Nummer 36. Donderdag 6 Mei 1880. 3 L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Grootmoedigheid en Zegepraal FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. e Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. XXX. De Echo van lil Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. In September zal t.e Brussel gedurende eene week een internationaal congres van handel en industrie gehouden worden onder protectoraat van den Koning onder liet eere-voorzitterschap van den minister van openbare werken en ge- organisseerd door de Union syndicale. Ter verkrijging van het lidmaatschap heeft men zich slechtsonder bijvoeging van 20 fr., aan te melden bij den presidentden heer Antoine Dansaert, llue de la Loi135, te Brussel. Yoor.de 4 verschillende secties zijn de volgende onderwerpen aan de orde gesteld lste afdeeling (staathuishoudkunde). Het kre dietwezen mobilisatie van in vast goed belegde kapitalenbescherming cn vrije handelinter nationale tarieven van vervoerbelastingen en hare grondslagen het muntwezen. 2de afdeeling (handelsrecht). Internationale regeling van het wisselrechtinternationaal zee recht internationale regeling van het vervoer naamlooze vennootschappenhoofdzakelijk in verband met dc Belgische wet van 1873 in- dustrieele en artistieke eigendom; herziening van het faillietenrecht. 3de afdeeling (kunst-industrie). Ambaclit-er. industriescholen oprichting door den Staat of particulieren programma en leermethode; kunst bibliotheken verspreiding van modellen van kunstproducten uitgaven tegen lagen prijs enz.; musea van decoratieve kunst programma inrichtingopenbare cursussen tijdelijke ten toonstellingen verplaatsbare musea, geïllustreerde catologusssen enz., enz.; de eigendom van modellen en teekeningenin verband met dc regeling van den artistieken eigendom. 4de afdeéling natuurwetenschappen. De elec- triciteit op de industrie toegepast electrisch lichthet overbrengen van beweegkrachttele- phonische verbindingverklaring der havenwer ken te Antwerpen; vervoer van zware voorwerpen tegen laag tarieflo. per waterweg2o. per spoorweg, voor langen korUraject; buurtspoor wegen en hun belang. Advertentiën 17 regels f 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Maar mijnheer Bladen begreep zeer goed wat zij zeggen wilde. Hij wendde zich met een glimlach tot den knechtdie daar stond niet wetende wat hij doen moesten zeide tot hem: „Gij kunt thans vertrekken uw hulp zal op dit oogenblik niet noodig zijn, denk ik." „Blijf!" zeide de jonge dame op gebiedenden toon. „Daar deze mandie meent een fatsoen lijk man te zijn laaghartig genoeg is misbruik te maken van de machteloosheid van twee hulpelooze vrouwen is het niet meer dan billijk dat wij een beschermer bij de hand heb ben. Gij kunt binnenkomen en de deur sluiten." Mr. Bladen was een weinig gebelgd door deze woorden en gevojlde zich eerst geneigd tot bitterheid maar hij bedacht zich en de jonge dame naderende zeide hij op ernstigen toon „Kom, kom mejuffrouw Renwick dat kleine kluchtspel van „wie zal overwinnaar zijn is te bespottelijk om langer te duren. Gij ziet er immers zelve de noodzakelijkheid van in, om er een einde aan te maken in! tegenwoordigheid uwer doodzwakke bloedverwante Zoo gij het met doet, sta ik voor de gevolgen niet in. Mijn plicht gebiedt mij haar thans niet te verlaten en de uwe brengt u zeker onder het oog dat gij. de grenzen van het gezond verstand en de wijsheid door uw gedrag geheel te buiten gaat. Daarom laat ons voor het oogenblik een wapen stilstand sluiten." „En wie geeft u het recht mij dc les te lezen Twee Olifanten uit den dierentuin te Brussel waren aan dien te Antwerpen verkocht en zouden door een oppasser naar die stad worden gebracht. Reeds terstond had de cornac veel last met zijn logge reisgezellen en te Lae- ken lieten zijdoor een voorbij rijdenden spoor trein verschrikthem geheel in den steek en liepen het koninklijk park in. Nadat men ze daar met veel moeite weer gevangen hadvond de opasser het de wijste partij met hen naar den Zoöiogisehen tuin te Brussel terug te keeren. Daar aangekomen kneusde een der olifanten hem zoo hevig met zijn snuit, dat de arme man naar het gasthuis moest worden gebracht. De woeste dieren wor den nu weer in goedgesloten hokken te Brussel verpleegd en men weet niet recht hoe men ze naar de plaats hunner bestemming zal krijgen. In de Maandag gehouden zitting der Ka mer van afgevaardigden onder presidentschap van Gambetta heeft Lamy bij zijne interpellatie gezegd Een gedeelte der Kamer heeft den 16 Maart de uitvoering van wetten geëischt, zonder zonder deze wetten te noemen. Het Gouverne ment beloofde eene spoedige uitvoeringdoch insgelijks zonder aan te wijzen welke wetten. Daarop zijn gevolgd decreten van 29 Maart, uitgevaardigd krachtens oude wetten. De de creten moeten gegrond zijn op rechten en dan is de vraag door welke wetten zijn die rechten bekrachtigd Er moest eene nieuwe wet op de de vereenigingen worden gemaakt. Gazet toonde aan dat de decreten noodzakelijk waren en verklaarde, dat het land kan rekenen op de standvastigheid van het Gouvernement om ze ten uitvoer te brengen. Op voorstel van het Gouvernement werd een voudig besloten over te gaan tot de orde van den dag. Dit besluit werd genomen met 362 tegen 137 stemmen. John Lemoinne heeft toegegeven aan het verlangen der Directie van het Journal des Débats, en dus afgezien van het voornemen om den gezantschapspost te Brussel te aanvaarden. en mij mijn plicht voor te schrijven vraagde Mathilde met vlammen schietende oogen. „Daartoe heb ik het recht uit achting voor mijn patiente mejuffrouw Renwick", antwoordde hij. „En indien gij zoo bezorgd voor haar zijt, als gij voorgeeftzult gij aan al dat nutteloos geklap een einde maken en een weinig meer- acht geren op de rust uwer tante." „O, daarvoor zal nu wel gezorgd worden nu zij haar lieveling bij zich heeft," zeide de jonge dame op schimpenden toon. „Maar ik heb u een tweede vraag te doenmijnheer„Met welk recht brengt gij hier uwe vrouw met u terwijl gij als geneesheer geroepen zijt „Dat is eene vraag die beter op een anderen tijd en met minder getuigen zal moeten beant woord worden", hernam de doctor ernstig. „Volstrekt niet", zeide mejuffrouw Renwick „Ik verlang nu een antwoord en verzoek u het jnij te geven." Mijnheer Bladen sloeg een blik op dpatient en toen op zijne vrouw. Een ernstig smeekenrle blik van deze laatsteals bad zij hem nog niets van het geheim te openbaren, legde hem een oogenblik het stilzwijgen op. „Nu niet", zeide hij ia antwoord op mej. Remvick's woorden „de tijd zal niet ver meer af zijn, dat*gij het zonder mijne tusschenkomst vernemen zult." „Haeene schoone verontschuldigingden lafhartige waardig die er zich achter zoekt te verschuilen", hernam zij op tergenden toon „maar het zal u niet baten, mijnheer. Ik zie niet inwaarom gij mijne vraag, nu niet zoudt kunnen beantwoorden. Met welk recht hebt gij uw eclitgenoote ongenoodigd hier binnen ge bracht Zonder een woord te zeggen naderde mijnheer Bladen de sofa, nam de hand zijner patiente in de zijneonderzocht de temperatuur der huid Volgens het radicale Mót d'Ordre heeft do President der Republiek weer onderscheidene decreten onderteekend waarbij aan veroordeelde comtnumnalisten gratie wordt verleend. Generaal Chanzy de gezant te St. Petersburg. wordt eerstdaags te Parijs terugverwacht. Het park van het Trocadéro (lat gelijk men zich van de tentoonstelling van '78 herin neren zalvoor het Paleis van dien naam zich uitstrekt, is thans als openbare wandelplaats ge opend. Het-aquarium heeft een volkomen verandering ondergaaneen nieuwe verzameling visschen dartelt thans in de ruime vijvers. In eene groote vuurwerkfabriek te Pantin, waar een 600 personen werk vinden had Za terdag eene ontploffing plaats tengevolge waar van verscheidene personen gedood zijn. De dooi de ontploffing ontstane brand heeft twee uren geduurdvoordat men de vlammen meester werd. Gelukkig nog heeft het vuur het kruit magazijn niet aangetast. Uit Bonrg wordt van den ln bericht, dat een vierjarig meisje van Priav, dat sedert Donderdag werd uermistdoor de wolven ver slonden is geworden. Voor de rechtbank te Remiremont, in het Fransche departement der Vogeezen heeft een man, die wegens gauwdieverij tot een vrij zware gevangenisstraf was veroordeeldin zijn woede over dat vonnis zijn rechter een stoel naar het hoofd gegooid, en hem daardoor een vrij diepe wonde toegebrachtwaaruit het bloed stroomde. -Te Moulins is een moord -gepleegd die herinnert aan de -zaak van Marie Bière. Voor omstreeks een jaar kwam een jong geneesheer Picard genaamd na ecnigeu tijd de practijk in het ziekenhuis te Laon waargenomen te hebben, zich te Moulins met der woon vestigen. Te Laon had hij betrekkingen aangeknoopt met een meisje Hélène Dumairedie van een klein inkomen leefde dat haar vroegere minnaar haar had geschonken. Uit de liaison tusschen Hélène Dumaire er. Picard werd een kind geboren. Kort daarna was Picard verhuisd naar Moulins, waar hij in kennis geraakte met eene familie en voelde toen hare pols vervolgens legde hij zijne hand zacht op het voorhoofd der lijderes zag daarna zijn eclitgenoote aan en schudde ernstig en zwijgend het hoofd maar nog immer bleef de vraag van mejuffrouw Renwick onbe antwoord. Deze scheen volstrekt niet vermoed te hebben dat de bode der verschrikking met snelle schreden de kamer naderde en sloeg geen acht op de zwijgende waarschuwing van den geneesheer. „Zou het niet beter zijn, zoo wij haar naar hare kamer brachten?" fluisterde Judith haar echtgenoot in het oor. „Neenzij' ligt zoo op haar gemak", antwoordde hij; „het zou haar te veel vermoeien als wij haar van hier ver voerden. Haar blijven nog slechts weinige uren te leven over." „Arme dierbare vriendin zeide Judith, ter wijl ze een hartelijke kus op de dunne bleeke lippen drukte, o> dér het storten yan tranen. Met een dankbaren glimlach sloeg de lijderes hare oogen op eu wilde spreken. Judith bracht haar oor dicht bij de zich bewegende lippen en kon alleen deze woorden opvangen „vergeving!" „Stil was het vriendelijke antwoord„ik heb niets te vergeven. Nooitlieve mevrouw, heb ik aan uwe vriendschap getwijfeld, en dik wijls heb ik doch te vergeefs getracht u een bezoek te brengen en uit uw eigen mond te hooren wat ik misdaan had." „Waarom verliet gij mij dan zoo op eens vraagde zij. „Ik gehoorzaamde slechts [aan uw uitdruk kelijk bevelgeliefde vriendin", hernam Judith, „ofschoon ik tot nu toe nog niet geloof dat de brief, dien ik ontving, met het bevel uw huis opstaanden voet te verlaten door u zoo was opgegeven." „Neen neen", riep zij uitmet inspanning van al hare krachten „dat bevel heb ik nooit wier dochter zijne verloofde werd. Hélène Du maire hiervan onderricht, schreef aan haren ontrouwen minnaar een brief vol bedreigingen en om het huwelijk te verhinderen en Pieard te beter in 't oog te.houden, verliet zij Laon en huurde eene kamer te Moulins. Zij diende ook eene klacht in bij het gerecht. Zij beweerde namelijk dat Picard geldelijke verplichtingen jegens haar had op zich genomen waaraan hij in gebreke was gebleven te voldoen. Zoo bracht Helene Dumaire den ecnen dag na den anderen in groote spanning cn opgewondenheid door totdat zij voor eenige dagen vernam, dat de eerste huwelijksafkondiging van Picard had plaats gehad. Wat er toen gebeurd is tusschen hem en Hélène Dumaire weet men niet. Maar bekend is hetdat zij den ontrouwen miniraaar ver moord heeft. Toen de trein van Marseille het station van Miramas binnenreed hoorde men een ge schreeuw om hulp uit een wagon le klasse. Men snelde toemaar nauwelijks was het portier geopend of men zag een vreeselijk schouwspel voor zich. Twee met bloed bedekte mannen worstelden op den grondterwijl do een een revolver vasthield waarmede de ander hem trachtte te dooden. Wat was er gebeurd - Het slachtoffer heeft dit voor zijn dood nog kunnen mededeelen. Nadat de trein Marseille verlaten hadwas hij ingeslapen toen hij plot seling gewekt werd door een dolksteek, die hij in het onderlijf ontving. Een worsteling volgde waarbij hij nog twee dolksteken en een revol verschot ontving. Zijn leven zoo duur mogelijk willende verkoopen greep hij den moordenaar aan, die opzijn beurt gewond werd, en de strijd duurde zoo lang tot het slachtoffer einde- delijk te Miramas ontzet werden. Schoon nog niet officieel geïnstalleerd heeft het nieuw Engelsche Ministerie toch reeds een deel zijner function aanvaard. Zoo ontving Lord Granville een deel van he* corps ^diplomatique en arbeidde hij geruimen tijd met Charles Dilke gegeven. O, wat heeft Totty mij misleid." „Het zij zoo", zeide Judith; „spreken wij daarvan geen woord meer. Het is heden het zalige kerstfeesten daar ik weet dat gij mij vergeven hebt voor alles wat ik ooit mocht hebben misdaan laat ons dan de vrede en het welbehagen genietendat een liefderijk Vader aan de zondige aarde geschonken heeft op dezen heugelijken dag." Doctor Bladen, die de sofa niet verlaten had had het geheele gesprek aangehoord. Hij ver langde dat er aan zijne gade recht geschiedde én daarom sprak hij dan ook vrijer en open hartigerdan hij wellicht anders zou gedaan hebben. „Goede mevrouw", zoo begon hij zacht tot de stervende vrouw, „mij is de smartelijke taak opgelegd u aan te kondigen dat het oogenblik met rassche schreden nadertwaarop uwe ziel het stof zal verlaten om- zoo wij verwachten in eene wereld zonder ziekten en zonder leed eeuwig voort te leven en zich te volmaken. Alle menschen hebben gedwaald en derven de heerlijkheid Gods maar het doet het hart zoo goed als men weet dat allen niet zoo boo3 zijn, als zij mogen schijnen. Zoudt gij nog een bewijs willen hooren van de goedheid cn de oprechte liefde van haar, die zoozeer naar u verlangd heeft en uwe stervende oogen wenscht te sluiten? Zoudt gij kunnen aanhooren in deze beslissende ure zonder dat liet u te veel zou schokken „Al het aardsche is mij thans onverschillig geworden", was het vriendelijk antwoord. „Spreek Ik behoef geen bewijs dat mij in mijn onwan kelbaar geloof aan Judith's oprechtheid zou kunnen versterken maar gaarne wil ik datgene aanhooren wat mij daarin nog meer bevestigt. Wordt Vervolgd»

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1