BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Deze fabriek levert gedeeltelijk machinaalen gedeeltelijk handwerk. Volgens opgaaf van heeren directeuren, hóuden de machines door stoom gedreven7 0 werk lieden bezigen wordt door haaro°k buiten deze gemeente, aan een groot aantal werklieden werk verschaft. De fabrieken in deze gemeente en environs werkten geregeld doorhet fabrikaat wordt geroemdzoowel om de nette bewerking als de soliede uitvoering. Voor het personeel der 3e Noordpool-expe- ditie werden ook nu weer de klomplaarzen bij denzelfden schoenentabrikant alhier besteld; voor zeker wel een bewijsdat die laarzen aan de eischen vau doelmatigheid en soliditeit voldaan hebben. Ten opzichte van de leerlooierij eene hoofd industrie in deze gemeentekan de Kamer, ten spijt van het flinke kapitaal, dat daarin gebezigd wordtminder bevredigend gewagen. De ruwe huidenvooral de goede soorten voor zoolied erdie hier hoofdzakelijk bewerkt worden waren het geheele jaar door hoog in prijshet gelooide leder daarentegen is nog altijd moeielijk coulant tegen eenigszins geëven- redigden prijs te plaatsen. Is het nu de overproductiedie volgens sommigen nog altijd de markt druktof is in het proctectiestelseldat de hoofdmarkten van Europa beheerschtde oorzaak gelegen dat de looiers- minder goede zaken maken De Kamer acht zich niet in staat hierin uit spraak te doen doch zij sluit zich aan bij de meeningdat het voor den Nedorlandschen looier thans moeilijk is zijn fabrikaat op vreemde markten te brengen en dat het heffen van een import-tarief op gelooid lederzooals o. a. in Frankrijk en Duitschland geschiedt, voor ons land nadeelig werkt. Intusschen wanneer wij de geschiedenis dei- looierij nagaan dan herinneren wij ons wel meer een tijddat de toestand abnormaal was en dat die periode geruimen tijd voortduurde zonder dat men zich ook toen rekenschap koude geven van de oorzaken. Daarop volgden vele gunstige jaren en voorzeker die maakten niet alleen weder alles goed maar zij waren zoo lucratief, dat men zich niet meer konde voor steilen, dat er ook nog eens een minder vroolijke tijd zoude aanbreken. - De Kamer staat niet alleen als zij haar ge voelen kenbaar maaktdat ook op dezen regen zonneschijn zal volgen. Zij hoopt niet vermetel te oordeclen als zij de meening uitdat er toch reeds nu verschillende symptomen aanwezig zijn, die een beter tijdvak aankondigen. In den loop van dit jaar werden 3 looierijen bijgebouwd die doelmatig ingericht en uitmun tend gelegen zijn eene daarvan verdient vooral bijzondere vermelding. Deze inrichting, vroeger te Besoijen gevestigd cn nu op veel uitgebreider schaal alhier is speciaal voor het bereiden van paardenleer waarin zij een zeer goeden, naam heeft verkregen. De zaak gaat blijkbaar goed, zij wordt gedreven met 14 arbeiders en levert wekelijks 400 kilogrammen getouwd paardenleer. Ook de bereide en onbereide paardenstuiten vinden goeden aftrek. De prijzen van het ge touwd paardenleer varieerden van f 2.20 tot f 2.50 per kilogram. Eene andere paardenleerlooierij en touwerij sedert een drietal jaren alhier opgerichtwerkt eveneens geregeld en wordt daarvan het tabricaat gezocht. In de maand September van het afgeloopen jaar werd in deze gemeente opgericht eene mar garine boterfabriek die niet alleen zeer spoedig teekenen van leven gafmaar waarvan men aldra eene belangrijke bedrijvigheid mocht waarnemen. De fabriek, met stoom gedreven toch, werkt in de laatste maanden reeds met een aantal van 30 werklieden ongerekend do verschillende timmerlieden kuipers smeden enz., welke voor de fabriek werden bezig gehouden. Zij produ ceerde van de oprichting af. dus binnen het tijdsverloop van 4 maanden 150.000 kilogram men boter welke beduidende hoeveelheid haar débouché hoofdzakelijk in Engeland vond". Wij vernemen dat het fabricaat voortdurend wordt geroemd en dat, ondanks de moeielijk- lieden aan de oprichting van eene geheel nieuwe onderneming verbonden gepaard met het on geregeld en duur vervoerwaarmede men den^ afgeloopen winter rekening te houden had de ondernemers alle vertrouwen op succes hebben. Met te meer genoegen constateeren wij deze feitenomdat wij het ook eenigszins daaraan dankendat de werkman in den afgeloopen barren winter in staat was voortdurend zijn brood te winnen en men slechts weinig en in. het vak van schoenmakerij dan nog alleen van onbekwame werklieden vernam dat er gebrek aan arbeid was. De handelsbeweging in het algemeen zooals wij in den aanvang van o» s betoog schetsten was niet zichtbaar minder dan vroegerwant mochten sommige takken van nijverheid minder bloeiendaar tegenover .staan anderewelke redenen van tevredenheid hadden. Zoo was de handel in granen even uitgebreid en wellicht meer winstgevend dan in 't vorig jaar. Het mislukken van den oogst in verschil lende streken gaf aanleiding tot voordeelige speculatien in buitenlandsche granen en aanver wante artikelenen wij vermeenen dat ook daarvan alhier werd partij getrokken. Evenzoo was het gelegen met het.kruideniers- vak ook hierin deed men goede zaken. Verder mogen wij niet onbesproken laten voorbijgaan der. gunstiger» toestand waarin de handel in manufacturen verkeertwelke een ruim debiet heeftniet alleenmaar die de concurrentie der grootere plaatsen moedig het hoofd biedtgetuige de uitstekende gelegenheid om in alle behoeften te voorziengetuige de nette wiqkels en de smaakvolle étalages van modeartikelen er. confecties voor heeren en dames. Hoewel de uitvoering der wet van van 10 November 1875 waarbij de aanleg is bevolen van den Staatsspoorweg Zwaluwe-sBosch, waar door onze belangrijke gemeente aan het algemeen spoorwegverkeer wordt verbonden nóg altijd rp zich laat wachtenvermeenen wij toch een stap verder te zijn. en koesteren wij de gegronde hoop dat wanneer wannneer wij het volgende jaarverslag opmaken niet alleen de onteigenings wet zal zijn aangenomen maar ook reeds de exploitatie van den weg een aanvang zal hebben genomen. Van wel ingelichte zijde vernemen wijdat de regeering deze aangelegenheid onvermoeid ter harte neemt. De Kamer vermeldt met belangstellingdat dit jaar de alhier bestaande teekenschool weder is geopend en dat 38 jongelui de teekenlessen volgden. Deze inrichtingwaarvan het nut voor de vorming van den toekomstigen ambachtsman algemeei» erkend wordtverdient ten volle waar deering en het is aan de ijverige bemoeiingen van het Gemeente-bestuur cn der Teekenschool- commissie te danken dat de bezwaren zijn uit den weg geruimd en het onderwijs is kunnen hei-vat worden. De Kamer vleit zich met de hoopdat deze tak van onderwijs steeds door het Gemeente bestuur zal woiden bevorderd, in de overtuiging van het groote nutdat voor Waalwijk's jonge- lui gelegen is in de beoefening van kunsten en wetenschappen. Staat der voornaamste fabrieken cnW ambachten. 1 Kunstboter-fabriek met 30 arbeiders. 1 Stoom-leerlooierij ,t 10 w 1 Stoom schors- en graanmalerij. 2 Wind koren- en schorsmolens. 2 Grutterijen. 2 Bierbrouwerijen. 2 Boekdrukkeiijen. 1 Courantdrukkerij. 13 Broodbakkerijen. 6 Grofsmederijen. 6 Kleermakerijen. 3 Kuiperijen. 45 Leerlooierijen. 1 Lijmfabriek. 4 Mandenmakerijen. 148 Schoenmakerijen. 6 Slagei-ijen. 3 Tabaks- en sigarenfabrieken. 16 Timmerwinkels, 6 Metselarijen. 1 Vernisstokerij. 6 Ververijen (olie) - 2 Zadelmakerijen-. 1 Goudsmederij. 3 Ateliers voor confecties voor heeren en dames. 2 Apotheken. Aan het postkantoor werden binnen'slands verzonden 93703 Gefrankeerde brieven. 574 Ongefrankeerde 32600 Enkele briefkaarten. 114 Briefkaarten met betaald antwoord. 19740 Gedrukte stukken. 863 Monsters. Op het telegraafkantoor werden ontvangen en verzonden 7544 telegrammen. Vrijdag ochtend ten 4 ure is de aartshertog Rudolph met gevolg per extra-trein te Laeken aangekomen. De Koning was ia persoon aan het station om den verloofde zijner dochter te begroeten. Na de viering van den geboortedag van prinses Stéfanie in de volgende week, bestaat het voornemen dat de Koningin met het jonge paar eenige dagen naar Spa zal gaan. De aubade van den Wiener Mannergesang-Verein zal Don derdag a. s., 's namiddags ten 2 urein het paleis, te Laeken plaats hebben. Den I8den 's ochtends ten 10 ure vertrekt deze vereeniging, ter sterkte van 240 zangersper extra-trein van- Weenen eerst per spoor tot Mainz en van daar per salon-boot naar Keulen waar gedu rende een verblijf van 2 uren het plan bestaat in de groote Domkerk een paar kerkelijke koren uit te voei'en. Denzelfden dag 's avonds ten 0 ure worden de zangers te Brussel verwacht, waar een bataljon infanterie«een afdeeling nationale gard tal van vereenigingen en eenige muziek korpsen hen ontvangen zullen teneinde daarna in optocht naar het stadhuis te gaan waar het stedelijk bestuur de vreemde gasten begroeten zal. Vrijdag avond geven zij in het Theatre de la Monnaie een gala-concert ten voordeele van de armen. Volgens eene correspondentie uit Rome aan het Journal de Bruxelles" zou de mini ster Frére-Orban dezer dagen het antwoord van Mgr. Nina ontvangen op de schriftelijke op merkingen welke namens de Belgische regeering, naar aanleiding van den bekenden brief van den Paus, dd. 2 Aprilaan den kardinaal-aartsbis- schop van Mechelenaan het Vacticaan gericht werden. De hoer Liouville heeft bij de Kamer van afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, waar bij de inenting verplicht 'wordt gesteld en de herinenting om de tien jaren. De inenting moet plaats hebben binnen de zes maanden na de geboorteen de herinenting ia den loop van het tiende twintigste, dertigste, veertigste en vijftigste jaar; Overtrading voor de eerste maal zal gestraft worden met eene boete van 1 a 25 fr. voor de tweede maal met een boete van 25 a 100 fr. en met aanplakking van de namen der overtreders aan het Raadhuis. Oin toege laten te worden tot de school en dc openbare takken van bestuur moet men een bewijs vau inenting en herinenting vertoonen. De heer Lepere minister van binnenland- sche zaken heeft Zondag ochtend bij den Pre sident der Republiek zijn ontslag ingediend. Donderdag wist men te Roubaix dat hel een woelige avond zou zijn. Het was door dc leiders der werkstakers te voren aangekondigd. Omstreeks acht ure zijn eenige duizenden, man nen vrouwen en kinderen op den Boulevard de Paris bijeengekomen om de laatste bevelen der hoofden te vernemen. De hoop zette zich spoedig na de bijeenkomst in bewegingonder het zingen der Marseillaise. De patroons werden openlijk met den dood bedreigd en de kreten nil uitjouwingen wisselden elkander af. Alle winkels eu koffiehuizen op den Boulevard de Paris en het groote plein, waar de menigte later heentrok waren gesloten. Het Raadhuis werd bewaakt door gendarmes en jagers te paard. Nadat een bataljon infanterie uit Rijsscl was gekomen werd eene charge door de gezamelijke troepen uitgevoerd. De werkstakers weken, doch kwamen spoedig terug. Emstigen tegenstand hebben zij echter niet geboden hoewel er ge floten en gesist en geroepen werd Jaagt ze wegde troepen Te middernacht was de me nigte uiteen. Het Raadhuis bleef den ganschen nacht bezet door cavalerie en patrouilles door liepen de stad. Volgens een der dagbladen van Roubaix zijn bij een tiental fabriekanten en particulieren de glazen verbrijzeld. De prefect was ter plaatse aangekomen. Ook te Armentières hebben wanordelijkheden plaats gehad. De werkstakers wierpen met stee- nen naar de arbeidersdie aan 't werk gebleven waren, zoodatze bescherming behoefden. Voor eene, fabriek die aan den gang gebleven was kwamen omstreeks- 2000 werklieden bijeen die verklaarden dat zij niemand tot dc fabriek toe gang zouden geven. Doch de gendarmerie joeg den hoop uiteen. Een pei;soon, bekend als een heftigen anti-republikein is in verzekerde be waring genomen. Latere berichten melden dat er weinig ver andering in den toestand is «rekomen. Doch over 't algemeen schijnt er bij de werk stakers meer geneigdheid te bestaanom met de patroons tot een vergelijk te komen. In beide plaatsen is eene aanzienlijke troepenmacht aanwezigen dit heeft blijkbaar goed gewerkt. Te Armenticres zijn verscheiden Belgen, die zich al te luidruchtig gedragen hebben over de grenzen gebracht. Tegen het binnensmokkelen van kruidenierswaren enz. uit Belgie zijn ook krach tige maatregelen genomen. Er zijn namelijk troepen naar de grenzen gezondi-n. Te Rijssel hebben de werkstakers gedeeltelijk den arbeid hervat. Daarentegen zijn er uit an dere fabrieken daar ter plaatse nieuwe werksta kers bijgekomen. Een paar belhamels zijn gevat. Dc politie houdt zich op het oogenblik met het onderzoek naar den diefstal van een kind bezig. Een te Neuilly wonende dame mevr. Besnard ging n. 1., ongeveer 6 maanden geleden, met haar tweejarig zoontje, naar de markt te Sablonville. Eensklaps mils zij den kleine cn mogt er niev in slagen hem terug te vinden. Zij deed aangifte bij de politie, maar alle nasporingen bleven vruchteloos totdat zij Woensdag jl. het park Monceau doorgaande, te raidden van een troepje spelende kinderen, haar lieveling herkende dien zij verrukt in de armen sloot en met kussen overlaadde. De bonne die het kind geleidde, vei'zette zich hier echter ten sterkste tegen. De moeder van het verloren kind begaf zich naar den commissaris van politie, die dc zooevi n genoemde bonne in dienst bij mevr. X., op den boulevard Haussmann bij zich liet kom on en haar in tegenwoordigheid van mevr. B.snard bracht. Mevr. X. legdedaartoe gesommeerdeen geboorte-acte over om te bewijzen dat het kind in quaestie h. t hare was. Zij verklaarde,tevens, dat het in November jl. van de min terug was gekomen. D ze tijdsopgaaf stemde overeen met dien waarop het kind van mevr. S. werd ver mist. Het was thans aan een min te Auteuil toevertrouwd. De commissaris van politie ter plaatse waar 'iet vroeger bij de min werd opge voed heeft last bekomen om een zeer nauwkeurig onderzoek in te stellen. Van dit onderzoek hangt natuurlijk de ontknooping van deze ge heimzinnige zaak af. In Spanje is eene bende aan het werkdie bijzonder kwaadaardig handelt. De ingezetenen van Madrid zijn reeds herhaaldelijk opgeschrikt door het ontploffen van helsche werktuigen bij de gebouwen der. ministericn geplaatst en thans heeft men den Spaanschen consul-generaal te New-York den heer Uriarte zulk een werk tuig in een pakje over de post toegezonden. Bij de opening ontplofte de toestelmaar gelukkig werd niemand gekwetst. De foraieele opening der zittingen van het Engelsche Parlement is thans bepaald op den 2U Mei a. s. Onder debij die gelegenheid in de koninkl. troonrede aan te kondigen wetsontwerpen wordt in de eerste plaats genoemd een ontwerp tot regeling van de quaestie der begrafenissen. Tot nu toe geldt in Engeland nog steeds als regel dat zij die geen leden zijn van de staatskerk ook geen recht hebben hunne dooden op de openbare begraafplaatsen te laten ter aarde be stellen met de ceremonien van hun eigen gods dienst. Verder heet hel. dat het Kabinet een ontwerp gereed heeftstrekkende om Ierlandwat de uitoefening van het stemrecht betreft me' Enge land gelijk tc stellen. Eindelijk zou nog het voornemen bestaan de quaestie der hervorming van de Londensche watermaatschappijendoor het vorig Kabinet in de steek gelaten ernstig ter hand te nemen en zou men de verouderde wijs van samenstelling van het gemeentebestuur der City willen hervormen. De markies Van Hartington heeft onlangs in een dezer dagen door hem op een feestmaal gehouden toespraak gewaarschuwd tegen over dreven verwachtingen. Immers de aanstaande zitting moet noodzakelijk kort zijn en er is bij zonder veel te redderen wat het vorige kabinet in desolaten toestand heeft achtergelaten. Daartoe, behoort o. a. de fitiancieele quaestie in Indie. Het zal dus waarschijnlijk veel zijn wanneer men er in slaagt de vier bovenbedoelde ont werpen te behandelen en tot wet te verheffen. Zeker is het al vast dat de Regeering niet voornemens is tot hernieuwing der „Peace-Pre- servation-Act voor Ierland. Buitengewone maati regelen schijnen in het geheel niet tegenover Ierland te zullen genomen worden, Ondanks de negatieve beslissing der Com missie in zake de eedsaflegging van Bradlaugh houdt men het er voor, dat de meerderheid hem met eene eenvoudige verklaring zal toelaten. Men spreekt er vandat de Regeering een voorstel zal doen strekkende om eene nieuwe eedsformule in te voeren, Volgens de Manchester Guardian bestaat er uitzicht op een spoedig eindigen van de werk staking ondi r de wevers te Blackburn. Zoowel patroons als werkvolk leggen de gezindheid aan den dag om den arbeid te hervatten zoodra er eene schikking kan getroffen worden tot het gelijktijdig weder in werking stellen van de fa brieken. Op het oogenblik loopen er in het district 28.000 wevers ledig. De fabrieken te Oldham zijn voor eene week gesloten dat is tweemaal langer dan gewoonlijk met Pinksteren. Hieruit volgt eene vermindering der gaien productie met een half millioen pond en voor het werkvolk een verlies van 15.000 p.st, Aan den beroemden industrieel en tech nicus Henry Bessemer zal eerstdaags opnieuw een hooge onderscheiding ten deel vallen, De gemeenteraad van Londen heeft besloten hem het eereburgerschap van de stad Londen te verleenen wegens erkenning van zijne belangrijke ontdek kingen die voor de Engelsche nijverheid zulke aanzienlijke voordeelen hebben opgeleverd. Het diploma zal hem in een gouden doos aangeboden worden. De admiraliteit heeft instructies gegeven om onverwijld een reserve-gepantseerd-eskader te formeeren onder bevel van den schout-bij nacht Glyn. De drie andere booten van het stoomschip American dat den 23 April hij de Linie ge zonken is zijn door eene Amerikaansche bark op den 24 April gevonden. Passagiers en be manning werden den 27 April opgenomen door het stoomschip Congo, en den In Mei gingen zij over aan boord van het stoomschip Senegal, dat den 12n bij de Kanarische eilanden schip breuk leed. Al de passagiers en manschappen zijn gered en werden na eenig oponthoud te Madeira aangebrachtwaar zij eenige dagen later debarkeerden. Het gerucht dat te Berlijn geloopen heeft als zou de ontbinding van den Rijksdag aan staande zijn schijnt al even weinig geloof te verdienen als datvolgens hetwelk von Bismarck opnieuw zijn ontslag zou hebben aangeboden. Aan bedenking onderhevig is mede het bericht, dat de onderhandelingen met het Vaticaan op nieuw zouden gestaakt zijn. Een en ander is waarschijnlijk een gevolg van de staatkundige wiudstilte die sedert dë sluiting van den Rijksdag in Duitschland heerscht. De Montagsrevue verneemtdat Oosten rijk— Ilongarye zich in beginsel heeft vereenigd met de Engelsche circulairewelke eene gemeen- schappelijken stap te Constantinopel voorstelt ten aanzien van de Montenegrijnsche, Grieksche en Armenische quaesties. Het berichtdat Albanië zich van de Porte onafhankelijk verklaard had, is niet ge heel juisthoewel de autonomie die het verlangt de onafhankelijkheid zeer nabij komtblijkens eene door de Correspondance Politique vermelde proclamatie van Hode-Bey en Ali-Pacha, waarin de volgende eischen aan den Sultan gesteld wor den lo. Autonomie geldig voor alle Albaneesche gewesten 2o. Keuze van een Vorst door de natiein wiens familie de kroon erfelijk zijn zal, welke keuze door den Sultan bekrachtigd moet worden; 3o. Vaststelling van de jaarlijksche schatting aan den suzerein 4o. Regeling van het aantal troepéndat Albanië aan Turkije leveren zalin geval van

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2