Nummer 49. Zondag 20 Juni 1880. 3e. Jaargang, L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Li Bekendmakingen. U Nog Eens7 II. EL. Schoen fabriekanten BUITENLAND. Bel Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. gie. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend dat Mozes Hartog Hz. alhier én zijne wettige rechtverkrijgenden bij besluit van 15 dezer vergunning is verleend tot het oprichten eener slachterij in een perceel, kadaster gemeente Waalwijk Sectie C no. 736, 737, 1305, en 1306. Waalwijk 16 Jnni 1880. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester VAN DER KLOKKEN. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekenddat de gewone jaarlijksche col lecte ten behoeve van fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden zal plaats hebben op maandag den 21 Juni 1880. 6 Zij noodigen de ingezetenen uit om tot instand houding dezer nationale stichting en met het oog op hen, die op een gevorderden leeftijd steeds aan ondesteuning behoefte iiebben, door het geven van milde bijdragen van hunne belangstelling te doen blijken. Waalwijk 17 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voorn. VAN DER KLOKKEN. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. Loting voor de Schutterij. KENNISGEVING. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk maakt aan de belanghebbenden bekend Dat de loting voor de schutterij tusschen de ingeschrevenen van dezen jarezal plaats hebben onder toezicht eener commissie uit net bestuur ten Raadhuize dezer gemeenteop maandag den 28 Juni, des voormiddags ten 11 ure precies; wordende de belanghebbenden bij deze gelast, zich ter plaatse en op dato vermeldte laten vindenten einde aldaar voor de dienst der schutterij te loten of zulks door behoorlijke ge machtigden te laten doen; zullende voor hen die persoonlijk afwezend blijvenen zich niet op vorenstaande wijze hebben doen vertegenwoordi gen dooF een der leden van de commissie worden getrokken. En dat eindelijk de belanghebbende personen bij de loting de gelegenheid zal worden openge steld om de redenen van vrijstellingwaarop sommigen aanspraak zouden mogen makenter kennisse van genoemde commissie te brengen met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel van dienwaarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan eenige onwetenheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden af gekondigd en aangeplakt, ;,waar zulks binnen deze Gemeente gebruikelijk is. Waalwijk den 19 Juni 1880. De Burgemeester voorn. VAN DER KLOKKEN. De overtuiging van wèl te doen is genot, 't Bewustzijn van zijn krachtenvan zijn pogen aan te wenden voor bijzonder en algemeen belanggeeft satisfactie. De strijd en 't opstaan tegen een alles ver nielende werkeloosheid, 't wijzen tot ontwikkeling en 't vooruitgaan op den weg naar welvaart, zijn maatschappelijke deugd. Intel lectueele en individueele tevredenheid staan in nauw verbar.d met een eeuwig zalig zijn. Weivaart door werken door strijdenis hemelscli genot! Maar bedroevend is het in dat pogen in dat strijden in dat vooruitgaan te worden tegen gewerkt. Terneergeslagen te worden als men zich opheft. Achteloos miskend te blijven bij 't ijverig kampen tegen lafheid die alles doodt. Or hoe moet ik het noemen nadat gij zweegt op wat ik duidelijk aantoonde in uw eigen belang Ik ging u niet voor en spande mij niet in Advertentiën 17 regels ƒ0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. alleen voor u om wat laterzooals b. v in een naschrift van de Redactie van het Nieuws blad voor Ned. Looierijen van den 9 Juni te hooren, dat de toon, dien ik aansloeg de juiste was en dat ik gelijk had. Waarom niet handen aan 't werk om zelf uwen cllendigen toestand te verbetere-i. Ot spreekt me tegen en keurt af wat ik schreef. Ot wordt eindelijk wakker en werkt met kracht en volharding. Stilzwijgen is verachtelijk. Ik jnoet me weerhouden om niet grof te zijn, om niet te schelden over de weêrgalooze wijze, waarop de meeste schoenfabrikanten hun belang, hun vak behartigen. Noemt me een vak van nijverheid of industrie in ons land zoo achterlijk als het uwe. Zonder uitzondering bestaat voor elk zware concurrentie. De schoenmakerij heeft eene dubbele. 1°. De groote kans om door de vreemde vooral de Duitsche heel spoedig overvleugeld te wordeneene kans die bij 't laten voortduren van den tegenwoordigen toestand onvermijdelijk is. 2°. De slechte eensgezindheid het niet samen werken het laffeouwerwets-sleurige en krach- telooze van de fabrikanten zelf. Algemeen als slecht erkende toestanden blijven dikwijls 't langst bestaan. Ik tart eiken schoenfabrikant te zeggen, dat zijn vak goed is, dat zijn arbeid en kapitaal behoorlijk rendeeren. Allen klagen allen zien de toekomst donker in. Verwacht dan toch niet dat er een gedienstige geest van uit den hemel zal afdalen om te redden wat gij hebt verknoeidbedorven door eigen schuld. Ieder belangstellende geeft me gelijkieder zegt dat 't zoo onuithoudbaar is en toch men zwijgt en blijft werkeloos. De schoenmakerij is op 't oogenblik onsolied d. i. niet te vertrouwen. O, 't is verschrikkelijk Moet ik u opwekken door te wijzen op de weinige gunstige uitzonderingen onder u? Door de namen te noemen van hen, die het wèl ernstig met hunne welvaart meenen die niet zoo ellendig soererig zijn als de resthet grootste deel, helaas, en die, al mogen tijdsomstandigheden en, saisoen ook tegenwerken, wèl reden tot tevredenheid hebben P In een laatste vergadering van het Nationaal Lederindustriebond werd veel gesproken tot 't oprichten van een ledermis. Wat den handelaar betreftben ik er sterk voormaar voor de schoenmakerij is zij van niets geen nut. Want Iieeren: Verg geen beschot van eene dorre heide En voor ge oogsten wilt Bebruw den grond En wei het onkruid met den wortel uit. 't Bovenstaande was reeds uit mijne pen toen ik het artikeltje van den heer 1\ Bank Jr. te lezen kreeg Ik zeg hem dank voor Jzijr. ijver en goede bedoelingen en zijne loyale onderteekening. Daar ontbreken slechts mannen als hij om tot het gewenschte doel te komen. Ik houd zelf niet van anonimiteit, maar wensch voor als noig mijn incognito te bewaren. Boven dien komt het me voor dat een paar particuliere namen weinig van invloed zullen zijn. Zoolang, b. v. een Nationaal lederindustrie bond ^tot wiens werkkring het behartigen van het besprokene in de eerste plaats behoort of een Kamer van koophandel of gemeentebesturen zich bepalen tot figurantenin deze belangrijke kwestie, zal ons schrijven weinig baten. Misschien beweeren die hoeren dat de bloei eener gemeente zooals Waalwijk niet voor 't grootste gedeelte afhangt van de schoenmakerij, N. De beide laatste êinsneden laten wij geheel voor rekening van den schrijver. Wij stellen ons voor er in een volgend nummer op terug te komen. Red. Woensdag heeft te Brussel de opening der nationale nijverheids-tentoonstelling plaats gehad. Er was zeer veel volk op de been dat de Ko ninklijke familie, toen ze om 2 uur in 't gebouw kwam, met geestdrift begroette. Al wat eenigs- zins op den naam van een autoriteit aanspraak maken magwas daar vertegengenwoordigd. Na uitvoering der f eest-cantate defileerden 6000 inzenders en hunne werklieden voor de. Kpninklijke tribune. In antwoord op de redevoering van den Mi nister van Binnenlandsche Zakenzeide de Koningdat deze tentoonstelling eene plaats zal bekleeden in de geschiedenis des lands en na de toespraak van Brussel's burgervader zeide hij dat de nijverheid niet bloeien kon, wanneer niet steeds nieuwe markten voor haar worden gevonden. De handel zeide Z. M. is de beste steun der nijverheid en ik ben overtuigd, dat wij getuigen zullen zijn van zijne ontwikke- ling, bijgevolg d us van den toenemenden bloei der volksnijvcrheid. liet événement van den dag was het meester stuk van Benoitdat in 't Vlaamsch gezongen werd. De uitvoerenden waren 1600 in getal 700 zangers en zangeressen zijn afkomstig van de muziekscholen van de voorsteden Saint Josse- ten-Noode en Schaerbeekonder leiding van den heer H. Warnots. De Koninklijke zang- vereeniging Willems-Genootschapvan Gent, diricteur de heer Pauwelsheett 300 zangers gegeven. Do schrijver van het Ylaamsche gedicht is de heer J. de Geyterterwijl het weik De Genius des Vaderlands getiteld is. Het onderwerp is aldus: De Genius des Va derlands ziet tot zich komen de verschillende uitdrukkingen van de moreele en materiëele werk zaamheid des volks, als beeldhouwers, schilders, architecten enz.de landbouwersvisschers matrozen mijnwerkers enz., die hem de pro ducten van hun arbeid en industrie brengen. De Genius vraagt aan al die werklieden van de gedachte en van den stof, waarom zij hem al deze rijkdommeu brengen en dan antwoordt het koor hem met een aangrijpende zinsnede bewerkt op het volgende thema Het is, omdat gij niet slechts de Genius des Vaderlands, maar ook de Genius der Vrijheid zijt. Een appèl van Thebaansche trompetten ge roffel van trommen zelfs kanongebulder accom- pagneeren deze zinsnede die de finale van het werk voorafgaat, dat eindigt met een vader- landsch lied van groote schoonheid. In dit werk is niets kleingeestigsalles is breed opgevat en heeft een prachtig ensemble. Sedert eeuigen tijd loopen er in sommige Belgische plaatsen op het platteland geruchten omtrent het stelen van kinderen die geslacht worden waarna een prinses zich in hun bloed baadt. Hoe onzinnig die praatjes ook zijn zij vinden onder de lagere klassen algemeen geloof en hebben dezer dagen te Molenbeek St. Jean aanleiding gegeven tot ergerlijke tooneelen. Daar is een oude vrouw uit Anderlechtdie op den weg stil bleef staan om met een paar kinderen te spreken plotseling door een troep boeren aangevallendie een kinderroofster in haar meenden (e zien. Wat de vrouw ook zeg gen mochtde steeds aangroeiende schaar van dorpelingen werd hoe langer hoe verwoeder sloeg en mishandelde haar op allerlei manieren en sleurde haar eindelijk naar het politiebureau. Daar zag de commissaris weldra, dat de oude vrouw niets misdaan had. Maar hij durfde haar niet alleen laten vertrekken om de woedende volksmenigtedie voor de deur de vrouw stond op te wachten. Hij liet haar eindelijk een achterdeur uitgaan die op een eenzamen weg uitkwam en gaf haar een agent mede, om haar naar haar woning te vergezellen. Maar nauwelijks was zij op dien we<*of de menigte snelde op haar toe. De gerechtsdienaar deed zijn best haar te beschermen maar kon niets doen tegen de overmacht. De arme vrouw werd opnieuw geslagen en mishandeld door mannen vrouwen en kinderen en zou er zeker niet le/end afgekomen zijn als niet eenige ge rechtsdienaren haar te hulp gekomen waren, die haar naar het bureau bi achten waar zij door den geneesheer verbonden werd. s Avonds is zij onder begeleiding van een commissaris van politie en twee agenten, in een rijtuig naar haar woning gebracht. Twee boerendie de aanstokers waren van de woede tegen de arme vrouw en nog eenige belhamels zijn in hechtenis genomen. Het besluit der Fransche Regeering om geen algemeene amnestie voor te stellen een besluit dat voornamelijk steunde op een votum van het Linkcr-Cëntrum van den Senaat heeft de meer geavanceerde fracties zeer ontstemd. Ook zij namen nu in deze aangelegenheid besluiten. De Union Républicaine van den Senaat ver klaarde zich eenparig voor de amnestieen ook de Republikeinsche Linkerzijde der Kamer hield zich met de zaak bezig. Deze besloot met 65 stemmen tegen 15, dat zij zich met de quaestie verder niet zou inlaten en het initiatief der Re geering afwachten. De 15 tegenstemmersde voorstander der amnestie dus, hebben bij dit besluit de vergaderzaal verlaten. De commissie voor de begrooting van Buitenlandsche Zaken adviseert tegen Raspail's voorstel tot opheffing van het Fransche gezant schap bij het Vaticaan. Prins Jéröme Bonaparte moet tamelijk ernstig ongesteld wezen. Maandag was het juist vijftig jaar geleden dat Frankrijk de expeditie begon tegen den roofzieken dey van Algiers, een tocht, die gelijk men weet, met de_ annexatie van het land ein digde. Werd hier roof met roof gestraft de gevolgen mochten heilzaam heeten. Een roofnest werd uitgeroeid, en in de plaats daarvan -trad ondanks Engeland's vertoogen een welvarende' Fransche kolonie die aan het moederland vele voordeelen opleverde, op. De gebeurtenis werd te Parijs door een feest maal herdacht, dat door Pascal Duprat werd gepresideerd en o. a. werd bijgewoond door den heer Sion, die in 1830 het eerst de Fransche vlag op Algerijnschen bodem plantte en thans te Duinkerken de vreedzame betrekking van badmeester vervult. De plechtige begrafenis van generaal Ay- mard, gouverneur van Parijs, heeft op staatskos ten plaats gehad. De uitvaart werd gevierd in de kerk St. Louis des Invalides, terwijl achtduizend man troepen op de Esplanade des Invalides opgesteld waren. De lijkwagen werd gevolgd door het oorlogs paard van den overledene, gedekt met een met zilveren sterren afgezetten sluier. Een groot aantal generaals en andere hooggeplaatste perso nen woonden de begrafenis bij, die op het kerk hof te.Passy plaats vond. Een zeker aantal leden van de rechterzijde dient een voorstel in, strekkende om het aantal hengsten, die aan den Staat behooren, tot 3000 te verhoogen, om de paarden-industrie te ont wikkelen, die in de departementen van het Z. O. welke door de phylloxera verwoest zijn in de plaats van den wijnbouw getreden is.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1