Portugal. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Hoe zonderling het klinkeeerst dezer dagen werd een aanklacht bij de justitie en een huis zoeking gedaan. Hiertoe overgaande, werden in Lourdins woning te midden van een onbeschrijfelijke morsigheid, dozijnen matrassen pendules en kleederen ge vonden. Hoopen damast linnen lagen in hoeken, terwijl een berg lombardbriefjes gevonden werd. Dat Lourdin en zijn zoon eerst, nu in hechtenis genomen werden kan verklaard worden uit de vreesdie hij zijn dorpsgenooten wist in te boezemen. Te Parijs is door een comité van dames, die zich aan de letterkunde de tooneelkunst de muziek enz. gewijd hebbeneen orphélinat des arts opgerichtoen weeshuis voor kinderen van kunstehaars. Reeds is een groot gebouw met tuin voor dat doel gehuurd en aanstaanden. Maandag zullen zij met behulp der meest gc- vierde actrices een collecte houden in de zalen der schilderijententoonstelling. Tijdens de wedrennen te Longchamps zijn twee zakkenrollers in hechtenis genomen. Eenige curieuze bijzonderheden omtrent hun wijze van wwerken" ontleenen wij aan de Temps. Eigenlijk waren zij drie in getal -. W atkson Moor en Margarel, die reeds sedert lang door de politie gezocht werden. Als zij op expeditie gingen, stapte Margarel, die zeer groot en sterk is, vooruit; drie pas achter hem volgde Moor terwijl Watkson de kleinste, vlak achter Moor liep. Als Margarel de gelegenheid gekomen achtte, gaf hij het ge kozen slachtoffer een stoot; Moor rolde de porte feuille, portemonnaie of horloge, en gaf die aan Watkson over, die zich dan zonder veel moeite uit de voeten maakte om alleen, op een teeken van Margarel terug te keerenals deze een nieuwen slag dacht te slaan. Bij de wedrennen verloren de agenten van politie hen niet uit het oog, en de dieven die zich bespied zagen, bliezen den aftocht in de richting van St. Cloud. Eindelijk zetten zij het op een loopen, tot de agenten hen bij de brug van Sèvres inhaalden. Na een bloedig gevecht maakten zij zich eindelijk van Moor en Watkson meester, terwijl het Margarel gelukte hun te ontkomen. De Eransche natuurkundige Jamin beweert een automatische electrische lamp uitgevonden te hebben die aan alle vereischten voldoet, die zoo dikwijls uitgaat en weer gaat branden als men wil, die slechts één geleiding vordert voor alle naburige kaarsendie zelf de afgebrande koolspitsen door andere vervangt, die altijd licht van dezelfde intensiteit geeftgeen isoleerende stof noodig heeft om de kleur van de vlam te veranderen en waarbij hetgeen de kosten zeer vermindert de kool niet vooraf behoeft te worden geprepareerd. Met een machine van 8 paardekracht kan Jamin 24 lampen aansteken, wier licht natuurlijk afneemt, naarmati het aan- aantal grooter wordt. Een enkele lamp zou gelijk staan met 134 carcellampen. Er zijn te Parijs reeds proeven genomen met Jamins lamp, maar omtrent den uitslag loopen de berichten uiteen. Per telegraaf wordt gemelddat de asch van Vasco de Gama en van Camoëns den 8n dezer plechtig naar een der kerken te Belom is over gebracht. De Taag leverde een prachtig gezicht op met hare menigte schepen die allen ter eere van beide groote mannen de vlag in top hadden geheschen. Te Lissabon waren uit alle deelen des lands telegrammen ontvangenhoudende bericht dat die dag luisterrijk gevierd is. Op vele -plaatsen zijn openbare feesten gegeven en de armen gunstig bedacht, Generaal Stewart heeft bevel ontvangen zijn troepen te doen terugtrekken binnen zoo kort mogelijken tijd als bestaanbaar is met de ge zondheid der troepen. Kabul moet uiterlijk 31 October ontruimd zijn. Men gelooft dat Gan- damak en Shutargardan de uiterste punten zul len zijn die Engeland bezet zal houden. Verscheidene handelshuizen te Londen hebben heden eene depeche ontvangen uit Val paraiso waarin gemeld wordtdat de Chileenen "Arica geplunderd hebben. Van de werven van Chatham liep deze week een nieuw geducht zeemonster van stapel, Hr. Ms. schip „Constance", geheel gebouwd van staal met een houten bekleeding. De afmetingen van dit schipwaaraan gedurende een jaar en 9 maanden gewerkt werd, zijn: 225 Engelsehe voeten lang44 voeten 6 duimen breed met een diepgang van 17 v. aan den voor- en 18 v. aan den achtersteven. De „Constance" meet 2383 tonnen en is gewapend met 14 stukken van het zwaarst kaliber. Een equipage van 250 koppen zal het schip bevaren. Uit het Noorden van Schotland meldt men hevige sneeuw- en hagelbuien met guren wind, uit het zuiden storm en buitengewone hitte. Uit Bern wordt aan de Londensche Allg. Corresp. van deskundige zijde geschreven dat het dezer dagen door de pers aan the Times ontleende bericht van den nieuwen hinderpaal die men in den St. Gothard-tunnel zou hebben ontmoet, zeer sterk overdreven is voorgesteld. Men heeft geen poreuze steenmassa over een groote uitgestrektheid ontdektmaar alleen tus- schen de 2700 en 2833 meters aan de voorzijde spleten in cenige steenen van het gewelf. Met het herstel van het muurwerk is men echter reeds sedert September van het afgeloopen jaar bezig en het reconstructiestelsel blijkt uitmuntend te voldoen. Des heeren Gladstone's verkiezing te Mid lothian heeft f32.448 gekost. Daarvoor smaakt de premier de voldoeningtot parlementslid te zijn gekozen maar zijn tegenstander, lord 'Dal keith die f 48.936 betaalde heeft er nu letterlijk niets geen pleizier van. Het is zeker niet algemeen bekend, dat het eiland Man in de Iersche zee nog steeds in politieken zin van het vereenigd Koningrijk is afgescheiden daar het zijn eigen en afzonderlijk wetboek budgetparlement en kiesstelsel be hield. De toestand heeft iets belachelijks. Maar zotter nog klinkt hetwanneer men verneemt dat er op het eilandje eene soort van omwen teling dreigt uit te breken. De revolutionnaire partij eischt van den gouverneur uitbreiding van het kiesrecht invoering van de ballot en andere hervormingen van ingrijpenden aard. W at vreese- lijke dingen er staan te gebeuren indien er aan die eischen geen gehoor verleend wordtis niet te voorzien. Misschien hetzelfde wat den kik— vorschen overkwamdie den opperste der goden om een anderen koning aanriepen. Jupijnzond hun een ooievaar. Douglas het hoofdstadje van Man, is aller liefst gelegen en zou indien er werk van werd gemaaktvoor de tegenoverliggendedicht bevolkte Engelsehe districten eene zeer gewilde badplaats kunnen worden. De korvet „Blanche" die tot opsporing van het vermiste oefeningschip „Atalanta^ was uitgezonden is na een vruchtelooze kruistocht van zestig dagen te Halifax aangekomen. Maandag werd de instructie geopend in zake het in den kelder van een voornaam huis in Harleystreet gevonden lijk van een vrouw, de eerste persoon die in verhoor werd genomen, was de eigenaar van het huis Jacob Iienriquez, die verklaarde dat hij en zijn gezin met het be dienden personeel gewoon zijn vier tot zes weken buiten te vertoeven gedurende welken tijd het huis aan zelf daarvoor gehuurde huisbewaarders is toeveitrouwd. Hij kon niet de minste aan wijzing doen tot oplossing van het tragische mysterie. John. Spendlovede keldermeester van den heer Henriquezdeelde mededat hij sedert 18 maanden in dezen dienst was en dat hem in dien tijd altijd een vunzige lucht in den kelder gehinderd had hetgeen hem eindelijk deed besluiten om ook den achtersten kelder waar veel oude rommel lageens flink op te ruimen en schoon te maken. Dit leidde hem tot de ontdekking van het in hevigen graad van ontbinding overgegane lijk. De medicus dr. Spurgin meentdat het lijk langer dan een jaar in den kelder heeft gelegen. Of de vrouw een geweldigen dood is gestorven, kan hij niet zeggen. Een ander doctor, Eepper genaamdraamt den leeftijd van de ^vrouw op het oogenblik van haar dood op 30 a 40 jaren. Deze arts is van oordeel dat de dood werd veroorzaakt door een messteek in de hartstreek. Een zelfmoord kan hier niet plaats gehad hebben. Het is echter mogelijk, dat aan een ongeluk moet gedacht worden. Na deze verklaring werd de [instructie een week geschorst. Middelerwijl is in den kelder in een verborgen hoek een keukenmes gevonden. De commissie der Kamer voor het ontwerp tot wijziging der Meiwetten die bij de tweede lezing eenige artikelen heeft geamendeerd of in den zin der regeering aangenomen en daaren tegen weder anderen heeft verworpenonder welke het artikel betreffende de terugroeping der bisschoppen heeft bij de eindstemming de geheele wet met 13 stemmen tegen 8 verworpen. Na ongeveer zes eeuwen tin aanbouw te zijn geweestis de Dom van Keulen nu eindelijk bijna voltooid. De gelden van dit meesterstuk van Gothische bouwkunst zijn bijna allen verkregen uit bijdragen der katholieke volken en de opbrengst van een jaarlijksche loterij. De kerk is 106 meter lang en 75 m. breed. Twintig jaren geleden werd de voorgevel vol tooid en in den laatst en tijd werkt men uit sluitend aan de twee torens die ieder 160 meter hoog zijndus hooger dan de pyramide van Cheops of de klokketoren van Straatsburg. Het gewicht der groote klokdie uit het metaal van Eransche kanonnen gegoten is bedraagt niet minder dan 560 centenaars. Op den dag der inwijding zullen 28 man noodig zijn om haar in beweging te brengen. De Italiaansche minister van Binnenlandsche zaken, de heer Villa, heeft zijn ontslag genomen, omdat hij van meening is, dat, ten behoeve van de samenstelling der Linkerfractien, het zaak is eenige dissidenten in het Kabinet op te nemen. Cairoli evenwel, de Premier, wil dit ontslag niet aannemen, voor hij den uitslag weet van het debat over Crispi's interpellatie betreffende de beweerde inmenging der regeering in de verkie zingen. Dit debat evenwel zal niet meer loopen over de interpellatie zelvemaar over het voorstel der regeering om haar tot na de beraadslaging over de kieswet te verdagen, wat vrij wel zou gelijk staan me' eene verwerping. Het ontwerp tot wijziging der kieswetdoor het Italiaansch Kabinet bij de Kamer ingediend, handhaaft den census van 40 lire, maar stelt de eischen voor hen, die krachtens zekere mate van ontwikkeling het stemrecht verkrijgen, een wei nig lager. Verder wordt bepaald, dat vijfjaren na de afkondiging der nieuwe wet, van ieder kiezer een minimum van kennis eu ontwikkeling geeischt zal worden. Men breng; de kieswet dus in verband met de onderwijswetten. Uit Rome wordt gemeld dat kardinaal Nina den Paus zijn ontslag heeft aangeboden maar dat het is geweigerd. Uit Rome wordt aan de Kölnisohe Zeitung getelegrafeerd, dat aan den pronuntius Jacobini te Weeuen, in last ig gegeven aan de Duitsche Regeering mede te deelen, dat de Curie bereid is nieuwe onderhandelingen met Duitschland te openen. Dinsdag namiddag hebben, overeenkomstig het aloud gebruik herauten in rouwgewaad met trompetgeschal aan de bevolking van St. Peters burg bekend gemaakt, dat de plechtige bijzetting van het lijk fier Keizerin in den grafkelder den volgenden ochtend ten 10 ure zou plaats hebben. Op dat uur verkondigden Woensdag kanonscho ten, dat de plechtigheid plaats had. De kist werd van de katafalk op een baar geplaatst welke door den Keizer en de grootvorsten naar den grafkelder gedragen werd. Bij de plechtig heid waren alle wewone en buitengewone verte genwoordigers van vreemde hoven tegenwoordig; onder dezen de Kroonprins van Pruisen, aarts hertog Wilhelm van Oostenrijk, prins Alexander van Bulgarije, zijn vader Alexander van Hessen: lord Dufferin, generaal Chanzy met een schitte renden staf, enz. De Duitsche Kroonprins is Woensdag namiddag ten 4 ure en aartshertog Wilhelm ten 5 ure weder vsn St. Petersburg vertrokken. Tot welke lage middelen sommige Amerikaan- sche beursspeculanten die zich ten koste van anderen verrijken willen, hün toevlucht nemen, blijkt uit een complot, dat onlangs door de politie te San Erancisco ontdekt en verijdeld is. Een gewezen telegraaf beambte had met eenige oeursspeculanten een plan op touw gezet, om op de beurs te New-York een paniek in de Pacific mail en de Mijnaandeelen teweeg te brengen en daarmede hun voordeel te doen. Op een afgelegen plaats in het gebergte was reeds alles in gereedheid gebracht. Daar had men een batterij en een geisoleerden draad in de struiken verborgen. De telegrafist zou hier, na de gewone verbindingsdraden afgesneden te hebben, een ontzettende dépêche naar Chicago seinen, waarin bericht werd, dat San Erancisco door den Stillen Oceaan was weggespoeld en dat deze vreeselijke overstrooming vergezeld ging van een hevige aardbeving, waaronder de mijnen van Comstock geheel vernield waren. De speculanten wachtten alleen maar op een rijzing in (1e Comstock aandeelen om het plan uit te voeren. -Maar ondeitusschen is de politie er achter gekomen en heeft den telegrafist in hechtenis genomen. UITVOERINGEN WAALWIJK. Door de Liedertafel zullen morgen op de repetitie de volgende stukken gezongen worden: Zondag op het meer. Heinze Das Gebet der Erde. Zöllner. Der feine Wilhelm. - Kücken y, Waalwijk, 12 Juni 1880. In ons vorig nummersprekende over den verkoop van het hotel Holtgrefehebben wij gezegd Naar het zich laat aanzien zal het gebouw een andere bestemming krijgen. De nieuwe eigenaars verzoeken ons te melden de (1e beslemming van bet gebouw dezelfde blijft. In het Nbl. voor Ned. leerlooierijen van verleden D >nderdag komt het volgende schrijven voor in antwoord op een stukopgenomen in No 38 van de „Echo van het Zuiden. Mijnheer N. Omdat ik met uw eerste schrijven in hoofd zaak sympathiseerde achtte ik het mijn plicht te herhalen wat door u gezegd wasmet aanwijziging welke middelen aangewend behoo- reu te worden om met goed gevolg de ingekan kerde wonden betreffende het onderaangehaalde te genezen. Het is dan ook wenschelijk dat zich meer stemmen verhieven en de handen eenparig aan dit groote herstellingswerk werden ineen geslagenwant wat baat het ons als wij langer daarover spreken daardoor den nuttigen tijd voorbij laten gaan. Uwe opmerking over het woord Gild is mijns inziens door u zeiven uitgemaakt, omdat er ontaarding bestaan is zoo wenschte ik, hoe wel de beteekenis wel dezelfde blijftdit met een ander woordn. 1. het met den tijdgeest meer overeenkomende Bond genoemd te hebben, en wil ook de hoop koesteren dat de eigenlijke werkkrachten aldus eene andere en nuttiger gedaante zullen hebben. Op kunstgebied acht men zekerlijk een gild uit de 12e eeuw boven een leêr-industriebond zooals die thans bestaat doch wil mij niet ten kwade duiden als ik stellig beweernu in onze samenleving gelijke rechten bestaan en de vrij heid in allesook voor wat schoon en nuttig is eene eerste plaats heeft ingenomen er nu niemand meer zal wezen die het met zijn me- demenschen tenminste goed voor heeft, om dien slaventijd terug te wenschenwaardoor de menschelijke geest gedrukt was door knellend- werkende banden of castenleer, en hem onmachtig maakte naar een hooger doel te strevenen steeds gebukt deed gaan onder den last van een willekeurig meester of wel een individudie. of door geboorte óf fortuim vermeende een meer verheven schepsel te wezen dan zijn onderschikte, of liever slaaf. Ziedaar dus mijnheer N. waarom mij het woord gild hindert en durf ik de hoop koesteren dat wij met het eigenlijke doel der zaak waar mede wij begonnen zijn in het Tervolg het wel ééns zullen worden. Zeer graag wil ik zoover als mijne zwakke krachten daartoe in staat zijn medewerken aan het edele beginselwaarvoor ik ten allen tijd bereid ben tot eene samenkomst, alhoewel het onbetwistbaar zal -wezen dat Midas zijne ooren zal spitsen om ons en allen die het men de besproken zaak ernstig meenen te bevitten. Doch schrikken wij daarvoor niet terug en werken wij eendrachtig en met een stalen wil. Hiermede mijnheer N. houd ik op met ano niem schrijven en vermeen van UEd. hetzelfde te mogen verwachten. Der Redactie bereids dank zeggende voor de verleende plaatsruimte. Breda, 7 Juny 1880. P. Bank Jr' Yan verschillende zijden zoo schrijft men uit den Haag wordt thans bevestigd dat de tweede Kamer Dinsdag 29 dezer hare werkzaamheden zal hervatten. De bijeenkomst zal. naar men meentslechts kort duren en daarin zal o. a. de verhooging van hoofdstuk V tot uitvoering van de onder wijswet behandeld worden. Zooals reeds is gemeldheeft de Raad der gemeente Oudheusden besloten tot den bouw eener nieuwe school. Dit heeft echter niet belet, dat Gedeputeerde Staten het besluit van den schoolopziener tot afkeuring der school hebben gehandhaafd. De sluiting der school is alzoo binnen eenige dagen te wachtentenzij de Raad zich van de beslissing van Gedeputeerde Staten bij den Koning in beroep voorzie. Tot Wethouder te Oisterwijk is benoemd de Heer A. Willems. De schorshandel blijft op de Veluwe zeer levendigevenals de handel in bosjeshout. Voor- schors besteedt men 45 a f 48 per voervoor Barneveldsch bosjeshout 4.75 a f5 per vim (104 bos), voor de langere bosjes 9 a f10 per vim. Ook te Wouw zijn de pokken uitgebroken; één persoon is reeds bezweken, In Harderwijk zijn 5 Pruisische officieren, onder wie een llauptmann-majoraangenomen als kolonialen voor Neerlandsch-Indië. In een aphotheek te Alkmaar heeftnaar men zegt bij het vervaardigen van Belgaalsch vuureene ontploffing plaats gehad. De knal was zóó geweldig dat hijaan een kanonschot gelijktot op een half uur afstands van de stad nog werd gehoord. Een der bediendende heer C., werd vreeselijk verminkt en was aan stonds een lijk terwijl nog een tweetal andere personen ernstig letsel bekwamen. De geheele apotheek werd als 't ware uit elkander geslagen, ja zelfs de ruiten van de tegenoverstaande per- ceelen werden verbrijzeld. De tengevolge^ dezer ontploffing veroorzaakte schade is vrij aanzienlijk. In een der dorpen van de provincie Utrecht is onlangs een opmerkelijk geval van vergiftiging voorgekomen. Men had opgemerkt, dat telkens na het gebruiken van pannekoeken, wat natuur lijk nogal eens voorkomtongesteldheden zich in verschillende gezinnen voordeden. De ver denking viel in de eerste plaats op het hoofd bestanddeel het meel. Herhaald onderzoek aan het pharmaceutisch laboratorium der U- trechtsche hoogeschool ingesteld leverde echter geen enkel vermoeden voor de aanwezigheid eener schadelijke stof. Zoo kwam men eindelijk tot een onderzoek van het geen bij de panne koeken pleegt gebruikt te wordennamelijk de stroop. Ook daar gaf in den beginne liet zoeken naar metalen die bij (1e fabrikatie er in konden zijn gekomen geen lichtmaar ten slotte bleek een nogal aanmerkelijke hoeveelheid rattenkruit te bevatten. Al de gezinnen die ziek geworden waren hadden den stroop gehaald bij den eenigen kruidenier van het dorp en inderdaad vond men in de stroop uit het vat bij dezen gescheptook rattenkruit. Het vat werd in beslag genomen en bij lediging vond men op den bodem niet minder dan ruim een Kg. ar senicum voldoende om de geheele dorpsbevol- volking in het graf te helpen. Gelukkig lost arsenicum echter slechts weinig op in stroop en vandaar, dat de zaak geen doodelijke gevolgen heeft gehad. Hoe het mogelijk is geweest, dat men zulk een vat met stroop heeft gevuldis nog niet opgehelderd want de kruidenier was volkomen te goeder trouw. Te Empel nabij 's Hertogenbosch is de bliksem geslagen in de spits van den gemeente- tetoren die bijna geheel verbrijzeld is. Een begin van brand ontstaan in de aan den toran gebouwde R. K. kerk werd spoedig gebluscht. De toren met uurwerk is tegen brandschade verzekerd, Maandag 11. sloeg de bliksem in de woning van R. Varkevisser te Katwijk a/zee. De wo ning bestaat in twee vertrekjes; in het binnen vertrek is eene bedstede waaronder de kelder. Beide vertrekjes bezitten een raam en zijn onr- derling door een deur verbonden. Nadat nu (1e bliksem langs den schoorsteen gevallen was en alle pannen van het dak door elkander ge worpen of verplaatst had, kwam hij in de bed stede en wierp de bedsteêplauk met alles wat daarop stond benevens de kussens op den vloer.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2