Frankrijk. Engeland. Italië. Rusland. Duitschland. BINNENLAND. öp eenen afstand van honderd meterin het midden eener weide, .bevindt zich een groot buskruit-magazijnhetwelk ongeveer 3 tot 400,000 kilo bevatte. Men weet dat die maga zijnen onder den grond liggen. geheel het dak weggeslagen en zijn de venster glazen verbrijzeld. Deze ontploffing is gehoord geworden tot Aalst en Dendermonde. Nevens een vernield werkhuis waar het buskruit gezeeft wordt, bevond zich. een magazijn van 3 tot 500 kilo buskruit, dat gebeel onaan geroerd is gebleven. Men schat de schade op 2 millioen aan de fabriek alleen de gereedschappen met stoom bewogen kosten ongeveer U/a millioen. Naar men verzekertzijn de eigenaars ver plicht volgens een con tract met den Staat geslotenal de schadedoor particulieren ge leden te betaleu en moeten zij ook de weduwen en weezen schadeloos stellbn voor het verlies dat zij deze hebben gedaan. De Fransche Kamer zet nog steeds de be raadslagingen over het toltarief voort en heeft o. a. de rechten op papier goedgekeurd, Tegen verleden Zondag waren door de vrienden en vereerders der Commune nieuwe demonstra ties aangekondigdzoodat de regeering weder maatregelen nam. Tot nu toe echter kwam ons aangaande rustverstoringen niets ter oore. Roche- fortvan wien een zoon bij het jongste opstootje gewond werd schreef aan den prefect van politiedat hij zulks in oorvegen op zijn des prefects, aangezicht zal wreken. Dat kau hij echter niet doen zonder Genève te verlaten en dan wordt hij ingerekend. Thans wordt weder de Hertog van Noail- les genoemd als Say's opvolger te Londen. Chal- lemel-Lacour zou naar Rome gaan en Emanuel Arago naar Bern. De Koning van Griekenland, die incognito reist, onder den naam van Hertog van Mistra is op het oogenblik te Parijs waar hij bij den President der Republiek een bezoek heeft afge legd dat deze terstond beantwoordde. Na een paar dagen in Frankrijk's hoofdstad doorgebracht te hebben zal hij naar Engeland en van daar naar Denemarken gaan. Zijn gemalin de koningin, kwam Zondag te Berlijn aan en vertrok 's avonds van daar naar Petersburg, vergezeld van hare zonen. Hare dochters zijn over Kiel naar Kopenhagen ge gaan. In Frankrijk zijn er ongeveer jveertig mil lioen kippendie eene waarde van omstreeks vijftig millioen gulden vertegenwoordigen. Van deze veertig millioen wordt jaarlijks ongeveer het vijfde gedeelte opgegeten. Jaarlijks worden honderd millioen kuikens uitgebroeid en van deze blijven er tien millioen ongeveer over om in de plaats te komen van die welke voor tafelgebruik dienst deden. Verder gaan door ongelukken of ziekten nog omstreeks tien millioen kuikens verloren zoodat er nog altijd tachtig millioen overblijven om te verkoo- pen deze brengen gemiddeld zestig millioen gulden op. Ten einde volledig te zijn, moeten wij hier nog bijvoegen, dat nog voor een waarde van zeven millioen francs aan gemeste kippen ver kocht wordten dat de veertig millioen kippen door elkander genomen per jaar honderd eieren leggentotaal dus vier railliarder. eieren die een waarde hebben van honderd twintig millioen gulden. De kippen en.wat daarbij behoort heb ben dus een handelswaarde van bijna tweehonderd millioen guldenaldus meldt het Bulletin de la Société d'Agriculture de Caen. Bij besluit van den rector der hoogeschool te Montpellier zijn de lessen bij de geneeskun dige faculteit aldaar tot nader order gestaakt. De studenten hielden niet op tumult te maken. Een oppasser van het park in Issy zag Vrijdagavond terwijl hij langs den Quia d'Au- teuil gingtwee personen in een bootje op de Seine een man en eene vrouwwier bewegin gen hem verdacht voorkwamen. Zij hadden een meisje van tien a twaalf jaar bij zich. De op passer verborg zich om hen gade te slaan en eenige oogenblikker. daarna zag hij den man en de vrouw het kind in het water werpen en vervolgens de vlucht nemen. Hij zette hen onmiddellijk achterna, terwijl een ander persoon, die al wandelende getuige van dezelfde misdaad was geweestin de Seine sprong om het kind te redden hetgeen hem gelukte. De oppasser van het park slaagde er in den man en de vrouw te vatten, waarna hij hen naar het politie bureau bracht. Daar verklaarden zij de ouders te zijn van het kind. Wij hebben het in het water geworpen zeiden zij om het te leeren zwemmen. Het meisje werd natuurlijk onder vraagd. Zij zeide dat zij reeds langen tijd in het ouderlijk huis aan mishandelingen had bloot gestaan. Le Figaro herinnert aan den 26 Mei vóór negen jaren. Het was 4 ure des namiddags dat de be klagenswaardige stoet van gijzelaars geleid door een amazonedie door haar officier geescorteerd werd na een langen en harden kruisweg langs den boulevard des Amandiersde rue de Me nilmontant en de rue de Belleville, na alle be- leedigingen lichaam- en ziels-kwellingen door staan te hebben op de kruin van haar Calva rieberg aankwam. De maire Ranvier wilde hen buiten de vestingwerken zenden doch men kon de martelaars niet zoo ver sleepen, Ieder ver- angde naar het einde. Men hield dus voor de noodlottige rue Haxo stil. De brullende menigte viel de gijzelaars aan, terwijl een soort van krijgsraad belegd werd waarin „burger" Parent, in een rooden mantel gewikkeld de rol van Pontius Pilatus scheen te spelen. Een teeder meisjedeze formaliteiten afbrekendeschoot eerst twee gendarmes voor het hoofd. Toen begon de slachting. Dit tooneel van slachting is bekend. Te mid den van omgeworpen lichamen en verstrooide lichaamsdeeleneen bebloed mengelmoes van uniformen en priesterkleederen doorboorden de gefedereerden met hun bajonetten menschelijke lichamen terwijl de vrouwen in koor brulden. Na een uur van slachting waren al de gijze laars dood en in stukken gehakttoen was men met de lijken verlegen. Eenigen werden door de groene lanen gesleepttot eindelijk een kuil gegraven werd waarin zij zonder onderscheid op elkander geworpen werden. Dit is een tafereeltje uit de geschiedenis der Commune, waarvan thans zoovele hoofdvertoo- ners door zekere club te Parijs verheerlijkt worden. Uit Marseille wordt gemeld dat de pos tiljon die dienst doet tusschen Salon en Saint- Mart iu-de-Crau den 27 Mei 's morgens op den weg vermooid is geworden. Van de 2000 brieven die hij met zich voerdezijn slechts een 880tal teruggevonden. Het Theatre des Célestins te Lyon, dat voor eenige dagen totaal is afgebrand was voor een som von 1,425,000 fr. verzekerd. re Rouaan heeft zekere Henri Deschamps, rentenier en 24 jaren oud zijn schoonmoeder en zijn vrouw met een keukenmes vermoord. De man schijnt deze gruweldaad in een vlaag van waanzin bedreven te bebben. Een Fransch ingenieur, de heer Duclerc wil een kanaal graven dat den Oceaan en de Middellandsehe zee verbindtwaardoor schepen met vermijding van de straat van Gibraltar dwars door Frankrijk naar Indië zouden kunnen stoomen. Dit kanaal zou aanvangen te Bordeaux en langs de Garonne tot Toulouse loopen van waar het langs Villefranche en Carcassonne bij de oude haven van Narbonne in de Middel landsehe zee zou uitloopen. De stad Cette doet veel moeite om haar betere en diepere haven te zien aangenomen inplaats van de verzande haven van Narbonne. Het kanaal zou 406 kilometer lang zijn en 62 sluizen zouden de schepen in staat stellen 152 meter te klimmen want op die hoogte is een deel van het kanaal boven de zee. Langs een gezonken ketting zouden de schepen worden voortgesleept en in 24 uur van Oceaan tot zee gebracht worden. Zeilschepen zouden een zeven tal en stoomschepen een drietal dagen winnen door den omweg langs Gibraltar te ontkomen, terwijl deze Engelsche vesting veel var» hare kracht zou verliezen. De kosten worden op zes honderd millioen franken berekend en daar dit kanaal den Franschen meer belang inboezemt dan dat van Panamazou het de plannen van den heer de Lesseps zeker niet zeer in de hand werken. Een van de redenen waarom het plan veel steun ontvangt in de departementen van de Gironde en de Garonneis dat het zou kunnen dienen tot een stelsel van bevloeiing en over strooming der wijngaarden dat is tot het eenige afdoende middel tegen de phylloxeradie de druifFrankrijk's rijkdomvernielt. Men be weert dat honderdduizend hectaren die jaarlijks zeven millioen hectoliter wijn opbrengen door dit kanaal tegen de phylloxera kunnen worden gewaarhorgd. waarna het Huis besloot het ontwerp te stellen in handen eener commissie van 21 leden. Tegen het ontwerp hebben gesproken de hli. VircKouwvan de Fortschritts-partijReich en spergers (Centrum) en Stoblewski (Poolsche frac tie). Verdedigd werd het door den conserva'.ief Graat Limburg-Styrum en den bekenden anti- Somitischen hofprediker Stöcker. Van de nati on aal-liberalen sprak de Heer von Gneist. Hij verklaarde zish tegen eene algemeene vrijstelling der Regeering van de toepassing der wetten en tegen het terugroepen van verbannen bisschoppen, zonder voorafgaande formeele onderwerping hun ner zijds aan de wetten van den Staat. Van de Mei-wetten zeide Gneistkon men alleen diewelke een min of meer bestrijdend karak ter dragende tenuitvoerlegging aan de Regee ring overlaten maar met de overige ging dit niet. Ten slotte verklaarde sprekernamens zijne partij, zich bereid aan de verdere behan deling van het ontwerp deel te nemen onder voorbehoud echter van het recht van amende ment. Von Puttkamerde Minister van Eeredienst, antwoorde hierop dat de Regeering zich niet tegen wijzigingen zou verzetten mits ze slechts in de grondslagen der voordracht geen verande ring brachten. Aan Falk zijn voorganger, deed hij opmerken dat eene welwillende handhaving der wet zou afhangen van de al of niet tege moetkomende houding der Kerk. De Minister kon ook aan zijn voorganger niet toegeven, dat het ontwerp eene bedenkelijke weifeling verraden zou wat betreft de souvereiniteit van den Staat of getuigen zou van de neiging om uit zwakheid af te wijken van het vroeger ingenomen stand punt van onveranderlijke handhaving der be staande wetten. De zaak is dat het welzijn van den Staat eene zachtmoedige beoordeeling vcreischt van de ongelukkige toestanden waar onder het Rijk gebukt gaat. In het kreupelbosch, dat de ruïne van den Drachenfels omgeeftis eergisteren op verscheh dene plaatsen tegelijk een brand uitgebroken dien men eerst laat in den nacht meester kon worden. De oorzaak is onbekend. Eenige jaren werd reeds een gedeelte van het kreupelbosch een prooi der vlammen. De Union Steamschip Company heeft bericht ontvangen-, dat een zevende boot met bemanning en passagiers van het stoomschip American, dat den 25sten April gezonken isdoor den Duit- schen schoener Moltke is ontdekt. De geredden, zestien in getal waren allen in goeden welstand en zijn door de Moltke te Qoithaaan land gezet, van waar zijn met de Cameroon naar Madera zijn gebracht. Nu wordt er nog één boot van de American vermist. De Liverpool Courier taxeert ons de vier rijkste menschen ter wereld. De armste van die vier is de hertog van Westminstermet een jaarlijks inkomen van p. st. 800,000. Zonder aan zijn kapitaal te raken, kan deze gelukkige per dag f24.000 verteeren. Dan volgt senator Jones, van Novadamet een revenu van p. st. 1,000,000 juist gepast waardoor hij het recht bezit om per minuut f24 uit te geven en toeh dezelfde te blijven, Nummer drie is het hoofd der famillie Roth schild die p. st. 2,000.000 te verteren heeft. Dat is f84,000 per dag, f3600 per uur, f60 per minuut. Eindelijk komt een zekere heer J. W. Mackey, dertig jaren geleden een havelooze Iersche jongen thans eigenaar van een zilvermijn die hem 's jaars eene zuiverre winst afwerpt van p. st. 2,750,000. De heer Mackey is pas 45 jaren ouden heeft dus nog eene schoone toekomst voor zich. Jammer maar, dat de Liverpool Courier zelf zich eenigszins huiverig toont om op al de bo venstaande cijfers te zweren. In de Italiaansche Kamer heeft de minister van Financiën de ontwerpen ingediend die in de vorige zitting onafgedaan zijn gebleven. Het ontwerp tot afschaffing der belasting op het gemaal wens elite hij als spoedvereischende zaak behandeld te zien._ Zonder beraadslaging heeft hierop de Kamer de voorloopige begrooting voor de maand Juni goedgekeurd. Bij de samenstelling der afdeelingen hebben de constitutioneelen en de liberale dissidenten te samen^ gestemd voor de candidaten van de anti-Ministeneële lijst. Later evenwel hebben zich de dissidenten weer afgescheiden. Dit vindt zijn oorzaak hierin dat de Rcgee- ringspartij aan de dissidenten niet minder dan negen plaatsen in de begrootings-commissie heeft aangeboden wanneer zij hunnerzijds zich wilden verplichten voor de overige plaatsen te stemmen op de candidaten der ministeriëelen. Dit aan bod is door de dissidenten aangenomen, zoodat deze partijgangers thans weer aan de andere zijde staan en de Regeering weder ovef eene meer derheid beschikken kan. leder oogenblik échter kan het weer omslaan, een aangename toestand voor een Ministerie. Volgens een later bericht zijn, bij de stemming over de begrootings-commissiebijna al de can didaten der vereenigde ministrriëelen en dissi denten gekozen. - De Heer Farini heeft zich eindelijk laten verbidden en het hem :r.et bijna algemeene stemmen opgedragen. Voorzitterschap der Ka mer aangenomen. Zaterdag heeft de Pruisische Landdag de beraadslaging over het ontwerp betreffende de discretionnaire toepassing der Mei-wetten voort gezet. Bijna zeven uren duurde het debat, In de straten van het Russischs stadje Belaja Zerkow heelt men onlangs 'smorgens vroeg de lijken van tien burgers gevondendie allen klaarblijkelijk (snachts geweldadig vermoord waren en op wier voorhoofd het woord spion geschre ven stond. De geheele stad verkeert door deze geheim zinnige misdaad in groote ongerustheid. Waalwijk, 2 Juni 1880. Met krach tigen aandrang spoort het bestuur der Ned. Vereeniging tot bevordering der koe pokinenting aan lo. onmiddellijk elle kinderen en nog niet ingeënte personen in te enten 2o. onmiddellijk alle overige personen nogmaals in te enten. Om het hooge belang der zaakvooral in eene gemeente als de onze v aar verschillende oorzaken de verbreiding van smetstoffen in de hand werkenen die dan ook bij vroegere epidemiën ruimschoots haar aandeel in slachtof fers leverde vestigen wij hier de aandacht op. Sedert ettelijke jaren kwamen in ons land de pokken niet epidemisch voor. Onverschilligheid en zorgeloosheidzoo niet onkunde en vooroor deel, hebben misschien in menig gezin de be kende voorzorgsmaatregelen doen verzuimen. Thans nadert uit het zuiden met snelle schreden eene epidemie, die verschrikkelijke verwoestingen aanrichttehonderden slachtoffers velde en duizenden van gezondheid en levensgeluk beroofde. Zij heeft zich reeds op verschillende punten onzer provincie vertoond en reeds in onze nabij heid enkelen aangetast en geveld. Zal zij verder doordringen Ieder heeft het in de hand of hij en de zijnen zullen worden verschoond. Goed en tijdig toegediend faalt het bekende voorbe hoedmiddel de vaccinatie nooit. Met hst aanleggen van de stoomtramwe gen Breda-Oosterhout-Geertauidenberg en Til— burg-Waalwijk zal spoedig een begin worden gemaakt. De Staatscourant No. 124 bevat een kon. besluit, houdende regeling der voorwaarden waaropmet medewerking der gemeenten in kleinere plaatsen rijkstelegraafkantoren kunnen worden opgericht en in stand gehouden. Als opbrengst van ei,n telegraafkantoor wordt bere kend zooveel maal dertig centen als het aantal telegrammen bedraagt, dat door het kantoor in één jaar is afgezonden en uit het buitenland ontvangen. Ingevolge eene overeenkomst, op 30 Mrt. jl. tusschen Nederland, Frankrijk en Belgie ge sloten komt, te rekenen van 1 Juni, voor het telegraphisch verkeer tusschen de beide eerstge noemde Staten een gewijzigd tarief in toepassing, dat, zonder heffing van een vast bedrag per telegram, f0,10 per woord bedraagt. De Leidsche studenten vereeniging tot vrij willige oefening in den wapenhandel Pro patria heeft een Gids verspreid voor de - deelnemers aan den algemeenen schietwedstrijd in den Haag, °P 7, 8, 9 en 10 Juni 1880, ter viering van haar ^/jjjarig bestaan op het schietterrein der d.d. schutterij. Aan het bezwaar om de viering van een studentenfeest geheel en al buiten de academie stad te doen plaats hebben waartoe de ver eeniging niet dan uit groote noodzakelijkheid overging heeft het bestuur gemeend zooveel mogelijk te gemoet te moeten komen de prijs- uitdeeling is daarom gedurende de maskeradeweek op het feestterrein te Leiden uitgeschreven en eene matinée musicale hieraan verbondentot bijwoning van welke alle deelnemers aan den wedstrijd worden uitgenoodigd. In eene te Meeuwen gehouden vergadering ran burgemeesters van gemeenten ten noorden van het Oude Maasje gelegen bijeengeroepen door den burgemeester van Heusden, is besloten^ zich te wenden tot den minister van waterstaat handel en nijverheidmet het verzoek dat de richting van den spoorweg 's Hertogenbosch- Zwaluwe in dier voege worde gewijzigd, dat het gedeelte tusschen Baardwijk en 'sHertogeubosch gelegd worde, dat de stad Heusden en ook die streken door den spoorweg worden gebaat. AHet droge en schrale weder doet ook in de Langstraat veel kwaad. Gewoonlijk wordt op de de vorige week gehouden Waalwijksche jaarmarkt door de eigenaars meest al hun hooi land aan de heiboeren verhuurd dit jaar is dit slechts in geringe mate het geval geweest, omdat het buitengewoon slecht is. De gevallen regen gaf nog hoop dat het beter zou worden maar die hoop is verijdeld door het gure en schrale weer, dat sedert geheerscht heeft. Ofschoon er, zonderling genoeg, in de schuren nog groote partijen hooi zitten die men graag zou verkoopen, is er slechts eenige vraag voor de minste soort, waarmede men veronderstelt dat goede zaken worden gemaakt. V*Hoe langer hoe meer beijveren de werk tuigkundigen zich om den handwerksman den beoefenaar van eenig vak der zoogenaamde kleine nijverheid enz. door een geschikten motor in de gelegenheid te stellen goed en goedkoop werk te leveren in betrekkelijk korten tijd. Wij meenen een goed werk te doen, door te wijzen op het warme-lucht-werktuig van Zipf en Langsdorff, zoo bijzonder geschikt voor het drijven van werktuigen in drukkerijen, lithogra- phische inrichtingen hoeden-fabrieken, pannen- bakkerijen scheikundige werkplaatsen, weverijen werkplaatsen voor bewerking van ijzer en hout, mineraalwater-, schoenenfabrieken enz. Het stellen van den motor is eenvoudig en kan zonder monteur geschieden terwijl fundee ring en inmetseling niet noodig zijn. Door middel van een gewone kachelpijp kan de vuur haard met den eersten den besten gewonen schoorsteen verbonden wordenom goed te kunnen werken. Vernieuwing van koelwater is hier niet noodig. Wel is de luchtcylinderdie boven den vuur haard geplaatst is door een mantel omgeven en de tusschenruimte met water gevuld doch dit wordt uiterst zeldzaam tot de kookhitte gebracht, en zelfs dan nog werkt de toestel goed. Alleen het verdampende water moet van tijd tot tijd bijgevuld worden. Het brandstofgebruik bedraagt vijf K G. coke per paardekracht en per uur als brandstof kunnen ook gebruikt worden: afva 1 van hout, run, boomschors en dergelijke stoffen, waardoor in vele gevallen de drijfkosten tot een minimum worden gebracht. Deze werktuigen arbeiden zonder gedruisch te maken. Zij worden in twee soorten geleverd nl 1 met regulateurdienaar gelang van den arbeid welke verricht moet worden met de hand gesteld wordtmet zelfwerkenden regula teur die voornamelijk aangebracht wordt bij zoodanige motoren dieonder het werken, nu een zwaarderen dan weder lichteren arbeid te verrichten hebben. De kleinste machine levert den arbeid van Va5 stoorapaardenkrachtde grootste die van lJ/a paardenkracht. De kleinste weegt 120 kilogram, de grootste 1300 kilogram.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2