Nummer 48. Donderdag 16 Juni 1880. I li, feuilleton? 1)10I1DB STRIKER 3 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Misdaad en Waanzin. Frankrijk. e Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN N De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door liet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. geadresseerd aan onbekenden. Gedurende de eerste helft der maand Mei 1880. Van Waalwijk. A. C. Kuijer. 's-Gravenliage. Kunnende de brieven door de afzenders aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Directeur,, BAGGERiMAN. Heden Woensdag wordt door den Koning in het bijzijn van de andere leden van het Vorste lijk Huis en de Ministers plechtig de nationale tentoonstelling geopend. Daarmee i« echter niet gezegddat zij reeds geheel in orde zou zijn. Verre van daar. Maar de Comissie hield vast aan haar programma. En daarenboven wat gereed is mag toch ook wel reeds gezien worden. Voltooid is inmiddels de Galerij van den ar beid die belooft de great attraction van de tentoonstelling te zijn. In die galerij zullen tallooze stoommachines werken o. a. een dat door de groote firma Cockerellte Seraingis tentoongesteld en dat een vermogen heeft van 700 paardekracht. Over 't geheel heeft men in deze galerij 15 stoomketels noodiggezamenlijk vertegenwoordigende 1200 paardekrackt. In de tuinen van het gebouw zal men een aantal curieuse en belangwekkende zaken aan treffen als daar zijn een door mecaniék bewogen opstijgraachineeen electrische spoorwegeen reusachtege vaste luchtballon (ballon captif), op de wijze als die waarmede Parijs in 1878 zulk een opgang maakte. Die ballon zal 8500 kub. meter gas bevatten en zal de Achttien-honderd tachtig liueten. Hij zal niet minder dan 3500 a 4000 kilo's wegen. De eerste opstijging zal den dag der opening op het terrein van de militaire manoeuvres plaats hebben. Een gelijksoortig geval van vergiftiging als te Doornik heeft onlangs te Chatelel plaats g-had. OF VII IV. Dc "Vrijwilliger. 't Was allengs levendig, geworden aan tafel. De bedienden hadden den orgeldraaier en zanger wel niet ten- duivel maar toch van de deur gejaagd. Op hun protest was weinig gelet. De champagne stroomde overvloedig en men weet het de champagne maakt zelfs de stomste tongen los. De bedienden hadden gezegd dat de orgel draaier een oud landweerinvalide en de zanger een bedelaar was. De jonge luitenant met den titel: „uwe door luchtigheid had tot nog toe niet gesproken. Doch de champagne had zijn tong los gemaakt en het bericht der bedienden schonk liera woorden. //Op mijne eer!" riep hij, „Het blijkt toch bij iedere gelegenheid dat de landweer eene bur gerlijke instelling is." „De landweer", bromde een oude, gezette generaal onvergenoegd dat hij onder 't knappen van zijn wijntje door aanmerkingen werd gestoord, «de landweer vormt geene instelling op zich zelve zij maakt een deel uit van het leger." „Dan toch een burgerlijk deel." „Ook dat niet", bromde de generaal. „Het geheele leger is het leger zijner majesteit." „Doch...." „Reeds voor zestig jaren was ik luitenant „Doch niet bij de landweer." „Toen was er Goddank, nog geene landweer." „Goddank niet!.... Dat was immers ook mijne bedoeling, uwe excellentie." //Ha, zoo? En wat wilde Een 60tal personen die aan een bruiloftsmaal hadden deelgenomen werden ziek ten gevolge van het gebruik van dolle kerveldat de keu kenmeid in de soep had gedaan in plaats van peterselie. Een meisje van tien jaar had op merkelijk genoeg geenerlei hinder ondervonden. Zondag hebben weer verschillende verkiezingen plaats gehad. Te Chambcry is tot lid van den Senaat gekozen de Republikein Parent, met 292 stemmen terwijl de Conservatief er slechts 96 had. Bij de verkiezing van een lid voor den Parijschen gemeenteraad (wijk Charonne) verkreeg Trinquel, die op het oogenblik wegens deelge nootschap aan de Commune in Nieuw Caledonië dwangarbeid verricht, de meeste stemmen, maar niet de vereischte meerderheid zoodat herstemd moet worden. In 't belang der amnestie hadden de roode radicalen zeker beter gedaan aan Trin- quet. hun stem niet te geven. Men beweert namelijk dat het Kabiuet den uitslag vat deze verkiezing heeft willen afwachten vóór het een besluit nam in zake het amnestie- voorstel dat in den raad drie besliste tegen standers schijnt te hebben. Mogelijk is het dus, dat genoemd voorstel hedengelijk het eerst heette dat geschieden zou niet door de Regee ring wordt ingediend. Men wildat het strekt om de amnestie te doen afkondigen op 14 Juli a. s., den nationalen feestdag. Heeft Le Temps het voorstel aanbevolen, het Journal des Débats verklaart er zich met nadruk tegen. Volgens dit blad is het volmaakt nutte loos de eischen der radicalen te vervullen, want is de een ingewilligd dan komen ze met andere, nog hoogere. Volgens de Voltaire zijn door de Regeering aan de prefecten zeer strenge instructies gegeven wat betreft de tenuitvoerlegging der decreten van Maart tegen de Jezuïeten. Den 30sten a. s' moeten onverbiddelijk hunne inrichtingen zijn gesloten geen uitstel wordt verleend en desnoods zal geweld worden gebezigd. uwe doorluchtigheid verder zeggen „Dat de landweerjuist wijl zij cene burgerlijke in stelling isnooit door een edelen geest kan bezield zijn." „Uwe doorluchtigheid zegt dit zekeromdat de meeste officieren uit burgers bestaan." „Ja, en uit officieren, die dien naam niet ver dienen. Mij tenminste kleurt telkenmale een blos het gelaatals ik ginds aan 't uiteinde van het plein dien barbierswinkel moet voorbij rijden." „Jadat is werkelijk eene schande lijke zaak." De kommandeerende generaal had dit gesprek gehoord. Hij scheen nieuwsgierig. „Wat is er van die barbiersaffaire vroeg hij. „Deze wordt door een officier uitgeoefend uwe excel= lentie „Hoe stoof de generaal op, „een officier Gij bedoelt zeker een voormalig officier. En ook dit is niet mogelijk." „Het is toch zoouwe excellentie." „Misschien is het iemanddie van de waardigheid van officier ontzetdie weggejaagd is... Doch waarom noemt men zoo iemand nog officier De generaal was opgewonden. Hij was reeds drie of viermaal tijdens de parade en aan tafel in drift geraakt en had om vijn verdriet te onderdrukken het eene glas champagne na het andere geleegd. „Vergeef mij, uwe excellentie", sprak de jonge luitenant, „de genoemde barbier heeft zijn ontslag eervol Bekomen met het recht om de uniform van zijn regiment te dragen." De opperbevelhebber werd bloedrood. „Is dat de waarheid snaauwde hij den generaal toe, die reeds zestig jaren geleden luitenant was ge weest. „Helaas, ja, uwe excellentie „En de ellendeling draagt de uniform misschien ook wel„Ik heb hem nooit daarin gezien." „Doch hij mag ze toch dragen „Indien hij het verkiestja" „Ook bij 't scheren „Men zou het hem niet kunnen verbieden." „Niet verbieden En hij scheert misschien Het Journal Officiel bevat de benoemingen van Challemcl-Lacour gezant te Bern tot ge zant te Londenen van Emanuël Arago tot gezant te Bern. Generaal Clinchant wordt waar schijnlijk gouverneur van Parijs. Tegen Challemel's benoeming is door een der leden van het Engelsch Lagerhuis den Katho lieken Ier O'Donnellprotest aangetcekend. Hij wil de Regeering over deze benoeming iuterpel- leeren én er aan herinnerendat Challemel indertijd wegens zijne radicale en anti-clericale gevoelens door Dnitschland als gezant is gewei gerd. Aan Von Bismarck wordt in dezetoen hij er van hoorde dat Challemel in aanmerking kwam het ondeugende woord in den mond gelegd Challemel, Challemel Lacour Ik dacht, dat die al lang gefusilleerd was Hoe dit zijde benoeming zal wel niet worden ingetrokken. De Kamer heeft het ontwerp tot afschafting der Zondagswetdoor den Senaat met enkele wijzigingen aangenomen goedgekeurd en aan de Regeering verlof gegeven op 14 Juli a. s., uit reiking der nieuwe vaandels, een extra-zondvloed van ridderordes uit te gieten. Nog besloot men, dat Generaal Aymard de gisteren overleden gouverneur van Parijs op kosten van den Staat zal worden ter aarde besteld. De Raad van State heeft de verkiezing van den begenadigden Communalist Humbert tot lid van den Gemeenteraad van Parijs ongeldig ver klaard. Gambetla zal de onthulling van het standbeeld van Thiers bijwonen en bij die gelegenheid een redevoering houden. In een groote ijzergieterij te Marneval bij Saint Didier is de hoogoven waar dagelijks 80,000 kilo ijzer verwerkt werden in de lucht gevlogen. De ontploffing was zoo hevig, dat het smeltende ijzer ver in het rond werd geslingerd, waardoor een stoomboot, die zich op een tame- lijken afstand van de plaats des onheils bevond, in brand raakte. De zoon van den eigenaar der fabriek werd doodelijk gewond ook de eigenaar zelf en vijf wel voor een stuiver „Duurder zeker niet, uwe excellentie", hervatte de jonge graaf. „Het zijn meestal boeren en arbeiders welke hij scheert. Ook den bedelaardie daar even bij het orgel zong zag ik hedenmiddag zijne woning binnen treden." „Ha ha bromde de generaal, steeds driftiger. „En welke redenen had mijn voorgan ger om eene dergelijke onbetamelijkheid te dulden vervolgde hij tegen zijn buurman. „Ik weet het niet, uwe excellentiemen meende zeker geen recht te„Och, wat! RechtHij wenkte een bediende. „Is een ordonnans aanwezig?" „Ja uwe excellentie." „Roep hem." De bediende vertrok. Haastig dronk de graaf een glas champagne. De ordonnans trad binnen'. Het was een vrij williger een koeneflinke jonkman wien wij reeds van vroeger kennen. Hij naderde den ge neraal koelzwijgend stijfmet neerhangende armen. „Ken je het barbiershuisje aan het einde van het plein vroeg de generaal. De vrijwilliger verbleekte. Hij aarzelde. „Ja", sprak hij eindelijk. „Breng den barbier hier", sprak de generaal. „Hier, uwe excellentie vroeg de vrijwilliger. De generaal zag hem met groote oogen aan. „Hebt je verstaan?" „Ja, uwe excellentie." „En je aarzelt nog? Voort, en vat den dienst in 't vervolg beter op. Voort, zeg ik Doch de vrijwilliger vei trok niet. Eerst was hij bleek geworden daarop bedekte een donkere blos zij" gelaat. Het was de blos van een edelen trotsdie hier openlijk in tegenwoordigheid van alle officieren van het garnizoen op ruwe wijze werd gekrenkt. „Uwe excellentie", sprak hij vast doch bescheiden, „het behage u mij met meer beleefdheid toe te spreken. Een vrijwilliger heeft recht daarop:" Dit waren woorden diehoe bedaard ze ook werden uitgesproken welk billijk recht ze ook werklieden bekwamen ernsiigc kwetsuren, terwijl een aantal anderen meer of minder zwaar ge kwetst werden. De schade is zeer aanzienlijk. Drie a vier honderd arbeiders zijn door die ramp voorloopig zonder werk. Een rechtzaak, die dezer dagen voor het Hof van Assises der Seine behandeld werd, bracht een afschuwelijke handelsondernemingdie voor twintig jaren werd gedreven, weder in herinne ring. In 1860 kwam een Eransch kapitein met een rccder te Havana overeen, gezamenlijk een spe culatie in slaven te ondernemen. Zij kochten te Havre een schip, zonden het, zooals zij voorga ven naar Macao om Chineezen te vervoeren maar lieten het naar de kust van Guinea gaan, waar de kapitein een Portugeeschen slavenhan delaar vond. Hij kocht 800 stuks van het menschelijk vee voor 140,000 fr.; dat was ten naastenbij 164 fr. per stuk. Maar hij moest rekening houden met liet verlies onderwegdaar verscheidene negers gedurende de reis van honger en ellende stier ven; er werden er slechts 607 te Havana ont scheept en aan de planters aldaar verkocht voor 3500 fr. per stuk. Toen de lading was uitver kocht, verbrandde men het schip in volle zee, om alle sporen van de onderneming uit te wis- schen, en verdeelde de winst, die ongeveer twee millioen frs. bedroeg. De reeder kreeg daarvan een millioende kapitein 500,000 fr., de eerste stuurman 50,000 fr. en de matrozen ieder 3000 fr. De bemanning roeide in eene boot r.aar land en- verhaalde, dat het schip in een storm vergaan was. Maar de justitie vermoedde de waarheid en stelde een onderzoek in. Dientengevolge werden de meeste deelnemers aan de afschuwelijke speculatie gevat en gestraft, en eenigen, die gevlucht waren, bij verstek ver oordeeld. Een dezer laatsten is onlangs in hechtenis genomen en heeft voor het crimineel gerechtshof' tc Parijs terecht gestaan. Hij is echter wegens georek aan bewijzen vrijgesproken. eischten op den generaal een indruk maakten, als ware plotseling een granaat naast hem uit eengespat. Een dapper generaal verschrikt wel niet door zulk eene ontploffingdoch de graaf von Oltenberg was niettemin een oogenblik als verdoofd. Daarop overviel hem eene vreeselijke woedezijne oogen fonkelden. Met een [(enkelen slag wilde hij den brutalen knaap vernietigen. Doch hij matigde zijn toorn; hij wilde een heftig tooneel vermijden, in de tegenwoordigheid zijner echtgenoote. „Hoe heet gij vroeg hij norsch. /Frits Hertel", was het antwoord van den jonkman die volkomen kalm was gebleven. „Van adel?" „Burgerlijk." De generaal mat hem honend van het hoofd tot de voeten. „Vrijwilliger Frits Hertel, ga den barbier aan de overzijde halen. Doch dat hij mes en scheerbekken meêbrenge hij moet mij scheren. De jonkman werd nog bleeker. In den dienst moet gij u alles laten welgevallen, had de oude Striker dien morgen gezegd. Ja, alles wat den dienst betreft, had Hertel geantwoord. Thans had hij een bevel ontvangen, dat niet der. dienst betrof, waardoor hij werd gehoond ja, waardoor een man beleedigd werdmet wien hij bevriend en vermaagschapt was. Was hij verplicht dit bevel te gehoorzamen Geen mensch ter wereld kon hem daartoe dwingen. Hij had het recht, dit openlijk te verklaren zijne eer vorderde het zelfs. Doch was het raadzaam dit juist in dezen oogenblik te doen den man van wiens ingehouden woede iedere spiertrekking getuigde, in dit gezelschap tot het uiterst te brengen Welke gevolgen konden zouden daaruit voort spruiten Doch zijne eer stond op het spel en hij overwoog niet langer. Een kalm, ervaren mensch moge in zulk een oogenblik aan gevolgen denken en overwegen kunnen wat het raad zaamst is het hart eens jongelingsdoor woede en trots beheerschtkan dit niet. Wordt vervolgd,

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1