Engeland. Duitschland. Italië. Azie. BINNENLAND. Gemeenteraad van Waalwijk. behoeftig huisgezin twee franken uitgedeeld. Het is wenschelijk dat thans weder zoo gehan deld wordt. De heer Hallet, voorzitter der commissie voor het feestverklaarde uit naam der commissie dat aan de behoeftige huisgezinnen gedacht zal worden. Van de 200,000 fr., die de raad heeft goedgekeurd, zal zekere som voor de armen worden afgestaan. Ook de ziekenhuizen en an dere inrichtingen van weldadigheid zullen er hun deel van ontvangen. Geschreven biljetten van den volgenden iuhoud zyn op de muren van de universiteit te Montpellier aangeplakt „Voorwaarden door de studenien op de her opening van de faculteit gesteld „Ontslag van den deken Ontslag van den Permanenten Raad Ontslag van de heeren Plan- chon en SabatierBenoeming van den heer Amagat en benoeming van den heer Dupré tot deken." In het stadje Mantes heeft een 80jarige grijsaard een vrouw van 28 jaar vermoord door middel van een revolvernaar men zegt uit minnenijd. Twee belangrijke diefstallen van diamanten hebben in het Palais Royal plaats gehad. Een jonge lady, vergezeld van een groom, heeft zich van een parure van 50,000 fr. meester gemaakt, door in de plaats daarvan te leggen een van 6000 fr. die zij gekocht en betaald had. De zelfde truc was den vorigen dag door een jongmensch met diamanten ringen gedaan. In de Porte St. Martin ontstond bij een der laatste voorstellingen een paniek. Bij het begin der laatste acte van „la Mendiante" werd de kreet van „brand" gehoord. De acteurs vluchtten in de coulissen de toeschouwers lie pen elkander overhoop. Wat was er gebeurd? Men sprak van eene gasontploffing, die de ruiten deed springen, maar de waarheid was, dat een bediende met een blad glaswerk van een trap was gerold. Poulloyde moordenaar van den heer Joubert, door Duitschland uitgeleverdis te Parijs aangekomen. De booswicht beefde van angst toen hem aangezegd werd, dat hij op de plaats, waar de moord geschied was, zou worden gebracht, om de omstandigheden toe te lichten, onder welke de misdaad is volvoerd. Om dit te vermijden kwam Eoulloy tot de volledige bekentenis, dat hij, zonder aanleiding, goedsmoeds zijn patroon had vermoord om hem te bestelen. Pigaro vertelt, zonder voor de waarheid van dit bericht te willen instaan, dat het gere serveerde park van St. Cloud door de regeering voor een tijdvak van twintig jaren aan een Engelsche maatschappij vcihuurd is. De staat ontlast zich op deze wijze van het zeer kostbaar onderhoud van dit park en zou bovendien een jaarlijksche rente van 25,000 fr. ontvangen. Prins Orloff, de Russische gezant, wordt tegen het laatst dezer maand te Parijs terug verwacht. De zwarigheden, die tusschen Frankrijk en Mexico gerezen waren tegen het herstel der di plomatieke betrekkingen, zijn uit den weg ge ruimd. Mexico heeft verlangd dat Frankrijk vóór de weder-aanknooping van het diplomatieke verkeer afstand zou doen van eiken geldelijkcn eisch. Frankrijk wilde ten aanzien van dit punt zich niet binden. Thans heeft de officieuse Mexicaansche gevolmachtigde met den heer de Freycinet eene schikking getroffen. Verbinte nissen over en weer zuilen eerst aanvaard wor den, als de gezanten benoemd zijn. Aan het station te Compiegne waren een twintigtal werklied .n, die aan het lossen van een zandtrein bezig warenom uit te rusten onder de wagens gaan liggen. Ongelukkigerwijze kwam een andere zandtrein aangereden die op den stilstaande liep. De verschrikte werklieden klampten zich zoo goed mogelijk aan hun wa gens vast, en daar beide treinen weldra geremd werden, zijn er slechts vier zwaar gewonden te betreuren. Bij de verdere behandeling der quasstie Brad- laugh, leed het ministerie zijn eerste nederlaag. Labouchère's voorstel toch, waarbij het zich had aangesloten, om hem op eene eenvoudige ver klaring toe te laten, werd verworpen en met 275 tegen 230 stemtoen werd aangenomen een voorstel van Gifford, om Bradlaugh in geen geval toe te laten, noch op eed, noch op ver klaring. Een vervaarlijk gejuich ging op van de banken der oppositie, toen dit resultaat be kend werd. Bradlaugh echter heeft het er niet bij laten zitten. Hij is in het Lagerhuis voor de balie verschenen, van den voorzitter zijne toelating eisehende. Dit moest deze natuurlijk weigeren, waarop Bradlaugh het woord tot het Huis richtte en het genomen besluit onwettig noemde. 't Huis besliste hiernadat Bradlaugh zich zou verwijderen, maar dit was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Hij weigerde beslist. Toen moest Northcote komen met een voorstel om den voorzitter te machtigen aan het besluit van het Huis uitvoering te doen gevenen toen dit aangenomen was 8 stemmen tegen werd werkelijk geweld aangewend. De deurwaarders grepen Bradlaugh aan en brachten hem buiten. Maar ook dit baatte niet. Tot tweemaal toe rukte de forschgebouwde atheist zich los en het Huis was eindelijk wel genoodzaakt nog een stap verder te gaan cn te besluiten dal Brad laugh zou worden in hechtenis genomen. Een waardig schouwspel. De stoomboot Teutoniavan Liverpool die de reis naar Canada maakterapporteert dat zij zich op haar heenreis een weg moest banen door een 30 mijlen lang ijsveld. Acht schepen waren reeds in het ijs blijven steken en twintig andere vaartuigen konden zich slechts met moeite en beleid door de massa's ijs heen- werken. De Teutonia zelve werd 62 uren opge houden. Zij ontmoette op reis eene bark die door de aanvaring met ijsbergen zwaar bescha digd was. Eenigen tijd na de Teutonia kwam de lliber- nia ter reede van Liverpool aan, medebrengende den kapitein en zeven manschappen der equipage van de bark Ontario, die op het ijs gestrand en stuk gestooten was. Ervaren zeevaarders kunnen zich zulke groote massa's in den Atlantischen Oceaan sedert de laatste veertig jaren niet her inneren. Acht jaren geleden in Juli 1872, werden in het Londensclie stadsdistrict Hoxton twee vrouwen moeder en dochterdie daar een klei nen courantenhandel dreven, vermoord, zonder dat het tot dusver aan de politie mocht gelukken den moordenaar te ontdekken of eenig licht over de aanleiding en de omstandigheden van de afschuwelijke daad te verspreiden. Thans heeft een veroordeelde in het tuchthuis te Portsea, die aldaar wegens uitgifte van valsch geld voor vijf jaren werd opgesloten bekend, dat door hem de dubbele moord is gepleegd. De moordenaar is 28 jaren oud en verklaartdat hij in de woning der vermoorde vrouwen had weten bin nen te sluipen om geld te stelen cn, toen er gevaar dreigde van in hechtenis genomen te worden op de beide vrouwen was aangevallen en haar met een zwaren hamer had gedood waarna hij ijlings de vlucht had genomen. Van goederhanö verneemt de Weencr Poli- tische Corresp., dat de Berlijnsche Conferentie de grenslijn heeft verworpen indertijd te Con- stantinopel voor Epirus voorgesteld. Voornamelijk van Italië kwam het verzet. De grenslijn door Frankrijk en Engeland voorgesteld zal waar schijnlijk door allen zonder tegenspraak worden aangenomen. Het Congres verwacht nog eei e verrassing, namelijk een telegram van de Albaneesche Liga, waarin het volgende wordt medegedeeldDe Albaneezen zullen nooit berusten in de verminking van hun land en evenmin in ruil van gebied waardoor zij onder vreemde heerschappij zouden komen. Ze moeten zich daarom verzetten tegen het, ten hunnen opzichte in de Berlijnsche over eenkomst bepaalde en herhalen hnnne bede, dat de gevolmachtigden hun verzoek, om hunne oude rechten ongeschonden te handhavenin ernstige overweging zullen nemen. Aan het slot van het telegram wordt verklaard dat de Al baneezen aanspraak hebben op Europa's dank daar zij een bloedbad hebben voorkomen ey bij gedragen tot de bevordering der beschaving. Meir weetdat de Turkschc Regeering de landing in de Dardanellen verboden heeft van het stoomschipdat de harem van den ex-Khe- dive aan boord heeft. De sultan stond de ont scheping alleen toe op het eiland Scio. Daar het stoomschipdoor den ex-Khedive bevrachtonder Italiaansche vlag vaart, heeft de Italiaansche Regeering aan den gezagvoerder bevolende beschikkingen van de Turksche overheden te eerbiedigen. Op het eiland Sicilië heefttusschen Ca- tanië en Accreale een voorval plaats gegrepen, dat de schromelijkste ongelukken na zich had kunnen slepen. Op de genoemde plaats name lijk bevindt zich een vulkanische rots ongeveer vijftig meter hoog en tachtig meter in omtrek die aan de zeekust ligtof liever gezegd ge deeltelijk in het water staat. Op deze rots stond een ruïne van een kasteelwaarvan de muren ofschoon reeds zeer oud toch nog zeer hecht en sterk waren. De ruïne was een gelief koosde plaats voor toeristen en voor hen die in den omtrek woonden omdat men van daar een heerlijk vergezichtzoowel aan de zee- als aau de landzijde bewonderen kon. Op den twintig sten Mei 1.1. nu is de geheele ruïne met een gedeelte van de rots in zee getuimeld dit vond zijn oorzaak in de slechten toestand waarin zich de rots bevonddie geheel verweerd was en zoo los in elkaar zatdat men er de stukken met de hand af kon breken. Een half uur te voren was de ruïne verlaten door een famillie, die zich daar volgens gewoonte heen begeven had en gelukkig bevond zich niemand in de nabijheid zoodat behalve het verlies van de ruïnehier verder niets te betreuren is. Yoor het Hof van Assises te Milaan zijn den 23n Juni de debatten geopend van het pro ces van generaal Boëtbeschuldigd van de in signia de orde van het Gulden Vlies van Don Carlos gestolen te hebben. De toevloed van nieuwsgierigen was groot. De beschuldigde maakte een eerste incident gaandedoor de tusschenkomst van Don Carlos te weigeren. Het Hof verwierp zijn verzoek. Morgen zullen de getuigen gehoord worden. Aangaande de hongersnood in Perzié wordt het volgende bericht: Aurmiah is een belangrijke plaats van de provincie Azerbedjan, die bevolkt is door omstreeks 150000 bewoners, waaronder 50000 katholieken en 100000 Muzelmannen. Deze provincie voorziet gewoonlijk ruimschoot» in hare eigene behoeften, maar dit jaar is de oogsttengevolge van de groote droogtevol komen misluktde winter kwam en daarmede ellende. Een hoeveelheid korendie verkocht werd voor vijf francsgeld nu 140 francs hetgeen gelijk staat met volkomen gebrek, daar reeds in gewone tijden de bevolking zeer arm is. Dagelijks ziet men Muzelmannen die aan de bazar hun kinderen voor 30 a 35 francs trachten te verkoopen hetgeen hun echter nooit gelukt. In de straten worden de lijken met graagte door de uitgeliongerden verslonden, die den volgenden dag op hun beurt als voedsel zullen strekken aan andere uitgehongerden en aan ronddwalende honden, Het gouvernement had bevelen gegeven opdat gianen en meel naar Aurmiah zouden gezoucien worden maar met den strengen winter werden de convooien met levensmiddelen door de sneeuw opgehouden en konden het doel hunner reis niet bereiken. OPENBARE VERGADERING Vrijdag 25 Juni 1880, nam. 7 ure. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde I. Verzoekschrift van den heer F. J. L. Tijssenhoofdonderwijzer alhier, verzoekende eene subsidie uit de gemeentekas, voor de op richting van eene jongensschool voor gewoon en meer uitgebveid lager onderwijs. De school zal toegankelijk zijn voor jongens, die den ouderdom van 7 jaren bereikt hebben tegen betaling van f 3 per maand. Het onder wijs zal omvatten de NederlandscheFransche en Hoogduitsche talen wiskunde teekenen muziek lezen, schrijven en rekenen geschiedenis, aardrijkskunde, vormleer en natuurkunde alleen voor het teekenen wordt extra betaald. De ge wone schoolbehoeften worden kosteloos verstrekt, maar blijven het eigendom van den onderwijzer. Schooluren van 8V2 tot 12 en van 1 tot 7 gedurende de speeluren zullen de-vreemde talen gesproken worden. Er bestaat gelegenheid om de leerlingen het middageten aan de inrichting te laten gebruiken. De Voorzitter vindt de oprichting eener dus danige school zeer gewenscht en meent dat zij in eene groote behoefte voor de gemeente zal voorzien. Burgemeester en Weth. doen aan den Raad het volgende voorstel De school moet zijn eene openbare. Het on derwijs omvat de vakken A, B, C, D, E, F, G, H, I, L, M, O, P, Q,, en S, voorgeschreven bij art. 2 der wet op het onderwijs. De schooltijden worden gehouden volgens het door den heer Tijssen overgelegd program en de verdceling der lesuren zoomede vacantietijden worden door Burgemeester en Wethouders in overleg met den heer Tijssen vastgesteld. De schoollokalen, speelplaats als anderszins, moeten aan de eischen dér wet voldoen en door de daarvoor beyoegde macht zijn goedgekeurd. Worden vorenstaande bepalingen aangenomen en nageleefd dan durven wij met het oog op het groote nut eener dergelijke inrichting, den Raad in overweging geven tot het nemen van het navolgende besluit. Den heer Tijssen in de kosten van op- en inrichting dier school tegemoet te komen en hem eene jaarlijksche toelage uit de gemeente kas te geven gedurende zes achtereenvolgende jaren ingaande als het schoollokaal zal zijn af gebouwd ingericht, goedgekeurd en de school voor het publiek zal zijn opengesteld. De twee eerste jaren geeft de gemeente voor" niet meer dan 25 leerlingen eene toelage jaar lijks van f 20.voor ieder schoolgaand kind boven de 7 jaren en wel uitsluitend voor kinde ren vau ouders, die in deze gemeente wonen, en geen kostkinderen zijn. Het 3e en 4e jaar voor elk kind op de voor gaande bepalingen jaarlijks f 15.en het 5e en 6e jaar op de genoemde bepalingen jaarlijks f10.voor ieder kind. Maandelijks geeft de heer Tijssen een staat aan het gemeentebestuur van alle kinderen die de school bezoeken. De heer Jud. Timmermans zegt dat het niet zeker is dat de heer Tijssen het eerste jaar 25 jongens uit de gemeente op zijne school heeft hij zou het dus wenschelijk achten dat hem het eerste jaar f 500.subsidie werd gegeven onafhankelijk van het getal leerlingen. Nadat eenige leden hiermede hunne instem ming nog gegeven hadden conform besloten. De heer Jud. Timmermans zou he* wensche lijk vinden dat bij de regeling der lesuren er aan de externen ook gelegenheid gegeven werd deel te nemen aan de oefeningen der internen die voor 8l/2 uur plaats hebben. De Voorzitter geeft te kennen dat op het gezegde van den spreker zal gelet worden. De heer Rubbens vindt het eene leemte dat volgens programma geen onderwijs in het Engelsch gegeven zal worden. De Voorzitter antwoordt, dat als de zaak opneemthet in het belang van den ondernemer is onderwijs in het Engelsch te laten geven; dit zal dan ook wel van zelf volgen. Hierna wordt het voorstel van Burgemeester en Weth., geamendeerd door den heer Timmer mans, bij acclamatie aangenomen. II. Voordracht voor candidaten van het collegie van zetters. Gekozen. Eerste candidaat de heer Rubbens in loting met den lieer C. G. van der Heijden tweede candidaat de heer C. G. v. d. Heijden. De heer Van Iersel wijst er op dat hier de ledendie bij eene stemming betrokken zijn steeds mede stemmen op andere plaatsen ge schiedt dit niet. Ingekomen. 1. Kennisgeving van den heer J. v. d. Elzen dat hij de door de gemeenteraad gestelde voor waarden voor den tramweg aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Plan tot aanleg van een weg van Uden- hout naar Baardwijk met uitnoodiging aan den gemeenteraad om (lit plan te steunen, voor zoo veel de gemeente er in betrokken is. Ter inzage voor de leden. De Voorzitter deelt mede dat de circulaires in zake de rioleering nog niet zijn ingekomen. Omtrent de wissel in de haven is men in briefwisseling met den buitenpolder tot nog toe zonder resultuatdit zal echter wel komen. De Voorzitter vraagt voor B. en W. machti ging tot het doen van eenige af- en overschrij vingen op de begrooting. Toegestaan. De heer Van Heijst wijst op het wensehelijke, ja noodzakelijke van het bouwen van een ijskelder in de gemeentehij heeft daartoe verschillende gegevens verzameld. Hierover wordt eenigen tijd gesproken, waarna de Voorzitter de vergadering sluit. UITVOERINGEN WAALWIJK. Aanstaanden Dinsdag zullen de volgende stukken op de repetitie der Liedertafel gezongen worden 1. Waldandacht. Abt. 2. Kriegersgebet. Lachner. 4. Abendglocken. Abt. BAARDWIJK. Zondag 27 Juni, nam. 4 uur, concert door de harmonie St. Chrispijn van Waalwijk en Besoijen op het terrein van de doelen „Een dracht maakt macht", bij W. Pullens in het Vosje. (Zie advertentie.) Waalwijk, 26 Juni 1880. Den 21sten Juni heeft te Brussel de onder- teekening plaats gehad eener overeenkomst tus schen Nederland en België omtrent het nemen van abonnementen op dagbladen en tijdschriften door tusschenkomst der posterijen. Volgens het U. D. is dr. H. J. A. Mf Schaepman professor aan liet Seminrie te Rij— senburgdoor de R. K. hiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Breda candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede Kamer. Bij de Ned. fabriek van lederartikelen, te Baardwijk, schijnt men tot de ontdekking te zijn gekomen, dat er diefstallen gepleegd werden ten nadeele dier fabriek. De wachtmeester der Marechaussee alhier heeft een langdurig en nauwgezet onderzoek gehouden. De Heer W. H. Woeldershulponderw, te Capelle is als zoodanig benoemd aan de open bare kostelooze schaal te Zaandijk (N. II.) Onlangs is eene Uarddraverij-vereeuiging opgerichtdie zich ten doel stelthet fokken van harddravers aan te moedigen j het' houden van een stamboek var» de harddraversom deze dieren tot een bepaald en kennelijk ras te bren gen; het uitschrijven van harddraverijen op lan gere banen gelijk in het buitenland gebruikelijk iseu deze wedrennen meer tot algemeen nut te doen strekken. In een Maandag door een groot aantal leden dezer vereeniging gehouden vergadering is nu besloten dat Nederland in het vervolg, eyeuals Derby, Epsom en Longchamps, zijn eigen wed-r rennen zal bezitten waarvoor de heide in de nabijheid van Laren Bussum aan den spoorweg gelegenis aangewezen deze hei heeft de Harddraverij-vereeniging voor zooveel dit noo- dig istot haar beschikking verworven van de omliggende gemeenten Huizen, Lareu, Hilversum en N aardenen daarop zal een ellipsvormig remperk worden aangelegd van 1600 M. lengte bij een baanbreedte van 20 M. In het midden gedeelte van dit langwerpig rond renperk zal de de plaats zijn voor de rijtuigen en toeschouwers, terwijl voor de leden der vereeniging op een hoogtenevens dit terrein gelegen een tribune gebouwd wordtwelk een prachtig gezichtpunt op het geheel biedt. Nationale en internationale draverijen zullen hier gehouden worden wedrennen, steeplechases enz., terwijl verder de groote baanbreedte gele genheid schenken zaleen groot aantal paarden te gelijk te laten kampen. In de tweede helft van Augustus wordt ge rekend dat op dit terrein de eerste wedrennen zullen plaats hebben. Tot Bestuursleden der Harddraverij-vereeniging zijn Maandag benoemd de heeren N. Wafelbak ker voorzitterF. W. baron van Tuijl van 3e-* rooskerken secretaris van het voorloopig comité, en verder de heeren G. van der Oudermeulen te 's Hagejhr, H. L. Mock en H. van VVicke- voort Crommelin te HaarlemH. N. Bax te Dordrecht en W. baron van Nagell. De feestcommissie voor hef qOjarig feest der Mannenzangvereuniging Cepüia, te 's Hage; dat van 9 tot 16 Augustus zal worden gehou den, hield Zaterdag jl. eene vergadering onder voorzitting van den heer W. Graaf van Limburg Stirum waarop onderscheidene punten werden geregeld. Den tweeden dag, 10 Augustus, zal het oratorium „DavicT van Ifichard Hol (de

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2