Rusland. Amerika. BINNENLAND. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. luitenant heeft doodgeschotenis thans gevat en zal te Lyon voor den krijgsraad terechtstaan. Hij had, kort na het plegen van den moord, met een armen herder van kleederen verwisseld en hoopte, aldus vermomd aan ziju vervolgers te ontsnappen maar. dezen kwamen hemon danks zijn voorzorgen op het spoor en namen hem gevangenwaarbij hij niet den minsten tegenstand bood. In de kringen der Regeering evenwel hcerscht merkwaardig veel vertrouwen op het lot der voordracht en houdt men zich er van verzekerd, dal zijin welken vorm dan ook zal worden goedgekeurd. De nationaalliberaal Gueist is rapporteur van de commissie. Het artikel van de „Voce della Verita", waarin de voordracht wordt afgekeurd beschouwt men als officieel. St. Petersburg, 3 Juni. II. M. de Keizerin is lieden gestorven. II. M. Keizerin Maria Alexandrovna, geboren Maximilienne Wilhelmina Augusta Sophie Marie den 8 Augustus (27 Juli) 1824, dochter van Lodewijk IIGroothertog van Hessen (die 16 Juni 1848 overleed) en van Wilhelmina Louise (gestorven den 27 Januari 1836), dochter van wijlen Karei Lodewijk Erfprins van Baden. II. M. was den 28n (16) April 1841 gehuwd met Keizer Alexander. Uit Panama wordt berichtdat een aantal Amerikaansche 'kapitalisten van den president van Nicaragua concessie verkregen hebben tot het graven van een kanaal door die republiek op de plaats, die hun daartoe het geschiktst zal voorkomen. I)ie omstandigheid is in zoover gewichtig dat hierdoor het plan tot het graven vau een kanaal door de landengte onder Amerikaansche controle een meer bepaalden vorm heeft aange nomen en naar men verneemt zou reeds een rechtstreeks tegen het plan van de Lesseps ge richte organisatie in het leven geroepen zijn. In Frankrijk moet het bericht van liet verlee- nen dezer concessie groot opzien verwekt hebben. De dagbladen van Salt Lake City deelen merkwaardige bijzonderheden mede betreffende de excommunicatie van zes der dochters van Brigham Young. De hoofden der Mormoonsche kerk zagen zich genoopt tot het opleggen van deze straf over te gaan hoewel het feit, dat er aanleiding toe gaf, aan den godsdienst ten eeuenmale vreemd was. De dochters van den profeet hebben de vermetelheid gehad te zeggen dat de mormoonsche priesters door haren vader tot zijne executeuren-testamentair benoemd, van de nalatenschap een millioen dollars verduisterd hebben ten nadeele van de natuurlijke erfgena men De zes dames dreven hare onbeschaamd heid nog verder en antwoordden dat zij de ex communicatie bespottenen als ware dit niet genoegzij deden afstand van het geloof, tot welks uitvinding haar vader heeft medegewerkt en eischen haar millioen terug. Waalwijk, 5 Juni 1880. In de op 1 dezer gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werd mededeeling gedaan eener missive van Z. E. den minister van Waterstaat enz., houdende afwijzende beschikking op het verzoek der Ka mer, om in het westelijk gedeelte van Waalwijk een hulpbrievenbus te plaatsen en een depot voor den verkoop van postzegels enz. te vestigen. De minister overwoog, dat uit aanmerking dat het westelijk gedeelte van Waalwijk slechts 7 minuten var. het postkantoor al.iaar en nau welijks 2 minuien van het hulpkantoor te Be- soijen verwijderd ligt, geen aanleiding bestond om aan het. verzoek der Kamer gevolg te geven. Z. M. heeft benoemd tot Ontv. der Reg. en Dom. te Holwerd den Heer D. van der Veen thans surnumerair. De Nederlandschc en Belgische Regeerin gen zijn met elkander overeengekomen de con cessie van den spoorweg van den Moerdijk en van Rozendaal naar Breda terug te koopen, en deze lijn zal met 1 Juli a. s. in eigendom aan beide staten overgaan. Tengevolge daarvan zullen de thans op deze lijn geldende tarieven na 1 Juli niet meer van toepassing zijn en door andere vervangen wor den die zeker wel spoedig zullen worden be kend gemaakt. Volgens de tot heden opgemaakte lijst zullen in de aanstaande zomerzitting der Provin ciale Staten van Noord-Brabant o. a. in behan deling komen Een adres van de gemeentebesturen var. Vlijmen Hedikhuizen HerptNieuwkuijk HeusdenOu.iheusden en Drunen om den provincialen \v.:g 's-Ifertogenbosch—Vlijmen op hetzelfde peil te leggen als de overige toegangs wegen tot de gemeente 'sHertogenbosch. Adressen van de besturen van den polder van Oijen en van den polder het Hoog llemaal om eene provinciale bijdrage in de kosten van herstel van de in den afgeloopen winter gevallen doorbraak in don Maasdijk. Adres van hot gemeentebestuur van St. Mi- chiels-Gestel om verhooging van een gedeelte van onder die g meente gelegen provinciale wegen. Ontwerp van bijzonder reglement voor het waterschap de Aa of Weerijs en voorts wijziging van de bijzondi re reglement voor de waterschap pen de Opperst.: polder van Andel en van den Roy alen polder. Door den heer J. Van den Elzen te Tilburg, aanvrager der concessie voor een stoomtramweg van Oss naar Lithoijen is aan den Minister van waterstaat het verzoek gedaanom den termijn gesteld tot het verkrijgen van vergun ning van de betrokken eigenaars of beheerders tot het leggen van rails over de in het tracé gelegen wegen te verlengen tot Mei 1881. De regenmeter te Frederiksoord gaf in de afgeloopen maand slechts 8 milimeter vocht De gemiddelde regenval in de zeven vorige Mei maanden was 43 mM.; dus nn 35 minder. Mei L880 moet dan ook met recht een zeer drooge maand genoemd worden. Sedert 1 Jan. 1873 tot hedeneen tijdvak van 89 maandenis slechts in April 1874 nog minder regen geweest, namelijk 4mM., terwijl Mei 1876 10 mM. gaf. De heer Ferdinand Lesseps is in den nacht van Woensdag op Donderdag per exlratrein hem door de Hollandsche IJzeren spoorweg maatschappij aangebodenvan Rotterdam te Amsterdam aangekomen en in het Amstelhotel afgestapt. Donderdag ochtendten ruim 9 uuris de heer Lessepsvergezeld vau den heer Dirks den hoofdingenieur der Kanaalmaatschappij, die met den heer De L. de opmetingen voor de doorgraving der landengte van Panama heeft gedaan den heer Jitta voorzitter der Kanaal- muatschappijen eenige andere heerennaar het Westerhoofd gereden, van waar het gezelschap per boot een bezoek bracht aan de Oranjesluizen te Schellingwoude. Na de bezichtiging dezer dagen grootste werken stoomde de boot terug naar het westerhoofd waar heden ochtend grooter levendigheid dan anders heerschtedoordien de Dolphijn der heeren Gebr. Goedkoop een zeer talrijke menigte passagiers naar IJmuiden meenam die van het vertrek der „Willem Barents" getuige willen zijn. Juist toen de Dolphijn wegstoomdekwam de Barents voorbij. Een driewerf hoezeeklonk van het hoofdyan de schepensteigers en kaden. Aan het Westerhoofd nam de boot der Ka naalmaatschappij nog eenige heeren opwaarna de reis naar IJmuiden werd aanvaard. Aan boord bevond zich o. a. de Commissaris des Konings in deze provincie. Te IJmuiden wordt den heer De Lesseps een déjeuner aangeboden in het hotel Willem Barents. Ten zes uur zal het gezelschap hier terug zijn. Te 7 uur het diner in het paleis voor Volks vlijt.. Te Dordrecht ontstond een ernstige brand in de touwslagerij van de firma de wed. G. 't Hooft en Zn., aan de Vest. Een oogeblik liep ook het Geneeskundig Gesticht voor Krankzin nigen groot gevaur. Tegen ruim half twaaf was men echter den brand meesteren het gevaar geweken. De toegebrachte schade moet niet onbelangrijk zijn, daar de werk- en bergplaatsen zoomede de de hek::lzolder en het kantoor bijna geheel zijn uitgebrand en bovendien een aanzienlijke partij hennep en materieel een prooi der vlammen ziju geworden. Een en ander is tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is nog niet met zekerheid bekend. In de gemeente Zaamslag heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan bij een zoo- genaamden karnhond op eene hofstede. Men vermoedt, dat het dier door een voor veertien dagen in de gemeente Ter Neuzen afgemaakten hond die van hondsdolheid werd verdachtis gebeten. Dc_ nu aangetaste hond die eenigen tijd heeft rondgezworven, is afgemaak-, na eerst een manspersoon aangevallen eu een belangrijke wond aan den arm te hebben toegebrachten een paard 2 runderen een aantal honden en katten te hebben gebeten. Men schrijft van Odoorn van 2 Juni In de door veenbrand geteisterde streken begint weer meer rust te komen. Nu men de ramp overzien kan blijktals gewoonlijk dat de eerste geruchten wel wat overdreven waren, Het g.'tal der verbrande woningen onder Emmen is ruim 60, onder Odoorn 14. 't Verlies van menscbenlevens heeft men niet te betreuren. Maar de aan de veenderij toegebrachte schade is zeer groot en de behoefte der van alles be roofde arbeidersgezinnen nijpend. Er worden hier dan ook reeds pogingen gedaan oip eeq commissie tot hulpverschaffjng in het leven te roepen. In de Odoorner en Exloërvenen is het vuur nu gebluscht, doch in die van Velte en Weer- dingen zit het zoo diep, dat het nog wel heele maanden voortsmeulen kan en het van (je wjn(j? en weersgesteldheid afhangtof het nog njet telkens tot nieuwe en heftige uitbarstingen zal komen. Heden heeft de commissaris des konings het terrein bezocht. En na de ramp, door het vuur veroorzaakt komt nu nog eene nieuwetjoordien de laatste nachtvorst veel rogge heeft doen bevriezen. Vooral voor den kleinen man is dit zeer treurig Vele roggenkkers wordep nu weer omgewerkt om met boekweit te wordeu bezaaid, Omtrent den grootcn brand in de venen van Weerdinge en bijgelegen streken ontlcenen wij de volgende bijzonderheden aan de Br. Ct.x Als een bewijs, dat zelfs het water niet vol doende beveiligde voor het vuur, dient, dat een turfbok, die in de vaart lag, is verbrand, en dqt een eiken paal met een ijzeren plaat gedekt (lie in de vaart bij het zoogenaamde kettingbui^ stond, gedeeltelijk door het vuur is vernield. Van een paard dat gespannen was voor een wagen, waarop voorwerpen geladen werdendie men wilde redden, is de staart gedeeltelijk door het vuur vernield. Sommige menschen, die erg door het vuur bedreigd werden zagen geen andere uitkomst dan in de vaart te springen. In het Emmer Compascuum was men bezig een tuifbult met water uit een brandspuit nat te maken, teneinde die voor brand te beveiligen; daar komt het vuur aanstuiven, de bult vliegt in brand en de spuiters weten niets beters te doen, dan de spuit en de slangen in liet water te werpen en zelf in het water te springen. Een ooggetuige verklaartdat de vuurregen neerviel evenals bij een sneeuwjacht de sneeuw. Eenige lieden stopten in de haast, alvorens zij zeiven vluchtten, hqnne meubelen en klee deren in slooten, in de hoop de?e te bewaren toen het vuur hun veroorloofde terug te keeren vonden zij alles of verbrand of door het vuur bedorven. Te Lyon, waar Zondag eene herstemming moet plaats hebhen Lr verkiezing van een lid der Kamer, is Maandag avond eene kiesverga- dering gehouden waar het stormachtig is toe gegaan. De aanhangers van Blanqui wilden volstrekt dezen tot eere-voorzitter benoemen, en zij kregen hun zin. Een voorstander van de candidatuur van Ballne verklaarde hierop dat de kiezers, die den 23 Mei hunne stem hadden uitgebracht op Ferrer, thans voor Ballue zouden stemmen, omdat Blanqui de op hem uitgebrachte stemmen enkel te danken had aan de geheime medewerking der clericalen. De Blanquisten gingen tAen dezen spreker te lijf. Het regende vuistslagen en Ballue-zelf liep gevaar vermoord te worden, toen de commissaris van politie de vergadering ontbond. Op straat werd echter het gevecht nog tot 11 ure 's avonds voortgezet. Onlangs kwam midden 'in den nacht een beschonken boer den weg af van Ronelles die zijn paard, dat voor een kargespannen was, bij den beugel leidde of liever, zich door het arme dier liet leiden, waarbij hij het gedurig van den eenen kant van den weg naar den anderen liet zwaaien. Bij Harfleur aan den spoorweg geko men maakte hij zonder den haan wachter te waarschuwen den boom open, en ging in plaats van den weg over te steken doodbedaard daar langs, nu eens^op, dan naast de rails. Het duurde niet lang, of er kwam een snel trein voorbij, en de reizigers die bij den ma neschijn den voerman en zijn wagen bemerkten, schreeuwden zoo hard als zij konden om te waarsckuweu. maar zij waren in volle vaart en hadden weldra den boer met ziju kar uit het oog verloren. Deze ging rustig voort, zonder te denken aan het gevaar dat hij liep, van door den een of anderen trein overreden te worden totdat hij een afstand van 3 kilomeier had af gelegd en Granville bereikte. Daar werd hij opgemerkt door de stations beambten die hem van de rails op den grooten weg brachten. Zij vroegen hem zijn naam en woonplaats, maar hoe dronken de boer ook was, zijn listigheid had hem nog niet begeven, hij gaf een valsch adres op, zoodat hij tot nu toe nergens te vinden is. Langs die lijn loopen ongeveer 220 treinen in de 24 uren. Het mag dus een wonder hee- ten dat de gevaarlijke tocht, waardoor de dronk aard niet alleen zijn eigen leven maar dat van een aantal reizigers in gevaar brachtzonder ongelukken is afgeloopen. Alphonse Humbert, de bekende commune- man, die na de hem verleende kwijtschelding van straf, door het quartier de Javel tot lid van den Parijschen gemeenteraad verkozen werd, is uit de gevangenis van St. Pelagie, waar hij vier van de zes maanden waartoe hij veroor deeld washeeft doorgebrachtop last der geneesheeren naar een krankzinnigen-gesticht vervoerde Ter herinnering aan de verdediging van Parijs in 1870 zal te Courbevoie een allegorisch gedenkteeken opgericht worden. De vervadrdi- ging daarvan is opgedragen aan jjen beeldhouwer Barrias. Men kan met eene grap al te wel slagen. Zóó de „Standard" die naar het model van Gladstone's brief aan Karolyieen schrijven in 't licht gaf van Gladstone aan Beaconsfield eene leedbetuiging wegens de oppositie indertijd door den huidigen Premier tegen het Kabinet Beacons field gevoerd en eene onvoorwaardelijke aanne ming van de Oostersche politiek der vorige Regeering. üezé parodie is in het buitenland aanvankelijk voor ernst versleten en heeft met name in Rusland de vrienden van Gladstone de lianden ineen doen slaan van verbazing en ergernis. In het South Kensington-Museum te Londen is thans een Indische afdeeling geopenddie een aantal fraaie en merkwaardige voortbrengselen van Indische kunst bevatwelke voor een groot godeelte door het India Office aan het museum geschonken werden en afkomstig zijn van de oude Indische compagnie. Met dertig tegen acht stemmen besloot de commissie uit den Pruissischen Landdag die de voordracht betreffende de Meiwetten te onder zoeken heeftte adviseeren tot verwerping van liet eerste artikel der voordracht. Ongelukkig wordt er niet bijgevoegd wie voor en wie tegen hebben gestemd hetgeen met het oog op den stand der partijen in dit geval bijzonder belang rijk is. Maar het feit op zich zelf is ook al van niet geringe bcteekenis. Bij de tv eede lezing evenwel komt men moge lijk gelijk zulks in Duitschland meer geschiedt, nog op zijn gevoelen terugvooral wanneer von Bismarck nog eens een hartig woordje laat hooren. Dat von Bismarck echter bij eene eventueele verwerping der voordracht of van het beginsel daarvan zijn ontslag zal nemen gelooft niemand. En al deed hij hetde keizerdie in den laat teen tijd weder zeer druk met hem omgaat zou het nooit toestaan. Meer kans schijnt te bestaan op eene ontbinding van den Landdag. De stad Neurenberg heeft voor hare scho len een tuin ingericht die moet dienen om de kinderen bekend te maken met den groei en de eigenschappen der plantenwelkezoowel uit een maatschappelijk als uit een geneeskundig oogpunthet nuttigst zijn alsmede met den tuinbouwdc boorakweekerij enz. Zulk eene inrichting is zeker het beste middel om in de jeugdige harten liefde op te wekken niet alleen voor den tuinbouwmaar ook voor de natuur en al hare voortbrengselen. Men heeft in de St. Gothardtunnel met eene nieuwe moeielijkheid te kampen waardoor de voltooiing van het werk naar allen schijn aan merkelijk vertraagd zal worden. In een gedeelte van dc tunneldat uit een witte zachte steensoort bestaatis het gewelf reeds twee of driemalen ingestort en slechts met groote moeite heeft men het door stutten belet geheel ineen te zakken. Men maakte nu een muur van zes voet dikte en meende dat die sterk genoeg zou zijn om de steenmassa te dragen en de tunnel voortdurend open te "houden maar thans begint deze muur, die pas voltooid isook te bezwijken en de ingenieurs zijn ten einde raad. Volgens het oordeel van den geoloog Dr. Stapf is het eenige middel om het bezwaar uit den weg te ruimen het maken van eene wijde bocht zoodat de tunnel om de witte steenmassa heen, inplaats van er door heen loopt. In dat geval zou dit geheele gedeelte van de tunnel overgemaakt moeten worden en de tunnel waarschijnlijk niet op den bepaalden tijd gereed komen. Op de Friterhalpboven Linthal heeft men het verpletterd lijk gevonden van een reizi gerdie zoo onvoorzichtig was zonder gids een uitstapje in de bergen van Glarus te ondernemen, en op het bergpad tusschen Kinzigkulm en Lint hal door mist of storm overvallen, in eenen afgrond is gestortJ Zaterdag laatstleden is een groot deel van Oostenrijk en Hongarije door een vreeselijk onweder geteisterd op vele plaatsen vergezeld van eenen zwaren hagelslag en een wolkbreuk zoodat o. a. een geheele wijk der Hongaarsche hoofdstad (TheresienstarU) onder water liep, met zulk cefi kracht en snelheid dat vier personen in hunne woning verdronken zijn en in het Beraundal (Bohemen) de te vekl staande oogst totaal platgeslagen en vernield is. Te Kroms, te Altenburg en enkele andere plaatsen sloeg de bliksem in met het gevolg dat eenige boeren hofsteden verbrand zijn terwijl op hét station Grieskirc'nen een spoorwegwachter door den bliksem (loodelijk getroffen werd. Met het aanleggen van den Arlbergspoor- wegtusschen Zwitserland en Tyrol zal eerlang een aanvaug worden gemaakt. Het boren van de tunnel zal aan twee kanten tegelijk begonnen worden te Langen en te Saint Antoine. De viaducten in de dalen worden niet ge bouwd voor de lente van het volgende jaar. Meu hoopt in Augustus 1882 de lijn Inspruch-Landeck, eene lengte van 72 kilometervoor het verkeer te kunnen openstellen. Zoolang de tunnel, die in het najaar van 1885 voltooid zal zijn nog niet gereed iszullen de reizigers en goederen met een daartoe ingerich- ten rijruigdienstover de bergen worden ver voerd. De Koning van Italië Leeft het ontslag VAn Generaal Bonelli als minister van oorlog aange nomen en in diens plaats tijdelijk benoemd den minister van marine, admiraal Acton. Kardinaal Nina heeft eene nieuwe nota gereed gemaakt ter wederlegging van Pruisen's beweeringen. Die nota bevat ook eene duide lijke verklaring van wat het Vaticaan verlangt. De pauselijke nuntius te Weenen heeft ver lof gevraagd naar Rome te komen om mondeling mededeelingen te kunnen doen aangaande zijn onderhandelingen" met den Duitschen gezant. De vroegere Engelsclie gezant te Constantino- pelde bekende Layard heeft zijn post verlaten, Goschen zijn opvolgerheeft nog steeds geen audiëntie bij den Sultan gehad. Volgens berichten uit Albanië zouden de Albaneezen zich hebben meester gemaakt van eene verlaten Montenegrijnsche verschansing, niet ver van Tusi. De Montenegrijnen die zicli bij Golobosnia hebben verschanstzijn voornemens een beslissenden slag te wagen. Onder de Al baneezen heerscht gebrek aan mondbehoefte. De Miriditen willen Prenk Doda tot Vorst van Albanië uitroepen. De Albaneezen vragen drin gend om versterking. Midhat—pacha heeft voor de zooveelste maal ontslag gevraagd als gouverneur van Syr ië Het verzoek is nog niet aangenomen.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2