecht men vreest het ergste. UITVOERINGEN WAALWIJK. Door de Liedcrtafel „Oefening en Vermaak" zullen Zondag de volgende stukken gezongen "worden 1. God en de Koning. De Vliegh. 2. De Rots in Zee. Rich. Hol. 4. O pepitaMüller Waalwijk, 2 Mei 1880. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat hij, die tot eene koloniale militaire verbintenis wenscht te worden toegelaten schriftelijk de verklaring moet afleggen, dat de inhoud der tot het aangaan van zoodanige verbintenis door liera overgelegde bescheiden hem bekend is en dat die bescheiden geen valschheid- inhouden dat die schriftelijke verklaring moet gesteld worden op de akte tot de verbintenis betrekkelijk dat de personen, die zich voor den kolonialen dienst aanbieden, niet mogen worden aangenomenwanneer zij de bedoelde verklaring niet kunnen afleggen, terwijl zij, tot het afleggen daarvan bereid zijnde, nadat de verklaring hun duidelijk zal zijn voorgelezen, haar moeten onderteekenen of, ingeval zij hun naamteekening niet kunnen stellen door twee getuigen minstens die het stuk onderteekenen, dit moeten laten bevestigen. In de toelichting tot hst wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1880 lager onderwijs verklaart de Minister dat hem is gebleken, dat het tijdstip der in voering van de wet op het lager onderwijs .pp 1 November 1880 kan worden bepaald. De moeielijkheden die zich tegen het aan- nemeu van een vroeger tijdstip verzetten worden dan vermeden. De najaars-examens kunnen in het loopende jaar op de tot dusverre gebrui kelijke wijze worden afgenomen en daarbij acten uitgereikt voor hootd- en hulponderwijzers en onderwijzeressen en vó*r de vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs. Werd de nieuwe wet vroeger ingevoerd dan zou dit eene opeenstapeling van examens naar de oude en nieuwe wet veroorzakendie nu wordt vermeden. Ook is het onzeker of de nog ontbrekende algemeene maatregelen van inwendig bestuur met 1 Juli e. k. vastgesteld zullen kunnen zijn. Invoering met 1 Januari 1881 zou voor een geleidelijken overgang en geregelden loop van zaken schijnbaar de voorkeur verdienen. Dit is evenwel niet zoo. Ten eerste worden de staats begrootingen eerst gewoonlijk vastgesteld in Ja nuari en voor die vaststelling kan het school toezicht niet benoemd worden zoodat dit op het vroegst met Februari zijn taak zou kunnen aanvaarden. En bovendien zou dan voor Sep tember zekerheid moeten bestaan van die invoe ring met Januariom de gemeentebebegrootin- gen naar den nieuwen toestand in te richten wilden er geen verwikkelingen uit voortspruiten. Door invoering met November vervallen deze bezwaren; zij heeft dan op de meest geleidelijke wijze plaats en zonder in de huishouding der gemeenten stoornis te brengen. De nu noodige aanvulling van Hoofdstuk V vraagt f26000 aan voor bezoldiging van het schooltoezicht gedurende twee maanden, f400.000 voor vergoeding aan de gemeenten (art. 43) */g van f2.400,000, zijnde 30°/0 van 3 millioen en verder gelden tot- het voorloopig bestendigen der Rijkssubsidiën van f7000 'sjaars, voor de bijzondere kweekscholen te Arnhem, Haarlem en Groningen, en van f15.000 voor de gemeen telijke kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te Amsterdam. Tot grondslag der berekeningen van de kosten van het schooltoezich is genomen jaarwedden der inspecteurs f 3500, hun abonnement voor bureaukosten f 300 en reis- en verblijfkosten f1500; jaarwedden der district-schoolopzieners f 2500 hun abonnement voor bureaukosten f 200 en reis- en verblijfkosten f 800 reis- en verblijfkosten der arroudissementsschoolopziencrs f 500. Zooals bekend is, heeft de Looiersvereeni- ging van Eindhoven en omstreken besloten de looiersbeurs af te schalFen. Thans deeleti de looiers der omstreken van Eindhoven mede, dat zij onderling besloten hebben, de Looijersbeurs van Eindhoven zoolang te blijven handhaven als Heeren Leerhandelaars enz. dezelve zullen komen bezoeken en zulks geregeld alle „eerste Dinsdagen van elke maand" ten koffiehuize van den Heer VAN MOOCK voorheen gehouden door den Heer P. van de Ven, op de markt „Eindhoven". Het Tanner's and Currier's Journal vestigt de aandacht op het gebruik van de vruchten van den elzenboom voor het looien van leder. Eitner heeft de hoeveelheid looizuur onderzocht die zij bevatten en bevonden dat de vruchten in Roumenie gegroeid 16,13 pet. en die van Moravie 14,5 pet. opleveren. Daar de eiken schors hoog in prijs iszoo kan de elzen vrucht met voordeel worden aangewend. Eitner doet opmerken dat de bruine vruchten sleeht 9.2 pet. looizuur bevatten en de groeneversche dus bij voorkeur gebruikt moeten worden. Uit Parijs ontvangt de Standaard bericht, dat de lieer de Lesseps, de ontwerper der door graving van de landengte van Panamazich voorstelt in den loop der maand Mei een bezoek te brengen aan ons land, teneinde in het kon. instituut van ingenieurs een voordracht over bedoelde doorgraving te houden en de werken van het Noordzee-kanaal te bezichtigenonder geleide van den hoofdingenieur Dirks die. zoo als men weet, onlangs de onderscheiding genoot, den heer de Lesseps bij de opmetingen voor het Panama-kanaal ter zijde te staan. Bij de opruiming van het zand, dat door de doorbraak te Oijen in de watering gekomen isworden vele fossiele beenderen gevonden sommige van verbazende grootte. Onder andere is er een achterbeen bij van een mammoeth of ander groot dier uit het antediluviaansch tijdvak. Het is bijna tweemaal zoo groot als van een paard en verbazend dik. Dinsdagavond jl. bij de aankomst van den spoortrein van St. Nicolaas te Hulst, bleef een der passagiers in een wagen zitten. De spoor wegbeambten lieten den man die kennelijk den slaap der onschuld genootrustig zitten daar hij blijkbaar een of meer stations verder wezen moest. Niet alzoo was de meeuing van de beambten der douane die den slaap lang genoeg rekenden. De jaszakken van den slaper schenen goed ge vuld en ofschoon men eerst in den waan ver keerde dat ze uitsluitend toilet-artikels bevatten, dreven zij de nieuwsgierigheid zoover en snuf felden zoolang tot ze gaandeweg. 4 horloges, 35 vestkettingen24 vorken en 24 lepels te voorschijn brachten. De gestoorde rust werd verder in de gevangenis te Hulst vervolgd. De bezitter van een boerenhofstede in Hursiiig had reeds vijf jaren een onnoozelen jongen uit medelijden bij zich in huis genomen. Da knaap deed niemand kwaadhoedde de schapen en koeien van zijn baas, en was thans 22 jaren oud. In den. laatsten tijd was echter zijne liefde ontvlamd voor de achttienjarige ee- nige en lieftallige dochter van zijn kostgever die hij nu overal met zijne liefdesbetuigingen vervólgde, wat natuurlijk door het meisje steeds werd afgeweerd. De knapen uit' het dorp had den die neiging echter wel bespeurd en be spotten den jo- gen terwijl zij hem vroegen wanneer dan wel de bruiloft gevierd zóu wor den. Dit verdroot den knaap hij nam daarop een kloek besluiten zocht nu dezer dagen het voorwerp zijner liefde op, aan wie hij op beslis ten toon vroegof zij hem trouwen wilde ja dan neen. Het antwoord kon niet twijfelachtig zijn en de knaap droop af. 's Nachts echler toen alles in rust was stond hij opstak het hooi in de schuur in branden maakte zich uit de voeten. In een oogenblik stond alles in brand en de wind deelde het vuur ook aan de andere hofsteden mede zoodat in een ommezien het geheele dorp op de been was. Zestien hof steden brandden tot den grond toe af, aan red ding viel niet te denken en ook het vee kwam in de vlammen om trewijl hei meisjede on schuldige oorzaak var» deze verwoestingin le vensgevaar verkeert. De brandstichter werd den volgenden dag niet ver van de plaats des onheils gevonden, Aan een verslag van den natuuronder zoeker Carl. Bock over zijn tochten in Koetei, voorkomende in de „Soer. Ct.", is het volgende ontleendvan Longwai begaf de heer Bock zich nog meer Noordwaarts, teneinde de veel bespro ken Orang Póonan ook Oio-Ott genaamd, te bezoeken. Volgens de algemeene opinie had zich nog nooit een Europeaan te midden van die geheel en al wilde boschmenschen gewaagd vóórdat Bock hen nu onlangs opzocht. Perelaer, in zijn monogratie van de Dejakswelke voor een jaar of tien het licht zag, beweert toch pertinent dat tot destijds dat gedeelte van de Dajaklanden nog nooit door een blanke betreden werd en na dien tijd is ook niets bekend ge worden aangaande eenigen tochtdoor een Europeaan naar die onherbergzame oorden onder nomen. De heer Bock getuigt dat deze wilden buitengewoon schuw en vreesachtig zijn. Zij leven in troepjes van 6 tot 20 man en hebben noch huizen noch eenig ander vast verblijf; ze slapen in dc open lucht op biezen matten wanneer het regent maken ze boven hunne hoofden een beschutting van atap, die tegen een boom aangebracht wordt. Ze leven van apen, wilde varkens, vogels, slangen en boschvruchten. Zij schijnen bevoorrecht te zijn met- bijzonder sterke verduwingsorganenalthans ze eten met het grootste gemak van de wereld de dikke slechts even geroosterde onderhuid van de wilde varkens en apen. Het kostte den heer Bock veel moeite om hunne vrouwen te zien te krijgen. In tegenstelling van de mannen die zeer donker van huid zijn zijn de vrouwen bijzonder blank; ze hebben meestal de kleur aan de Chineesche vrouwen eigen maar onze wakkere natuuronder zoeker kreeg er ook te zien die blank waren als een echte Europeesche vrouw. In de collectie teekeningen die hij ons zien lietkomen eenige merkwaardige portretten voor van deze Poonan- sche damesdie wat haar tint betreftde vlag niet behoeven te strijken ook voor de blondste Engelsche miss. De heer Bock stelde zich niet zelden aan vrij gevaarlijke ontmoetingen bloot. Zoo braaht hij eenige dagen door met een aan tal van de menschenetende Bahou-Tring Dajaks, den meest gevreesden stam van dien landaard van geheel Koeteiop bevel van den Sultan kwamen een veertig- a vijftigtal van deze kani- balen met hun Radjah aan het hoofdhet réisgezelschap te gemoeten daardoor werd gelegenheid gegeven om nader kennis te maken met dat hoofdSibau Mobang genaamd, die eene welverdiende reputatie van ongehoorde wreedheid bezit. Van eene der vrouwen des Radjah's vernam de heer Bock dat de menschen- eters slechts enkele gedeelten van de lichamen hunner slachtolFers veroberen de fijnste hapjes zijn de muis der hand en het vel en vleesch op en nabij de knieschijfdie delicatessen wor den een weinig geroosterd en daarna, naar het schijntzonder eenige kruiderij opgepeuzeld. De schouders moeten een zeer bitteren smaak hebben. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Het is onnoodig een wissel in de havenkaai te maken indien er een reglement voor de haven bestaat en gehandhaafd wordt. Bij voorbeeld geen schip of boot de haven mag binnenkomen als het water gevallen is, en geen uitvaren als het water gewassen isom dan bij gebrek aan water het reglement toe te passen zooals dit op andere plaatsen bestaat. Indien er een wissel bestond zou de haven meester of die daarmede belast was wel moeten zorgen om de schippers niet verder te laten volgen dan de wissel en daartegen zouden de schippers veel bezwaar maken, als daarvoor geen reglement bestond. Alzoo zou er ook willekeur kunnen gebruikt worden zoo als thans verschil gemaakt wordt met het innen der kaaigelden. Wat den bodem der haven aangaat, daarover kan geen sprake wezendie is van egale diepte vanaf den Overik tot voor, en waarvoor dier.t dan een wissel indien het reglement gehand haafd wordt en er vloeit niet meer water langs de wissel als midden in de haven het is raad zaam de haven vanaf den Overik te laten uit baggeren en de bulten af te graven om de egale diepte te behouden. Het maakt ook een groot bezwaar voor den Buitenpolder met net overstroomer. der kaaien bij de wissel waar een groote ruimte in den bodem komt. waardoor de kaden bezwijken kun nen alzoo kan de wissel voor niemand dienen als hen die zich aan geen reglement storen. Bij een naarstig onderzoek zou kunnen wor den opgegeven dat er eens of uiterlijk tweemaal in een jaar een schip vastraaktwelk van het bestaan van een wissel ook kan plaats hebben bij het spoedig wegloopm van het water bij Oostenwind in zomerdag, welk dan drie of vier uren kan vertragenindien er andere schepen in aantocht zijnen dat weegt toch niet op tegen de kosten eener wissel, waarvoor een zoo kostbare grond vergraven wordtbuiten de werkzaamheden 't welk veel kost, daarvan is de gemeente overtuigd dal klei verwerken veel geld kostzoo als bewijs geleverd isdat het de begrooting vijf maal overschrijdtindien die maar laag wordt opgegeven omdat het maar voor de gemeente is. Waalwijk, 26 April 1880. Eenige Belastingschuldigen. Tilburg, 26 April 1880. Het jongste besluit van den Gemeenteraad om f22.500 te voteeren voor net aanleggen van enne nieuwe s.raat, en dat zonder eenige dis cussie gaaf werd aangenomen heeft hier alge meen ontevredenheid verwekten wel om zoo een groote som toe te staan voor iets, waarvan liet nut voor het algemeen zeer twijfelachtig is. Immers zoo de nieuwe straat daardoor in ver binding kon komen met eene der hoofdstraten (Nieuwlandstreal) dan was er nog eene geldige beweegreden voor het plan. Maar de nieuw aan te leggen straat zal niet doorloopen, maar af stuiten op het zoogenaamde Lange pad ,zooclat de uitgaaf door niets gewettigd wordt, Zoo men zoo kwistig met het geld omgaat, ware het verre verkieslijker geweest om uitvoering te geven aan 's Raads vroegere besluiten tot het leggen der trottoirs, waarvan de banden reeds lang geplaatst zijn doch de bevloering nog op zich wachten laat of om de vele andere nieuwe straten te bevloeren, zoodat men bij droog weder niet door het zand en bij regen niet door het slijk behoeve te waden. Het is te hopen dat Ged. St. hunne goed keuring aan 's Raads besluit mogen onthouden, teneinde daardoor een beter plan tot verbinding met de hoofdstraten te bekomen. P. De Directeur van het Rijks Post- en Tele graafkantoor- alhier schijnt het er op gezet te hebben om zich zei ven en zijn ondergeschikt personeel het leven zoo min mogelijk lastig te maken. Nu ik heb er niets tegen dat die heeren alles tot hun grootste geraak inrichten en zoo weinig mogelijk uitvoeren als bet publiek hier van maar niet de dupe wordt en, dit is tegen woordig het geval. De brieven toch die met de Hollandsche post 's morgens om 9 uur hier aankomen worden sedert eenigen tijd niet meer direct bezorgd maar blijven liggen tot na aan komst van de posten van Tilburg en Ileusden, zoodat men zijne Hollandsche brieven eerst om half elf, dus meer dan een uur te laat ontvangt. Vroeger, toen er minder personeel op het kan toor was geschiedde de distributie onmiddellijk na aankomstik kan dus niet inzien waarom hierin den laatsten tijd verandering is gekomen, nu het loch zeker r.iet aan personeel ontbreekt. Ik veronderstel dat de Directeur niet heeft ingezien welk groot ongerief deze nieuwigheid den handel berokkentvroeger toch kon men een briefdie om 9 uur aankwam, per post van 10 uur, via Tilburgbeantwoorden en dit is in vele gevallen voor den koopman veel waard. Ik durf vertrouwen, dat, nu de aandacht hierop gevesttgd isweder tot de oude regeling zal worden teruggekeerd overtuigd als ik ben, dat de Directeur begrijptdat de ambtenaren zijn ten dienste van het publiek en niet liet publiek ten dienste der ambtenaren. Een handelaar. Waalwijk, 30 April 1880. Van den 23 April tot en met den 1 Mei. WAALWIJK. Gehuwd: Iiendrikus Cornelus Meulkens en Pe- tronella van Lier. Ondertrouwd: Johannes Adrianus Goedhart we- denaar van Maria Theodora Johanne Lindgreen en Willemijntje Stark jd. Adrianus Kroot jm. en Adrianna Srrabel jd. In de afgeloopen week werden noch geborenen noch overledenen aangegeven. BAARDWIJK. OndertrouwdBernardus Klerx 34 j. Johanna van Dij ck 40 j. Jacobus Hendrik us Sustrunck 38 j. Adriana Kolsteren 28 j. OverledenJohannes Pullens echtgenoot van Catharina van Nooij 48 j. Jan Cornelis Marks 10 dagen. SPRANG. Gehuwd: Johannes Verstijnen jm. 26. met Wil- helmina van der Bijl jd. 23 j. Ondertrouwd: Hendrik de Bie jm. 33 j. met Maria Boogers jd. 27 j. Jan Baptist van den Hoven jm. 31 met Wilhelmina Keunings jd. 27 j. Godefridus Marcelles jm. 41 j. met Maria Brent jd. 28 j. BevallenHcndrika Mets echtgen. van Jacobus Dalmaijer z. Maria Elisabeth Genuit echtgen. van Denis van der Schans z. Goverdina Torman echtgen. van Denis" Catharinus van Tilborgh z. Catharina van Vuuren echtgen. van Christoffel Brouwers. OverledenMaria Kuijsten echtgen. van W. Kuijsten 68 j. Johannes de Bie 2 m. Hendrika Quirijs echtgen. van Marijnus van Cam pen 33 j. Antonie Vos echtgen. van Johanna Molegraaf 76 j. ROTTERDAM. Bcriclit van de mak. Breukclman De Monchy. Verkoop bij inschrijving op Dinsdag 4 Mei van Oost-Indische runder- en buffel- en Calcutta runder-. Ieder nummer afzonderlijk. Des middags ten 12 ure. Bij dé Nederlandsche Handelmaatschappij. Ligplaats Pand „Dunlop", Boompjes No. *35. Per „Bastiaan Pot", van Tjilatjap. No. 33; 324 Tjilatjap runder 57„ k. Tax 56/57 34: 415 H 5V,0 k. 58/59 Bij de heeren L. 't Hoen &Co., Pelikaanstraat. Per „Astrea", van Macassar. No. 35 257 Macassar runder 14 k. Tax 26/27 Bij de h. A. C. Fraser Co., Boompjes no 28. Per „Hampton", van Sourabaya. No. 361618 Sourab. runder 322/110 k. Tax 59/60 37: 414 6 k. 47/48 38: 229 7V2 k. 54/55 39: 308 buffel ll2/., k. 29/30 40: 1000 runder 4l/2 k. 65/66 Per „Prins Hendrik van Sourabaya. No. 41: 590 Sourab. runder 37io k. Tax 61/62 v 4259 5 k. 51/52 43482 67a k. 53/54 44: 516 y 3 k. 53/54 45: 2S2 673 k. 50/51 y 46: 264 103/4 k. 27/28 Ligplaats I'and „Sumati'a" Jufferstraat. Per „Henriette Adriana". No. 4-7584 Sourab. runder 3 k. Tax 63/64 4840 a u 57io k. 45/46 4914 u 7'/2 k. 43/44 501948 Passoer. runder 29/,0 k. y 71/72 511156 M 5 k. 59/60 52: 521 64/5 k. 56/57 a 53630 372 k. n 61/62 11 54149 Batavia runder 73/'« k. u 58/59 55: 420 buffel ID/5 k. 46/47 56: 1411 77,0 k. 43/44 571350 11 k. 42/43 581820 7Vs k. 36/37 y 59: 901 h ll,,/,, k. 35/36 r 60400 9 k. 29/30 61: 173 4 k. 37/38 No, 62 tot en met 77 bqstaande elk uit 275 stuks beschadigd, Bij de heeren E. St S. C. St. Martin Co. Pand „Het Zeeuwsche wapen" Haringvliet Z. Z, Per aNoach III". No. 78: 1578 Batavia buffel 10 k. Tax 36/37 Bij de heeren Wachter Zoonen. Ligplaats Pand „Maasstroom", Haringvliet Z. Z. Per Celebes". No79-832398 Oost-Ind. buffel ]0l/A k. 'fax 37/38 84: 514 109/,o k. 26/27

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2