Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. verzekerde bewaring genomen. Zij wordt be schuldigd van werklieden die den arbeid her vat^ hadden gedreigd en beleedigd te hebben. Te Roubaix is een Belg, Huguet geheeten, tot dertien maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hijde werkstakers tot verzet willende aansporenoproerige kreten had doen hooren en over de grenzen gebrachtlegen het bevel der overheid was teruggekeerd. Een andere Belg is tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. Er is Zaterdag te Ballon op nieuw een kleine uitdeeling van geld aan de werkstakers gedaan. Aan dezen w :rd aangezegddat de uitdeeling thans zou ophouden. Men verwacht te Roubaix dat het in deze week geheel gedaan zal ziju met de werksta king. Twee heeren uit den Faubourg Saint llo- r.oréte Parijshadden een conferentie met twee chanteuses uit een café concert van de Champs Elysces in een restaurant van Point du Jour. Nauwelijks was men in den tuin in een koepel gezeten ofals ware zij plotseling uit den grond te voorschijn gekomen bevond zich de wettige echtgenoot van een der heeren voor hen. Met een onbesehrijfelijke woede vloog zij een der zangerressen in het haarwier chignon in handen van de aanvalster machteloos achter bleef. Toen de echtgenoot tusschen beide wilde komen, kreeg hij een oorveeg, waarop mevrouw, een weiuig van haar eerste woede bekomen, aan den arm van haar broederdie haar op de ex peditie had vergezeldhuiswaarts keerde. I)e zangeressen gingen naar Parijs terugweinig voldaan over haar uitstapje. De heer X. in de banlieue van Asnières een buitentje hebbende, vleide zich na tafel rustig op een bauk in zijn tuin neer en lag zoo te soezen toen hij door een vreemd gekriewel aan de beenen werd gewekt. Hij opende de oogen en zag een beereen wezenlijken beer in levenden lijve voor zich staan. Hij riep hulp en toen kwamen opdageneen tweede beereen derdeeen vierdeeen vijfde en een zesde beerzoodat de heer X door dit viervoetig gezelschap eenvoudig werd belegerd. Uit de kuurt kwam daarop hulp maar het bleek spoe dig overbodig. Een dierentemmer kwam in 't gezelschapdiens in de nabijheid geplaatste menagerievoor een oogenblik aan de hoede van een bediende toevertrouwd, was losgebroken en had de lieve visite aan den heer X. gebracht.. Een misdaad met zeldzame vemetelheid gepleegdheeft in de gemeente Ropuebrune sur l'Argent groote onsteltenis verwekt. Een be jaarde ongehuwde en zeer rijke dame is onder de volgende omstandigheden vermoord. De moordenaar heeft haar 'in een klein lusthuis afgewachtwaar zij den dag alleen ging door brengen. Hij worgde haar en verborg het lijk in een kasten na zijn slagtofler van de sleutel beroofd te hebbenbegaf hij zich des avonds naar haar woonhuis en stal alles weg. Toen de justitie de deur van de kast liet opensteken viel het lijk op den met dit werk belasten slotenmakerdie van schrik ziek is geworden. Meer dan ooit heeft men tegenwoordig in Spanje van de roovers te lijden die er voor al in de provinciën Ciudad RealToledo en Alicantezoozeer huishoudendat de Cortes zich met de zaak bemoeit en de Regeering tot krachtige maatregelen in dezen aangespoord hebben. gelukkig hart vinden. Ock hoe zal dit weer tot kalmte komen Er zijn toch vele harten in de wereld die alleen geboren schijnen tot kommer en ellende. Doch de goede God weet ook in dit gevalwaarom en waartoe. Vaarwel en troost die arme vrouw een beetje." Hij stapte het pad op waaraan het huisje lag. Het was een smalle straatwegdie van naburige dorpen naar de stad voerde. Op om streeks tien pas afstands van de poorttusschen bloeiende tuinenlag het huisje als een roos tusschen groen gebladerte. Ook de buitenplaats aan de overzijde grensde aan een tuin die zich tot den straatweg uit strekte. Toen de oude heer den tuinmuur voorbij gingzag hij naar boven. „Arme vrouw", mompelde hij. „Dat ook die slag haar nog treffen moest Hij werd opgehouden door een soldaatdie van de stad kwam. Het was een knappe jonk man. Hij droeg de uniform van gemeen soldaat, doch met de insignes eens vrijwilligers. Zijne kloeke houding zijn fijn gevormd gelaat, trotsch opgetrokken lippen en vonkelende oogen deden den soldatenrok eere aan. „Moet gij naar de parade?" vroeg de oude Striker. „Wij vertrekken eerst ten negen ure." „En brengt gij haar nog eerst een bezoek „Ja, 'k wil zien hoe 't met haar vader gaat." „Hij is erger dan ooitstraks had hij vree- selijke overvallen thans slaapt hij. Doch voor den avond en den nacht koester ik vrees." „Arme Geertruida „Ja"het is een ongelukkig meisje doch des te rijker zult gij in haar bezit worden. Die het geluk heeftecne echtgenoote te vindenmet zooveel liefde geduld en zelfopofferingis een rijk man. Houd dien schat immer in waarde hoort gij „Gij weet hoezeer ik haar beminmijnheer Striker." De beruchte bandiet Paucha Ampla die te Tortosa gevangen zat is uit zijn kerker ontvlucht en heeft zich aan het hoofd van een nieuwe bende gesteld. Uit de Montes de Toledo heeft de militaire macht de roovers verdreven maar dezen zijn nu door Ciudad Rèal naar de zuide lijke provinciën getrokken. Het vertrouwen op de bescherming der over heid is zoozceer verzwaktdat de groote grond bezitters zich liever tot onderlinge verdediging vereenigenen bij de vervolging van de roovers door de overheid een welwillends neutraliteit in acht. nemen in plaats van daarbij behulpzaam te zijn. De katoenspinnerij van Mortel te Barce lona is door muitende werklieden in brand ge stoken die de machines hebben vernield. De belhamels zijn gevangen genomen. De prefect heeft alle vereenigingen van Catalaansche werk lieden ontbonden. De orde is hersteld. Door den Markies van Hartingtou is mede gedeeld dat de oorlogskosten in Afghanistan tot dusverre 7,155, 000 pond sterling bedragen en dat Engelandzoodra een bevriend beerscher zou gekozen zijnvan lieverlede zijne troepen uit het land zou terugtrekken. In antwoord op een vraag van den Heer Dillwijn verklaarde namens de Regeering de Heer Grant Duff, dat Sir Bartle-Frere gouver neur van de Kaap-kolonie zal blijven. Plimsollde matrozenvriend heeft zijn mandaat voor Derby neergelegd ten behoeve van William Harcourtden niet herkozen Minister van Binnenlandsche Zaken. Gij kunt, dus schreef niet oneigenaardig Plimsoll aan Harcourt, in een jaar voor den zeeman meer dan ik in twintig jarenen daarom sta ik met liefde u mijne plaats af. Harcourt heeft het gracieuse offer aangenomen. Onjuist is het bericht geweestvolgens hewelk Beaconsfield verklaard zou' hebben het leiderschap zijn partij te willen nederleggen. Just het tegendeel is het geval geweest. Hadden wij overwonnen dus heeft Beaconsfield gezegd, dan zou ik mij hebban teruggetrokken, maar thans nu we een geheel onverwachte nederlaag leden blijf ik aan het hoofd der partij. In Afghanistan is het weder minder rus tig. Bij Berud niet ver van Jellalabad, zijn 600 Eugelschen met 2000 Safis slaags geweest en leden deze laatsten een gevoelige nederlaag. Bij Maizena, zuidelijk van Jellalabad, werden 4000 bergbewonersdoor een priester aange voerd met groot verlies door generaal Gabb uit elkander gejaagd. Voor het overige heerscht er onder de berg stammen weder veel beweging en het zeggen is zelfs dat Mahomed Jan bij Ghuznee weder een aanzienlijke troepenmacht heeft bijeengebracht zoodat alles weder van voren af aan zou kunnen beginnen. Te Kabul had eene ontploffing plaats gehad waardoor niet minder dan 28 winkels werden vernield. Aan de Iersche kust is de spiegel van een schip gevonden vermoedelijk die van de Ata lanta. Hij wordt op de werf te Devonpert nader onderzocht. Uit Berlijn wordt gemelddat eerstdaags door de Mogendheden een gelijkluidende eisch aan de Porte zal gesteld worden tot regeling der hangende quaesties, Van het antwoord zal het afhangen of een na-conferentie der Mogend heden zal gehouden worden hetzij te Berlijn hetzij „Dat weet ik gij zijt een brave jongen. Komt gij na de parade bij mij Ik heb u iets te zeggen." „Heden kan ik niet." „En waarom niet „Ik ben als ordonnans bij den generaal ge posteerd." «Gij, een vrijwilliger?" De generaal heeft het zoo bevolen." „Een fraai begin!.... Hoelang moet gij nog dienen?" „Nog vier weken." „In dien tijd kan hij u nog genoeg dwarsboomen vooral als hij ver neemt...." „Wat?...." „Niets, niets! En nu ga en troost het arme meisje. Laat ons hopen dat zij spoedig van haar lijden bevrijd rake. Lang houdt Braun het niet meer uit. Zoowel zijn geest als zijn lichaam zijn vernietigd. Doch zeg dit het meisje niet. Het zou voor allen een geluk zijn als hij dood ware, maar een edel hart hoopt eer op alles dan op een geluk hetwelk voort zou spruiten uit den dood eens anderenhet minst wel van dien des vaders. Nog iets neem u heden bij den generaal in acht." „Wat bedoelt gij „Wijl hij, luister Frits, als hij bevolen heeft, dat de vrijwilligers het eerst de wacht bij hem zullen betrekkenheeft hij daar eene bedoeling medeen die bedoeling kan niet anders zijn dan slecht." „Ik zal wel met hem klaar komen." „Juist daarvoor vrees ik. Ik weet wat dat „klaarkomen" beteekent. Gij zijt kortaf en driftig." „Ja doch ik kan mij ook intoomen oude ik zal mij echter geene enkele beleediging laten welgevallen." „Daar hebben wij het alPas op, mijn jon gen in den dienst moet men zich alles laten welgevallen." „Dat wil aeggen, wat den dienst betreft, luite nant. Goeden morgen. En de vrijwilliger ver wijderde zich. Wordt vervolgd. te Parijs. In beginsel is reeds tot dit na-congres besloten, dat begin Juli zou kunnen geopend worden en waarop d» Porte niet zou worden toegelaten. Berlijn schijnt meer kans te hebben als plaats van bijeenkomst dan Parijs. Het Vaticaan moet geenszins ingenomen zijn met de wijzewaarop de Pruissische Re geering het bestaande geschil wil bijleggen en kardinaal Jacobini moet in last hebben gekregen aan de Pruissische Regeering duidelijk te maken, dat de Paus het facultatieve stelsel afkeurt en diensvolgens de reeds door hem gedane conces sie weder intrekt. Die concessie betrof de pas toorsbenoemingen welke de bisschoppen werden gemachtigd aan de Regeering ter goedkeuring voor te leggen. Het bericht is van den welingelichten Romein- sehen berichtgever der Kolnische Zeitungmaar vereischt zeker nog bevestiging. Men schrijft uit Pesth omtrent de vooruit zichten van den oogst in Hongarije het volgende: De rogge staat zoowel in het noorden als in het midden van Hongarije goedook in de omstre ken van de Theiss belooft zij eene goede opbrengst. In zuidelijk Hongatije is de stand van dit gewas minder gunstig. Men verwacht daarom een ge middeld goeden oogst. Hetzelfde geldt van de tarwehoewel in het comitaat van de rivier de Ternes het gewas nog zeer achterlijk is. De peulvruchtendie in den beginne door de droogte zeer veel geleden haddenzijn tengevolge van de Meiregens weder vrij wel terecht gekomen. De maïs staat uitstekend en men verwacht van deze plant een overvloedigen oogst. Hetzelfde geldt van de peer- en appelboomen van den wijnstok kan men op het oogenblik nog niets zeggen. Over het algemeen verwacht men voor Hongarije een beteren oogst dan in het vorige jaar. Hoewel er in den laatsten tijd een koude temperatuur heerscht en nachtvorsten voorkomen, berichten de meeste comitaatsverslagen dat de gewassen er zeer weinig door hebben geleden en de tegenwoordige stand schoone verwachtingen doet koesteren. Uit Albanië komt het bericht dat verschei dene districten in opstand zijn dat 4000 man oprukken naar de grenzen van Montenegrodat de Turksche troepen zich bij de Albanezen hebben aangesloten eu dat eene botsing onver mijdelijk schijnt. Bij de opgravingen te Pompeja heeft men een Romeinsche woning te voorschijn gebrachtdie misschien het grootste en beste onderhoudene van al de huizen is welke tot nu toe gevonden zijn. Het huis is van eene verdieping en heeft 2 atriums (voorzalen), twee tablinums (kantoren) en een zeer ruim zuilenhofin het midden waarvan zich een sierlijke bron bevind:. Ook wordt er eene volledige badinrichting gevonden, waardoor misschien het verschil van gevoelen dat daaromtrent tusschen de geleerden bestaat beslist kan worden. Voorts bevat de woning voortreffelijke muur schilderingen die grootendeels tafereelen uit het leven der dieren, voorstellen en uitstekend zijn bewaard gebleven. De Diritto bevestigt.dat Oostenrijk aan Turkije heeft voorgestelddoor zijne soldaten de communicatie tusschen de opstandelingen in Albanië te doen verbreken en dat dit ee^st door Italië en vervolgens door de andere mogendheden is goedgekeurd. Italië heeft het initiatief genomen voor reser ves, aan Chili te stellen aangaande vergoeding van schadeveroorzaakt door bombardement. Frankrijk zal zich ten deze bij Italië aan sluiten, Een detachement Turksche troepen eene rooverbende vervolgende ontmoette een veertig tal Griekscho soldaten, die over de grens waren gekomen en vuur gavenhetwelk de Turken daarop insgelijks deden. De Grieksche officier gaf opheldering en verklaarde, eene bende ach terna te zetten. Tevens trok hij met zijn man schappen terug. Maar eenige uren later stond hij met hen alweder voor de Turken. Dit gaf aanleiding tot een nieuw conflict, met het gevolg, dat de Grieken over de grenzen werden terug geslagen. De Porte heeft tegen deze schending van grondge1: ied geprotesteerd. In de Amerikaansche staten Illinois en Mis souri heeft een hevige orkaan gewoed, waardoor op verscheidene plaatseu de oog3t vernieldde huizen verwoest en een aantal personen gedood of gekwetst werden. Te Taylorsville is de hoeve van een rijken pachter geheel fomgewaaid een der kinderen vond men levenloos onder het puin, een ander, dat door den wind was meegevoerd op korten afstand van de plaats des onheils liggen. Twee andere personen werden gedood en elf zwaar gekwetst. Ook zijn daar in den omtrek hon derden koeien, paarden en varkens omgekomen. Te Mncon zijn het spoorwegstation het tele graafbureau en eenige woonhuizen omgewaaid. Er werden twintig menschen gedood en veertig gekwetst, waarvan verscheidene doodelijk. Waalwijk, 26 Mei 1880 In plaats van den heer A. Van der Beek, die deze gemeente met der woon verlaten heeftis benoemd tot lid van het bestuur van den Buiten polder van Waalwijkde heer M. De Roon Mz. Tot voorzitter is benoemd Dr. J. B. De Haan. Gisteren arriveerden alhier de Rechter commissaris Officier van Justitie en Griffier der Rechtbank te 's Bosch vergezeld van een officier van gezondheid. Deze heeren begaven zich na nog Dr. Van Gils gerequireerd te hebben naar Kaatsheuvel om onderzoek in te stellen naar de oorzaak van den dood van zekeren Johannes Klis, schoen maker te Kaatsheuvel. Genoemde Klis was den 3n dezer maand mishandeldsedert dien datum steeds ziekelijk en verleden zondag overleden. Wij vernemen dat uit het ingesteld genees kundig onderzoek moet zijn gebleken dat de dood niet is toe te schrijven aan de ondergane mishandeling. Bij kon. besl. is benoemd tot notaris te Zalt- Bommel B. Van de Werk. De minister vrn Justitie heeft bepaald, dat het examen, bedoeld bij art. 11 der wet van 6 Mei 1878 op het notarisambt, voor dit jaar zal aanvangen op Donderdag 1 Juli e. k. te 's Gra- venhage. De minister van Marine bericht dat voor tien studenten in de medicijnen aan de Nederl. hoogescholen gelegenheid bestaatom, tusschen 1 Augustus 1880 en ultimo Juli 1881, onder genot eener subsidie van f 8000 in opleiding te worden genomen voor officier van gezondheid 2-e kl. bij de zeemacht. Nadere voorschriften zijn te vinden in de St. CL No. 120. In het Leidache Dagblad leest men Naar wij vernemen heeft het Leidsche studen tencorps een besluit genomendat als teeken des tijds zeer de aandacht verdient. Terwijl toch vroeger op de lustrum-feesten onzer hooge scholen slechts de Nederlandsche studentencorp sen werden uitgenoodigden hut nog slechts twee jaren geleden is dat te Delft de algeheele verbroedering van alle die corpsen plaats vond, is de tijdgeest zoo snel voortgegaan met het verwijderen van slagboomen dat thans ook voor het eerst Belgische studenten zulUn worden uitgenoodigd. Wel is waar worden zij nog niet officieel ontvangen zooals de Nederlandsche corpsen doch in princiep is besloten den Bel gischen studenten op vertoon van hun bewijzen van corpslidïnaatschap vrijen toegang te geven tot de corpsfeesten en die der andere groote vereenigingen. Dat deze eerste stap tot eene nadere kennis making ongetwijfeld zal leider, tot eene officieele erkenning en verbroedering van Noord- en Zuid- Nederlandsche studenten is gemakkelijk te be grijpen, In den Haag heelt iemand in de Paulus Poftersteeg wonendeden inboedel eener op het bovenhuis zijner woning alleen wonende dame circa f 500 waarde hebbende, voor f 60 verkocht, en zich met die som uit de voelen gemaakt. Omtrent het oproer in de Joden-Breêstraat te Amsterdam meldt het Hblad. nog Volgens de verklaringen van ambulante nering doenden in het kwartier tusschen Muiderstraat en Nieuwe Narkt werden zij Vrijdag jl. met hunne uitsallingen, ook uit de zijstraten, vet dre ven. Dit wordt door ooggetuigen bevestigd. De door de politie in bewaring genomen perso nen zijn allen na opmaking van proces-verbaal, huiswaarts gezonden. Laatstleden Zaterdag heeft de burgemeester ten raadhuize een langdurig onderhoud gehad met een opperrabbijn der Ned. Isr. hoofdsyna goge, Dr. J. H. Dünner, naar aanleiding van de ongeregeldheden. De burgemeester verklaarde dat, binnen de perken der verordening, zal worden gelet op de belangen der gezinnen, wier bestaan door de verplaatsing der uitstallingen wordt bedreigd, Van zijne zijde heeft de opperrabbijn de me nigte tot rust en kalmte doen aanmanenen haar op verschillende plaatsen in godsdienstise vergaderlokalen en elders, doen wijzen op het laakbare en strafbare, dat in verzet tegen de openbare macht gelegen is.. De agenten van politie, die bij de ongeregeld heden letsel hebben bekomenzijn allen nage noeg hersteld. Eenigen hunner doen weer dienst. Te Rosmalen had Zondag een treurig ongeval plaats. Een arbeider bij den aanleg van den spoorweg TilburgNijmegen op een in gang zijnden zandtrein willende springen vielen geraakte onder de wagens. Een been werd van het lichaam gesnedenterwijl het andere zwaar gekneusd werd. De ongelukkige naar het gasthuis te 's-Hertogenbosch overge bracht is kort daarna bezweken. Onder de gemeente Geffen is door een feilen brand een geheel landbouwersbedrijf in de ascli gelegd. De brand nam zoo snel toedat aan redden niet te denken viel. De geheele inboedel met bouw- en melkgereedschappen hooi stroo enz. werd een prooi der vlammen. Het vee was gedeltelijk in de weide, gedeeltelijk op het land. Alleen het huis is tegen brand schade verzekerd. In het dorp Emmen kregen twee arbeiders, die ongeveer vijftien jaren samengewerkt hadden en altijd beste vrienden geweest waren twist met het treurige gevolgdat de eene zoodanig door trappen op de borst bezeerd ward dat hij

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2