Duitschland. Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. 303e Staatsloterij. Te loonden schijnt weer een geheimzinnige misdaad gepleegd- te zijn. Kinderen die aan de Theems speelden, hebben verminkte deelen van een kinderlijk gevonden. Weinige dagen tevoren was een hoofd, met krulhaar opgevischt. Het nu gevonden pak was aan een steen gebonden. De Norddeutsche Allgemeine u von Bismarck's orgaan, maakPeenë van 20 dezer gedagteekende vertrouwelijke nata van den Rijkskanselier open baar. Zij is gericht tot- den üuitschen gezant te Weenen en betreft de geschillen met Rome. Allereerst bevestigt deze nota in hoofdzaak wat onlangs, door- dctuRomeinschen -berichtgever der Köbdsche werd medegedeeld. l)e Rijkskan- selier constateert namelijk een „plotselinge wen ding' die de onderhandelingen met Rome hthben ondergaan en die hij hieraan toeschrijft, dat de hoogerc geestelijkheidniet genoeg op de hoogte van Duitsche toestanden overdreven verwachtingen" heeft gekoesterd. De regeering echter kan de wapenen der wet slechts op zij leggen maar ze mag ze niet stuk slaan. Het gouvernement dus vervolgt Von Bis marck heeft zijn voorstel tot wijziging of, wat op hetzelfde neerkomt, tot zachtere toepas sing der Mei wet ten alleen gedaan in het belang des vredes. Het deed daarenboven reeds aan merkelijke, practiscne concessies, terwijl de Paus zich slechts vergenoegt met louter theoretische aanduidingen, die- geen rechtskracht hebben. Voorts wijst de nota op de voortdurende oppositie van de partij van het Centrum, terwijl zegt hij een enkel woord van den Paus of de bisschoppen aan het onnatuurlijk verbond tusschen de katholieken en andere bestrijders der rfgeering een einde zou kunnen maken. Wat Rome betreft, vervolgt Bismarck, is men dus nog verre van een 7nodus vivendi verwijderd. Aan Rome dus de schuld. Het afnemen van het" aantal geestelijken, het verval van de ziele- zorg komen uitsluitend voor rekening van de Kerk er. van den Paus. Ouder veel harder voorwaarden heeft zich elders de Katholieke geestelijkheid van hare plichten tegenover de geloovigen gekweten. Wat den kanselier betreft, hij heeft nooit hoop gegeven op eene afschaffing der Meiwetten of een herziening overeenkomstig de eischen der elericalcn. Hij heeft nooit meer ve\'wacht en mogelijk geacht dan een dragelijke modus virendi op den grondslag van wederkeerige verdraagzaamheid. Dit schrijven van Yon Bismarck waarin ten duidelijkste'de overtuiging doorstraalt, dat de Vorst er aan wanhoopt ooit met Rome de zaken in 't effen te brengen dit schrijven strekt als antwoord op eenigc berichten van den Duitschen ambassadeur te Weenen mede door de Nordd. openbaar gemaakt. Het blad voegt er bijdat het vertrouwen op een goeden afloop der onder handelingen met Rome reeds sedert eenigen tijd zeer geschokt was en dat de regeering derhalve het besluit nam aan hare katholieke onderdanen de concessies te doen, die zonder gevaar voor het gezag van den Staat konden gedaan worden, zonder te letten op wat Rome in ruil zou aan bieden. Daarom diende de regeering het ontwerp in tot discretionnaire toepassing der Meiivct.ten. Van de mate der toegeeflijkheid van de Curie zal het nu afhangen in hoeverre de regeering gebruik zal maken van de door haar gevraagde volmachten. De voordracht wordt dus gehandhaafd on danks de houding van het Vaticaan." Uit het voorgaande stuk blijkt duidelijk, dat in Duitschland de vrede tusschen Staat en Kerk nog lang niet geteekend is. Te Pesth-heelt een koorddanser Thompson, die zich de „overwinnaar van Blondin" noemde, bij een zijner voorstellingen aan het publiek het maximum van zenuwschokkend genot geschonken; de kerel is van het koord "gevallen en heeft zich daarbij zeer gevaarlijk bezeerd. Nadat hij twee welgeslaagde toeren had ver richt op een koord dat ter hoogte van drie verdiepingen gespannen wastrad hij zonder balanceerstok op als keukenmeid verkleed. Naar men zegt had hij in de pauze die aan zijn toer voorafging een te krasse hartsterking gebruikt en liep hij daardoor met onvaste schreden over het koordzoodat zijne vrienden hem aanrieden niet voort te gaan. Hij gaf echter aan hunne waarschuwingen geen gehoor en verloor midden op het koord zijn evenwichtmaar wist zich nog behendig met de teeuen aan het touw vast te houden zoodat het publiek meende dat het bij zijn kunst behoorde en applaudisseerde. Daarna stond Thompson op en deed nog vier of vijf passen doch stortte toen bijna aan het einde van het touw onder de angstkreten der toeschouwers in de diepte. Het veiligheidsnet, onder het koord gespannen reikte niet ver genoeg om hem op te vangen en de ongelukkige grappenmaker viel tot „uitspanning" van het publiek met een doffen slag op den grond. Hij moet in een hoogst bedenkelijken toestand verkeeren. Uit St. Petersburg heeft „Daily News" een bericht ontvangen, dat al even waarschijnlijk is als meer wat uit die bron vroeger aan dit blad werd toegezonden. Melikoff zou onlangs aan den Czaar een memorandum hebben aangeboden, strekkende om eene volksvertegenwoordiging in het leven te roepen en andere hervormingen in te voeren maar hierop zou de Keizer in tegen woordigheid van den Kroonprins hebben ver klaard dat zoolang hij leefdegeenerlci ver andering in den regeeringsvorm zou komen. Dit was een werk voor zijn zoon en opvolger. Onwaarschijnlijk achten wij hetdat de Keizer zich zou hebber» uitgelaten op deze wijze en aldus eene formeele uitnoodiging zou hebben gericht tot zijue belagers onder de nihilisten. Te St. Petersburg loopt het- geruchtdat de politie den timmermansknecht Shewitch ge vat heeftdie verdacht wordt van medeplichtig heid aan den aanslag in het winterpaleis. Uitspraak in het proces-Weimar. De laatste, aan dit rechtsgeding gewijde, zitting heeft dertien uren geduurd. Des morgens ten half vier ure had de uitspraak plaats. Allen zijn schuldig verklaard en veroordeeld. Michailoff en Subarofttot de doodstraf door middel van deti koorde; Trastschansky tot 20 jarenWeimar en Bernikoff ieder tot 15 jaren dwangarbeid in de mijnenKolen kina (eene dame) tot 15-jaren dwangarbeid in een fabriek Löwenthal tot tien jaren vesting-dwangarbeid Nathanson (vrouw) tot zes jaren en Witaniewa (idem) tot vier jaren dwangarbeid in eene fabriek; Malinowskaja (idem) tot- verbanningTobolsk evenzoo met verlies van alle rechten en Bulanolf evenzöbzonder verlies van rechten. Ten aanzien van Weimar en, Kolenlcina waren verzachtende omstandigheden aangenomen. Het Phrenological Magazine geeft een verhaal van een electrisch meisje te Londen in Canada een verhaaldat-al zeer wonderlijkbijna on gelooflijk klinkt. Het meisje is twee jaren lang ziek gewees* en nu volkomen gezond. De geneesheeren kon den maar niet ontdekken wat haar scheelde maar na haar herstel schijnt zij eene wandelende eleclrische batterij te zijn, Alleen door hare handen samen te vouwen kan zij vijftien of twintig personen die zich met haar in de 'kamer bevindeneen hevigen schok geven. Als zij een vertrek binnenkomt, gevoelen al de aanwezigen blijkbaar haar ge- heimzinnigen invloed sommigen vallen in slaap, anderen gevoelen zich ongesteld en zenuwachtig, totdat zij weder heengaat. Een slapend kind wordt wakker als zij het nad.ertmaar sluimert weer in zoodra zij het liefkoost. Het meisje heeft een magnetische aantrekkings kracht. Dit -zou nuin zekeren zin zoo'n wonder niet -zijn bij eene jonge dame maar zij oefent die kracht als een echte magneetop staal uit. Wil zij een mes opnemen dan vliegt het lemmer haar in de hand en naalden blijven, zelfö als zij in papier gepakt zijn aan de toppen harer vingers hangen. Ook dieren staan onder haar invloed en haar lievelingshond kan uren lang onbewegelijk aan haar voeten liggen alsof hij dood w as. Het geval trekt zeer de aandacht der Ameri- kaansche geleerden die zich zeker haasten zullen met onderzoeken en als het mogelijk iste verklaren ofschoon wij voor ons het voor een „canard" zouden houdenals het niet in een wetenschappelijk tijdschrift stond. Bij San Erancisco is een spoorwegbrug ingestortop het oogenblik dat er een pleizier trein over reed. Tien passagiers werden gedood en zestig gekwetst. I IT V O E R I N U E N WAALWIJK^ Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" zullen Zondag de volgende stukken gezongen worden 1. Weingalop. Kuntze. 2. Donkre buien groeien. Kwast. 4. Avondlied Giessen. Tilburg 29 Mei 1880. Door het Bestuur der alhier gevestigde „Til- burgsche Brandwaarborg-Maatschappij" werd ingevolge van artikel 10 harer statuten - waaraan bij koninklijk besluit van den 17 Maart 1880, No. 15 goedkeuring is verleend - besloten tot de uitgifte van 100 extra aandeelen ad f500. tegen den koers van 110 °/0, boven het getal aandeelen, dat verzekerden bij de Maatschappij, naar gelang van betaalde premiengehouden zijn te nemen. Alvorens die voor anderen verkrijgbaar te stellen, bood de Directie, bij circulaire van 20 Mei jl.deze in de eerste plaats den deelgenooteu der Maatschappij aai}. Binnen den daartoe be- pialden termijn van 8 dagen was, enkel door de deelgenooten, reeds voor 160 aandeelen inge schreven, zoodatovereenkomstig de circulaire "de toedeeling ponds-ponds-gewijze is moeten ge schieden. Deze uitkomst bewijst opnieuw het vertrouwen, dat deze jeugdige, maar op goede gronden rus tende Maatschappij bij het publiek ondervindt. Waalwijk, 29 Mei 1880 ln de vergadering van stemgerechtigde inge landen var. den Binnenpolder van Besoijen, van den 26 Mei jl., werden met groote meerderheid van stemmen herkozen de heeren J. Yerwicl tot lid en Voorzitter van het Bestuur en J. P. J. liendrikx tot Secretaris-Penningmeester. Onder de manschappen der lichting 1880 ingedeeld bij het 5de regiment infanterie en meerendeels herkomstig uit het Noordoosten der provincie Noord-Brabant, bevinden zich ongeveer 15 pCt. die lezen noch schrijven en p.m. 12 pCt. die niet lezen kunnen. Er is in den laatsten tijd vooral tenge volge der proeven op groote schaal, die daar mede door de Rijnspoorwegmaatschappij worden genomenveelvuldig sprake geweest van den automatischen lnchtdrukrem van Westinghouse. Het H.-blad geeft de volgende beknopte be schrijving dier inrichting: Samengeperste lucht is de beweegkracht voor het in werking brengen dezer remmen. De lucht wordt door een donkey-luchtpomp die op de locomotief is geplaatstsamengeperst in een hoofdreservoir. De machinist en elke conducteur kan de remmen aanzetten doch de rem zet zich ook vanzelf aan, werkt dus automatisch, indien een schroefkoppeling breekt, of een der hoofddeelen van de pijpleiding of toestellen onklaar wordt. De locomotief, zoowel als de tender en elk volgend voertuigis voorzienlo. van een tripel-klep2o. van een klein reservoir en 3o. van een cylinder waarin zich een of twee zuigers bevinden die met hunne stangen aan de hef- boomen van het remwerk verbonden zijn. Is een trein in goede orde gereeddan is de luchtdruk in alle organen van de rem-inrichting van den geheelen trein, namelijk: in het hoofd reservoir van de locomotief, in de hoofdleiding, in de tiipelklep en in de kleine reservoirs, van gelijkmatige sterkteterwijl zich in de rem- cylinders geen lucht bevindt. Zoodra door eenige oorzaak de drukking in de hoofdleiding plotseling verminderttreden de remmen onmiddellijk inwerking. Door deze drukvermindering verschuift de tripelklepen deze laat lucht uit het kleine reservoir in den rem-cylinder stroomen waar zij op de zuigers druktdie op hun beurt door middel van hefboomen de remblokken tegen de wielen aan- drukkeu. Om de remmen weder los te maken, laat de machinist weder lucht uit het hoofdre servoir in de treinleiding vloeien. Deze lucht- drukking licht alle tripelkleppen. weder op en alsdan ontstaat de wegwaardoor de lucht uit de remcylinders in de buitenlucht kan weg- stroomen zoodat de remblokken weder losraken. Men meldt uit Maastricht Op een klein uur afstands van Maastricht in de zuidelijke richting, ligt het landelijke Laefeldtusschen weelderige boomgaarden en hooge doornheggen verscholen. Van tijd tot lijd herinnert de opgraving van een hoefijzer of van eenige monteering-knoopen dat hier niet altijd dezelfde kalmte heerschte en somstijds worden daar ook vreemde muntstukjes gevonden. Dan zeggen de boeren dat is nog afkomstig van de bataille van Laefeld, toen onze overgrootvaders in de holle wegen tot over de enkels door het bloed gingen. Dezer dagen nu werd dat hevig gevecht weder bij de rustige Laefelders in leven dige herinnering gebracht. Op een uithoek van het dorpje of beter gehuchtop een terrein aan de juffrouwen Heckeleer behoorende worden de uitgravingen gemaakt om er de foudeering in te metselen voor een nieuw groot vrouwenklooster voor zusterkens vau het Heilig Hart. Bij het uitgraven stielen de schoppen en houweelen plotseling op een groote menigte doodsbeenderen en hoofden, met kalk vermengd. Waarschijnlijk is die kalk nietof niet genoej* met^ water gedrenkt geweestten minstein plaats van die overblijselen te verteren waar ze toe dienen moestheeft zij ze bewaard. Zijn liet Eransclfen of Nederlandess Engelschen of llanoveranen Oostenrijksche Pandoeren of Hes- sische grenadiers wier overschot zich daar ver toonde Wie zal liet zeggen want al die na tionaliteiten waren hier destijds woedend slaags. De Franschen welke den aanval deden en dien aanval na iedere mislukte poging hervatten, lieten 9800 dooden op het slagveld en hadden buitendien meer dan 5000 gekwetsten 2100 Engelschen 2500 llanoveranen 500 Hessen en even zooveel Nederlanders bedekten het slag veld voeg hierbij het aan beiden zijden geleden verlies aan paarden, dat 4800.bedroegen men kan zich een denkbeeld vormen welk bloedbad er op dier. dag iu dat kleine dorpje plaats vond. Niettegenstaande de Maarschalk van Saxen die de Franschen aanvoerde hoewel koning Bo dewijk XV tegenwoordig wasden slag van Laefeld wou want de geallieerden moesten het terrein ruimen werd het hoofddoel van hunnen aanval niet bereikt: het omsingelen van Maas ti icht. De geallieerden toch volbrachten hunnen te- rügtocht m -t de grootste kalmte v en dekten de stad genoegzaam om het Fransche plan te doen mislukken. Maai: lag werd door de politie te Dordrecht aangehouden zekere G. II. K., bakkersknecht uit Rotterdam, die in den nacht van 23 op 24 dezer in een logement aan den Riedijk alhier zijn intrek genomen hebbende de gelegenheid, dat een met hem op dezelfde kamer verblijf— houdend persoon lag te" slapen heeft waargeno men om zich diens bovenkleedingwelke, op op ecu stoel voor diens bed lagtoe te eigenen, waarna hij onder voorgeven te moeten bakken, het bedoelde logement heeft weten te verlaten. Zijn voornemen om ook uit Dordrecht te ver trekken werd echter intijds verijdeld. In het bezit Van het gestolen e werd hij door een agent van politie aangehouden en nadat procesverbaal was opgemaakt ter beschikking der justitie naar Jiet huis van arrest aldaar overgebracht. Uit Roermand schrijft men Op den afgegraven wal naar den kant van de Kapel in 't Zand, staat een oude torenvroeger bekend onder den naam van Extereyitoreneen overblijfsel van den alouden vestingmuur, in 1231 gebouwd door graaf Otto II, bij welke gelegen heid de stad van een oppidurn (stad zonder voorrechten) verheven werd tot een civilas (Vrije stad). Sedert jaren dient die toren tot bergplaats van den kruitvoorraad der bezetting en tot magazijn van de winkeliers, die jachtbenoodigd- heden verknopen, en heet nu in den mond des volks Polvertoren. Men kan 't hem aanzien dat hij al heel wat uitgestaan heeft in de 650 jaren, die hij den tand des tijds trotseert. De rots blokken, die in regelmatige lagen zijn opgestapeld, vertoonen diepe groeven en slecht gevulde gaten, die de kogels bij vroegere gelegenheden hebben geslagen. Als een getuige van de eerste jeugd der stad zou hij verdienen gespaard te blijven maar hij staat op een plaats, die als bouwterrein door de gemeente onder den hamer gebracht zal worden. De getuige van de reuzenkracht onzer vaderen is veroordeeld om te wijken voor den nieuwerwetschen winkelgeest van den naneef. De moeilijkheid omtrent de bewaarplaats van het kruit heeft de uitvoering van het vonnis nog al doen uitstellen. Het. gevoerde overleg heeft nu geleid tot het vestigen van een artillerie- en munitiepark. De gemeente zal het terrein geven en de staat het verdere doen. De afbraak van den Polvertoren zal dan voortgang hebben wanneer voor de handelaren in kruit een niaga- zijntje buiten de stad gebouwd zal zijn. Uit Apeldoorn meldt men: Heden ochtend omstreeks elf uur is, naar men vermoedt door het vuur eener locomotief, even ten westen vair de halte AsselJ, een heibrand ontstaan welke aangewakkerd door den feilen zuidwesten wind, in korten tijd ontzettende uitbreiding verkreeg. Over eene uitgestrektheid van öngeveer drie uur vernielden de vlammen honderd bunders dennen- en akkermaalshout te veld staande heiturf en schilhout. De bouw hoeve Assel werd mede een prooi der vlammen. Het 's Gravenhout werd geheel vernield en op dit oogenblik zijn de vlammen, na de bosschen van den heer Vidal te hebben gepasseerdtot aan de bebouwde gemeente Apeldoorn genaderd. Gelukkig vermindert de wind op het oogenblik iets en hoopt men de dicht bebouwde Nieuwe Enkate behouden. Men meldt uit Culemborg Bij het fort Everdingen is de dijk op het oogenblik dat eene locomobile bespannen met vier paarden, er over heen ging, ingezakt. De paarden geraakten deels onder de locomobile en deels in het wateren zijn omgekomen. Voor het overige hebben er geene ongelukken bij plaats gehad. Tot heden heeft men het zware werktuig en de lijken der paarden er nog niet kunnen uithalen. Men schrijft uit Nijmegen Gisteren om streeks half elf 's morgens ontstond or brand in de uitgestrekte bosschen ten noorden van Groes- beek in perceelen tocbehoorende aan de heeren Van Nispen en Rijnbende. Daar de geheele omtrek door het reeds zoo lang aanhoudende gebrek aan regen was uitgedroogdgreep het vuurvolgens sommigen afkomstig van een voorbijsporen de locomotiefspoedig om zich heen en dikke rookwolken stegen in de lucht. Ook voor de liefelijke bosschen der Wester- Meerwijk aan de overzijde van den weg tus schen Groesbeek en Nijmegen begon de zaak een gevaarlijk aanzien te krijgen. Intusschen was een deel van het Nijmeegsche garnizoen gewapend met houweelen bijlen en schoppen en onder het zingen van „Wiens Neêrlandscli bloed" en andere liederen naar de plaats des onheils gemarcheerd. Erst tegen den avond slaagde men er gelukkig in den brand volko men meester te worden. Voor de soldaten is het een zivare dag geweestdaar het zeer warm en er geen water in de buurt was. Zij hebben zich evenwel flink gehouden, dank zij gewis ook sommigen der talrijke nieuwsgierige toeschouwers, te voet en per as aangesneld die eenige ver snaperingen voor de manschappen medegebracht hadden. Te Leiden aan de Hooge Woerd gebeurde een droevig ongeluk. Terwijl aldaar een tramwagen rijdende wasklemde zich een Sjarige knaap aan dien wagen vast. Bij het verschijnen van den conducteur geraakte de jongen van den wagen met gevolg dat hij tegen een stoeppaal werd geslingerd en een tamelijk diepe wonde aan het hoofd bekwam. De politie doet in deze zaak onderzoek daar gezegd wordt dat de conducteur den jongen van den wagen zou ge schopt hebben. Tot notaris te Rosmaelen is benoemd de heer R. A. Van Hcusden caudidaat-notaris te Vught. Prijzen van f 10.0 en daarboven. TWEEDE KLASSE. Derde trekking. No 5089 f5000; no 3564, 14222 elk f1500; no 10240 f1000; no 441, 2Q887 elk f400; no 3343 f200; no 310,372, 3845,5319, 5944, 11863, 12055, 17282 elk f100. Vierde trekking. Geene. ANTWERPEN, 26 Mei. Bij voortdimng kalm en zonder zaken. ANTWERPEN, 27 Mei. Van liet artikel werd heden verkocht. Gezouten Buenos Ayres. Rest 2066. 275 koe mat 20/25 k. iLeibnitz" geheim. No. 2318. 236 os 2.5/32 k. p. „Guadiana" h fr. 88. No. 2319. 13 os 32/40 k. p. dito h fr. 88. Gezouten Uruguay. 33 koe besch. 14/20 k. „Leibnitz" fr. 70. Gezouten Rio Grande. Vau 2604. 60 os mat 20/25 k. „V.d'Anvers fr. 67. Drooge Beunos-Ayres. Van 4028. 200 paarden 5"/4 k. p. „Rallus" fr. 93/4- Drooge Calcutta. No. 4050. 288 vachettes 3Y2 k. pfr. 95.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2