Nummer 51. Zondag* 27 Juni 1880. 3e. Jaargang, DE OUDE STRIKER Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Misdaad en Waanzin. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. MINISTERIE VAN JUSTITIE. Bij gebreke van vernieuwing ge durende de nog loopende maanden van dit jaar 1880 houdt de vroegere inschrijving op van kracht te zijn en kan zij niet meer worden ver nieuwd. hakman »GÜ zult 'den jonkman^ voor een krijgsraad doen terecht staan De Echo van het Zuiden, Nibs- b 4i«ïim lm, tam, m Oh Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele-rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De Minister van Justitie vestigt VOOR HET LAATST de aandacht van alle belanghebbenden op -de NOODZAKELIJKE vernieuwing van de op 1 Januari 1879 bestaande HYPOTHECAIRE IN SCHRIJVINGEN ingevolge de bepalingen der wet van 5 Juni 1878 (Staatsblad No. 90). De aanvraag tot vernieuwing moet geschieden door den hypothecairen schuldeischcr of door een derde namens hem op de wijze in artikel 2 der genoemde wet omschreven. Toeziende voogden en toeziende curators zijn, op straffe van vergoeding van kosten schaden en interessen, verplicht toe te zien dat de hypo thecaire inschrijvingen tot zekerheid van het be heer van den voogd of curator, binnen den voormelden tijd worden vernieuwd. De overschrijving van processen-verbaal van beslag op onroerende goederen die niet in 1880 zal zijn vernieuwd vervalt daarna van rechtswege en wordt ambtshalve doorgehaald. 's-Gravenhage16 Juni 1880. De Minister voornoemd A. E. J. MODDERMAN. Advertentiën 1-7 regels /0,60. daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel OP Naar wij vernemenzullen bij gelegenheid van de aanstaande te Brussel te houden natio nale feesten de retour biljetten, welke door de stations der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen Den BoschBoxtel, Deventer, Dordrecht, Middelburg, Rotterdam, (SS.) Tilburg Utrecht (SS.), Vlissingen H. en St. en Zutfen naar Brussel worden uitgegeven gedurende de maanden Juli, Augustus September en Octo ber zonder eenige prijsverhooginggeldig zijn gedurende acht dagen in stede van 4 dagen. Zij die voornemens zijn de feesten te gaan bij wonen, hebben dus de gelegenheid, zonder ver meerdering van reiskosten langer te Brussel te vertoeven dan in gewone omstandigheden het geval is. De Ned. Consul te Gent bericht onder dagteekening van 15 Juni hoofdzakelijk het volgende aangaande den stand der veldgewassen: Met weinig uitzonderingen bestaat er ten aanzien van de onderscheiden landbouwproducten uitzicht op een meer dan gemiddelden oogst. De langdurige droogte in het voorjaar had wel is waar vrij wat bezorgdheid verwekt maar de regens der laatste weken hebben een zeer wel- dadigen invloed uitgeoefend. Tarwe, rogge en gerst staan uitmuntend en hebben sedert jaren niet zooveel beloofd de aren zijn zwaar en het stroo lang en sterk. De haver heeft door de droogte geleden echter kan het gunstiger weder nog eenig herstel aanbrengen ten minste wat den korrel betrefthet stroo zal in geen geval de normale lengte verkrijgen. Het vlas heeft mede een oogenblik in groot gevaar verkeerd hetwelk echter door den nog bij tijds ingevallen regen afgewend is. De aardappelen staan goed en beloven eene aanzienlijke opbrengst, zoo zij .van die ziekte verschoond blijven. Met de weilanden i9 het daarentegen treurig gesteld, de droogte, vooral de late vorst hebben den groei^ van het^ gras tegengehouden en in- tusschen is het seizoen te ver gevorderd om nog eenige verbetering te verwachten. Ten aanzien van de suikerfabrieken is nog niets met zekerheid te zeggen. De buitengewoon strenge winter heeft aan den tuinbouw en de bloemkweekerijen eene onbere kenbare schade berokkend; bijna alle groenblij- vende sierplanten zooals coniferen, rhodo- dendrumshulsten enz., zijn vernield. Eer.e menigte vruchtboomen hebben in dit lot gedeeld; vele zijn doodgevroren en de overgeblevene zul len bijna geen vrucht geven. IX IV. Dc Vrijwilliger. //Nader", sprak hij voor de tweede maal. De oude Striker naderde langzaam den zetel des generaals. Hij zag don trotschen hoofd officier met koudeonwrikbare kalmte aan. //Mijnheer de generaal wenscht mij te spreken vroeg hij. „Ik wenschte door u geschoren te worden. Wilt gij vroeg de generaal. ,/Neen" antwoordde de barbier bedaard. „Niet? Gij scheert anderen toch wel". „Juist." „En waarom mij niet „Omdat.... Doch zou uwe excellentie mijne redenen niet liever laterna afloop van het middagmaal willen vernemen „Neenhier." „Uwe excellentie, ik ver zoek u eerbiedig, daarop niet aan te dringen." „Neen zeg ik. Gij zult in tegenwoordigheid van het gansche korps officieren...." „Het betreft eene eerezaak, uwe excellentie." „Gij spreekt van eer?" „Het betrefi niet mije eer, uwe excellentie." „Wiens eer dan «Dat is^ het juist, wat ik uwe excellentie alleen onder vier oogcn kan zeggen." De gravin wenkte haar echtgenoot. Misschien vermoedde zij achter de koelbloedigheid van den barbier ists, dat haar niet beviel. Hoe het zij, de generaalgewoon op de wenken zijner echt- gcnoote te letten, sprak: „Tot straks dan." en zich lot een bediende wendendeging hij voort: win de zijkamer." Het middagmaal werd voortgezet. V. Do Barbier. De generaal trad de zijkamer binnen. Hij kwam van tafelwaar bijzonder lang was aan gezeten. Immers, de avond was reeds aan het vallen. Toen de graaf den barbier ontwaarde nam zijn donker gelaat eene sombere, strenge uitdrukking aan. De kleine, oude man stond met de handen in den zak aan het venster. Als in gedachten verzonken zag hij op straat. Toen de generaal hem VQorbij trad zag hij hem van ter zijde aan en zeide „Volg mij." Hij trad zijn kabinet binnen en de oude Siri- ker volgde. „Doe de deur dicht", beval de generaal daarop. De oude Striker gehoorzaamde. Vervolgens^ stak de graaf eene sigaar aan en zette zich in een leuningstoel. Striker was aan de deur blijven staan. „Treed nader" beval de generaal. De barbier deed het. Nogmaals mat de graaf hem gelijk hij hem te voren hacj ge meten als van het hoofd tot de voeten, en op dezelfde kalme wijze die den man zonder vrees kenmerkt, zag de oude hem aan. Meer dan vroeger nog was in zijn blik te lezen „Gij tart uw noodlot uit, harde, trotsche, overmoedige man Welaan het zij zoo." De graaf las dit niet daarin. „Gij waart officier ving de generaal aan. „Uwe excellentie weet het. Ik had de eer met u bij een regiment te dieiren." „Gij hebt uwen vroegeren stand schande aangedaan." „Vaardoor? Wijl ik |op eerlijke wijze mijn brood tracht te verdienen „'t Zou eene eerlijke wijze wezen voor ande ren. Voor een vroeger officier is zij schandelijk." „Uwe excellentie vergeetdat ik nog officier ben." „Voor den duivelik heb het niet vergeten. Bedwong ik mij nietik zou u anders behandelen." „En hoe?" „De generaal stoof op. „Ik geloof waarachtig De amnestie-wet is gisteren door Minister Gazot bij den Franschen Senaat ingediend. Gambetta's redevoering zal, volgens besluit der Kamerin alle gemeenten van Frankrijk worden aangeplakt. Aan de Köln. Ztg. wordt van Parijs be richt dat dc Minister-president de Freycinet zijn weifelende houding jl. Maandag niet* lang meer zal overleven. Garabetta zou hem echter nog. niet opvolgen maar aan 't hoofd van het Kabinet zou komen de heer Brisson van de Re- publikeinsche Unie en thans voorzitter van de begrootings-commissie. De rechterzijde van den Senaat heeft eene bijeenkomst gehouden, waarin besloten is, dat zij bij de stemming over het amnestie-voorstel het systeem van onthouding niet volgen maar tegen de wet stemmen zal. Men berichtdat al de ambtenaren van het parket t« Versailles hun ontslag hebben ge nomen ten einde zich daardoor te onttrekken aan de noodzakelijkheid om uitvoering te geven aan de Maart-besluitentot verwijdering van de Congregatiën. De Minister van Oorlog geeft om hooge politieke redenen zijn collega's niets toe in het verplaatsen en pensionneeren. Zoo is nu weder generaal de Geslin die te Lons-le-Saulnier het bevel voertop nonactivi teit gesteld omdat hij geweigerd had de bur gerlijke begrafenis van den heer Tamisier een der twee senatoren van het departementbij te wonen. dat gij brutaal wordt", riep hij. „Integendeel. Doch uwe excellentie heeft mij warm gemaakt. Ik ben officier als gij, generaalik draag den- zelfden degen. Als officieren zijn wij gelijk. Gij hebt mij beschimpt, straks zelfs in een aan zienlijk gezelschap.... Weet gij, generaal, dat gij mij daarvoor voldoening schuldig zijt, dat ik..." Gloeiend van toorn sprong de generaal op. „Kerel", riep hij. De cude Striker bleef be daard op zijn plaats en vervolgde: „Dat ik van u eischen dat ik u dwingen kan met mij te vechten Ja, ja, de generaal met den barbier, die de boeren voor een stuiver scheert." De generaal schaterde van het lachen. „Gij hebt gelijk dat gij lacht", vervolgde de oude Striker bedaard. „Het zou eene dwaasheid van mij zijn zoo ik thans in mijne oude da gen, nog met u wilde vechten. Doch te minder edel was het van umij zoo te behandelen zoo.te krenken, als gij gedaan heb: en thans, generaalwaarom hebt gij mij laten roepen De vraag toch of ik u scheren wilde, deed uwe excellentie alleen om mij te grieven." Spijt wrevel en champagne was de generaal toch eindelijk verlegen. „Luister", sprak hij. „Hebt gij werkelijk uit nood het scheerbekken ter hand genomen?" //Ja." „Hm, en zijt gij gehuwd?" „Neen." „Ontvangt gij pensioen „Ik heb dit van de hand gewezen sinds den dag dat ik weder begon te scheeren." „Hoeveel be draagt uwe toelage?" „Acht gulden per maand." „Laat het. scheren varen en uw pensioen zal verdubbeld worden." „Neen mijnheer de generaal." „Hoe?" „Ik zeide neen, uwe excellentie. Ik neem geene aalmoes «aanzoolang ik werken kan en nog ben ik daartoe in staat." „Gij zijt een stijfhoofdige gek." „'t Is mogelijk." „Welaan", vervolgde de generaal T Lanterne maakt bekend dat Henri Rochefort, onmiddellijk na zijne terugkomst te aryseen groot staatkundig dagblad zal oprichten, waarvan de prijs tien centimes het nommer zal zijn. Dat de Regeering eindelijk bij de werk stakingen te Reims de handen uit den mouw wil steken, blijkt uit een ministerieel besluit waarbij twee der vreemde oproermakers, Beleren van afkomstuit het land gewezen worden Deze beide vrijheidpredikersMalempré en Fierrard genaamdhadden reeds in hun land moeilijkheden met de justitie gehad. Te Reimswaar deze Internationalen zich bij den werkman hadden weten in te dringen maakten zij een ijverige socialistisch-collec°tivi- stisch-revo utionaire propaganda, waren leidende leden van het comité-centraal in genoemde stad en hadden in April jl. een hevig manifest uit gevaardigd dat eindigde met de woorden: Leve de sociale Revolutie De Minister Constans heef hen nuofschoon tegen hun ain misschienin de gelegenheid ge- steld, de jubelfeesten te kunnen bijwonen. Parijs zal den 14 Juli, den nationalen gedenkdageen recht feestelijk aanzien hebben Het plein van het Chateau d'eau en dat van de Bastille worden fraai versierd en met elkander verbonden door guirlandes langs de boulevards De tuin der Tuileneën en die van het Luxem bourg zullen geïllumineerd worden evenals de Place de la Concorde, de Champs Elysées en het p^m de 1 Etoile, terwijl in de eerstgenoemde tuinen een concert gegeven wordt. Op de Place du Throne zal een feest plaats hebben. Voorts wordt op vier punten der stad vuurwerk afgestoken, namelijk bij den Are de JLitomphe, op de hoogte van Montmartre, bij het Observatorium en op de Place du Throne. T ?e djrecteur der openbare weldadigheid heeft den Panjschen gemeenteraad onder 't ooo- gebracht da de stad 45,000 behoeftige gezinnen telt en dat deze bij het nationale feest op den 14 Juli, dat een feest voor allen behoort te ziin met vergeten mogen worden. Bij de openbare feestvmrmg van 30 Juni 1878 werden «aan elk weder driftiger„dan gebeure wat er wil Gii zult uw zin niet hebben. Ik zal uw scheerbek- h6 afscl!?uren> w door soldaten bezetten./' „Uwe excellentie heeft daartoe het recht met. Recht? Ik ben hier komman- deerende generaal en gij gij hoont het offi cierskorps, den officierenstand." De oude Striker bedacht zich een oogenblik. we excebentie sprak hij eensklaps; „ik zal u een voorstel doen." „Gij mij Ik fiirmK lanpr®cheere.n indien gij den vrijwil- Hertel, dien gij heden in hechtenis hebt doen nemen, in vrijheid stelt De generaal lachte. „Gij rijt gek", riep hij. „Ditmaal met, uwe excellentie. De jonkman is mijn neef, een braaf, rechtschapen mensch. verzoek u om zijne invrijheidstelling. Alieen om zijn ent wille ben ik hier gekomen." Gii r. 'i'm .r~ 1x0111 doen veroordeelen „Gelijk hij verdiend heeft". Ter dnnrl excellentie?" - „Ik ontwaar d/g wetten nog niet vergeten hebt." - „Uwe excel lentie, ik verzoek u nogmaals om genade voor den jongeling. „Loop naar den duivel." „Hij moet genadé" ontvangen hij moet, zeg ik generaal. Gij hebt hem getergd, op onuitstaan bare wijze gesard. „Maar duizende bommenkerel", riep de mij inmij" CigCn UuiS Hij naderde de deur en wilde die openen. De oude Striker bleef bedaard staan. Gii hebt uw noodlot uitgeloktzeiden zijne oogen Wel nu het zal u onverbiddelijk ttelfen. „Uwe excel lentie sprak hij luid, „laat die deur dicht De generaal antwoordde aan de klink. niet. Hij bracht de hand Wrirdt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1