J. VAN DIJK, Kieners Huidenbericliten. Kieners Italië. BINNENLAND. Burgerlijke Staud. Denkt op de houding van den Heer P. T. A. SPREN- GEBS in zake het Regee- ringsplan tot heropening van de Oude MaasDan voorzeker zult gij hem uwe stem niet geven, maar met ons kiezen den Heer Ingezonden stukken. Handelsberichten. Medekiezers Burgemeester van Sprang en van Vrij hoeven-Capelle. in de Langstraat en het Land van Heusden en Altena. No. 2535: No. 2503: 2545 2547 No. 4024 Van 4037 No. 4039 Zooals bekend is heeft aanstaan den Dinsdag de verkiezing plaats van drie Leden voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict Heusden. Wij wenschen ons niet bezig te houden met de beoordeeling der Candid&ten voor de vacature ont staan door het bedanken van den Heer VAN DEN HOEK anderen hebben dit op afdoende wijze ge daan en men kan veilig aannemen, dat de Kiezers in dit opzicht vol komen op de hoogte zijn. Alleen wenschen wij u op te wekken gebruik te maken van uw grond wettig recht en trouw ter stembus te komen. Dan alleen, als alle kiesgerechtigden die niet bepaald verhinderd zijnhunne stem uit brengen, wordt beantwoord aan de bedoeling der wet, en kan de gekozene geacht worden werkelijk de vertegenwoordiger van het district te zijn. Geen lauwheid of onverschillig heid opdat niet soms iemand als bij verrassing worde binnenge smokkeld, die zeker niet zou hebben getriomfeerd, als allen zich van hun plicht hadden ge kweten. Lenige Kiezers voor de Provinciale Staten in het Kiesdistrict Heusden. Eenige Kiezers huiten Heusden. plechtig „ja", „dat zij niets had opgegeven waar aan haar hart gehecht was en dal zij zich be nijdenswaardig gelukkig gevoelde." Die onverwachte ontboezeming bracht den predikant eenigszins van zijn stuk en het duurde eenige oogenblikken voor hij tot liet wisselen der riugen overging. De plechtigheid werd door de naaste bloed verwanten der bruid bijgewoond. Men schrijft uit Rome Met het verbeteren van de Romeinsche Cam- pagna zoo lang reeds in de pen zal eindelijk een begin worden gemaakt zij het slechts bij wijze van proef. De Regeering heeft namelijk een stuk grond buiten de San-Paolo-poort en een paar honderd dwangarbeiders ter beschikking gesteld van een gezelschap Trappisten, ^nder wier leiding het werk zal ondernomen worden. Op de plek zal men eetie soort gevangenis bou wen in welke de kettinggangersonder vol doende bewakingzullen v orden gehuisvest. Indien de proefneming geluktzoo zal men haar elders herhalen totdat men geheel deze on vruchtbare en ongezonde streek weder voor landbouw en beschaving zal hebben heroverd. De Trappisten staan bekend als wakkere solda ten op dit vreedzame oorlogsveld. De tentoonstelling van oude en nieuwe kunst te Turijn is boven verwachting geslaagd. Het is ot onze jonge schilders en beeldhouwers den vreemdeling het bewijs hebben willen leveren dat ltalie's kunstroem niet uitsluitend op het verleden behoeft te teren. De Koningook op dit stuk het voorbeeld volgende van zijn vader heeft verscheidene doeken en marmergroepan aangekocht. Hij is een vurig bewondenaar van de meesterstukken uit vorige eeuwen; doch koo- pen doet hij slechts het werk van hedendaagsche kunstenaars. Want zegt hij: niet. de,dooden, maar de levenden hebben -onze aanmoediging noodig. Waalwijk, 8 Mei 1880 Heden avond ten 7 ure openbare vergadering van den Gemeenteraad ter behandeling der volgende zaken lo. Benoeming van een stembureau 2o. Eervol ontslag van den 2e hulponder wijzer «I. H. C. Deswijzen. 3o. Benoeming van een hulponderwijzer. 4o. Uitdieping enz. van de haven. 5o. Vaststelling der voorwaarden tramway. 6o. Reglement botermijn. De Arnhemsche Courant zoekt de vraag te beantwoordenwaarom de emigratie uit Duitschland weder zulk een grooten omvang aanneemt. De reden die vroeger werd opgegeven „dat Duitschland een geminacht land en het Duitsche volk een onderdrukt volk is", kan thans niet meer gelden. De Arnhemsche Ct. is het met een correspondent van het Vaderland eens dat het de zware militaire lasten en de nadeelige invloeden van het pas ingevoerd be schermend stelsel zijn die zoovele Duitschers naar hef „land van den humbug en der Pin- cofserij" drijven. Duitschland geeft ons in zijn voorbeeld het meest sprekend bewijs wat er van een land wordtdat alles ten offer brengt aan de zuchtom de eerste en krachtigste mogendheid te zijn en den natuurlijken gang van zaken door kunstmiddelen dwingen wil, den andaren kant op te gaan. Napoleons continentaal stelselwaarvan zijn broeder Lodewijk hem vroeg, of hij ook de huid beletten wilde uit te wase men was niet ongerijmder en onredelijker dan dit beschermend stelsel dat de beschermden het land uitjaagt. In meerdere of mindere mate lijdt geheel Europa aan de kwaalwaaraan Duitschland lijdt. De jongstegezondste en krachtigste elementen van Europa seheiden zich at en zoeken elders nieuwe toestandeneen nieuw leven eene nieuwe toekomst. De volks- strooming gaat van het Oosten naar het Westen, gelijk in de stokoude tijden toen de Aziatische volksstammen naar Europa verhuisden. Gaat dit zoo doorzegt de Arnhemsche Courant, dan zalwanneer eens Amerika zal geworden zijn wat thans Europa is Amerika volksplantingen uitzenden Westelijk naar Azie en uil Azie Wes telijk naar Europa. Wat is er aan te doen P Wat batenwaar de nooddwang spreekt, wee moedige gedachten en sentimenteele gewaarwor dingen Geeft niet toe aan uw heimwee gaat heen waar eene nieuwe toekomst u wacht met eene nieuwe levenstaak." De vischschi.it „De vrouw Trijntje werd iu den avond van Zondag 11. voor IJmuiden overzeild door het stoomschip European. Bij dit ongeval werd een blijk van kloekmoedigheid en tegenwoordigheid van geest gegeven door den visschersjongen Tcunes Zwemmer, oud 14 jaren. Toen de overzeiling plaats had lag deze te kooidoor den schok en h ït gekraak springt hij opkomt op dek en vindt daar niemand meerwant 4 man waren overgesprongen en de beide anderen bij den sprong tusschen schuit en stoomboot in zee gevallen. Teunis Zwemmer, hen te water ziende roept hun toe .- „houdt je goed neemt een touw en werpt het hun toe. Zoo redde hij de twee mannen Gerrit Paap en Cornelis Zwemmerdie zonder 'zijne kloekheid waarschijnlijk zonden verdronken zijn. Een man van 70 jaar, die Maandag avond beschonken van de jaarmarkt te Tilburg huis waarts keerde is te water geraakt en levenloos aan den Heikant opgehaald. De herberg de Snoek onder Broekhoeven bij Tilburgis met het grootst gedeelte van den inboedeldoor brand vernield. Een kindje welks bedje reeds door de vlammen omringd washeeft men met moeite gered. Oorzaak onbekend. Men meldt uit Eist van 5 Mei Omstreeks middernacht barste hier een hevige brand uit ten huize van de wed. W. Van Duim, even buiten de kom van het dorp. Zóó plotse ling sloegen de vlammen aan alle zijden uit, dat de ijverig aangewende pogingen der brandweer niet mochten batenom woonhuis en schuur te behouden. Vooralsnog is de oorzaak van den brand onbekend. Zekere S., commissionair te Uithuizerraee- den is naar gemeld wordt met eene som van p. m. f20,000 voortvluchtig. Men vermoedt, dat hij de wijk heef' genomeu naar Noord-Ame- rika. Te Amsterdam heeft men het zonderlinge schouwspel gezien, dat een politieagent als arre stant overgebracht werd. Hij had niet voldaan aan zijne schutterlijke plichten. Een oude bewoner der gevangenis is weder onder dak gebracht. Door zijne vroe gere veroordeling kon hij geene verbintenis aangaan bij het leger; niettegenstaande dit, sloot hij eene overeenkomst tot plaatsvervanging van een loteling met een commissionair in plaatsver vangers doch onder een valschen naam. Hij had zich reeds op dien naam door den com missaris van politie een certificaat van goed gedrag doen afgeven en eenig geld in voorschot ontvangen toen het bedrog ontdekt werd. - Onlangs werd bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan van een diefstal van ruim 1000 gulden aan Duitsch goudgeld gepleegd door een kellnerdie zich hier ter stede in een kosthuis ophield Zijn slachtoffer was een andere kellner die, evenals hij, het lieve vaderland verlaten had om in Holland eene betrekking te zoeken. Natuurlijk was de vogel gevlogen zoodra hij zich van het goudgeld van zijn collega had meester gemaakt. Het was dan ook niet zonder groote moeite, dat het der politie gelukte hem in handen te krijgen en zijn slachtoffer weder in het bezit te stellen van de verloren goud stukken. Naar later bleek was het goud echter niet volledig teruggevondenwant later kwam de bestolene op het sectiebureau nog eens naar een rolletje goud vragen, dat hij nog altijd vermiste. Het gevolg van dit verzoek was dat de politie zoo vrij was op genoemden bestolene ook de hand te leggen op grond dat uit inmiddels verkregen inlichtingen en bewijzen het duidelijk was geworden dat genoemde kellner dit geld weer in Duitschland ontstolen had aan een heer, die in het hotel logeerde waar hij het laatst in betrekking was. Uit- Vlissingen wordUvan 7 Mei gemeld Gisteren middag werd door de roeiers van het Belgische loodswezen in het zeegat de Wielingen eene sloep onder zeil gezien welke door hare vreemde bewegingen hunne aandacht trok. Er heengaandezag men dat er zich slechts één man in bevond die door koude verkleumd en niet in staat was het vaartuig te besturen. Men nam het bootje op sleeptouw en bracht het al hier in de haven. Het schijnt dat de sloep van Antwerpen afkomstig is. De zich daarin be vindende persoon werd als verdachtdoor de politie in bewaring genomen. Woensdag avond bij aankomst van den laatsten trein te Harlingen stond het rijtuig van den heer M. B., van Kimswerd voor den overrit van het spoor te wachten toen het paard verschrikt door het fluiten van de loco motief achteruitreed enniettegenstaande de twee knechts bij den wagen stonden in de spoorsloot neerkwam. De heer B., een zeer groot en zwaar man zat achter in het rijtuig en is zoo 't schijntniet daaruit kunnen geholpen wordenalthanstoen geneeskundigen uit de stad ter hulp schoten, was hij reeds een lijk. kelijk gevórderde formaliteit niet ten gevolge hebben, dat bij het onderzoeken der geloofs brieven der in dc aanstaande week te kiezen leden voor de Prov. Staten deze verkiezingen vernietigd worden? Adres hetgeen te Harmeien is geschied. Met achting Uw bestendige lezer H. Van den 2 tot en met den 8 Mei. WAALWIJK. Gehuwd: Johannes Adrianus Goedhart wed. van Maria Theodora Johanna Lindgreen en Wille- mijntje Stark jd. Ondertrouwd: Theodorus van Noort wed. van Adrianna van PuttenJen^Adriana van (ler'JjWens Leonardus Lanibertus Leijtens jm. en Adriana de Graafgjd- Cornelis Petrus fvan j Woensel en Maria van de Sande jd. Bevallen: Maria Anna Jacoba"van Calkeif geb. van Heijst. Maria Catharina Kolsteren geb. de Peffer levenl. kind. Overleden"Woutherus Lievens, wed. van Johan na Maria van Grinsven oud 70 j. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Tilburg £6 Mei 1880. Aan de Redactie van de Echo van het Zuiden te Waalwijk. Mijnheer de Redacteur Beleefdelijk verzoek ik u het volgende in uw geacht blad te willen opnemen. Volgens art. 10 der kieswet worden dc lijsten der kiezers voor de 2e Kamer S. G., Prov. Staten en Gemeenteraad jaarlijks door Burgemeester en Wethouders vóór 15 Maart vastgesteld, dadelijk aangeplakt en gedurende 14 dagen op de secre tarie der gemeente voor eenieder ter visie gelegd. Van dit een en ander geschiedt te gelijker tijd openbare kennisgeving. Art. 31 bepaalt wijders, dat de herziene lijsten uiterlijk op 25 April gesloten worden opnieuw moeten worden aangeplakt, op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en door den Voorzitter zorg moei worden gedragen, dat van een en ander openbare kennisgeving geschiede. Dopr openbare kennisgeving wordt naar mijn inzien verstaan, openbare afkondiging, (na voor afgaande waarschuwing) of publiceering in de stadscourant. In zooverre mij bekend heeft die openbare kennisgeving" alhier niet naar de bedoeling der wet plaats gehad. Kan liet nalaten dezer door de wet uitdruk- Heden gedaan. ANTWERPEN, 5 Mei. werden de volgende partijen van de hand Gezouten Buenos-Ayres. 40 os mat beschadigd 20/25 k. per Archimedes h fr. 77l/«. Gezouten Uruguay. 41 os besehadigd 20/25 k. Strassburg Tamar en Habsburg h fr. 78. 16 koe 25/28 k. p. Archimedes h fr. 91. 64 koe besch. 20/25 k. dito a fr. 86. 27 os 25/32 k. Cybele a fr. 76. Buenos-Ayres. 435 paarden 6V« k. Roma a fr. 9 150 53/., k. AuevóRosa a fr. 9lL 99 53/s k. dito fr. 6l/t Tilburg7 Mei. Prijs der boter fl.50 1.80 per kilo. Eieren 3 a 4 cent het stuk. Waalwijk7 Mei. Granen. Tarwe f 00.00 h 00,00 rogge f 7.50 a 0,00 gerst f 0.00 0.00Boek weit f 0.00 h 0.00 per HL.Haver 0 a 10 cent per kilogr.Tarwebloem f 00 00 a Rogge bloem f 00.00 per HL. Ter veemarkt aangevoerd ongeveer 117 stuks Kalfkoeien golden f150 tot 230; dito Vaarsenf 75 h 175. Voor Belgische rekening met het oog op de Gentsche en andere premiemarken is in den laatsten tijd veel van de stallen opgekocht. Voor prima qauliteit werden hooge"' prijzen besteed zelfs tot f 320Biggen golden f 10 15.*De aan voer is niet g^oot. In leder is de handel meer geanimeerd, prijzen zijn iets beter. Boter. Aangevoerd 44 kilo. Prijs i 1.64 1.89, per kilo. Brood 4 kilo 44 cent. TTeden beviel voorspoedig"van een wel— •^■geschapen ZOONmijne geliefde echt- genoote M. A. VAN EUF EN, Waalwijk, 8 Mei 1880 ANTOON TIELEN. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen DOCHTER M. A. J. VAN HEIJST, geliefde Echtgenoote van J. E. H. VAN CALKER. Waalwijk 4 Mei-1S80. Binnen eenige dagen wordt gij geroepen om drie leden te kiezen voor de Provinciale Staten de lieer VAN DEN HOEK wenscht niet meer in aanmerking te komenvoor dezen zal men een ander moeten zoeken het komt er nu maar op aan een goede keuze te doen. Geen noodKiezersGij hoeft u met zoeken niet te vermoeien. In een ingezonden stuk in het Weekblad voor het Land van Heusden en Altena van Zaterdag 24 April wordt u duidelijk aan het verstand gebracht, dat gij in plaats van den Heer VAN DEN HOEK moet kiezen den Heer P. T. A. SPRENGEKS Secretaris van Heusden „want", zegt de inzender, „de billijkheid eischtdat lleusden de hoofdplaats van het Kiesdistrict, een lid der Provinciale Staten uit zijn midden hebbe. Wel zeker, Heusden met zijn 2100 in woners, met zijn nietsbeduidenden handel, moet zijne keuze opdringen aan het geheele kiesdistrictaan eene streek eene der nijver ste van ons geheele land, alleen omdat hef-, stadje de eer zou hebben een lid der StatenC onder die 2100 inwoners te tellen; 't is om te lachen „Maar", zegt de schrijver verder, „de heer Sprengers is de man; hij is ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht geweest en nog Plaatsvervangend Kantonrechter, en dm is hij beter dan de andere candidaten met de belangen van het district bekend daarbij is hij ergerg doorkneed in water- schapsbelangen en dus de rechte man." Ge ziet hetKiezers De man is door en door geschikt en knapo zoo knap Hij is de rechte man omdat hij met de belangen van het district bekend ismeer is er niet noodig voor een lid der Provinciale Staten, als hij maar in Heusden woontwant die doorkneed beid in waterschapsbei angen daar heeft men waarlijk buiten Heusden ook nooit van gehoord of gezien. En waar haalt de Heer SPRENGERS die bekendheid met de belangen van het district van daan Welhij is ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Hensden geweest en is nog Plaats vervangend Kantonrechter bij datzelfde Kan tongerecht Als er nu nog iemand isdie zich niet geheel overtuigd gevoeltdat de Heer SPRENGERS bekend is met de be langen van het districteen door en door knap man en de rechte persoon om in het Kiesdistrict Heusden als lid der Provinciale Staten te worden gekozen, dan diene tot zijne verdere overtuiging, dat de Heer SPRENGERS voor een jaar of dertien, mede om zijne groote geschiktheid en bekendheid met de te behandelen zaken, gedropen is voor het examen als Candidaat-Notaris, een examendat in dien tijdo zooveel om het lijf had. - Er wordt wel gezegd, dat hij in zekere zaak zeer bij de hand geweest is i maar God beware alle familie's, die erfenis sen te wachten hebben voor zulke talenten wij betwijfelen ook ten zeerste of zoo iets wel eene aanbeveling kan zijn bij weldenkende kiezers. Wij hebben er niets tegen iemand te kiezendie in Heusden woontals ons dit maar niet als een wet wordt voorgeschreven, en als de voorgestelde persoon werkelijk een knapfatsoenlijk man is en geschikt voor de betrekkingmaar als men geen candidaat heeft van wien men meer goeds weet te zeggen dan van den Heer SPRENGERS dat men dan eenvoudig zijn mond houde.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2